SSE. m&g-Jipuui ISTIIMES (nop gevraagd: p FLINKl Maandag 21 Februari. P80M-ST0HEN. No. 22 36e Jaargang. 1898. A BIN ;n. svleesch. tijd.) Bij deze Conract Behoort een Bijvs nsfsa mmmm Binnenland. agazijn. lime sorteering Hauwe COLBEKT- ooi» ill tlen kortsl den, onder garantie k- TALAGE. Hi ISMIÖQELEN. Leverworst. en "Vleesch- in staat iederen dag |zen. s op ik het vertrouwen e Walstraat. Is H. 60, Walstraat. vm 11 55c) nm nm 12 25c) Ob vm 10 20 fcOb 10 40 b5b 1155 |oor 12 15 3 25d 3 55 1 55 2 15k 325d 3 45 Or Z Idekenskerke vm 8 10 jtieuzen 8 40 niet gemaakt berd van 3,25 naar Breakena hoog- en. )S d 14 5 4 7 44 8 4 2 12 80 3 46 6 5 730 14 1 8 4 27 6 46 8 5 56 11 42 2 40 5 24 7 39 10 12 20 3 46 67 20 1 28 5 10 7 16 7 81 Sb 2 10 54 7 52 *8 51 26 3 10 6 37 8 36 10 4 10 7 40 9 10 d*9 56 20 4 20 7 50 •Mt 4 30 8 9 25 h9 4 39 89 52 4 52 8 22 59 4 59 8 29 9 59 8 39 952 ]4 5 14 8 44 25 5 25 8 56 34 5 34 9 4 i 107 42 5 42 12 57 5fii 25 6 3 34 1031 4 6 12 li 431 10 40 10 57 en en naar Engeland over V li#— t alleen reizigers voor België en raaijert. Antwerpen Vlechelen St. Nicolaaa duist Axel ['erneuzen 6 58 1U 38 6 38 10 28 7 50 1 1 40 8 32,12 22 8 48 12 38 9 I 12 55 4 30 3 VLISSIIfiSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor olken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoon nu in mei- ÏO II Abonncments-Advertcntlün op zeer voordeelige voorwaarden. Schets van het ontstaan en de geschiedenis derFransche Schandaal- processen Dreyfus-Zola. AdresP. 43, Bouwen I r a a t. |eene 5NSTBODE Igd. Adres: Groote Markt' 1898. IRTIJD Sedert een paar weken bevatten de bladen lange en niet altijd voor niet- rertitsgeleerden begrijpelijke telegrammen over het rechtsgeding tegen den be roemden schrijver Emile Zola. Dit geding is slechts een gevolg van het voor eenige jaren gevoerde proces tegen den thans naar het Duivelseiland in West-Indië verbannen kapitein Drey fus, die hoogstwaarschijnlijk het slachtoffer is van de treurige inrichting der militaire rechtspleging in Frankrijk. De krijgsraden zijn daar geheel bezet door militaire personende stem van een rechtskundige wordt er slechts gehoord in den persoon van den ver dediger. De zittingen zijn openbaar, wanneer ten minste de krijgsraad het tegendeel niet beveelt, en in dat laatste geval ligt het eenigszins in de rede, dat de rol van den verdediger zeer zwaar is In het proces tegen kapitein Dreyfus werd dan ook eene volledige behandeling met gesloten deuren bevolen, en in het geding tegen Esterhazy, waarop wij natuurlijk nader de aandacht vestigen, werd de openbaarheid opgeheven, juist toen de voornaamste getuige zou worden gehoord. De mogelijkheid dat een beschuldigde het slachtoffer wordt eener rechterlijke dwaling, is dan ook in de militaire rechtspleging in Frankrijk buitengewoon groot, en nog steeds wint de overtuiging veld,dat zulk een dwaling is begaan door den Parijschen krijgsraad, die ruim drie jaren geleden den van landsverraad aangeklaagden kapitein Dreyfus veroor - deelde. Het behoeft wel geen betoog, dat de grootste rechtsgeleerde niet met zekerheid kan uitmaken, of die dwaling werkelijk bestaatwant daartoe zou hij zelf de heele zaak moeten kunnen onderzoe ken. De waarheid is, dat men, door verschillende omstandigheden, aan het twijfelen is geraakt, dat men dien twijfel heeft zien toenemen en dat er langzamerhand een vrij algemeene wensch is ontstaan naar licht omtrent veel wat in die zaak duister schijnt. Voor de eer van Frankrijk is het zeer te betreuren, dat, zoodra die wensch kenbaar was gemaakt en men begon aan te dringen op eene herziening van het proces, de zaak vermengd werd Biet onzuivere bestanddeelen. Men F li I I L L li T O Q48 r 25 i"8 i 10 8 50,67» 1 "3 's Avonds, in onze eenvoudige keu- gezeteD, kon hij in zijn gebrek- Engelsch vertellen, tot wij alles fondom ons vergaten en in onze ver beelding op groote slagvelden vertoef- "eo en alle wonderen der wereld aan schouwden. Jacob zat dan, met Eduar- Bb s hand in de zijne, tegenover hem er> beiden luisterden met de grootste &andacht naar betgeen hij ons vertelde. zal dit niet alles herhalen, maar u nog, na verloop van zoovele jareD, Winner ik mij alles en staat hij mij sleepte er met geweld dingen bij, die er niets mede te maken hebben Het Fransche volk is voor een deel zeer op de hand van het leger, omdat men altijd nog droomt van een herovering van de aan Duitschland afgestane land streken. Daarbjj komt, dat er sprake was van het verschaffen van inlichtingen omtrert de landsverdediging aan eene vreemde mogendheid. Die vreemde mogendheid moeit natuurlijk Duitschland wezen, en daarom werd geschreeuwd dat öe eer van het leger geschonden wasdaarom werd het streven naar herziening van het proces als onvader landslievend gebrandmerkt, daarom wer den (treurig beeld van menschelijke afdwaling) de joden vervolgd, want. de verrader Dreyfus was immers van afkomst een jood Maar de eer van het Fransche leger is volstrekt niet in het spil. Wanneer die eer bestaat, dan wordt zij niet aangetast door den twijfel aan de mo gelijkheid eener dwaling, vooral waar het geldt een militaire rechtbank, ten gevolge van welker uitspraak aan een iwellicht onschuldig persoon een straf is opgelegd, geheel in strijd met de hedendaagsche begrippen van mensche- lykheid. Dreyfus is veroordeeld op een borderel, dat wil zeggen een ongeteekenden en ongedagteekenden brief die melding maakt van geheime militaire stukken, die geleverd zouden zijn aan een niet genoemden agent van een niet genoemde vreemde mogendheid. Men meende aan het Ministerie van Oorlog Dreyfus te moetei houden voor den schrijver van dat borderel en voor den persoon, die de geheime stukken betreffende de landsverdediging aan een vreemde mo gendheid had geleverd. Al ware het bewezen dat Dreyfns het borderel had geschreven, dan was daarmede nog niet bewezen dat hij de stukken aan de vreemde mogendheid had geleverd. Doch, dit daargelaten, men moet zich verbazen over de gronden, die men als bewijzen meende te kunnen aannemen, dat D. de schrijver van het borderel was. Toen hij den 15 October 1894 in hechtenis werd genomen, zeide hij, of schoon op niets voorbereid„neem mijn sleutels maar en onderzoek alle3, gij zult niets vinden". Werkelijk werd ook niets gevonden, maar men nam maar aan dat bezwarende stukken toch wel zouden zijn vernietigd of ver borgen En dan, Dreyfus had vóór zijn huwe lijk, en misschien ook nog wel later, omgang met damestenminste, hij moest voor den geest als de gunsteling on zer familie. Het eerste wat de Lapp deed was aan mijn vader de boot ten geschenke geven, waarmede hij ons strand had bereikt, onder voorwaarde nochtans, dat hij ze mocht gebruiken indien hij er behoefte aan had. Aangezien de haring dien zomer in groote scholen op onze kusten kwam, en mijn oom ons voor zijn dood eenige netten had geschonken, was die boot voor ons van groote waarde. Bijna geen dag ging voorbij of de Lapp maakte roeitochtjes langs de kust. Meermalen zag ik, dat hij tel kens ophield om een lang touw, waar aan een steen bevestigd was, naar be neden te laten zakken. Ik begreep niet, wat dit beteekendemaar hij ver telde het mij zelf. „Ik bestudeer en onderzoek gaarne alles, wat met de militaire wetenschap in verband staat," zeide hij, „en daar voor neem ik iedere gelegenheid te kennis hebben aan een Oostenrijksche vrouw, die natuurlijk goed Duitsch kende. D. zelf kende ook heelgoed Duitsch; hij kwam wel in den Elzas. waar zijne familie nog woonde en waar men hem vry toeliet, ofschoon andere Fransche officieren daar moeilijkheid ondervonden! Dit alles waren slechts geruchten en de Elzassergeschiedeni.s werd zelf van Duitsche zijde als een infame leugen voorgesteld. Maar nu komt het leeiijke punt, er had schriftonderzoek plaats, en, dat schriftonderzoek bracht aan het licht, dat het schrift van het -borderel volko men overeenstemde met het schrift van Dreyfus. Hoe het met dat licht gesteld is, zullen wij later doen uitkomen. Reeds hebben wij opgemerkt dat het bewys, dat Dreyfus de schrijver van het borde rel, van de lijst van stukken was, toch niet het bewijs medebracht, dat hij de stukken had geleverd en zich dus had schuldig gemaakt aan een misdaad tegen de uitwendige veiligheid van den Staat. Dreyfus werd, zooals bekend is, dooi den Parijschen krijgsraad veroordeeld, op 5 Januari 1895 openlijk gedegradeerd en vervolgens als "banneling naar het Duivelseiland gevoerd. Is hij werkelijk onschuldig, dan is deze straf een de menschheid onteerende handeling. De krijgsraad nam het schuldig aan maar de wjjze waarop dit gedaan werd, is erger dan bedenkelijk on vindt hare eenige verklaring in het treurig feit, dat de regelen van het recht en hare toe passing, voor den militairen rechter, in Frankrijk althans, zoo goed als niet bestaande kunnen worden beschouwd. Geheelonthoudingen het socialisme Te Zaandam is door Pater Weijers, uit Utrecht, eene lezing gehouden over: De geheel-onthouding de dood van het socialismehet socialisme de dood voor de geheel-onthouding» Het N. v. d. D. geeft daarover bet vol gende belangrijke uittreksel. De spreker had tot deze uitspraak aan leiding gevonden in een woord van Mevr. Van Kol op het Nationaal Congres tegen Drankmisbruik te Utrecht in 1896, die van oordeel was, dat de sociaal-dein oer a tie er veel bij zou winnen, wanneer de geheel onthouding algemeen werd toegepast. Zij beweerde, dat de geheel-onthouding de sociaal-democratie in de band werkt. Spreker stelde de vraag Wat is sociaal democratie Wat zijn hare beginselen Allereerst afschaffing van privaatbezit. Zij verstoort de harmonie in de samen leving door den haat te prediken van den niet-bezitter tegen den bezitter en door het huldigen van de vrije liefde. Bovenal voert de sociaal-democratie strijd tegen den godsdienst, en spreker las daar- baat, die zich voordoet. Ik was nieuws gierig te weten, of het voor een be velhebber van een leger moeielijk zou vallen, zijn manschappen hier aan land te zetten." „Als de wind niet oost was, zou het misschien kunnen," antwoordde ik. „Ja juist, als de wind niet oost was. Hebt gij hier aan de kust wel eens gepeild „Neen nooit." „De oorlogschepen zouden hier niet kunnen liggen, maar voor een fregat met kanonnen van klein kaliber is het diep genoeg. Eerst de booten gevuld met scherpschutters en die achter de heuvels laten postvatten dan spoedig terug om meer te halen en intusschen de oorlogschepen over bun hoofden heen laten vuren. Zoo zou het gaan I Zoo zou het gaan Terwijl hij dit zeide, schitterden zijn oogen en zijn knevels geleken meer dan ooit op die van een kat. omtrent eenige uitspraken van Bebel, Lieb- knecht, Lasalle, Diedrieh, e. a. De christelijke geheel-onthouder is dit niet omdat de geneeskundige wetenschap een kleine hoeveelheid alcohol een lang zame vergiftiging acht, want ook daaraan gewent men, evenals men went aan de vergiftiging door nicotine. De christelijke geheel-onthouder is dit omdat de drank niet alleen het lichaam, maar meer nog de ziel verwoest. Waarom is de Christen gevoelig voor het lijden van anderen Omdat hij een Vader boven zich erkent die gezegd heeft: »Gij zult God boven al beminnen en uw naasten als u zelf», omdat hij zijn even- mensch als ziju broeder beschouwt. De sociaal-democraat erkent geen macht boven zich. Bovendien heeft de Christen het schoone voorbeeld van God zelf, waaruit wij hebben geleerd, dat wij voor onzen evenmensch ons opofferingen moeten ge troosten. Het goede, wat de sociaal-demo craten hebben zeide spreker is nog een overblijfsel uit het christendom. Het vergif vau den alcohol werkt op de hersenen vooral, en maakt krankzinni gen en 8tompzinnigen. Een volk, dat niet drinkt, is een verstandig volk. Wie zijn verstand gebruikt, ziet iu, dat hetgeen de sociaal-democraten willen eene utopie is. Spreker riep de geloovigeu op tot een heiligen strijd tegen het alcoholisme. «Werk door uw woord, door uw voorbeeld, hetzij gij protestant of katholiek zijt, tot geluk van de menschheid.» Aan het debat werd deelgenomen door drie socialisten,de heerenW.Appel, Ds. Bax, te Zaandam, en Samson, uit Amsterdam. De heer Appel beweert, dat het de sociaal-democratisohe partij is geweest, welke priucipieel de afschaffing heeft bepleit. De sociaal-democraten kunnen bogen op uitmuntende werklieden. Ook spreker zelf waa door het socialisme afschaffer geworden. Harmonie tusschen bezitters en niet bezitters heeft, volgens dezen spreker, nooit bestaan. Het medelijden met den evenmensch bestaat ook bij de sociaal democraten, hetgeen nog onlangs was ge bleken bij de terugkomst van Vau Baren uit Argentines, die door zijne kameraden daartoe in staat was gesteld, Ds. Bax komt op tegen de slotsom, dat het socialisme vijandig zou zijn aan den godsdienst, omdat eenige hoofdleiders Godverzakers zijn. In het socialistisch program, zegt Ds. B., wordt dit niet ver kondigd. Ook zegt spreker, dat Pater W. heeft gezondigd legen de leer van den mensch. Hij is van oordeel, dat in het diepst gezonken wezen altijd nog een vonk van zedelijk gevoel blijft bestaan hij meent dat Pater Weijers in tegenspraak komt met de Encycliek van den Paus. Spreker is voornemens eene lezing te houden over het onderwerp «Geen christendom zonder socialisme.» Hij hoopt, dat Pater Weijers alsdan de eerste debatter zal zijn. Pater Weijers vraagt Wat is dat voor partij, waar de grootste mannen verschil lend denken Ds. Bax zegt spr. staat dus lijnrecht tegenover Bebel, Lieb- knecht e. a. Spr. constateert met genoe gen, dat Ds. Bax het geloof nog niet heeft op zijde gezet. Omtrent zedeleer en godsdienst ontstond nu eene gedachtenwisseling tusschen den inleider en Ds. Bax. De heer Samson verschilde met den inleider van inzicht omtrent de zedelijk heid, het goed en kwaad, dat, volgens spr., door de openbare meening wordt bepaald, hetgeen door Pater Weijer werd bestreden. „Maar," zeide ik, „gij schijnt er heelemaal niet aan te -denken, dat onze soldaten de baai bezet zouden houden." „Ta, ta, tariep hij. „Er zijn na tuurlijk twee partijen bij een oorlog. Laten wij nu eens verder zien. Wat zoudt ge bij elkaar kunnen krijgen Stellen we eens twintig- of dertig duizend man, waaronder enkele regi menten geoefende troepen de overi gen 7— loteliDgen, gewapende burgers, en hoe noem jelui die anderevrij willigers „Dappere kerels!" riep ik. „O zeker, heel dapper, maar dom en ongedresseerd. O, raon Dieu 1 het is ongelooflijk hoe onnoozel ze zouden zijn. Ik heb die ongeoefende manne tjes dikwijls aan het werk gezien. In Spanje zag ik, hoe een bataljon jonge recruten een batterij van tien stukken poogde te veroveren. Ze renden moe dig den heuvel op en wat werd er van dat mooie bataljon Geen enkel Studeerende jongelieden in binnen- en buitenland. Door de heeren Th. M. Ketelaar en H. Tegelaar, te Amsterdam, is opgericht een bureau tot het ver strekken van inlichfiogen omtrent het verblijf eu verkeer vau stu deerende jongelieden in binnen- en buitenland. In eene circulaire aan „directeuren en leeraren aan de middelbare scho len en gymnasia, hoofden en onder wijzers van openbare en bijzondere inrichtingen van onderwijs en verdere belangstellenden in de studie van vreemde talen en het verkrijgen van handelskennis", zetten zij het doel dat met de oprichting van dit bureau wordt beoogd, uiteen. De werkzaamheden zullen hoofd zakelijk bestaan in het verstrekken van inlichtingen over families iu het binnen- of buitenland, die genegen zijn éen of meer personen, manne lijke of vrouwelijke, in den huiselijken kring op te nemen door ruiÜDg van een bepaalden pensiouprijs. Deze en verder alle andere inlich tingen, die nog gevraagd mochten worden, hoopt het bureau te ver krijgen door het stichten van cor respondentschappen in verschillende plaatsen in het binnen- en bui tenland. Ook voor het welslagen van studie reizen voor groepen leerlingen van onderwijs-inrichtingen kan, naar de oprichters meenen, het bureau uit stekende diensten bewijzen. Het spreekt van zelf, dat aan de correspondenten niet alleen alle bu reaukosten zullen worden vergoed, maar bun ook eene billijke belooniug zal worden toegekend voor de verrichte werkzaamheden. Reeds eenige van de meestbekeude mannen uit ons land, onder wie verschillende autoriteiten op onder wijsgebied, hebben hunne instemming met het hoofddoel der onderneming betuigd, terwijl ook uit het buitenland de medewerking van hooggeplaatste en intellectueel ontwikkelde personen kan worden verwacht. Belasting-ontduiking. Dat de pogingen om de invoerrech ten te ontduiken nog niet worden op gegeven zegt het „Hbl." blijkt uit de aanhoudingen, die nog steeds voorkomen van goederen, waarvan de visiteerende ambtenaren oordeelen, dat de aangegeven waarde te laag is. Zoo hadden er de vorige week aan het Staatspoor te Amsterdam op één dag elf aanhoudingen plaats, waarvan er vijf dienzelfden dag afliepen met een verhoogde aaDgifte, en daarboven de betaling van boete tot een bedrag van 5 maal het invoerreiht van het ver schil tusschen aangegeven en ver hoogde waardevan twee werd door overlegging van bewijzen de aange geven waarde goedgekeurd vier aan giften worden onderworpen aan de beslissing der commissie van beoor deeling. bleef er over. Toen beproefde het een tweede bataljon maar ook dat lag dra naast het eerste op de helling. Daarna werd het karweitje opgedra gen aan jagers van de garde, oude, geoefende soldaten. En zonder drukte, zonder geschreeuw, met eenige linie troepen en scherpschutters tot steun, hadden zij de kanonnen binnen tien minuten tot zwijgen gebracht en de Spaansche kanonniers in de pan ge hakt. De oorlog moet worden geleerd, mijn jonge vriend, evenals de teelt van schapen.' „Och," zeide ik, om mij niet door den vreemdeling te laten overbluffen, „als we maar een dertig duizend man daar ginds op die heuvels hadden staan, dan zoudt ge den hemel dan ken, weer uw schepen te kunnen be reiken.» „Ja, op die heuvels 1" hernam hij met een flikkering in zijne oogen. Als je man zijn zaak goed verstond, zou hij zijn linkervleugel bij uw wo-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1