idstoffen. i IBLM O O I s Nicht Eduarda. M 4 en Haarsnijden HEMDEN Vrijdag II Februari. dergeteekende maakt hel 3 publiek van VlisniiigeJ bekend, dat hij ZATErI eene inrichting heej van de WALSTRAAT e5| 'RAAT. looi' een nette hedieniiuM van het publiek waardij ie aanbeveling, Uw dw. dienaar, VA\ WIJKJ Februari 1898. No. 18 36e Jaargang. 1898. heikolen, kolen, en Anthra- T ulkachels. «es. Briquetten mquetten. rmakers. 53 t>| CO M .«J. S M CQ r§| *1 d re' A. REN 11. MiöGELENj 7leescli. Leverworst. en "VleescK- n staat iederen dag :n. ik het vertrouwen YV alstraat. ikjes. M. breed. jTEIT VAN >1 SY3&S€BS&9I| 1898. :ijd m 11 55o) nra 3 '25d ïm 12 25o) 3 55 vm 10 20 l 55 10 40 2 15 1155 325d 12 15 3 45 Gr enskerke vm 8 10 izeu 8 40 iet D 1 n 3,25 naar Breakens hoogj d.) *3)4 5 4 7 44 8 4 12 8 0 3 46 6 5 7 30 1 8 4 27 6 46 *85 11 42 2 4( 6 24 7 89 12 20 3 46 67 1 28 5 10 7 15 7 31 2 10 54 7 52 *8 51 8 10 6 37 8 36 4 10 7 40 9 10 d*9 56 4 20 7 50 4 80 8 9 25 4 89 89 4 62 8 22 4 69 8 29 59 8 39 962 6 14 8 44 5 26 8 55 5 84 9 4 107 5 42 9 12 51 251 6 8 34 1031 6 1219 43' 10 40 10 57 1— en naar Eugeland over Vlia- leen reizigers voor België en ert. VLISSiMiSC Prgs per drie maanden ƒ1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnnmmer ÏO Ahonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Binnenland. Eergisteren werd uit Batavia het volgeude gemeld Op 5 Februari heeft een ernstige uit barsting vau den Lamongan plaats gehad. Er iH een nieuwe krater aan den voet van den vulkaan gevormd. Ouder de irboorlingen heersoht paoiek. Ds vulkaan werkt nog altijd door. Geen raeuschen- levens zijn te betreuren. Aan plantages werd schade toegebracht. Aangaande dezen vulkaan wordt het volgende gemeld De Lamongan is een bijna altijd wer- keude vulkaan, in de residentie Probolingo, aan de westzijde van bet Jang-gebsrgte. Men heeft hier te doen met eeu van de vrij zeldzame uitingen van heftige werk zaamheid bij een vuurspuweuden berg, welks uitbarstingen, zooals Junghuhn zeide, in vergelijking met da verwoestende uitbarstingen van sommige andere vulkanen, slechts een vuurwerk schijnen, ter ver lustiging van de toeschouwers ontstoken. De uitwerking is dan nu heel wat erger geweest. Overigens waren ook 1840, 1859 en andere jaren gekenmerkt door een geweldige opflikkering van de periodieke werkzaamheid van dezen vulkaan, die nooit geheel rustig is. De eigenaardige vorm twee grootendeels saamgegroeide kegels van den tamelijk geïsoleerd staanden berg is vermoedelijk ook tenge volge van een hevige uitbarsting ontstaan. Het land ten westen van den Lamongan is goed bebouwd. Op den weg van Pro bolingo naar Loemadjang ziet men, zegt prof. Veth, »een zacht golvend terrein voor zich, waarin rijst- en maïsvelden, koifie-plantsoenen en dorpsboschjes eikander afwisselen, en dat als een uitgestrekt park naar de hellingen van den Lamongan opstijgt». In de afdeeling Loemadjang brengen de tabakscultuur en de koffie cultuur, zoowel op erfpachts- als op gou- vernementsgronden gedreven, veel drukte en vertier. Beroep op de onderwijzers in Nederland. Op verzoek van het Internationaal Vrede-Bureau te Berlijn, heeft het hoofdbestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Vredebond" zich met een schrijven gewend tot de onder wijzers in Nederland, ten einde hen op te wekken, mede te werken aan het doel van den Bond. „Kweekt,zegt het hoofdbestuur, bij uwe leerlingen het rechtsgevoel aan. Leert hun, dat gerechtigheid de bron is van waarachtig volksgeluk. Doet dat vooral bij uw onderwijs in de geschiedenis. Waar gij hen wijst op held mdaden in den oorlog verricht, laat daar tevens het licht vallen op de jammeren en ellenden, welke de veroveringsoorlogen altoos hebben teweeggebracht. Spreekt tot uwe leer lingen van de heilzame werken des vredes op het gebied van handel en nijverheid, van kunsten en weten schappen doet hun zien, hoe ware heldenmoed zich ook in den vrede kan openbaren door daden van toe wijding en zelfopoffering. Zegt hun, dat vredelievende gevoelens op gee nerlei wijze flinkheid van karak ter uitsluiten, en maakt hun geest onvatbaar voor de vooroordeelen, de F K IJ l I L F T O H. 9). ii Het is zoo waar als er een God ISj" antwoordde ik. Ik zag dat mijn woorden een diepen indruk op hem maakten. Als in ge dachten verzonken, staarde hij gerui- jnen tijd voor zich uit. Toen hernam hij; „Hoor eens, Johan ik geloof, dat deze vrouw met ons beiden speelt, dat ze ons allebei voor den gek houdt. Dp West-Inch heeft ze jou lief en mij aau den zeekant; en haar veranderlijk hart geeft om geen een van beiden. dwalingen en drogredenen van hen, die den oorlog voorstellen als nood zakelijk, nuttig en veredelend. „Tracht ook in de school zelve alle misbruik van macht tegen te gaan. Laat daar het recht vau den sterkste niet heerschen. Leert den kinderen verdraagzaam te zijn jegens elkan der, eigen ongelijk te erkennen, te gelooven in de goede trouw hunner makkers, hunne kleine geschillen bij te leggen of door anderen te laten beslissen. Dan ook zullen zij gaarne naar u luisteren, als gij ben opwekt tot meuschelijkheid, tot welwillend heid en verdraagzaamheid jegens andere volken, en zij zullen uwe heilzame lessen begrijpen. „Het hoofdbestuur van den „Alge- meenen Nederlandschen Vredebond" zal het zich steeds tot plicht rekenen, voor zooveel in zijn vermogen is, u daarbij zijnen steun en zijne voor lichting te verleenen". Weer een buitenlander Curatoren der universiteit te Am sterdam hebben ter benoeming van eeu hoogleeraar in de ontleedkunde aanbevolen een Duitscher, den heer Otto Seydel, lector in de anatomie. Reden om een buitenlander te be noemen, schijnt er echter niet tê bestaan. In een adres van studenten wordt nl. gewezen op den heer Bolk, oud-leerling der Amsterdamsche universiteit, die groote gaven bezitten moet en daarvan de bewijzen heeft gegeven in een voor eeuige jaren door den senaat met goud bekroonde prijsvraag en reeds, hoewel nog jong, vermaard is door de ontdekking van belangrijke zaken op het gebied der ontleedkunde en toch gepasseerd is. Welke redenen de senaat nu heeft om toch den heer Seydel het eerst te plaatsen op de lijst der aanbevolenen, is niet duidelijk, want in genoemd adres wordt gezegd dat de heer Seydel in alle opzichten inferieur is aan den gepasseerden heer Bolk. Het „N. v. d. D." verneemt echter over deze zaak dingen die daar een geheel ander liqht over werpen. Naar het schijnt gaat het adres slechts van éen persoon uit en dan nog volstrekt niet uit Daam van vele anderen, en ten tweede wordt dr. Seydel, die in het adres als zoo inferieur geschetst wordt, aan de academie, waar hij werkzaam is, zoo geacht, dat toen de tijding kwam dat hij eerst stond op de voordracht, hij met kolossaal applaus en veel geestdrift in de collegezaal werd begroet. Rijwielbelasting. Het „Dagblad" is van meening dat het ingediende wetsontwerp tot hef fing van eene matige belasting op de rijwielen leiden zal tot het doen verdwijnen van de eigenaardige en soms onzinnige politieverordeningen op het wielrijden in sommige gemeenten. De volgende staaltjes worden daarvan aangehaald In sommige gemeenten moet de wielrijder Laten we de handen ineenslaan en het gemeene schepsel naar den duivel laten loopen." Maar die woorden kon ik niet ver dragen. Ik hield te veel van Eduarda, om haar door eeu ander te laten uit schelden en verwenschen, al was die ander ook mijn beste vriend. «Hoor eens, Jacob, je moogt haar niet uitschelden," riep ik verontwaar digd. „Och, je zachtmoedigheid maakt me ziek. Ik noem haar bij haar wa ren naam." „Zeg het niet weer!" hernam ik, mijn buis uittrekkende. „Als je nog een leelijk woord van haar durft zeg gen, dan zal ik het in je keel terug slaan, al was je zoo groot als de toren van Berwick." Jacob stroopte de mouwen van zijn jas tot aan zijn ellebogen op, maar trok ze even spoedig weer naar be neden. „Laat ons niet dwaas zijn, Johau 1" zijn machine van een luidklinkende bel voorzien en zijn derhalve een hoorn, een fluit of trompet niet voldoende. In de gemeente Middelhamis schrijft de gemeentewet-verordening voor, dat het rijwiel voorzien zij van een klinkende schel of ander geraasmakend voorwerp, terwijl in de gemeente Maurik daaren tegen verboden is op de machine een toestel te plaatsen, dat schrikwekkend voor paarden is te achten. En zoo zijn er ette lijke politieverordeningen, die met elkaar ir. strijd zijn en de vr ;e circulatie vooral voor toeristen belemmeren, en het llagblad besluit dan ook mei de belaBting door den Staat op het rijwiel uitstekend te vinden, doch dan worie ook bij de wet een algemeene regeling zoo weinig mogelijk hinderlijk voc:- het vrije verkeer als maar kan vastgesteld, die de bevoegdheid aan de gemeenten tot het nemen van dergelijk uiteenloopende en voxatoire maatregelen voor goed onmoge lijk maakt. Voor kiesvercenigingen. Het is voorzeker niet ondienstig de besturen van kiesvereenigingen er op te wijzen, d&t het aantal kiezers, dat ambtshalve op de lijsten wordt ge bracht, dit jaar veel minder is dan vorige jarennu toch worden de lijsten opgemaakt naar de opgaven, getrokken uit de kohieren der nieuwe wet op de personeeie belasting met veel meer onbelaste woningen, vooral op het platteland, dan bij de oude wet. Tal van belastingkiezers zijn bierdoor vervallen en zullen dus, om kiezer te kunnen blijven, aangifte moeten doen in de een of andere categorie. In enkele plattelandsgemeenten zal hst aantal kiezers voor den gemeen- tfaad ongetwijfeld oec.- verminderen, daar maar weinig aangifte-kiezers ge meentebelasting betalen. Weduwen- en Weezenfonds. Naar men meldt, laat de minister van Binnenlandsche Zaken een onder zoek instellen naar de financieele gevolgen der opneming in het wedu wen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren van het onderwijzend personeel der onverplichte gymnasia, der gemeentelijke H. B. S. en der onverplichte burgerscholen. Tot het verkrijgen van gegevens, welke de voor de met dat onderzoek gepaard gaande berekeningen noodig zijn, heeft de Minister formulieren van kaarten met vragen doen drukken, die door het in dienst zijnde personeel moeten worden ingevuld en aan de commissarissen der Koningin zijn ver zonden, om door tusschenkomst der gemeentebesturen aan elk der in hun provincie wonende belanghebbenden te worden uitgereikt. De invulling moet geschieden, volgens den toestand op 1 Februari 1898. Examen machinisten. In het begin van Juli a.e. wordt te 's Gravenhage een vergelijkend exa men gehouden voor jongelingen, die in aanmerking wenscben te komen voor eene plaatsing als leerling-machi- zeide hij. „Twee oude, beproefde vrien den zooals wij moeten niet vechten om zoo'n nu, ik zal het woord niet uitspreken. Wel „bij den he mel, zij moet zenuwen van staal hebben." Ik keek om, en daar stond Eduarda, geen twintig schreden van ons af, met de grootste kalmte onzen strijd gade te slaan. „Ik was al bijna thuis," zei ze, toen ik u beiden zoo opgewonden rag praten. Ik ging dus terug, om eens te hooren, waarover je het hadden." Jacob deed eenige stappen vooruit en greep haar bij den arm. Zij gaf een gil van angst, toen ze zijn ont daan gelaat zagmaar hij trok haar met zich voort tot waar ik stond. „Nu Johau," zeide hij, «wij zijn laug geuoeg voor den gek gehouden. Hier is zij. Willen we haar nu vragen, van wien zij het meest houdt Zij kan ons, nu wij bij elkaar zijn, niet nist bij de machinisten-opleiding voor de Marine te Hellevoetsluis. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die geboren zijn tusschen 1 Juli 1881 en 1 Juli 1884. Het examen wordt gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte, tot bet afleggen waarvan deadspiran- teu in groepen worden opgeroepen en dat waarschijnlijk 21/, dag duurt. In de maand Juli zal te 's Hage examen worden afgenomen voor toelating van jongelingen als adel borst voor de marine en mariniers bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Door den min.van marine is bepaald, dat de opkomst der zeemiliciensverlof- gangers der lichting 189G, in werkelij- ken dienst, om gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, zal plaats hebben op Maandag 4, Dinsdag 5 of Woensdag G April, naar gelang van de schepen, waarop hun oefening zal plaats hebben. Het „Handelsblad" meldt het vol gende De regeering stelt er prijs op te weten wanneer in verschillende ge meenten de inhuldigingsfeesten worden gegeveo. Per telegram hebben vele besturen deze week de noodige opga ven gedaan, daar tijd tot schriftelijk antwoord ontbreekt. Onze zeemacht bestaat thans uit 6 pantserschepen,7 pantserdekscbepen, (waarvan 5 in aanbouw), 12 monitors, 5 riviervaartuigen, 6 fregatten, 2 kor vetten, 2 schoeners, 1 raderschip, 22 kanonneerbooten, 17 visch-, 3 visch- en spar-, 17 spartorpedobooten, 2 opnemingsvaartuigen, 15 instructie schepen, 3 wacht- en 6 logementsche pen Blijkens bericht van het „Bureau van Statistiek" der gemeente Amster dam werden daar in de week 2329 Januari geboren 293 kindereu, waar van 156 van het mannelijk geslacht. Dit is een der weinige gevallen, waarin het aantal jongens het aantal meisjes overtreft, zegt „de Telegr." Deze opmerking is onjuist. Er wor den altijd meer jongens dan meisjes geboren maar er sterven in de eerste levensjaren minder meisjes dan jon gens, met het gevolg dat er per saldo meer vrouwen dan mannen zijn. EQt.) Treurig. Afgescheiden van de beweging „Sluit Schiedam", gaat 't er in dat stadje hoe langer zoo bedroefder met het brandersvak uitzien. Er zijn reeds eenige honderden branderijen minder dan in vorige jaren, toen de jenever- stad nog in haar bloei wasmaar nog steeds gaat de eene na de andere onder den hamer en worden ze door den slooper gekocht en. .verdwijnen. Zij, die hun zaken niet stil laten staan of verkoopen, nemen toch maatregelen tot inkrimping. Zoo heb ben Zaterdag weer een aantal werk lieden ontslag gekregen in de groote sfoombrandertj der firma Th. Melchers Co., daar deze, die anders met 2 ploegen werkte, dit nu met ééu ploeg doet. Over een paar weken zullen nog eenige branderijen van eeu andere firma stil gaan staan, Te Winschoten is in den gemeen teraad eene merkwaardige nota van dr. Bos aangenomen, nl. om zulk eene wijziging in de verordening op het openbaar lager onderwijs aldaar aan te brengen, dat aan ouders van school gaande kinderen als zoodanig invloed worde toegekend op de benoeming van leden der commissie op het lager onderwijs. Liederen voor het Kroningsfeest. De „Vereeniging tot verbetering van den Volkszang" te Amsterdam heeft door eene commissie uit haar midden een bundel vaderlandsche liederen doen samenstellen met het oog op de a. s. Kroningsfeesten. De Vereeniging wil zooveel mogelijk eenheid brengen in de keuze der lie deren, welke bij die gelegenheid zullen worden gezongen. De bundel is thans verschenen bij den uitgever W. Versluys te Amsterdam. Hij bevat 8 liederen, waaronder het uit 183 ingezonden composities bekroonde Kroningslied van J. A. Scholte, op tekst van F. J. Haverkamp. De lie deren zijn gezet in cijfer- en noten schrift en op éen na tweestemmig. meer bedriegen." „Ik vind het goed," zeide ik. „Best. Valt haar keus op u, dan zweer ik, nooit weer naar haar om te zullen zien. Zijt gij bereid hetzelfde te doen „Ja, dat zweer ik." "Nu dan, meisje, luister goed. Wij zijn twee eerlijke jongens en trouwe vrienden, en wij vertellen elkaar geen leugens. Wij zijn overtuigd, dat gij verraderlijk met ons handelt. Ik weet, wat gij gisteren avond tegen Johan hebt gezegd, en hij weet, wat ge van morgen tegen mij zeidet. Begrijp je dat Hier staan wij beiden voor u kies nu tusschen ons. Wien wil je Johan of mij?» Wie nu denken mocht, dat deze vrouw zich van schaamte trachtte te verbergen, heeft het niet weinig mis. Het tegendeel was veeleer het geval. Haar oogen schitterden van pret, en ik geloof stellig, dat zij dit oogen- blik als het schoonste in haar leven De minister van koloniën maakt bekend dat het voornemen bestaat om in elke der in dit jaar nog te houden gouvernementskoffieveilingen niet meer dan 20.000 pikols op te nemen, zoo dat in den loop van dit jaar, met inbe grip van de in Jan. geveilde hoeveelheid slechts 190,000 pikols gouvernements- koffie aan de markt worden gebracht; zijnde 135,000 pikols minder dan bij de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het jaar 1898 werd geraamd. VLISSINGEN, 10 Februari. Kiezerslijst. Vóór den 8en Februari werden door den Burgemeester aau hen, die krach tens het bepaalde bij art. 1, b, II0, dus als loonkiezer op de kiezerslijst van 1897 voorkwamen, nieuwe aan gifte-biljetten toegezonden met ver zoek om die ingevuld terug te be zorgen, indien zij wenschten en aan spraak meenden te kannen maken om ook op de kiezerslijst voor 1898 voor te komen. Van de 162 verzonden biljetten werden, zooals ons bij informatie bleek, totnutoe nog maar 23 aangiften terug ontvangen. beschouwde. Toen zij zoo in de koude morgenlucht voor ons stond, verbeeld de ik mij, dat ze er nog nooit zoo bekoorlijk had uitgezien als nu. Ik geloof, dat Jacob er precies zoo over dacht, want hij liet haar arm los, en de harde trek op zijn gelaat verdween geheel. „Kom Eduarda! Wie zal het zijn vroeg hij, „Ondeugende jongens 1» riep zij, „om daar in den vroegen morgen zoo veel drukte te maken. Johan, je weet, dat ik veel van u houd." „Welnu, ga dan bij hem!" zeide Horsecroft. „Maar Jacob alleen heb ik lief. Van niemand houd ik zooveel als van Jacob." Zij sloop naar hem toe en legde haar hoofd tegen zijn breede borst. „Je hoort het, Johan I" zeide hij, terwijl hij mij over haar heen aan keek. Ik hoorde het en keerde naar huis

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1