ntijken FF, HET GEHEIM NS. pen. Hoed, lieu. AK. Vrijdag 29 April. JO REN Pompen' chting] OOR RECHTER. No. 50. 36e Jaargang. 1898 en: 110.^ r II PING singen. N. Binnenland. N. iEDEREN, in den Zindelijke goede- ijgebracht. Adres lij en Polak. ïende Diensten, igen door Binnen- voordeelige con- lorkomende schade t, P. 43. KOKELAAR. stuk, van liet N te Laeken. 88, ags. nm 3 '25 en 6 20c) 3 55 6 50 i l 55a) en 4 50 2 15a) 510 3 25 6 20c)0 3 45 6 40 f 10 40 ar Breskens hoog' S0 uur boot Ta ILISSIMSCIE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTJËNvan 1-4 regels 0.40. Toor elk» regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, flroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Yerscliljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. particuliere rechtbanken in zake leerplicht. Voorstanders en tegenstanders der ffet op den leerplicht, wat laatstge noemden overigens van de wet zelve mogen denken, komen in zooverre gelukkig overeen dat het schoolver- ïuim moet bestreden worden, 't ls trouwens een euvel dat op scholen vin allerlei richtingen voorkomt en zoo algemeen dat het menigen ijverigen onderwijzer moedeloos maakt. De middelen tot nog toe aangewend om het heillooze schoolverzuim te stuiten, hebben echter dit kwaad niet in den wortel aangetast. Schoolfeesten, pleiziertochtjes met de brave kinderen, het uitloven van belooningen, enz. hebben wel den omvang van het schoolverzuim doen verminderen, maar de vele duizenden kinderen die zonder onderwijs rondloopen, of het zeker niet minder groot aantal die om allerlei redenen van het onderwijs zeer onvol doende gebruik maken, naar school te drijven, vermochten al deze maat regelen, met den besten wil der wereld genomeD, niet. Er was gerekend op het eergevoel der ouders, op de zucht naar belooning der kindereD, maar ook deze machtige drijfveeren bleken machteloos te zijn om iets afdoends tegen het schoolverzuim tot stand te brengen. De vereenigingen van wie deze maatregelen uitgingen, hebben dus fiasco geleden en zullen nu wel tot het besluit gekomen zijn, dat bat aanwenden van enkel zedelijke midde len om het schoolbezoek te bevorderen, een waar monnikenwerk is, een eindeloos werk dat steeds povere resultaten zal blijven leveren. Dit wordt ook, zij het dan niet met ronde woorden, erkend door tegen standers van het openbaar lager onderwijs. Zij willen dus ook leer plicht, maar daarbij den dwang van staatswege buitensluiten. Van die zijde wordt verder beweerd, dat de wet op den leerplicht gerust zou kunnen gemist worden indien aan de 'ereenigingen tot wering van school verzuim strafrechterlijke bevoegdheid werd toegestaan om het schoolverzuim te bestraffen. Dit denkbeeld moge in theorie er heel vernuftig uitzien, wij vre *zen dat er in de praktijk niet veel van zal terechtkomen. De vraag doet zich reeds dadelijk op of de Staat wel strafrechterlijke bevoegdheid kan verleenen aan vereenigingen, die mis schien met enkele uitzonderingen, uit personen bestaan, die nooit in de rechten gestudeerd hebben en dus verlegen zouden zijn om eene goede rechtsuitspraak te doen, terwijl hij over een college beschikt dat daartoe wel de vereischten bezit en door zijn onafhankelijke positie zeker meer Waarborgen geeft voor een onpartijdig vonnis dan een geïmproviseerde dilet tanten-rechtbank. Bovendien zal het Voor de ouders wel hetzelfde zijn of FEUILLETON. VAN DEN Uit de gang gaven twee deuren toegang tot de vertrekken links in bet huis. Ik begaf mij naar de eerste beur, waaraan ik daar straks zoo hard geklopt had, zij was niet gesloten. Ik kwam in een ruim vertrek, ietwat hun straffen opgelegd worden door den Staat of door particulieren, wien men heel deftig met den rechterlijken tabbaard bekleed heeft, doch zullen zij wel spoedig ondervinden welk verschil er is tusschen uitspraken van bevoegden en onbevoegden. Maar ook financieele bezwaren verzetten zich tegen de uitvoering van bovenge noemd denkbeeld. Men kan toch niet denken dat er zonder bezoldiging, alleen uit loutere liefde voor de zaak, een genoegzaam aantal personen zullen gevondenworden,genegen om laat ons bier eens een leelijk maar afdoend woord gebruiken het baantje van duivelstoejager op zich te nemen. En als nu al die vereenigingen tot bevordering van het schoolbezoek, plus degenen die nog moeten opge richt worden in de tallooze plaatsen waar zij nog ontbreken, een honora rium zullen genieten voor aan den lande en de schoolkinderenwereld bewezen diensten, arme schatkist, die dan nog veel meer zal moeten lijden dan bij de invoering der leerplicht. Nog eene vraag ten slottemoeten die rechtbanken van liefhebbers in 't hoogste ressort beslissen of kan ook van haar vonnissen in beroep geko men worden In het laatste geval zal hoogstwaarschijnlijk het getal cassaties ontstaan door ongenoegzame kennis met de wetten, wel zoo groot worden, dat men er van zelf toe zal komen tot de gewone rechtbanken weder de toevlucht te nemeD, Summa summarum is het aangegeven denkbeeld onder die te rangschikken welke wal nimmer in het wetboek zullen opgenomen worden en alleen aan oppervlakkig denkende menschen be'alleu kan. 'Oker en beter gemeubeld dan de kamers die ik tot dusverre had ge- Z1en; het maakte een prettigen indruk, dadelijk viel het mij op, hoe zin- Eene beslissing van den Hoo- gen Raad in zake het onderwijs geven. Door den Hoogen Raad is onlangs eene beslissing genomen die in de onderwijzerswereld en ook daarbuiten grooten indruk heeft gemaakt. Hij besliste toch dat de bepaling in de onderwijswet: „niemand mag on derwijs geven zonder akte van be voegdheid" moet gelezen worden „ieder kan ouderwijs geven, mits dit niet aan kinderen gegeven wordt." Wat hier onder kinderen verstaan wordt en welken leeftijd zij moeten bereikt hebben, wordt er niet bij gevoegd. Het „Schoolblad" vindt deze beslis sing terecht eene gewichtige, maar tevens ook zonderlinge wetsuitlegging, die tot groote bedenking aanleiding geeft, net blad verklaart aldus zijne zienswijze. „Gewichtig noemen wij deze beslis sing, omdat., naar hetgeen er hier van medegedeeld wordt, de beslissing dan niet alleen voor lager, maar ook voor middelbaar onderwijs geldt, en behalve voor huisonderwijs met even veel recht voor schoolonderwijs. De waarde van de akten van bevoegdheid is hierdoor niet onbelangrijk gedaald voor scholen voor volwassenen, voor delijk het gehouden was. Aan een der ramen stond een naaitafel, waarop een pas begonnen naaiwerk lag. Eenige bloeiende planten sierden de vensters. Een ledikant met kraakwitte gordijnen stond aan den muur tegen over het raam. Ik bevond mij ongetwijfeld in de zit- en slaapkamer der mooie Anna, de dochter van den vermoorde. Zonder mij op te houden ging ik verder, de deur naast het ledikant was niet ge sloten, ik kwam in de keuken, hier vond ik niemand en keerde dus naar de gang terug. De vier vertrekken beneden had ik te vergeefs doorzocht en ging dus reeds iets gerust de steile trap op naar de bovenverdieping hier vond ik precies dezelfde vertrekken als be neden, allen ongesloten zij schenen deels ongebruikt, ik vond er slechts ouden rommel, in een der kamers stond een ledikant, zeker dat der oude dienstbode. Ik had niets gevon- cursussen voor mannen en vrouwen in „Ons Huis" en dergelijke inrich tingen enz. zal men geen akten meer behoeven, en het vragen van vrijstel ling van het bezit der akten, voor degenen die zonder betaling onderwijs aan volwassenen willen geven, waar toe art. 6 der wet op het lager onderwijs en art. 5 van die op het mid delbaar onderwijs gelegenheid geven, is voortaan onnoodlg. Zonderling is echter ue gevallen beslissing niet minder, vooreerst omdat zij geheel afwijkt van wat tot nu toe als regel gold en dan omdat voortaan de rechter in elk voorkomend geval zal moeten beslissen of de leerlingen al of niet „kinderen" zijn. Vooral echter is de beslissing zonderling, omdat deze als de bedoeling van de wet aanneemt, dat als een „huisvader" zelf iets leeren wil, bijv. een taal waarvan hij tot nu toe niets kent, hij „vrij" in de keus van een onderwijzer moet zijn, d.i., dat hij daarvoor ook iemand zonder akte van bevoegdheid moet kunnen kiezen, doch als diezelfde vader voor zijn kind iemand moet uitzoeken om bet lezen en schrijven te leeren, hij niet „vrij" in zijn keus mag zijn, maar zich alleen tot een ouderwijzer meteen aktemag wenden." tegenspraak het feit, dat zich op het eiland ook tegenwoordig nog tel kensaardschokken voordoen ,dieerop wijzen dat de vulkanische krachten nog niet tot stilstand zijn gekomen. Amboina verlaten. Door het „Vaderland" is in over weging gegeven de door de aardbeving zoo vreeselijk geteisterde hoofdstad Ambon te verlaten en de zetel van het bestuur te Banda te vestigen. Het blad «Insulinde" trekt tegen dezen voorslag van het Haagsche blad hef tig op. Het noemt dier zelfs „God verzoeken". „Insulinde" geeft echter behalve dezen uitroep die wel pleit voor het geschokte gevoel van het Indische blad, maar zeker niet als de quaestie oplossende kan beschouwd worden, ook eene verklaring van de gronden waarom het die verplaatsing van residentie afkeurt met de volgende woorden «Menschelijkerwijze gesproken, is Am boina nu veiliger dan vóór de aardbeving, evengoed als Lissabon een uit een seismisch oogpunt kalme stad werd na de groote ramp van 1755 evenals na de groote uit barsting van Krakatau in 1883 dit eiland en de omgeving uiterst rustig waren. «Neemt men aan, wat waarschijnlijk is, dat de ramp van Amboina een in- stortiugsaardbeviug is geweest, dan is die kans op voorloopige rust nog grooter. «Banda daarentegen is wel het ongeluk kigste plekje in dit opzicht van den ge- heelen Archipel. Wij gelooven nisfc dat er éen plaats is, dia zoo onophoudelijk door elkaar is geschud de bodem daar onder ia veel minder pluis dan die onder Amboina. Aardstortingen en bergvallen, waarbij ettelijke hectaren berg en vlak terrsin verdwijnen, zijn daar veel meer aan de orde sedert eeuwen dan op Amboina» Met het beweren van „Insulinde" dat Amboina thans een tijdperk van rust tegemoet gaat nu de natuur krachten als 't ware uitgewoed hebben en er slechts sprake zou zijn van eene instortingsaardbeving, is echter in den. Ook naar den zolder te gaan vond ik onnoodig, ik keerde dus naar de Warner terug, waar de vermoorde lag, om te overleggen wat mij nu verder te doen stond. Mijn vrees, dat ook de dochter en dienstbode des vermoorden het slacht offer van den moordenaar waren ge worden, bleek ongegrond te zijn. Beiden waren niet in huis, de moor denaar had bepaald van hun afwe zigheid gebruik gemaakt, om den ouden man, dien hij wist dat alleen was, te overvallen, te vermoorden en te berooven. Een lang verblijf op de vreeeelijke plaats had geen doel meer. Ontdekking en vervolging van den moordenaar moest ik het gerecht overlaten, doch plicht was, het ge recht zoo spoedig mogelijk van de begane misdaad in kennis te stellen. Ik mocht niet langer in het afge legen huis blijven. Hier moest ik al les laten zooals het lag, opdat niets Verhuizen naar Transvaal. Het Volksdagblad kreeg het vol gende schrijven uit Pretoria, dat voor velen van nut kan zijn „Door eenige arbeiders uit allerlei takken van bedrijf is opgericht een informatiebureau. Dit is geschied op grond van de overweging, dat de kennis van Zuid- Afrikaansche toestanden in Holland zeer gering is, en dat zij, die zich tot nu toe met het geven van inlichtingen hebben bemoeid, niet de miuste of slechts zeer geringe, meest verouderde, denkbeelden hadden over ons land hier. Ieder, die iets wenscht te weten omtrent loonstandaard,levensstandaard, algemeene en speciale vaktoestanden, maatschappelijke en andere instellin gen, zeden, gewoonten, getroosten zich nu te schrijven aan het onder staand adres, wijl de vereeniging, van wie de inlichtingen zullen uitgaan, door haar samenstelling competent en volkomen in staat is, alle gewenschte inlichtingen te geven. We meenen, dat het wachten van een zevental weken wel opweegt tegen het juiste en betrouwbare der te zenden inlichtingen, die gratis wor- verstrekt. Ieder, die wil emigreeren, kan zich nu elke teleurstelling besparen. Ook wordt aan de besturen van alle arbeidersorganisaties in overwe ging gegeven zich met het volgend adres in verbinding te stellenJ. Brugman, Bus 484 Pretoria, Z. A.R." Onweders. Volgens mededeelingen, aan het Kon. Meteorologisch Instituut te Utrecht in 1897 gedaan door hen, die zich met het waarnemen der onweders op verschillende plaatsen van ons land belast hadden, werden in 1897 34 menschen door den bliksem getroffen, waaronder 21 met doodelijken afloop 39 runderen, 7 schapen, 14 paarden. 1 geit, 11 varkens, 1 hond en 61 kippen werden door den bliksem of door den daardoor veroorzaakten brand gedood; 10 hooibergen en 145 gebou wen van onderscheiden aard werden getroffen; hieronder waren 21 kerk torens, 12 molens en 5 schoorsteenen Het aantal getroffen boomen bedroeg 58, en 14 maal werden telephoon-, telegraaf- en andere electrische toe stellen en geleidingen door den blik sem beschadigd. Bij 17 der vermelde tref-gevallen was het gebouw van een afleider voorziener ontstond dan geen brand of de schade was betrek kelijk gering, behalve in 2 gevallen, waarbij niet was uit te maken of de afleiders voldeden aan alle eischen, die men tegenwoordig meent te moeten stellen. het gerechtelijk onderzoek kon storen. Den doode hielp het niet of ik daar al bleef, ik moest mij naar Luttach spoeden, zoo hard ik kon, en daar den districts-rechter mededeeling doen van mijne vreeselijke ontdekking. Ja, naar Luttach, naar den districts-rechter' Daar kwam plotseling een herinnering bij mij op ik zag Frans Schorn voor mij, komende van het afgelegen huis, duister voor zich heen kijkende, ter wijl hij het boschpad opkwam, ver schrikt ineenkrimpende, toen hij mij zag, dan in het kreupelhout vluch tende. Van het afgelegen huis, van het huis zijns doodsvijands wasFranz Schorn gekomen. Hij had gesidderd. Was ik den moordenaar tegengekomen, toen hij van zijn snoode daad kwam Was niet de oude man, die daar thans in zijn bloed lag, altijd bang voor hem geweest Plad niet Mizka mij den vorigen avond gezegd, dat Franz een woest jongman was, best in staat zijn doodsvijand naar het leven te Tweede Kamer. De heer Kerkwijk, van zijne riekte hersteld, heeft weder zitting genomen. In zijue memorie van antwoord geeft de minister van waterstaat te kennen dat het wenschelijk is te Middelburg, Goes en Vlissingen een rijkstelephoon- kantoor te vestigen. Tot de in de afdeelingen te on derzoeken wetsontwerpen behooren behalve de leerplicht, de wet op de krijgstucht, de overeenkomst omtrent den N. O. L. Spoorweg, de overeen komst met de Maatschappij „Zeeland", en de Staatsleening. De Kamer is tot Vrijdag 11 uur uiteengegaan. Veiligheid op Atjeh. Den 20a Maart zijn een achttal dames en tien heeren gaan picknikken op drie kilometers ten zuiden van lodrapoeri. Nog nooit waren dames zoo ver in Groot-Atjeh doorgedrongen. Koninginnen op reis. De Koninginnen zijn gisteren te Genua aangekomen en vertrekken den 29en naar Florence. De burgemeester van 'sHage in spe. Als aanstaande burgemeester van 's Hage wordt een antirevolutionair genoemd, nl. de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-burge meester van Amersfoort. Mr. Ms. pantserdekschip Friesland zal Zaterdagmiddag van Nieuwediep naar Curasao vertrekken. (N. R. Ct.) Hr. Ms. flottielje-vaartuig Siboga, in aanbouw voor de Indische militaire marine bij de Nederlandsche Scheeps- bouw-maatschappij te Amsterdam, zal Zaterdag te water worden gelaten. VLISSINGEN, 26 April. Bij gelegenheid van het aanstaand huwelijk van den secretaris dezer gemeente, den heer mr. G. J. Bis schop, werd hem gisterenmorgen in een der lokalen van het raadhuis door de ambtenaren en bedienden ten raadhuize een geschenk aangeboden, bestaande uit een prachtige pendule van groen Onyx dragende een sierlijk bronzen beeld „muse par Raucolet", met daarbij behoorende candelabres. Des namiddags boden de voorzitter en de leden van den gemeenteraad be nevens de gemeenteontvanger, hem in de raadszaal een geschenk aan, bestaande uit een zilveren theepot, een melkkan en een suikermandje, van hetzelfde metaal, welke voor werpen vervaardigd in de bekende fabriek van Van Kempen en Zonen te Voorschoten, van goeden smaak ge tuigen. Met een hartelijke toespraak werden deze cadeaux aangeboden, waarbij staan P Het was een vreeselijke verdenking, doch zij was niet ongegrond, en in elk geval gebood de plicht mij, den rechter zoo spoedig mogelijk van mijn ontmoeting met Franz Schorn in ken nis te stellen. Haastig verliet ik de akelige plaats van het misdrijf, ik keek niet meer naar den doode om. Toen ik uit het donkere huis weder in de stralende zonneschijn kwam, herademde ik weder. Ik kon thans, bevrijd van den akeligen aanblik des vermoorden, kalmer overleggen. Ik kon niets in mijn eerstgenomen besluit veranderen, het was en bleef het beste mij naar Luttach te spoedeD, en wel langs den kortsten weg en daar den districts- rechter met het gebeurde in kennis te stellen. De kortste weg leidde, zooals mij de kapitein 's morgens gezegd had, langs de rotsen, ik kon niet dwalen, hij lag recht voor mij. Een breede,

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1