Woensdag' 24 November. Ataés, Leest dit s. v. pl. No. 138. 35e Jaargang. 1897. Gemeentebestuur B ,i u u e ïi a n <i. VLISSIMSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonnoert zich bij alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnumn '.er ÏO Abonnemcnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden Uitsluitend voor de abonné's op dit blad, heeft de uitgever voor slechts 30 Cents verkrijgbaar gesteld, de naar de laatste photographieen vervaardigde PORTRETTEN van II.M. Koningin YVilliclmiua en II.M. <le lioniiij'in-llcgenles. Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eeno afmeting van 78 X 63 cM. Men gelieve deze platen, tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de 3de pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halenfranco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bij gewerkte Landkaart van Nederland met plan van de Droogmaking der Zuiderzee, groot 85 X 71 cM., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari uog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. De Administratie. it i: it i: i» n si i N a Verkoop vaii firnwntegrotid Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 280 der gemeentewet brengen ter algemeene keunis, dat het voornemen bij hen bestaat, om aan den Gemeenteraad een voorstel te doen om te verklaren, dat een gedeelte gemeentegrond, ter grootte van ongeveer 930 M3., gelegen aan de Rommelkade tusschen de Roode Brug en het nieuwe Arsenaal, niet meer voor den openbaren dienst zal bestemd wezen, ten einde dit in koop te kunnen afstaan. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die ontrekking van grond aan den openbaren dienst, tot verkoop, kunnen deze aan Burg. en Weth. schriftelijk kenbaar maken, vóór of uiterlijk op Maandag den 29 Novem ber 1897. Vlissingen, den 22 November 1897. Burg. en Wetb. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. .1. BISSCHOP. Nog wat over de motie-Van Kol. Over de motie-Van Kol, aan welke zulk een treurige begrafenis door de Tweede Kamer werd bezorgd, dat wij twijfelen of de geschiedenis wel ooit 'op een tweede dergelijke motie zai F 85 I I L li 15 T O V'rij he werkt door A MO. 9). Doch ondanks zijn schrik had Au gust toch ook een kleine voldoening, dat hij in het geheim betrokken was. Die voldoening was niet onnatuur lijk bij een geestdriftig dagbladschrij ver, die bedacht, hoezeer zijn blad daardoor ingewijd werd in de gehei men van een moord, die de verbeel ding van geheel Berlijn zou doen ontvlammen. Maar kon, aan den anderen kant, het bezit van die portefeuille hem kunnen wijzen, is door de bladen reeds bet noodige in 't midden ge bracht om te doen zien hoe onmoge lijk zij is. Veel nieuws valt er dus niet meer van te zeggen. Toch heeft het Ned. Dagblad nog een bezwaar gevonden, dat bij de velen, die tegen de motie ingebracht werden, wel als oorspronkelijk eene plaats verdieüt. Het blad vraagt nl. wat er moet ge beuren in het jaar dat de commissie noodig heeft om haar rapport te ma ken Moeten wij dan maar zoo lang eene afwachtende houding aannemen of doorgaan met doortastende maat regelen „Moties in 't algemeen, zegt het blad, zijn in negen van de tien ge vallen vermorsen van tijd,* «Senatu deliberante perit .Saguntum". (Terwijl de senaat met beraadslagen zijn tijd verliest, gaat Saguntum verloren). Er moet gehandeld, niet gepraat wor den, en het Atjehvraagstuk is te ern stig om als reclarae-zaak te dienen. Wij keuren bet ook niet goed, dat eene partij reeds dadelijk begint aan een minister haar vertrouwen te ont zeggen, nog voordat hij gelegenheid heeft gehad te tooneu, wie hij is. Wie werkelijk zijn land lief heeft en verbetering van den bestaanden toestand wil, rnoet, zooveel het maar mogelijk is, den man steunen, die ge roepen is die verbeteringen tot stand te breDgeu. Aan den eeuen kant te klageu over de herhaalde wisseling onzer gedragslijn in Atjeh en aan den anderen kant mee te werken tot her haalde wisseling van ministers, die de gedragslijn moeten bepalen, is eene groote tegenstrijdigheid. Achteruitgang der Eoopwaarde. In De Economist geeft de heer A. Venema, te 's Gravenhage, eene proeve van eene berekening van de koop- waarde der gronden in Nederland bij den landbouw en de veehouderij in gebruik. Hij komt (laarbij tot het besluit, dat het verschil in gemiddelde koopwaarde van bet totaal biuw- en grasland gedurende het tijdperk 1872—'79 als hoogste stand vergeleken met de gemiddelde koop- waarde van bedoelde gronden gedu rende 1885'93 als laagste stand een kapitaal bedraagt van ongev, G94' millioen gulden, welk verschil zeker belangrijk grooter bevonden zou worden, indien men liet jaarge middelde, waarin de hoogste prijzen besteed werden, kou vergelijkeu met dat, waarin de laagste prijzen bedon gen zijn. Het zou den lieer Venema niet verwonderen, dat dau voor liet verschil in koopwaarde van de bouw en graslanden te zamen 800 millioen gulden gevonden werd, misschien nog wel 50 millioen meer. De minister van koloniën heeft aan de Kamer medegedeeld dat. de bevloei- iugswerken, die ontworpen zijn voor de Solo-vallei op Java en dienen moe ten om in die streek het water ten nutte van den landbou w aan te wen niet in vreeselijkc moeilijkheden bren gen? De mogelijkheid bestond, dat hij niet voldoende zou kunnen bewij zen, hoe de portefeuille in zijn bezit kwam. Een oogenblik, doch slechts een seconde, schoot de gedachte hem door de ziel, dat het veiliger was de portefeuille in de rivier te werpen en zich op die manier uit alle moeilijk heden te redden. Die gedachte werd echter terstond weer uit zijn hart ver bannen. Mij gebruikte rustig zijn ontbijt en toen stapte hij met de por tefeuille in zijn zak naar het politie bureau. Had de geschiedenis van den moord August verrast, veel grooter verras singen wachtten hem, toen hij op het pohtie-bureau kwam en de porte feuille daar werd geopend. Allereerst bevatte zij een ontzag lijke hoeveelheid van de prachtigste, tusschen lageu gutta-percba gevatte diamanten. Verder kwamen er twee gezegelde den, veel meer zullen kotten dan de 18 millioen, waarop zij g.:raamd wer den Deze Jobstijding ze£t het Rdbl is zeker teleurstellend; Maar komt zij zoo geheel onverwacht In ons waterrijk land heeft men' immers tal van ervaringen, hoezeer waterwerken kunnen tegenvallen. Hoe ontzaglijk veel meer hebben het Noi.rdzeekanaal, het Merwedekanaal, de R itterdamsche Waterweg Diet gekost óan oorspron kelijk geraamd was Ieder weet hoe tijdens de uitvoering te kens nieuwe eischen zich voordeden en bevre digd moesten worden. Zou dan in Indië, op een veel moe.lijker terrein, met ziju bergen eu lergstroomen, een nauwkeurige ram ;ig mogelijk zijn van zoo omvangrijks werken als voor de Solo-vallei nood.' zijn Dat die werken nu inderdaad blij ken veel meer te kosten, is dus een tegenvaller, waarover wij Nederlan ders geen reden hebben ons te ver bazen. Een troost is het, dat tot dus ver vele groote werken in Indië voor een paar honderd millioen zijn tot stand gebracht zonder dat de schuld uit leeuing boven 90 uiilliocu zal be hoeven te stijgen. Men zal de hoogere kosten der irrigatiewcrkeu op Java evenzeer weten te bestrijden als de vele millioeneu, die in Nederland voor de waterwegen zijn uitgegeven. Naar de „Limb. Koerier" uit goede bron verneemt, is aan alle Nederland- sclie beambten en geëmployeerden van den Grand Central Beige de vraag gesteld, of zij, ais de verschil lende lijnen van dien vl'porweg door den Belgischen Staat worden overge nomen, Belgisch onderdaan zullen worden en in België zullen gaan woueu. Daar de Nederlandsche regeering zich in 't geheel niet heeft bemoeid met het lot dezer beambten en ook de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen haar plannen te hunnen opzichte niet heeft doen ken nen, zoo staan, voegt het blad er bij, deze mannen wellicht voor de keuze van nationaliteit veranderen of aan den dijk gezet worden. Duitschiand heeft anders gehandeld. De Duit- sche regeering neemt alle Duitsche beambten bij haar spoorwegdienst over. Bij de behandeling dezer regeling in de Tweede Kamer ztilleu de Liinburgsche afgevaardigden de aan dacht van den minister wel op dit punt vestigen. Alsof zij wist wat er gezegd zou worden bij de jongste Kamerdebatten schreef de „Java-Bode" op 20 October, in haar mailoverzicht o.a. het volgen de „Het antwoord op de vraag„waar gaan wij been wordt algemeen reikhalzend te-gemoet gezien. Er blij ven zoo talrijke belangen „en sout- france" door Atjeh, belaugeu in veler oogen van grooter beteekenis dan de onder het tegenwoordig bewind al te zeer op den voorgrond gestelde oor brieven uit te voorschijn. De eerste was een kopie van de door Frans Zimmermann aan August uiteengezette overeenkomst. De tweede bevatte de namen der leden van het verbond, met de namen van hen, op wie, als de oorspronke lijke bezitters van het kapitaal moch ten komen te overlijden, dit kapitaal op den laten Januari van liet volgend jaar zou overgaan. Tot August's groote verbazing was de eerste naam op deze lijst die van hem zelf. Fer dinand Biihrman was het oudste lid van den bond. Ferdinand Biihrman was ontwijfelbaar August's lang ver dwenen vader. Hij had zijn eenigen zoon, August, als zijn erfgenaam aangewezen, en Ferdinand Biihrman was overleden. Het aandeel dat Ferdinand Biihrman had bezeten, was dus zijn eigendom geworden. De namen van de leden der com pagnie waren met groote zorg netjes logszaken. Dat Atjeh slurpt de beste levenssappen van het land op, en de Indische ingezetenen zien met wrevel hunne belastingpenuingen geworpen in dat Danaïden vat. De toestand op Atjeh schijnt ook onder het nieuwe, ook alweer als alleen-zaligmakend uitgekreten stelsel, stationnair te blij ven dat wil dus zeggen, niet te ver beteren." Sectie-onderzoek Tweede Kamer. De minister van buitenlandsche zaken heeft in zijne Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op eenige daarin ge maakte bedenkingen verklaard, dat hij zijnerzijds het zoeken van nieuwe débouchés voor ons vee zal steuDen. Het nemen van represaille-maatrege len tegenover België dat telkens zijne grenzen voor ons vee sluit, zou de minister eene verkeerde staatkunde achten. Hieruit blijkt dus dat de tegenwoordige minister van buitenl. zaken niet protectionistisch gezind is en den Nederlandschen veehandel niet aan het gevaar wil blootstellen dat, wanneer van onze zijde tot represaille maatregelen wordt overgegaan, België overgaat tot nog scherpere maatrege len dan het tot hiertoe nam. Daar zitten evenmin als hier de protectio- nisten stil om de regeering meer en meer op den weg der bescherming te drijven. Verder heeft zich de minister ver dedigd tegen het verwijt dat onze regeering in zake het kanaal Gent- Ter-Neuzen blijken gaf van eene al te goedgunstige gezindheid tegen over België. De regeering heeft de be langen van Nederland niet verwaar loosd. Wat den kaasinvoer in Frankrijk betreft, verzekert de minister, dat ge-n gelegenheid wordt verzuimd om de Fransche regeering over te halen tot de opvatting, dat onze harde kaas, wat de betaling van invoerrecht be treft, als hetzelfde artikel als Gruyère kaas beschouwd behoort te worden. Van retorsiemaatregelen ten aanzien van Canada, met betrekking tot de rechten op koffie, kan op dit oogen blik allerminst sprake zijn. Ten aanzien van de tariefsherziening in Noord-Amerika stelt de minister in het licht, dat. onder het nieuwe tarief stelsel in Noord-Amerika geen Neder landsche producten aan bijzondere rechten onderworpen zijn. Omtrent het wetsontwerp tot ver lenging van den duur van den mili tie-diensttijd werd bij het ouderzoek in de afdeeliugen der Tweede Kamer de wensch uitgesproken, uit een hy giënisch oogpunt, voor het opkomen der miliciens een later tijdstip te be palen dan de eerste helft van Maart, althans hierop de aandacht te vesti gen van de betrokken autoriteiten bij de land- en zeemacht. In den voor - gedragen maatregel zeiven zagen verschillende leden een hardheid te genover de iugelijfden, wier diensttijd in 1898 zijn afgeloopen, en zij zouden onder elkander gezet en Frans Zim mermann had achter eiken naam iets met potlood geschreven. De eerste naam was, zooals wij gezien hebben, die van Ferdinand Biihrman. Achter dien naam stond „Dood. Te veel chloraal gebruikt. Zich bij ongeluk vergeven." De volgende naam op de lijst was die van Gustaaf Rahder. Achter den naam van dezen man had Frans Zim mermann geschreven „Gedood in een tweegevecht door De erfgename van zijn fortuin werd verklaard te zijn zekere juffrouw Louise Rahder, die gezegd werd te Berlijn te wonen, ten huize van ba ronesse Von Rüppert. De derde naam was van Frits baron Rabe. Achter dien naam stond «Dood gevonden achter het kamp vermoord door Heinrich Braun. Erf genaam zijn broeder baron Hans, bij genaamd kapitein Rabe." De vierde naam op de lijst was voor de laatste maal Dog hun stem aan dit wetsontwerp geven, in het vertrouwen dat vóór 1901 eene reor ganisatie der levende strijdkrachten zou zijn tot staod gebracht. Andere leden zagen geen overwegend bezwaar tegen den voorgestelden, door de nood zakelijk geboden, maatregel, die prak tisch slechts in vredestijd verplichtin gen voor de iDgelijfden medebrengt. De beide Koninginnen worden den 2en December in den Haag terugverwacht. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bijeengeroe pen tegen Maandag 29 November a.s., des avonds' om half Degen. Naar het „Centrum" verneemt, is dr. Schaepman sedert enkele dagen ongesteld en bedlegerig, Een der bekwaamste Indische lands dienaren, thans met verlof in Europa, zoo meldt de „Javabode", kreeg kort vóór den Sin Augustus de, naar men dacht, heugelijke particuliere tijding, dat hij was voorgedragen voor ridder van de Oranje-Nassau-orde. Nauwe lijks had hij dat echter vernomen, of hij snelde naar de bureaux van het departement van Koloniën, om die onderscheiding te voorkomen. Hij dacht dat bij meer verdiende dan eene orde, die men in Nederland aan bur gemeesters en schutterijkommandau- ten verleent, en verklaarde, wanneer de voorraad Nederlandsche Leeuwen misschien voor het oogenblik uitge put was, liever op eene volgende ge legenheid te willen wachten. Te Deventer is weer gebleken hoe weinig de Nederlandsche vrouwen in 't algemeen zich bekommeren over het verkrijgen van kiesrecht. Daar werd eene vergadering gehouden, waarin twee redenaressen optraden en welsprekend het recht der vrouw om ook hare stem in staatsaangele- genheden te doen hooren, uiteenzetten, maar het resultaat was dat er niet genoeg leden toetraden om te Deventer eene afdeeling te stichten van de V kiesrecht. Te Utrecht slaan op de voordracht voor Directeur der Utrechtsche Tram- maatschappij de heeren Verhoesen, gepens. ingenieur, Schroder, majoor paardenarts en Kalshoven, gepens. kapt. der infanterie. Daar de technicus de aangewezen m&n voor de betrekking schijnt te zijn, geeft dit aanleiding,zoo lezen wij ergens tot de opmerking dat het toch tegen alle billijkheid strijdt om een persoon die zijn tijd heeft gehad en zijn peüsioen heeft verdiend,nu nog eens.een „appeltje voor den dorst" van 1500 per jaar te geven. Hoevele jongeren, die pas eenige sporten der maatschappelijke ladder Heinrich Braun. Achter dien naam stond „Gedood door het volk, zonder vorm van proces." Toen volgde de datum waarop hij gelyncht was. Zijn erfgenaam werd verklaard te zijn zijn zoon Jozef Braun maar waar die zoon te vinden was, werd niet vermeld. De vijfde naam was die van Wil helm Brust. „Verdwenen. Geen erf genaam aangewezen." De zesde naam was die van Frans Zimmermann zelf. Achter dien naam stond niets en ook de naam van zijn erfgenaam ontbrak. Het was een scnoone Aprildag, een Aprildag zooals Berlijn er slechts weinig kent. De zon schitterde aan den hemel en koesterde de kille aarde met haar stralen. Fijne, liclitroode bloesems glinster den aan de vruchtboomen en teedere groene blaadjes trilden aan heesters en planten.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1