OFF, Nicht Eduarda. O IS, Maandag 7 Maart. L 8 No. 28 36e Jaargang. 1898. lO Cent dienstbode "BODE Idelburg Hoed," EMDEN breed. (leut o en te raad. I in sa iï G E N. L- p/" Ol> VjbritiT p-/ rlN «1U GEL SN. 1 3Ch. srworst. <1° rleeseh- dffs iederen dag vertrouwen ilstraat. 13 -? cn O o -5 Bet voor 2 portion bdere tube voor een kado; N. ZANDEE lanketbakker. msterdam. jrsteenen geveegd. pTOOR VOOR ALLE ENSTEN. I, H 60. jitstraat P 43. KOKELAAR. met één kind, eene G. TIELROOIJ. te flinke de wasch kan om Groenewoud, no.5. I der tegenwoordige bp DEN ZIEKE, met 5TB0DE. I.188, ijdags. VAN Prijs per drie maanden f 1. Franco per post X.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADYERTENTIËNran 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts toeemaal berekend. Groots letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentlën op zeer voordcelige voorwaarden. l)Sl!3,0i1 833 Bpspl. Zitting van Vrijdag i Maart 1898. Voorzitter de heer Jhr. Mr. van Doorn van Kuudekerke, Burgemeester. Afwezig de heeren J. Verkuijl Quak- blaar en W. L. Winkelman, wegens ziokte. De notulen der vorige zitting worden I gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, een van Ged. I Staten in afdruk ontvangen uittreksel van het Koninklijk besluit, betreffende de jaarwedden van den burgemeester en secretaris, die goedgekeurd zijn idem een uittreksel van Hr. Ms. be- sluit, houdende goedkeuring der door den Daad bepaalde heffing eener belasting op hot gedistilleerd tot 31 December 1898 idem terugzending van de rekeningen I der gemeente over 1891 -1895 en de I tegrootingen van 1893 1897, met ken nisgave van den minister van binnen- landsche zaken, dat in geen geval voor het jaar 1899 de toestemming Yan den wetgever zal worden gevraagd tot heffing van accijns tot even hoog bedrag als voor 1898 is toegestaan idem de verkregen goedkeuring op de gemeentebegrooting over 1898, tot een bedrag van 289004.64° in ontvang en uitgaaf; idem op de 8e wijziging der gemeente begrooting 1897 en den verkoop van gemeentegrond wijders van de Kamer van koophandel eene kennisgave, dat tot haren voorzitter is herbenoemd, de heer J. Verkuijl Quakkelaar, tot diens plaatsvervanger de heer Jos. van Kaalte, en tot secre tarie, de heer T. G. Dommisse idem van de Gezondheidscommissie, dat in hare vergadering van 24 Januari j.i. tot voorzitter werd herbenoemd de heer A. A. A. E. Gewin, en tot secre taris de heer W. N. Rottier idem van de commissie van toezicht en beheer der Bank van Leening, dat tot ondervoorzitter is herbenoemd, de heer A. F. Krahmer idem eene kennisgeving van den heer x?. M. Kloppers, dat hij zijne benoeming tot plaatsvervangend lid van het stem bureau voor de Kamer van Koohandel aanneemt idem eene kennisgave van mej. de Wed. Mets, van het overlijden van haren I echtgenoot P. R. Mets, in leven gepen- sionneerd commies ter secretarie dezer gemeente. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze kennisgave met een brief van rouwbeklag namens den Raad te beantwoorden. Wijders een schrijven van de werk- liedeu-vereeniging „De Schelde," hou dende kennisgave, dat zij afziet van den door haar aangevraagden bouw grond. Al deze mededeelingen worden voor kennisname aangenomen. Worden overgelegd De beschikkingen van Ged. Staten op 19). In mijn gedachten zegende ik den tonn, door wiens toedoen die hooge populieren aan den weg waren ge- plant, wier schaduw ons thans meer waard was dRn een teug water. In de verte, rechts en links, waren nog an dere wegen, waarvan een vrij nabij. Daar marscheerde een colonne infan terie, en het werd spoedig een aardige wedstrijd tusschen hen en ons, wie 'et eerst aan het kruispunt zou ko- allen liepen wij om het hardst. r was zulk een zware stofwolk om ingekomen bezwaarschriften in zake den hoofdelijken omslag, waaruit blijkt, dat gehandhaafd wordt de aanslag van D. de Kam in de 4e kl ontheffing van aanslag wordt verleend aan E. J. L. Velge; J. G. Geijsen en C. Sanderse worden overgebracht van de 4e naar de 9e klasse, en L. F. Geill en G. van Mun ster van de 11e naar de 9e klasse. de rekening over 1897 van de Kamer van koophandel en fabrieken, sluitende in ontvang met 435. in uitgaaf met 328.10, alzoo met een goed slot van 06.90 de rekening en verantwoording over 1897 van de commissie van toezicht en beheer der Bank van leening over 1897, tot een bedrag van 25188.13 in ont vang en uitgaaf, en de 144e rekening van de commissie der Zeemans-en Vis- sehersbeurs over 1897, tot een bedrag van f 22140.96 in ontvang, 22140.96 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f 787.36. Het kapitaal der beurs bedroeg op 31 December 1897 263788.86, op 31 December 1896 264614.075, waaruit blijkt, dat het kapitaal verminderde met S45.2D. Door 98 deelnemers werd gecontribueerd f 3198.36 aan de ge- pensionneerden werd over 1897 uitbetaald 10193.79°, over 1896 9304.35°, zoodat de uitkeering vermeerderde met 989.44. Op 1 Januari 1898 bedroeg die 11645.87°. Wordt besloten deze rekening ter fine van onderzoek te stellen in handen van de commissie voor de financiën. Uit het 65tal sollicitanten raar de be trekking van gemeentebouwmeester al hier, worden door Burg. en Weth. ter benoeming voorgedragen de heeren P. Kolpa, opzichter d. gem. Arnhem; Oh. H. Hoigen Kampen en W. A. de Jong Dordrecht Tot stemming overgaande, verkregen bij de twee eerste vrije stemmingen de heer Kolpa 3, de heer Hoigen 6 en de heer W. A. de Jong 4 stemmen. Bij de 3e stemming tusschen de hee - ren Hoigen en de Jong, verkreeg de heer Chr. H. Hoigen 8 stemmen, terwijl 5 stemmen op den heer de Jong werden uitgebracht, zoodat de heer Chr. H. Hoigen als gemeente-bouwmeester is be noemd. De benoeming zal ingaan met 1 April aanstaande. Ter voorziening in de vacature in de commissie van beheer en toezicht op het fonds der Zeemans-enVisschersbeurs,ont staan door het bedanken van den heer W. L. Winkelman, die met 1 Januari aftrad, wordt met 9 stemmen als lid dier com missie benoemd, de heer F. Delvoye, met wien was voorgedragen de heer Jacob Lagaaij. die 3 stemmen verkreeg, terwijl 1 stem op den heer Bos werd uitgebracht Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer J. Spinnaaij alhier, van 200 M3 gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat, ad 4.50 de M3, alzoo tot een bedrag van f 900.met bij betaling van 90. voor trottoirkosten idem aan de firma van Boven en de Konink alhier, van 56.35 Ms gemeente grond, gelegen aan het z.g. Prinsen hen heen, dat wij niets konden zien dan de loopen der geweren en de be renmutsen, die hier en daar boven het stof uitkwamen, alsook de hoofden en schouders van de officieren te paard. Op de wegen verderop konden we vanwege het stof bijna in het geheel niets ouderscheiden alleen zagen we nu en dan iets blinken en schitteren, dat naar zilver geleek, en de wind bracht ons een geschal, gerammel en gekletter als ik nog nooit had gehoord. Ware ik alleen geweest, ik zou niet hebben begrepen, wat dat alles be- teekendemaar onze sergeants en korporaals waren allen oudgedienden, en een van hen, die naast ons liep, vertelde en leerde ons van alles. „Dat is van de zware cavalerie," zeide hij. «Zie je dat schitteren wel? Uat zijn de helmen en de harnassen van de kurassiers. Je kunt hun ketel trommen en bekkens duidelijk hooren. De Fransche cavalerie is ons te sterk. Ze zijn tien tegen een. Je zult dus op boscbje, ad 6. de M3. alzoo tot een bedrag van 387.50 Tegen den verkoop van dit perceel gronds waren twee bezwaarschriften ingebracht door dhrn. J. Caljouw en P. van Beers, welke door Burg. en Weth. niet overwegend werden geacht, wes halve zij hun voorstel handhaafden. De heer Kalbfleisch'verklaarde tegen het voorstel te zullen stemmen, op grond dat het huis en erf van den heer Van Kamer en de kazerne Willem III aan dien grond grenzen en het wellicht later zou betreurd worden, dat die grond voor het beoogde doel was afgestaan. Ook de heer Delvoye zegt tegen dit voorstel te zullen stemmen, omdat het bouwen van een pakhuis ter berging van garnalenmanden voor de omwonenden een groote last zal zijn. Op eene vraag van den heer Kalb fleisch of de heer Van Kamer in deze zaak niet gehoord is, zegt de Voorzitter, dat dit niet is geschied en door dhr. Van Kamer na de gewone kennisgeving, dat men het terrein niet meer noodig achtte voor den publieken dienst, ook daartegen geene bezwaren zijn ingebracht. Overi gens deelt hij geenszins in de ingebrachte bezwaren, dat do omwonenden veel last zouden hebben van stank, daar het te bouwen pakhuis geheel gesloten zal worden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierop met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Rottier, Delvoye, Kalbfleisch en van der Bilt. Wordt besloten aan dhr. J. de Kam, te Amsterdam,teverkoopen 4.42 M3 gemeen tegrond,aan de Jan Almanstraat,ad ƒ5. de M3,alzoo tot een bedrag van 22,10; idem aan mej. de Wed. .1. Harent alhier, van 440 M3 gemeentegrond, aan de Glacisstraat, ad 4.50 de M', alzoo- tot een bedrag van 1980. met bij betaling van f 198.— voor trottoir- kosten. Eveneens de navolgende wijzi gingen te brengen in de verordening, regelende het getal onderwijzers en on derwijzeressen bij de lagere scholen enz. Io. a. Art. 2 wordt gelezen als volgt „Aan elk dei scholen A en B wordt «het onderwijs in de nuttige handwerken «voor meisjes gegeven door éëne onder- «wijzeres le klasse, die bijgestaan wordt «door hoogstens zes onderwijzeressen 2e «klasse en door hoogstens zes onderwij- „zeressen 3e klasse. b. Art. 14 wordt gelezen, als volgt «De jaarwedden voor het personeel, «werkzaam bij het onderwijs in de nut- «tige handwerken voor meisjes aan de «scholen A en en B, bedragen a. Voor de onderwijzeres le kl. f 150 b. Voor eene onderwijzeres2e kl. 75 e. Voor eere onderwijzeres 3e kl. 50 IIo. Te bepalen, dat deze wijzigingen in werking treden den 1 April 1898 met dien verstande, dat a. de op dien datum in functie zijnde onderwijzeressen, helpsters en kweeke lingen, respectievelijk den titel krijgen van onderwijzeressen le, 2e en 3e kl. b. de op dien datum in functie zijnde titularissen, die eene hoogere jaarwedde genieten, dan waarop zjj volgens deze hun koppen moeten mikken en anders op hun paarden. Onthoudt dat goed, als je ze op je ziet aankomen, want anders zal een viervoets sabel door je lever gaan om het je te leeren. Hoor, hoordat is weer de oude mu ziek In de verte klonk het dofFe gedreun der kanonnen. Het kwam uit het oos ten en had wel iets van het brullen van een of ander verscheurend dier. Op hetzelfde oogenblik hoorden we achter ons roepen «Op zijOp zij Laat de kanonnen door!" Omziende, ontwaarde ik, dat de achterhoede zich in tweeën had gesplitst, terwijl op het midden van den weg zes melk witte paarden, twee aan twee voor een kanon gespannen, recht door de opening reden. Het was een twaalf ponder, dien zij trokken. Daar achter kwam er nog een, en toen nog een, totdat er vier en twintig met oor- verdoovend gedreun en gekraak waren voorbijgerend. Het was voor ons, wjjziging recht hebben, in het genot der hoogere jaarwedde blijven. c. de op dien datum in functie zijnde titularissen, die een lagere jaarwedde genieten, met dien datum zullen gesteld worden in het genot der jaarwedde, waarop zjj volgens de bij dit besluit gemaakte wijziging recht hebben. IHo. dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Blijkens ingekomen schrijven van Ged. Staten, hebben deze bezwaar tegen de bepaling sub la van het gemeente raadsbesluit van 2 8 Januari no. 6, daar zij hierin eene ongeoorloofde delegatie van macht zien. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, stellen Burg. en Weth. voor, de navolgende wijzigingen in voor noemd raadsbesluit te brengen lo. de bepaling sub la te doen ver vallen 2o. in de bepaling sub II in plaats van de woorden „en Burg. en Weth. geen gebruik gemaakt hebben van het hun sub I toegekende recht", te lezen: „en de vergunning niet ingetrokken wordt." Alzoo wordt besloten. Wordt besloten tot liet verleenen van vergunning tot het uithangen van re clameborden aan den heer A. van Wijck voor perceel I no. 82 aan de Walstr.; aan den heer H. L. Bannet voor het perceel MM no. 32a aan de Kanaalstraat en aan den heer A. Roelse voor het uithangen van een zonnescherm aan zijn winkelraam, perceel wijk H no 239 aan de Lange Nieuwstraat. In beschikking op het adres van den heer J. van der Stadt wordt besloten adressant vergunning te verleenen een door hem gemaakt voetbruggetje by zijne fabriek aan het Kerkhofpad te behouden en zulks onder de navolgende voorwaar den dat de voetbrug door hem ten genoege van Burg. en Weth. moet worden onderhouden, en hij voor het in gebruik hebben van gemeentegrond 1- moet betalen. Mede wordt gunstig beschikt op het adres van den heer J. Prins, houdende verzoek tot het plaatsen van een pho tographisch atelier in den tuin achter perceel wijk N no. 157 aan de Bad huisstraat, onder voorwaarde, dat de bepaling van de algem. verordening van politie voor de gemeente Vlissingen, voor zoover die op het gebouwtje van toepassing is, nagekomen wordt. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van heeren regenten van het Gasthuis, wordt hun machtiging verleend tot opname in dat gesticht van C. D. Struijkman, voor eigen rekening, over eenkomstig het bepaalde bij art. 2 en 8 van het vastgestelde bij raadsbesluit van 28 December 1898. Burg. en Weth. stellen voor eene gratificatie te verleenen van 10 aan den commies bij de belastingenJ.F.Schütz, voor verleende hulp bij het rondbrengen en ophalen der inschrijvingsbiljetten voor den hoofdelijken omslag en aan den agent van politie P. J. Bartelse, voor zijne bemoeiingen inzake de hondenbe lasting, waardoor de opbrengst wederom 100 meer heeft bedragen en totaal 1140,50 heeft opgebracht. nieuwelingen, een fraai gezichtde in blauwe uniform gekleede stukrij ders, zich vastklemmende aan de ka nonnen en aan de paarden de voer lieden, vloekende en met hun zweepen klappendede paarden met vliegende manen en dat alles begeleid door een gerammel van kettingen en een gedreun van paardenhoeven, dat hoo ren en zien vergiDg. Een luid gejuich ging uit onze rijen op. Spoedig zagen we niets meer daD een grijze wolk voor ons uit. Dan gingen we weer in gesloten gelederen voorwaarts. „Dat waren drie batterijen," ver klaarde ons de sergeant„een van Buil, een van Webher Smith, en de derde is nieuw. Er zijn hier dezen morgen nog meer voor ons uitgegaan, want ik zie hier de sporen van een negenponder die wij nu hebben ge- zieD, waren allen twaalfponders. Zorg vooral, dat je door een twaalfponder wordt getroffen, want een negenpon der verwondt je maar alleen, maar Dit bedrag te vinden op den post voor onvoorziene uitgaven Alzoo wordt be sloten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den bjjzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, stellen Burgemeester en Weth. voor de gewone Vrijdagsche markt niet te doen plaats hebben op Goeden Vrijdag. De heer Kalbfleisch vraagt of aan de bezwaren van adressanten niet tegemoet kan worden gekomen door het verplaat sen van de Kleine naar de Groote Markt. De heer Rottier zegt dat hem nooit gebleken is dat de kerk eenigen hinder heeft ondervonden door het houden van eene markt. Vandaar dat hij het voorstel niet in overweging zou wenschen te nemen, wijl het toch zeer bezwaarlijk zou zijn alle fracties te bevredigen en verklaart zich in principe tegen het geven van voorrechten aan den een boven den ander. De heer Bakker verklaart instemming met het aangevoerde door den heer Rottier; z.i. moet het belang der ingeze tenen meer op den voorgrond staan dan dat van wie dan ook. De heer Wibaut wenscht aan de bezwaren van adressanten tegemoet ts komen door het houden van de markt op de Groote Markt De heer Gewin zegt met het voorstel van Burg. en Weth niet te kunnen medegaan en wil zelfs zijne stem niet geven om op den Goeden Vrijdag voor het houden der markt eene andere plaats aan te wijzen, noch om den Zaterdag voor marktdag te bestemmen. Het komt hem toch voor, dat het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente eenvoudig gegrond is op den wensch dat de kerk zal domineeren Dat mag niet langer worden gedoogd in onze eeuw van ontwikkeling en verlichting waarin op den voorgrond moet staan „de Kerk naar beneden en de Maat schappij naar boven. Nadat de heer Loois nog gevraagd had of de Goede Vrijdag een erkende feestdag was, wat ontkennend werd be antwoord, verklaart de heer Kloppers zich geërgerd door de uitdrukkingen, zooeven door den heer Gewin gebezigd. Hij protesteert ten krachtigste tegen de door hem gebezigde leus «de Kerk naar beneden, de Maatschappij naar boven," wat feitelijk een strijdleus is, doch die als zoodanig door hem thans niet zal worden aanvaard, omdat naar zjjne meening eene vergadering van den gemeenteraad niet de geschikte plaats is, om over dergelijke onderwerpen van gedachten te kunnen wisselen. Spreker- vertrouwt, dat het meerendeel der ver gadering althans op dit punt, zijne meening wil deelen. Wat nu het voor stel van Burg en Weth. betreft, om op Goeden Vrijdag geen markt te houden, zoo gelooft hij, dat de opheffing der markt op dien dag volgens art 195 der gemeentewet niet kan geschieden, dan na verkregen goedkeuring van Ged. Staten. De goede bedoeling van den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente erkennende, wenschte hij te vragen of de bezwaren, die tegen de inwilliging van het verzoek uitgesproken een twaalfponder vermorselt je, als was je een koffieboon." Toen begon hij te vertelleü van de vreeselijke wonden, die hij had ge zien, totdat mijn bloed als ijs-water door de aderen liep en wij er uitza gen alsof we met pijpaarde waren bestreken, zoo bleek werden wij. „Och, jelui zult nog wel bleeker wor den," zeide hij, „als je een lading in je ribben krijgt." Toen hierop eenigen van de oud gedienden begonnen te lachen, be greep ik, dat de man ons baDg wilde maken. Ik lachte dus mede, en de anderen eveueensmaar het ging toch niet van harte. Het was tegen den middag, toen we een plaats bereikteD, Hall genaamd. Uit een oude pomp, die daar stond, vulde ik mijn sjako met water, dat ik gretig opdronk nooit heeft mij het beste Schotsche bier zoo heerlijk ge smaakt. Nog meer kanonnen trokken ons hier voorbij, alsmede drie regi-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1