N e Sajet srheijde, HET GEHEIM Vrijdag 27 Mei. IQ Schilder, RECHTER. m ierïkzee 31. Walstraat H 220 'ELTEJSS, io. 36e Jaargang. 1898 n Truien. IÉRINOS, ge P»"ij2en,| lend, VIANS.^ 3 1. 3j t r a g e s. te Gordijnen, djjnstoffen. incasters. n en Franjes, ienenz. m. J. PERVOOST vraagt een flinke jongen. [D GEVRAAGD esBur. van dit Blad. RAMDIENST rEN en MIDDELBURG r.v Remise.- vm 4 50 5 55 igen) Van Zeilmarkt 1145 nm. 12 30 1 15 15 5 10 5 55 6 55 7 45 naar Zeilmarkt Fiissi'»' 23 (alleen op werkda- 11 50 12 35 1 20 2 05 5 15 6— 7— 7 50 1 E HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 0 9 40 10— 10 20 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 40 4 4 20 5 10 5 30 8 20. luievm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 1030 nm 12 10 1 20 140 10 3.30 3 50 4 10 4 30 7 30 8 8 30. 198. 5a)b) nm 3 25 en 6 20c) 5ajb) 3 55 6 50 ;0 nm l 55b) en 4 50 0 2 15 b) 5 10 5b) 3 25 6 20c)h) 5b) 3 45 6 40 h) 1 8 10 i 8 40 0 naar Breskens hoog" uten. al tot 15 Mei de 7 80 niet aandoen, naar Boreaele en 1" egd. VLISSINGSCIE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADYERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van diiemaal plaatsing derzelfd» advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. r Fel e pli oom ïi nm ïi er ÏO II Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Binnenland. N aamsverbetering poor de vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescherming» is aan den minister van binnenlaudsche zaken het verzoek gericht voortaan in van zi'n departement uitgaande officieele stukkeu, de uitdrukkingen „wettige kinderen» en „onechte kinderen,, te vervaDgeu door de woorden „echte lijke" en „buitenechtelijke kinderen." JDe vereeniging doet dit verzoek op „rond dat de uitdrukking „wettig jjind» een ongunstig licht werpt op dat kitid, dat in tegenstelling daarvan (0jet wettig» (illegitiem) zou zijn: terwijl de uitdrukking „onecht» (al is die misschien afkomstig van „buiten echtelijk»), zooals het woord nu ge bruikt wordt, in hooge mate beleedi- gend moet geacht worden. Vooral wanneer dergelijke uitdrukkingen gebruikt worden door hooggeplaatste personeD, oefenen zij een onbereken- baren invloed uit op de deukwijze der groote massa. Verder is adressante van oordeel dat de nieuw voorgestelde uitdrukkin gen minstens even duidelijk zijn als de oude en zelfs verkieslijker omdat zij juist zijn. Bovendien is het feit, dat de uitdrukkingen zooals ze tegen woordig worden gebruikt, ontleend zijn aan het Burgerlijk Wetboek, geen reden om ze te behouden, sedert de herziening van dat wetboek in wer king is. Juist in deze omstandigheden zou het wijzigen der gewraakte uitdrukkingen eene zedelijke daad zijn, eene demonstratie van grooten invloed waardoor het lot der circa 5000 kinderen, die jaarlijks in ons land buiten echt worden geboren, zeer wezenlijke verbeterd zou zijn. Ieder die weet wat een zoogenaamd .onecht kind" te lijden heeft buiten zijne schuld, zal zeker het verzoek van de „Onderlinge Vrouwenbescher ming" niet onredelijk vinden. Vreemde geneesheeren voor Indië. De redactie van het „Tijdschrift voor Geneeskunde" heeft naar aan leiding van het feit dat voor den krijgsdienst in Nederlandsch Indië Duitsche geneeskundigen opgeroepen zijn, eenige cijfers verstrekt, waaruit blijkt dat sedert de invoering der geneeskundige wet van 1880 de wervingspremiëu voor officieren van gezondheid steeds minder zijn gewor den. Naar het oordeel der redactie heelt de regeering geprofiteerd van het toenemen van het getal artsen om die premiën te verlagen. Maar die verlaagde premie werd door de Nederlandsche artsen niet gretig be geerd en liever dan die premie te verhoogen, heeft men getracht in het buitenland liefhebbers te vinden. Voor hen die meenden dat het medische proletariaat reeds nabij was, -is dit verschijnsel eene gerust stelling, want het blijkt dat de positie diejoDge medici in 't vaderland meenen FEUILLETON. VAN DEN 20.) •Gij hebt mij nog altijd niet ge- zegd, waarom ik mijne ontmoeting "mt den heer Schorn aan niemand "toet mededeelen,» zeide ik. «Dat zal ik u zelf uitleggen," viel P'anz Schorn in, „mijn meisje meent, wanneer de districts-rechter Fa- ligno verneemt, dat ik hier gisteren middag in de buurt van het afgelegen huis gezien ben, hij dadelijk uit haat te kunnen verkrijgen, goed genoeg is om de hun aangeboden landsbetrek king van de hand te kunnen wijzen. Dat de regeering nu de toevlucht neemt tot het buitenland acht de redactie geen zaak van overwegend belang. Maar er is een ander bezwaar De uitkomst heeft bewezen, dat do werving8-premie te laag is gtsleld. Maar verondersteld, er was te-recht geconclu deerd, dat men wel medici kon krijgen voor minder geld, was het dan in dit ge val juist gezien, tot de verlaging over te gaan De Staat heeft niet alleen medici noodig, maar moet ook trachten, voor zijn dienst een uitgelezen korps te ver krijgen. Wanneer men de premie op het minimum stelt, zal men geen keus hebben en moeten nemen wat zich aanbiedt. Voor eenige duizenden guldens snijdt men zich den pas af, zeer goede elementen voor het korps aan te werven. Om deze reden schijnt de premie-verlaging nog grooter fout. Wat Indië betreft, is men zoo ver ge gaan, dat men geen aspiranten genoeg krijgt voor het leget hier te lande krijgt men er juist genoeg, maar niet genoeg om te kiezen. Bedriegt hier de zuinigheid de wijsheid niet In Indië is er op medisch gebied veel mooi practisch en wetenschappelijk werk te dóen. Het is een daad van goed be- Btuur en goede politiek, voor dit werk de beste krachten te vereenigen.Ir Nederland geeft de betrekking in het leger aan de militaire artsen den tijd en niet zelden ook de gelegenheid, zich verder te ont wikkelen op wetenschappelijk gebied, dien de meer met werk overladen collega's missen. Het legerbestuur kan dat be schouwen als iets accidenteels, dat hem niets aangaatmaar het kan ook deze sinds Donders' jonge jaren bestaande ver houding aanmoedigen door te trachten, telken jare een paar degelijke jongelieden «an zich tï verbinden. Daarvan zal in de eerste plaats het leger partij trekken. De vrouw in de school? Als het zoo voortgaat, dan komt heel het lager onderwijs nog in han den van de vrouw. Op 1 Januari 1858 waren in ons land werkzaam 3170 hoofden van scholen (bovenmeesters). Zij werden bijgestaan door 2853 on derwijzers en onderwijzeressen. Op 1 Januari 1896 waren er 4424 hoofden van scholen en deze werden geholpen door 13581 onderwijzers en onderwij zeressen. In 1858 konden alle ondermeesters bovenmeesters wordenin 1896 kon hoogstens een derde deel promo- veeren tot hoofd. In 1858 bestond het onderwijzend personeel van alle scholen in ons land uit 5311 mannelijke personen en 982 vrouwelijke toen was de verhouding dus ongeveer 6 tot 1volgens de statistiek was het in 1896 aldus 12554 onderwijzers tegen 5451 onder wijzeressen of nagenoeg in verhouding als 2 tot 1. Het getal vrouwelijke candidaten voor de hulpakte neemt ieder jaar toe en is thans in de meeste provinciën grooter dan dat der man nelijke. Lombok De reorganisatie van het bestuur een verdenking jegens mij zou uit spreken." „Dat zal hij bepaald doen I Ik smeek u, professor, vertel geen mensch dat ge Franz gezien hebt." Het jonge meisje keek mij bij die woorden zoo lief aan, dat het hart mij week werd. Ik bevond mij in groote verlegenheid. Kon ik haar zeg gen, dat ik niet aan haar verzoek kon voldoen, dat ik den rechter reeds van mijne ontmoeting in kennis had gesteld? Ik kon dat niet doen, ik kon Franz niet waarschuwen zonder mis schien een nadeeligen invloed op het onderzoek uit te oefenen maar tot eene belofte, die ik niet houden kon, kon mij dit ook niet dwingen. „Ik kan u niets beloven," zeide ik koel, „bij een gerechtelijk verhoor is ieder verplicht niets te verzwij gen.» „O, professor, ik smeek, ik bezweer u. Met duisteren, naar het mij toe op Lombok, waarvoor de minister van koloniën thans gelden heeft aange vraagd, berust op de toepassing van het beproefde stelsel, om inlandsche ambtenaren te benoemen op vaste be zoldigingen. Het eiland wordt in drie onderaf- deelingen gesplitst: West-, Midden-en Oost-Lombok. De Sassaks worden on der 12 districthoolden geplaatst. De Italische bevolking, op West-Lombok heeft thans 37 hoofden (poengga was), die al aanstonds tot 12 kunnen wor den verminderd en later nog meer ingekrompen, zooals op Bali heelt plaats gehad. In den eersten tijd wordt het boven dien Doodig geacht een algemeen hoofd der Baliërs (pepitah) aan te stellen, zoo tot betere consolidatie van ons bestuur als om de hoofden voor hun taak van zelfstandige bestuurders ge schikt te maken. De RegeeriDg wenscht dat ambt op te dragen aan Goesti Poetoe Gryeu, poenggawa van Boele- leng (op Bali,) een Baliër van aan zienlijke geboorte, die 25 jaar op Bali bij ons bestuur werkzaam is geweest en sedert 1895 feitelijk het ambt reeds heeft bekleed. Al deze en nog andere regelingen eischen een jaarlijksche uitgaaf van f 48,624 meer dan thans, waarvan echter f 11,000 voor tijdelijke toelagen, die allengs vervallen. Voor 1897 wa ren de uitgaven op f71,168 geraamd zonder de militaire uitgaven, die ver minderen naarmate de orde en rust toenemen. Hiertegenover staan de inkomsten, welke de regeering uit Lombok ver wacht en die uit landrente en bij in voering van het algemeen tarief van invoerrechten, on f 24"r000 worden geraamd. Wijziging der wet op den per soonlijken dienstplicht. Door de Regeering is Dader voor gesteld, aan art. 7 van het ontwerp op den persoonlijken dienstplicht een tweede zinsnede toe te voegen, luidende „Na het in werking treden der tegenwoordige wet worden de artt. 116 en 117 der wet betrekkelijk de Nationale Militie niet toegepast op lotelingen, behoorende tot de lichting van 1898.» Deze bepaling wordt voorgesteld, opdat bedoelde lotelingen niet acüter- staan bij hunne mede-lotelingen van dezelfde lichting. Want terwijl zij, die vóór 1 September 1898 krachtens de tweede zinsnede van art. 117 aan de beurt van oproeping kwamen of komen, ingevolge art. 69, bevoegd waren of zijn, zich in dienst te doen vervangeD, zouden zij, die na ge noemden datum ter inlijving opge roepen werden, de gelegenheid hiertoe Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag heeft de heer Schaepman een pleidooi ge leverd voor de vrijstelling van gees telijken van den persoonlijken dienst- scheen dreigenden blik viel'Franz zijn meisje in de rede. „Vraag verder niets, Anna," zeide hij, „de professor heeft gelijk. Het was dwaas, ja onrechtvaardig van me, dat ik aan je verzoek voldeed en dezen dwazen wensch aan den pro fessor uitte. Hij mag daaraan niet voldoenAls de schurk, de districts- rechter eene verdenking tegen mij uit, zal ik tegen hem op weten te komen. Kom, Anna, wij mogen mijn heer niet langer ophouden." Hij nam den hoed voor me af toen ging hij met het jonge meisje het bosch in. Ik keek hem in ge dachte na. Tegenstrijdige gedachten kwamen in mij op. Kan deze trotsche, zichzelf bewuste jonge, man een mis dadiger zijn Ik had zoo gaarne die vreeselijke verdenking tegen hem ge heel onderdrukt, maar 't was een vreeselijke gedachte, dat dit lieve kind misschien al haar liefde had geschonken aan den moordenaar haars plicht. Hij voorspelde verzet tegen dit wetsontwerp indien zooals de heeren Pyttersen en Troelstra wilden, deze vrijstelling werd ingetrokken. Met een beroep op den Franschen schrijver Taine betoogde hij dat absolute scheiding van staat en kerk, daar beiden uit dezelfde burgers bestaan, onmogelijk is. Als onwaar werd door hem genoemd de bewering van den heer Troelstra, dat de katholieke priesters zich Diet op het slagveld durven wagen uit vrees voor doods gevaar. De heer Troelstra antwoordde daarop dat bij precies het tegenover gestelde gezegd had, waarop de heer Schaepman zeide dat als dit het geval was, hij den spreker daarover zijne verontschuldiging aanbood. De commissie van rapporteurs kwam ook op tegen de amendementen om de geestelijken niet vrij te stelleD, evenals de heeren De Visser en Van Gilse dit deden uit het oogpunt van verdraagzaamheid. Minister Borgesius verklaarde aan de katholieken dat de regeering geen plan heeft later terug te komen op de ontheffing der geestelijken van militairen dienst. Hij achtte ze in 't belang van den politieken toestand en ter eerbiediging der rechten van de meerderheid der bevolkiDg. Hij vroeg ongewijzigde goedkeuring van het desbetreffend artikel. Een afgewezen verzoek. Op het verzoek van mr. H. W. Hovy om op grond van zijn doctors bul aan de Vrije Universiteit te worden toegelaten als advokaat en procureur, is door den Hoogen Raad afwijzend beschikt. Volgens het „Dagblad" zullen de Indische vorsten die de Inhuldigings feesten zullen bijwonen, hun intrek nemen in de villa „Parkzicht" op de Stadhouderskade te Amsterdam. Deze villa bevat salons, anticham bre en vijftien slaapkamers. De prinsen van Solo hebben eer- gi sterenmiddag na bij den vice-admi- raal C. ten Bosch, directeur en commandant der marine, geluncht te hebben, op de rijkswerf te Amsterdam verschillende inrichtingen,den nieuwen kruiser Holland en het in aanbouw zijnde pantserdekschip Utrecht be zichtigd. De Staatsspoorwegmaatschappij heeft aan deD heer P. G. Wiardi Beekman, chef der centrale controle van Nederlandsche spoorwegen, op verzoek eervol ontslag verleend, ingaande 1 Juli. De hoofdcommissie voor België, voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin- Weduwe-Regentes, heeft aan de hoofdcommissie in Nederland afge zonden de som van 4347.95 frank, zijnde het totaal van het voor dat vaders. Ik liep langzaam naar het huis daar wachtte mij reeds, voor het huis gezeten, de kapitein. Hij overhan digde mij den brief aan zijn broeder en tal van mondelinge opdrachten toen verliet ik hem met de belofte hem weer spoedig in het afgelegen huis te zullen bezoeken. „Zal ik u uw middagmaal in den tuin brengen?» vroeg Mizka, toen ik, van mijn excursie teruggekeerd, de keuken binnentrad, „de rechter heeft ook in den tuin gegeten, hij zit nog met zijn koffie onder den grooten lin deboom." Ik dacht aan de Ophrys Bertolini ik moest lachen bij de gedachte aan die blufferij des rechters en had er reeds pleizier in er hem mede te zul len plagen. Natuurlijk zeide ik het eten in den tuin te brengen en begaf er mij dadelijk heen. De rechter zat met zijn koffie, zijn lange virginiasigaar rookende, aan de doel ingezamelde geld van Nederlan ders in België vertoevende, verdeeld als volgt: uit Brussel fr. 2472,30, uit Antwerpen fr. 1066,05, uit Gent fr. 350,75, uit Brugge en Ostende fr. 258,85, uit Luik fr. 200. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen," dat de Nederlandsche vlag vertoonde bij de feestelijkheden op de Taag ter gelegenheid van de Vasco de Gama- feesten in Portugal, heeft Dinsdag uit Lissabon de terugreis naar Nederland aanvaard. VLISSINGEN, 26 Mei. Het programma van de uitvoeringen op het Grand Hotel des Bains, gedu rende het badseizoen, i3 als volgt 30 Mei, concert Middelb. schutterij, 5 Juni, solistenconcert,10 Juni, concert VlissiDg's Mannenkoor, 12 Juni, Midd. schutterij, 20 Juni,solistenconcert, 26 Juni, concert Midd. schutterij, 29 Juni, concert 3e regimeDt infanterie. 1 tot 15 Juli, dameskapel Schmesch- kali, 22, 23 en 24 Juli, Grand Spec tacle concert, 27 Juli, solistenconcert, 31 Juli, concert Middelb. schutterij. 1 Aug. tot 11 Sept. Concerten dameskapel Dürnberger. Deze concerten zullen wederom afgewisseld worden door andere, op nader aan te kondigen datums. Men deelt ons van geachte zijde mede dat H. M. kruiser „Zeeland' waarschijnlijk a. s. Zaterdag door het Dep. van Marine wordt overgenomen en 1 Juni a. s. in dienst zal worden gesteld onder bevel van den kapt. ter zee, A. G. Ellis. Voor geïntroduceerden is de bezich tiging van genoemden bodem op Zon dag 5 Juni a. s. opengesteld. Gisteren nacht is, naar „De Zeeuw" meldt,op „de Vuilbaard'bij Colijnsplaat vastgevaren een Vlissingsche loodskot- ter, die, na verscheidene vergeefsche pogingen om er af te komen, nu zal trachten door middel van een sleepboot in het ruime sop te komen. Verplaatst met 1 Juni de surnu merairs der posterijen en telegraphie 1. Ëmanuël van Zierikzee naar Mid delburg (telegraafkantoor)M. A. J. Blankert van Vlissingen (postkantoor) naar 's Hertogenbosch (telegraafkant. Men schrijft ons uit Middelburg: De op Zondag 16dezer in de Lange Noordstraat alhier onverhoeds aan gevallen en met een mes verwonde sergeant der infanterie H., heeft het hospitaal alhier verlaten. In de gisterenavond gehouden vergadering van de vereeniging „De Ambachtsschool" werd het verslag uitgebracht over 1897. Hieruit bleek dat het afgeloopen jaar met een gel delijk tekort is gesloteD, zoodat financieele steun zeer gewenscht is. Dankbaar werd melding gemaakt dat ronde tafel onder den grooten linde boom. Hij scheen in diep gepeins ver zonken. Het hoofd was in de hand gesteund en hij keek duister voor zich heen. Het viel mij op hoe geel- vaal zijn gelaat was, hoe afgeleefd zijn trekken waren. Hij hoorde niet, dat ik hem naderdeeerst toen ik hem aansprak, sprong hij op en keek mij een oogenblik zoo verschrikt aan, als ontwaakte hij uit een zwaren droom, doch dadelijk was hij zich weer meester. Hij groette mij lachend. „Ik geloof dat ik ingedommeld was», zeide hij, „die groote hitte maakt iemand slaperig." Waarom sprak hij onwaarheid Hij had niet geslapen, ik had duidelijk gezien hoe hij de hand had opgehe ven en een trek aan zijn sigaar had gedaan. „Ik bewonder u, professor," ver volgde hij »dat ge bij die hitte kunt rondzwerven. Ik sterf hier in de scha-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1