Nicht Eduarda. •ing-Maatschappij Dienstbode Woensdag 23 Maart. Dienstbode BEKENDMAKING. S^4 SltR^ iocfoflttut Vlissingen bij den Heet tfDE. ALS ot-, voedings- achlmiddel eschheid, Slijm, Be- borst, Hals-, Borst- n, Kuch- en Kinkhoest opgeven van bloed- tering in de beido verder tot verster- ,kke kinderen en re is de landsohe -BORST-HOMG jaren in de geheele :naard en eenig. verkrijgbaar in fles- a fl. 1, en a ,ien van capsule met ibriekstempel. Te Vlissingen by J. G.H. DOMMISSE, Bel- amykade 5; Breskens rij W. Wemelsfelder; Goes bij de firma, an der Does Sz.St. 0. GAAKEERAz. W. H Gravestein. •en garantie ->p .ie door THi nieuw uitgevondon wettig godeponeerde Toon-Bas- en Lt'chtklcpveeren mijner Con cert Trek-Harmonica's. Zuiver gestemde prachtwerken, 35 cm hoop in et allerbeste en de ;nce§tc «ccoorden, 10 toonen, 2 bassen, 3 deelige sterke dubbelbalgen met hoekbeschermert en dicht- houders veel nikkelbeslag,orgfli egarandeerd 3 koorig slechts riitc registers fl. 3.80, 4 kOOfig, 5. 4.75, 6 koorig, 6 echte re in met 21 toonen fl. 6-50. Met extra. Zeer elegante solidf Accoord-Cithers itsluitend beste kwaliteit Manualen fl. 2.—, met 6 Ma- ïalen kosten slechts fl. 4.70, icsending onder rembours. Ver- beste handleiding voor self- JUS van alle muziekinstrutnen- cents. Kleine Harmonica's van worden eveneens geleverd. N SEVERING, ade. Westfalen. DETsTTI-A.". te Amsterdam Kon. goedgekeurd in elijk kap. 100.000 ime reserve. L. ELDERS. :elruiten, Spiegels, ge- tegen het geval van door onvoorzichtigheid, itraatrumoer, etc. tegen voor Zeeland, ,N DER EIJK, aat, No237. OND EEN goed salaris. Adres irant. ne aankomende stbode i in den Kantoor- en J. G. TIELROOLL .dres Lange Groene- ,uder Vlissingsch® men zich met de dvertentiën in allo Advertentiebladen ng van prijs. |N <j. 35» 36e Jaargang. 1898. VLISSISGSCIIE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Yoor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. firoote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. ZD, die zich met het vol- gend kwartaal, aanvangende 1» April a. s., op de VLISSINGSCHE COURANT abonnceren, ontvangen de van heden tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Gemeentebestuur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Woensdag 23 Maart 1898, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Te behandelen onderwerpen. 1. Voorstel tot onderhandschen ver koop van gemeentegrond aan de Kon. Mij. „De Schelde". 2. Idem tot het verleenen van vergunning aan a. H. J. Ganderheijden tot het ma ken van een voetbrug. b. A. J. Woltbers, tot het maken yan een lichtrooster, J. de Wolf, tot het uithangen van zonneblinden, d W. P. Kokelaar, tot het aan brengen van een reclame lantaarn. 3. Idem tot wijziging R. b. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 4. Idem tot goedkeuring van den Staat der ontheffingen wegens Hoof- delijken Omslag, dienst 1897. Vaststelling Kieierslijst. Burgemeester en Wetnouders van Vlissingen maken bekend dat de kiezerslijst voor deze gemeente over lS98/99, en de alphabetisehe lysten der namen en voornamen van hen, die Yan de kiezerslijst zijn afgevoerd, en van hen die daarop zijn gebracht, door hen vastgesteld zijn en van den 23 Maart tot en met üen 21 April ter secretarie (bureau bevolking) voor een ieder ter inzage liggen en dat aldaar afdrukken van de nieuwe kiezerslijst tegen beta ling van f 1,— per exemplaar te be komen zijn. Verder vestigen zij er de aandacht op, dat tot en met den 15 April 1898 een ieder bevoegd is bij het gemeente bestuur verbetering van de kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een andei in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Vlissingen, den 22 Maart 1898. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDBKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Binnenland. Het wetsontwerp op den leerplicht. Terwijl het „Vaderland3 meent dat de regeering in dit wetsontwerp zoo veel rekening heeft gehouden met de F U UILLË T O ft'. 26). «Ja, majoor!' stamelde ik. „Ik zou gaarne willen, dat ge mee S?k)gtom te zoeken. Onder de vermis ten behoort ook onze vriend Jacob Horsecroft.» Ik ontstelde vreeselijk. Door bet 'echten, den honger en de vermoeienis had ik niet meer aan hem gedacht, sedert het oogenblik, dat bij ons voor- Steg in den aanval op de Fransche garde. «Ik ben bezig een lijst van onze gesneuvelden te maken," zeide de ma joor. .Wees zoo goed, met ons mede gemoedsbezwaarden en de tegenstan ders, dat den clericalen alle wapenen uit de handen zijn geslagen, is het oordeel van de „Haagsche Ct." geheel anders. Dit blad zegt dat al is de wet zoo tam dat zelfs dr. Kuyper en dr. Schaepman haar wel zouden hebben kunnen indienen, de minister er toch de tegenstanders niet mede vangt. Gunstig luidt overigens het oor deel van dit blad over 't wetsontwerp niet. Ue eenige winst, die er mede behaald wordt als het wet wordt, wat nog niet met zekerheid is te voorspellen is, dat althans het beginsel zou worden uitgesproken geen vader (resp. voogd of verzorger) heeft in Nederland in zedelijken zin het recht, eeu kind te berooven van de gelegenheid om zich te ontwikkelen tot een man, die in zijn latere leven fatsoenlijk zijn brood kau verdienen. En dat ware althans iet3, omdat op dit uogenblik iedere vader eeu ander, die hem op dien plicht wijst, in 't gezicht kau uitlachen. Maar, gaat het blad voort, al wordt den ouders de plicht opgelegd, zorgen dat die plicht wordt nageleefd, doet de minister niet. Over 't geheel vindt het blad zooveel laksheid in het ontwerp, dat het hoopt dat de Tweede Kamer het rustig zal laten liggen als een goed bedoelde, maar mislukte schippers- poging, zonder er de afdeelingen voorloopig mede lastig te valleu. Kwam een quasi-leerplichtwet tot stand als nu is voorgedragen, dan zou deze, naar de „H. Ct.' vreest ongerekend deu langen duur van hei voorioopige aan het beginsel meer kwaad doen dan nog tien jarig volledig uitstel vaü de regeling zou kunnen aanrichten. Want deze wet zou 'tzij met verschuldigden eerbied gezegd het Nederlandsche voik leeren, met een der grootste volksbelaugen den draak te steken. De „H. Ct." maakt er dus dezen minister een verwijt van dat hij ge trouw gebleven is aan deze les dat een staatsman zich niet mag wagen aan het onbereikbare en dus rekening behoort te houden met hetgeen in den tijd waarin en de omstandigheden, waaronder hij leeft, te bereiken is. Hier is het ook: „het betere is de vijand van het goede." Een groot verschil met deze be schouwing van het Haagsche blad levert die van het niet liberale „Centrum",welke aldus ongeveer luidt Met het principe kannen lieden van de meeat uiteenloopende richting zich ver eenigen. De anti-liberale partijen heb ben zoogoed ale de liberalen bewijs gegeven, dat het hun ernBt is met de vorming der jeugd. Geen oogenblik aarzelt het blad te erkennen, dat het de plicht der ouders is aan hun kinderen gepaste geestesontwikkeling te verzekeren en dat, als zjj in dien plicht tekortschieten, er maatregelen genomen kunnen worden om in deze leemte te voorzien, zoowel in het belang van het gezin als van de gemeen schap. Met de vrijheid der ouders, die geSerbiedigd moet worden, is bij de in- te gaan." We gingen dus met ons vieren de majoor, de twee sergeants en ik naar buiten. O, welk een vreeselijk tooneel wachtte ons daar 1 Het was zoo verschrikkelijk, dat ik er zelfs nu, nadat er zooveel jaren overheen zijn gegaan, niet gaarne over spreek. Het gezicht van het slachtveld was in de hitte van het gevecht reeds vreeselijk geweestmaar nu, in het heldere morgenlicht, zonder tromgeroffel en trompetgeschal, zonder gejuich, zon der kanongebulder, geleek het veel op een slachterswinkel, waar duizenden arme drommels verbrijzeld, verscheurd en vermorzeld lageD, Gods beeld ten spot. Daar op den grond kon men lezen wat er was gebeurd. De gesneuvelde infanterie-regimenten lagen nog in carré's, en de doode paarden toonden hoe de cavalerie hen had aangevallen. Op de helling van den heuvel lagen de kanonniers om hun gebroken en vernietigde stukken. De colonne der richting van het openbaar onderwijs niet altijd voldoende rekening gehouden maar het gaat niet aan, deu ouders «vrij heid» te verieeneu om de opvoeding der kinderen te verwaarloozen. «Met het idee, waarvan de minister van Binnenlandsche Zaker uitgaat, kunnen wij ODS dus vereenigen», gaat het blad voort. «En wat de opmerking betreft, dat de voorgestelde maatregel geld zal koeten, dit bezwaar is, dunkt ons, geenszins af doende. Het geld, dat wordt uitgegeven voor het onderwijs van duizenden kinde ren, die thans nog veel te kort en te on geregeld, of zelfs in 't geheel niet met de schoolbanken kennis maken, is waarlijk goed besteed. Voor de ontwikkeling en beschaving, ook in hare meeet primitieve voimen, kan nooit genoeg worden gedaan en derhalve moge men ook het woord dwang hier niet al te luid laten klinken. Dwang kan nuttig, ja noodzakelijk zijn en das het hatelijke van zijn beteekenis ver liezen. De ouders, die het juiste besef heb ben vau hunne taak, zullen er in elk ge val niet door worden gehinderd, dat een der verplichtingen, welke de natuur hun oplegt, in de wet wordt gesauctionneerd. Slechts een klein getal onwilligen zal eventueel worden getroffen». Of het daarom voor de aanneming van het regeeriugsvoorstel ia, laat Het Cen trum nog in het middenhet is «niet vijandig gezind». Al zijn de kosten hoog, waarom zou men juist op dit punt karig moeten zijn Hos zal echter het bijzon der onderwijs de meerdere kosten dekken We) doet de Regeering te dien aanzien eenige toezegging, maar die zegt te weinig, waar de bijzondere school, ook na de wet van 1889, nog steeds in een on gunstige positie tegenover de openbare staat en de vermeerdering van kosten tengevolge van het ontwei p voor haar naar alle waarschijnlijkheid grooter zal zijn dan voor de openbare. Ook een protest. Onlangs werden te Arnhem eenige nieuwe straten genoemd naar mannen, die zich voor ons land verdienstelijk hebben gemaakt, o. a. Thorbecke, Groen vau Frinsterer, Oldenbarneveidt en Johau de Witt. De laatste naam heeft verzet uit gelokt bij dr. J. S. van Veen, adj.- commies bij het oud-archief van Gelderland, die in een adres aan den Raad er op wijst, dat de ellende, in 1672 en volgende jaren door Gelder land en in het bijzonder door Arnhem geleden, grooïendeels, zoo met uit sluitend, te wijten was aan de politiek van de Witt, die wel zorgde dat de vloot in goeden staat, was, maar leger en vestingen verwaarloosde. Volgens adressant zou men even goed straten naar Lodewijk XIV of Napoleon I kunnen noemen, en daarom stelt hij de benaming „Stadhoudersstraat" voor, om daardoor te gedenken den stad houder Willem III, die goedmaakte wat de Witt z. i. bedierf B. eu W. adviseeren den Raad echter, de straat niet te herdoopen, daar naar goed gebruik niet de verdiensten voor gewest of gemeente, mae.r voor het geheele vaderland in aanmerking worden genomen. Reorganisatie posterijen en telegrafie. De voorgenomen reorganisatie bij garde had een spoor nagelaten over het veld, als het kronkelende lichaam van een slang, en de blauwe unifor men der onzen lagen op de plaats, waar de Franschen hadden gestaan voor zij terugtrokken. Ik behoefde niet lang naar Jacob Horsecroft te zoeken. Hij lag daar op zijn rug, de geopende oogen naar bo ven gericht en alle toorn was van zijn aangezicht geweken, zoodat hij er geheel uitzag als de oude Jacob van vroeger, zooals ik hem, toen we samen op school gingen, honderdmaal in zijn hangmat bad zien liggen. Een uitroep van smart was mij ontsnapt, toen ik hem daar zoo plotseling zag liggen, maar nader komende en be- merkeude, dat de uitdrukking van zijn gelaat nu heel anders w^as dan in de laatste dagen en hij er teel gelukki ger uitzag in den dood dan bij zijn leveD, kon ik hem niet terugwenschen. Twee Fransche bajonetten waren hem door de borst gegaan, en naar den de posterijen en telegrafie zal zich, volgens de „N. R. Ct.", bepalen tot eene herziening van de klassen, waarin de telegraafkantoren zijn verdeeld. Elk telegram en telefoonbericht telt thans voor één eenheid elk telefoon bericht vereischt echter twee behan delingen, nl. het verzenden en ont vangen per telefoon en de verzending of ontvangst per telegraaf. Het voor nemen zou nu bestaan, elk telefoon bericht voor twee e 'nheden te tellen. Het gevolg vaD dien maatregel zou zijn, dat meer telegraafkantoren in een hoogere klasse zonden komen en dus, wat de vereenigde post-en-telegraafkan- toreu betreft, het getal kantoren aan de telegraafambtenaren toegewezen, zou toenemen. Loon? In de N. R. Ct. werd dezer dagen gevraagd een beschaafde juffrouw, niet beneden 20 jaar, voor kantoor werkzaamheden van 9— 6 uur. Voor loopig salaris tien gulden •per maand. Een waardig pendant van de aiver- tentie in de Avondpost, waarbij een Haagsch geneesheer een dame vroeg, om hem minstens drie uren per dag te assisteeren, tegen honderd gulden per jaar. Wij bevelen deze cijfers iu de aan dacht van onze lezeressen aan, opdat zij die bij het bezoeken der Tentoon stelling van Vrouwenarbeid in het oog houden. Wellicht wordt dan een mid del gevonden om individuen als de stellers dezer advertentiëu eens be hoorlijk op hun nummer te zetten. (Soc. Weekbl.) Benoemingen Atjeh. Naar het Vaderland verneemt, wordt kolonel van Heutsz gouverneur van Atjeh en generaal van Vliet chef van den staf te Batavia. Java. Terwijl de Soer. Ct. verzekert dat het voornemen bestaat niet alleen naar de Pedir-vallei op te trekken, maar ook een bezoek te brengen aan Kemaia- Dalem, den zetel van deu pretendent- sultan, beweert de Java-Bode daaren tegen en wel met den meesten nadruk, dat voor de expeditie nog geen hand is uitgestoken. meuten in het koninklijk paleis in ge reedheid gebracht. De groote revue. De groote revue ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten zal gehouden worden op de heide nabij Renkum en Ede, waaraan door alle wapens zou worden deelgenomen. De marine zal vertegenwoordigd worden door de bemanning van Hr. Ms. Bellona en Marnix. Vorstelijke bezoeken. Naar men verneemt, zullen de Prins en Prinses Van Wied, de Groothertog van Luxemburg tegenwoordig zijn bij de plechtige inhuldiging van H. M. de Koningin en worden voor deze hooge gasten en hun gevolg apparte- glimlach te oordeelen, die om zijn lippen lag, moest hij spoedig en zon der veel pijn zijn gestorven. De majoor en ik tilden zijn hoofd op, in de hoop, dat er misschien nog een sprankje leven zou zijn overgeble ven. Die hoop was evenwel vergeefsch. Terwijl ik nog over zijn lijk gebogen stond, hoorde ik plotseling een welbe kende stem mijn naam roepen, en mij omkeerende, ontwaarde ik De Lissac, die, op zijn elleboog geleund, tusschen een menigte soldaten van de oude garde lag. Hij was in een grooten, blauwen mantel gewikkeld, en zijn hoed lag naast hem. Zijn gelaat was doodsbleek en hij had donkere krin gen om de oogen, maar overigens was hij nog dezelfde van vroeger, met zijn scherpen neus, zijn stijve knevels en het dichtgeplante haar, dat op de kruin een kale plek overliet. Hij hield gewoonlijk zijn oogen halfdicht, maar nu waren ze bijna geheel gesloten. „Hola, Johau I" riep hij, „ik had Jaarverslag sioomvaart-maatsch. „Nederland." Het jaarverslag der stoomvaartmaat schappij „Nederland" over 1897 con stateert, dat dit jaar het gunstigste is geweest, dat de „Nederland" ooit beleefde. Dit was te danken aan de verbetering der vrachtmarkt in het Oosten, bepaaldelijk te Singapore, waarvan de invloed op de Javamarkt duidelijk merkbaar was, en aan een levendiger uitvoer naar Ned. Indie, waardoor de meerdere tonnenruimte, die de maatschappij kon aanbieden, terstond werd gevuld. Terwijl de maildienst waargenomen werd door acht stoomschepen, waar onder vier van groot laadvermogen, werden alle andere schepen voor den goederendienst gebezigd, die door snelle expeditie, zoowel hier als in Indië, ook betere resultaten gaf dan in vorige jaren. De bate op de reizen der stoom schepen bedraagt 1,621,638; het saldo van verleden jaar eu de diverse baten leveren op ƒ20,876; de intrest rekening toont, na afboeking van de rente der leeningen, een batig saldo van ƒ84,141; de creditzijde der winst- en verliesrekening bedraagt dus 1,726,655. Aan de debetzijde komen o.a. voor: afschrijving op de etablissementen Handelskade 11,170; id. op huizen en erven 16,920 id. op magazijn- rekening 22,147 de verhooging der reserve op reparatierekening 50,000 en afschrijving op de stoomschepen 751,000. Er blijft een nettowinst over van 862,254, zoodat er een uitdeeling kan gedaan worden van ll'/j p.Ct. Een weekblad voor wielrijders. De wielrijders tellen weer een blad meer dat aan hunne belangen gewijd is. Maar ook hun getal klimt steeds en dit is misschien wel de reden, dat plaats gevonden wordt voor meer dan één orgaan. „Ons Wielerblad» dat te Amsterdam uitgegeven wordt en waarvan enkele nummers het licht zageD, heeft o. i. wel kans om veel lezers in de sportwereld te vinden. Het beveelt zich aan door een net uiterlijk, mooien druk, goede illustra ties, en wat meer dan dit alles zegt, door een degelijkeu,afwisselenden inhoud,door behandeling van zaken,die de belangstelling van den liefhebber van het sport waardig zijD, en prettige anecdoten die hem in de jolige stem ming zullen brengen, die de meeste wielrijders kenmerkt. Daarenboven verhoogen boeiende en nauwkeurige reisbeschrijvingen voor fietstochten de waarde van dit weekblad. De kracht van het geloofsgebed. Met de volgende woorden geeft de „Telegraaf» verslag van eene lezing gehouden door ds. Hazenberg, niet gedacht, je hier te zullen ontmoe ten, maar je vriend Jacob ziende, had ik het wel kunnen vermoeden." „Gij draagt de schuld van al deze ellende!» riep ik. „Kom, wees niet dwaas," hernam hij op zijn oude, driftige manier. „Dat is alles zoo over ons beschikt. In Spanje heb ik aan het noodlot leeren gelooven. Het noodlot beeft je ook dezen morgen hierheen doen komen.» „Gij hebt den dood van dezen man op je geweten," zeide ik met de hand op Jacob's schouder. «En hij den mijne, dus zijn wij ge lijk.» Hij sloeg zijn mantel op en met afschuw zag ik een groot stuk geron nen bloed uit zijn zijde hangen. Dit is mijn dertiende wonde en mijn laatste," zei hij met een glimlach. Men zegt, dat dertien een ongeluks getal is. Zoudt ge me wat te drinken willen geven De majoor had brandewijn en wa-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1