HET GEHEIM Woensdag 4 Mei. 36e Jaargang. 1898 Binnenland. VEUILLETO i\T. RECHTER. jN'o. 52. 3TERIJ. rle, een regiment pagniën cavalerie mpa vertrokken. bestemd «yj Cuba te doen insche haven te 'e wordt beweerd ts in den herfat Gaat er eene ral dan zou dat lodlfldenden 0p te voorzien, izüdig verklaard, aten een goeden nsche vloot die iu op weg naar Ldag worden de vóór Manilla is echter niet door de Span. 'ersterkt dat het geacht, de keizer van geld bystaat, en ook dat de band daarmede hietenden vorst 10g r ido, :len door den Terror het met een en 400,000 aansche regee - een leening te daarvoor de geven, wordt bezit de noodige orlog voort te Vlissingen. April. J. Wijkhuizen, jd. 21 j. - G. 1. ten Harmsen Meerman, jm. j- O. van Minderhoud, jm. 26 j. en O. wedr. 34 j. b bze, geb. Stuart, Barbée, z. d. V. V, P. Wisse, P. Aarnoutse. iene, geb. de ken, geb. de ;eb. Silvius, d. ike, d. W. us, d. J. S. d. E. van ider, d. M. >oijer, d. 15 m. igemanse, 83 j. EN. omen de En- Opton,, gez. eene lading elde". 1 het Nederl. E otterdam irdt dato 25 kapitein der gisteren na- ïast van een ij laag water der zee uit- bezaansmast d Nieupoort" last van het v. Antw.) hooger. 1. 4e trekk, 20 f1000. e n. kilo. 104 stuks VLISSIRIGSCHE COURAAIT Prijs per [drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschflnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonniunmer ÏO Abonnements-Advertcntiën op zeer voordcelige voorwaarden. Be heer Ketelaar nog eens over den leerplicht Be heer Ketelaar heeft jl. Zaterdag te Deift weder liet,woord over dit punt ja eene openb. vergadering gevoerd.Bij lit debat dat zich na zijne redevoe ring ontspon, deed zich ds. Van Lurn- antirevolutionair, als tegenstander m leerplicht kennen op gronddat hij bet ingrijpen van staatswege niet ge rechtvaardigd achtte omdat het Milder noodzaak geschiedt. De heer j, M. Houtzager, sociaal-democraat, zejde van leerplicht niet het minste heil te verwachten, zoolang de maat schappij niet beter is ingericht. Volgens de N. B. Ct. heeft de heer Ketelaar beide tegenstanders aldus beantwoord Waar het een algemeen belang geldt, Moals goed onderwija, daar achtte hij bet iogrijpen van den Staat zeer zeker gerechtvaardigd en ook plicht, nu de cijfers hebben geleerd, dat Dog 60,000 kinderen van alle onderwijs verstoken zijn en nog dagelijks een tweede 60,000 tal ach schuldig maakt aaa het betrekkelijk schoolverzuim. En wat de desorganisatie van het onderwijs door de verlenging van den schooltijd betreft, al zou men nu nog niet geheel alle moeilijkheden bij het simenstellen der nieuwe verdeeling van de leerstof kunnen overwinnen, de over gangsbepaling welke zich over enkele jaren uitstrekt, zou genoeg tijd en gele genheid geven om alle bestaande ongerust heid hieromtrent weg te nemen.Trouwens,de concentrische leermethode maakte het gemakkelijk genoeg en, zooala de heer Eterman opmerkte, de scholen die nu reeds op een 7- of 8jarigen cursus zijn ingericht, konden tot voorbeeld «trekken. l)en heer Houtzager antwoordde do heer Ketelaar, dat juist invoeriDg van leerplicht een der middelen ie om de maatschappij meer te doen beantwoorden aan de idealen, die de debater van haar in de toekomst stelt. Lange discussiën in 't verschiet. Men meldt dat de discussiën in de Tweede Kamer over het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht nog wel vier zittingen in beslag zullen nemen. Deze tijd is natuurlijk bij be nadering genomen't kan ook zijn dat de debatten korter duren, omdat men mag veronderstellen, dat waar reeds zooveel over het ontwerp is gezegd in de afdeelingen der Kamer, in de Memorie van Antwoord, en in de pers het ontwerp zoo van alle kanten onder het ontleedmes der critiek genomen is dat er weinig nieuw meer over te zeggen valt, onze afgevaardigden wel zullenbedenken dat de kracht der discussiën niet altijd in haar lengte gelegen ligt, ja daar vaak omgekeerd evenredig mede is. Vreemde inconsequentie. Het bezoek van onze Koninginnen aan Parijs heelt den Franschen bla den aanleiding gegeven een bewon derenswaardig groot aantal adjectie ven te gebruiken, om de beminnelijk. 11.) Hij las het mij voor, bet was met bewonderenswaardige kortheid en uidelijkheid gesteld. Er stond geen woord te veel, doch ook geen enkel s weinig in; jk kon het gewichtige 6 uk, zonder eenige verandering te vorderen, onderteekenen. Nadat de rechter zelf het proces erbaai geteekend had, zeide bij •Ik moet u thans verzoeken, pro- heid, de bekoorlijkheid, de gratie, de lieftalligheid onzer jonge Koningin aan allen die Fransch lezen te verkondigen. Er was maar één roep over la jeune reine de Hollande, la reine jolie-mine zij heeft de Parijzenuars bekoord, zooals zij allen deed die haar zagen, in alle steden die zij bezocht. Haar verschijning herinnerde, zegt een der bladen, aan de feeënkoningin uit het tooversprookje en de Fransche jour nalist prijst de Hollanders gelukkig, die door dit vrouwenhandje zullen worden geregeerd. Overal slechts uitingen van bewon dering en sympatieke hoffelijkheid, zegt het vrouwenblad La Fronde; geen van de Fransche bladen heeft er een oogenblik over gedacht te zeggen „Wat zijn die Hollanders toch dwaas, dat zij zich door een vrouw willen laten regeëren," „Is het niet opmerkelijk", vraagt La Fronde, „dat dezelfde journalisten, die om strijd de jonge koningin Wil- helmina roemden, zich opblazen en van verontwaardiging geeo raad weten, als er Fransche vrouwen zijn die evengoed als een koningin het recht eischen een maatschappelijke betrek king te bekleeden? Is het niet op merkelijk, dat, zoodra er, buiten bet koningschap, van vrouwenrechten sprake is, de vrouwen, die voor die rechten ijveren, worden betiteld als blauwkousen, pedante juffers, gebaarde amazones, en dergelijke lieflijkheden meer en de eenige goede raad dien de mannen geven kunnen is, om maar zoo spoedig mogelijk in het huwelijksbootje te stappen, en aan den man de rechten, aan de vrouw de plichten te laten En het blad wijst er op, dat nie mand het dwaas of belachelijk vindt dat een vrouw een land bestuurt maar dat iedereen spottend de schou ders ophaalt als een vrouw vraagt, inspectrice van den arbeid, lid der schoolcommissie, of lid van den ge meenteraad te worden. (Avondpost.) De Koninginnen op reis. De koninginoen hebben Zaterdag ochtend den Dom, de Doopkapel, het Palazzo Vecchio en Santa Croce te Florence bezocht. De Vorstinnen bezochten eer gisteren aldaar de Duitache kerk, waar de predikant Fischer preekte over den tekst Joh. XIV vs. 21-22. Daarna ontvingen Hare Majesteiten een bezoek van de prinses van Hohen- zollern en maakten een rijtoer naar Ficsole. Gisteren werd de kerk del Carmine bezocht. Het is zeer mooi weer. Naar men aan het Hblad mede deelt, zullen HH.MM. de Koningin en de Koningin-Regentes deelnemen aan de hulde van de Vasco-de-Gama-com- Een gezantschap uit Indië. Het eerste officieele gezantschap van een Indisch vorst bij de plechtigheid fessor, mij naar het afgelegen huis te vergezellen. Ik zal dadeiijk het onder mij staande personeel, den adjunct en schrijver ontbieden om de plaats op te nemen, ook den dokter en den agent van politie. Ook gij, professor, moogt daarbij niet ontbreken, ge zult u moeten overtuigen, of sedert uw vertrek van het afgelegen huis ergens iets veranderd is, want dit kan voor het verdere onderzoek van het groot ste belang zijD. Mag ik op uw be reidwilligheid rekenen „Zeker." „Dan verzoek ik u, u gereed te houden. Binnen een half uur hoop ik de andere heeren te hebben gewaar schuwd. Dien tusschentijd moet ge, als ge mijn raad wilt volgen, gebruiken, om u door spijs en drank te versterken. L)it zal Doodig zijn, al voelt ge thans aan niets behoefte, doch ons wachten vermoeiende uren." Welk een voorzorgen! Ik had in derdaad reden den rechter in mijn der krouing van H. M. de Koningin, is te 'sHage aangekomen. Het is gezonden door den Soesoe- hoenan van Soerakarta en bestaat uit diens broeder, prins Ayo Mataram, een der familieleden van den Soesoe- hanan Raden Mas Pandji Poespo&tmodjo; de beide zoons van prins Ayo Mata ram Raden Mas Mat'.hes en Raden Mas van Son; de iuitenantkolonei Koesoemowinnatto, van het leger des Soesoehoenans. De geneesheer dr. G. A. van de Roemer begeleidt de hoog geplaatste oosterlingen. Het gezantschap, dat tot Marseille de reis maakte aan boord vandeSalak, heeft met een gevolg van inlandsche bedienden intrek genomen in het hotel Den Ouden Doelen en is voor nemens de voornaamste steden van ons land te bezoeken. Crediet. Het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, om voor de ontvangst der buitenlandsche journalisten een crediet van 10.000 beschikbaar te stellen, is een kloek besluit, dat van verjongd leven getuigteu we mogeu met nacue den heer llovy, die hiertoe het initiatief nam, voor zijn moedig optreden dankbaar zijn. Verachtelijk noemen sommigen dat een stedelijke reclame", ouderwijl ze, als het hun eigen zaak en hun eigen belang geldt, niet alleen zelf die reclame allerminst verachten, maar het zelfs van anderen afzien, op wat wijs ze die reclame het meest doel treffend kunnen maken. Er is, dit spreekt vanzelf, oneerlijke reclame, als men 'onvaare voorstellin gen geeft; maar op zichzelf is reclame niets anders dan de poging om zich bekend le maken, en de aaodacht op zich te vestigen. Heeft nu Amsterdam zich reeds voor lang groote offers getroost om zich op een breed vertakt scheepvaart verkeer in te richten, onderwijl het vaststaat, dat het buitenland hiervan nog allerminst op de hoogte is, en weinig met Amsterdam rekent, wat kwaad zou er dan in steken, om dit feit wereldkundig te maken eu wat beter gelegenheid biedt zich daarvoor aan, dan juist het in Amsterdam aanwezig zijn van de vertegenwoordigers van heel de bui tenlandsche pers. Zeker, hei zou onedel en verkeerd zijn, zoo men de pers wou door champagnemaar als men zijn stad en zijn kanaal- eu scheepvaartinrichtingen sien laat, eu die uitlegt, en onderwijl als goed gastheer optreedt, dan dur ven we toch zeggen, dat dit na te laten eenvoudig verzuim van plicht zou zijn. Dat plichtverzuim bestond dusver. En dat hieraan een einde kwam, noemen we een gunstig teeken. Men stond dusver te hoog, en dachtDe wereld moet tot mij komen. Thans neemt men nederiger stand punt in, en zegtIk zal mij bij de wereld introduceereu. Standaard. Atjeh. De „Java-Ct." meldt het volgende Blijkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram werd de vijand den 27en en 28en Maart uit den omtrek van Kroeng Raja verdreven en trok hij daar naar Kota Ba Theuë, Den volgenden dag rukte van Indrapoeri een colonne derwaarts, welke bij den Glé Ampei Awee in vuur gevecht kwam met den vijand die verdreven en daarop vervolgd werd tot Hoetan Atoe de vijandelijke schuilplaatsen van alang-alang werden verbrand en eenige kleedingstukken benevens levensmiddelen en 4 zakken Beaumontpatronen buitgemaakt. De verliezen van den vijand zijn onbekend, doch deze moet gewonden bekomen hebbenonzerzijds werd de Inlandsche fuselier Paimin licht gewond. Om aan het patrouilleeren van uit Kroeng Raja meer kracht bij te zetten is den 30en Maart jl. aldaar tijdelijk gestationeerd eene mobiele colonne van 150 bajonnetten, getrokken uit het garnizoen van Tjot Mantjang. Uit goede bron vernam het Ind. blad „Het Centrum,,, dat men bij de Pedir-expeditie veel tegenstand ver wacht. Toch schijnt Oemar laug niet op zijn gemak te zijn op tirannieke wijze liet hij achttien zijner volgelin gen dooden, welke door hem verdacht werden eenigszins in contact te staan met de regeering. Een tweede proeftocht. Hr. Ms. kruiser „Holland" heeft de marinewerf te Amsterdam verlaten om eerstdaags de stoommachines, welke door de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel geleverd en opgesteld zijn, opnieuw langs de gemeten mijl te Willemsoord te beproeven. Haven van Delfzijl. De in het beheer van het Rijk overgegane haven van Delfzijl zal, naar men verneemt, van af 2 Mei van alle scheepvaartafgaven vrij ge steld worden. Deze maatregel toont weder den helderen blik der Nederl. Regeering ten opzichte van de positie, in welke Delfzijl thans verkeert als mededingster van Emden. Het pantserschip Lriesland, kom- mandant de kapt. ter zee Lamie, is Zaterdag van Nieuwediep via Brest naar Curacao vertrokken. hart vergiffenis te vragen voor het vooroordeel, dat ik tot heden jegens hem gekoesterd had. IV. Het was vier uur in den namiddag, toen de rechter mij iu de gelagkamer, waar ik met den kapitein zat, kwam roepen. Het had toch bijna een uur geduurd voor de deelnemers aan den tocht bijeen en tot de wande ling naar het afgelegen huis gereed waren. Den kapitein, een bloedver want van den vermoorde, had ik van alles in kennis gesteld hij was door mijn verhaal smartelijk getroffen. „Ik heb nooit veel met den ouden Pollenz op gehad, ofschoon hij mijn naaste neef is" had hij gezegd, „het was een afschuwelijke woekeraar en vrek, die buiten zijn dochter niemand ter wereld lief had, doch dat hij zoo vreeselijk om het leven zou komen, is toch treurig. Dat arme kind, mijn lieve kleine Anna I Hoe zal Als opvolger van mr. Vening Meinesz die als burgemeester van Amsterdam zal aftreden, worden genoemd jbr.C. J. den Tex, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en de heer B. Reiger, burgemeester van Utrecht. Bij kon. besluit is bepaald, dat thans wederom uitheemsche genees kundigen tijdelijk kunnen wordeu aangesteld tot officier van gezondheid bij het Indische leger, onder genot eener gratificatie van f2500. Blijkens bij het departement marine ontvangen bericht, is Hr. pantserdekschip, onder bevel van kapitein ter zee L. A. H. Lamie, 1 dezer te Havre aangekomen. van Ms. den den De Koninklijke Ned. marine zal naar men mededeelt, niet deelnemen aan de groote militaire revue, die ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten op de heide tusschen Renkum en Ede zal gehouden worden. Er hebben zich onoverkomelijke bezwaren voorgedaan, die jammer genoeg de deelname der marine uitsluiten. zij den schrik doorstaan Ik heb haar ongeveer om twaalf uur hier te Luttach met haar oude Johanna ge zien. Zij heeft zeker haar oude tante opgezocht en waarschijnlijk is zij daar nog. Ik moet dat dadelijk laten infor- meereD. Ik ga niet gaarne naar die oude, boosaardige, praatzieke vrouw, doch als Anna nog bij haar is, moet ik naar haar toe om het arme kind op het verschrikkelijkste voor te be reiden en te troosten." Hij had Miska naar de oude dok tersvrouw Laucie gezonden, doch spoedig bericht gekregen, dat juffrouw Anna wel bij die vrouw was geweest, doch haar reeds een kwartier te voren had verlaten om nog enkele bood schappen te doen en dan naar huis te gaan. Op dat bericht was de kapitein be sloten de gerechtsambtenaren naar het afgelegen huis te vergezellen, en had daarvoor de toestemming van den districts-rechter gekregen. VLISSINGEN, 3 Mei. Jl. Zaterdag avond werden door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier de door haar toegekende getuigschriften en prijzen uitgereikt aau de leerlingen der Burger-Avondschool, die door gemaakte vorderingen in verschillende vakken van Het onderwijs als anders zins zich eene onderscheiding hadden waardig gemaakt. Na eene toepasselijke toespraak van den voorzitter der commissie, den heer J. Verkuyl Quakkelaar, werden getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen der 2e klasse 3. B. Zietse, C. Sorgedrager, L. G. GillisseD, M. Smallegange, J. Goote en J. Prins voor gemaakte vorderingen in wis kunde, hand- en rechtlijnig teekenen Wijders aan de bekroonde leerlingen voor éen of meer vakken de navol gende prijzeu een tafelbankschroef aan C. van Spaüje, een portefeuille aan H. A. Baljé en P. J. W. Huijssoon, een Amerik. winkelhaak aan E. Tournoy, een Amerik. kruishout aan J. Abra- hamee, een houteu duimstok aan P. J. W. Bijleveld, eeu stalen dito aan M. Bijlaart, een teekendoos aan W. Limonard, een verfdoos aan J. Potsma, een scheezaag aan J. F. Verboef en stalen kammen aan P. G. J. den Outer, leerlingen der le klasse een verstel bare spondescbroef aan J. Loois, een bloksnijijzer aan 1'. van Dijk en A. Grasso, een plaatsnijijzer aan J. A. Jansen, een kalibermaat aan J. F. Menting, een ratelschroefdraaier aan IJ. P. Maquelin, een handschroef aan P. Visser, een hoekboomomslag aan P. J. J. Colijn en een ivoren duimstok aan A. C. Elants, leerlingen der 2e klasse. Al deze prijzen werden met dankbetuiging aan de commissiën en de leeraren der school, voor wat door hen in hun belang was gedaan, aan vaard. Zondagmorgen te 6 uur trokken de bij den Bestuurdersbond te Middelburg aangesloten vereenigingen ter gele genheid van den Meidag met ontplooide vaandels door die stad en hebben zich Even na vier uur begonnen wij onze wandeling, op bevel van den rechter niet langs den steilen rotsweg, die voor den ietwat corpulenten schrij ver en den ouden dokter te ver moeiend en te gevaarlijk zou zijn ge weest, doch langs den langeren weg naar het dorp Oberfeld. Wij konden slechts langzaam gaan, want de hitte was inderdaad druk kend, de oude dokter en de dikke schrijver zuchtten eu kuchten bij het beklimmen zeer bedenkelijk. Deelne mend spoorde de rechter aan om toch langzaam te klimmen, ofschoon hij zelf vol ongeduld was, vooruit te komen. Wij ontmoetten onderweg vele men- schen, zij groetten beleefd, doch ble ven dan staan en keken ons verwon derd na. De tijding van den moord had zich nog niet in het dorp Ober feld verbreid, en de menschen wisten niet, waarom al die, door den politie agent vergezelde heeren, naar het af->

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1