landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augustus e.k. schriftelijk hij het departement van biuuenl. zaken moeten aanmelden. In de eerste helft van September zal te 's Graveuhage een vergelijkend examen wordeu gehouden voor Ne derlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebbende, die genegen zijn te worden aangesteld tot militair opzich ter der genie 3e kl. bij het Nederl. Indisch leger. Ter toelating tot het examen wende men zich vóór 16 Augustus tot het departement van koloniën. De 0Vereeniging tot verbetering van den Volkszang» te Amsterdam, heeft aan eene commissie uit haar midden opgedragen, een bundeltje van de beste Hollandsche volksliedjes te verzamelen en uit te geven, en voorts voor een „Kroningslied" een wedstrijd uitgeschreven, waartoe alle musici van Nederland worden uitgeuoodigd. De jury bestaat uit de heerenRichard Hol, Dan. de Lange en Bern. Zweers Aan de best gekeurde compositie zal een prijs wordeu toegekend van ƒ100. Nadere inlichtingen verschaft de secretaris der commissie, de heer A. y. de Wildt, Maruixstraat 372. Als een sterk staaltje van den druk waaronder de koffiehuishouders en hoteliers komen door de nieuwe per- soneele belasting, deelt het „Hbl." mede, dat de heer E. Meijer van het hotel Palais Royal te Amsterdam, die ten vorige jare werd aangeslagen tot een bedrag van 745,13, voor 1897 is aangeslagen tot een bedrag van 2982,017a Dus meer dan vervier voudigd Van bevriende zijde meldt men ons het volgende Zondag 18 Juni ji. vergaderden in het lokaal van den Nederl. consul te Asuncion de meeste daar aanwezige Nederlanders, teneinde eene „Nederl. vereeuigiug voor Paraguay te stichten, welke dan ook tot stand is gekomen onder presidium van den heer A. Plate, directeur-gezant der „llanco Mercau- tii del Paraguay.» Ook werd er besloten een bedrag van 200 peso's fuertes aan de Nederl. commissie te Buenos-Ayres te zenden voor het, huldeblijk aan H.M. de Ko ningin-Regentes maar tevens 1500 p. f. te bestemmen voor een zelfstandig geschenk bij die gelegenheid aan te bieden, bestaande in een product der Paraguaysche kunstnijverheid. Voor zitter van de commissie, die deze zaak nader regelen zal, is de consul, de heer Cbr. C. Heiseke. Men ziet hieruit dat het de weinige Nederlanders in Para guay ernst is met de handhaving hunner nationaliteit. VLISSINGEN, 27 Juli, Gemeenteverslag over 1896 In 1896 was de loop der bevolking aldus Werkelijke bevolking op 31 Dec. van het vorige jaar 16391 (8067 m. en 8323 vr.). De bevolking vermeer derde gedurende dit jaar met 676 door geboorte en 1328 d.>or vestiging. Ge- heele vermeerdering dus 2004. Zij verminderde daarentegen door sterfte met 256 en vertrek met 1000, samen dus met 1256. De bevolking nam, het verschil tusschen de gsheele vermeer dering eu de geheele vermindering in aanmerking genomen toe met 748 en bedroeg op 31 December 1896 17139. Het getal der levend geborenen bedroeg676, der levenloos aangegeven zijstraat een zwakken kreet te hooren. „Wat was dat?» vroeg hij. «Zeker een nachtuil of zoo iets,» antwoordde Braudini, terwijl hij zijne schreden naar de donkere straten der oude stad richtte. Wilde hij hem werkelijk in een hinderlaag lokken? Och neen Codings kende zijn man, eu zelfs al dreigde hem een gevaar, kon hij zich dan niet verdedigen, hij was immers gewapend. Was hij niet de derde in den bond om den moorde naar te ontdekken en den onschuldige te verlossen? Deze mogelijkheid was er nu, hij mocht Brandini niet uit het oog verliezen. Slechts door bij hem te blijven kon hij het geheim ontsluie ren. Vast besloten volgde hij zijn geleider. De zwakke kreet, dien hij gehoord had, was eene waarschuwing geweest van Mina Bonman. Nadat het meisje het logement „de Zeehond" verlaten had, sloeg zij den weg naar Hamburg in. 30, samen 706. De sterfte in de ge meente zonder leveiiloosaatigegeveuen bedroeg 252, bet getal huwelijken 119. Echtscheidingen hadden niet plaats. Volgens eene statistiek over de laatste vijf jaren, waarvan wij het eerste en het laatste nemen, blijkt dat het getal levend geboren kinderen in 1892 bedroeg 615, waarvan 15 on echt; iu 1896 676, waarvan 10 onecht. Dat der levenloos aangegeven kinde ren bedroeg in 1892 25, waarvan 0 onecht, in 1896 30, waarvan 2 onecht. In 1892 werden 101 huwelijken gesloten en 1 echtscheiding uitgespro ken, in 1896 119 huwelijken en 2 echtscheidingen. Het aantal overleden personen was 208 in 1892, en 252 in 1896. Het aantal kiezers in deze gemeente in 1896 was; 981 voor de Staten Generaal, 979 voor de Prov. Staten en 978 voor den Gemeenteraad. In 1896 hadden geeue verkiezingen voor den gemeenteraad plaats. De gemeenteraad bestond op 31 Dec. 1896 uit de navolgende 15 leden, de heeren J. van der Beke Callenfels, W. N. Rottier, J. Verknijl Quakkelaar, W. L. Winkelman, F. H, J. Wibaut, mr. C. Pakker Czn C. A. Kalbfleisch, mr. F. N. van der Bilt, F. Delvoije, E. M. Chevalier, A. A. A. E. Gewiu, Th. van Uije Pieter.se, A. Loois, S. Alter, Jos van Raalte, waarvan voor de vijf eerstgenoemden de tijd van aftreding was 1897, voor de vijf vol genden 1899 en de vijf laatstgenoem den 1901. Aan de volgende ambtenaren werd eervol ontslag verleend, nl. aan den heer mr. J. H. C. Busing als gemeen tesecretaris, deu heer F. Cochius, klerk ter gemeentesecretarie, mej. M. C. van Assendelft, als helpster bij het onder wijs in de nuttige handwerken aan school A P. Reijnhout als agent van politie 2e klasse. Aangesteld werden mr. G. J. Bis schop tot gemeentesecretaris, de heer D. A. Dronkers tot klerk ter gem. secretarie, de heer G. Halbertsma tot gemeentebouwmeester, de heer W. Zaligman tot assistent-keurmeester van het slachtvee en vleesch, mej. M. H. Stubenrauch tot onderwijzeres aan school B., raej. J. J. Andriessen tot onderwijzeres aan school D., mej. C. A. de Graag en J. F. Willemse, tot helpsters en kweekelinge in de uuttige handwerken aan school A., eu dhr. J. Tilroe tot agent van politie 3e klasse. Overledende heer J. 1). Harte, gemeente-bouwmeester. Bevorderd werd de agent van po lite 3e klasse J. Nijssen tot agent van politie 2e klasse. Door den Raad werden als plaatse lijke verordeningen vastgesteld een nieuw reglement op het Algemeen Armbestuur en eene instructie voor de keurmeesters van het slachtvee en vleesch. De Gemeenteraad hield in 1896 veertien ziltingeD, waarin de volgende besluiten de voornaamste waren Het besluit tot het ophoogen van de ge projecteerde straten in de Zoute Vest, de Hobeinstraat en de Bouwen Ewout- straatidem tot het maken van een waterreservoir ter vervanging van den rioolboezem (z.g. Vestje)afstemming van het voorstel van buigem. en weth. tot beschikbaarstelling van eene bij drage uit de gemeentekas van hoog stens f 83000 in de kosten van eeDe rijbrug over het Marinedok besluit tot het verleeuen eener bijdrage uit de gemeentekas ad f 25,000 voor het van rijkswege leggen van eene brug over het Mariuedokbesluit om te blijven hundhaven het raadsbesluit van 27 December 1895 tot voorloopige sluiting van het fonds der Zeemans- en Visscbersbeurstot benoeming van een tijdelijken adsistent-kenrmeester van vleesch; het verleenen van eervol ontslag aan J. H. de Meijer en M. Ze was niet zoover bekend, om den weg naar de markt te vinden, en ze waagde het ook niet iemand te vra gen. Behoedzaam sloop ze verder in de schaduw der huizen en luisterde steeds of zij den zwaren stap van den valschen Karei Bretter nog altijd op eenigen afstand achter haar hoorde. Het was niet genoeg, dat zij Cei lings waarschuwde, ze moest ook zijn vervolger niet uit het oog verliezen. Wat te doen, wanneer hij eene an dere straat insloeg? Ze ging eene zijstraat in, liet den matroos voorbij gaan en volgde hem dan als eene schaduw. De straat kwam op een plein uit. Daar was het hotelze herkende Ka- rel bij het licht eener lantaarnhij sprak met den portier. Ze was dus op de markt Collings was niet thuis, want Karei begon op en neer te wan delen in de schaduw der huizen. Mina keek naar een schuilhoek uit en het geluk was haar gunstig ze van de Ree, respectievelijk als binnen vader en binneumoeder in het Burger Weeshuis, met toekenning aan ieder van een jaarlijksch pensioen van f 150 om de gelden ad f 15000,toegestaan voor het leggen van een waterreser voir in het zg. Vestje te vermeerderen met een bedrag van f 7000 het be schikbaar stellen van f4000 voor aankoop van straatkeien voor het z.g. Eilandtot voortdurende heffing van belastingen op het gemaal en gedis tilleerd. Het Gemeente-archief onderging met uitzondering van de jaarlijksche uitbreiding in 1896 geene verandering. Wordt vervolgd). De bezoekers van het Grand Hotel hadden gisterenavond gelegenheid om kunstgenot te smaken zoowel op het gebied van vocale als instrumentale muziek. De heer en mevrouw Spoel-Pfeiffer, wier naam alhier een zeer goeden klank heefr, gaven ook ditmaal blijk van te weten, hoe zij de aandacht hunner hoorders moeten boeien. Alle nummers die zij ten gehoore brachten, en waar onder er waren die hooge eischen stelden, werden met de grootste op lettendheid aangehoord, en luide toejuichingen mochten zoowel den heer als mevrouw Spoel toonen, dat èn de keuze der zangstukkeu èu de wijze waarop deze werden voorgedragen, zeer gewaardeerd werd. Zoo ons eene aanmerking veroor loofd was, dai. zou het deze zijn, dat in het eerste uumaier van het pro gramma de twee stemmen elkander niet voldoende aanvuldende bariton leek ons daarin te zwaar voor de sopraan, of de sopraan te zwak voor de bariton, althans bij enkele gedeelten kwam de sopraan niet tot haar recht. Ook het forto in het slot van het lied „Van eene Koniugsvrouwe" had, zonder den goeden smaak te kwetsen, wat minder geweldig kunnen zijn. Dit zijn slechts kleine vlekjes; en dat het publiek ze ook maar van weioig beteekeuis achtte, bleek wel uit den bijval die de uitvoerders ver wierven. Ook de heer D. Schilfer mocht veel succes behalen, en niet ten onrechte. De heer S. toch beschikt over eene buitengewone techniek volkomen be heerscht bij zijn instrument, zoodat het den schijn heeft, alsot er voor hem geen moei-iijkheden, van welken aard ook, bestaan. Vooral na de uitvoering der „Etude" van PagauiniLiszt vielen den kunstenaar luide toejuichingen teu deel. Het verdient vermelding, dat het programma vijf compositiën bevatte van den uitvoerder zelf. Van hoeveel kunst deze ook blijk gaven, toch zou er vermoedelijk meer afwisseling in de pianomuziek geweest zijn, zoo compo sitiën van verschillende kunstenaars uitgevoerd waren geworden, te meer daar die kunstige concertstukken wel steeds bewondering wekken voor de bekwaamheid vau hem, die ze onbe rispelijk voordraagt, maar gemeenlijk toch weinig tot het gemoed spreken. Dit alles neemt echter niet weg, dat we gaarne den heer Schilfer meermalen zullen hooren evenals den heer en mevrouw Spoel. Dat het accompag nement van den heer Schnitzler, als altijd, zeer verdienstelijk was, zal wel niet als bijzonderheid vermeld behoevep te worden. Da afdeeling Vlissingen van den Nederlaiidschen Schutterijkaderbond, behaalde in deu gisteren te Bergen- op-Zoom gehouden wedstrijd den twee den korpsprijs, zijnde een zilveren medaille met 432 punteD, terwijl Zntphen met één punt meer den eersten prijss kreeg. Op voorstel van de jury besloot het hoofdbestuur een eervol diploma uit te reiken voor de flinke militaire stond dicht bij een kraam, die leeg was en vau daar kon ze de heele markt overzien. Ze had wel een kwartier daar ge staan, toen ze de voetstappen van twee mauuen hoordeop hetzelfde oogenblik brak de maan even door de wolken zij herkende den beul en zijn slachtoffer, en een kreet van schrik ontsnapte aan hare borst. Collings scheen het te hooren en bleef eeu oogenblik staan, doch zijn geleider trok hem verder. He.t werd weer donker en ze kon nauwelijks de twee personen meer onderscheiden. Hare kleeren dropen van den regen en hinderden haar in het gaan, doch de wil was sterker dan hare kracht zij volgde hen. DERTIENDE HOOFDSTUK. In de eigenlijke kern der oude stad met hare kromme straten vindt men vele grachten, met een vuil zwart achtig water gevuld. Hooge huizen bonding eu het nauwkeurig excercee- reu aan de afdeeling Vlissingen. De sergeanten Michielsen eu de Jonge verwierven een diploma als instructeur De voorzitter verklaarde, bij monde van de jury, dat VlissiDgen een der geduchte kampioenen zou worden en en feliciteerde de afdeeling met het behaalde succes, ouder daverend ap plaus der tot proppeus toe vol bezette zaal. Door Burgemeester eu Wethou ders alhier zijn op de voordracht geplaatst voor onderwijzer aan school E no. 1, D. Dronkers, onderwijzer te Delft; no. 2. J. J. van Elsacker, ouder wijzer te Westkappelle, en uo. 3. C. Visser, onderwijzer te Vlaardingeu. /''^Onlangs werd in ons blad meldiug\ gemaakt, dat vanwege het bestuur van de afdeeling „Vlissingen», van den Algemeeueu Nederl. Timmerlie- denboud, pogingen in het werk wer den gesteld tot het tot stand brengen van een foods tegen de gevolgen van werkeloosheid. Naar men ons thans mededeelt, is bedoeld fonds opgericht en zijn reeds een 45 tal personen als lid toegetreden. De contributie bedraagt .5^ceut per week. zaal Gisterenavond werd iu de beneden zaal van het café Bos alhier eene vergadering van fietsrijders gehouden, waarin tot de oprichting van eene ver- eeniging besloten werd. De vereeniging telt 21 leden en zal den naam dragen van De Schelde.» Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig „Edi", onder bevel van den luit. ter zee le kl. P. A. II. Hennequin, 24 dezer van Aden ver trokken is Hr. Ms fregat, «Koningin Emma der Nederlanden», ouder bevel van den kapt. ter zee L. J. K. A. Jeekel, 25 dezer te Algiers aangekomen. „Burgerwelzijn", een te Brugge verschijnend blad, meldt het volgende i Ten einde een ieder de gelegenheid te verschaffen om Vlissingen en Mid delburg met zijne schoone omstreken te bezoeken eu de eigenaardige kermis van Middelburg bij te wouen, hebben de ondernemers van den stoomboot- dienst, Vau der Klooster en Co., be sloten op Donderdag 29 Juli, eene bijzondere reis langs daar te onderne men. Het vertrek uit Brugge is vast gesteld om 5 ure 's morgens, uit Sluis per tram, 6 u. 29. Vertrek van Vlissingen 'a avonds oin 6 u. 20., uit Sluis om 9 uren. Twee andere pleizierreizen naar Ostende, worden door dezelfde maat schappij ingericht, op Zondagen 1 en 15 Augustus, opgeluisterd door mu ziek. Vertrek uit Sluis, 's morgens 6,40, uit Brugge 9 ure te'ugkeer uit Ost ende ten 5 u. 30 's avonds. Prijs der kaarten voor heen en te rug, 1 fr. per persoon, voor de salon 49 cent. opleg. Men schrijft ons uit Middelburg: De reeks voorstellingen, door het tooneelgezelschap van het Grand Theatre te Amsterdam, onder directie van de heeren gebrs. van Lier gedu rende de kermis te geven in de sehouwburgloge op den Dam, werd Zondagavond geopend met de opvoe ring van het bekende kluchtspel; De Operette-Koningin. Het succes in aanmerking genomen, dat de eerste opvoering van dit stuk hier ter stede heeft gehad, was het niet te verwonderen dat ook deze uit voering een talrijk publiek had gelokt. Eu wij meeuen wel in deu geest van het overtalrijk publiek te spreken verheffen zich aan weerskanten dezer kanalen, waarop schuiten de goederen vervoeren. Overdag heerscht hier eene woelige drukte luid weerklinkt dan het ge roep der schippers en sjouwerlieden, die de goederen in- en uitladen, 's Avonds echter was het er doodstil, en in den regenachtigon Octobernacht, dien Braudini voor zijn misdaad uit gekozen had, heerschte er eene vol slagen duisternis. Hij voerde Collings door eene menigte eenzame straten, waar het aanhoudend donkerder werd. «Waarheen gaan we?" vroeg Col lings, staan blijvende, «dat is hier een leelijk gedeelte." „Ik heb nog nooit gehoord, dat het iemand tusschen deze grachten beval len is," lachte Brandini, «men ziet, dat gij niet dikwijls in Hamburg ge weest zijl. Overdag ziet het er heel anders uit." „Overdag zou het mij evenmin hier bevallen." wanneer wij zeggen dat iedereen Zlci uitstekend heeft geamuseerd. AltLa; dit kon men opmaken uit de guj;t hartelijke lach en het langdurig a plaus na elk tafereel. Nu te verwonderen is het niet. ft, Operette-Koningin is zeer koddig w kluchtig en deu grootsten droogstof pel zouden de lachtspieren in bewegh,, gebracht worden als hij Siene"!,,;, haar kind op den arm hsorde zinpei| en voorzeker niet minder oui het echt kluchtige spel van Panogel (de heel Wagemans.) Bovendien is het een stuk dat aau afwisseling is, niet het minst rijk 0|, muzikaal gebied, daar men allerhande bekende wij.-jes te hooren krijgt. Onze plaatsruimte is te kort om ia verdere beschouwingen te treden,doel, dit kunnen wij wel gerust verklaren dat ook deze tweede opvoering he ter stede bepaald een goeden ïndrut heeft gemaakt, dank zij de uitstekende vertolking van de verschillende hoofd, rollen door de dames mevr. Poon--vaj Biene, de la Mar Kley en André- Meeuwissen en de heeren Isouard vt. Lier, Wagemans, De Blauw en vSil Nieuwland. Wij kuunen beu die waarlijk een goede tooneelvoorstelling wiilen hij. wonen, gerust een bezoek aan Let theater van Lier aauraden, overtuig als wij ziju dat zij meer dan voldmn huiswaarts keereu. Naar de openbare terechtzitting dei Rechtbank te Middelburg is verwezso H. V.. oud 63 jaar, leurder, wonende te Oostburg, gedetiueerd te Middel, burg, beklaagd van poging tot dood slag op zijn vrouw. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Hoofd- plaat (Slijkplaat) hebben zich 4 solli- citanten aangemeld. H.M. de Koningin-Regentes heeft 100 geschonkeu aan schipper A. na IJseldijk C'z., te St. Maartensdijk, wiens vaartuig iu den storm van 11 Juni is verongelukt. Algemeen wordt gezegd dat dj oesterval op de pannen en de schelpen op de Ooster-Schelde zeer overvloe dig is. De zeilvereeniging „ïerseke" te Iet- seke zal op Woensdag 11 Aug'uaiui weder den roeiwedstrijd houden. lila si s s s h s. Dit thans zoo afgelegen fort is voor beoefenaar der geschiedenis een der me/k- waardigste punten van Walcheren. Het zij mij vergund den lezer een en ander mede te deeien over Rammekens, zoo dicht bij Vlissingen gelegen, en toch, voor velen zoo onbekend. Van waar de naam Rammekens afkom stig is, weet men niet. Het kasteel kreeg bij de stichting den naam van Zeeburg, doch werd weldra naar de reede in onmiddellijke nabijheid Rammekens g noemd. De reede ontleent misschien haren naam aan een leengoed in de nabijheid Zeker is het, dat er in 1472 een heer Adriaan van Nijenwerve, heer Van Ram mekens leefde (Nijenwerve of Nieuwew is nog den naam eener hofstede onder di gemeente Ritthem, waar overblijfselen een kasteel aanwezig zijn). Dresselhui.' vermoedt, dat er vroeger op de hc van het tegenwoordige Rammekens eet Tolhuis gestaan heeft, waar men ook ge leide op de Honte kon verkrijgen. (Geen lezer denke hier bij Tolhuis aan de i schuldige dungenoemde verblijven van d tegenwoordigen tijd, maar aan eene ver sterkte plaats, waar desnoods niet geweld belasting van de voorbijvarende sch werd geëischt en wier bevelhebber eet grafelijk ambtenaar en tegelijk een grafe lijk leenman was). Bij den aanbouw „We zullen er spoedig door zijn/ zei Brandini, «ge kunt toch niet «ff wachten, dat do oude in een vil'1 woont „Ik had eer gedacht, dat. bij i« Siut-Pauli woonde," zei Collings. „Daarvoor is hij ie slim; daar WO' nen alle zeelieden en alien kennel hem," hernam Brandini. Weer liepen ze een kort eind zwj; gend naast elkaareensklaps bltf- Brandini staan. „Daar,» zei hij, over het wattf wijzende Van een gebouw kon rot' ternauwernood iets onderscheiden. „Waar vroeg Colling). „Daar in dat huis woont hij opeet zolderkamertje er staan twee pa»' denkoppen boven de deur; ge ka»' niet misloopeD.» ColÜDgs poogde nog altijd iets vat het huis te onderscheiden en naderde zonder het te weten meer en meer J gracht, waaruit men een hol geit- hoorde, dat het naderen vau Jen vlo" aankondigde. Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 2