Zeemackl Net geheim Vrijdaj 8 April. astbo&e. 4eid. No. 42. RECHTER. r nstbo&e 'kvrouw 36e Jaargang. 1898 Binnenland. oren van aannen^ is, Rotterdam ,„i van minstens 155! irderd ihappen. voorhamer) en ketelmaker, of iven staaf ijzer of zacht ing. diameter, met op. I .m. 10 cM., in iijp van een strook naar teekening. .e vroeger reeds als I >r elk jaar der ver se f 15.— voor die I htereenvolgens be-1 iker en sergeant- :lasse f 30. - voor verstrekt, n dienst aan boord I eikt, waaraan voor ƒ1.— per maand. I okers der 2e en 01' korporaal-stokers I rkringen wordt het met 7,SO voor ren van aanneming igd inkel, hoek Wal- H. 36. der tegenwoordig^ VAN DE SANDE, dags. Adres hoek beneden.) 138. nm 3 25 en 6 20c) 3 55 6 50 im l 55a) en 4 50 2 15») 5 10 3 25 6 20c)f) 3 45 6 40 f)j 8 10 8 40 naar Breakens hoog- 7 30 uur boot van 7 44 8 4 6 6 5 7 80 7 6 46 85 0 6 24 7 39 6 6 7 7 15 7 31 4 7 52 *8 51 8 36 -~ 9 10 d*9 56 - 9 25 - 2 952 4 i 10 7 1081 10 40 10 57 6 38 10 28 7 501 MO 8 32|1123 8 18 12 38 9 5 I 12 55 V1ISS1NGSCIIE Prijs per [drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. CMRANT ADVERTENTIENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken reg.l meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. firoote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Teleplioonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Te haastig geweest. Het geval Israels, den ontslagen legatieraad te Parijs, heeft tot heel ïat, soms heel scherpe beschouwingen Iaanleiding gegeven. Het „Handelsblad* 'fooraan, schetste in een taal gloeiende tan verontwaarding, het onrecht mr. Is aangedaan, en de meer dan onderworpen houding door onzen ge zant tegenover den Franschên minister tan buitenlandsche zaken aangenomen, ffij kregen dit lezende, den indruk alsof we weer in den rijd verplaatst varen toen Nederland het verleerd had zijn tanden aan den vijand te isten zien en onze nationale fierheid en kracht heengevlodeo waren voor I gemakzucht en de zucht om met elke »tie in vrede te leven. En toch, hoe goed bet deed het |nationale gevoel te zien uitbarsten en welsprekend protest te hooren uit brengen tegen wat toen gedacht werd eene laffe kruiperij voor een groote mogendheid te zijn, zouden vele van lie schoonklinkende volzinnen, waarin Ie verontwaardiging zich uitte, nooit het redactiebureau verlaten hebben, ien men eenvoudig afgewacht had hot ook de regeering die het op treden van ouzen gezant tegen mr. Israels met zijn schild gedekt had, gelegenheid had gehad zich te recht vaardigen. Die rechtvaardiging is geschied, en liet veelzeggend stilzwijgen der Kamer, maar ook van hen die meenden mei hl de kracht waarover zij beschikten, «iet te mogen berusten in een belee- iiging onzer natie, is bet onweder- hprekelijk bewijs dat zij te voortvarend «reu om nu reeds de fiolen hunner toorn op regeering en gezant uit |ie gieten. Voor de bestuurders in het afge laten is echter uit deze zaak het Iüewijs te putten dat in Nederland het nationaal gevoel nog niet is in gesluimerd, al moge men ons smalend ■eetie uitgedoofde natie" noemen, -n lint, mogen wij in den raad der pogendheden geene plaats vinden, l»ij daarom ons nog niet willen ver- |»gen de onderdanige dienaar te zijn pan groote mogendheden. En moge dit ons als eene pretentie liwgerekeud worden, een volk dat piet voor zijn rechten opkomt, dat zelve niet eert, zal het ook I'M de kracht ontbreken als werkelijk lteti aanslag op zijn onafhankelijkheid pocht gedaaQ worden. Zulk eene pretentie belet ons werkelijk tot de p&gte vaa een uitgedoofde natie |le zinken. Wij zeiden daar dat de pers na de 'erklaring des ministers het stilzwij- bewaarde. Dit is echter niet het geval met ihe Amsterdammer" die dapper heeft •ede gedaan aan de beweging tegen 'azen gezant, o.a. door eene illustratie, paar door de woorden des ministers plet van zijne opvatting bekeerd is. Het blad schrijft 1 U B I L K T 41 N. VAN DEN ngeland over Y^'8" erB voor België en 6 58 ZO as 2 9?81 25 108 10, 282 8 50 5?s l 18 f® 4 30 «7 I. Wr Krain 1 Reeds jaren had ik ver- lj%i eenige weken in Zuidelijk-Krain I'; '-unneii doorbrengen. De beschrij - Ipn, die ik van het eigenaardige ^fstgebergte had gelezen, hadden noij eene groote aantrekkings- d gehad. Ik was zeker daar mijne Ramelingen met menig exemplaar V. baarde ts kunnen verrijken mis- I "o zou het mij zelfs mogelijk zijn, )>Wij allen hebben ons vergist De Heer Rengers heeft eene interpellatie tot den Min. gericht --en wat blijkt nu De gezant te Parijs heeft volkomen correct gehandeld, en de Heer de Beaufort neemt daarvoor de geheels verantwoorde lijkheid op zich. Eet waa volkomen correct, dat de gezant, de correspondenties van den heer Iaraëla niet kennende, dadelijk heeft toegegeven aan den drang van Min. Hanotaux. Het was volkomen correct, dat hij geen termen vond het ontslag op verzoek te verleenen I Het is dus volkomen oorrect, dat als een FranBch Min. een paar booze oogen zet, een Ned. gezant onmiddellijk in zijn schulp kruipt. En ook is het volkomen correct, dat de Eerste Kamer Rengers, de interpellant, en zijn medeleden tot geruststelling van hun nationaal geweten, dan daarop constateert, dat bet nu ge bleken is hoe de gezant niet onder buiten landsche pressie besliste Welk een comedie juister gezegd welk een tragedieZou het niet nuttig zijn nog eene de woorden van aïïetVad.» te herhalen ((Kleine natiën kunnen eer bied en achting afdwingen, als zij ook tegenover machtigen hoog houden de beginselen van Vrijheid en Recht. Maar als zij zich laten vertrappen, wat wonder dat men ze minacht». Neemt voor die minachting de Beanfort ook de verantwoor delijkheid op zich; en zal de T. K., zon der een woord van protest te spreken, de vernedering, onze Datie aangedaan, zich laten welgevallen Wij kunnen het niet gelooven.B Strafrechtspleging Door prof. mr. D. Simons, uit Utrecht, is Maandagavond eene be langrijke rede gehouden in eene bijeen komst van „Oefening kweekt kennis" aldaar. De heer Simons stelde voorop dat erfelijke a uileg eu maatschappe lijke omstandigheden van grooten invloed zijn bij het verrichten van strafbare feiten en dat daar de reden van vermeerdering der misdaden hoofdzakelijk in oorzaken van maat schappelijken aard te vinden is, daartegen nóch uitbreiding van straf bepalingen, nóch een strenge uitvoe ring er vau iets baten. Hij wil dat de strafrechtgever re kening houde met de gewoonten, ge breken en zeden van de maatschappij om te voorkomen, dat geheele groepen van personen met den strafrechter in aanraking komen wegens kleine ver grijpen. Als voorbeeld wijst hij op het feit dat jaarlijks hier te lande 5000 personeu worden veroordeeld wegens overtreding der jachtwet. En wat zijn daarvan de gevolgen Dat de strooper al lager en lager daalt op den zede lijken ladder, en de jachtwet zelve in haar gevolgen medehelpt om de cri- mioaliteit te vermeerderen. Met smokkelen is het eveneens ge legen. Het vloeit voort uit de heffing van te hooge invoerrechten het pu bliek ziet in smokkelen nu eenmaal geen misdaad. De drankwet bevordert ook de vermeerdering van het aantal misdrijven. Enorm is het getal over treders dezer wetvolgens de laatste opgave 23000 per jaar of 35 pet. van het geheele aantal van hen, die door den kantonrechter worden veroordeeld. in deze door insectenverzamelaars tot dusverre slechts zelden bezochte stre ken een nieuwe soort te vinden, waar mee ik de Duitsche fauna zou kunnen verrijken; immers voor eenige jaren had daar een vlinderverzamelaar uit Weenen de rups der fraaie, vroeger slechts uit Dalmatië bekende Saturnia Caecigena gevonden. Waarom zou mij niet zoo iets kunnen gelukken ITit een oogpunt van landelijk schoon beschouwd, is Zuidelijk-Krain zeker niet in de eerste plaats te noemen, het staat zelfs in grootschheid van bergformatie achter bij de Alpenlan den, maar daar staat tegenover dat de streek overrijk is aan hoogst be langwekkende, slechts daar voorko mende grotten en grootsche rotsen, en zoowel de planten-als dierenwereld bieden er den natuurvorscher zooveel begeerenswaardigs aan, dat een onder zoekingstocht van het gebergte en de diepe, daarin gesneden dalen loonend moest wezen. En dit getal klimt nog steeds. Aan duizenden eu nog eens duizenden leert deze wet jaarlijks de gevangenis ken nen, die in dronkenschap niets straf waardigs zien. In verband hiermee wijst spr. er ook op, dat agenten van politie herhaaldelijk als agentt pro vocateurs optreden en in z.g. bier huizen met behulp van slinksche stre ken overtredingen uitlokken. De mo- reele kracht der strafwet wordt door eene dergelijke toepassing der drank wet ondermijnd. „Van alle wetten werkt zij het ellendigst", zei onlangs een ambtenaar van het O. M. bij een der drukste kantongerechten, en daarop liet hij volgen „alsof er één borrel minder om gebruikt werd." Verder zeide de heer Simons: Het verbod van onderzoek naar het vaderschap werkt in de hand de maat schappelijke opvatting, dat een „ge vallen" meisje alleen de schande moet dragen van de gevolgen eeuer daad, waaraan de man evenveel schuld draagt. En is het zoo onnatuurlijk, als zulk een meisje haar kind om het leven brengt De verwaarlooziug van de natuurlijke kiuderen brengt mee, dat zij een groot percentage vormen van het aantal misdadigers. Ook de bezwaren aan de echtschei ding in den weg gelegd, eu daarnaast tal van andere sociale oorzaken ver meerdereu de criminaliteit. „Het verwaarloosde kind van heden is de misdadiger van morgen," is in dertijd terecht gezegd. Teu volle on derschrijft spr. deze uitspraak. En de strafwet werkt dezen gang van zaken in de hand. Hoogst noodzakelijk is dan ook herzieniug van d-. bepalingen op dU puut. Van strad'cu mag geeti sprake zijn, alleen van maatregelen van tucht, aangevuld door opvoeding in particuliere-, desnoods in staaisge- stichteu. België heeft bewezen, dat de regeling in dezen geest, door mi nister Le Jeuue ingevoerd, zegenrijk heeft gewerkt. Ieder moge zich wel tweemaal be denken eer hij tegen elk gering mis drijf de hulp der justitie inroept maar is er eenmaal veroordeeld en is de straf ondergaan, dan ook de broeder hand niet te spoedig teruggetrokken. Naast invoering van voorwaardelijke veroordeeling rust op den Staat de plicht, de recidive te voorkomen door zich aan de patronage van ontslagen gevangenen niet te onttrekken. Bescherming der maatschappelijke ordening is de eenige rechtsgrond der strafnog te weinig is echter het be sef doorgedrongen, dat tegen de mis daad als een maatschappelijke ziekte moet worden gestreden. Wijzigingen in het wetsontwerp op den leerplicht. Door het Centraal bestuur van den Algem. Nederl. Werkliedenbond is op de Paaschdagen eene vergadering be legd, waarin eene motie zal worden voorgesteld om bij de regeering aan te dringen in het wetsontwerp op den leerplicht de volgende bepalingen te -t msoxtauMiKOK-tya Als de reis en het verblijf in dat land slechts niet met zoovele onaan genaamheden, bezwaren en ontberin gen gepaard moest gaan Reizigers, die met de toestanden aldaar ten volle bekend waren, hadden mij nadrukke lijk, ernstig gewaarschuwd. Dragelijk is het verblijf in Krain slechts in de enkele groote steden en de veel be - zochte touristen-plaatsen, als Laibach, Veldes, Adelsberg en andere; wijkt men van den gewonen weg der tou- risten af, wil men verder in het bin- nenlaud doordringen, dan vindt de vreemdeling er slechts ellendige, vuile logementen, waarin het bijna niet mo gelijk is verblijf te houden hij kan met de Slavische, geen woord Duitsch verstaande en meest den Duitschers zeer vijandig gezinde bevolking, niet opschieten, terwijl de tochten in de verafgelegen dalen de grootste be zwaren en ontberingen opleveren. Dus was mij het reizen in zuidelijk Krain niet erg uitlokkerd afgeschilderd, brengen, nl. lo. dat de verplichte leeftijd op de dagschool worde uit gebreid tot den leeftijd van 14 jaar. 2o. het herhalings- en voortgezet onderwijs mede verplichtend worde gesteld tot den 18 jarigen leeftijd, voor alle jongelieden die niet worden opgeleid voor eenige ambtelijke be trekking of geen verder onderwijs ontvangen op een kweekschool, nor maalschool, een inrichting van mid delbaar- of hooger onderwijs of der gelijke betrekking. Verhooging bezoldigingen. In afwachting van nadere regeling van het dienstvak der directe belas tingen en van het kadaster, na afloop der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men, is o.a. het volgende bepaald het traktement der controleurs be draagt f 2000 's jaars.Het kan worden verhoogd, na 24 jaren onafgebroken dienst in den rang, tot f 3200 in afwijking hiervan bedraagt het trak tement der controleurs te Amsteidam en te Rotterdam f 2100 '3 jaars. Het kan worden verhoogd, na 20 jaren onafgebroken dienst in den rang, tot f 3600. Nevens hun traktement genieten de controleurs vergoeding voor reis-, verblijf- en bureaukosten, volgens het kon. besluit van 9 Maart 1886. Het traktement der surnumerairs bedraagt f 1000 's jaars en kan na drie jaren onafgebroken dienst in die betrekking worden verhoogd tot f 1200 's jaars. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1898. Uitbetaling van pensioenen. Van de volgende maand af zijn de betaaldagen voor pensioenen door den aigemeenen ontvanger van 's lands kas op de volgende wijze gere geld, welke regeling een groote ver betering is in deu beetaanden toestand, waarbij voor allen slechts éen betaal dag is vastgesteld en men meestal een geruimen tijd wachten moet vóór men aan de beurt is. Op den 2q van elke maand zullen thans de pensioenen worden uitbe taald aan gepensionneerde ambtenaren en officieren, wier namen beginnen met een der letters A. tot en met M. van het alphabetden 3n aan de overigen. Den 4n is het de betaaldag voor weduwen van ambtenaren en officieren, wier naam begint met een der letters A. tot en met L.den 5n voor de overige weduwen. Den 60 voor gepensionneerde ambtenaren, officieren en weduwen, die verzuim den op de vorige dagen hun pensioen af te halen. Den 7n en 8n worden de onderstanden uitbetaald aan inlanders en aan diverse weduwen en weezen en staatsbannelingen. Den 9n wordt uitbetaÜDg gedaan aan Europeesche gegageerde militairen, wier namen beginuen met een der letters A. tot en met L., den lOn aan de overigen den lln aan de iulandsche gegageer- maar de kans mijne verzameling te zullen verrijken ik ben namelijk natuurvorscher had grooten invloed op mij, en daar ik tegen het einde van April een groot verlof kon krijgen, besloot ik, aan dezen lang gekoester den wensch te voldoen en in het voor jaar naar het zuiden te gaan. Het kwam er nu slechts op aan voor een langer oponthoud een ver blijfplaats te kiezen, want een na tuurvorscher kan niet als een gewoon tourist van de eene plaats naar de andere zwerven hij kan slechts op succes hopen, als hij van een zeker punt als middelpunt uitgaande, het land in alle richtingen goed door kruist ook verbiedt hem de omvang rijke, voor de bewaring zijner verza melingen noodige bagage, een her haalde verwisseling van verblijf plaats. De hoogst onvolledige reisgidsen gaven mij voor mijn reis nauwelijks de noodige opheldering, dus moest ik den van A. tot en met L.den 12n aan de resten den 13n tot en 24n aan allen, die hunne pensioenen, gagementen of onderstanden nog niet hebben afgehaald. Wanneer de le der maand op een Zondag valt, dau valt de eerste be taaldag op den 3a en verschuiven alle data een dag. Valt een Zon- of feestdag op een der betaaldagen, dan hebben de betalingen den daarop vol genden dag plaats, terwijl de volgen de betaaldata ook alle een dag op schuiven. Van deu 25n van iedere maand af worden geene uitbetalingen meer gedaan. Toestand Nederlandsche Opera. Met de Nederlandsche Opera, eene inrichting waarop wij fier mogen zijn omdat zij in vele opzichten de verge lijking kan doorstaan met operagezel schappen van naam in het buitenland, blijft het tobben en moet steeds een beroep om steun gedaan worden wil zij in het leven blijven. Voor het volgende jaar is weder zooveel bijeen gebracht dat haar bestaan voor dien tijd tamelijk gewaarborgd is. Zoolang echter niet kan gerekend worden op een vast inkomen, zal de Ned. Opera niet kunnen voldoen aan de hooge eischen die aan een dergelijke inrichting in den tegenwoordigen tijd gesteld worden. Op welke wijze deze opera zal ge holpen worden nu het beroep op ondersteuning reeds zooveel malen ge daan is, behoort echter tot de raadselen, die niet gemakkelijk op te lossen zijn. Als men algemeen doordrongen wordt van d; waarde van het bestaan eener opera waar de taal des lands elkeen in de gelegenheid stelt ede! kunstge not te smaken, kan de tijd aanbreken dat de Nederlandsche opera eindelijk eens eene bloeiende instelling wordt. De Holland-Amerika lijn. Zaterdag zal deze lijn haar 25 jarig bestaan vieren. Uit de geschie denis van al die jaren blijkt, dat de aandeelhouders wel niet met voldoe ning kunnen terugzien op groote dividenden en het dus de iijn zelve niet altijd voor den boeg ging, maar ook dat het bestuur steeds in storm en nood het vaartuig be houden in de haven wist terug te brengen. Die stuurmanskunst was wel noodig waar de Maatschappij herhaaldelijk schepen verloor en, zooals trouwens bijna iedere maat schappij tegenwoordig, met scherpe concurrentie te worstelen had. Ook dit jaar, het feestjaar, kenmerkte zich door eene nieuwe ramp, nl. het ver gaan van het s. s. de nVeendam." Voor de Holland-Amerika-lijn is het te hopen dat de magere jaren thans voor bij zijn en deze „brug over den Oceaan* een tijdperk van bloei tegemoet gaat. Een jaarlijks wederkee- rende collecte. De jaarlijk8che collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en MIXVI&'X: .vnnawevkuvWM mij beperken tot de voortreffelijke Oostenrijksche stafkaartdeze wees mij een klein stadje Luttach in Zui delijk Krain, dat mij voor mijn doel uitstekend gelegen scheen. Het ligt in een diep in het gebergte ingesne den dal, aan den voet van den langen weg van den Nanos, aan den vroeger veel gebruikten, sedert den bouw van den spoorweg echter weinig meer door touristen gebruikten straatweg van Adelsberg naar Cörz, midden in het Karstgebergte. Van uit Luttach moest binnen enkele uren den hoogen top van den Nanos te bereiken zijn, in het dal zelf de zuidelijke dieren- en planten wereld tieren en samenkomen met de Kalkalpenhier had ik kans den rijksten oogst voor verzameling te vinden; bovendien hadden ook de vele Duitsche namen der dorpen in den omtrek en de Duitsche naam van het stadje voor mij een groote aantrek kingskracht, daar ik hopen mocht, dat daar de Slavische bevolking nog

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1