Gemengd Nieuws. Ned. Amerik. Stoomvaart Maatschappij (Hollaud-Amerika-lijn) zijn van die Maatschappij ruim 1300 rondrei zen volbracht. In dien tijd werden vervoerd pl.m. 90 000 kajuitspassa giers en rum 400.000 derde-klasse passagiers, behalve plm. 5 millioen ton lading. Ongerekend nog hetgeen ten goede kwam aan werven, fabrieken enz. voor reparatiën of vernieuwingen, werd door deze maatschappij in Nederland be taaldaan salarissen, gages, loonen enz. ƒ10 millioen, aan voeding van passagiers en bemanning f 6 millioeD, aan scheeps- en machiuebehoefteu (steenkolen uitgezonderd) f 3 millioen, aan havenkosten f 4 millioen, om van andere belangrijke uitgaven niet te spreken. Door de steeds grooter wordende schepen zullen de verschillende cijfers in de toekomst ongetwijfeld nog stijgen. De goudkoorts in Indië. De aandeelen in de goud-explora tiemaatschappij Kolchis, die den 3en Februari nog 600 percent stonden, zijn, naar men in De Locomotief leest, een dag later afgedaan tegen 850 percent i Tot generaalmajoor der infanterie bij het leger in Ned. Indië is benoemd de kolonel van dat wapen C- P. J. van Vliet, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. Te weinig of te veel. Als ons leger nog 332 korporaals meer telde zou de korporaalsnood, die daarin heerscht, ophouden; waren er daarentegen 171 sergeants minder, dan zou het leger, wat sergeants betreft, zich in een normale positie kunnen verheugen. Nu zijn er 184 korporaals die examen voor sergeant of fourier met succes hebben afgelegd, doch op piaatsing wachten. Dinsdag kwam het bericht dat het stoomschip „Gouverneur-Generaal „Loudon" dicht bij Tambolongan gezonken was, lading en schip verloren gingen doch de passagiers en goe deren door „de Zwaan" gered werden. De „Loudon" meet 1206 bruto ton en werd in 1875 gebouwd. „De Zwaan" ia een stoomschip van onze gouver nementsmarine. Tot leden van het hoofdbestuur van de Mij. tot Nut voor 't Algemeen zijn met grooto meerderheid gekozeu de heeren mr. F. A. Eggers, te Amster dam, en dr. P. van Geer, te Leiden. Bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen is verschenen „Centraal Orgaan voor de Agrarische belangen van Nederland, onder redactie van D. R. Mausholt, dat ten doel heeft de bevordering van de landbouwbelangen waaronder door de redactie ook wordt gerekend de invoering van bescher mende rechten op den invoer van buitenlandsche producten bij lage prijzen van in het binnenland ver bouwd wordende artikelen. VLIS3INGEN, 10 Maart. Bij het Duitsche consulaat is thans bericht ingekomen, dat het Duitsche oorlogschip «Stein" den 12 of 13 dezer alhier aankomen en vermoedelijk tot den 14 zal verblijven. De heer J. G. Geijsen, opperbrand- meester alhier, heeft zijn ontslagaan vrage ingetrokken. Uit het 480tal sollicitanten is tot zetkastelein in de sociëteit „Unitas" alhier benoemd P. S. A. van Doorene, te Leiden. Tegen den 22 jarigen sleepersknecht C. K., alhier, die uit drift een paard, dat niet meer trekken kon of wilde, met een mes zoodanig tusscben de ribben heeft gestoken dat het dier in levensgevaar verkeert, is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens deze ernstige dierenmishan deling. De kapitein Stevens, commandant van de 4e comp. 4 bat. 3e reg. inf. alhier, wordt tijdelijk ook belast met het bevel over de 3e comp. van het eventueel op te richten depot. Om een goede bedoeling te bevor deren, verleenen wij gaarne plaats aan de onderstaande circulaire, gericht aan de ingezetenen te Heilevoetsluis Tengevolge van den storm die Zondag 30 Januari jl. woedde, verloor een onzer ingezetenen, een oppassend en vlijtig huis vader, zijn middel van bestaan. Zijn schuitje, oud en wrak, waarmede hij ge durende 20 jaren zijn bedrijf uitoefende, aonk in de Marinehaven (te Hellevoet- sluis) en ofschoon het spoedig weder boven «ater werd gebracht, bleek het dermate geleden te hebben, dat het niet meer kan worden gebezigd als visschersvaartuig. Wat dat zeggen wil voor een man, die voor vrouw en dertien kinderen het dagelijksch brood moet winnen, begrijpt elk, wien het leed van anderen niet on verschillig is. Hier moet geholpen, gesteund worden. Landgenooten en wij vertrouwen daarbij op Uwe bekende liefdadigheid- voor den ongelukkigen visscher Arie de Werker, die thans in zoo kommervolle omstandigheden verkeert, wiens gezin zonder onze tus- schenkomst en Uwe helpende hand onver biddelijk wordt prijs gegeven aan de nijpendste armoede, vrageu wij U met vrijmoedig vertrouwen, maar ook met gepasten aandrangZondert eene gave, een bijdrage naar vermogen af, om den totalen ondergang van een meermalen reeds zwaar beproefd gezin te verhoeden. De bedoeling der Oommissie is, bij genoegzame ontvangst, hem een ander schuitje te verschaffen. De Commissie van onderstand be staat uit de heeren: J. v. d. Wiele Jr., B. v. d. Broek, N. Roos en H. P. v. d. Made, allen te Heilevoetsluis. Wij voegen hierbij dat eene lijst ter onderteekening ligt op de sociëteit van het Nederlandseh Loodswezen, alsmede dat schipper 1. Spuyt, Prin senstraat K 198, zich bereid heeft verklaard nadere inlichtingen te geven. Dinsdag avond trad voor de auti- rev. kiesvereeniging alhier op dhr. T. G. Heemskerk van Sas van Gent, op die eene lezing hield over 's Lands defensie. De heer Heemskerk deed zulks naar aanleiding van Art. 17 van het Program der Ant.-rev. partij, waarin deze de kracht tot handhaving onzer nationale zelfstandigheid zoekt in de versterking van het rechtbesef, in de bevordering van kennis onze volks vrijheden, in eene ervarene diplomatie en voorts in eene wettelijke organisatie van de doode en levende strijdkrachten te water en te land, die, na verbete ring van het scheeps- en kazerneleven, met prijsgeving der plaatsvervanging, bovenal kracht zoeke in het moreel van den soldaat. De antirev. partij beschouwt volgens spreker 's Lands defensie niet als bij zaak maar als een der hoofdzaken van haar program en bindt daarbij den strijd aan tegen het cosmopolitisme dat het verschil tusscben de natiën onder ling wegcijfert en daardoor het nati onaliteitsgevoel doodt, en ten anderen tegen het Jingoïsme dat door over macht geprikkeld, van geen volken recht wil weten, maar sluwheid en kracht der wapenen boven beschreven tractacen stelt. Spreker wees daarna op de moreele defensie allereerst te bevorderen door aankweeking van het rechtsbesef.Een oorlog op recht gegrond, en niet om utiliteitsredenen begoDnen, verhoogt de kans op d 'elneming en sympathie en brengt onder het volk het enthou siasme als van zelf te weeg. In de tweede plaats moet deze bevorderd worden door het verbreiden van de kennis der historie van ons Vaderland. Door de herinering aan het verleden, gevoelt men zich ééu aan de geslach ten die voor ons waren, en gedenkt men hoe menigmaal met kleine macht groote daden werden verricht, wat tot nieuwe daden bezielen kan. Vervolgens wees spreker er op dat de moreele defensie bevorderd wordt door bevestiging onzer volksvrijheden, waardoor burgerzin en trouw wordt gekweekt. Maar niet minder wordt deze be vorderd door het bezitten van eene bekwame diplomatie. Hoe treurig het hiermede gesteld is werd met eenige voorbeelden aangetoond. Daarua werd uiteengezet hoe het met onze militaire defensie staat. Na een beeld te hebben gegeven van onze huidige strijdkrachten, kwam spreker tot de conclusie, dat voorop dient te staan eene wettelijke organi satie van de doode en levende strijd krachten met prijsgeving, indien zulks noodig is, der plaatsvervanging. Het wetsvoorstel van generaal Ber- gansius had destijds sprekers volle sympathie. Helaas, dat het obstructio nisms van hen, die er tegen waren, dit wetsvoorstel van de baan heeft gebracht. Het aanhangige wetsontwerp van minister Eland, is lapwerk en stelt de organisatie uit, die van 1848 op zich laat wachten. Aan de hand van de memorie van toelichting bestreed spreker dit wetsvoorstel, dat van sociale rechtvaardigheid roept maar tal van sociale onrechtvaardigheden bevat.jSpreker staat hierbij niet alleen, Mr. S v. Houten wijst er telkenmale op in de Avondpost en in vele opzich ten deelt hij die bezwaren. De argumenten van soeiale recht vaardigheid, hetere onderlinge waardee ring der verschillende standen, mogen z. i. nier gelden. De eenige vraag die beslissen moet is het belang der weer baarheid. Spreker acht die niet be vorderd door deze wet, die de wette lijke organisatie niet aanroert. Aan het debat dat hierop volgde, namen een lid van Patrimonium en ds. J. Hulsebos deel, die door den spreker werden beantwoord. Men schrijft ons uit Middelburg: Door de Nederlandsche Tooneelver- eeniging werd gisterenavond de laatste abonnementsvoorstelling in dit seizoen gegeven. De schouwburg was goed bezet. Opgevoerd werd „De Fabrieks baas,,. Dit stuk, dat op vele plaatsen gunstig is opgevoerd, scheen ook hier wel te voldoen, getuige het applaus dat na ieder bedrijf volgde. En nu nog op 29 Maart eene voorstelling van het Ned. Tooneel, waarmede tlan de tooueelvoorstelüngen van dit seizoen zijn afgeloopen. Wij vernemen dat de luit.kolonel Meijer van het 2e bat. 3e reg. inf. al hier,binnenkort den dienst met pensioen zal verlaten. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van de centrale commissie voor de statistiek mr. E. Fokker, oud-griffier van de Prov. Staten van Zeeland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, te 's Gravenhage. Woensdagnamiddag is de hofstede van den landbouwer Chr. te Arnemui- de tot den grond afgebrand. 7 stuks vee kwamen in de vlammen om. Door Burg. en Weth. van Zonnemaire is een adres gezonden aan den minister van waterstaat om verbetering te verkrijgen voor het Hellegat, in ver band met den ontworpen waterweg van Dordrecht naar zee. Dinsdagmiddag brak onder de gem. Heinkenszand in de schuur bij de wed. A. de Winter brand uit, met't gevolg dat door den feilen wind de geheele schuur, met al wat zich daarin bevond, als hooi, stroo, en ander veevoeder, een prooi der vlammen werd. Ook twee kalveren kwamen in de vlammen om, terwijl drie koeien werden gered, De brandweer, die met twee spuiten spoedig bij den brand aanwezig was, had slechts te trachten het woonhuis te sparen, daar de schuur, die met riet gedekt was, reeds tot aan den grond was afgebrand. Evenwel bleef het woonhuis niet onbeschadigd. De inboedel e% ,eenig graan, dat op den zolder lag, was op het erf in veiligheid gebracht. Alles was, naar men zegt, verzekerd de oorzaak is onbekend. Ook had daar nog een binnenbrandje plaats. Bij het bereiden van een huis middeltje bestaande in zeep, olie en terpentijn, door een ingezetene,geraakte de inhoud van het pannetje, dat op de kachel stond, in brand de vlammen sloegen tot aan den zolder. Toen een meisje het pannetje van de kachel wilde nemen, verkreeg zij ernstige brandwon den aan hoofd en armenook haar zuster, benevens de kat kwam er niet ongedeerd af. Men wist evenwel den brand in zijn aanvaug te stuiten. Naar aan de „T. N. Ct." van ver trouwbare zijde wordt medegedeeld, zijn de gelden, door de gezamenlijke landbouwers onder IJzendijke,Biervliet en Hoofdplaat, bijeengebracht voor een huldeblijk aan de maréchaussées bij de arrestatie van den beruchten kippendief Leo Miloen, door den di visiecommandant niet toegestaan. Het is jammer voor die dappere mannen dat door een paar onhandige zetten van iemand, de zeer lofwaardige bedueling van velen is tenietgedaan. Wij achten hun daad daarom niet te minder, integendeel moet het wapen der maréchaussées in het algemeen door dat huldeblijk te weigeren in de achting van een ieder stijgen daar hier de eer zwaarder woog dan het geld. Men schrijft ous uit Zuiddorpe Op de Dinsdag 1.1. alhier gehouden jaarmarkt waren niettegenstaande het gure weder aangevoerd 16 paarden, 95 stuks hoornvee, 28 varkens, 7 gei ten eis 8 konijnen. De handel was gedrukt en toch werden in korten tijd 48 stuks hoornvee verkocht. De uitgeloofde premiën werden toegekend als volgtVoor het schoonste werk paard (f5) aan Bm. D'Hert te Zuid dorpe voor het meest in waarde zijnde veulen (f5) aan E. Martens te Wachtebeke; voor het schoonste jaarlingsveulen (f 4) aan Em. Plas- schaert te Koewachtvoor de schoonste koe (f5) aan P. van Nevel te Zuid dorpe; voorde vetste vaars le premie (f 5) aan M. van Laere te Overslag, 2e premie (f 4) aan A. Goossen3 te Zuiddorpe; voor de schoonste geit le premie (f 2) aan Th. Verschelden, 2e premie (f 1) aan M. Coppieters beiden te Zuiddorpevoor het schoon ste konijn le premie (fl) aan L Lammens, 2e premie (fO.50) aan A. Claeys, beiden te Zuiddorpevoor het grootste aantal ter markt gebrachte paarden (f 4), stuks hoornvee (f 4), varkens (f 2) respectievelijk aan Ch. Jeeoirens te Overslag, A. de Guchte- naire te Koewacht en A. van Megroot te Wachtebeke. Men schrijft ons nit Philippine De landbouwer Buijsse te Bouchate, op een half uur van de Nederlandsche grens wonende, heeft nabij zijn woning een aarden pot opgegraven met bijna 700 oude geldstukken er in, waarbij 2 gouden.. Voor eenige dezer munten werd reeds een aanzienlijke som door een heer uit Brussel geboden. Tot nog toe is geen enkel stuk verkocht. Een 4tal ons vertoonde stukken zijn waarschijnlijk afkomstig uit het begin der 16e eeuw en zijn geslagen onder de regeering van Karei den Vijfde. Voor belangstellenden is deze merkwaardige verzameling bij den eigenaar te zien en te koop. Men schrijft aan de Telegraaf uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de Belgische regeering om den smokkelhandel in vee tegen te gaan bepaald, dat alle Belgische koeien voorzien moeten zijn van een merk, zijnde een ring van een bijzonder maaksel. Maar wat wil nu het geval De smok kelaars schijnen op de hoogte geko men te zijn en beginnen die ringen na te maken. Wij lezen ten minste de volgende jammerklacht in een Belgisch blad, merkwaardig om vorm en inhoud „Men verwachtte van het regelen van 't vee zeer goé uitslagen voor on zen landbouw. Het smokkelen vooral zou onmo gelijk worden en alzoo zou men de Hollaudsche beesten buiten houden. Daarmee zou ons eigen vee veel beter aan prijs blijven en ook gemak kelijker kunnen verkocht worden en de Hollandsche beesten, die de muil- plaag hebben, zouden ons vee niet meer kunnen besmetten. Maar 't bedrog is de wereld mees ter De Hollandsche smokkelaars ma ken de koeiringen na en de gesmok kelde koeien uit Holland zijn nu zoo wel van een ring voorzien als onze eigene inlandsche. Die merken zijn nogal goed nage maakt en men moet ze zorgvuldig be zien om ze van de echte te onder scheiden. Niettegenstaande dien maat regel duurt dus de smokkelhandel voort. En de omstandigheid alleen, dat de merken nagemaakt worden, bewijst dat de handel op breeden voet gedre ven wordtwant voor weinige dieren zou de namaking kostelijk vallen." Kerk- en School nieuws. Ned. Herv. Kerk. ü6. C. v. Koetsveld C.Ez., Bedert 9 Oct. 1892 pred. te Goes, hoopt 19 April zijn 30jarige evangelie bediening te herdenken. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Baarland door de. H. Buur man, te Meliskerke. REGHTSZAKE H- Door het Kantongerecht te Middel- borg zijn gisteren o.m. veroordeeld wegens overtreding der drankwet: G- D. W., tot 10 b. s. 4 d. h.dron kenschap: G. v. d. W., J. J. G., J. v. H., L. V., P. B., tot 1 b. s. 1 d. h. Allen alhier. Mirliiel Aiiriaansz.de Kuytcr. Het Nieuwe Schoolblad bevat het volgen de Een twaalfjarige Amsterdammer zou dezer dagen van school veranderen. Om te weten te komen swat er in zats werd hem op de nieuwe school o.a. opgegeven een opstel te maken over M. A. de Ruyter. Van die taak kweet hij zich ala volgt »De Ruiter werd in het jaar 1607 te vlissingen geboren. In zijn jeugd was hij een ondeugende jongen. Eene op een dag bijvoorbeelt Zat hij boven in een toren, heel vlissingen was in oproer. Toen klom hij weer naar beneden onder groot gejuich ging hij naar huis. Thuis gekomen wachtte zijn vader hem met de pook. De men- achen riepen maar aldoor niet slaan. Dit hoorde de Burgemeester het trad naar binnen en zeide tot de vader wel slaan. Toen kreeg Michiel een pak slaag. De bevelhebber van de vloot die Miohiels vader wel kende, ging naar hem toe en zeide. Michiel moet naar zee. De vader stemde dit toe maar Michiela moeder niet. Maar de bevelhebber hield net zoolang aan tot het toegestaan werd. De volgende dag zou Michiel naar zee gaan hij moest vroeg op, om op tijd op het schip te zijn. Op het schip was hij bootmanEjongen. Op zekeren dag had de bevelhebber in spreks een dubbeltje onder de kast gelegd. Dit vond Michiel Hij zeide het tegen de bevelhebber deze nam het aan en Michiel gj0- door. Op zekeren dag had men e«r,\j hebber voor een koopvaardijschip J Niemand had men op dit oogenblijj zoo eerlijk was als Michiel. Men vt0,,'j hij ook wel eens zin had om een vaardijsohip op zich te nemen. De fi? die al eenige reizen had medege^j zeide Ja. De volgende dag ging de F. op weg. Toen de Ruiter pen eind or" was kwam hij eenspaansch roowschip tf(1 Hij zag dit hij had nog een paar vf] boter staan dit liet hij overal ophet/l smeeren, toen liet hij de zeilen zak-J het schip was echter onderdehand di^l bij gekomeD. De matrozen sprong/.J het dek maai gleeien het elkens door] gladheid er af en gingen omdat z. t aan spokerij dachten, maar weer door.» Men schrijft uit Tilburg aan de tfj Zekere Reiniers uit Emmerich, met een aap het land doortrekt, Zaterdag j.l. wegene openbare drocU schap door twee agenten van politie J het bureau gebracht. R., welke zich hierover gebelgd de, vond in het arrestantenhok ge de gelegenheid eeu lid des linker-wijstj gers van den agent Jansen af te bijter Door den veehouder Th. Poppj,, te Beest (Fr.) werd opgemerkt, dat zijner beste schapen in de weide in g macht verkeerde. Bij onderzoek bleek, dat het dier i overvallen door een troep roofvogels, wel zoo verwoed, dat het niet in eti was, zich naar behooren te verweren. Het schaap was zoo toegetakeld, dat 1 eigenaar genoodzaakt was, het on middel;:] af te maken. Uit den sneltrein 209 is gieterenochttij nabij Rijssen een negenjarig meisje ge; len. Het kind bleef geheel ongedeerd. Uit de brandkast der gemett'J Baarn is voor een bedrag van f ÏO.CCB aan bankpapier ontvreemd. De dader hef den sleutel uit den zak van den geme ontvanger genomen, daar de sleutels nu de brandkast werden gevonden. De bn dief en zakkeroller is nog niet gevor De knecht van de universiteitsbib;] theek te Leiden, L. genaamd, ie in tenis genomen wegens het zich zonder «I lof annexeeren van boeken en platen, genoemde bibliotheek behoorende.; man moet dit werk al jaren bij de h hebben gehad en in deD boekbinder 0, heiper gevonden hebben, die het; atolene weder verkocht. Bij laatstgenoeml werden zooveel boeken en platen gevondil dat een handwagen noodig was om zeil vervoeren. S. heeft bekend en is onmi| delüjk ontslagen. Stof in Maart zegt het spreekwoord is goud waard. Maai sneenwige Maart, dat is kwaad, dan ploegt de wijze landbouwer Diet d sneeuw onder, die den grond lang Ja houdt. In «Het Tooneel,» orgaan van Nederlandsche Tooneelverbond en van b Zuid-Nederlandsche Tooneelverbond,wo:i| medegedeeld, dat de candidatuur van t heer van der Linden als directeur v het Nederlandseh Lyrisch Tnoneel, te Atil werpen, uitgesteld is, doch door d heer v. d. Linden zelf, die, i orgaan, heel weinig kans moet hebben oi te worden benoemd. De aangewezen man schijnt de 1 van Waile te zijn. Men heeft thaDS niet alleen D-tn nen (doorloopende, ook wel genaamd monikas), alsmede S- en B-treinen (snel-1 bommeltreinen), maar ook L-l uitsluitend uit le klasse luxe-wage] bestaande. Eerlang volgen, zegt men, A-G-treinel (aansluiting gewaarborgd). Het muziekgezelschap «ApollonJ Edam heeft op eigenaardige wijze f Zola doen blijken van zijn vroeger een telegram te hebben overga maakt, heeft het nu dien schrijver kist gezonden met Edammer-kazen, kei net verpakt in de kleuren der stad. J vriendelijk schrijven was er bijj op artistieke wijze uitgevoerd. De heer Chr. Oornelissen, tweei redacteur van «Recht voor Allen», hftï zijne taak aan dat blad neergelegd if vertrekt naar het buitenland. Geen schitterende bczoldigiij maar veel liefhebbers-. Te Slochtes] (Gron.) is de betrekking van gemeente ontvaDger vacant. De daaraan verbc"3 jaarwedde ie f 500, de vereischte stelling f 5800. Desniettemin hebben ml 17 sollicitanten aangemeld. r In verschillende gemeenten zuil' ter herdenking van het feit dat 1 WilhGmina den troon besteeg, herinnering-I hoornen geplant wordeD. Te Haarlem! voor het planten van een dergelijk'! boom een crediet van f 150 bij het g meentebestuur aangevraagd. Mag men sommige bladen gelooveD o zou er voor anderhalve ton of wel vooj een half millioen gouden tientjes met beeltenis van koningin Wilhelmina r" bijzondere rekening gemunt zijn. De Echo werd echter uit goede W mede te deelen dat dit cijferslechts f 6 bedraagt. Geen klein verschil zeker, Op de drukkerij vzn het K- dagblad de «Gelderland» is eene werf! staking onder de zetters uitgebroken '®F dien aard, dat de firma Langendam enwl aan de lezers heeft bekend moeten m®' dat het blad zoolang de werkfltak^ij dunrt, alleen des avonds zal verscbi'" Het stakende personeel is 12 rcang De firma voorziet zich van ander pe'^J neel. Wij lezen verder dat het gemw' werkloon aan deze drukkerij f 4,50 per m"l is, terwijl bij andere patroons grafische vakken te Nijmegen, wa®' firma zijn loon nan onze bekwame voerders.» «Gelderland» uitkomt, het loon gems dill-1 f 7,50f 8,50 iB, En toch beroept >1 «Vergun lichten ot vaal en K verkeeren hier ligt o; het heeft maar want ze het teg schillende couranten maken en maar mijm ik hier aan zag dat 1 hier in iiet oogenbl hen en w: Vrijstaat Jongelui te laten Politie. In men in 1 goeds hoo aan een p Vernement verschaffen hebben, (drie maal verech. Versch onmoge treden hoop dat

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2