J L RECHTSZAKEN Gemeng De eeremaaltijd die door de Provin ciale Staten van Gelderland te Arnhem in het Provinciehuis Zaterdag aan de Koninginnen wordt aangeboden, is voor 134 couverts ingericht. Het denkbeeld is geopperd om wanneer de Koninginnen na haar bezoek op aanstaanden Zaterdag huiswaarts keeren, in die straten waar Hare Majesteiten des avonds doorrij den, voor iedere woning een persoon met een brandende fakkel te plaatsen. Zulk een verlichting is eenvoudig niet duur en maakt een goed effect. In andere landen wordt het vaak gedaan. De afstand van de Markt langs de binnensingels tot het station is niet groot; een paar honderd fakkels zouden voldoende zijn. Het pleit is beslecht bij welke partij het eenig christelijk historisch lid onzer Tweede Kamer zich zal voegen. Ds. de Visser heeft zich bij de conservatief antir. Kamerclub, «fractie Lobman* aangesloten. Ds. de Visser heeft echter in het «Ned. Dagblad» verklaard dat hij niet ingelijfd is bij de club Lobman. Hij noemt het bericht een «canard,» dat hij tegenspreekt omdat sommigen er geloof aan zouden kunnen hechten. De minister van binnenl. zaken heeft doen weten dat in de tegen woordige uniform der schutterij-officie ren vooreerst geen verandering zal komen. De heer Borgeeius schijnt dus de reorganisatie der schutterij niet te zoeken in veranderingen van cos- tuum, waarmede de vorige minister van oorlog zich zoo afgaf. Naar men verneemt, is van den post van 50.000, op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1898 ujtgetrokken ten behoeve der Inhul digingsfeesten, het grootste bedrag bestemd voor de inrichting van het gebouw der Nieuwe kerk te Amster dam voor de gewichtige plechtigheid. In verband daarmede zal reeds vier maanden vóór de inhuldiging de kerk ter beschikking van het Rijk worden gesteld. Tevens zou het in de bedoeling liggen, van rijkswege een bijdrage toe te kennen voor de ontvangst van buitenlandsche journaliiUan, die ter gelegenheid van de feesten vreemde bladen zullen vertegenwoordigen. MeD zegt dat de minister van ju stitie Cort van der Linden naar Leeuwarden vertrokken is niet zoozeer tot inspectie der gevangenissen aldaar, maar meer om zich op de hoogte te stellen van de zaak-Hogerhuis, waarvan de uitspraak volgens sommigen een dwaling der justitie is. De minister wil vóór deze zaak ter sprake komt in de Kamer, door eigen onderzoek zich overtuigd hebben of hier werke lijk aan eene rechterlijke dwaling, zooals door sommigen beweerdt wordt, te denken is. Te Harlingen is de haven zoowat in denzelfden toestand als zekerenu op non-activiteit gestelde haven in een onzer andere zeesteden, d. i. dat door verkeerden aanleg de aanslibbing in buitengewone mate toenam in de laatste vier maanden met een meter. Aan dien toestand kan nu volgens deskundigen verbetering worden toe gebracht door eene verlenging van de havenhoofden met ombuiging naar het noordwesten. «Wanneer ge nog een voet verzet, schiet ik u neer 1" riep tante Rose en hield de revolver op zijne borst gericht. «Jacobriep eensklaps de zieke met zwakke stem. Julie en de Mesnil, die eenige pas sen van het bed verwijderd stonden, keken verschrikt om. «Jacob,* riep de directeur nog eens de Mesnil verroerde zich niet. «Jacob slaapt, mijnheer Roland,* zei Julie. „Wees zoo goed hem te roepen,» sprak hij gelaten, terwijl hij zich een weinig oprichtte, «ik hoorde voetstap pen in de gang, aan de voorkamer klopte iemandhij moet zien wat er gaande is.» De Mesnil schrok. «Laat niemand binnen, gravin,* sta melde hij, «anders zeg ik alles.* Julie keek hem verachtelijk aan en ging in de zijkamer om aan den wensch van Roland te voldoen. De «Telegraaf* meldt dat het Kamerlid, de heer Tak van Poortvliet, op den straatweg naar Wassenaar in zijn rijtuig onwel geworden is. Hij scheen door een lichte flauwte te zijn getroffen, maar kon na in een aan den weg gelegen woning te zijn binnengebracht, kort daarop weer naar zijne woning te 's-Gravenhage terugrijden. Volgens aan de woning van den heer Tak verstrekte inlichtingen was, naar de verklaring van zijn geraad- pleegden geneesheer, het geval geheel van voorbijgaanden aard. Trouwens de heer Tak kon Vrijdagavond ten zijnen huize aan den famili'edisck verschijnen- Ingevolge kon. besluit van 8 dezer no. 33, zal de divisie voor binnenland- schen dienst, bestaande uit Hr, Ms. pantserschepen „Piet Hein", „Evert- sen," en «Kortenaer*, met 16 October worden opgeheven. Op Maandag 22 November en vol gende dagen zal te 's Gravenhage het tweede examen worden afgenomen voor surnumerair der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, waaraan slechts kunnen deelnemen zij die in 1893, 1894 en 1895 het in art. 4 van dat besluit bedoeld examen met gunstig gevolg hebben afgelegd; en zal tevens gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-ve- rificateur. Te Oostvoorne spoelde een flesch aan, die, na verbrijzeld te zijD, het volgende briefje bleek in te houden Je suis sauvé, Nova Zemhla, 17 amit 1897 André. Dat men hier met een aardigheid te doen heeft, is wel buiten eenigen twijfel. Onder de liederen door het Am- sterdatnsch Vocaal Kwartet dat zich ook te Middelburg liet hooren, ge zongen, komt ook een voor van een componist uit Amsterdam, Alph. Diepenbrock. Men zou, zegt «de Telegraaf» aan het «Bruiloftslied* uit de 15e eeuw niet vermoeden dat er door iemand fln de siècle 19e de muziek bij was g-eeehreren. In dat lied heeft Die penbrock zich als een echt contra- punctist doen kennen, in staat om te wedijveren met de oudjes uit de 17e eeuw. Maar behalve het strenge contra punt spreekt uit dit lied een groote muzikaliteit, iets dat men op verre na niet, van alle werken, in den stren gen stijl geschreven, verklaren kan. Woensdagavond werd door het Bergen-op Zoom's Mannenkoor nog maals een hulde gebracht aan zijn vroegeren directeur, den heer N. A. Bouwman. Dit huldeblijk bestond in het aanbieden van het eeredirecteur schap der vereeniging en van een aquarel, van de hand van den heer Aug. Asselberg te Helmond. («B. o. Z.Ct.)" VLISSINGEN, 12 October. Vrijdag e.k., des namiddags te 3 ure, zal in eene buitengewone zitting van den gemeenteraad alhier de nieuw benoemde Burgemeester, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, worden geïnstalleerd. Doch daar trad Jacob reeds binnen met de lamp in de hand. De bediende was zeer verwonderd, dat de slaap hem overmand had en hij meende te droomen, toen hij drie personen in de kamer van zijn meester vond. «Jacob ga zien, wie er klopt,* be val de directeur. «Gij meldt mij ech ter eerst, wie er is, eer ge iemand binnen laat en zeg niet, wie hier is." Jacob verwijderde zich Roland richtte zich hooger op en reikte naar het glas op het tafeltje. Met een kreet vatte Rose zijn hand. «Drink niet riep ze, «er is vergift in; hij wilde u dooden." «Ik hoorde het, maar ik wist niet, dat het vergift er reeds in was,» her nam Roland bedaard. «Ik verzoek u den drank te verwijderen eer iemand komt." Gehoorzaam nam nu Julie het glas en schudde de limonade door het ven ster uit, dat ze vlug geopend had. Jacob kwam weer binnen, hij beefde Nog enkele dagen en de werkzaam heden aan het waterreservoir, wat betreft het met aarde bedekken, zijn geëindigd. Het is dezer dagen in gebruik gesteld, en zal, naar wij hopen, aan de verwachting voldoen. Lofwaardige voorbeelden die navol ging verdienen Gisteren kwam bij het gemeente bestuur alhier eene gift in van fr. 50, voor de nagelaten weduwen en wee zen van de bij de ramp van 3 October omgekomen roeiers. De heer L Lammens te Parijs die dit bedrag zond, had vooraf aan het gemeentebestuur alhier om inlichtin gen verzocht of hetgeen over die ramp in de dagbladen was vermeld, waarheid bevatte. Zooals reeds vroeger is gemeld schonk ook de firma Spindler &Top- pingjalhier, voor datzelfde doel f 100. Het nieuwgebouwde flottielje-vaar tuig «Serdaug", comm. de luit. ter zee le kl. P. T. van der Velden Erdbrink, wordt a. s. Dinsdag van Vlissingen te Hellevoetslnis verwacht, vanwaar hel, na geïnspecteerd te zijn, zee zal kiezen met bestemming naar Oost Indië. Zaterdagnamiddag had san de bri- quetteufabriek alhier een treurig onge val plaats,vooral treurig omdat de oor zaak aan onvoorzichtigheid te wijten was. De ruim 12jarige M. B., aldaar werkzaam, maakte de in werking zijnde briquettenpers met zijne hand schoon, niettegenstaande hem her haaldelijk geboden was dit slechts te doen als de pers niet in werking was en daarvoor een daartoe aange wezen gereedschap te gebruiken. Hij moest zijne onvoorzichtigheid duur betalen, want de pers kwam op zijn hand neder, waarvan de vingers be kneld geraakten en afgesneden werden. De eigenaars der fabriek lieten den knaap onmiddellijk met een rijtuig naar het Gasthuis brengen, waar na geneeskundig onderzoek de gewonde hand in zulk een toestand werd be vonden, dat tot afzetting moest worden overgegaan. II, Ms. stoomkanonneerboot «Bul- gia- commandant luit. ter zee le kl. Michelhoflf, vertrok gisterennamiddag van hier naar Brouwershaven om schijf te schieten. Het Hdbl. van Antwerpen meldt dat te beginnen van 15 October 1897 de aankomst in de monding der Schelde van schepen bestemd voor Antwerpen, vier maal daags per tele graaf zal aangekondigd worden. Het eerste dagelijks telegram zal verzonden worden van Vlissingen om 7 ure, gedurende de werkdagen en om 8 ure des Zondags, het tweede om 11 ure 45; het derde om 15 ure 45 en het vierde om 18 ure. Deze telegrammen zullen aangeplakt worden in de Handelsbeurs, aan het lokaal van het Loodswezen en in de bureelen van den havenmeester. Naar men ons meldt is de voor stelling van de heereu Zumsti en de Gelder in het lokaal «Admiraal de Ruyter" op Zondag jl. uitstekend geslaagd, terwijl de zaal stampvolwas. De goocheltoeren van den heer Zumsti verrieden een vaardigheid, welke de oude Bamberg zou kunnen benijden. De heer de Gelder, specia liteit in acrobatische kunstverrichtin- als een riet. «Mijnheer de graaf de Lomont is buiten met twee heeren van de politie ze zoeken Hij zweeg eensklaps en keek de Mesnil aan, die als een marmeren beeld bleef staan. «Ze zoeken mij," stotterde hij en richt te een smeekenden blik op Roland, alsof hij van dezen redding verwachtte. «Is naar graaf de Mesnil gevraagd geworden «Ja." Wat heb je gezegd «Dat ik geslapen heb" «Zijn er nog meer menschen in den corridor «Neen." «Steekt in mijn bureau de sleutel van binnen «Ja.* «Ga dan in mijn bureau, graaf de Mesnil. Vandaar komt ge in de gang en over de trap in den tuin. Jacob, je neemt uit mijne schrijftafel in de gen, verwierf veel bijval met zijne krachtevolutiën met stoelen, tafels enz Veel succes had genoemde heer met zijn Amerikaansch prijsbinden. Nadat hij door twee heeren uit het publiek met een touw van 25 M. lengte stevig op een stoel was vastgebonden, werd hem 5 minuten tijds gegeven om zich los te maken. Na verloop van nog geen minuut had hij dit kunststuk verricht. De heer P. Merckens is voor het studiejaar 1897/98 benoemd tot kli nisch assistent op de afdeeling van den hooglaaraar dr. J. Rotgans in het Binnengasthuis te Amsterdam. Men schrijft ons uit Middelburg Donderdag 4 November wacht ons h er ter stede iets buitengewoons op tooneelgebied. Dien avond zal nl. in den schouwburg, door bemiddeling van de «Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunst gebied te Middelburg», een voorstel ling worden gegeven door de Rotter- damsche afdeeling van het Nederl. Tooneel, onder directie Yan de heeren Le Gras en Haspels. Het plan om hier ter stede eene afdeeling van den Anti-Dienstvervan- giugsbond op te richten, is verwezen lijkt kunnen worden. Met aanvankelijk een SOtal leden is de afdeeling tot stand gekomen. De heer mr. W. A. van Hoek, die zich wegens gezondheidsredenen uit het openbare leven zal terugtrek ken, zal deze gemeente metterwoon verlaten en zich in Limburg vestigen. Vrijdagavond is een 46jarige dienstbode, dienende bij mevrouw de J., op den Kinderdijk, om boodschap pen gezonden en tot heden nog niet teruggekeerd. Men vermoedt dat haar zij is bijziende een ongeluk is overkomen. Aan H. A. M. van Visvliet, 2e luit. der schutterij te Middelburg, is bij kon. besluit eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Te Renesse op Noordschouwen, zijn aan strand gespoeld twee pakken in- ladingsdocumenten van de stoomsche pen British Queen en Straits of Dover, welke in bewaring werden genomen door den beer de Kater, Britsch consulairagent te Brouwershaven. Een twintigtal commissionairs in Zuid-Beveland hebben zich bij request tot den directeur der telegrafie te VHage gewend met het verzoek te zorgeD dat hunne collega's, om in het request aangevoerde redenen, niet aangesteld worden tot telefonisten. Een deskundige heeft het request voor hen opengesteld, waarin in vrij krasse bewoordingen voorgekomen handelin gen worden gelaakt. Tot telefoniste te Dordrecht is be noemd mej. R. L. Faas, thans werk zaam te Ter Neuzen. Men schrijft ons uit Sluis De wielrijdersbond «Cadsandria", had een wedstrijd in het vlug en langzaam rijden uitgeschreven. Zondagmiddag 10 October, werd die wedstrijd aan de Draaibrug (ge meente Aardenburg) gehouden en opgeluisterd door het fanfare-corps van Aardenburg. Begunstigd door droog weer hadden vele belanghebbenden en nieuwsgie- eerste lade de brieventasch en geeft ze den graaf, maar pak eerst overjas en hoed." De zieke had zeer snel gesproken en Jacob haastte zich aan dit bevel te voldoen. De Mesnil nam de klee- ren met bevende handen aan. Julie legde hare hand op den arm van den knecht. «Hij is een moordenaar," zei ze, op den graaf wijzende, «en gij wilt hem helpen vluchten Jacob keek verbaasd de gravin en den graaf de Mesnil aan, die niet durfde tegenspreken. Doch Roland richtte een ernstigen blik op Julie en hare hand zonk neer. »Vlug," beval de directeur, «de heeren daar buiten hebben reeds een minuut gewacht; Laat nu de heeren binnenkomen, Jacob." De Mesnil keek nog eens schuw rond en sloop toen door de deur te genover de voorkamer én drukte ze zacht in het slot. rigen huis en hof verlaten, zood&t he' aantal tram- en voetreizigers zeer aan. zienlijk was. In het vlug rijden behaalde de heer J. de Hullu van Breskens den len eiJ eenigen prijs 5.—). De rit was vSD de Draaibrug over Oostburg, ZuicUSD de, Sluis naar het punt van vertrek In het langzaam rijden behaalden de heeren Stoop en Vogel »811 Aardenburg en P. Beun Gz. van Sluig resp.den len,2en en 3en prijs.Bovendien werd nog een ringrijderij per fiets ge houden waarbij de heer Bruinooge van Aardenbarg de meeste ringen verwierf In een te Ter Neuzen gehouden bijeenkomst van de besturen der liberale kieavereenigingen van Ter Neuzen en Zaamslag, werd besprokea een plan tot oprichting van een centrale kiesvereeniging, gegrond op de beginselen vervat in het program van de Liberale Unie, zonder zich echter daaraan vooralsnog a»n te sluiten. Benevens het maken van propaganda voor de vrijzinnige beginselen zou de centrale vereeniging optreden bij ver kiezingen voor de Prov. Staten in het district Hulst en voor de Tweede Kamer in het district Oostburg. De be turen, die zich met hst doel geheel konden vereenigen, zullen in hunne vereenigingen een voorstel om daartoe te geraken in behandeling brengen. (T. N. Ct.) te snel varen op oordeeld tot f 25 b hechtenis. Bij mej. v. D. te Akael is eens pompoen gegroeid die het buitenge wone gewicht had van 7'/s kilo en een hoogte van 66 centimeter. Kerk- en Schoolnieuws. Naar de »Zutph. Ct.» verneemt, heeft de Regeering niet het voornemen, het bs- sluit van den gemeenteraad van Zutpheu, waarbij bepaald is dat «schoolvergaderin gen» verplicht zullen zijn, te vernietigen, omdat zij de bepaling in de verordening niet in strijd acht met de wet op hit L. O. De bepaling luidt, dat de hoofden der scholen ten minste drie malen 's jaars liet onderwijzend personeel, aan hunne scholen werkzaam, moeten samenroepen om de aangelegenheden van het onderwijs te be spreken. Zaterdag 9 October hield de ouder- wijzersvereening in het arrondissement Oostburg hare najaarsvergadering. De heer Borrenberg, hoofd der RK. school te Oost- burg, sprak een uur lang over de door hem in 't licht gegeven serie rekenboekjes: Begrijpen en Doen». Met belangstelling werd dat droge onderwerp aangehoord en was een vrij vleiende beoordeeling van zijn werkjes de vrucht van het gevoerd debat. Groot applaus der Vergadering en de dank des voorzitters wat bet loon van de uitvoerige en prettige toelichting bij de onthoudings-platen door den heer Ter Laan, hoofd eener echool te Sluis. De gemeenteraad van Zierikzee heeft benoemd tot Ieeraar in de FranBche taal en letterkunde aan de hoogere burger school aldaar den heer Van Geleuken, te Voorburg. Door de Arrondissemente-Reohtbank te Middelburg is heden o.m. veroordeeld, wegens diefstalF. X. G., 17 i., zonder beroep alhier, tot 1 jaar gevangenisstraf. Ta Amsterdam zal Vrijdag 15 dezer voor het 3e kantongerecht (met gesloten deuren) behandeld worden de eerste over treding der politie-verordening op de open bare huizen van ontucht, De rechter zal alsdau moeten beslissen, of zeker huis op het oogenblik der over treding niet wat hotel, maar bordeel. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft M. G., gezagvoerder van hef stoomschip «Hermine" te Embden, ter zake van het Julie ging zonder een woord te zejrgen in de vensternis zitten en verborg zich achter de gordijnen, want ze wilde niet gezien worden. Ze zou pijnlijke verklaringen moeten afleggen ze voelde, hoe hare zenu wen trilden, zoodat ze niet bedaard kon spreken. Helder brandde het licht in Rolands kamer buiten was het echter heel donker geworden. «Des te gunstiger voor den misdadiger," dacht ze, «die daar heenvlucht met de kleeren en het geld van zijnen vijand." Waarom had Roland dien ellende- ling helpen vluchten, die zulke snoode j* plannen koesterde P Indien tante Rose niet ware hier geweest Jacob sliep immers en Roland ook, zeker hadde hij bij zijn ontwaken de limonade gedronken, die zij bereid had en morgen Rillend drukte Julie de handen voot haar oogenze meende reeds den doode te zien. (Wordt vervolgd) Verkooplngen c Op Vrijdag 2S gebouw van het pr< te Middelburg wo maken en inhangen herstellen en verwis buitenvloerdeuren sluizen van het kat Vlissingen en te V De Londenecl »N. R. Ct,» heeft moordenaar Müller tot Juni 1893, in he te Banstead is verpl «Ik stelde te Ba schrijft hij, of d natuurlijk scheen, c maakte van een cd licht der latere gel het stellige bescheid tuigd hield, dat speelde, maar zich 4 Het volgende »N. R. Ct.« medeg In den loop van betreffende Guetav in Maart 1893 hier gekomen, gelijk 1 krankzinnigengeatic maar uit Nederlanc en Nijmegen was moet Muller geze Brussel kwam. In den nacht dag vervoegden zi weduwe Bos, vro personen, die haa kloppen, wekten. Z: en vroeg wie daar antwoord kreeg: «i deur opende, werd grepen en zoodanig gehouden, dat de hou snuffelen, wa maakte van 90 gu! namen de dieven vrouw deed onmid politie, doch men i op het spoor. Op de kermit; Apeldoorn, wsb tot haan aan de poe was het doel om gi een sabel den kop 't Is onbegrijpelij kon plaats hebbi burgemeester, scbri Men zegt da terdamsche jongen moord; beschuldig' vangenisstr&f kan De dezer dag leden heer C. 0' bij uiterste wilsbe: zijne talrijke ptch len zijn van de vo| ningen. In de gen door brand eenige verbrand, waarschi boer was afwezig, Zondag is onder Schevening; ling overledon. Deze beambte hi te voren oneenig gevangene die zijn om naar de god: Eerst nadat hulp i ambten werd verle in geslaagd den ge verlaten, maar wah voet geraakt. Later in zijn kar hij. Te Oosthu-.ze een put gevallen Kollumerzwaag (F dat uit de sohool I wagen. Hij werd 2 dood spoedig volg' Zondagmor; gens op een der gr te Kaatsheuvel eer dende een kinde naar den geneeshe doet onderzoek. Nabij de T wilde zwanen gezi feten als een voort winter wordt besc In Tienraai stig ongelijk gebei uit Wel stond het station voor Het paard schri trein, die voorbijr door te vallen en het hoofd, waardo kwetst werd. D» den geest. De Be lgische de heer Vandenpi om toegelaten te i de spoorwegen, e> gesteld. Bekwaamheid a alleen den doorsla Bij den gem is een voorstel i kammen, borstels, aan de kappers te ontsmetten na Te Parijs van een zeer gr gezworen heeft r republikein te ver het nog al eens 1< Terwijl in oude wereld de toenemen, is die

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 2