Vrijdag 21 Januari. No. 9 36e Jaargang. 1898. R i n n e n 1 a n d. F U 1 1 L El T i\. MAAT. Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAN DE per drie maanden 1. Franco per post 1.15. nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elkeu regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Yerschflnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Eerste Kamer. In het afdeeliugsverslag der Eerste Kamer zijn heel wat woorden gewijd' aan de samenstelling van het Minis terie. Zoo werd o.a. aanmerking ge maakt op de optreding van den heer Pierson als formeerder van het Ka binet. Over de homogeniteit van dit kabinet ontbrak het ook niet aan be schouwingen. Welk practisch nut zulke beschou wingen hebben is moeilijk te begrij pen, daar de leden der Kamer slechts te beoordeelen hebben wat de minister hun op wetgevend gebied aanbiedt en niet hoe zij aan de regeering ge komen zijn of dat ze homogeen ge noeg zijn om krachtig in de Kamer te kunnen optreden. Zij zouden dit mogen doen indien hij hunne keuze de con- stitntioneele eischen over het hoofd waren gezien, waarvan bij deze minis ters zeker geen sprake is. Zoo gaat er weder een deel van den nationalen tijd te loor, die beter en practischer zou kunnen aauge - weDd worden. Vermogens-belasting. De Haagsche Sprokkelaar van het „U. D.» verzekert, dat de „scherpe resolutie", waarover men 't eenigen tijd geleden in de Eerste Kamer zoo druk had, de aanschrijving van den minister van financiëu, om bij ontdek king van VermogensbelastiDg-ontdui- king na overlijd ;n (uit de memories van successie) de gesmokkelde belas ting alsnog van de erfgenamen op te vragen, onder opmerking dat de administratie er anders tot haar leed wezen een proces over zou moeten beginnen, in den lateren tijd al verscheidene malen tot na-storting van niet onaanzienlijke sommen moet hebben geleid een feit dat vermoede lijk verklaart, dat de Vermogensbe lasting gaandeweg meer opbrengt, ofschoon de rentestand zeker niet stijgt en menig kapitaal verliezen leed. Bescherming van kool. De „Arnh. Ct." bevat van een correspondent de mededeeling, dat een paar dagen geleden van een groote tuinbouwvereeniging in het Westland gevestigd, behalve de oude eisch van invoerrechten op buitenlandsch fruit, een splinternieuwe wensch geuit werd, nl. tot beperking van de teelt op spruitkool, opdat de prijzen zouden stijgen. Zou er wel éen regeering zijn die aau alle mogelijke eischen tot bescher ming zou kunnen voldoen Herinnering aan de Kiezers. Aan degenen die Diet van de kiezerslijst willen afgevoerd worden, Vrij bewerkt door A MO. 34). Ook daarop moest hij voorbereid zijn. Doch Braun had die kunst niet van de stieren bevechters overgenomen. Hij scheen opgewonden te zijn, voor zoo- 1 ver die term op een man als hij toe- passelijk was. Langzaam, zeer langzaam naderden de beide mannen elkander, elk de oogen op den ander gevestigd hou dende, en uit die oogen zijne bedoe- jhngen bespiedende. Plotseling sprongen zij beiden te j gelijk op en waren zij met elkander taan het worstelen. Wanhopig, stil, I hijgend ademhalend, met samenge zij herinnerd dat al wie, al hoeft bij nog zooveel aanspraken op het kies recht, op 1 Februari a. s., zijne aanslagen in 's Rijks directe belastin gen over het laatst verhopen dienstjaar niet ten volle heeft afbetaald, van die lijst wordt afgevoerd. Er moet dus betaald ziju Vermogensbelasting over 189G97. Grond- en Persoueele be lasting over 1897. Verkiezing Rotterdam. De uitslag van de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Rotter dam in district VI was dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen den candidaat der liberalen, dr. R. P. Mees, en jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, antirevolutionair. Genoemde heeren verkregen respec tievelijk 1308 en 948 stemmen. De heer W. P. G. Llelsdingen (soc. democraat) verkreeg 283 en de heer G. van Herwaarden (christ. bist.) 231 stemmen. In deze verkiezing is opmerkelijk hoeveel stemmen de sociaal-democraten meer uitbrachten dan bij de vorige. Was toen het cijfer 93, thans werden uitgebracht 283 stemmen. Bij de christelijk-histonsche kiezers was het juist het tegenovergestelde. Hun cijfer daalde van 448 op 231, d. i. bijna de helft, waarbij nog in 't oog moet gehouden worden dat zij bij deze laatste verkiezing nog door de Vrij- anti-revolutionairen gesteund werden. Er is bij deze gelegenheid slecht gestemdvan de 3842 kiezers kwa men er 2772 op. De uitslag zou bovendien geheel anders geweest zijn indien de vooruit strevende liberaleu met waren thuis gebleven. In dat geval zou de heer Mees dadelijk met eene meerderheid uit de stembus gekomen zijn Bij het onderzoek van de begrooiing van Binnenlaudsche Zaken werd in eene afdeeiing der Eerste Kamer, naar aanleiding van het verslag van de vergadering van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers", het vertrouwen uitgesproken, dat maat regelen zouden genomen worden om betoogingen tegen het beginsel der inhuldigiDgsfeesten of weigering van ambtelijke medewerking, waar deze van den onderwijzer mocht worden verlangd, te voorkomen. De groote meerderheid meende evenwel, dat dit aansporen van de overheid meer geschikt was om som migen tot strijd te prikkelen, dan om kalmte te bevorderen, en overigens dat de Regeering op de onderwijzers geen pressie zou behoeven uit te oefenen. De Eerste Kamer zal hare zittingen hervatten op Dinsdag 25 Januari. der auti-chambre van het gebouw der Tweede Kamer zal deze waarschijn lijk siechts met l Maart hare zitting hervatten. Ten gevolge van eene restauratie trokken spieren en bleek gelaat, kamp ten zij met elkander, terwijl de groote messen hoog in de lucht schitterden, telkens wanneer zij den glans van de flikkerende lamp opvingen, en de oude, bouwvallige hut schudde, zoo dat zij onder hunne trappelende voe ten ineen scheen te storten. Rüppert was sterk en forschmaar hij vond in Braun een vreeselijken te genstander. Het magere lichaam van dien man was zoo plooibaar als dat van een panter. Zijn handen klemden zich als schroeven om Rüpperts polsen. Rüppert was zwaarder en hij kon zijn vijand dus gemakkelijker weg- stootenmaar Brauus buitengewone lenigheid stelde hem in staat, zich steeds weder op te heften. EeD paar seconden, die een eeuwig heid schenen, stonden de mannen spra keloos tegenover elkander. In die vreeselijke stilte kon Riippert het tik ken hooren van zijn horloge en het klotsen van bet water onder de plan ken waarop zij stonden. Hij zag op den muur voor hem de vreeselijke schaduwen die zij wierpen. Volgens de „Amst. Ort." zal de uitvoering der cantate van Beets ter gelegenheid der Inhuldiging van II. M. de Koningin, zoo al niet in de Nieuwe Keik te Amsterdam, toch werkelijk plaats hebben. De uitvoering zal nl. plaats hebben in het Coucertgebouw aldaar in tegen woordigheid van Hare Majesteiten. In den a. s. zomer zal een verge lijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en tele graphic. Het aantal beschikbare plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Zie verdei „Stct.„ no. 15. De „N. R. Ct." bevat de volgende beschrijving van ue wijze waarop de inhuldiging der Koningin zal plaats hebben In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal een openbare vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal worden gehouden, gelijk alle vereenigde vergaderingen ingevolge de bepaling van art. 108 der Grondwet onder het voor zitterschap van den voorzitter der Eerste Kamer. In die vergadering zal door de Koningin den volgenden eed of belofte op de Grondwet worden afgelegd «Ik zweer (beloof) aan het Nederlandsch volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. «Ik zweer (beloof), dat Ik de onafhan kelijkheid van het gro- dgebied des RijkR met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewarendat Ik de algemeene en bij zondere vrijheid en de rechten van alle Mijne onderdanen zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de al gemeene en bijzondere welvaart alle mid delen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zooals een goed Koningin schuldig is te doen. «Zoo waarlijk helpe Mij God almach tig I» («Dat beloof Ik Daarop zal de voorzitter der vereenig de vergadering de volgende plechtige ver klaring uitspreken «Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet, U als Koninginwij zweren (beloven), dat wij Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer Kroon zullen hand haven wij zweren (beloven) alles te zul len doen wat goede en getrouwe Staten- Generaal schuldig zijn te doen. «Zoo waarlijk helpe ons God almach tig» («Dat beloven wij 1») Die verklaring zal daarop door den voorzitter en door elk der leden hoofd voor hoofd beüedigd of bevestigd worden. Enkele inspecteurs der reg. en dom. hebben aau hunne klerken meegedeeld, dat zij naar een andere betrekking moeten omzieu, wijl zij uiterlijk tegen het einde van dit jaar zullen worden ontslagen. Door den minister is aau die inspec teurs bericht, dat eerlang de surnu' rnenaira van hunne inspecties geheel zullen worden losgemaakt en dus de inspecteurs, die vroeger een surnume rair aan het kantoor hadden, voortaan met hun klerk het werk der Vermo gensbelasting alleen zullen moeten afdoen. De klerken nu, die aanzegging van ontslag ontvingen, zijn, naar liet oor deel der inspecteurs, niet bekwaam om voortaan, wanneer de surnumerairs er niet meer zijn, hen naar hun wensch te dienen, hoewel bedoelde klerken tot heden steeds naar behoo- ren hun plicht deden en de hun op gelegde taak met ijver vervulden. (H. Ct.) Zij geleken twee duivelen, die worstel den om de heerschappij. Toen vlogen zij met een wanhopige poging weer op elkander toe en vochten als woe dende stieren. ludieu Braun zoo taai was als het klimop, was Rüppert daarentegen zoo sterk als een eik, en hoewel hij den greep niet kon afschudden waarmede Braun hem omklemd hield, kon deze hem ook niet terugstooten. Teleurgesteld sprong Braun achter uit en de beide mannen stonden weer vrij van elkander, terwijl zij hun in- eengeklemde handen als een boog bo ven zich hielden. Toen begon Riippert Braun lang zamerhand achteruit te duwen. De zucht tot behoud van zijn leven was nu ten volle in hem ontwaakt, naast het heilloos verlangen om zich op zijn vijand te wreken. Elke spier op Rüpperts gelaat was vertrokken, doch de wezeatrekken van Braun verroerden zich niet. Voortdu rend zelfbedwang had alle leven aan zijn aangezicht ontnomen. Toen zij bij den muur kwamen, duwde Braun opeens met een wan De miliciens-verlofgangers der infan terie van de lichtingen 1895 en 1896 zullen in deü a s. zomer voor herha lingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. A t j e h. In een Atjeh-brief van de „Sum. Ct.", leest meu ouder meer het navolgende „Weer gaat er een praatje rond van het schrijven van een brief aan den gouverneur door een deserteur die zeer veel invloed heaft bij ziju nieuwe concitoyens. In dat schrijven moet hij de vreeselijkste bedreigingen doen tegen den gouverneur en de „keum- peni' in 't algemeen, zoo men het wagen durft de expeditie naar Pedir te ondernemen. Als is het praatje geheel uit de lucht gegrepen, wat ik echter onderstel dan valt er aan zoo'n schrijven toch niet de min ste waarde te hechten. „Wel zal het blijken dat het een groote fout is van de hooge regeering, niet gezorgd te hebben voor de noo- dige middelen om de expeditie naar Pedir te kunnen ondernemen onmid dellijk na het verkregen succes in de bovenstreken der XXII moekims. De expeditie toch en ook de Atjehers begrijpen ditis een noodzakelijk gevolg van ons voortrukken. Het plan daartoe kan en mag niet opge geven worden. Maar in de tegen woordige omstandigheden zou het een te groot waagstuk zijn om tot de uitvoering over te gaaD. Uitstel zal dus wel geen afstel zijn, doch iederen dag vermeerderen de moeilijkheden, die ons te wachten staan. Tenzij wat niet te denken is de tot tegenstand gezinde Atjehers opeens tot inkeer mochten komen. Daarop zal echter wel niemand meer rakenen. „Is Pedir eenmaal radicaal ten onder gebracht, dan zal waarschijnlijk het verzet overal doodbloeden,want dan weet geen enkele vijandelijke Atjeber meer waartoe verzet nog dienen kan. Hierbij komt nog, dat, zoolang Pedir niet onderworpen is, bopige poging tegen Rüppert aan en sloeg zijn been om dat van zijn tegen stander. Deze tactiek werd terstond door Rüppert gevolgd. Braun zwaaide, tuimelde, worstelde eu viel zwaar tegen den muur bij het raam. Ook het been van Rüppert schoot uit en beide mannen Iageu op elkander tegen den muur. Doch Braun duwde Rüppert in een oogenblik van zich af, zij stonden weer op en vielen weer met hunne volle gewicht op den grond. Die slag werd gevolgd door een vreeselijk gekraak en een afschuwelijk geluid van scheurend hout en uiteen slaande plankentegelijkertijd viel de lamp om en plaste in het water. Rüppert was zich met vreeselijke helderheid bewust, dat hij in de diepte viel, met het bleeke, strakke gelaat van Braun onder zich. Dat neervallen scheen een eeuwig heid te duren, en toch was het slechts een seconde en het eindigde in het koude water der rivier. De afgebrokkelde muur was onder het gewicht der vechtenden bezwe ken en had hen iu de Spree doen we gedwongen zulleu zijn een on evenredig groote troepenmacht in de boveustreken dar XXII moekims te lateu. Zoodat, mocht de expeditie te veel als een dubbeltjesquaestie van te zwaarwichtigen aard beschouwd zijn, ook hier de zuinigheid weer de wijsheid zal bedriegen. „Wacht men op de opening van de trambaan Gle Kambiug Seliraoen, dan in 's hemelsnaam met, zoo mo gelijk, vertienvoudiging van krachten aaD het werk om zoo gauw mogelijk gereed te komen. De uitgevers van „De Spaarnebode" hebben een ex. van den door hen aan de geabonneerden aangeboden kalen der, waarop een negental portretten van H.M. de Koniugin voorkomen, aan H.M. de Koningin-Regentes ge zonden en ontvingeD daarop een telegram, waarin namens de Regentes dank werd betuigd. Door de vele aauvrageu hebben de uitgevers ditmaal dezen kalender, die er heel net uitziet, ook voor niet- geahonneerden bij den boekhandel verkrijgbaar gesteld. VLISSINGEN, 20 Januari. Naar men ons meldt,is door een kapi tein van de d.d, schutterij alhier eene oproeping gericht tot zijne mede-offi cieren om bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten aan alle leden van de schutterij met hunne vrouwen een avondfeest aau te bieden. Hiertoe ontving hij reeds dadelijk van den majoor-commandant niet alleen diens toestemming, doch tevens een zeer milde bijdrage. De le luit. J. P. Dumont, van het 2e reg. iuf. te 's Hertogenbosch, wordt gedetacheerd bij het kol. werfdepot-Ie Harderwijk. Onlangs werd door ons medegedeeld, dat er op Walcheren pogingen in 't werk worden gesteld voor de oprich ting eener afdeeiing van de vereenigiug tot bevordering der Homoëpathie iu Nederland. Volgens achterstaande advertentie, zal hiertoe in Middelburg morgenavond eeue vergadering worden gehouden. Naar wij vernemen, is de oprichting zoo goed als zeker. Mocht deze tot stand komen dan zullen, zijn wij goed ingelicht, pogingen in 't werk gesteld worden tot het verkrijgen van een garantiefonds, waarop men een geneesheer zal trachten aau te stellen. Men schrijft ons uit Middelburg: Binnenkort zal begonnen worden met de verbetering van het rioolstelsel hier ter stede. Hiervoor worden twee opzichters gevraagd tegen een beloo ning van 70 èt 80 per maand. storten. Rüppert kwam onmiddellijk weer aan de oppervlakte doch hij had ten halve zijn bewustzijn verloren. Hij wist voor een oogenblik niet, wat er met hem gebeurd was; doch die on zekerheid duurde geen seconde. Toen keerde het herinneringsvermogen terug en wist hij, dat hij gevochten had en in het water lag. Zich drijvend houdende, zag hij om zich heen. De snelle stroom had hem reeds ver van het tooneel van den strijd gedreven. Hij zag om en be merkte een dunne rookwolk, die tegen den zwarten nacht oprees. Hij vermoedde, dat de lamp niet geheel was uitgegaan en een vuurtje had gemaakt van de ribbeu en plan ken. Het water was erg koud en de nacht was erg donker. Hoe eerder hij dus uit de rivier was, hoe beter. Zou hij terugzwemmen en gaan zien wat er van Braun geworden was Neen, dat was onnoodig' Hij had niet begeerd Braun te doodenmaar nog veel minder begeerde hij door Braun gedood te worden. En het een

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1