BRUBINB 4 MUHREH, Amsterdam, Zeeuwsclie Stoomwasscherij, Bleekerij ea Slrijlciarishting Buitenland. Laatste Berichten. AdvertentiëiL 25-Jarifie Eclitmeiiiffl Slaapkamer. Zit- en OPRUIMING Drop, Katte ofOpgeilaue WASSCflM. DIENSTBODE Dienstbode een flinks Dienstbode, „DE VOLHARDING." Gemengd Nieuws. tt LET op het merk ..BHUflö. waarvan elk stuk van deze qualiteit moet voorzien zijn. Fjamfis- eu Heeren Costumes, alle soorten Gordijnen, Helens, Feeren, enz. enz, ggeu dat iedereen zich geamuseerd. Altham opmaken uit de gull,, en het langdurig a^' .fereel. nderen is het niet. De tin is zeer koddig en u grootsten droogstop. ichtspieren in beweging en als hij Siene im-j en arm hjorde zing«u et minder om het echt van Panogel (de heer het een stuk dat rijk is, niet het minst op daar men allerhande te hooren krijgt, ïimte is te kort om iu iwingen te treden, doch wel gerust verklaren weede opvoering hier laid een goeden indruk dank zij de uitstekende de verschillende hoofd- ames mevr. Poon?van Vlar Kley en Audré— de heeren Isouard van us, De Blauw en van hen die waarlijk een voorstelling willen bij. een bezoek aan bet ier aanraden, overtuigd zij meer dan voldaan reu. nbare terechtzitting der Middelburg is verwezen jaar, leurder, wonende gedetineerd te Middel van poging tot dood- '0i1w. .cante betrekking van bare school te lloot'd- it) hebben zich 4 solli- meld. oningiu-Regentes beeft keu aan schipper A. van te St. Maartensdijk, in den storm van 19 elukt. wordt gezegd dat de pannen en de schelpen Schelde zeer overvloe- miging „Ieiviêke" te ier- Woensdag 11 Augustus iwedstrijd houden. m H S S H 8. afgelegen fort is voor den leechiedeuis een der merk- iten van Walcheren. Het i den lezer een en ander over Rammekens, zoo dicht elegen, en toch, voor velen naam Rammekens afkom- in niet. Het kasteel kreeg den naam van Zeeburg, eldra naar de reede in de nabijheid Rammekens ge- e ontleent misschien haren eengoed in de nabijheid, dat er in 1472 een heer ijenwerve, heer Van Ram (Nijenwerve of Nieuwerve n eener hofstede onder de ira, waar overblijfselen van mwezig zijn). Dresselhuil r vroeger op de hoogte iwoordige Rammekens heeft, waar men ook ge- nte kon verkrijgen. (Geen ier bij Tolhuis aan de on- noemde verblijven van den tijd, maar aan eene ver waar desnoods niet geweld de voorbijvarende schepen en wier bevelhebber eer aaar en tegelijk een grafe- is). Bij den aanbouw van er spoedig door zijn, «ge kunt toch niet ver- de oude in een villa eer gedacht, dat bij i" onde," zei Colliuge. bij ie slim; daar wo- ilieden eu alien kennen Brandini. ze een kort eind zwij sikaareensklaps bief' n. :i bij, over het watef n een gebouw kon rnso 1 iets onderscheiden, roeg Colling*, it huis woont hij op e*"1 i er staan twee paar' oven de deur; ge kun' ogde nog altijd iets van nderscheiden en naderift weten meer en meer de uit men een bol gein' et naderen van den vlo1' (Wordt vervolgd het huidige kasteel werden er fondamen ten van een vroegere sterkte gevonden. One nog aanwezige Rammekens, waar van de grondvormen, ondanks vele ver bouwingen, nog te herkennen zijn, is ge bouwd op verzoek van Karei V door de Staten van Zeeland. Deze keizer vond Walcheren te weinig gedekt, vooral bij den ingang van den Middelburgschen wa terweg de keizer beloofde de sterkte van oeschut en bezetting te voorzien. De Staten van Zeeland onderteekenden 29 April 1547 bet besluit tot het bouwen. Het kasteel is niet onderheid, de fondamenten zijn aangelegd van steen, afkomstig van ruines van kerken en kasteelen in het verdron- ben land van Zuid-Beveland en verder opgetrokken met steen van oude gebou wen in de nabijheid en van de klooster gebouwen te Nienwerve (waar dus niet alleen een slot aanwezig was,) welke bij die gelegenheid gesloopt werden. In 1557 was er voor Rammekens of Zeeburg f 46000 uitgegeven, in dien tijd een kapitale som. Het kasteel was nu een geduchte sterkte geworden.onmiddellijk door de zee bespoeld. Re kracht der golven werd door een paar hoofden gebroken. In 1870 en misschien thaDS ook wel waren aan de zeezijde de ijzeren ringen nog aanwezig, waaraan de schepen vastgemeerd konden worden. Vóór het kaBteel nog volkomen klaar was, vertrok van daar een vloot van 35 schepen en 30 Engelsche oorlogsvaartuigen tot eeregeleide onder bevel van den ad miraal Anthonie van Bourgonilië en met niemand minder aan boord dan keizer Karei V, vergezeld van twee zijner zus ters, die na den bekenden troonsafstand rust gingen zoeken in een Spaanach klooster. Welk een aanblik moet de reede toen niet gegeven hebben Weinige jaren later brak de tachtigja rige oorlog uit. De Zeeburg werd nu van zeer groot gewicht, vooral toen in 1572 Vlissingen en Veere aan de geuzenzijde kwamen te staan en Middelburgen Arne- rnuiden in Spaansche handen bleven. Ram mekens toch bestreek den waterweg naar beide laatstgenoemde plaatsen. Niettegen staande dit veroverde of verbrandde de Vlissingsehe geuzenadmiraal Ewout Worst in October 1572 twintig Spaansche schepen onder de muren van het kasteel. In Maart 1573 werd van uit Vlissingen vergeefs be proefd het kasteel bij verrassing in te nemen. In Juli van hetzelfde jaar gelukte dit beter.Onder den schijn van het Spaansch- gezinde Arnemuiden te willen aanvallen wisten de Vlissingers niet alleen Middel- burgsche bezetting maar ook Spaansche soldaten van RammekenB in hinderlaag te lokken en te verslaan. De overgeblevene manschappen op den Zeeburg kreeg men ook nog gedeeltelijk buiten de sterkte, door eene valsohe order, waarin hun ge last werd op zekere plaats het te velde staan de koren af te maaien. Het restantje der bezetting moest zich toen verdedigen tegen de Vlissingers, die het kasteel insloten, h<St van land- en zeezijde met geschal bestookten en ook door mijnen met bus kruit bressen in de zware muren zochten te verkrijgen. Den 3den Augustus stond een der mijnen op het punt van te sprin gen, tegen de muren werden stormladders geplaatst op bevel van den stoutmoedigen Zierikzeenaar Joos van den Ende en in marsen op masten van schepen zaten bo vendien scherpschutters om de muren schoon te houden, onder wie de Vlissingers Joos de Moor en Evert Hendriks, (de stamva der der beroemde Evertsen). De bevelhebber van Rammekens die nergens hulp zag opdagen, werd toen bang en gaf het kasteel over. Den 4den Aug. vertrok de Spaansche bezetting naar Mid delburg. Prins Willem I, die het kasteel in vroeger jaren bezocht had, was zeer verheugd over de inneming. Middelburg was nu zoo goed als gewonnen. Tot den 17den Februari hielden de Spanjaarden onder den kloek moedigen Mondragon het vol, toen weiden de onderhandelingen over de overgave van Middelburg op het kasteel aangevangen den 20aten ging Middelburg over. In de volgende jaren van den vrijheids oorlog strekte het kasteel nu en dau tot verblijfplaats van aanzienlijke gevangenen. Van 1585 tot 1616 was Rammekens in Engelsche handen als onderpand voor de weinig beteekenende hulp, die koningin Elisabeth ons verleend had. Ook door het verleggen van den stroom verloor Rammekens in de 17de eeuw vau zijne beteekenis. Men bleef het echter on derhouden. In 1652 werd tot herstel en verbetering zelfs f 20000 aan Rammekens besteed. Het had trouwens nog altijd waarde als een soort voorstad van Mid delburg. Er Btouden toen op den dijk in de nabijheid verscheidene huizen. Op pla ten in Smallegange's kroniek kan men Rammekens zien op het laatst der 17de eeuw. In 1787 werd binnen Rammekens een hospitaal gebouwd ten behoeve der zieke manschappen van de op de reede liggende schepen, uit een legaat van den patriciër Steeugracht van Souburg. Deze verbou wing kostte f 32000. De loffelijke daad kwam Veel te iaat.Twee eeuwen lang waren de schatten van Oost- enWest-ladië langs Rammekens vervoerd naar Middelburg, doch lang zou dit niet meer duren. Acht jaar later toch kwamen de Sansculotten io Walcheren en brak de treurige Fran- sche tijd aan, waardoor de Middelburg- ache handel te niet ging en weinig schepen meer voorbij Rammekens kwamen. In 1809 landden de Engelsohen op Wal cheren. Daar Rammekens nog altijd het Sloe bestreek, rukte den Isten Augustus de Engelsche generaal Fraser met een sterke afdeeling tegen het kasteel op, dat slechts bezet was door 3 Fransche offi cieren en 124 minderen. Den 4den Aug. gaf deze zich dan ook over en de Engel sche schepen konden ongehinderd Ram mekens passeeren. Lang bleven de Engel sohen er niet, zooals men weet. De Fran- echen kwamen dus spoedig terug. Deu 9den Mei 1810 trad te Rammekens aan wal keizer Napoleon I en keizerin Maria Louise, ziju broeder koning Jeróme met zijn gemalin, zijn stiefzoon Engecius, onderkoning vanltalië, benevens een schitte rend gevolg.De keizer bracht een bezoek aan Zeeland. Het korte verblijf te Rammekens had voor Rammekens beteekenis. De oude vestingwerken werden naar do eischen der nieuwere vestingbouwbunde veranderd. De buitenmuren werden tot op zekere hoogte afgebroken eu de gewelven in kazemat ten herschapen. Door een en ander kreeg Rammekens zijn tegenwoordig niet heel mooi aanzien. De gebouwen in den omtrek werden afgebroken, gelijk zoo menig ge bouw iu de environs van Vlissingen. Den lsten Mei 1814 werd Rammekens voor koning Willem I in bezit genomen. Door de in 1817 geopende nieuwe Mid- delburgsohe haven en den dam naar Nieuw- laud verloor Rammekens alle beteekenis uit krijgskundig oogpunt. Tot voor zeer korten tijd was Rammekens een groot kruitmagazijn. Het garnizoen, eerst onder bevel van een officier, werd nog kleiner en kwam onder een sergeant. Op het oogeu- blik is de militaire wacht geheel afgeschaft, er woont zelfs geen fortwachter meer en alle gebouwen zijn verlaten. De gebouwen buiten het eigenlijke kasteel heeft men voor eventueele gevallen tot cbolera-hos- pitaal bestemd. Rammekens deelt het lot van zoo menig ander kasteel. Na tijden van glorie, diep veival. Het is te hopen, dat de Regeering dit historische gedenkteeken niet in sloo- pershauden zal brengen. Het is er te merkwaardig voor. N. P. M. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Herv. Keric. beroepen te Zuid- zande ds. Pont, pred. te Nisse. Bedankt voor het beroep naar Oost- en West-Souburg ds. H. W. 0. L. Sohulte, te Cothen. Geref. Kerken. Aangenomen het be roep naar Enkhuizeu door ds. W. H. Oosten, pred. te Middelburg. Na des morgens door de. C. B. Schoenmakers van Oost- en West-Souburg in zijn ambt te zijn bevestigd, deed ds. J. Zijp, beroepen predikant te Koudekerke, Zondagmiddag aldaar zijn intrede, naar aanleiding van 1 Oor. 2 2 en 3. Beide malen vulde een talrijke schare het kerkgebouw. Een treurig ongeluk had Zondag avond plaats te Scheveningen- Twee jon gens, van 15 en 16 jaren, waren tusschen de hoofden van het Ververschingskanaal gaan zwemmen. Beiden waren vrij goede zwemmers, maar werden door de sterke strooming naar zee gedreven en konden den kant niet meer bereiken. Vier kame raden, die met hen te water waren, trach ten vruchteloos huln te bieden. Na ruim tien minuten slaagde men er in, de jongens op te halen. Zij bleken toen echter reeds overleden. Per as werden de lijken naar de ouderlijke woning, in een hofje in de Trompstraat, overgebracht. Aan den Overtoom had Zondagmor gen een treffend ongeluk plaats. Een 14- jarig meisje ging haar broer bezoeken, die op een sleepboot in dienst was. Zij had daarbij het ongeluk van de loopplank te glijden en zij verdween onder de boot.Eerst na 10 minuten dreggen kon haar lijk wor den opgehaald en naar de ouderlijke woning in het Oosterpark worden overge bracht. De moeder was afwezig; zij kwam eerst 's avonds van een pleiziertochtje thuis en vernam toen het ongeluk. Een paar opgeschoten lummels te Veenhuizen hebben een kat met petroleum begoten en daarna het arme dier levend in brand gestoken. Natuurlijk is proces verbaal tegen de ellendelingen opgemaakt. Tengevolge van de hooge graanprij zen is de prijs van het brood te Delft met I cent per kilo verhoogd. In een Brusselsch hotel stonden Za terdagmorgen de gasten, ongeveer 80, lee- lijk te kijken. De huisknecht-laarzenpoetser was er van door gegaan met al het schoei sel. Daar de meeste menschen maar éen paar schoenen bij zich hadden, moesten in allerijl de noodige voetbukleedaels wor- deu ontboden. Jaarlijks worden in Engeland 630 millioen handschoenen verbruikt, drie vierde deel door dames. Een Engelsche firma alleen heeft voor de vervaardiging van die voorwerpen 50.000 persouen aaD 't werk. Engelsche dames gaan er dikwijls zeer verkwistend mee om sommigen besteden er jaarlijks f 400 aan en er zijn dames met een handschoenenbegrooting van f 1200. De overledene hertogin van Somerset deed er sterk iu. Toen haar inboedel ver kocht werd, kwamen er 2000 onder den hamer I Te Blankenberghe zijn de vreemde bad gasten zoo sterk aangegroeid dat ver- scheine hotels aldaar propvol zijn en het getal dagelijks genomen baden de veertien honderd reeds bereikt heeft. Bij Radolin ia Bohemen is een ern stig spoorwegongeluk gebeurd. Twee per sonentreinen liepen op elkaar, drie wagons werden verbrijzeld, met het gevolg dat 13 personen gekwetst werden, vier zeer ernstig. In Japan zal een hoogeschool ge sticht worden uitsluitend voor vrouwen beBtemd. Eene som van 400,000 gin. zal bijeen - gebracht worden in afwachting van de sub sidie, welke de Staat heeft toegezegd om de onderneming te steunen. Men zegt dat de keizer en de keizerin van Japan veel belangstellen in deze stichting. Eeite Prinses. Aan het halfge opende venster op de verdieping gelijkvloers van een eenvoudig restaurant in de rue l'Abbé-de l'Epée, te Parijs, kan men eiken dag een Annamietische vrouw zien, met een zeer eenvoudige sitsen japon gekleed, die een kind op hare knieën wiegt. Die vrouw is eene prinses, en dat kind haar zoon. Zij is de weduwe van Duong- Chacr, die zelt de zoon was van den koning van Cambodja, Norodom. Wat een levensloop Duong-Chacr was zijn vader in deu weg, die ziju zoon op zekeren dag met een ongetemden tijger in zijne vertrekken deed opaluiten. Deu vol- gendeu dag was de tijger,in strijd met de hoop van Norodom, door een lanssteek getroflen, gestorven in plaats van den zoon. Toen maakte Norodom gebruik van zijne onderwerping aan Frankrijk door zijn zoon over te leveren onder het voorwendsel dat hij een onverzoenlijke vijand van dat land was. Het Fransche gouvernement zond Duong-Chacr naar een verloren wachtpost in de woestijn Sahara, waar hij den dood vond. Sedert zwerft zijn weduwe, van alle hulp middelen ontbloot, zelfs de Fransche taal niet kennende, in Parijs rond. Eerst door een hotelhouder van Courbevoie in huis ge nomen, werd haar in dit hotel een riike halssnoer van juweelen, haar eenig vermo gen ontstolen. De dief is niet gevonden. En de prinses wacht in hare ellende in dit hotel, waar zij eene armoedige studentenkamer bewoont, het resultaat van de verdere nasporingen af. Ziedaar de roman van de arme Anna mietische prinses. Wat de Porte op het stuk van Thessalië aan de Mogendheden heeft gegeven neemt zij nu terug ten aanzien van Creta. On danks het afraden der Mogendheden zond zij Dievad-Pacha als gouverneur met nieuwe volmachten naar het eiland, en Zaterdag is deze Djevad nu inderdaad te Canea aan wal gegaan. De Turksche overheidspersonen brach ten hem aanstonds een bezoek maar de Admiralen der Europeesche schepen wei gerden hem te salueeren, en de vreemde consuls verlangen, eer zij hem begroeten, eerst zijn bezoek, daarbij uitdrukkelijk verklarend, dat zij hem iu geen andere waardigheid erkennen dan in die van militaire bevelhebber. Men ziethier worden ook weer aigedane zaken ongedaan gemaakt, en veel met zorg en moeite verrichte arbeid zal nu weder moeten worden overgedaan. De onderhandelingen over de vredes- preliminairen te Constantinopel nemen een bevredigend verloop. Zaterdag is weer anderhalf uur zitting gehouden. In den loop dezer week hoopt men tot een be sluit te zullen komen, De Kretenzen hebben, naar het schijnt, op Engelsche troepen geschoten, die een militaire wandeling deden in den omtrek van Kandia. De aanleiding moet geweest zijn dat een tolk, die den troep verge zelde, een foz droeg. Gelijk te verwachten was, heeft het Pruisisch Huis van Afgevaardigden Zater dag het reactionnaire nieuwe ontwerp-ver- eenigingswet verworpen, doch slechts met de kleine meerderheid van vier stemmen (209 tegen 205). Voor stemden Conserva tieve en Vrij-Oonservatieven (Rijkspartij) en een tweetal nationaal-liberalen. In de Philippijn8che provincie Oavite moet de opstand weer de overhand nemeu. Eene colonne van 200 Spanjaarden zou overvallen en gedood zijn. Het geschil tusschen Japan en Hawai over het weren van Japansche immigranten zal, op voorstel van Hawai, aan een scheidsgerecht ter beslissing worden ge geven. In zake de besloten inlijving van Hawai door de V. S. moet Japan nu hebben te kennen gegeven, dat het onmogelijk be rusten kon in de, voor Japan zoo nadeelige gevolgen van eene opheffing der zelfstan digheid van het eiland, zoodat het in zijn diplomatiek verzet moet blijven volharden. Woensdag 28 Juli 12. 1 Donderdag 29 12 43 N. Maau. Vrijdag 30 rr 1,24 Zaterdag 31 2. 1 springtij Zondag 1 Aug. 2 36 Maandag 2 0 3 26 Dinsdag 3 r 4 18 Woensdag 4 0 5.15 ZEETIJDINGEN Zondagnacht strandden bij Bath d e volgende stoomschepen Duitsch s.s. «Paranagua,» van Antwerpen naar Bra zilië, Zweedach se. «Castor», van Antwer pen naar Zweden, eu op Everingen het Engelsch s.s. «Plato», van Antwerpen naar Londen. Alle deze ss. kwamen Zondagmorgen weder zonder assistentie vlot en zetten do reis voort. Per Telegraaf, 's GRAVENHAGE. De Staatscourant van heden avond bevat het nieuw Mi nisterie. De Minister van Marine, de heer Jansen, zal eenige dagen interimiair de portefeuille van Oorlog waarnemen, tot dat Qeneraal-Majoor Eland uit het buitenland zal zijn teruggekeerd. Ma rktberichteD. Vlissingen, 27 Juli. Boter f 1.05 a f 1,10 per kilo. Eieren f 3.20 a f 3,40 per 104 stuks van G. KESTELOO en Chr. H. ROELSE. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Vlissingen, 31 Juli 1897. Eeden ontvingen wij het treurig be richt, dat onze geliefde Vader en Behuwdvader, de heer C. KOSTER, te Leeuwarden, plotseling is overleden. Vlissingen, 26 Juli 1897. H. KOSTER, lste Luit. der Inf. P. M. KOSTER Wiukens. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afge wacht. ■f T oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den WelEdel Zeer Geleerden Heer, Dr. J. VAN DER BFKE CALLENFELS, be tuigen wij onzen oprechten dank. Vlissingen, j 27 Juli 1897' Dr. W. VAN DER BEKE CALLENFELS. M. W. VAN DER BEKE CALLENFELS - Esser. H. VAN DER BEKE CALLENFELS. M. VAN DER BEKE CALLENFELS. B. VAN DER BEKE CALLENFELS. W. VAN DER BEKE CALLENFELS. Voor de vele blijken van deelneming gedurende de ziekte en bij het over lijden van mijn geliefden Echtgenoot on dervonden, betuig ik mijnen welgemeen- den dank. Wed. J. BOSSCHAART, geb. Stroo. Be ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blij ken van belangstelling, bij het plotse- seling overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot, Vader en Zoon ondervonden. Vlissingen, 25 Juli 1897. Wed. J. GROENEWOLD - Parras en Kinderen. J. J. PARRAS. C. A. PARRAS- Brandenburs. Bij ons vertrek naar elders, roepen wij aan Vrienden en Bekenden een har telijk vaartwel toe. Vlissingen, 27 Juli 1897. A. DEVOGHEL-Blij. Op den besten stand wordt aangebo' den eene net gemeubileerde Adres Nieuwendijk, H 98, boven. Prachtige jonge POSTDUIVEN, Ruime keuze, by A. KSOFMAA, Lange Zelke. Een Weduwvrouw vraagt nog een paar AdresSTUART'S Boekhandel. Terstond eene flinke benoodigd. Adres bur. Vlissingsehe Ct. Een flinke benoodigd, bij Mejuffrouw BRACKÉ, Koningsweg No. 131. TERSTOND GEVRAAGD bij Mejuffrouw POTJE WIJD, Glacis- straat 240. Gedeponeerd Handelsmerk. Staleil) ook door al onze Dépdts, op aanvrage, franco. CHEMISCHE WASSCHERIJ en STOOM-VERVERIJ Keurig, Spoedig on Billijk worden uwe goederen UITGESTOOMD en GEVERFD in de Stoomkunstververij e» Chemische Wassclierij „DE VODHAFtniKTG" alhier. Groote speciale inrichting op dit gebied met de nieuwste machines. Kostelooze afhaling en terugbezorging. Vraagt de met de modernste kleuren voorziene Stalenkaarten in het Depot Walstraat E. 6, den Heer P. G. LAERNOES Jr., alwaar ook de Goederen onder dezelfde condities worden aangenomeu. 48.<j^EGULIERSDWARS§TM8r7i\M ST E R D A M

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 3