BIJVOEGSEL, Maandag 25 October 1897, No. 125. Vervolg Binnenland. Gemeentebestuur. NATIONALE MIUTiL. Gemengd Nieuws. BEHOORENDE BIJ DE VLISSIMSCHE COURANT. (Telephoonnu mmer 10.) Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gelet op art. 28 en volgende der wet van den 18 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) brengen ter keunis van belangheb benden dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ten raad- huize op Donderdag 28 October 1897, des voormiddags te 10 ure dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden in gebracht door belanghebbende lote- liugen of door hun vader ol voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ougezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burge meester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang dat op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize zitting zal worden ge houden lot het opmaken van de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 van bovenbedoelde wet als voor Broederdienst Op Maandag den 1 Nov, 1897, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met H op Dinsdag den 2 November 1897 idem als voren met de letters I tot en met P; op Woensdag den 3 November 1897 idem als v-reu met de letters Q tot en met Z. Voor eenige Zoon Op Donderdag den 4 November 1897 voor alle lotelingen. dat zij, die op zoodanige vrij-telling aanspraak maken, op gameiden tijd ten raadhuize zulleu moeten ver schijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, terwijl op broederdienst reclameerendeu zullen moeten mede brengen de bewijzen van geboorte van hen zei ven en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Oct. 1897. De Bnrgem. en Weth. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Blijkens bij de Tweede Kamer in gekomen wetsontwerpen tot bekrach tiging van provinciale belastingen zullen alleen Gelderland en Friesland meer opcenten heffen, reep. H/j «a 21/,, ten gevolge der vermindering van de hoofdsom der belasting op het Personeel, en voor zooveel Gelderland betreft, dan nog ter voorziening in hoogere uitgaven, hoofdzakelijk voor verbetering van wegen en andere werken van algemeen nut. De lotelingen der lichting 1898, die vóór hunne inlijving bij de militie met gunstig gevolg een examen af leggen, waarvan het programma door den minister wordt vastgesteld, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, en kunnen eveneens voor zoo ver dit met de* belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. De Nederlandsche financiën. Het .Handelsblad" zegt naar aan leiding van de door den minister van Financien in de jongste millioenen- rede gesproken woorden De bloei onzer financiën is onmis kenbaar. In 1888 was de opbrengst van al de middelen 120.925 101. Voor 1898 wordt zij geraamd op 133,442,350. Toch zijn geen belastingen in die jaren ingevoerd of verhoogd, zonder gelijke, ja nog grooter vermindering van andere.» Te Gouda werd Woensdag de tweede jaarlijksche vergadering van den Christelijken Nationalen Werk mansbond gehouden, welke bond 5600 leden telt. De ditmaal genomen be sluiten bepaalden zich tot het vast stellen van de bijdrage aan de algemeene kas op 5 cent per lid het uitspreken van de wenschelijkheid van een jaarboekje; het toegankelijk stel len van de jaarvergaderingen der afdeelingen voor afgevaardigden uit andere plaatsen verwerping van het aanwijzen vau den Hemelvaartsdag voor ee.u „nationalen bondsdag.» De bij geruchte vermelde gezamen lijke ontslagindiening van de officieren der schutterij te Leiden, is geen feit geworden, zegt het „L. Dbl In de Friescbe gemeente Opsterland is de hoofdelijke omslag van 51000 op 83000 gebracht. Die gemeente kan best zulk een vermindering van lasten lijden. Voor de huldebetooging der geza menlijke Nederlandsche liefhebberij muziekgezelschappen (harmonie- en fanfare-corpsen) bij gelegenheid der a. s. Kroningsfeesten, hebben zich tot nu reeds meer dan 200 gezelschap pen tot deelneming aangemeld. Eeue vergadering der voorzitters dezer ge zelschappen zal binnenkort te Utrecht of Arnhem plaats hebben. Alsdan zal een definitief bestuur gekozen en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wijze de betooging zal plaats hebben. In geen geval kan dezelve op den feestdag zelve gehou den worden, daar dien dag de gezel schappen in hun eigen gemeente noo- dig zullen zijn tot opluistering van te houden festiviteiten. Zooals men weet wordt deze groot- scke huldebetooging op touw gezet door den heer M. J. H. Kessels, te Tilburg, die in '95 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noord-Bra- bantsche muziekkorpsen inrichtte bij gelegenheid van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Tilburg. Het dagelijksch bestuur van Rot terdam heeft geweigerd aan den gemeenteraad voor te stellen kosteloos terreinen af te staan voor de daar in het volgend jaar te houden interna tionale bakkerij-tentoonstelling. Van groote ingenomenheid met deze tentoonstelling pleit dit besluit van het dagelijksch bestuur zeker niet, en er moeten dan ook wel degelijke redenen zijn, die zulk een ongewoon besluit rechtvaardigen. Naar men zegt, zou de burgemeester zich uitgelaten heb- beD, dat hij het gevraagde terrein niet kosteloos kon geven omdat dan iedere corporatie, welke het een of ander op touw dacht te zetten, recht zou ver krijgen op dat gunstbewijs. Maar bovendien hij zag het nut van derge lijke tentoonstellingen voor eene ge meente niet in. Voor üe inwoners waren zij niet voordeelig en daaren boven trokken zij massa's slechte vrouwen en ander gespuis dat bleef hangen en later den noodigen last gaf. Ook de beide wethouders schij nen van dit gevoelen "e zijn. Gisteren werd door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Mid delburg tegen A. C. II., oud 20 jaar, van Exeter (Engeland), beschuldigd van oplichtingen ten nadeele van de firma Alfred Crook, alhier, eene ge vangenisstraf van 2 jaar geëischt. Uitspraak a.e. Vrijdag over 8 dagen. Men schrijft ons uit Middelburg Dsn heer J. Warren te Vlissingen, die het minst had ingeschreven voor het onderhouden van en het doen van herstellingen aan het Rijks-archiefge bouw te Middelburg, alsmede het iurichten van eenige lokalen tot bewaarplaats der Rijks archieven, is dit werk niet gegund. Aan het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg zal nu op 29 October een herbesteding plaats hebben,- waarvan de raming 12.000 bedraagt. De 2e luit. kwartiermeester Van Breen van het 3e reg. inf., in garnizoen te Bergen op Zoom, wordt op 1 Nov. te Middelburg gedetacheerd. Naar de M. Ct. verneemt, is het in verschillende bladen voorkomende be richt inzake een voorstel te doen door Gedeputeerde Staten aan de Provin ciale Staten, tot aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst op de Wester-Schelde, zeer voorbarig. Er is nu door dat college omtrent dit belangrijke punt nog geene beslissiug genomen; wel zijn daar omtrent inlichtingen genomen en zal de zaak spoedig worden overwogen. Ged. Staten stellen voor aan de afdeeling „Zeeland» van de Vereeni- ging „Het Nederl. Rundveestamboek" voor de jaren 1898, 1899 en 1900 een crediet te openen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der veeteelt in dit gewest, tot een maximum van 1050. De surnumerair der posterijen W. F. Dhout, op 16 dezer te Bergen op Zoom bij het postkantoor werkzaam gesteld, wordt met primo November naar Ierseke overgeplaatst. De aanhoudende, lage prijzen van het rundvee, tengevolge van het slui ten der grenzen, beginnen merkbaar invloed uit te oefenen op den veestapel' Vele veehouders beginnen zich dan ook reeds toe te leggen op het fok ken van schapen, hetgeen hun voor- deeliger toeschijnt. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Door het provinciaal college van toezicht op het beheer enz. in Zeeland zijn benoemd tot lid van het algemeen college, de heer A. de Roo Pzn, te Groede en tot secundus mr. Ph. J. Callenfels te Middelburg. Naar men meldt, zal de behande ling der bekende zaak van den predi kant van Kapelle, die onlangs te Kloetin- ge een huwelijk kerkelijk inzegende, zonder dat hem een schriftelijke ver klaring van den ambtenaar van den burgelijken stand was verstrekt, waaruit bleek dat het huwelijk volgens de wet vras voltrokken, doch daarby zelf als getuige tegenwoordig was, geen voort gang hebben, wyl den bevoegden rech ter de zaak niet gewichtig genoeg voorkomt. Geref. Kerken. Aangenomen het be roep naar Middelburg A. door dr. L. H. Wagenaar, te Arnhem B. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije - en ordeoefeningen de heer J. J. Geluk, te Bruinisse, en Mej. A C. de Wilde, te Goes. De onderwijzer L. Soeters, te St. Annaland, herdacht 21 Oct. j.i. den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst dier gemeente tradzoowel van de zijde zijner collega's in het eiland Tholen, als van het gemeentebestuur, ontving de jubilaris stoffelijke bewijzen van belang stelling. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Colijnsplaat. jaarwedde f 500, heeft zich na meerdere oproepingen, geen enkele sollicitant aangemeld. Tot hoofd der openbare school te Eikerzee (Schouwen) is benoemd de heer N. Nieuwdorp te Ridderkerk. Met een lyst voor eeu „verloren» schaap of koe heeft menigeen kennis gemaakt, 't Hangt heel veel van den „kop» af, wat er geteekend wordt. Een burgemeester in één der Oldambtster gemeenten leidde zoodanige lijst in met deze versregels „Och, Grijtjemui heur schaop is dood 't Verdrijt van 't olie mensch is groot. Maor dut nou elk zien puutje open, Dan ken ze weer zoo'n dijrtje koopen." De menschlievende burgemeester had zich niet vergistoveral werd Grytje- mui's lijst met gelach ontvangen en er werd flink geteekend Twee diakenen, van verschillen de kerkelyke gemeenten, ontmoetten el kaar in een der straten van 's Hage, beiden met een schaal in de hand. Diaken A.Gaat ge daar collecteeren Diaken B. Ja. Diaken A.Dat zou ik u niet raden. Ik kom er juist vandaan en was de vierde vandaag. Dit waar gebeurde voorval bewijst, hoe noodig 't is, stelsel te brengen in de regeling van de collecten, en vooral, dat het gemeentebestuur moet optreden tegen de „stroopers", die zooveel moge- lyk het water afvisschen voor den neus der werkelijke ambtenaren. Want is 't wonder, dat de diakenen jaarlijks te klagen hebben over voort durend lagere opbrengsten der collecten, als men op zoo onberedeneerde wijze de liefdadigheid uitput en de collecten tot een last voor de ingezetenen maakt (H. Ct.) Te Arnhem heeft een jongmenach geloot die nog geen meter groot was. Te Utrecht hadden zegt het „N. v. d. D.gisteren de meeste scholen vacantie, om aan de leerlingen gelegen heid te geven de kleine studenten-ry- jool te zien, welke aan de groote voor afgaat. Eene menigte van deze schooljongens maakte naar onze berichtgever meldt van die vrijheid een zeer yerkeerd gebruik. Zij trokken in troepen van wel vijfhonderd en meer door de straj ten, bezochten de scholen, waar geen vrij-af was gegeven, staken „veront waardiging»-vuurtjes" af in den vorm van zwermpotten en voetzoekers, en hielden eene „protest-meeting," waarop groote menschen jaloersch konden zijn. Menigeen zegt onze correspondent wist niet, doch ondervond het nu voor het eerst, dat Utrecht's scholen zulk een leger van tierende jongens als eene soort van sprinkhanenplaag konden te voorschijn brengen. Dat inmenging der politie in deze olie in het vuur was, is te begrijpen voor wie bekend is met de rumoerig heid van zoovele leerlingen der burger avondschool, die avond aan avond de stad op stelten plegen te zetten. VLISSINGEN, 23 October. Door tusscbenkorast van den Bur gemeester werd ontvangen ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de omgekomen roeiers van H.H. M.M. de Koninginnen de som van 150. Hedenmiddag werd nog voor bet zelfde doel eene gift van 25 ont vangen van J. A. de W. alkier. Gisterenmorgen moest de sneltrein van Vlissingen naar Oberhausen, even voorbij Goes stoppeD, doordien de koppelstang gebogen was. Nadat deze van de machine verwijderd was, werd de reis met 20 minuten vertraging vervolgd. Te Rozendaal werd liet defect hersteld. Door dit oponthoud miste de post de aansluiting met den eersten trein naar Nijmegen. Zooals men uit eene hier achter geplaatste advertentie ziet, zal door de tooneelvereeniging „Momus" in het lokaal „Admiraal de Ruiter» alhier, op Zondag 31 October a.s eene lief dadigheidevoorstelling worden gegeven ten bate van het geziy van Van dei Kolk, wien den 5en dezer aan de Maatschappij De Schelde een ongeluk trof, aan welke gevolgen hij den- zeifdeu dag overleed Nog kunnen wij melding maken dat ook bij de leden van de vereeniging «Onder Ons", het voornemen bestaat met medewerking van bet muziekge zelschap «De Werkmansvriend", eene uitvoering te geven ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der 3 October omgekomen roeiers, en voor het gezin van Van der Kolk. A. s. Maandag zullen lijsten tot dat doel rondgaan. Wij hopen dat deze voorstellingen door een druk bezoek werkelijk ten bate van de zwaarbezochte gezinnen strek ken zullen. Men meldt aan de Goesahe Ct. Den 15 dezer trad debenoemde brievengaarder te Ellewoutsdijk in functie, en reeds den volgenden dag verzocht hij aan zijne autoriteiten, om teruggeplaatst te mogen worden in zijne vorige betrekking van postbode. Onder de gemeente Wissekerke zijn van enkele landbouwers drie koeien en vier paarden plotseling bezweken. Men vermoedt dat het eten van natte klavers hiervan de oorzaak is. Men schrijft ons Het mennen der suikerbieten in Zuid-Beveland had zelden onder zulke gunstige omstandigheden plaats als dit jaar. De wegen toch waren dit jaar in den besten Btaat, terwijl zij anders in echte modderpoelen herschapen zijn. Bovendien is dit weder zeer voor deelig, omdat het trekken der zwaar beladen wagens thans door 2 paarden gemakkelijk gedaan kan worden, ter wijl andere jaren dikwijls 4 paarden noodig zijn om de wagens van het land op de wegen te krijgen. De genieente-begrootiug der ge meente Zierikzee is voor 1898 vastge steld op een bedrag van f136,778,lS'/j in ontvang en uitgaaf. De hoofdelijke omslag is met f 40 U0 verhoogd en op 33000 gebracht. Te Zierikzee bedraagt het aantal echtparen dat zich heeft aangeboden voor de vacante betrekking van vader en moeder in het diaconieverplegings- gestieht der Ned. Herv. gemeente aldaar, niet minder dan 76. Aan den heer R. Snel is op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de Duitsche taal aan de H. B. School te Goes.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 5