Nicht Eduarda. Woensdag 23 Februari. No. 23 36e Jaargang. 1898. Binnenland. V E U I I L IS T O le republiek nog ïkrijk in een is, zooals sedert denken was is onze gezant te voor eene Chi- lam was hoogte de haat geklommen is beschuldiging, kaansche jingo's de Spanjaarden machine zouden der de «Maine", rop dezer dagen offing plaats had ontnomen heeft nkte. w York-Journal" ie belooning van en voor wie den ijdlustig zijn om de toevlucht to an Vlissingen. .9 Febr. Puijpe,jm. 24 j. G. Wisse, ,un, jd. 22 j. 24 j. en E. de Pietersen, geb. Gilde, geb. Kwek- Iintzen, geb. van Wiedlewsky, A. C. Zandee, C de Vis, T. W. Tabak, de Kaait geb Verhagen, geb eeres, 'geb. Visser. Warren, d. E. z. Gallier, wed, j. E. H. J. F. Jilleba, de Gazelle, 75 j. 13 m. N GEN driemastschoener geladen met e eener aanvaring limer" averij be- gen, na de schade te hebben, door ngton", gesleept, Dieppe (Frankrijk) de lezing van ins vorig nummer Er staat dat de aan het einde der moet z(jn de heer c b t e n. 18 Febr. 1.20 per kilo. per 104 stuks. ran Politie is als EEN HOED en VLISSII6SGHE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij dA Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnnmmer ÏO Abonnements-Advertentiün op zeer voordeelige voorwaarden. Mr. van Houten tegen de dienstvervanging. Dat mr. S van Houten zich na zijn val niet in zijne tente terugge trokken, maar de rol van controleur der regeering op zich genomen heeft, blijkt uit de critiek die hij uitoefent op sommige wetsontwerpen, die dezer dagen het licht zagen, o. a. dat op den persoonlijken dienstplicht, waar tegen de voormalige minister tal van bexwareu aanvoert. Hij noemt o. a. de beweriug der voorstanders vaD de diensiafschaffing, dat de dieustplicht geen koopwaar mag zijn, eene klin kende phrase, die dan ook slechts eene beperkte waarde heeft. Hij vraagt waarom mag dienstplicht wèl koopwaar ziju voor Nederlandsche en Indische vrijwilligers, officieren incluis, die zich voor hun dienst laten beta ler, en niet voor nummerverwisselaars en plaatsvervangers Hoe er bij het leger in Ned. Indië dat geheel uit vrijwilligers bestaat, sprake kan zijn van plaatsvervangers en nummerverwisselaars is niet recht duidelijk. Mr. Van Houten zou dit wé! een3 mogen ophelderen. Nog een bezwaar vindt de heer Van Houten in het feit, dat slechts i/t der lotelingen tot de rijken be- hooren, dus slechts dit getal dieust plicht zullen uitoefenen als het wetsontwerp is aangenomen. Voor zulk een klein getal eene verandering in de militiewet te maken, acht hij klaarblijkelijk de moeite niet waard. Aangenomen dat het opgegeven cijfer juist is en dus de bevolking van Nederland voor */t uit mingegoeden bestaat en slechts '/s de kosten voor een remplacant kannen betalen, gaat hei toch o. i. niet op de eischen der rechtvaardigheid over het hoofd te zien, omdat het aantal der bevoor rechten slechts klein is. De Onderwijzers-pensioenen. I)e „Residentie-Bode", in een artikel van Dr. v. L. met het opschrift d e Schoolstrijd, zegt een hervatting daarvan te zullen zien in een poging der Regeering om de weduwen en weezen van openbare ouderwijzers te pensioneeren. De bijzondere ouder wijzers houdt de Schrijver eveneens voor Staatsambtenaren, al worden ze dan niet door de gemeente, maar door een of aDdere corporatie ge salarieerd. Het nieuwe privilegie aan het open baar onderwijs zullen de katholieken beschouwen als eene reactie op de bes'aande schoolwet. „Hadde de Staat liever zijne zorgen besteed om het socialisme uit het onderwijs te werer, hij deed daarmee een dankbaarder werk dan het be knibbelen van bijzondere onderwij zers, die werkelijk nog christelijke en maatschappelijke deugden aan- kweeken." Zou, mag het blad gevraagd wor- 14). „Mon Dieu ik heb in mijn leven al wat meegemaakt Dat was het eenige, wat hij ons uit ziju vroeger leven wilde vertellen. Drongen wij bij hem aan om ons meer vau zijn avontuurlijk bestaan mede te deelen, dan schudde hij la chend het hoofd. Soms dachten wij, dat "ij een slimme bedrieger was. Want fat kou iemand met zooveel ervarin gen en bekwaamheden bewegen, bij ons in Berwick-Sbire te blijven Maar er kwam een dag, waarop wij zouden den, de Staat niet medewerken tot. wering van het socialisme door te trachten de oorzaken, die sommigen in de armen van deze' partij kun nen voeren, zooveel mogelijk weg te nemen, waartoe wel in de eerste plaats noodig zullen zijn eene verbete ring van hunne fiuancieele positie en huu de zekerheid te geven dat hunne betrekkingen ook na den dood van den kostwinner de toekomst met niet al te groote zorg te gemoet gaan. Bovendien zijn het niet alleen de bijzondere onderwijzers, die werkelijk nog christelijke eD maatschappelijke deugden aankweeken, maar is dit ook de taak en de roeping van de openbare onderwijzers. De wet schrijft het zelfs gebiedend voor. Hoe denkt men in Nederland om trent het duel Een gezegde van den substituut- officier van justitie, mr. Van den Brandeler, in dieus requisitor in een duelzaak, nl. „dat het tweegevecht nu eenmaal in de maatschappij zoodanig is ingeworteld, dat er veel zedelijke moed vereischt wordt om zich daaraan te onttrekken," geeft aan het Groene Weekblad aanleiding daarover het volgende oordeel uit te spreken dOI éen maand gevangenisstraf de straf is welke iemand behoort te ondergaan, die zelfs in een zaak, die geen eerezaak bon heeten, en trots aangeboden excuses, met een scherpe veohtsabel zijn tegenpartij trachtte te wonden het staat niet aan ons daarover te oordeeleiKl, zegt het Week blad. »Maar waar wij ten ernstigste tegen moeten opkomen, het is de verzekering van een officier van justitie, die niet twee officieron, maar twee burgere, nog al twee meesters in de rechten, voor zich ziende, verklaartdat het tweegevecht een forma liteit is, die nu eenmaal in de maatschappij zoodanig is ingewortela, dat er veel zedelijke moed vereischt wordt om zich daaraan te onttrekken, »Dit is onwaar. j»In onze burgermaatschappij is het duel niet ingeworteld. Integendeel. Indien het er ooit ingeworteld mocht geweest zijn, indien zeggen wij, dan is het reeds lang ontworteld en zoo goed als uitgeroeid. »In onze burgermaatschappij wordt bijna nooit geduelleerd, wijl er volstrekt geen zedelijke moed toe wordt vereischt om te weigeren zich belachelijk te maken. »In welke onzer hoogere maatschappe lijke kringen kent mr. van der Brandeler het duel als nog gebruikelijk om beleedi- gingen te beantwoordenhij geve eene een nadere toelichting van ziju beweren waar hij aldus, in de hoedanigheid van o/ficier van justitie, onze hedendaagsohe beschaving in verdenking brengt en natuurlijk, zij dan ook onwillekeurig, daden bevordert, die strafbaar zijn. »Zoo er eenige kring mocht wezen, waarin nog iets van dat oud vooroordeel voortleeft, wie zal zich niet ten uiterste verbazen over het feit, dat een meester in de rechten der. zedelijken moed miste om de uitdaging tot een duel af te slaan en dat een mr. in de rechten dit niet als advolcaat, maar als officier van justitie op rekening van een algemeen maat schappelijk vooroordeel stelt I »Wij houden ons er van overtuigd, dat wij de meening van de geheele Nederland sche pers uitspreken, als wij verblaren mr. van den Brandeler heeft, rec/it-eischen- iuzieD, dat hij werkelijk een belangrijke rol iu de groote gebeurtenissen van onzen tijd had vervuld. De lezer zal zich nog wel herinne ren, dat majoor Elliott met zijn zuster niet ver van ons afwoonde. Hij was naar Londen geweest voor de regeliDg van zijn pensioen als gewond officier, en was daar laat in den herfst geble ven. Toen hij terugkwam, gold zijn eerste bezoek ons en natuurlijk ont moette hij ook De Lapp. Nooit zal ik de verbazing vergeten, waarmede hij wel een minuut laug, zonder een woord te spreken, onzen vriend bleef aanstaren. De Lapp keek hem ook aan, maar op diens gezicht was geen spoor van herkenning te zien. „Ik heb niet het genoegen u te kennen, mijnheer," zei deze eindelijk, „maar gij ziet mij aan, alsof ge mij al eerder badt gezien.» „Dat is ook inderdaad zoo," ant woordde majoor Elliott. „Toch niet dat ik weet.* da om welke reden dan ook der Nederlandsche burgermaatschappij onrecht aangedaan». De zaak-Hoogerhuis. Het „Volksdagblad" meldde onlangs dat Allard Dijkstra, een der drie man nen door mr. Troelstra als de ware schuldigen aan de iubruak aangewe zen, geen gevolg zal geven aan diens uitdaging om een klacht wegens las ter tegen hem in te dienen aangezien de kosten voor het zenden der getui gen naar den Haag hem te zwaar waren. De heer Troelstra noemt dit in de „Soc. Dem. een onuoozel voorwendsel. „Allard Dijkstra," schrijft hij, „heeft mets anders te doen, dan een brief te schrijven aan den officier van justitie in Den Haag, vergezeld van een exem plaar vau de „Soc. Dem.," waarin mijn artikel voorkomt. „De getuigen, die naar aanleiding van die klacht worden gehoord, be hoeven niet door Allard Dijkstra te worden gedagvaard, doch worden ge dagvaard door den officier van jus titie, op kosten van het Rijk. „Deze zal ook Dijkstra zelf dag vaarden, en in plaats dat de zaak vriend Allard geld kost, houdt hij van het hem te betalen getuigengeld nog een aardig duitje over. „Zijne weigering om mij te vervol gen, berust dus op een even onnuozel als laf voorwendsel, en als Dijkstra dus werkelijk onschuldig ware, dau zou hij zich niet achter zoo'n voor- weudsel verbergen." „Nogmaals, Allard Dijkstra; als g'j niet wilt, dat het geheele Nedeiir.ud- sche volk u voor een der inbrekers houdt bij Haitsma dien dan nog eene aanklacht wegens laster tegen mij in bii den officier van justitie in den Haag." Eenige cijfers uit eene herstem ming. Hetzij bij de herstemming de heer van Delden of de heer Heemskerk gekozen wordt, m elk geval is het niet zonder belaug, alsnog te ver melden, zegt de liaagsche Couraut, hoe Dinsdag bij de eerste atem- ming de candidaten aan hunne totalen kwamen. In een van de drie districten der stad Deventer (I) kreeg de heer van Loenen Martinet de meerderheid, 433 van de 849ook in geen van de beide anderen verkreeg de heer van Delden (wethouder der gemeente) de meerderheid. De drie districten van Deventer zelf samengesteld, was de verhouding getal stemmen 2638, van Loenen Martinet 991, van Delden 879, Heemskerk 768. Het platteland, dat tot het Ka- merdistrict Deventer behoort, zette (met uitzondering van Twello) de verhouding ten gunste van den con servatief en den antirevolutionair om. Daar werden nl. samen 2623 stemmen uitgebracht, waarvan op den heer Martinet slechts 630 en op de heeren Heemskerk 1022 en van Delden 971. «Ik ben er zeker van." „Waar dan, als ik vragen mag?" „In het dorp Astorga, in het jaar 8.» De Lapp schrikte en keek onzen buurman nogmaals opmerkzaam aan. „Mon Dieu I dat is toch toevallig," riep hij. „Dan ziit gij de EDgelsche parlementair geweest, die over het uitwisselen onzer gevangenen kwa»mt spreken. Nu herinner ik het mij heel goed. Mag ik u even afzonderlijk spreken Hij nam den majoor te zijde en ge durende een kwartier sprak hij ernstig met hem in het Frausch. Op zijn ge wone, leveudige manier, met veel ge baren, scheen hij hem iets uit te leg gen, en de majoor knikte zoo nu en dan met zijn grijs hoofd. Ten laatste schenen zij het eens te worden, en ik hoorde den majoor verscheidene malen zeggen „parole d'honneur (woord van eer) en „fortune de la guerre," (kan sen van den oorlogj, woorden die ik Een meerderheid maakten antire volutionairen en Roomsch katholieken samen echter alleen te Diepenveen, waar zij 245 van de 479 stemmen uitbrachten. Onvoldoende wapens. De nieuw model (steek) sabels, waarmede onze cavalerie een paar jaar geleden werd bewapend, moeten zoo weinig voldoen, dat de minister van oorlog gelast heeft ze in de wapen magazijnen op te bergen en door de oude kromme sabels te doen vervangen. Mr. Troelstra verklaart in de «So ciaal-Democraat" dat aangezien de Kamerleden niet gedwongen zijn bij de inhuldiging der Koningin te ver schijnen en den eed af te leggen, hij van de plechtigheid zal wegblijven. De wet tot nadere regeling van successie en van overgang bij over- lijdeu, gewijzigd door de wet van 29 April 1898, zal op 1 April a.s. in werking treden. Heden viert de oud-minister en lid van den Staatsraad in buitengewonen dienst, mr. G. de Vries A.zn., te 'sGravenbage zijn 80en jaardag. De betrokken spoorwegmaatschap pijen, alsmede de stoomvaartmaatsch. Zeeland, hebben het voornemen om bij gelegenheid van het Paaschfeest van 7 tot en met 11 April uit te geven goedkoope achtdaagsche re- tourbiljetten van Londeu naar Amster dam via Utrecht tn via Rotterdam, naar den Haag via Rotterdam, en Rotterdam, uitsluitend geldig per dagboot. Volgens het „Hbld." zal de Am sterdam Deli-Compagnie over het afgeloopen boekjaar een dividend van 36 pCt. uitkeeren. VLISSINGEN, 22 Februari. Door den minister van Binnenland- sche Zaken is voor de verkiezing van de Tweede Kamer deze gemeente in twee stemdistricten verdeeld. Tot het le behooren de wijken A, B, C, D, E, F, G, N, O en P; tot het 2ede wijken H, I, K, L, M en MM. Naar men ons meldt, heeft de heer J.G.Geijsen, opperbrandmeester alhier, ontslag uit zijne betrekking aange vraagd omdat een ander persoon tot secietaris bij het Brandwezen is be noemd dan door het Bestuur was aan bevolen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is benoemd tot buiten gewoon opzichter de civiel-ingenieur A. K. Zweede bij het maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen. zeer goed verstond, want bij meester Birthwistel hadden wij een behoorlijke opvoeding genoten. Ik merkte later meermalen op, dat de majoor den vreemdeling met zeer veel eerbied beje gende. Vroeg ik hem echter, wat hij van dezen wist, dan maakte hij er zich met een praatje af. Jacob Horsecroft was dien zomer thuis, maar tegen den herfst vertrok hij weer om ziju studiën voort te zet- teD, en daar hij voornemens was hard te werken, ten einde in het volgende voorjaar te kunnen promoveeren, zou hij met Kerstmis in Edinburg blijven. Hij nam dus een teeder afscheid van Eduarda. Hij hoopte met haar te trou wen, zoodra hij den dokterstitel zou hebben verworven. Nooit heb ik een man gekend, die een vrouw zoo lief had als hij haar. Eu zij scheen op haar manier ook heel veel van hem te houden, wat ook geen wonder was, aangezien zij io geheel Schotland geen knapper man had kunnen vinden. Maar Herijk. De herijk voor Vlissingen is als volgt bepaald 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Maart. De Zaterdagavond om 10.20 uit Middelburg vertrokken stoomtram is op het wissel te Souburg gederailleerd eD wel zoodanig dat de locomotief diep in het zand zat. Eerst te onge veer 12 uur was men met vereende krachten er in geslaagd, de locomo tief weder op het spoor te brengen. Deze tram, zoowel als die van 11 ure uil Middelburg vertrokken, kwamen eerst legen half één te Vlissingen aan. Volgens achterstaande advertentie zal de heer K. Kater, Bondsvoorzitter van «Patrimonium," a.s. Donderdag in het lokaal aan de IJzeren brug spreken over: Coöperatie. Er zal ge legenheid tot debat zijn. Dhr. Kater spreekt binnenkort te Goes. De op richting van eene afdeeling aldaar is zoo goed als zeker. Men schrijft ons uit Middelburg. De hoofdcommissie voor het kro ningsfeest heeft eeu plan ontworpen voor een gepaste feestviering, dat bin nenkort aan bet oordeel van de ge- geheele feestcommissie zal worden onderworpen. De heer I. G. J Kakebeeke, leeraar aan de Rijks-landbouwschool te Goes, zal a. e. Zaterdag te Koudekerke eeu leziug houden in de openbare school. De proef, Zaterdagavond aan een drietal ramen van het Raadhuis te Middelburg genomen met een nieuwe wijze van illumineereu, heeft Diet aan de verwachting beantwoord. Nu zou hedenavond nogmaals eene feestver lichting geprobeerd worden. (Midd. Ct.) Vrijdagavond had te Middelburg eene vergadering plaats van de ver- eeniging tot bevordering der Homoeop. geneeswijze in Walcheren. Besloten werd de vereeuiging te noemen „De vereeniging tot bevordering der Ho moeop. geneeswijze voor Zeeland." De statuten der vereeniging werden vastgesteld, terwijl in het bestuur wer- gekozen de heeren A. de Kam, K. le Coictre eD C. J. Huvers voorts werd de heer Merckens als adviseerend lid aan het bestuur toegevoegd. Hoofd doel is om nu een garantiefonds bij elkander te brengen voor den eventu eel te benoemen geneesheer. Den 12en Februari miste een inge- tene van Kruiningen eeu trommel met gouden, zilveren en vergulde voor werpen, waarvan hij aangifte deed bij den commissaris van politie te Goes. Het is dezen gelukt deze voorwerpen te Roosendaal te doen opsporen. toen er van een huwelijk sprake kwam, geloof ik, dat zij wel eenigszins terug schrikte bij de gedachte, dat al haar prachtige droomen zouden eindigen met eenvoudig de vrouw van een plat telandsdokter te worden. Zij had even wel geen anderen om te kiezen dan Jacob of mij, en zij koos dus den beste van de twee. De Lapp was er ook wel, maar daar hij uit een hoogeren stand was, lag het voor de hand, dat van hem geen sprake kon zijn. Ik kon in dien tijd niet te weten komen, of Eduarda al of niet van hem hield. Ia het bijzijn van Jacob nam zij nooit veel notitie van hem. Toen deze was vertrokken, gingen zij meer met elkander om, wat zeer natuurlijk was, wijl zij in het zelfde huis woouden. Een paar maal liet zij zich tegen mi) uit over De Lapp op een wijze, die mij moest doen denken, dat zij hem niet gaarne mocht lijden. Maar altijd was zij onrustig als hij tegen den avond niet thuis was,

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1