HET GEHEIM 20 April. Woensdag No. 46. 36e Jaargang. 1898 ^richten, ZECHTEE. nraTir FEUILLETON. niet dulden zullen :r gebracht wordt >e stemmen die'^. ,e|iJ tbehoud van den aas tegenover de w srgestelde leer predit Senator Hoar t de weinigen hadden in de or rond zich een VP, en, die ongetwifa| belang des latr t, wel indruk wi Naar- zijne inee/fal 8 °P dit ctitj onvermijdelijk e land niet aan oorlog blootatellenl gedaan worden oal Je oplossing te gerakeJ Ie geschil. 'I bijzonderheden Worde,| evoering medegedeeld volgde er op maakt van dat het oorlo6J. is dan ooit en he!| zwaard uit de sche vorden, naderbij is Ual. rdt. De Spaansche ge.l igton schijnt ook zijne I 'n de Vereenigdel achten bg het alge I oorlog en maakt zfcJ hij last daartoe krijgt I vertrekken. Bovendien'! loestand zoo ernstig ij stvrijheid genieten van I ninisters of senatoren, I leerscht in de pers enl g eene stemming zool tzuchtig, dat het well sou behooren indien de I nog lang uitblijft. De I den oorlog duiden er I raam op, dat de weg I ren met Spanje gehee! I 3g. ie tot ïoed ser hooren, het staat n zelfs niet in het den e jk llusiën vrede, er te li ig 'zm zou de t ten, van hetj grenzen gezonden I van groote stoomsche l larine wordt ij verig I ;kig in deze critieke I eeft zich het gerucht) zekere Charles Tram-1 el Escadero, op last van generaal) omijnen in de haven I igd te hebben die ucbt deden springen, I zijn en zijn schuld ikkig zeggen wij, :an gearresteerd zijn, uogelijk geweest zijn wonden bevolking der binnen de palen te at nu zoo dat alleen >ven van Spanje den m, wat Spanje, zooala zal doen, daar het I aging duldt. id van Vlissingen. 16 April. F. A. Claeijs, jm, icher, jd. 26 j, - J. I jm 24 j. en C. van J. Warren, wedr-1 de Kunder, jd- jm. 24 j. en S. de A. Cuypers, jm. 32 j. kse, jd. 26 j. - J en T. Meyer, wed. Gunter, jm. 23 j- jd. 20 j. J- en M. J. C. van van Eijk, geb. Bou- Vlietinck, geb. de sen, geb. Hageman, geb. Zernitz, d. - Krug, d. P. A. ent, d. J. Schets, - M. Theune, geb. M. Schipper, geb. E. M. de Braban- d. (levenloos) S- ies, d. (levenloos). Staats, z. 3 m. - 22 j. Afrika-Linie. „General," kapt- imiddag van Lissa- iuid- en Oost Afrika, ontscheping zijner in. Het ss passeerde Ouessant en wordt erwacht. politie zijn e'9 EEN PORTEMON- [jRING met SLEÜ- traaf, le Tweede Kamer egen Dinsdag 2» ichten. .5 April. L08 per kilo. per 104 stuks. VLISSIMSC1E CÖHRAMT. Prijs per Brie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bg den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts (tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Telephoonnnmmer ÏO Abonnements-Advcrtentiiin op zeer voordeelige voorwaarden Binnenland. De socialisten over militarisme. In een jaarvergadering der Sociaal democratische arbeiderspartij hebben de beeren van Kol en mr. Troelstra over dit punt bun gevoelen ontwik keld, de heer Van Kol voornamelijk om zijn 6tandpunt toe te lichten, door hem ten aanzien van dit vraag stuk ingenomen, dat bij velen zijner geestverwanten tot bedenking aanlei ding gaf. Hij verklaarde een vijand te zijn van den oorlog, een voorstander van arbitrage, en te weten dat de oorlog niet verdwijnen zal zoolang de kapitalistische maatschappij stand houdt. Het militarisme dat een uit gaaf vereischt van 2500 millioen in Europa, drukt zwaar op het volk. Dat nag niet langer zoo blijven de staande legers moeten plaats maken voor algemeenen weerplicht als over gang tot den wereldvrede. Den algemeenen weerplicht heeft de partij in haar program opgenomen. Het zou dus al heel vreemd zijn, als men voor de betrachting van dien plicht niet iets overhad. En ook daardoor zou men immers de ramp van een Europeeschen oorlog niet van het land afwenden. Lafhartig buigen voor onrecht zou het zijn, het vader land onverdedigd te laten, wanneer het wordt aangevallen. En ook de internationale socialistische organisatie legt den plicht der landsverdediging aan de partijleden op. Volgens mr. Troelstra die op zekere hoogte met den heer Van Kol mede- ging, is het begrip vaderlandsliefde :n strijd met de socialistische ideeën. Toch erkent hij, dat ook een sociaal-democraat kan hechten aan het bewaren der natie, waartoe hij behoort, vooral als hij die natie gun stig voor deD groei vaD het socialisme vindt. Maar daarom mag een sociaal- demokraat in de Kamer den tegenstan ders geen argumenten ter bestrijding geven. Voor spr. is de mogelijkheid der verdediging van ons land eene utopie en hij beschouwt ons leger slechts als een wapen der bourgeoisie tegen de arbeiders en als eeu werkver schaffing 1 ten bate der zonen van de bourgeoisie. Spr. noemde het uitzenden van een veldleger van 40.000 man naar de grens, om den vijand op te houdeD, eene misdaad, een in den dood zenden van de zonen der arbeiders. Onze nationaliteit behoeft niet met wapens verdedigd te worden, zei hijhare verdediging ligt in den naijver der groote mogendheden onderlingen hij stelde een motie van den volgenden inhoud voor „Het Congres der S. D. A. P. „overwegende, dat de oorlog een noodzakelijk gevolg is van het kapi talistische stelsel, dat, gebouwd op concurrentie van personen, onderne mingen en volkeren, den strijd van allen tegen allen kweekt 5). De heeren bemerkten wel, dat mij bun heftige strijd verjoeg, zij zwegen verlegen, alleen de burgemeester zeide vriendelijk vGij hebt een ongelukkigen avond getroffen, professor. Meen niet dat het 'n onzen kring altijd zoo stormachtig '°egaat. Voor alles vergeef ons als bier menig hard woord tegen de Duit schers gevallen is. Ik kan u slechts „overwegende, dat alleen in eene socialistische, op internationale rege ling der voortbrenging gegrondveste maatschappij de oorzaak van den volkerenstrijd komt te vervallen en de wereldvrede mogelijk zal zijn „overwegende, dat het militarisme ook van het Nederlandsche volk steeds stijgende persoonlijke en geldelijke offers vergt en daarom een groot struikelblok is voor het bekostigen van noodzakelijke sociale hervor mingen „verklaart, geen krachtiger middel ter bestrijding vau oorlogen militarisme te kenuen, dan de organisatie der arbeiders in den klasenstrijd, de ver overing der politieke macht door het proletariaat, waardoor de tegenstand der bezittende klasse tegen de vrije ontwikkeling der socialistische samen leving wordt gebroken „verzet zich, in het belang der nietbezittende en arbeidende klasse, tegen de opdrijving der militaire uitgaven in Nederland „verklaart zich in het bijzonder tegenstander van het staande leger, dat door zijne afzondering van den soldaat uit de burgermaatschappij hem tot een gewillig werktuig maakt tegen zijn eigen klasse, in haar strijd om welvaart en vrijheid „wenscht, dat de politieke invloed der partij zal worden gebruikt om, zoolang opheffing van het leger onmogelijk blijkt, aan te dringen op invoering van algemeenen weerplicht, die de persoonlijke en de geldelijke lasten zal verminderen en het klasse- karakter van het leger, als instrument der bezitters tegen de arbeiders, zal wegnemen of temperen." Na repliek van den heer van Kol werd de motie-Troelstra met alge- meene stemmen aangenomen. Door den heer Wibaut, afgevaar digde van Middelburg, werd deD sociaal demokreten nog aanbevolen, niet in coöperatieve vereenigingen te treden, tenzij in de statuten bepaald zij, dat een deel der winst zal dienen tot steun in den strijd der arbeiders, Het volgende congres zal deze vraag behandelen. De „Standaaard" schrijft naar aan leiding van dit congres «Het socialisme wint thans aanhang onder de laag gesalarieerde ambte naren, zoo van den Staat, als van de groote maatschappijenook onder de onderwijzersen last not least onder de academische jongelingschap. „Zoo 'vervangt rustig beleid het vroegere gekef en gehuil, en maakt het straatkabaai plaats voor de veer kracht der intelligentieen juist daarom kan niemand berekenen, welk eind weegs vooruit het socialisme iu de eerstkomende jaren zal afleggen. „Het is daarom zoo onverantwoor delijk, dat zoovelen, die geroepen waren om betere beginselen voor staan, voor niets oog noch oor hebben dan voor het spook van Rome of de Doleantie. „Daar staren ze zich blind op, en ze merken het niet, hoe een heel nog eens verzekeren,dat het niet u gold, niet de rijks-Duitschers, doch slechts de Duitsche Krainers, met wie wij, Slaven, over hoop liggen. Dat wij tegen de Duitschers en het Duitsch zijn niets hebben, kant ge wel 't best daaruit begrijpen, dat wij zeiven, ook als wij onder ons zijn, met voorliefde Duitsch spreken. Laat u door het ge beurde van dezen avond niet afschrik ken, uwe avonduren in onzen kring door te brengen. Gij zult ons steeds een gaarne geziene, welkome gast zijn." Ik drukte den braven man hartelijk de hand, toen volgde ik Mizka, die reeds met het licht in de hand gereed stond, mij voor te lichten naar mijn kamer. Ik achtte het niet indiscreet met de aardige Mizka, terwijl deze mijn bed in orde bracht, wat te praten om van haar iets meer te vernemen van de heeren, die ik beneden had aange troffen en met wie ik de volgende andere vijand opgemerkt achter hen opdringt, en straks voor de poorte staat." Atjeh. Uit Batavia werd Zaterdag het volgende gemeld De gouverneur verkent de water scheiding van Atjeh en de Pedirvallei met eene troepenmacht uit Kotaradja. De schoonvader van Toekoe Oemar, Toekoe Abas Satik, het hoofd der XXVI Moekims, heeft zich met zijn zoon radja Mahomed onderworpen. Men zegt, dat de expeditie naar Pedir weer vervroegd zal worden. Nog werd het volgende bericht. De luitenants der artillerie R. J. H. Vree en J. J. Hocke zijn bij het hou den van oefeningen in de Atjeh-rivier verdronken. De Koninginnen op reis. Te Parijs hebben de Koninginnen Zaterdag met gevolg een rijtoer ge maakt. Zij stapten nergens uit en waren om zes uur te huis. Zij dineer den daar en bleven er, terwijl het gevolg naar de opera ging. Zondag bezochten zij de kerk van den Saint Esprit. De pers weet alles van de koningin met haar jolie mine te vertellen, zoo dat het te verwachten is dat zij ge noeg bekijks zai krijgen. De dienst werd geleid door dr. Sautter, waarna dr. Fages preekte over Johannes 20 vrs. 26. Na den dienst werd door H.H. M.M. de Protestant- sche kerk aan de rue de l'Oratoire bezichtigd. Om half drie flenen de vorstinnen een rijtoer waarbij zij door een groote menigte, die zich rond haar hotel ver zameld had, warm toegejuicht werden. Maandag spoorden zij naar Versail les, alwaar zij in een open landauer naar het kasteel reden. Zij bezichtig den daar de merkwaardigheden. Te Versailles zelf bezichtigden zij het paleis en het park. De beroemde wa terwerken werden voor haar in wer king gebracht. Woensdag vertrekken de Konin ginnen naar Cannes. Vrijdag, na het bezoek van den prins van Wales, hadden (zoo ver haalt de Parijsche correspondent van het „Hdbl"), HH. MM. eene langdu rige en ernstige conferentie met een der grootste Parijsche naaisters. Eene bestelling van acht japonnen is het resultaat dier bespreking geweest. De prachtigste daarvan is een wit satij nen kleed voor Koningin Wilhelmina; dit kleed wordt uit een buitengewoon fraaie stof vervaardigd en zal zeer fijne paniers Louis XVI hebben, uit de hand geborduurd met verschillende tinten goud. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal zich op 26 dezer bezig houden met 't regelen van hare werkzaamheden en vermoedelijk de volgende dagen besteden aan het weken misschien dagelijks in aanra king zou komen. Ik had mij voor de gewenschte mededeelingen niet beter tot iemand anders kunnen wen den. Mizka was uil Luttach geboren,zij kende de intiemste familiegeheimen der Luttachers en voelde zich zeer vereerd, dat ik mij verwaardigde met haar te praten, en in dank daarvoor vertelde zij mij alles wat ik wilde weten. Zoo vernam ik dan, dat de burgemeester Pollenz de eigenaar van het logement de „Gouden druif" was, dat vrouw Franzka, Mizka's tante, of eigenlijk haar oom van hem gepacht had, hij was thans gelogeerd in zijn eigen huis, waarin hij met zijn broe denden gepensionneerden kapitein, op de tweede verdieping twee kamers be woonde. Voor de beide broeders had Mizka niets dan lof, zij noemde ben aardige, beste menschen. Zoo goed als de bur gemeester kon moeilijk kon iemand afdeelingsonderzoek van het Leer- plichtontwerp. Bouwman gaat niet naar Weenen. De Koninklijke Militaire Kapel te 'sGravenhage zou, onder leiding van den directeur, den heer N. A. Bouw man, hebben deelgenomen aan een concours te Weenen. Daartoe schrijft men van daar, was alles reeds voor bereid, en met grooten ijver werd ge studeerd om de eer van het korps in den vreemde op te houdeD. Ten einde in de groote kosten tegemoet te komen, was aan deze reis tevens verbonden een reeks concerteD, in groote plaatsen van Duitschland te geven, waartoe alle maatregelen waren genomen. Met leedwezen wordt nu vernomen dat bij het departement van Oorlog bericht is ontvangen, dat het concours niet doorgaat, zoodat van den tocht niets kan komen. Intusschen bewijst het voornemen reeds, dat de goede harmonie bij de leden is hersteld. Eene wandelpier te Sche veilingen. Door den minister van Waterstaat is aan „Zeebad" te Scheveningen ver gunning verleend voor den bouw van eeu wandelpier of wandelhoofd in zee, ter lengte van bijna een halven kilometer en met aanlegplaatsen voor bootjes. Voor de badplaats Scheveningen die met haar afneming van het strand reeds zooveel verloor, kan een wan delpier eeg middel tot nieuwen bloei zijn- Te water laten van de Koetei. Van de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam werd Zaterdagnamiddag met goed gevolg te water gelaten Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei", gebouwd voor de Indische militaire marine. De „Koetei" is een flottieljevaartuig van het type „Edi". Het meet 50,60 bg 9,40 meter, bij een holte van den onderkant der wrangplaat tot de rechte lijn der bovendekbalken geme ten, van 4,61 meter. De diepgang is 3,30 meter, de waterverplaatsing 789,5 M3. De machine bestaat uit twee drievoudige expansiewerktuigen met koperen oppervlak-condensors, en is ook ingericht voor hoogen druk. Elke as heeft haar eigen machine. De bewapening zal bestaan uit 8 stukken. In den loop dezer week zal nog een dergelijk vaartuig, de „Sibogo" te water worden gelaten. Naar men verneemt heeft de ook hier bekende mevrouw Engelen-Sewing een contract voor den tijd van vijf jaren aangegaan met het Koninklijk Hoftheater te Hannover, zoodat de Nederl. Opera haar verliezen gaat. Zaterdagavond is de burgemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. B. Ph de Beaufort, zacht en kalm te Mariëndal bij Arnhem overleden aan de gevol- wezen, hij was zelfs te goed, daarom had hij dikwijls geldgebrek, want hij kon geen arme een aalmoes, geen in moeilijkheden verkeerende een leening weigeren, en slechte menschen maak ten misbruik van die goedhartig heid. Maar hij was ook verstandig eD had veel geleerd. Wie te Luttach raad noodig had, ging bepaald naar den burgemeester en kon zeker zijn, dat diens raad goed was. Hij en de kapi tein waren niet alleen te Luttach, doch ver in den omtrek, algemeen geacht. Met niet minder waardeering sprak Mizka over den adjunkt, den heer von Eynern. Over hem was te Luttach slechts één lof,en den menschen speet het allen, dat niet hij de districtsrech- ter en deze adjunct was, doch om rechter te zijn was hij nog te jong, maar hij zou bepaald spoedig promotie maken, want hij behoorde tot eene voorname Laibacher familie; zijn va gen van longontsteking, waardoor hij was aangetast. Slechts zeven maanden was het den overledene gegund als hoofd van het gemeentebestuur van de residentie werkzaam te zijn. Hij was slechts 45 jaar oud. De begrafenis zal Donderdag in het familiegraf te Leusden plaats hebben. VLISSINGEN, 19 April. Overeenkomst Maatschij. Zeeland. Aan de Tweede Kamer is overge legd het wetsontwerp van eene over eenkomst met de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" wegens het uit voeren van eeu maildienst tusschen Vlissingen en Queenborough of eene andere Engelsche haven. Men leest in de „Memorie van Toe zicht" o. a. het volgende De regeering meent op grond, dat de Maatschappij Zeeland zich van hare ver plichtingen ten opzichte van dien mail dienst gekweten heeft op eene wijze, welke allen lof verdient, de uitvoering van den poststoombootdienst op Engeland voor een tienjarig tijdvak opnieuw ten volle aan de Maatschappij Zeeland te mogen toe vertrouwen. De uitslag der daarvoor met de Maatsch. Zeeland gevoerde onderhandelingen is neergelegd in de overeenkomst van 13April 1898, welke thans ter goedkeuring wordt aangeboden. In hoofdzaak bestaat er tusschen beide overeenkomsten geen verschil. Evenals onder de overeenkomst van 5/11 Juni 1881 wordt bij de nienwe overeenkomst aan de Maatschappij een jaarlijksch bedrag van f300,000 verzekerd, nl. f 40,000 voor het vervoer van de Nederlandsche brievenmalen in de beide richtingen, en f 260,000 vuor het vervoer van de vreemde brievenmalen, met aan vulling van het laatstbedoelde bedrag, indien wegens het vervoer door de bui- tenlandsche postadministratien meer dan f260,000 verschuldigd is. Alleen is het voor het vervoer van de pakketpost, waarvoor thans een tweeledig tarief geldt, gemakshalve een uniformtariei van 6 cent per pakket overeengekomen. De uitkeering aan de Maatschappij wegens dat vervoer welke over 1897 f 4913,90 heeft bedragen, zal dientengevolge eene kleine, niet noe menswaardige vermindering ondergaan. De omvang van de Nederlandsche brievenmalen zal te rekenen van 1 Mei eenige vermindering ondergaan, omdat van dien datum af de Engelsche avondpost nit Londen voor enkele plaatsen in Neder land langs den weg van HarwichHoek van Holland zal worden verzonden. Een wijziging strekt om het geval te voorzien van het varen op eene andere Engelsche haven dan Queenborough, indien dit in het belang van een snel en regelmatig verkeer wenschelijk worden mocht. Overeenstemming ia gebracht met dentegen- woordigen toestand waaronder de nacht dienst in VU uur minder uitgevoerd wordt dan daarvoor bij overeenkomst toegestaan is. Het aangaan van een nieuwe overeen komst gaf gelegenheid om daarin op te nemen de verplichting tot verzekering van het betrokken personeel der Maatschappij tegen de gevolgen van ongelukken, op de wijze, welke bij onderscheiden in de laatste jaren door het rijk gesloten contracten is der was zelfs generaaldie voornaam heid merkte echter niemand aan hem; hij was tegen de armste lieden even vriendelijk en rechtvaardig als tegen ieder ander, terwijl de districtsrechter het arme volk vaak ruw bejegende. Van dien districtsrechter wist Mizka niet veel goeds te zeggen. Hij was door en door een Italiaan, al was ook zijn grootvader te Laibach woonach tig en al kon hij zelf ternauwernood meer Italiaansch spreken, doch een Italiaan bleef een Italiaan en werd nooit een echte, goede Krainer. Alleen zoo matig als de Italianen gewoonlijk zijn, was de rechter niet, hij dronk vreeselijk veel en stelde zich niet te vreden met den goeden Luttacher wijn, hij moest altijd wat bijzonders hebben. Daardoor kwam het, dat hij nooit met zijn geld toekwam. Acht tienhonderd gulden was toch een mooi tractement, waarvan andere rechters met vrouw en kinderen goed leefden, doch hij had in den regel meer noo-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1