Vrijdag- i October No. 115. 35e Jaargang. 1897. B i ïi n e ii I a n d. I li l 1 L L K T O V i' II i Mi, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij don Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van drie»aal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonnun imer ÏO Abonncments-Adrertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Gelijk uit ons telegram in 't vorige nummer bleek, hebbeu de socialistische leden der Tweede Kamer reeds bij den aanvang der parlemen taire debatten zich niet onbetuigd ge laten. Nader lezen wij daarover dat bij de beraadslaging over het adres van antwoord (algemeene strekking) de heer Van der Zwaag tegenstemde omdat het adres laffe vleierij bevatte tegenover de Koningin, die als elke moeder, ma.vr met meer middelen, voor haar eenig kind zorgt, en omdat de toestand volstrekt niet gunstig is, zooals de troonrede meldt. Het volk lijdt iD vele deeleu des lands gebrek. Bovenal meent hij dat zonder algemeen kiesrecht geen hervormingen zullen baten. De heer Troelstra moest ook zijn stem onthouden omdat het ont werp een weerklank is op de onjuiste troonrede. Het verwondert hem dat de regeering, waarin de heer Borgesius zit, niet spreekt van het erbarmelijk kiesrecht. Voor alles is noodig alge meen kiesrecht voor mannen euvrou- weu. Wat tot zijn spijt in de troonrede gemist wordt is een wetsontwerp tot Staatspensioneering. Hij betreurt dat in de commissie voor pensioneering geen sociaal demokraat zit en wijst op de noodzakelijkheid out huurboeren schadeloos te stellen wegens nadeelen door de veeziekte. De heer Staalman (antir.) stemde ook tegen. Hij wilde dat de Koningin in een omgeving van waardigheid zou gebracht worden. Bij de benoeming van drie leden der Tweede Kamer commissie voor de stenographie, waartoe herkozen werden de heeren Schaepmau, Loh- man en De Beaufort, deed zich het in ons parlement geheel ongewoon verschijnsel voor, dat ook op een mi - nister stemmen werden uitgebracht, n.l. op den heer Borgesius die, zooals men weet, ook lid der Kamer is en in deze hoedanigheid deze stemmen op zich vereenigde. Zouden zij die hunue stem op hem uitbrachten, niet eens hebben willen laten zien tot welke gevolgen het combineereu van het ministerschap met het Kamerlidmaatschap aanlei ding geeft Staatsbegrootiug voor 1898. Op de begrooting van marine voor 1898 is voor den aanbouw van nieuwe schepeu ƒ811,000 minder, voor her stelling en uitrusting 117,725 meer uitgetrokken, voor aankoop van mate rialen 18,750 minder, voor gereed schappen en werktuigen 38010 meer. Van het bedrag van ƒ4,189,000 voor nieuwen aanbouw is/'4.024 000 bestemd voor voortzetting van den bouw der drie toegestane pautserdek- schepen ea 165,000 als eerste termijn 22). „Ik beloof alles wat u verlangt," zei Julie en giDg op de sofa zitten. De directeur nam tegenover haar plaats en begon te spreken. Duidelijk schilderde hij haar het rampzalig leven van den armen man, diep ongelukkig, al was ook hij een de Loinout. Roland verhaalde hoe de knaap in ellende tot man opgroeide en grijsaard werd en naar Lomont kwam om daar zijn stukje brood te bedelen. Voor eenige weken zou Julie ieder- eeu, die het waagde haar iets ouaan- voor aanbouw op 's Rijkswerf te Amsterdam van een pantserschip, ge wijzigd type-Kortenaar. De zeer gemotiveerde drang tot het uitleggen van gasboeien, teneinde ook des nachts veilig te kunnen varen, maakt belangrijke uitgaven noodig. Eene traktementsverhoogiug is voor gedragen voor de ambtenaren bij 's Rijkswerven, dienende in den rang van klerk, die daarvoor in aanmerking komen. Op de begrootiug van financiën komt een post voor van ƒ5000 voor het ontwerpen van nieuwe beeldenaars en het vervaardigen van nieuwe stem pels, bestemd bij de inhuldiging der Koningm. De vergoeding aan deur waarders der directe belastingen we gens «rmindering tengevolge vau de invoering van het nieuwe personeel is 30,000, tegeu 13,900 het vorige jaar. De minister van oorlog vraagt 4000 voor de aanschaffing van nog eeDige rijwielen voor het leger, waar door elk regiment over 20 rijwielen kan beschikken. Voorgesteld wordt eene nieuwe kazerne te bouwen voor de hospitaalsoldaten te Utrecht. Nader zal voorgesteld worden de inrichting van een permanent schietkamp voor infanterie. Eene som van 10,000 zal uitgetrokken worden voor de versiering van militaire gebouwen bij de inhul digingsfeesten. De minister van waterstaat heeft verschillende posten uitgetrokken voor verbetering der rivieren, uitbreidings werken te Ymuiden, verbreeding van het Noordzee-Kanaal, electrische ver lichting van de Noordzeesluizen. Vos." .sei-hetering van bezoldiging van brievengaarders en postboden wordt 50,000 en voor bevordering en uitbreiding van personeel ƒ46,000 gevraagd. Voor de Rijks-exploitatie van den intercommunale)! telefoondienst, aan vangende 1 October, zal een afzonder lijk korps beambten worden aangesteld, waarvoor 28,000 is uitgetrokken 50.000 is geraamd voor uitbreiding van het intercommunale net. Voor een lijn UtrechtDuitsc.he grens is 10,000 geraamd. Als Staats-bijdrage aan Suriname vraagt de minister van Koloniën 255,388, voor Curacou als subsidie ƒ63,316. 11e middelen worden als volgt ge raamd Raming van grond-belasting 12,309,000; persoueel ƒ8,700,000; bedrijfsbelasting 4,620,000 vermo gensbelasting 7,000,000 accijnzen 44,400,000 (waarvan o. a. suiker 10,400,000); indirecte belastingen 20,385,000 (o. a. successierecht met 38 opcenten 12,000,000); invoer rechten enz. ƒ8,716,600; waarborg 240,400domeinen 2,450,000 posterijen 8,976,000 telegraphie 1,463,000; staatsloterij ƒ659,000 jachtakten ƒ130,000; loodsgelden 1,850,000; aandeel in de opbrengst der Staatsspoorwegen 3,885,000 aandeel van den Staat in de winsten der Ned. Bank 975,000. geuaams te vertellen, onmeedoogeud de deur gewezen hebben. Hoe kwam het nu, dat ze daar niet eens aan dachtwist Felix Roland haar door zijne stem zoodanig te beheerschen Krampachtig drukte Julie de han den samen tranen kwamen in hare oogen. „U kwelt mij vreeselijk I» zei ze eindelijk, toen Roland zweeg. „Gij hebt den man, van wien gij spreekt, uwe eigen woorden in den mond ge legd, ge hebt gesproken, wat gij in zulk geval zoudt gevoeld hebben. De oude Raoul onmogelijk neen, hij kan zoo niet denken, zoo niet voe len dat ware vreeselijk I" «Wist gij, dat de oude man tot uwe familie behoort?» Julie ontweek zijnen ernstigen blik. „Neen. Wel hoorde ik nu en dan een woord, dat de bedelaar van voor name afkomst was. Nooit heb ik daar verder over nagevraagd. Mij was de bedelaar lastig, wijl ik hem zoo vaak Dat het dobbelen op onze voor naamste badplaats geene onbekende zaak is, kan blijken uit hetgeen de Haagsche briefschrijver van de Arnh. Ct. daarover schrijft Wat het eigenlijk badseizoen betreft, valt het nog niet te zeggen of 1897 een gun stig of een ongunstig jaar is geweest men hoort er zeer verschillend over spreken. Dat het bezoek niet buitengewoon druk was, en van de logeergasten moet men het ten slotte hebben, niet van de Hage naars, die voor hun abevnemeut, meestal op een droogje, de muziek komen hooren, dat bewezen de korte lijsten van aan gekomen vreemdelingen wel kwam er in de laatste maand een vhugje in, omdat de Duitsche badgasten p-ir in September plegen aan te komen, maar ik d-nk niet dat daardoor de achterstand van de eerste maanden ingehaald is. De. tegen den vol genden zomer aan te kondigen dividenden zullen daaromtrent licht kunnen verschaffen. Men kan echter uit de wmsten der naam- looze vennootschappen, die de Scherening- sche hotels exploiteeren, ni;t ten Volle con- cludeeren omtrent de uitkomsten van het eigenlijk bedrijf, met name niet wat het «Kurhaus» betreft, mét zijn belangrijk nevenbedrijf, «de Cercle» 'óf hoe de naam anders is) met de speelbank, van welker winsten het badhuis een percentage geniet, dat alleen reeds gelijk staat met een divi dend over het kapitaal. Dit nevenbedrijf gaat voorspoedig genoeg Al wordt de bank gehouden in een gesloten gezelschap, voor louter leden en geintroduceerden, om welke reden de justitie en politie daar, naar 't schijnt, zich niet met dit door de wet verboden bedrijf kunnen bemoeien, is het lidmaatschap voor iemand, die met ge vulde zakken komt, nog te bemachtigen, en is men overigens niet difficiel met het introduceeren. Men zegt, ik ken de in richting uit ervaring niet, en spreek dus uitsluitend van hooren zeio.en, dat fei- teijjt een muntje van tien gulden toegang tot de bank en het recht om er zijn geld te verliezen geeft. En van dat recht wordt nog al gebruik gemaakt. De Nederlanders zelf geven getuigenis, dat ze de dobbelzucht, waardoor hurne oudste voorouders al be rucht waren, nog altoos bezitten; er wor den groote sommen genoemd, die in de «Cercle» van Scheveningen gewonnen en verloren worden, ener zijn tal van jongelui uit verschillende streken des lands, die geregeld 's zomers in den Haag kamers bewonen en iederen dag naar de badplaats trekken ter wille van het hazardspel. Voor deze soort van badgasten geloof ik gaarne dat de kuur voortreffelijk werkt zoo zij lijden aan «obésitó de la bourse» (beurs- zwaarlijvigheid) althans zullen ze zeer zeker totaal genezen tegen October naar huis kunnen gaan. Men heeft minister Piersun er een verwijt van gemaakt dat hij de bron nen niet heeft aangewezen tot dekking van de op handen zijnde groote uit gaven, welke de sociale wetgeving van 's lands schatkist eischen zal. Hat dit verwijt zeer onrechtvaardig is, betoogt de Aruh. Ct. door er op te wijzen dat de minister enkel eene begrooting indiende voor de behoef ten van 1898 en er dus geenesprake kan zijn van uitgaven voor wetten, die nog moeten ingediend worden. Het ig niet te ontkennen, dat als eenmaal die wetten in behandeling op mijn weg trof. En wie zegt, dat deze man u geen fabel vertelt, dat hij enkel uw medelijden wilde op wekken Hij haat den arbeid en houdt van een lui leven Roland hief de hand op. „De man heeft de waarheid gespro ken, gravin, daarvan ben ik zoo zeker al9 van mijn leven, wanneer hij ook geen bewijs kan leveren. Geen mensch kan in woorden zeggeu, wat de arme man heeft uitgestaan. In zijne hut hangt uw portret, gravin. Voor dit portret bidt hij eiken morgen en avond. Hij is gelukkig, wanneer hij u ziet." Rolands stem beefde ietwat en hij zweeg een oogenblik, terwijl Julie het gelaat afwendde, want ze bloosde een weinig. «Dit is de oorzaak,» ging de direc teur voort, „dat gij den beklagens- waardigen man zoo vaak ontmoet. U herinnert zich nog wel, dat ik toeval lig den oudeD Raoul vond, toen bij door de Mesnil mishandeld was ge komen, de quaestie van dekking sterk op den voorgrond zal treden, maar voor het oogenblik is dit vraag stuk nog niet aan de orde. 's Lands zaken staan gelukkig goed, zegt men onwillekeurig wanneer men eene postbezending later ko men er nog wel meer 45 folio vellen goed gesatineerd papier ont vangt, op elk van welk viertal lange bladzijden niet anders staat dan in een hoek, de titel van een wetsontwerp of wetsvoorstel en verder, midden id, éen regel meldende waar dat stuk te viuden is. Die grootsche opvatting is bij de uitgave van de Handelingen der StateD-Generaal mode, maar dan toch een mode die aardig „in de papieren» loopt. („N. v. d. D.) De Koninginnen zullen heden in cognito een bezoek brengen aan Haar lem, voornamelijk tot bezichtiging van h«t koloniaal museum. In het bijzijn van H. M. de Konin gin heeft 11. M. de Koningin-Regentes gisteren te half twee ure ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer met deu voorzitter aan het hoofd, belast met de «anbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan kolonel J. F. T. C. van Dam van Isselt. command, van het Se reg inf., is volgens het „Vaderland" door den minister van oorlog opgedragen de bewerkiDg der wet op den persoon lijken dienstplicht. De koninginnen vertrekken a.s. Za terdag naar het Loo. Te Nijmegen is overleden op den leeftijd van 88 jaar de gepension. luit.-kolonel der cavalerie J. J. A. Maschek. Volgens raming zou de gouverne- ments-koffieoogst op Java in 1897 bedragen 362,000 pikols. De oogst zal /chter zijn 445,000 pikols, d. i. 83,000 pikols meer, of eene netto- opbrengst voor 1898 van 3 millioen. Overigens is de financieele toestand in Indië zoo gunstig dat het „Hdbl." daarin aanleiding vindt om voor te stellen het uitvoerrecht op suiker at te schaffen. De schatkist kan die rechteD best missen, zegt het blad. Van staatswege zal te Ymui den gebouwd worden een visebba), waarvan de kosten g raamd zijn op 200.000. worden. Eenige dagen later vertelde de oude mau mij zijne lotgevallen en zei mij, dat hij zulk werk verlangde, dat hij verrichten kon." «En bezorgdet gij hem zulk werk vroeg Julie. „Ja," hernam Roland eenvoudig. „Raoul schrijft goed en heeft eenige kennis. Hij is nu opzichter in den zaagmolen.» „Dus is bij niet meer in zijne oude hut «Neen.» „Heeft u den man eene andere woning verschaft?» vroeg Julie, en hare stem beefde. „Ik zei immers, gravin, dat ik hem als opzichter heb aangesteld.» „En door hem kwaamt gij in het bezit der juweelen «Ja, door hem,» antwoordde de di recteur. Daarna vertelde Roland, op welke wijze Raoul het plan van de Mesnil en Robert vernomea had eu hoe het In het afgeloopen dienstjaar, Juli '9697, zijn bij het Nederlandsche leger uit de sterkte gebracht 66 opper-, hoofd- en verdere officieren en 178 onderofficieren en mindereu aan wie een voortdurend militair pensioen ten laste van den Staat is toegekend. Dat Amsterdam nog al wat over heeft voor het lager onderwijs blijkt uit de daarvoor uitgetrokken som ten bedrage van 2,327,000, waarvoor aan oDgeveer 50,000 kindereu onder wijs wordt gegeven. Toch wordt over 1896 geconstateerd dat, behalve het gewone schoolver zuim, 2256 kinderen in 't geheel geen onderwijs genoten, waarvan 925, omdat er op de bestaande scholen in 't ge heel geen plaats voor hen was. Welk een triomf voor de beschaviug het nieuwe repeteergeweer in Indië is, blijkt uit het volgende «Volgens particuliere berichten moe ten de wonden, toegebracht door de kogels der repeteergeweren, vreeselijk zijnde getroffenen moeten zoowat geheel uiteengespat zijn door dat treffen op kleinen afstandde beende ren zijn totaal verbrijzeld. Die uit komsten zijn een geluk voor ons de vrees voor de „snaphaan setan" zal dus ook te Pedir ingang vinden." Nederland heeft op de Internationale YrAcb 11- '«ntoonste 11 i #g te Arnhem, met 50 iuzendiugeu niet minder dan 26 medailles behaald. Wat de inzen dingen betreft uit onze provincie lezen wij van den eenigeu inzender D. J. van der Have, te Kapelle, dat zijne vruchten goed mogen genoemd worden. De jury vond de Nederlandsche vruchten wel niet de allerfraaiste der wereld, maar wel de lekkerste, 't Onderscheid in smaak met de buiten gewoon prachtige Tiroler vruchten bv. ia groot en zeer in ons voordeel. Dat geeft moed voor onze vruchten- kweekers om met het buitenland te concurreeren. Gedurende Augustus zijn in het geheele Rijk voorgekomen 94013 ge vallen van mond- en klauwzeer, onder het vee van 7217 eigenaars. VLISSINGEN, 30 September. De aanbesteding van de schipbrug over het Marinedok alhier, waarvoor deze gemeente 25,000 subsidie geeft, en waarvoor op de Staatsbegrooting van Waterstaat andermaal 37,000 is uitgetrokken, zal in de maand Decem ber plaats hebben. hem gelukte de kleinooden machtig te worden. Julie werd doodsbleek en Roland ging dit punt zoo snel moge lijk voorbij. TeD slotte verhaalde hij haar zijnen gang naar de grot en de gehechtheid aan zijn schat. „U vertelt sprookjes," zei Julie half luid. „De oude reistasch, die u verle den Zondag droegt, bevatte mijne juweelen! We zijn u grooten dank schuldig, mijnheer,» ging Julie voort en richtte hare oogen op Roland. „Onze schuld groeit eiken dag. Ik zou gelukkig zijn, wanneer ik eens alles kon vergelden." „Alleen om aan eene verplichting te voldoen, niet waar zei Roland gelaten. „Wees gerust, gravin, ik ben mij niet bewust, dat u mij dank verschuldigd zijt.» „Dat is barsch, mijnheer,» zei Julie een weinig verwijtend. Hij zag haar aan. „Dan vraag ik u vergiffenis. Indien gij u waarlijk tot dankbaarheid ge-

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1