Nicht Eduarda. op sik gebied. Vrijdag 28 Januari. No. 12 36e Jaargang. 1898. )esch. VROUW", ONGEN Dienstbode. GGELEN., ill DES SCHAAF VAN GUEN, *tbode, Gemeentebestuur Binnenland. F E U 8 L 1 li T X. rvOc/»VtoGv »DH ijt REN J verworat. "Vleescli- hat iederen dag l jj ■liet vertrouwen 5 alstraat. j het Merk cent Sigaar, voor Vlis8ingen,bij erzekering sluitop ;ing van Pensioen, ongelukken of voor Iibriekspersoneel, geva- hbraak, Diefstal van s enz., Rijwielen, bre- •uiten, Vervoer van Inboedels, enz. te Mper alle gelegenheid. Jnditiën en premieop- verstrekt worden door tssuradeur, Vlissingen. o. 169. Vlissingschen Rijwiel- RN. nke WARREN, Gr. Markt. .UW vraagt tegen 1 sschen 7 en 9 uur straat 40. l 55c) nm 3 '25d L2 25c) 3 55 10 20 1 55 10 40 2 15 11 55 325.1 12 15 3 45 :erke vm 10 8 40 imaakt !5 naar Breskens hoog- S 4 7 44 8 4 3 46 6 5 7 30 1 4 27 6 46 85 2 40 6 24j 7 39 3 46 67 lu 7 16 7 31 54 7 52 *8 51 6 37 8 36 7 40 9 10 d*9 56 io 7 50 3 q q 9 25 0 y 8 22 3 20 i 8 391 952 i 8 44 S 55 9 4 10 7 9 12 9 25 l li J4 10 31 43 10 40 10 57 r Eugelaud over Vli»— 1 eizigei-8 voor België en i 68 lu 88 2 948 8 38 10 28 7 5011 40 8 82il 8 481238 0 5 I 12 55 1 25 l"8 8 10 261 8 50 j 675 t i3 36 l .10 3 KRAAIT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonncments-Advertcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAU VLiSSINOEN op Vrijdag 28 Januari 1898. des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Overlegging van stukken. C. Eervol ontslag aan mej. J. P. Mets als kweekelingc bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan school B. D. Benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden voor het stembureau ter verkiezing van een lid der K. van K. en F. E. Te behandelen onderwerpen 1. Voorstel tot onderh. verkoop van gemeentegrond aan P. L. Bogaard b. Feij en Stroo. 2. Idem betreffende den onderh. ver koop van den in de gemeente verzameld wordenden beer. '3, Idem inzake den huur van het strand bij de badplaats. 4. Idem tot het verleenen van ver gunning tot het maken van een beerput aan de sociëteit Unitas. 5. Idem tot het verhuren van de woning met tuin aan den Zandweg aan H. J. Buurman. Idem tot het verleenen van ver gunning tot het wegruimen van kaphout aan de Kon. Maatschappij De Schelde. 7. Idem tot 8ste wijziging der ge- meeutebegrooting voor 1897. Onbillijke bevoorrechting. Hij de oproepingen van leerlingen voor de Rijkskweekscholen is deze bepaling gevoegd, dat bij gelijke bekwaamheid en aanleg zij de voorkeur genieten, die in de gemeente wouen, waar de kweekschool geves tigd is, of die elders wonende, zeiven ir hunne kosten van huisvesting en verpleging kunnen voorzien. Op deze bepaling wordt in het blad „Vooruit gang" de aandacht gevestigd en het onbillijke daarvan met de volgende woorden aangetoond Door deze bepaling wordt voor som migen een privilege geschapen, dat door niets is gemotiveerd. De toelage voor kost en inwoning, aan de rijkskweekeliögen verstrekt, en waarvoor zij, onder toezicht van den directeur, in een burgergezin onder dak worden gebracht, bedraagt, als ik mij niet vergis, f300. Elke leerling, die zich de moeite heeft getroost, geboren te wor den in een stad, waar een kweekschool gevestigd is, of wiens ouders gedurende vier jaar f300 voor hem kunnen beste den, snijdt een ander den pas af, om tot het onderwijzersambt laugs dien weg te worden opgeleid. Ik geloof niet, dat bij eenig ander vak, waar van vergelijkende examens sprake is, dezelfde beperking, respectievelijk privilege, bestaat. Het is mij onbekend, wanneer en in welken aanval van zuinigheid deze malle bepaling is terechtgekomen ineen minis- 3). Van den eersten dag af, dat hij op school kwam, was hij ons allen de baa«, eu eer er een uur verloopen was, bad hij Frederik Barton over het groote zwarte bord tusschen de banken der school geworpen. Jacob had geen an dere argumentendan zijugespierde vuig. ten en, ofschoon nog maar een jongen, was hij toen reeds breed en sterk. Redeneeren deed hij niet veel, maar handelen des te meer. Het liefst stond hij met zijn rug tegen een muur of schutting geleund, met de handen in terieele beschikking omtrent de kweek scholen. Maar ze dient m. i. zoo spoedig mogelijk te verdwijnen ora meer dan éêne reden, die ik hier nu niet behoef te ontwikkelen, 't Ia een Van die zaken,waar op slechts de aandacht behoeft gevestigd te worden, om de onbillijkheid er van te doen opmerken. En er is geen politiek of wetswijziging mee gemoeid om die onbillijkheid te doen verdwijnen. Slechts éen pennestreek be hoeft het te kosten, om te spreken met een komische figuur die vroeger een dier rijkskweekscholen opluisterde. Er zullen wel lui zijn, die ook ir. deze, door mij gewraakte bepaling diepe paedago- gisohe wijsheid zien, welnu, ik ben bereid, die met eene diepe paedagogische wijsheid te weerleggen. In den «ouden tijd» vatte men de zaak beter op. Het studiejaar eener rijkskweekschool waartoe ik destijds de eer had te behooren (de eer was heusch geheel aan mij bevatte twee jongelui boven de formatie, twee stadge- nooten wier ouders bereid waren, hun den kost te geven, en mij zijn ook gevallen bekend, dat jongens, wier ouders in de stad der kweekschool woonden, toch de toelage kregen en bij anderen in huis kwamen, omdat dit voor hun opleiding wenschelijk geacht werd. De Staat der Nederlanden kon toen zeker f 300 per jaar missen. En in die dagen hoorde men niet eens praten van sociale rechtvaar digheid. Een historische gedenkdag. Uit den Haag wordt aan de „Tele graaf" geschreven 't Was jl. Zaterdag een eeuw ge leden dat in de Nationale vergadering der Bataafsche Republiek een Staats greep met succes in practijk werd gebracht. De vergadering zou een grondwet ontwerpen. Zij was verdeeld in unitarissen, die volstrekte eenheid weu/ohten van het land, en federa listen, die een soort van bondge nootschap van op zich zelf staande gewesten wenschten. De strijd was iD vollen gang, toen een commissie uit de vergadering haar federalistisch ontwerp zag afstemmen. Een nieuwe Nationale vergadering benoemde een nieuwe commissie. Nog vóór dat deze van rapport had gediend, waagden Daendels en Midderingb, de laatste toen president, den staatsgreep om het federalisme voor goed onmo gelijk te maken, door 22 leden der vergadering te doen arresteeren, eenige maanden gevangen te houden en middelerwijl het unitarisme te doen zegevieren in eene constitueerende vergadering representeerend het Ba taafsche volk. Die 22 heeren waren J. H. Stoffenberg, J. F. li. van llooff, mr. J. A. Uyienhage de Mist, J. van Manen Azn., H. H. Vitringa, IJ. van Hamelsveld, mr. C. G. Huitman, C. de Vos van Steenwijk, mr. J' Scheltema, mr. G. W. van Marle, mr. C. van der Hoop Gzu., P. Brouwer Pzu., II. van Gastrop, J. D. Pasteur, C. L. van Beyma, J. A. van der Spijk, C. Bijleveld, mr. J. J. Cambier A. J. de Sitter, R. van Kleffens, J. Kantelaar, L. E. van Eek. Deze heeren snelden in hunne afzon dering, die wel ein fideles Gefangniss zal zijn geweest, een Album-amicorum zijn zakken. Nog zie ik hem zoo voor mij staan, met een strootje in den hoek van zijn mond, juist waar hij later zijn pijp had. Altijd is hij voor mij dezelfde gebleven, zoowel in voor spoed als in tegenspoed. Hoe hoog zagen wij allen tegen hem op wij, een kleine bende wilden, die nergens eerbied of ontzag voor hadden dan voor macht en krachtDaar had je Thomas Carn- dale, uit Appelty die kon verzen ma ken, zoo mooi en lang, dat de mees ters er zich over verwonderden maar geen oozer gaf iets om hem. Dan had je Willem Tarchaw die kende alle jaartallen uit het hoofd van Abels dood af, zoodat de meesters hem soms te hulp riepen als zij over een jaartal in twijfel waren. Maar hij was een magere, uit zijn kracht gegroeide jon gen, met ingevallen borst, en wat had hij aan al zijn geleerdheid, als Johan Simons uit de derde klasse hem met zijn lederen riem achterna zat Maar le zaïuen, dat thans het eigendom is van jhr. C. H. C. A. van Sypesteyn, die het ter raadpleging afstond aan den redacteur van het Ilaagsch Jaarboekje, den heer A. .T. Servaas van Rotiyen, naar wiens mededee - lingen liet bovenstaande beknopt is bewerkt. Segeering splannen De minister van waterstaat heeft iti zijn antwoord op het begrootings- verslag der Eerste Kamer gezegd dat hij in zake de haven te Scheve- niugt-n op het antwoord vau het ge meentebestuur wacht, aivoreus te be palen welken steun van Rijkswegede zaak verdient, en dat hij met belang stelling't verslag der door Ged. Staten vuu Zuid-Hoiland benoemde commissie van advies over de waterreiniging te gemoet ziet, in het vertrouwen dat daaruit voorstellen zullen voortvloeien, die aan den toestand een einde maken. Zijn deze betuigingen van groot be lang voor de hofstad en de provincie Zuid-Holland, van niet minder belang voor het algemeen is zeker wat de minister verder in 't verslag mededeelt en waaruit wij het volgende nemen Aanstelling vau vrouwen tot iu- spectrices van den arbeid, met dezelf de bevoegdhedeu als de thans in func tie zijnde inspecteurs, ligt niet in de bedoeling der Regeering. Maar wel is het voornemen, te zijner tijd bij eene reorganisatie van de fabrieksin- spectie daaraan een of meer vrouwe lijke ambtenaren te verbinden. Oprichting van een kamer van arbeid kan binnen niet al te langen tijd worden te-gemoet gezien. Omtreut bestelling n asngeteev kende stukken aan de woningen der geadresseerden is het onderzoek nog gaande. Dubbel port op de des Zondags te bestellen stukken is ongewenscht, evenals opheffiug des Zondags van den postpakketdienst. Met uitbreiding van den postdienst op Zondag kan de minister echter evenmin medegaan. Een wetsontwerp tot het beschik baar stellen van gelden voor de uit breiding van het intercommunale tele foonnet heeft het departement ver laten. Het rapport van de Staatscom missie kan z. i. binnen een redelijken termijn worden te-gemoet gezien. Een herziening van het binnenlandsch telegram-tarief is in overweging, in dien zin, dat alie telegrammen met een betrekkelijk groot woordental legen lager tarief dan thans zullen verzonden worden. Eerste Kamer. Gisteren hield de Eerste Kamer eene zitting waarin de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting aan de orde waren gesteld. De plannen der regeering omtrent het invoeren van leer- en dienstplicht ondervonden van anti revolutionaire zijde sterke afkeuring, maar werden door den heer Alberda in bescherming genomen. niemand zou het ooit hebben durven wagen Jacob Horsecroft aan te vallen. Tal van verhalen waren in omloop over zijn kracht en behendigheid. Zoo had hij met zijn vuist het eikenhou ten paneel van de deur der speelka mer stuk geslagen. Zoo had hij bij het balspel, toen de lange Merriden het eerst den bal opraapte, dezen met den bal en al opgenomen en, alle an deren voorbij rennende, het eerst den eindpaal bereikt. Dat zoo'n jongen zijn hoofd niet met alle geleerdheden kon bezighouden, vonden wij de na tuurlijkste zaak van de wereld. Door die geschiedenis met den in breker werd ik met hem bevriend. Hij tikte mij op het hoofd eu zei, dat ik een drommels bij de haud ventje was waarop ik niet weinig trotsch was. Twee jaar lang waren wij de trouwste vrienden, want afschoon hij veel onder was dan ik en dikwijls streken uithaalde, die ik niet goed kon keuren, hield ik toch zooveel van De heer Asch van Wijck be stempelde deze regeering ais eene anfi-clericale eu achtte liet voorop stellen van leerplicht als verderfelijk, tenzij vooraf de gemoedsbezwaren waren opgelost en de vaccinedwang was afgeschaft. Een ander spreker, de heer Mulder, waarschuwde tegen overdrijving in de sociale politiek. De landboiiwbehoeften werden door den heer Breebaart besproken. De heer Rutgers wilde dat de regeeriug bij het leerplicht- voorstel krachtig zou optreden en geen half werk doen. Namens de regeering antwoordde de minister dat de regeering homogeen is omtrent haar werkplan en dat zij anti-clericaal is zonder godsdienstige overtuigingen te bestrijden. Hij ver dedigde de dienst- en leerplicht en verklaarde dat afschaffing van alle tollen financieel onmogelijk is. Alle tollen, dus ook de niet door den staat beheerde, af te schaffen zou voor de schatkist een te groot offer zijn. Te Rotterdam is iu district VI bij herstemming tot lid der Tweede Kamer gekozeu dr. R. P. Mees R.Azn. (lib.) met 1632 stemmen. Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck (ant. en kath.) verkreeg 1331 stemmen. Er waren ditmaal meer kiezers op gekomen dan bij de vorige stemming, nl. 2998 van de 3842. De Standaard maakt uit deze ver kiezing de conclusie op dat nu gebleken is, dat christelijk-historischen en vrij-antirevolutionairen, als het voortaan tusschen een aanhanger der Revolutie-beginselen eu een Anti-re-'o- lutionair bij de stembus staat, besloten zijn openlijk of bedektelijk den aan hanger der Revolutie-beginselen bij een stembus die het algemeene regee- ringsbeleid geldt, tegen de anti-revo lutionairen te steunen. De heer J. Stoffel, die thans tot herstel van gezondheid in het buiten land verblijf houdt, heeft aan het be stuur der Volkspartij te Deventer een schrijven gericht, waarin hij o. a. zegt „Tot mijn diep leedwezen moet ik u mededeelen, dat ik mij genood zaakt heb gezien, om gezondheids redenen mijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Gij begrijpt, dat dit besluit mij een zwaren strijd heeft gekost, en dat het mij ook vree- seliik leed heeft gedaan, deze teleur stelling aan de Volkspartij te hebben bereid. Ik kon en mocht echter niet anders handelen," Als zijn opvolger wordt reeds ge - noemd de heer C. V. Gerritsen, oud- lid der Kamer te Amsterdam. De minister van hinnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Deventer ter ver vanging van den heer J. Stoffel, zal plaats hebben op Dinsdag 8 Februari hem als van een broeder en ik schreide bittere tranen, toen hij naar de hooge school te Edinburg vertrok om voor dokter te studeeren, Nog vijfjaar was ik bij meester Birth- wistel op school,en toen ik dezeeindelijk verliet, was ik zelf de belhamel ge worden want ik was sterk en buig zaam als balein, al kon ik, wat grootte en spierkracht betreft, miin grooten voorganger ook niet evenaren. Drie jaren bleef ik daarna te huis om mij op de hoogte te stellen van alles wat landbouw en veeteelt be treft. Gedurende al dien tijd werd maar steeds te water en te land ge vochten, en Napoleons machtige scha duw verduisterde de halve wereld. Weinig kon ik toen vermoedeD, dat ik ook het mijne zou bijdragen, om die schaduw voor goed te verjagen. Een jaar of wat geleden, toen ik nog slechts twaalf jaar oud was, kwam de eenige dochter van mijn oom een week of vijf zes hij ons logeeren. dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Februari en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag 22 Februari. Blijkens het antwoord der Regee ring op het voorl. verslag der Eerste Kamer zal het vouwen der stembil jetten bij de verkiezingen voortaan verplichtend worden gesteld. A t j e h. De militaire correspondent van de „Soer. Ct." te Batavia schreef aan zijn blad „Ten spijt van alle beweringen dat de „expeditie naar Pedir" op til is en dat men het mogelijke zal doen om dit landschap te onderwerpen vóór de troonsbestijging, kan ik u mededeelen, dat daarvan in geen geval sprake zijn kan. „Pedir is een land rijk aan sawalfs, gelijk trouwens alle rivierdalen in Atjeh. De moesson is daar gewoon lijk zeer hevig, zoodat op zijn vroegst op het einde van Juni de velden beginnen op te drogen. Het zou roekeloos zijn vóór het einde van Juli of het begin van Augustus met een troep infanterie en hulpwagens daar heen te willen trekken, terwijl toch ongetwijfeld het landschap even goed van de land- als van de zeezijde zal worden bestookt De lotelingen, die hij de zeemilitie worden ingelijfd, en na volbrachten diensttijd worden ontslagen met een certificaat van goed gedrag, genieten, zoo zij binnen een jaar na het ontslag eene vrijwillige verbintenis bij de vaste zeemacht aaDgaan voor den graad waarin zij zijn aangenomen, eene premie, de helft hooger dau die voor de gewone vrijwilligers is bepaald. Voor den dienst bij de infanterie zullen bij de indeeling in Maart a.s. van de lichting van 1898 als het meest geschikt worden geacht breed geschouderde manschappeu, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden, om bij dit wapen in te deelen, inge- lijfden, bij de militie te land van minder krachtigen lichaamsbouw, of wier uiterlijk een minder sterk ge stel verraadt. In April aanstaande zal een verge lijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-op- zichter der telegraphie, waarvoor drie plaatsen worden opengesteld. De adspirant-opzichters genieten eene bezoldiging van f 50 per maand. Zij kunnen, na een diensttijd van ten minste twee jaren, eu na voldoende blijken van geschiktheid te hebben gegeven, dingen naar de betrekking van opzichter der telegraphie, aan welke betrekking eene jaarwedde van 1000 tot 2400 is verbonden. Willem Calders, de broeder van mijn vader, was fabrikant van vischnetten en scheen meer geld uit hennep te kunnen slaan dan wij uit de zand gronden en het vee van West-Inch, wat het best bleek uit de wijze waar op nicht Eduarda voorden dag kwam. Zij had een prachtige roode jurk aan, een hoed op, die wel minstens drie gulden had gekost, en een koffer met kleederen medegenomen, waar over mijn goede moeder van verba zing de handen ineensloeg. Niet min der verbaasd waren we, toen we za gen hoe dat kleine ding met het geld omsprongniet alleen gaf zij den koetsier zonder knibbelen het geld dat hij vroeg, maar bovendien nog een dubbeltje als fooi, waarop hij toch niet het minste recht had. Zij dronk gemberbier als water en wilde suiker in haar thee en boter op haar brood hebben, net alsof zij een Engelsche dame was. In dien tijd gaf ik niets om meisjes

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1