leesch: Vrijdag 30 Juli. No 88. 35e Jaargang. 1897. tsoorten. worst. 3RUM, 1 ïiiije. Gemeenteraad. Iramdienst jEN. en "Vlceseh-i ik in staat iederen j Iende prijzen, vertrouwen mijner^ 'Walstraat. IBl t ^an OR K li S K. iderkamer, het ïaandblad voor 5 tot 8 jaar, Iat van kleine prookjes en ge- udt het „Kleine bezig door het Iet luisteren naar rijmpjes en ver- plossen van een djes of wel door of kleuren der [vat te gelijk een Jgenaam tijdver- Inog verzuim- voor zijne kin- te teekenen, f er eens mee et ongeveer 120 110). Naar plaat zending geregeld [LLEMANS en fRSCHELOE. 1897. nm 1,40a) 3 25 en 6 20el 2 10a) 3 55 6 50 nm 1 55a) en 4 50 2 15a) 3 25 3 45 Ikerke vm 5 10 6 20e) 6 40d) 8 10 8 40 ,20 naar BreakenB Ie havendienst. I; vm 5,50, 6,80, 6,60 9,10, 9,40, 10,-, 10,20 ,30, 12,—, nm. 1,1°J 2,40. 3,—, 3,20, 3,4» 5,30, 5,50, 6,30, 7,20 nis vm 6,—, 6,40, 7,A0J 19,30, 9,50, 10,10,10,301 111,50, nm 12,1°J 2,30, 2,50, 3,10, 3,^ 5,20 5,40, 6,-, 6,40 VLÏSSINSSCBE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor «Iken regal meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts twee maal berekend, Groots letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeeüge voorwaarden. Uiting van Woensdag, 28 Juli 1897. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de heer van der Bilt wegens ongesteldheid, de heer Wibaut met kennisgeving en de heer en Winkelman en Delvoye. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd De Voorzitter deelt mede een schrijven van den Commissaris der Koningin dat by koninklijk besluit van 17 Julijl. met ingang van 1 Augustus 1897 de heer H. P. J. Tutein Nolthenius is benoemd tot burgemeester van Apeldoorn met toekenning van eervol ontslag als bur gemeester van Vlissingen. Wijders een ingekomen missive van den oud-Commissari3 der Koningin, jhr. mr. W. M. de Brauw, houdende, bij het uederleggen van zijn ambt als Gom missaria der Koningin in de provincie Zeeland, innige dankbetuiging voor de groote welwillendheid en de trouwe medewerking, welke hij gedurende de vele jaren in ons midden doorbracht, ook van den gemeenteraad ondervonden. Zijn verblijf in Zeeland een der aangenaamste bladzijden in zijn leven vormende, zal de herinnering aan dit schoone gewest en zijne trouwhartige bevolking hem steeds onvergetelijk blijven. Nu zijn gezondheidstoestand hem daartoe noopt, scheidt hij niet dan met zeer groot leedwezen van hier De Voorzitter wenscht namens den raad een schrijven te richten tot den Oud-Commissaris der Koningin, waarin 'uij zijn heengaan van hier hulde gebracht wordt voor wat door hem in het belang dezer provincie werd verricht. Een ieder, die hem gekend heeft, zal overtuigd zijn dat hij daarin geenzins te kort is geschoten. De Voorzitter uit den wensch dat het hem nog vele jaren zal gegeven worden eene welverdiende rust te ge nieten en in beterschap toe te nemen. De raad hecht hieraan zijne adhaesie. Eene missive van den nieuwbenoemden Commissaris der Koningin, mr. A. J. Koest, houdende mededeeling, dat hetH. ÏI. de Koningin-Regentes behaagd heeft hem tot opvolger van een in Zeeland hoog gewaardeerd persoon te benoemen. Ten volle bewust van het gewicht dei- zware, doch schoone betrekking hem toe vertrouwd, zal het steeds zijn streven zijn in het belang der provincie werk zaam te wezen, waarbij hij steeds op de welwillende medewerking der verschil lende colleges rekent. Ten slotte een schrijven van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit betreffende het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven van 1896 id. het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het ververschingslokaal nabij den z.g. Gevangentoren idem het raadsbesluit tot het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen F 85 I B I. L E T O X. EN an MIDEELBUEG v.'j Remisevin 4,50 (alleen ,5 Van Zeilmarkt LI,45, nm. 12,30, 2,- 8,30, 10,15, 1.15,2,45,4,15, ofio, naar eilmarlct VUsM I(alleen p werkdag®- 11,50, nm. 1,20 2,50, 9,20, 10,20, 11,— „6 nm 12,35, 2,05, 3.35, 27) «Ik geloof, dat er nu licht op zijne kamer is," riep Brandini, die eene «clirede nader trad. Onwillekeurig keek Collings om- koog op hetzelfde oogenblik kreeg kij zulk een hevigen slag in den rug, nat hij het evenwicht verloor en in 1 water stortte. «Qemeene schurkriep Collings. Srandini wist, dat hij met een geoe fend zwemmer te doen had daarom kad hij een roeispaan gegrepen om kom weer neer te stooten, indien hij Worden overgelegd de gemeentejaar verslagen over 1896 van Goes en Go- rinchem; de gemeenterekeuing over 1890 sluitendein ontvangsten met ƒ299,803,91 in uitgaven 264383,70, alzoo met een goed slot van 35420,21: een ontwerp- pensioenverordening voor de gemeente ambtenaren en bedienden met daarbij behoorende memorie van toelichting Wordt besloten dit ontwerp ter fine van onderzoek te zenden naar de com missie van financiën. De Voorzitter beveelt dit ontwerp voor eene nauwgezette overweging van den raad aan en wijdt een woord van hulde aan den ontwerper van dit stuk. Met de aanbieding van een ontwerp verordening tot regeling der jaarwedden van de ambtenaren tergemeentesecretarie, meenen Burg. en Weth. te moeten wachten totdat de gevolgen der wet, tot regeling der financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeente, voor onze gemeente zullen gelden. De zitting gaat hierop over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting, waarbij de heeren Winkelman en Delvoye aanwezig waren, stelt de Voorzitter aan de orde de behandeling der punten verder op de agenda voorkomende. Ter benoeming van een onderwijzeres aan school A worden voorgedragen mejuffrouw C. Lagaaij, onderwijzeres te Ierseke, mej. L.J. Korsten,onderwijzeres te Vipuwepolder, en mej J. H. Holm, tijdelijk onderwijzeres te Vlissingen, en als zoodanig met 10 stemmen benoemd mej. C. Lagaaij te Ierseke. Op mej. Korsten waren 2 stemmen uitgebracht. Ter benoeming van een onderwijzer aan school E worden voorgedragen, de Jvrrer P. onkera, -undentijzer te Delft, J J. van Eisacker, onderwijzer te West- kapelle, en C. Visser J.G.zn., onderwijzer te Vlaardingen, en als zoodanig benoemd met algemeene stemmen de heer D. Dronkers, onderwijzer te Delit. Wordt aangenomen deze benoemingen te doen ingaan met den dag der indienst treding Ter benoeming van een vader en eene moeder in het Gasthuis, worden door regenten van dit gesticht voorgedragen C. van der Wal en zijne vrouw C. J. van Basten te 's Gravenhage en J. Dulfer en zijne vrouw J. Ras te Amsterdam en met algemeene stemmen als zoodanig benoemd C.van der Wal en zijne vrouw C. J. van Basten, te ,s Gravenhage. Wegens periodieke aftreding van den heer J. Verkuijl Quakkelaar als lid van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, wordt deze met algemeene stemmen herbenoemd. Ter vervulling van de vacature in de gezondheidscommissie, ontstaan door het overlijden van den heer dr. J. Van der Beke Callenfels, worden voorgedragen de heeren D. A. Kuipers en H. Breukink, en met algem. stemmen als zoodanig be noemd de heer D. A. Kuipers, officier van gezondheid. Naar aanleiding van art. 3 der ge meentewet wordt met 8 stemmen tot tijdelijk wethouder der gemeente be noemd, de heer Jos. van Raalte. Tot ambtenaar van den burgerlijken ï'MB-tóvw.vaiawoa» ie» naar boven wilde komen. De ongelukkige deed vergeefache pogingen om weer boven te komeD, hetgeen bij de heerschende duisternis zeer moeilijk was. Toch was het hem gelukthij klemde zich met de haDden aan eene schuit vast, doch daar trof hem Brandini met de roei spaan op de handhij liet los en viel weer terug. Nogmaals kwam hij boven en nu maakte Brandini zich gereed om hem een feilen slag op het hoofd toe te brengen, doch zijn arm werd vastgegrepen, een schrille kreet om hulp weerklonk door de stilte van den nacht en de roeispaan plofte in het water zonder Collings geraakt te hebben. Woedend keerde Brandini zich om en lachte spotteud, toen hij een meisje voor zich zag. «Pak je weg en schreeuw niet, anders werp ik jou er ook in 1» Mina riep nog een paar keer om hulp eu toen hij haar bij de hand greep, beet zij hem zoo geducht in stand wordt met 9 stemmen benoemd de heer F. Delvoye. Wordt besloten tot den onderliandscheu verkoop aan den heer W. Swenne alhier, van 143,40 M2 gemeentegrond, gelegen op het z.g. Eiland a 5 de Ms voor 104,40 M2 aan de Kanaalstraat, en van 3 voor de overige 39 M2 aan de Dijkstraat, alzoo voor oen bedrag van 691,20, met bijbetaling van 96,60 voor trottoirkosten idem aan den heer A. C. Limonard alhier, van 541 M2 gemeentegrond, op het z.g Eiland it 5,50 voor 344 M2 aan de Kanaalstraat, en van f 3 voor de overige 497 M3 aan de Dijkstraat tot een bedrag van 2483 en 334,02 voor trottoirkosten idem aan den heer Th. Blankbart van 1898.90 M2 gemeentegrond aan de Bad huisstraat a 10 de Ms alzoo tot een bedrag van f 1898,90 en 268,20 voor trottoirkosten; idem aan den heer P. L. de Bruijne qq te Middelburg van 47,60 M2 gemeen tegrond aan den Noordzeeboulavard h f 10de M2 alzoo tot een bedrag van 476,50. Wordt besloten tot goedkeuring der rekening over het Gasthuis, sluitende in ontvang tot een bedrag van 22649,44, in uitgaaf 22639,60, alzoo met een goed slot van 9,64; idem tot die van het Burger Weeshuis, sluitende in ontvang met 7360,91s, in uitgaaf 6593,32, alzoo met een goed slot van 767,59s; idem tot die van de dd. schutterij, sluitende in ontvang met 1767,44s, in uitgaaf ƒ1453,21', alzoo met een goed slot van ƒ314,16 idem tot vaststelling van het eerste suppletoir' kohier van uAn i-Joofdelijken Omslag. Idem tot het toekennen van eene gra tificatie van 50 aan mej G. Sitsen, kweekelingtf aan school A, voor de door haar aan het onderwijs bewezen diensten. Tengevolge van de nieuwe regeling, betreffende het toewijzen der standplaat sen. gedurende de jaarmarkt, die dit jaar een voordeel voor de gemeente heeft opgeleverd van ruim 1400, zijn de werkzaamheden van den marktmeester zeer toegenomen. Daar hij die werk zaamheden zeer tot tevredenheid van Burg. en Weth heeft verricht, komt het hun billijk voor, eene gratificatie als belooning voor zijne drukke werkzaam heden toe te kennen, waarom deze mitsdien voorstellen den marktmeester H. de Munck eene gratificatie van 50 te verleenen, en dat bedrag te bestrijden uit den post voor onvoorziene uitgaven van de gemeentebegrooting 1897. Alzoo wordt besloten. Wordt besloten tot het verleenen van vergunning aan J. Wegeling voor het aanbrengen van twee zonneschermen aan perceel B 65 in de Dijkstraat idem aan J. F. M. Hoornaert voor het aanbrengen van een zonnescherm aan de zeezijde van het gebouw der sociëteit van hst Belgisch loodswezen idem aan M. C. Kroon tot het plaatsen van een reclamebord aan perceel 192 aan de Glacisstraat idem aan L. Hamme tot het uitsteken den arm, dat hij brulde van pijn. «Ellendigeschreeuwde hij en wilde haar in het water werpen. Ondertusschen was Collings echter weer op het droge hij sprong bij en greep zijn dolkmes. Op hetzelfde oogenblik weerklonk 't fluitje van de politie. Nu achtte Brandini zich verloren en wilde vluchten. Hij liep Collings, die zich in de natte kleeren niet goed kon bewegen, omver en snelde weg, maar hij ontmoette juist de politie agenten, die hem aanhielden. Hij, zoowel als Collings en Mina Bouman, werden naar het politie-bureaugebracbt. De agenten waren niet weinig ver baasd in den matroos, die hardnekkig zweeg, den veel besproken neef van den heer Straus te herkennen. Hunne verwondering steeg ten top, toen zij het verhaal van Mina en Collings hoorden. Het scheen hun gewichtig genoeg om den commissaris van poli tie van het gebeurde te verwit'igeu. van een naambord aan perceel 192 aan de Glacisstraat idem aan do wed. M. 8. Krug, tot het plaatsen van een gaslantaarn aan perceel N 150 aan de Badhuisstraat. Komt ter tafel het adres van de Kon. Mij de Schelde, betreffende de uitbreiding harer fabriek. Ter voldoening aan dit verzoek hebben Burg. en Wetb. een conceptovereenkomst opgemaakt tot afstand en inruilgeving van gemeentegrond, zooals in het adres is aangevraagd en stellen mitsdien voor dit aan te nemen. Twee leden der commissie voor de financiën adviseeren het door Burg. en Weth. gedane voorstel aan te nemen, twee andere leden kunnen zich echter met den afstand van de 20 M. breede straat niet vereenigen, indien het de be doeling der Schelde is geweest arbei derswoningen te bouwen. In dat geval zouden die leden een ander stuk gronds in de gemeente willen overdragen. Het kwam hun voor, dat het niet wensehelijk is arbeiderswoningen te bouwen aan eene straat, die bestemd is de hoofdgang naar de gemeente te worden. De commissie voor de fabricage heeft tegen dit voorstel geen bezwaar. Overgaande tot de artikelsgewpze behandeling van het met de Mij Schelde aan te gane contract, stelt de heer Loois bij behandeling van art. 3 van voorn, concept voor inplaats van de bepaling, dat de trottoirs in de aan te leggen straat met tegels zullen worden bestraat, te bepalen dat die bestrating met klin kers zal moeten geschieden wat hij in de toekomst voor de gemeente voordee- iiger acht en in het gebruik doelmatiger. Dit voorstel, ondersteund door 'leu hoer Kalbfleisch, wordt bestreden door den heer Verkuyl Quakkelaar en den voorzitter, op grond dat in de Goosje Buskenstraat reels een trottoir van tegels ligt en ook omdat de passage in die straat niet zoo druk zal zijn. Nadat de heer Loois zijn voorstel, a'13 zijnde in het belang van de gemeente en wandelaars nog nader had verdedigd, wordt het in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Loois, Kalb fleisch, en Chevalier. De heer van Raalte hield zich buiten stemming. Bij art. 9 van het concept contract wijst de heer Loois er op, dat de gemeente daar door pi. m 160 M. lengte los-en ligplaats verliest. Hij acht dit voor den handel een groot gemis en zou daarom in het contract wenschen opgenomen te zien dat aan de Maatsch. „De Schelde" de verplichting werd opgelegd om aan den ingang van het verbreed kanaal bij den Koningsweg een nieuwe losplaats te maken, ter lengte van pl. m. 75 a 80 Mop de wijze als door den directeur der tinfabriek voor hare inrichting is daargesteld. De heer Yerkugl Quakkelaar bestrijdt dit voorstel, op grond' dat er bij de Oost- kerk en aan de overzijde kan worden gelost en als de brug over het Dok er eenmaal ligt, dan behoeft men slechts een kleinen omweg te maken. Ook kan z. i. de Maatschappij die verplichting niet Een uur later kwam de commissa ris hij nam Collings en Mina in verhoor en ontbood een rijtuig. Hij wilde het meisje zelf bij haar vader brengen en tevens den ouden Meiton in „de Zeehond" aanhoudeD, want hij twijfelde niet het minst aan de waar heid van de hem medegedeelde feiteD. Geheel in tegenstelling met den rech ter Lindner had hij nooit geloofd, dat de architect de moordenaar was, maar altijd beweerd, dat men in eene andere richting moest zoeken. Hij verheugde zich, dat het hem zou gelukken den waren moordenaar te vatten. Het raadselachtig verdwijnen van Mina had in «de Zeehond» veel opzien gebaard. Toen Bouman uit de gelagkamer naar boven ging, was er geen licht op de kamerhij meende, dat Mina nog in de keuken bij de waardin was, en riep haar. De vrouw trachtte hem gerust te stellen, doch dat hielp maar weinig. Het eene kwartier verstreek worden opgelegd, omdat de aangewezen plaats Rijks grond is, zoowel het kanaal als de oever Ook de heer Bakker uit zich in bo ven- aangegeven ziu. De Maatschappij kan zoodanige verbintenis niet aangaan. De heer Loois handhaaft zijne ziens wijze, hij noemt het een groot gemis voor de gemeente en hare inwoners. Kan echter met het oog op 's Rijks grond die verbintenis niét worden aan gegaan, dan zal lig, maar alleen daarom, zijn voorstel intrekken. De overige artikels verder aangeno - men zijnde, wordt met algemeene stem men het concept-contract goedgekeurd. In beschikking op het adres van den heer Ph. de Leef, houdende verzoek tot wijziging van het raadsbesluit van 7 April j 1. waarbij hem bij concessie ver gunning is verleend tot het plaatsen van een steenen gebouwtje op een perceel gemeentegrond nabij het terrein van den gemeentereinigingsdienst, in dien zin, dat hem vergund worde een houten gebouwtje te plaatsen, wordt besloten het verzoek van adressant niet in te willigen. Het door burg. en weth. primitief gedane voorstel tot wijziging der regle menten van het Gasthuis en het Wees huis wordt ingetrokken en thans voorge steld om binnen den tijd van twee maan den de bestaande reglementen te herzien te wijzigen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Na afloop van de werkzaamheden van den raad zegt de Voorzitter, dat er oogenblikken in het leven voorkomen, tegen welke men opziet en dit oogen blik is thans ook voor hem gekomen, nu hij op het pnnt staat zijne betrek king als burgemeester van Vlissingen neder te leggen. Aanvaardde hij in 1888 zijn tegen woordig ambt als burgemeester, het was niet zonder op te zien tegen den moeie- lijken werkkring, welke hem wachtte, maar ook niet minder om op waardige wfjze de opvolger te zijn van den wak keren heer A. Smit. Door den heer Van Uije Pieterse, bijna 9 jaren geleden als burgemeester van Vlissingen geïnstalleerd, mocht hem evenwel de voor hem zoo noodige steun van de beide wethouders, de leden van den raad, den secretaris, den ge meente-ontvanger, den griffier en overi gens dien van alle ambtenaren niet ont breken en ondervond hij van hen allen de meeste medewerking in het bevorde ren van de belangen der gemeenie. Vandaar, dat hij bij zijn heengaan van hier, niet omdat hij meende voor Vlis singen genoeg gedaan te hebben, of dat zijne betrekking hem tegenstond, be hoefte gevoelt allen daarvoor hartelijk dank te zeggen. De wensch alleen, dien hij reeds vroeger koesterde, om eenmaal de plaats te vervullen, die wijlen zijn vader een maal innam als burgemeester van Apel doorn, aan welke gemeente voor hem zoorele herinneringen verbonden waren, deed hem gevolg geven aan de uit voering van zijn voornemen en naar de betrekking van burgemeester van Apel doorn dingen, Doch hoe het zij, moet hij thans verklaren, dat hij hier met het meeste na het andere en middernacht was reeds lang voorhij, toen de deur zach tjes geopend werd en Mina op haren teenen binnenkwam. Doch in welken toestand Hare kleeren waren doornat, de haren verward over het bleeke gelaat en hare oogen duidden schrik en ontzetting aan. „Mina, kind, waar zijt gij geweest hoe ziet ge er toch uit riep de goede vrouw. Van Bouman moest ze echter eene harde berisping hooren. Vrouw Stork zag, dat achter Mina verschillende politie-agenten binnen getreden waren en dit deed de gram schap van Bouman ten top stijgen. «Heeft je de politie opgevangen en thuis gebracht?" schreeuwde hij. De politie-commissaris legde hem echter het zwijgen op. „Geen woord meer of ik laat u kneveleD," gebood hij. «Er zal u niets gebeuren uwe dochter heeft niets bedreven wat straf verdient wij zoeken een mi-dadigsr,

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1