BIJVOEGSEL MOOTER mm alage H 100. wmarktprijs. prijgbaar P s, I' stuk. übevelenn, STOL IJ'. [DIENST (HAVEH.) 15* 8 50* 10 15* 110 5 15 6 05* 1905 10 35 11 55 llO 50 lot 10 55f 12 15+ Pt 10 10f 11 10 19 30 11 05 12 25 11 20 Ie uren zijn aan met de stoom- |r Viissingen. uren zijn aan met de atoom- Middelburg. HENST IDE EL EU RQ u vm 4 50 5 55 Vun Zeilmarkt .- am. 12 30 1 15 |0 5 55 6 55 745 Zeilmarkt Vlissin leen op werkda- 12 35 1 20 2 05 7—7 50 rENDIENST. 5 50 6 SO G 50 10— 1020 10 40 |0 1 30 2 2 20 4 20 5 10 5 30 6 6 40 7 20 |50 10 10 10 30 12 10 1 20 1 40 3 50 4 10 4 30 - 8 30. s&s&ss. 3 25d 3 55 1 55 2 15 3 25d 3 45 8 10 8 40 Breakena hoog tl14 8 4 5 7 80 46 85 24 7 39 I7 1 16 7 3! 5S 86 *8 51 10 d*9 56 25 10 3 52 81 ■40" 10 5? 11. d over VH»- oor België en 58.lt» 38 2— 6 25 38 60 32 48 5 10 28 11 40 12 22! 12 38 12 55 1 21 6 7 JO 7 25 50(8 10 t 13 (8 38 4 30(9 «8 behoorende bij de van Maandag- 1 Nov. 1897. No. 128. Binnenland. Dr. Sehaepman heeft te Utrecht optredende in den «Volksbond" tegen drankmisbruik, er aan herinnerd dat bij vroeger in ae Kamer had gezegd dat den werkman zijne twee borrels toekomen. Tot beter inzien gekomeD, verklaarde hij thans deze uitdrukking, hem toen ontvallen, te herroepen. «Ik erken, zeide hij, dat ik beter gedaan had dit woord niet te bezigen, daar dit de gelegenheid biedt tot misbruik." Da nieuwe Kamer maakt het vol gens de «Arob. Ct." in sommige op zichten al niet beter dan de oude. «Het eerste van baar afkomstige stuk het voorloopig verslag over de In dische begrooting, getuigt weer van den ouden geest, en niet van meer oordeel en minder omhaal." Nuttig is bet zeker dat eens de aandacht gevestigd wordt op de saai heid, droogheid en langwijligheid die zoo dikwijls officieele stukken ken merken. Daar is ook de verzuchting van deD dichter „geef ons natuur en waarheid weer," op toepasselijk. Dr. A. Kuyper heeft gisteren den leeftijd van GO jaar bereikt. Hij moet er nog zeer goed uitzien en zich thans in eene goede gezondheid ver heugen. Zestig jaren is zegt „de Hollan der" reeds een gevorderde leeftijd voor een man, die zooveel gearbeid heeft en wiens boeken en brochures over allerlei vraagstukken van den dag een bibliotheek op zich zelve uitmaken. De „Standaard" breekt een lans voor de goede ontvangst van de verslaggevers van buitenlandsche bla den gedurende de Kroningsfeesten. Vinden die verslaggevers zich ge durende hun verblijf in ons landgoed tehuis, allicht heeft dit een gunstigen invloed op hunne beoordeelingen. In andere landen, waar bij feestelijke gelegenheden aan de vertegenwoor digers der perB alle bijstand werd geboden en uit bun ontvangst bleek hoezeer hun arbeid op prijs werd gesteld, is men daar wel bij gevaren. Nederland beeft trouwens er belang bij dat geen nieuwe scheeve voor stellingen over toestanden in ons land ontstaan, waar wij reeds vaak ver keerde indrukken in het buitenland over ons gevormd, moesten bestrijden. Het blad wil voor dit werk de journalistenkring spannen en hoopt dus dat de regeeriug hierbij geldelij- ken steun verleene. De minister van Financiën beeft, ter vervanging van bet door zijn voor ganger ingediende ontwerp, voorge steld bet recüt van overgang van onroerende goederen, nagelaten door niet-ingezeteneD, te verminderen tot 6 pCt. en dan de gebruikelijke op- ceuten te blijven heffen. De opbrengst wordt geraamd op f 204.000, d. i. 138.000 meer, met de 88 opcenten, ad f 52.440, een hoogere inkomst gevende van f 190.440. opgezocht en een uitvoerig onderhoud met hem gehad. Naar de „Telegraaf" verneemt, is van den minister van Waterstaat enz. eene nieuwe regeling te wachten van de bezoldigingen der postambtenaren in de lagere rangen. De bezoldigingen zouden meer in verhouding van het dikwijls zeer groot aantal diensturen worden gebracht. Te Gouda is bij herstemming tot lid der Prov. Staten gekozen de heer C. Hoogendijk (antir.) met 3195 stem men, Mr, J. P. C. Viruly (lib.) ver kreeg er 3069. Naar men aan het „Vaderland" mededeelt, is het wetsontwerp tot invoering van persoonlijken dienst plicht thans bij den Raad van State ingekomen. De Tweede Kamer zal reeds 9 of 10 November weder bijeenkomen. Voor tien arbeiders-gezinnen, 28 personen tellende, wordt de openbare liefdadigheid ingeroepen. Het zijn allen Friezen, die zich lieten beet nemen door gewetenlooze agenten om naar Chili te verhuizen. De ondervin ding daar opgedaan, was van dien aard, dat zij thans van alle middelen verstoken, den hoDgerdood tegemoet gaan, indien hun de middelen niet verstrekt worden om naar het vader land terug te kunnen keeren. Eene som van ƒ650 is daarvoor noodig. Wie daarvoor iets over heeft, zende zijn bijdrage aan de redactie van het Friesche Volksblad". Hoe lang zal het nog duren eer een gestrenge wet het oplichten van eenvoudige zielen belet Ook volgens de „Soc. Dem." heeft de Minister van Justitie Marten Hoo- gerhuis in zijn cel te Leeuwarden Men meldt aan de JV. R. Ct. De staatscommissie, welke zich sedert Juli 1895 bezig houdt met een volledig onderzoek betreffende pen sioneering van den ouden werkman met geldelijke hulp van den staat, hield Zaterdag j.l. hare eerste verga dering na de zomervacantie. In deze vergadering werd de einduitslag ter keunis gebracht eener berekening op de basis van ouderdomspensioen, ge-- combineerd met invaliditeitspensioen. De vraag werd in stemming ge bracht, of men op de verkregen uitkomst zon voortbouwen, ja dan neen. Met het oog echter op de zeer aanzienlijke som gelds, welke de staat als kapitaal van aanleg zou hebben te storten, beantwoordde de overgroote meerderheid der commissie deze vraag ontkennend. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om de storting van staats wege over een tijdperk van vijftig jaren te verdeelen, doch vond geen bijval. Ten slotte zijn nu de wiskundige adviseurs der commissie, de heeren Landré en Kluyver, uitgenoodigd eene nieuwe berekening te ontwerpen voor ouderdomspensioen alleen. In dit pensioen zullen betrokken worden de werklieden, wier jaar- lijksch inkomen minder dan 1000 bedraagt, en met dezen gelijk te stellen personen. Het aantal der be langhebbenden is geschat op 100 100. Over de zaak van den beer Romeny, den Dordtsche dokter, die zijn ontslag nam als geneesheer van het krankzin nigengesticht aldaar omdat hij zich vooral niet vereenigen kon met de in dit gesticht gevolgde regelen in den huisboudelijken dienst, schrijft men uit Dordrecht aan de „N. R. Ct." bet volgende Ia hunne missive aan den gemeente raad schreven regenten van bet Genees kundig gesticht voer krankzinnigen aldaar, tot welks liquidatie thans besloten is, dat huns inziens alleen redenen van persoon lijken aard dr. M. B. Romeny hadden ge- noopt zijn eervol ontslag als eerBte-genees- heer van dat gesticht aan te vragen, een ontslag aanvraag, die regenten temeer verraste, wijl zij tegenover dr. Romeny alle mogelijke welwillendheid betracht en zelfs, na ampel overleg met dr. R., eene ontwerp-wijziging van de hem meest hin derlijke bepalingen van het huishoudelijk reglement ter tafel gebracht hadden. II.i. vroeg dr. R. zijn ontslag, omdat hem op den duur gebleken is, dat hij de minder welwillende stemming van prof. Winkler en andere autoriteiten op psychiatrisch ge bied, bij de aanvaarding zijner betrekking jegens hem ontstaan, niet mocht over winnen. Naar wij vernemen, worden in een on langs den gemeenteraad toegezonden, maar geheim gehouden schrijven van dr. Rome ny geheel andere redenen voor het indie nen der ontslagaanvraag ontwikkeld. Vooral de quaestie der voedsel verstrek king wordt in dit schrijven behandeld. Er blijkt o.a. uit, dat een door dr. Ro meny ingesteld onderzoek tot de uitkomst had geleid, dat er steeds te weinig vleesch en spek was ingekocht, ten nadeele èn van de patiënten èn van het personeel. »Toen bleek mij duidelijke schreef dr. R. »dat de medicus buiten den huis- houdeiijken dienst moest gehouden worden, omdat hij anders tegen deze verminderde voedsel verstrek king zich met alle kracht verzetten zou, maar kwam ook dat gevoel van walging tegenover de tegenwoordige ingeroeste organisatie in mij op, dat mij noopte mijn onmiddellijk ontslag slag aan te vragen, en ik slechts blijven kon, indien geheels reorganisatie tot stand kwam.» Te Rotterdam zijn bij de laatste gemeenteraads-verkiezingen, van de 2305 kiezers in kiesdistrict I slechts 1270, in district V van de 2681 slechts 1478 kiezers opgekomen. Het is weer gebleken dat ook de nieuwe kieswet er niet in geslaagd is aan het politieke leven meer levendig heid te geven. Bij de verkiezing in district I is gebleken dat anti-revolutionairen, christelijk-bistoriscben en katholieken samengingen. Hun caudidaat, de heer Voorhoeve, werd gekozen. Te Enkhuizen toonden de kiezers meer belaugstelling. Van de 7764 bleven er slechts 762 weg. Het liberale weekblad „De Neder- lauder" beeft eene nieuwe redactie gekregen, bestaande uit de heeren J. Hoogendijk, voormalig redacteur van de „Nederlander," mr. E. Fokker, lid van het hoofdbestuur der Liberale Unie, R. H. Heldt, voorzitter van bet Alg. Ned. Werkliedenverbond, C. V. Gerritsen, voorzitter van den Radicalen BoDd, en een lid van de Volkspartij, alsnog aan te wijzen. In overeenstemming met de politieke richting der nieuwe redactie is het blad herdoopt en zal nu den naam voeren van: „Vooruitgang," vrijzinnig democratisch blad. De gemeenteraad van Rhenen heeft besloten, aan de Regeering steun te vragen voor den herbouw van den afgebranden toren. In bet verzoekschrift wordt gewezen op de waarde, die de toren had als kunststuk uit den bloeitijd van den kerkbouw, en op de zware lasten, welke de gemeente nu ai heeft te dragen. De kosten van den herbouw worden geraamd op ruim f 47.000. De helft wil men vinden uit eene leening, en de andere helft vraagt de gemeente nu vau het Rijk in bijdragen over 8 of 10 jaren. De gemeente Benuebroek heeft het zeldzame voorrecht, dat de schulden met f 4000 verminderd en de bezittin gen met f 11,000 zijn vermeerderd. En dat wel niettegenstaande de hoofde lijke omslag in de laatste jaren aan zienlijk verlaagd werd. Blijkens bij bet departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig „Scrdang," onder bevel van den luit. ter zee Ie kl. P. F. van der Velden Erbrink, 29 dezer van Gibraltar vertrokken. Onze vlootmenagerie is weder ver minderd met de stoomkanonneerboot „Bever", die buiten dienst is gesteld en bij 's Rijks werf te Amsterdam in conservatie is opgenomen, waar bet schip waarschijnlijk wel voor goed zal opgeborgen worden. Voor de oprichting van een stand beeld voor Sweelinck, een onzer be roemdste componisten uit den tijd, toen Nederland den toon aangaf op muzikaal gebied iu Europa, is door de Koninginnen eene bijdrage van ƒ200 geschonken. Naar „de Surinamer" verneemt, is bij het spuiten op het placer L. F. dej Jong in Suriname een merkwaardige vondst van goudlioudend kwarts ge daan, die alles overtreft wat tot nog toe van dien aard op genoemde onder neming was gevonden. VLISSINGEN, 30 October. Sedert de vorige opgaven is nog ingekomen voor de nagelaten betrek kingen van de roeiers f 246, waar onder begrepen eene som van f 40 alsnog uit bet 2e loodsdistrict ont vangen. De kolonel A. J. Prins bij het 3e regiment arriveerde hedenmorgen ter inspectie van het 4e bataillon, alhier in garnizoen, en van de militaire ge bouwen. Drie veelbelovende jongens, de gebrs. S.resp. 10, 14 en 15 jaren oud, wer den gisteren avond alhier door de politie in arrest gesteld en worden heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebraaht, als beschul digd van herhaaldelijk gepleegde dief stallen vooral bij winkeliers door laden te lichten of andere voorwerpen mede te nemen. Naar men ons meldt, is de stoffee ring van het nieuwe Hotel Zeeland opgedrag iu aan den heer Van Schaik, meubelmaker alhier. Met de nachtboot „Koningin Regen tes" der Maatschappij „Zeeland' kwam heden ochtend alhier van Londen aan Prinses Eiisabeth van Waldeck Pyr- mont, die met den aansluitenden snel trein de reis naar Utrecht voortzette. Naar de „Midd. Ct." verneemt, moeten tlians Gedeputeerde Staten van Zeeland in de bootquaestie een beslissing hebben genomen en, naar het schijnt, door de omstandigheden en bestaande toestanden daartoe ge drongen, besloten hebben alsnog een voorstel te doen aan de Provinciale Staten tot aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst op de Wester- Schelde. Dit voorstel zal dan in de a. s. najaarszitting, die de volgende week wordt geopend, in behandeling komen. Naar hetzelfde, blad verneemt, is thans een zeer ernstig plan in over weging om te trachten met te krijgen in hoofdzaak een stoomtramverbinding usscben Vlissingeu en Domburg, beide als badplaats, maar eene aan sluiting van de verschillende dorpen op westelijk Walcheren met het spoor wegnet, en vooral de onderlinge ver- biuding van die verschillende ge meenten. Met dit doel voor oogen, heeft zich gevormd een comité, dat zich reeds bezig hield met onderlinge besprekin gen en nu zal trachten de medewer king te verkrijgen van de verschillen de gemeentebesturen, en de bij deze gewichtige zaak belanghebbende ver- eenigingen en maatschappijen. De Midd. Ct. meldt nog dat een voor stel van Gedep. Staten ingekomen is om ben te machtigen tot het aan schaffen van een Dieuwe stoomboot van gelijke snelheid als de„ Walcheren" en de „Zeewsch Vlaanderen" tot een prijs van ten hoogste f 130.000, zoo noodig te dekken door eene leening. Men schrijft ons uit Middelburg De Donderdagavond door het gezel schap van den Tivoli-Schouwburg uit Rotterdam gegeven voorstelling van De Zwerver heeft ook bier ter stede een groot succes gehad. De schouw burg was stampvol en op de derde en vierde rangen waren zelfs plaatsen te kort. Het geheel werd op meester lijke wijze vertolkt, en vooral de beide hoofdpersonen mevr. Mulder-Roelof- sen en den heer Ertmaun komt een woord van lof toe voor hun meester lijk spel. Opmerkelijk mag het wel - heeten dat, waar hetzelfde stuk Woeus- dag te Viissingen werd opgevoerd, toch een groot aantal Vlissingers tegenwoordig was, van wie het zeer te betreuren was dat zij het laatste gedeelte moesten missen, omdat zij anders de tram zouden gemist hebben. A. s. Donderdag treedt het gezel schap van de Vereenigde Rotterdam - sche Tooneeiisten met mevr. Beersmans hier ter stede op. De liberale kiesvereeniging „Ge meentebelang" heeft tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld in de vaca ture, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer mr. W. A. van Hoek, den heer J. H. O. Heijse, lid van de Prov. Staten. Het gerechtshof te 's-IIage beves tigde eergisteren de vonnissen der Middelburgsche rechtbank, waarbij veroordeeld zijn H. V leurder te Oostburg, wegens mishandeling van zijne echtgenoote, en A. F., varens gezel te Viissingen, wegens diefstal van een ijzeren ketting van het loodswezeu. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen jbr. mr. A. van Reygersberg Versluis te Middelburg, als voorzitter van den Raad van be roep voor de vermogensbelasting en personeele belasting aldaar, met dank betuiging voor bewezen diensten, en benoemd tot voorzitter van beide col leges mr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg. De off. vau gez. 2e kl. dr. P. B. van Loo wordt 1 December overge plaatst van Middelburg naar Amers foort. De vrachtrijder A. K., uit Borssele die Vrijdag 22 dezer onder Goes met een ezelskar op hol geraakte, is Woensdagavond aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. Te 's Gravenpolder is gisteren door twee veldwachters gearresteerd een klassiaan, die Woensdag alhier was gedeserteerd. Hij werd vervolgens naar het depöt van discipline terug gebracht. Opmerkelijk is het dat, terwiil de hoogste prijs der eieren te Goes f5,60, alhier f5,80 de 104 stuks bedraagt, die te Axel, aan de overzijde der Schelde, slechts f 3,40 is. Tot adjunct-inspecteur der directe belastingen en invoerrechten te Zierik- zee is benoemd P. Verschooff, adjunct inspecteur dier middelen te Zierikzee. Bij koninklijk besluit is tot voor zitter van den militieraad voor 1898 voor Zeeland benoemd J. H. C. Heijse, lid der Prov. Staten tot zijn plaats vervanger, jhr, C. J- J- A. van Teylingen, lid der Prov. Statentot lid dr. A. van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg; tot zijn plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den ge meenteraad van Middelburg. De mazelen heerscben onder de ge" meeDte Westdorpe in zoo'n erge mate, dat de bewaarschool bij gebrek aan leerlingen is gesloten. Het aantal absenten is op de lagere schooi, tengevolge dezer kinderziekte, ook zeer groot. Men schrijft ons uit Zuiddorpe De jaarlijksche veemarkt te Axel' die voorheen steeds gehouden werd op den laatsten Dinsdag van October, is dit jaar terwille van de wekrlijksehe veemarkt te Sas van Gent, verlegd op den laatsten Maandag dier maand. Deze verdaging schijnt aan de jaar markt geen kwaad te hebben gedaan, want het was dit jaar bijzonder druk. In het geheel waren er aangevoerd 167 stuks hoornvee, 20 paarden en 43 varkens. De verschillende premiën werden voor het grootste deel uitge reikt aan landbouwers te Axel, waar onder vooral genoemd dienen te worden de landbouwers J. Coene, J. van Dix- hoorn, Ph. van Dixhoorn, P. vau Hoeve, en Jos. de Feijter. De handel was, zeker wel een gevolg van den volgenden dag te houden veemarkt te Sas van Gent, buitengewoon levendig. Kerk- en Sehoolnieuws. Geslaagd voor het examen vrije- enordeoefeningen der gymnastiek de heer W. G'. Windhorst, te lleinkens- zand, en mej. II. Bauer, te Middelburg. Het aantal leerlingen op de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem heeft thans het maximum bereikt, n.l. 82 ia- en 20 uitwonenden. RECHTSZAKEN- De Rechtbank te Zierikzee heeft J. K. d. B., koopmau te Middelburg, bij verstek, wegens beleediging en mishandeling van een ambtenaar ge durende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De Rechtbank te Leeuwarden heeft de 71-jarige J. de W., wonende te Sneek, wegens onzedelijke handelingen veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Voor het kantongerecht ts 's Hage verscheen een man, die was bekeurd, om dat hij, naar het zeggen van een agent, ale koetsier dronken op de bok had gezeten en zijn paard in het Iaveeren scheen te oefenen. Hij betoogde zijne onschuld met het feit, dat hij door de polititie on middellijk uit het bureau ontslagen wae geworden, en vertrouwelijk vroeg hij den kantonrechter: «nou, als u toch dronken bent, zelle ze u toch waarachtig zoo gauw niet loslaten, niewaar Een andere dronkaard, die 6 weken hechtenis en G maanden huisvesting iti een rijkswerkinrichting tegen zich hoorde vor deren, noodigde den ambtenaar van het O. M. vriendelijk uit, hem overal heen te zenden waar hij wilde, maar toch niet «naar dien dooien schans» Verknopingen en Aanbestedingen Op Vrijdag 12 Nov. zal aan het gebouw van het prov. bestuur in Zeeland te Middelburg worden aan besteed bet onderhoud gedurende 1898, 1899 en 1900 van de haven werken te Breskens. Raming f 6500 per jaar. Bij de aanbesteding van bet maken en inhangen van twee nieuwe en het herstellen en verwisselen van de bestaande buitenvloeddeuren van de kleine schutsluizen van het kanaal door Walcheren te Viissingen en te Veere, raming f8250, werd o. a. ingeschreven door den heer D. Bijl alhier, voor f7966. Voor de aanbesteding aldaar tot het onderhouden van- en het doen van herstellingen aan bet rijks archief gebouw te Middelburg, alsmede het inrichten van eenige lokalen tot

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 5