31 December. No. 154. 35e Jaargang 1897. Vrijdag- B i u r n 1 a is ii VLISSINGSCIE COURANT prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—A regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonncments-Advertentiiin op zeer voordeeligo voorwaarden. Aangezien «Ie «lil jaar op Zaterdag valt, zal liet nummer onzer Courant «lat gewoonlijk dien «lag uit komt, een «lag vroeger wor den gedruktdus morgen (V r ij <1 a g) 51 December. Iteleeld wor«lt men ver zocht «1e Namen voor den „Algemecneu Nieuw jaars- wenseh", de Advertentiën, Berichten enz., voor «kit num mer bestemd, morgen Vrij dag op den gewonen tijd in te zenden. Dm Uitgever. Gemeenteraad. Zitting van Woensdag 29December 1897. Voorzitter de heer Jhr. Mr. A. A. vail Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heor Gewin met ken nisgeving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede een inge komen schrijve-n van moj. J. H. Ilolm, houdende eene dankbetuiging voor hare benoeming als onderwijzeres aan school D, met kennisgeving dat zij hare be noeming ais zoodanig aanneemt wijders dat door Ged. Staten zijn goed gekeurd de raadsbesluiten betreffende den verkoop van grondde 7e wijziging der gemeentebegrooting voor 1897 de af stand van plantrechtdat de kas en de boeken van den gemeenteontvanger op 17 December jl. zijn opgenomen en in orde bevonden; welke mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Vervolgens wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. A. Balk, als tijdelijke kweekelinge bij het onder wijs in de nuttige handw. aan school D. Burg. en Wech. stellen voor de op roeping van sollicitanten voor die be trekking aan te houden tot de thans aanhangige kwestie omtrent de kweeke- lingen is beslist, waartoe wordt besloten. Vervolgens wordt op de meest eervoile wijze ontslag verleend aan den heer P. J. Siegers, als regent van het Burger Weeshuis, onder dankbetuiging voor de vele door hem als zoodanig aan de ge meente bewezen diensten, wijders wordt aan den heer G. Hal- bertsma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-bouwmeester al hier, ingaande met 1 Februari 1898, wegens zijne benoeming tot chef-admi nistrateur bij de waterleiding te Almelo, en Burg. en Weth. gemachtigd rot het doen van eene oproeping van sollicitan FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 25). Rabe opende de deur van de huiska mer maar toen hij de hand op den deurknop had gelegd scheen hij zich te bezinnen en liep hij weer naar den winkel. sIk heb weer zoo'n ellendige hoofd pijn," zeide hij. „Weet ge daar niet een middeltje voor, juffrouw Lems- bacb Ik heb geen geloof in dokters, maar gij hebt verstand van die dingen. Zoudt ge mij niet eens een drankje of een poeder khaneu geven, ten voor die betrekking op dezelfde voorwaarden als tot nu toe geltien. Ter voorziening in de vacature van regent voor het Burger Weeshuis, wor den ter benoeming voorgedragen P. I. Mortier en C. N. J. de Vey Mestdagh, en als zoodanig met 13 stemmen be noemd de heer P. I. Mortier, en wegens periodieke aftreding van den heer T. J. Blonk als regent van voornoemd gesticht met algemeene stemmen herbenoemd het aftredend lid, de heer T. J. Blonk, met wien was voorgedragen de heer C. Wattez tot regent van het Gasthuis wordt mede inet 12 stemmen herbenoemd het aftredende lid, de heer T. J. Blonk, met wien was voorgedragen de heer C. Wattez, die 1 en de heer Wibaut, die mede 1 stem verkreeg. Ter benoeming van een lid van het Algemeen Armbestuur worden, wegens het aftreden- van den heer J. A. de Wolff, die zich niet meer verkiesbaar wenscht te stellen, voorgedragen de hee- ren H. F. Rekkers en J. van de Sande, en met 10 stemmen als zoodanig benoemd de heer H. F. Rekkers. Op den heer van de Sande werden 4 stemmen uitgebracht. De heer Loois brengt in herinnering, dat de heer J. A. de Wolff gedurende een kwart eeuw de betrekking van regent van het Algemeen armbestuur met toewijding en de meeste nauwge zetheid heeft vervuld en hem daarom de dank van den raad ten volle toe komt, waarop de leden van den raad blijken van instemming geven. De benoeming van een lid der com missie van beheer en toezicht op het ionus der Zeemans- eu Visacheisbeurs, wordt op voorstel van den voorzitter, naar aanleiding van een door den heer Winkelman te kennen gegeven verlan gen, aangehouden. Als leden der gezondheidscommissie worden herbenoemd de heeren A. J. van Ockenburg met 10 en C. a. Duy- vis met 13 stemmen. Als leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs worden, wegens periodieke aftreding, als zoodanig met 13 stemmen en 1 in blanco herbenoemd de heeren J. G. de Ruijter de Wildt, met wien was voorgedragen de heer Mr. G. J. Bisschop evenzoo de heer C. L. Voorhoeve, met wien was voorgedragen de heer Chr. Hunninger en met algemeene stemmen de heer H. Breukink, met wien was voorgedragen de heer P. Reijnvaan. Wordt besloten tot den onderhand- schen verkoop van 160 Ms gemeente - grónd, aan den heer M. J. Ketting q.q. namens het bestuur der winkel veree- niging Eigen Hulp alhier, gelegen aan de Glacisstraat, voor het bouwen van eene broodbakkerij aldaar, togen den prijs van 4.50 de M3, alzoo voor een be drag van f 720. en 72.— voor trottoirlcosten. Op het ingekomen adres van den tegenwoordigen aannemer van het straat werk in deze gemeente, P. Tavenier, houdende verzoek hem dat straatwerk weder voor drie jaren onderhands te gunnen op dezelfde voorwaarden en tegen dat mij van die ellendige kwaal verlost?" „Misschien wel," zeide juffrouw Lemsbach, „wij zullen eeus zien. Ga maar naar boven ik zal eens zien, of ik iets voor u heb." Rabe liep lachend naar boven en toen keerde juffrouw Lemsbach zich weer tot Steinfurt en zeide „Tusschen twee haakjes, mijnheer Steinfurt, ge hebt ,me nog niet ge zegd, wat u van mij verlangdet „Vergeef mij," antwoordde Steinfurt, „maar uw gesprek was zoo belang wekkend, dat ik voor het oogenbhk vergat, waarvoor ik hier kwam. Eigenlijk zoo wat met dezelfde bood schap als kapitein Rabe." Juffrouw Lemsbach zag hem eenigs- zins verwonderd aau. XIII. „Lijdt ge ook aan hoofdpijn „Ja geweldig," zeide Steinfurt. „En nog meer aan slapeloosheid. Het is denzelfden prijs als tot heden daarvoor is besteed, wordt op voorstel van Burg. en Weth. en op advios van de commissie van fabricage en finai ciën gnnstig be schikt. Wordt besloten aan mej. de weduwe J. de Vroom-Reijne vergunning te ver- leenen voor het uithangen van een re clamebord aau perceel, wijk N no. 58 aan het Betje Wolffsplein. Op het adres van W.Stroo, houdende verzoek hem te ontslaan van de huui- van eene woning met tuin aan den Zandweg, in de nabijheid van het Bad huis, tegen eene jaarlijksche huurprijs van f 100, voor den tijd van 7 jaren aan hem afgestaan,stellen Burg. en Weth. voor, aan het verzoek van adrsssant te voldoen en hen te machtigen de wo ning met tuin publiek te verhuren en het stukje grond, gelegen voor de schuur, niet in deze huur te begrijpen, daar die grond voor den reinigingsdienst zeer goed kan gebruikt worden, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Onder overlegging van een schrijven van de commissie vau bestuur over den Middelburg Vlissiflgschen rijweg, waarbij deze machtiging verzoekt tot het doen rooien en verkoopen van een 60tal boomen, staande aan dien weg Voor een 30tal dezer boomen, die oogen- blikkelijk gevaar opleverden, werd reeds machtiging voor de rooiing verleend. Burg. en Weth. stellen voor de ge vraagde machtiging te verleenen, waar toe wordt besloten. Komt ter tafel het adres van do hee ren G. Geijsen c. s., allen broodbakkers in deze gemeente, houdende verzoek, hun met het oog op de afschaffing van de belasting op het spinaal, met ultimo December a. s., restitutie te willen ver leenen vooi den op den 1 Januari 1898 nog aanwezigen voorraad van meel enz. Daar de billijkheid van dit verzoek zeer zeker in het oog springt, en ook in 1884 bij de vermindering der belas ting restitutie werd verleend, stellen Burg. en Weth. voor, ook nu die ge vraagde teruggaaf te doen plaats hebben. De commissie voor de financiën, op inwilliging van het verzoek adviseerende, wordt alzoo besloten. Op verzoek van de heeren Winkel man, Wibaut en van Uije Pieterse, gaat de zitting over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting vraagt de heer Bakker ingelicht te worden betref fende de verleende concessie voor het bouwen van villa's bij de badplaats, die hem door den voorzitter en den heer Verkuijl Quakkelaar worden verstrekt. Niets meer te behandelen zijnde en geen der leden meer het woord verlan gende, sluit de voorzitter deze laatste zttting in dit jaar, met zijne beste wen- schen voor de leden van den raad voor het heden en het toekomende jaar. Stoomloodsdienst. Onder dit opschrift bevat de N. R.Ct. het volgende pleidooi voor den stoom loodsdienst. niet heel pleizierig, nacht op nacht uren lang wakker te liggen." „Neen, dat is ook met vroolijk," antwoordde juffrouw Lemsbach. Terwijl zij naar Steinfurt luisterde, had zij eeu paar poeders uit verschil lende laden vermengd, die zij nauw keurig afwoog eu verdeelde. Zij legde die in een vierkant strookje papier, vouwde dit dicht, deed het pakje in een omslag en nam eeu pen. Steinfurt, die al haar bewegingen bespiedde, las, wat zij op den omslag schreef „Kapitein Rabe, op te lossen in een wijnglas water na het eten." „Ik hen juist als kapitein Rabe," zeide Steinfurt, „ik houd niet van dokteren. Doch mevrouw Rüppert, roemt n zoozeer, dat ik dacht, dat gij misschien wel iets voor mij zoudt hebben." „Nu," zeide zij, „ik kan wel iets voor u gereedmaken, dat u geen kwaad zou doen." „Ge zoudt mij daarmede zeer ver De secretaris der United New-York Sandyhook Pilots Association, wiens auto riteit moeielijk kan worden gewraakt, gaf dezer dagen ziju oordeel over stoom of zeil. Hij spreekt eerst over de uitoefening vau deu dienst. Bij kalm eu helder weder kan een stoomloodsboot, onafhankelijk van stroomingen en getijden, haar plaate kiezen, terwijl zij bij mist zonder gevaar een schip kan naderen, wederkeerig de sloomiluit gebruikende. Bij storm of buiig weêr op een kust (a lee-shore) kan een stoomvaartuig op post blijven, terwijl een zeilvaartuig moet trachten een haven te bereiken. Bij matige koelte kan het stoom vaartuig, onafhankelijk van den wind, van het ééne punt naar het andere loo- pen, hetgeen zeer dikwijls veel opont houd bespaart bij het beloodsen of lerug aau boord nemen van loodsen. Het be loodsen zelf bij ruw weder geschiedt met zeer weinig levensgevaar, omdat het stoomioodsvaartuig onder de lij van het te beloodsen schip, juist daar kan gaan liggen, waar de jol het makkelijkst van boord kan gaan en terugkomen. Wat het comfort voor de loodsen en de verdere bemanning der stoomvaartuigen betreft, dit is niet te vergelijken met dat van eene zeilboothet verschil ia zoo groot als bij het vroegere reizen met een zeilschip en het tegenwoordig reizen met een Dfirstclass-Passenger-Steamer. Wat de kosten aangaat, zegt de secre taris, dat een in alle opzichten superieure stoomloodsboot, voorzien van alle moderne toepassingen, zooals de New-York, natuur lijk eene aanzienlijke som kost. Wanneer men evenwel weet, dat zij gemakkelijk den dienst van zes zeilvaartuigen kan verrichten en aan exploitatie («running expenses») ongeveer de helft daarvan kost, dan is het voordeel bepaald ruim aan den kant van stoomloodsdienst, onge rekend nog al de kosten, die zeilvaartui gen meebrengen voor sleeploonen en schade dooi ijsgang. Ten slotte merkt de schrijver nog op, dat een dergelijk stoomvaartuig, van flinke pompen voorzien, zich bijzonder leent om, steeds baiten zijnde, de aller eerste hulp te verleenen aan een in nood (door brand, lek enz.) verkeerend schip en daardoor grooter kwaad kan voor komen. De geheele beschouwing is dus een warm pleidooi ten gunste van stoom. Eene merkwaardige rede. De Amsterdamsche professor C. Winkler heeft te Groningen eene lezing gehouden over het onderwerp „overlading", die zeer merkwaardig is. „De zenuwachtigheid is in de laatste 25 jaar zeer belangrijk toege nomen" zeide de heer Winkler. „Dit blijkt o.a. uit de groote hoeveelheden zeuuwkalmeerende en zenuwopwek- kende middelen welke in de hospitalen worden voorgeschreven, eu ook uit het feit dat het aantal zelfmoordenaars aanzienlijk is toegenomen. Toch wilde hij ook rekening houden met de be wering vaD hen die meenen, dat de toename van zenuwachtigheid slechts schijnbaar is, wijl men beter heeft leereu verstaan wat zenuwachtigheid is. Dan heeft men nog de tegenwoor dige wijze van oorlog voeren, maar bovenal de verderfelijke invloed door de hygiëne en de geneeskunde op de komende geslachten uitgeoefend, waar plichten" mompelde Steinfurt. „Als ge een oogenblik wilt wach ten, zal ik even naar boven gaan en in het kruidenboek een recept zoeken tegen slapeloosheid." „Ga uw gang," zei Steinfurt beleefd, „ik heb geen haast." „Binuen vijf minuten ben ik weer bij u," antwoordde juffrouw Lemsbach. Zij bleef iets langer dan vijf minuten weg, maar toen zij terugkwam, zat Steinfurt op zijn oude plaats langzaam de bladen van het groote kruidenboek omslaande. Juffrouw Lemsbach overhandigde Steinfurt een klein pakje. „Als ge een van die poeders in neemt, eer ge naar bed gaat, zult gij ervaren, dat zij u slaap geven." Steinfurt betuigde haar zijn dank. Hij stond op, stak het pakje in den zak van zijn jas en ging den winkel uit. Hij keerde zich links, totdat hij bij den hoek van een straat kwam. Op den hoek van die straat was een door de zwakkeren langer in 't leven blijven eu gelegenheid vinden zich voort te planten. Weer een andere oorzaak voud de beer Winkler in het feit dat onze zenuwen door het zich uitbreidende intellectualisme meer dan vroeger worden overladen. Ook van de verstandelijke vermo gens der schoolgaaude kiudereu wordt te veel gevergd. Een onderzoek van dr. Ebbenhaus, in Breslau, wees uit, dat een schooltijd van vijf uur voor jonge kinderen te lang is na vier uur les bleek bun vermogen om nog meer kennis op te nemen aanzienlijk verzwakt. Ten slotte drong professor Winkler aau op een dergelijk onderzoek hier te lande. Ondank. Onder dit opschrift wijdt de Stand, de volgende driestar over het optreden van den heer Troelstra in de Kamer. Troelstra's optreden in de Kamer vindt onder de sociaal-democraten weinig bijval. Dit was te verwachten. De niet-parlemeutaire sociaal-democraten hadden voorspeld, dat het zoo gaanmoeet, en Je uitkomst heeft op die profetie het zegel gedrukt. Het dilemma stond dan ook lastig. Gaf men in de Kamer een echo te hooren van de sociaal-democratische mee tings, dan moest elk optreden in het parlement onvruchtbaar blijven. En omge keerd, wilde men het bewijs leveren, dat parlementair optreden mogelijk en vrucht baar kan zijD, dan moest geest en toon van deze meetings worden verloochend. Troeletra koos het laatste, en won er in het Parlement een positie mede, die hem nn reeds niet verder dan een pistool schot van de radicalen af doet staan. Doch nu moet dan ook van tweëen één gebeuren Of het moet hem gelukken de meerder heid zijner geestverwanten meer naar rechts te trekken. Of, gelukt dat niet, dan verspeelt hij in het parlement wat hij in het land gewonnen had. Welk laatste resultaat dan weer aan Domela Nieuwenhuis gelijk zou goven, in- zoover echt eociaal-democratisch te wezen, en parlementair in het parlement op te treden, zou blijken onvereenigbaar te zijn De H. Ct." vau de benoeming van jhr. mr. J. H. Rutgers van Rozenburg tot lid der Eerste Kamer, sprekende, wijst er op dat onder de stemmen die op hem uitgebracht werden, ééne twijfelachtig was en dat de conser vatieve meerderheid hem die maar toegekend heeft, Vervolgeus voegt zij er bij: „De heer Rozenburg kan dus nu aan de overzijde van het Binnen hof toezicht houden op het „stemvee» waarvoor hij uit de Tweede Kamer de wijk uam." Dit zoogenaamde „gevleugelde woord" van jonkheer Rozenburg is dus nog niet vergeten. Een partij in verval. In een brief uit Amsterdam aan het »U. D." schrijft C. C. van Vredeoord De socialisten pogen nog altijd ge bruik te maken vau de werkeloosheid, die 's winters periodiek culmineert, herberg, en tegen de deur van die herberg stond een man geleund. De man was gekleed in een matrozenpak en zag er ook verder als een zeeman uit. Zijn huid was zwaar gebruind en zijn donker gelaat werd beschaduwd door een breeden zeemanshoed. Steinfurt zag dien man niethij was te zeer in zijn eigen gedachten verdiept, die nogal vroolijk schenen te zijn. Doch de zeeman nam den schermmeester van het hoofd tot de voeten op. Zoolang Steinfurt in het gezicht was, werd hij door den blik van een paar scherpe bruine oogen gevolgd, en toen hij hem eindelijk niet meer kon zien, verliet de matroos zijn standplaats bij de deur van de kroeg en keerde zich langzaam naar de woning van juffrouw Lemsbach. In de enkele seconden die verliepen, voordat hij den winkel bereikte, scheen hij een moeilijk vraagstuk in zich zelf te overwegen.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1