Gemengd Nieuws. Door den stenn der burgerij, door de welwillende medewerking van het muziekgezelschap en door het koste loos afstaan van de zaal door den heer Stofkoper, kunnen de uitvoerders een niet onaanzienlijk bedrag van ruim vier honderd, gulden aan de weduwe uitkeeren. Door de overgroote deelneming aau de liefdadigheidsvoorstellingen, Zater dag en Zondag door de gezamenlijke militaire vereenigingen, de vereeniging «Vriendschap en Genoegen" en het muziekgezelschap «St. Cecilia" gege ven, was geene gelegenheid allen, die deze voorstellingen wilden bijwonen, eene plaats te geven. Het bestuur heeft daarom gemeend ter gemoetkoming aan de vele teleur- gestelden a. s. Zondag 21 November nogmaals eene voorstelling te geven. Het hoop dat allen die nog van eene toegangskaart voorzien zijn, daarvan zullen gebruik maken. Het lijk van den sedert 16 dagen vermisten vrachtrijder van Oost- en West-Souburg, is Zaterdag in de Vlissingsche waterleiding gevonden. De Kampioen geeft eene geïllus treerde beschrijving van het eiland Walcheren, met opgaaf van verschil lende wielertochten in deze streek. Vrijdag 19 dezer zal voor de Recht bank te Middelburg terechtstaan D. G. oud 27 jaar, vroeger winkelier te Goes, thans te iMiddelburg, ter zake dat hij koopman zijnde en in staat van faillissement was verklaard, enkele dagen voordat het faillissement was uitgesproken ter bedriegelijke bekor ting zijner schuldeischers ééu dezer heeft beoordeeld, door hem f 150 uit te betalen. Zaterdagnamiddag is door de politie te Dordrecht op straat zwervende aangetroffen een 15-jarige jongen, afkomstig uit Walsoorde, gemeente Hontenisse, die volgens zijn opgaaf Donderdag door zijn vader de wijde wereld was ingezonden om te trachten werk te bekomen. De knaap is kort daarop naar de ouderlijke woning teruggezonden. Zondagavond juist bij het vertrek van den trein naar Gent 8 07 ont stond er aan het spoorwegstation te Ter Neuzen een twist tusschen bewo ners van Sas van Gent en Assenede. Al spoedig vielen er klappen, en wel zoo dat een in deze gemeente woon achtig meisje, die in gezelschap van een der Sassenaren was, een stomp op het hoofd en in de zijde werd toegebracht, tengevolge waarvan zij in de stationswachtkamer bewusteloos ineen zakte en daar ruim een uur heeft gelegen. De inmiddels geroepen geneesheer constateerde geen direct gevaar, doch achtte l ust noodzakelijk, weshalve bedoeld meisje, die nog altijd niet in staat was om te loopen, door de politie per rijtuig naar haar woning is gebracht. Gisterenmorgen was haar toestand, hoewel pijnlijk, toch veel beter. Door de gemeente politie is tegen de daders, die bekend zijn, proces-verbaal opgemaakt. Min nenijd schijnt de oorzaak van den twist te zijn. (T. N Ct.) Naar het „Z. Dbl." uit goede bron verneemt, heeft de commissie van het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest be sloten dat feest in 1898 te houden te Ter Neuzen op den 15 Juni. Bij den burgemeester van Hoofd plaat heeft zich aangemeld een persoon bewoog. lets in den gang van dien man, iets in zijn kleeding, trok zijn aan dacht. Hij bleef een oogenblik stil staan, alsof hij voor een vraagstuk was gesteld, dat het verzamelen van al zijn gedachten vereischte, zou het met mogelijkheid door hem kunnen worden opgelost. De gedaante was hem bekend, hiervan was hij zeker. Zelfs de snit zijner kleeding wekte vage herinne ringen in zijn hoofd op. Wie was dit? Hij had een uitstekend geheugen, maar op dat oogenblik kon hij den persoon niet thuis brengen. Waar in de wereld had hij vriendschap ge sloten met een man die er zoo uitzag en dergelijke kleederen droeg Hij peinsde zich de hersenen moe, maar er kwam geen licht. „Kom," zeide hij eindelijk, „wij zullen hem naloopen en beproeven hem in te halen. Dan zal het geheim wel wor den opgelost." J. S. genaamd, die als milicien-korpo raal van de lichting 1894 was gede serteerd naar Amerika. Hij zal zich thans voor den militairen rechter te verantwoorden hebben. Hr. Ms. flottielje-vhartuig „Serdang* is 15 dezer te Aden aangekomen. Vrijdag werd in de zitting der Prov. Staten omtrent het adres van den Algem. Ned. Typografenbond in Neder land om te beletten, dat in de Prov. drukkerij en in andere drukkerijen in Zeeland op Zondag worde ge werkt, besloten wat eerstgenoemde drukkerij betreft, deze zaak aan Ged. Staten over te laten. Omtrent parti culiere drukkerijen kan geen voor schrift door de Staten gegeven worden. De heer van der Meer betuigde zijne blijdschap dat Gedep. Staten en Prov. Staten beiden ijveren voor Zondags- ritst. Nog liever had hij ijveren voor Zoni&geheiliging gezien. Een voorstel van bewoners van Hoedekenskerke en omliggende ge meenten om eene „mildere regeling" van den stoombootdienst op de Wester- Schelde werd aangenomen, maar een voorstel van den Raad van Hoofdplaat om deze gemeente door de Prov. stoombooten te laten aandoen, ver worpen. 't Voorstel op de beschikking op een verzoek van Harm Nieveen, stoom bootondernemer te Lemmer, om con cessie voor den aanleg van een stoom tram van Hoedekenskerke over 's Gra venpolder en Goes naar Catsche Veer en om vergunning tot gebruik van den steiger te Hoedekenskerke, voor een stoombootdienst Ter Neuzen Hoedekenskerke, aan Ged. Staten over te laten, aangezien de concessie vol gens het reglement op de tramwegen door hen moet worden verleend, ter wijl voor het aanleggen aan den steiger geene vergunning noodig is, werd aangenomen. Hierna kwam in beraadslaging het voorstel om Ged. Staten te machtigen tot het aanschaffen van eene nieuwe boot voor den Wester-Scheldedienst, van gelijke snelheid als „de Walcheren" en „de Zeeuwsch Vlaanderen", tot een prijs van ten hoogste 130.000 De heer van Woelderen zeide dat hij reeds tien jaar lang aangedrongen had op aanvulling der vloot. Nu bestaat er natuurlijk veel ver scheidenheid van ouinieen boe langer het duurt, hoe meer verscheidenheid er komen zal. Er is een rapport van deskundigen maar spr. twijfelt er aau of zij, die gehoord zijn, in deze aak wel de juiste deskundigen waren. Spr. gelooft werkelijk, dat veel spreken in deze vergadering tot niets leiden zal. Wordt tot aanbouw der boot besloten, dan zou spr. wenschen, dat alles ver der overgelaten worde aan werkelijk deskundigen, waaraan Nederland rijk genoeg is. De twee schepen, die we nu hebben, kunnen den dienst niet vol houden, zooals die nu wordt gedaan. Het is onverantwoordelijk, ze nog een half jaar of een jaar te laten voort- werken. Spr. zou wenschen, dat tot den bouw besloten werd, dat dan op gaaf gevraagd zou worden aan ver schillende fabrieken en deze aan de beoordeeling van een bekwaam, des kundig ingenieur zou worden onder worpen. De heer van Rompu betoogde dat de aanschaffing van een derde boot noodig is. De twee booten, waarvan om de 5 of 6 weken er een uit de vaart moer, als wanneer de oude boot moet inspringen, kunnen den dienst niet behoorlijk doen en moeten zoo hard varen, dat zij er onder lijden. De tegenwoordige schepen worden door spreker goed genoemd op gezag van deskundigen. De „Wester-Schelde," in 1866 ge bouwd, heeft natuurlijk nu gebreken. Bezield door die gedachte, versnelde hij zijn stap. Maar ziet, op ditzelfde oogenblik was de vreemdeling ver dwenen. „Het is grappig," mompelde hij in zich zelf. „Hij kan geen winkel zijn binnengegaan, daar deze alle gesloten zijn. Misschien woont hij hier e'rgens en is hij zijn huis ingetreden." De man was weer in zijn langza- men stap vervallen en vervolgde zijn weg, met eenige nieuwsgierigheid elk huis bestudeerende, om te zien, of het ook den geheimzinnigen vreemde ling verborgen mocht houden. Opeens bleef hij stilstaan. Onver wacht was hij bij een opening tus schen de lange huizenrij gekomen. Hij stond voor een binnenplaats die naar een zijstraatje voerde. Het was zulk een nauw, klein plaatsje, dat de ingang niet veel breeder scheen dan de wijdte van een gewone deur. Voor zoover het oog reikte, zag hij niets dan de zwarte duisternis, Dat schip is bovendien ingericht naar het vervoer vau dat jaarhet vervoer is echter zeer toegenomen, zoodat nu de ruimte in de kajuiten te bekrompen is. Verplaatsing van den ketel van die boot in een nieuw schip zou tengevolge hebben, dat men weer niet krijgt eene uniforme vloot. Zoo'n schip zou goed zijn voor den dienst BreskensVlissingen, maar niet voor Ter NeuzenVlissingen. Er is maar één kolenbergplaats en maar één wa terleidiug, ul. te Vlissingen, en daar door wordt van de booten veel gevergd. Al komt er een tram Ellewout dijk- Goes, dan acht sp\ toch een derde boot noodig. Schroefbouten zijn met het oog op de engte der havens te Breskens, Vlissingeu(?j en Terneuzeu onmogelijk te gebruiken. De heer Heijse antwoordde op de bewering van vorigen spreker dat de booten goed waren, dat de Maatsch. „De Schelde" inzake de gegolfde vuren de booten voor proef gebruik heeft, wat aan de provincie veel geld heeft gekost. Hij is echter niet voor uitstel en wenscht beslissing, waaraan hij echter deze voorwaarden verbindt dat, Ged. Staten zich een bekwaam desknudige toevoegen en dat er niet alleen aan „De Schelde" maar ook aan andere fabrieken opgaaf gevraagd en een maximumprijs gesteld worde. De heer van Woelderen herinnerde er aau dat thans de toestand is, zoo als hij in November 1896 voorspeld heeft. De oorzaak van de schade die de booten geleden hebben, is dat zij geen rust. hebben gehad. De heer Waesberge wijst er op dat de gebreken reeds bestonden in 1887, toen „de Walcheren" gebouwd werd. Pas waren de booten 14 dagen in dienst, of ze waren defect en zijn toen aau eeue andere werl hersteld, maar de gebreken bleven. Door den heer Heijse werd nu voorgesteld Gedeputeerde Staten te machtigen eene boot aan te schaffen voor hoogstens 110.000, daarvoor een deskundige te raadplegen en ruime mededinging open te stellen. De heer Siegers heeft daartegen geen bezwaar, als dan de vergadering maar deskundigen aanwijst. De commissie van toezicht heeft des kundigen aangewezen, waarvan nu wordt betwijfeld of zij deskundig zijn dut zou weer kunnen gebeuren. De commissie moet eene aanwijzing van de vergadering hebben,hoe te handelen; anders iKjöt deze het haar overlaten. De heer van Woelderen heeft van eene reeks van deskundigen gesproken maar als spr. nagaat, hoeveel ver deeldheid er altijd ouder deskundigen is, dan kan hij geen uitvoering geven aau de opdracht tot het zoeken naar deskundigen. De heer Heijse meent, dat de heer Schnebbelie niet de aangewezen man is, omdat hij met. rivierbeheer belast is waarom neemt men niet de heereu Rijnberg of Strouck, die vroeger ge raadpleegd zijn? De heer Siegers releveert, dat de deskundigen eenvoudig geraadpleegd zijn over de vraag, wat aan de bestaande schepen mankeert, maar dat nu de vraag wordt, wat in het vervolg noodig zal zijn. Daarvoor moet men bekend zijn met schepen, met machi nes en ook met het vaarwater. De heer van Woelderen zegt, dat men niet bij den Waterstaat moet informeeren naar de beste deskundi gen, maar bij fabrieken De heer Van Teyliugen meent dat voor de door den heer Heijse genoem de som geen goede boot zal kunnen worden gebouwd, waarop de heer Heijse voorcijfert dat hij nog ƒ5000 meer heeft genomen dan de som voor den bouw van de „Zeeuwsch Vlaanderen" bestemd. Houdt men aan het cijfer van 130.000 vast, dan is het als 't ware eene uituoodi- ofschoon er aan het einde van deze spelonk een flauw lichtje scheen te flikkeren. De zwerver neuriede zachtjes een deuntje. „Ik dacht, dat ik de Eriedrichstrasse tamelijk goed kende,» mompelde hij, „maar dit hol heb ik nog nooit ge zien. Het is allergekst Ik, die de geheele wereld doorreisd heb, moet hier in deze mij overbekende straat voor het eerst het bestaan ontdekken van een plaatsje Jat misschien uit de dagen vau keizer Karei V dagteekent 1' Hij blies een rookwolk uit. „Zou de kerel misschien ook hier heen de vlucht genomen hebben mompelde hij een oogenblik later. Terwijl hij hierover stond te pein zen, was het hem, alsof hij in de duisternis het geluid van stemmen hoorde, en een oogenblik later verbeeldde hij zich zelfs, dat hij een geluid hoorde alsof er iels of iemand viel. ging aau de fabrieken om conclave te maken. De heer Siegers deelt mede, dat „De Schelde" aan de beide vorige schep u verloren hesft en niet meer eene boot voor minder dan ƒ120.000 zou maken. Spreker heeft elders ge ïnformeerd en denzelfden prijs gehoord. Tegenover die verklaring hadden Ged. Staten geen vrijheid een ander cijfer te stellenmaar zij hebben eeu nu wat ruime marge genomen. De heer Heijse zegt, dat twee joden weten wat een bril kost, en hecht daarom niet aan eene verklaring van „De Schelde". De heer van Woelderen meent, dat er wel eenig gevaar is in het stellen van een grens van 110 000 wan neer twee fabrikanten gezegd hebben dat zij het voor 120 000 niet kunnen doen. Spreker stelt dus als sub-amen- dement voor, het cijfer 110 000 in 120 000 te veranderen. Het subamendement van den heer Van Woelderen in stemming gebracht, wordt verworpen met 22 tegen 15 stemmen, het. amendement Heyse evenzoo met 30 tegen 7 stemmen en daarna het voorstel van Ged. Staten tot den bouw eener boot van ten hoogste 130,000 over te gaan en daarvoor eene geldleening aan !e gaan van gelijke som ad 372 pCt.aangenomen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Door het provin ciaal kerkbestuur vau Zeeland ia tot de evangeliebediening toegelaten de heer G. A. Slagmolen, te Schiedam. Beroepen te Nieuwvliet (toez.) de heer H. van Essen, caod. te Rotterdam. Men schrijft ons uit Zuidzande Zondagmorgen werd ds. G. van Dis alhier door ds. van Dis, predikant te Sil- wolde, gemeente Wisch, in zijn ambt, naar aanleiding vau 1 Tim. IV, vs. 6 en 7, bevestigd. De handoplegging geschiedde door den bevestiger, den consulent (Ds. Soholte van Oostburg) en den zwager vau den jongen leeraar (Ds, van Melle van Sluis). Des namiddags om 2 uur, hield de nieuwe leeraar, die tot tekst Romeinen 1 vs. 16 gekozen had, zijne intrede. Bij beide plechtigheden was het kerk gebouw eivol. Door de geneeskundige staats-com- missie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer P. J. A. Kruysse, geb. te Axel. Bij het examen voor apothekersbe diende te Arnhem gehouden, is geslaagd de heer A. Olree, geb. te Zierikzee. Op Dinsdag 28 en Woensdag 29 December zal te Arnhem de algemeene vergadering gehouden worden van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. De heet Oh. Weijnen, onderwijzer aan de openbare school te Hoofdplaat, is alszoodanig benoemd te Rozendaal. Aan de gemeente Ierseke is een buitengewone subsidie van f2200 in de kosten van het onderwijs toegekend. RECHTSZAKEN Door de Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg ia heuen o.m. veroor deeld, wegens mishandeling, J. v. d. II. 20 j., werkman alhier, tot f 5 b. s. 5 d. h. Uit Amsterdam meldt men De toestand der vier bij den brand iu de Wittestraat verwonde personen is over het geheel bevredigend. Echter zijn juf frouw Knol en Annetje Koopmans nog niet beslist buiten alle levensgevaar. Voor het gezin van Buhre, dat bij den brand iu de Westerstraat te Amster dam, op 3 November twee kinderen zoo noodlottig verloor, is ongeveer ingekomen een bedrag van f 2266. De thane ontvan gen bijdragen zijn voldoende om Buhre en de zijueu degelijk te kunnen helpen. Vooral de bewoners der Westeretraat die zoo flink medehielpen om hun getroffen buurtgenooten ter zijde te staan, komt een afzonderlijke hulde toe. „Wat zou daar nu gebeuren vroeg hij zich af. „Wij zullen onze nieuws gierigheid voldoen en gaan zieD, wat er aan de hand ie." Op datzelfde oogenblik, juist toen hij een stap in de duisternis naar voren deed, kreeg hij een geweldigen stoot en eeu man viel zwaar tegen hem aan. De zwerver was een sterke man, maar hij wankelde ouder de kracht van den stoot, en de man die tegen hem aanviel waggelde eveneens. Terwijl zij tegen elkander aanbons den, stiet de zwerver een paar ver- wenschingen uit den siste van woede. Een gebaard gelaat, met een bos rood haar onder een werkmaushoed, dat was alles wat hij van dezen on- verwachten aanvaller te zien kreeg. Toen scheerde de man langs hem heen en liep weg in de richting van het park, en eerdat de ander tot adem was gekomen, was hij uit het gezicht verdwenen. Te Laag Dalen bij Qorinchem, Zotdag avond twee huizen en een b„let5 dende houtmijt afgebrand. Oorzaak oabe kend. Te Ambt Almelo brandde groote boerderij af. Twee kalveren alaa^1 de geheele oogst en bijna al de mendij werden door de vlammen vernield. All,,,' was verzekerd. Ook te Oea biandjes twee woningen af. Te Rotterdam hadden twee stoom, bootkapiteins een hevigen twisten beslot^ dien twist te beslechten door een met vuurwapens. De heeren schoten echts, en wel gelijktijdig in de lucht, z0c. dat dit drama geheel bloedeloos afliep. Twee stokers kregen Zaterdagse!,, te Rotterdam twist. Weldra rolden beide., vechtende ever de straat, waarbij de eei den ander een stuk van zijn oor beet. Over den bij Kessenioh gepleegd^ doodslag wordt het volgende medegedeeld M. B., jachtopziener van W. Verbrui, gen, keerde des avonds laat van de ker mis huiswaarts. Hij werd door K. H. ec eenige andere personen uit Kessenioh ve-. volgd. M. H., zoodanig door zijne verrol- gers ia het nauw gebracht, dat hij niet kon ontkomen, trok zijn revolver en joeg K. H. twee kogels door het hootd. uur later gaf deze den geest. M. H. vet. trok dadelijk naar Maseyck, om bij de politie aangifte te doen van zijne daad. Hij werd zwaar geboeid naar Tongereii overgebracht. De dader verklaart, dat hij geen spijt gevoelde K. H. doodgeschoten te hebben, Te Voorburg deden zich tot Zater dag 29 gevallen van typhus voor, terwijl io de afgeloopeu week drie sterfgevallen aan de ziekte voorkwamen. Bij wijze van proef is, door clel rector van het gtadsgymnasium te Am- sterdam toegestaan, dat leerlingen, die ver af wonen en een rijwiel als middel van vervoer gebruiken, het binnen het gebouw opbergen. Evenwel moet het rij wiel goed worden vastgemaakt en de ver antwoordelijkheid voor de bewaring blijft bij den eigenaar, enz. De Wereld gaat vooruit. Als Vroeger een meisje niet wilde loeren, dan was de grootste straf, die men op haar kon toepassen, haar naar een kost school te zenden. Alleen bij het woord «kostschool» kreeg zoo'u jonge dame ge woonlijk reeds een zenuwtoeval. Zoo langzamerhand zal die betuiging echter haar vroegere uitwerking missen, want wij lezen een bericht, dat er te Génève een kostschool van jonge damss bestaat, die op mooie dagen, natuurlijk onder de hoede van een secondante, wie- lertochtjes maken. Wat zal die kost«chool het druk krij gen! De tijdelijke inkwartiering van de gezellen der brood en meelfabriek in Den Haag is Zaterdag jl. opgeheven. Zij hebben thans allen hunne woningen weder betrok ken en zijn eergisterenavond naar de fabriek gegaan, zonder dat eenig incident heeft ■plaats gehad. Om en in de fabriek is nu alles weder rustig, terwijl de werkzaamheden haar gewoon verloop hebben. Toen Vrijdag jl. na afloop der vee markt te Leeuwarden, de veetrein stond te vertrekkeo, werd ontdekt dat een wagen nog niet was ontsmet. Een arbeider van de Maatschappij tot exploitatie van veestallen, van welke maatschappij de ontsmetting wordt bevorderd, niet wetende dat de wagen reeds was geladeD, wierp van boven er eene hoeveelheid carbol water in. De in den wagen staande runderen begonnen er aan te likken en spoedig hadden ze alles binnen. De gevolgen ble ven niet uit. Weldra bleek dat de beesten hevige pijnen hadden te verdureu. In weerwil van zoo spoedig mogelijk toege paste middelen moesten eeuige ossen het met den dood bekoopen. -In sommige gemeenten bestaat het gebruik, dat na voltrekking van een huwelijk de ambtenaar van den burger lijken stand aau het echtpaar een boekje overhandigt, waar men de namen en ge boortejaren der kinderen enz. kan in schrijven, Io eene gemeente iu Gelderland, waar die gewoonte wordt toegepast, weigerde een zeer jeugdig echtgenoot, het boekje aan te nemen, met de woorden «Ik hel) geen plan om kinderen te krijgen.ï De ambtenaar wilde met den man iu geen debat treden over deze teedere quaes tie; maar het boekje terug te houden ging toch ook niet. Met een ernstig gelaat en op plechtigen toon zeide '«ij «Hierin worden ook de „Dat is een schoone manier om iemand aan te vallen I» bromde de zwerver tusschen de tanden. „De kerel scheen haast te hebben. Wat een gezicht had die ventWaarom zou hij op den loop zijn gegaan Toen hij weer tot adem was geko- meD, nam hij het besluit zich te ver gewissen van hetgeen er gebeurd was. Hij ging langzaam voort. De ingang tot de binnenplaats was donker, nauw en vuil. Het was een steegje tusschen twee huizen, uitloo- pende op een pleintje dat voor en achter door huizen was ingesloten. Het was een akelige uithoek, dien niemand in de Eriedrichstrasse zou gezocht hebben, niet grooter dan een gewoon huis en aan alle zijden inge sloten. Zulke oude vervallen huizen achter drukke straten zijn zelden bijzonder sierlijk, maar de vreemde ling verbeeldde zich, dat hij nooit zulk een naar, donker hol gezien had Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 2