BIJVOEGSEL Maandag 26 Juli 1897, No. 86. Vervolg Gemengd Nieuws. Vervolg Advertentiën. TE KOOP: Gemeentebestuur. BEKENDMAKING. bihbx&WBV. Buitenland 355e STAATSLOTERIJ. Laatste Berichten, Glas-Verzekerin c-MaatscIiappü- C. L m DER EIJK BEHOJREN DE BIJ DE VLISSIHSCHE COURANT. (Telephoonnummer 10.) Gelegenheid tot afscheidnemen van den Burgemeester. De BURGEMEESTER van Vlissingkn, brengt ter kennis van allen, die vóór zijn vertrek naar Apeldoorn afscheid van hem wenschen te nemen, dat hij daartoe ten Baadhuize de gelegenheid openstelt op Donderdag 29 Juli e.k., des namiddags ten twee ure. Vlisaingen, den 24 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Woensdag den 28 Juli 1897 des namiddags ten 21/» ure. A. Mededeelingen. B. Overlegging van stukken. C. Benoeming van eene onderwijzeres aan School A. een onderwijzer aan School E. c. een binnenvader en moeder in het Gasthuis. d. een lid der Commissie van Toe zicht Jt. O. e. een lid der Gezondheidscommissie. D. Te behandelen onderwerpen I. Voorstel tot onderh. verkoop van gemeentegrond. II. Idem tot goedkeuring der rekening over 1896 van het Gasthuis, het Wees huis en de d.d. Schutterij. III. Idem tot vaststelling eerste sup pletoir kohier H. O. IV. Idem tot het toekennen eener gratificatie aan eene kweekelinge aan School A. V. Idem tot idem aan den markt meester. VI. Idem tot het verleenen van ver gunning tot het uithangen van zonne schermen, reclameborden enz. VII. Idem in zake het adres van de Kon. Mij. ,de Schalde" betreffende de uitbreiding van hare fabriek. VIII. Idem betreffende het adres van Ph. de Leef. IX. Idem toe wijziging der ïeglementen van het Gast- en Weeshuis. De Burgemeester en Wethoudera van Gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen ia ingekomen een verzoek van Th. BLANKHART, om vergunning tot het oprichten eener bakkerij in perceel wijk MM 165aan de Dijkatraat. dat dit verzoek met de bijlagen gedu rende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 23 Juli 1897, op de gemeente secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 6en Augustus 1897 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, ter wijl gedurende drie dagen vóór dat tijd stip, ter gemeente-seoretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan ge nomen worden. Vlissingen, 23 Juli 1S97. Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. De heer A. Mulder, 3e officier bij de «Kon. Pakketvaart-Maatschappij», schrijft het volgende aan de «Veend. Ct.» Zaterdagmorgen 19 Juni. p.m. half 6, waren de opvarenden van het stoomschip «Reynst», op reis van Batavia naar Deli, ooggetuigen van een hartverscheurend schouwspel. Des avonds van 18 Juni was de «Reynst» Singapore gepasseerd en zette daarna koers bijlange de kust van Malakka. Het was den geheelen nacht zeer goed weer geweest, maar tegen 4 uur in den morgen werd de lucht W.Z.W. dreigend. Kort daarna brak een zware storm, gepaard met dichten regen, los. Tegen ongeveer half C, toen de dageraad aanbrak, bemerkte de 2e-officier aan bakboord vooruit iets bijzonders. Dich terbij gekomen, ontwaarde hij duidelijk hoofden van menschen, die even boven het water uitstaken. Oumiddelijk werd de kommandant gewaarschuwd en alles werd gereed gemaakt tot redding van een kolos saal aantal menechenlevens. De «Reynst» bevond zioh weldra te mid den van een verschrikkelijk tooneel. Het schip bewoog zich als het ware voort door menschen, lijken, kisten en pakken. Men kon zijn oogen bijna niet geiooven. Het schouwspel was des te vreemder, daaraan den geheelen horizon geen ander schip was te zien, waardoor men op de «Reynst» sterk in de verbeelding was, dat de onge- lukkigen passagiers waren van de «Reynst» zelve, die door een hooge zee of door een harde windvlaag in het water waren terecht gekomen, De «Reynst» had toch een kleine 300 passagiers aan boord. Onmiddellijk gingen alle handen aan het werk om de ongelukkigen op te halen, aan touwen en stokken. De 2e-offioier, Teeusma, van Schiermonnikoog, ging met de giek uit en smaakte het genoegen, 20 menschen- levens te redden. De schipbreukelingen waren afkomstig van het Chineesche stoomschip «Sri Haung Ann.» Het ongeluk is gebeurd als volgt. De «Sri Haung Ann» was den 18n Juni van Singapore vertrokken naar Malakka en verder naar Perak. Juist in de nabijheid van de stad Malakka werd het overvallen door de bovenvermelde bui. Daar het dik van den regen was, ging het schip lang zaam stoomen, om de vuren van Malakka in 't zicht te krijgen. Daar het schip zoo doende geen vaart meer had, begon het kleine bootje (108 ton) vreeselijk over te halen de dekpassagiers (190en al hunne kieten gleden bij de derde maal, dat het schip slingerde, allen naar één zijde, met het noodlottig gevolg dat het schip om sloeg en onmiddellijk zonk. Onder de drenkelingen bevond zich ook de kapitein, Rawlingson, een Europeaan, en een Japanner, die beiden behouden aan boord werden gebracht. Het ongeluk gebeurde te kwart over 4. De drenkelingen hadden alzoo D/s 4 2 uur rondgezwommen. Ale een bijzonderheid mag worden vermeld, dat van een inland- sche familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, slechts één kind is verdron ken. Verder bevonden zich onder de ge redden de 2e-machinist en 2 inlandscbe vrouwen, 5 kinderen en 61 Javanen, Chi- neezen enz. Er werden door de «Reynst» alzoo 70 menschenlevens gered en er zijn vermoedelijk 120 opvarenden verdronken. Toen, zoover wij konden zien, geen levend rnensch meer was te bespeuren, zette de de «Reynst» de reis voort naar Deli. Op de Brusaelsche tentoonstelling is een door electriciteit gedreven rijtuig te zien, dat met groote snelheid op den Behr- spoorweg met enkele rails zal loopen in het Tervurenpark, Het rijtuig loopt van voren en van achter scherp, om den weer stand van de lucht te breken, Die uitein den zijn tevens voorzien van vertikale verstelbare platen om te ventüeeren, en in die scherptoeloopende uiteinden zijn de verblijven van conducteur en drijver. Het rijtuig bergt 100 passagiers in 4 rijen, 2 aan elke zijde der rail die ter hoogte van den rugsteun in het rijtuig komt; 4 electrische motors geven de beweging. Men heeft voorts zijwielen, die tegen de geleide rails loopeD. Het gewicht van het rijtuig bedraagt 55 ton. Volgens «Figaro» komt de witte pantalon weer in de mode, en wel van fijn linnen, niet van nankin. Met een ves- ton van licht alpaca zou het hooge chic worden. Lourdes wordt zoo druk door Bel gische pelgrims bezocht, dat de Belgische regeeriug zich genoodzaakt heeft gezien, daar een vice-consulaat te vestigen. Pastoor Kneipp verdiende in de laatste jaren groote sommen. Alleen het verlof aan de Munchener firma Kathreicer tot den verkoop van Malzkoffie bracht hem 220,000 Mark aan percenten op. Aan auteursrechten voor zijne werken ontving hij 280,000 Mark en aan arts honoraria en geschenken nog meer, Kneipp gebruikte echter nagenoeg niets voor zichzelf maar besteedde het geld aan weldadige doeleinden. Voor den bouw van het oude kurhuis gnfhij 103,000 Mark, voor het kinderhoapitaal 284,000, voor het Kneippiamim 75,000, voor de meisjes school 60.UU0, voorde armenkas van Wóris- hofen 10,000, voor het seminarie te Dil- lingen 30,000, aan kleinere giften 10,000 Mark, om niet te spreken van wat hij aan de armen gaf. Kneipp heeft het kurhuis en de Kath- reiner's percenten vermaakt aan de orde der Barmhartige Broeders, die daarvoor het kinderasyl hebben te onderhouden, het Kneippianum aan de Franciscanessen. Tot erfgenaam van zijne papiereD, bibliotheek, contanten en meubels heeft hij aangewezen zijn ouden vriend an reisgezel pastoor Stückle uit Mindelau, die hem denkelijk als pastoor te Wörishofen zal opvolgen. Ditmaal geen Tsigani, maar een Franschman Een jonge onderwijzer in het wielrijden uit de rue Berry te Parijs is door een aan zienlijke dame geschaakt geworden, die haar man en kinderen verlaten heeft om met haar minnaar naar Belgiii te gaan. Een meei'daiu«ing van een oltfnut. Jumbo, de prachtige olifant die in het Olympia van Londen in de feeün- tooneelen verschijnt, is de held geweest van een dramatisch tooneel. Jumbo heeft twee opzichters een zwarten en een blan ken. Hij houdt veel van den zwarten maar heeft zichtbaar eau hekel aan den blanken. Enkele dagen galeden toen deze heeren twist hadden, kwam Jumbo plotseling tusschenbeide door een mes dat hij met zijn slurf opgeraapt had, op den blanken te werpen. Het koste veel moeite dezen te redden. Het bestuur moest hem door een ander ver vangen. De rechtbank is echter met dit voorval niet in kennis gesteld. De liefde voor een lintje in het knoops gat is ia Frankrijk een nationale ziekte waaraan zelfs de hoogst geplaatsten niet ontkomen. Op het oogenblik dat eene nieuwe rid derorde, die foor verdiensten aan den land bouw bewezen, was ingesteld, had generaal Rousseau, toen secretaris-generaal van het Legioen van Eer, zich op de eerste lijst laten zetten als officier van de orde «der Nationale Prei». Generaal Faidherbe, die te Bapaume zoo dapper gestreden had, was grootkanselier, toen hem deze eerste lijst ouder de oogen kwam. Hij liet zijn seora- taris-generaal roepen. Hoe Rousseau 1 zeide hij tot hem, gij bezit alle mogelijke en denkbare orden en toch neemt gij nog die van den Landbouw. Natuurlijk, antwoordde Rousseau, ze is er immers voor gemaakt. Maar zij is een belooning voor de landbouwers. Jawel voor de landbouwers, maar voor andere ook, zooals alle decoraties. In dit geval is het wat anders «zeide Faidherbe.» En alvorens het besluit naar het mini sterie te verzenden, schrapte hij den naam van generaal Rousseau uit en zette er zijn eigen naam op. Dat zou gezellig geweest zijn. Uit het programma van eene landbouwtentoon stelling. 10 uren Aankomst van het vee. 11 Ontvangst der eereleden. 12 Gemeenschappelijk middag maal. BELGIE. De pogingen om in het libe rale kamp de verbroken eenheid te her stellen zijn met goed gevolg bekroond geworden. De vijf mannen die zich aan 't hoofd der beweging stelden, hebben tal van brieven van sympathie ontvangen van liberalen van allerlei Duanceeringen, terwijl de liberale pers het Verbond met instem ming begroet als de dageraad van een be teren tijd voor de vrijzinnige partij, die door tweedracht zooveel verloren heeft. De minister van spoorwegen Vanden- peereboom wil nieuwe internationale snel- dieosten invoeren om den weg van Ostende naar Noord-Duitschland te bekorten. Daar toe is noodig een brug over de Schelde op de hoogte van Beveren en Hoboken, vielker pijlers de ijsrehotsen van boven zul len tegenhouden. Dit is natuurlijk een groot voordeel voor Antwerpen, maar min der aangenaam is het voor deze stad dat de nieuwe sneltreinen haar niet aandoen. De Kamer is thans aan het beraadsla gen over het wetsontwerp tot reorganisatie van de burgerwacht (schutterij). Dit wets ontwerp valt alles behalve in den smaak van vele Kamerleden, die beweren dat het doel daarmede beoogd, niet zal bereikt worden. Overigens zijn de beraadslaging, misschien dat de warmte er ook aan me dewerkt, zeer onbelangrijk. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend waarbij de inkomende rechten op thee worden afgeschaft, en de wetgeving op kandijsuiker wordt gewij zigd en verbeterd, In de Borinage neemt het getal werken den nog toe. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm wordt den 30 of 31 dezer maand terugverwacht te Kiel om den 5 Augustus door het ge- j heele oostereskader vergezeld, naar Peters- burg te vertrekken. Te Kiel maakt men zich reeds blij in j het vooruitzicht dat president Faure op i zijne reis naar Rusland die stad zal aan doen en den keizer een bezoek brengen. Natuurlijk zouden dan feesten gegeven worden, die voor de bevolking van Kiel een aardig douceurtje zouden opleveren. De Kölnische Zeitung maakt echter een einde aan deze hooggestemde verwachting door te verklaren dat het bericht beves tiging behoeft. Wij vreezen dat die bevestiging wel zal uitblijven, want al mocht Faure persoon lijk het bezoek wenschen, zou dit door de nog zeer talrijke Fransche chauvinisten met zulk een geschreeuw ontvangen wor den, dat Faure wel veel moed zou moeten bezitten om het toch aan te durven. PORTUGAL. In de Kamer is van wege de regeering medegedeeld dat de Ijeman- ning van een Portugeesche kanonneerboot bij Sjinde (inde Zambezi delta) vermoord 1 is. De regeering heeft kapitein Goutinho op- gedragen de opstandelingen voor dit feit te tuchtigen. TURKIJE. Het staat weder rooskleu rig met de vredesonderhandelingen, daar de Sultan, waarsohijnlijk bang geworden door de besliste houding der mogendheden, zijn gezant Tawfïk pasja gemachtigd heeft de door de gezanten vastgestelde grenslijn aan te nemen. Als nu de Porte geen nieuwe uitvluch ten zoekt waarin zij volleerd is, kan men het totstandkomen van den vrede spoedig genoeg verwachten. Volgens de Times heeft de Porte slechts toegegeven nadat de gezanten haar eenige concessie hadden verleend in zake de grens regeling, door n.l. aan Turkije nog een smalle strook gronds toe te staan, waar door de bergpassen die tbane binnen de Turksche grens zullen vallen, uit strate gisch oogpunt beter beveiligd zijn. Men ziet Turkije heeft als Duitsohlaud ua den oorlog van 1870 gezorgd dat het tenminste eén voordeel trok, nl. eene versterking zijner grenzen. De Grieken zitten nog opgescheept met duizenden aan alles gebrek hebbende land- genooten uit Thessalië, die voor de Turken de wijk namen. Ongelukkig genoeg kannen de Grieken in zooveel ellende niet voor zien, daar ze zelf ook geen overvloed hebben Burgerlijke Stand van Vlissingen van 17 tot 24 Juli ONDERTROUWD A. P. Schümaker j"m. 35 j. en B. Veratraten, jd. 28 j. J. F. Steeher, jrn. 24 j. en T. Wouterse, jd. 24 j. P. L. Blonde, jm. 24 j. en M. Y. Debra, jd 22 j. H. Vermaes, jm. SO j. en A. de Ronle, jd. 28 j. GETROUWD C. de Boo van Uijen, jm. 22 j. en W. J. de Rooij, jd. 22 j. W. J. Ross, jm. 23 j. en H. P. van der Burgh, jd 23 j. A. Troel stra, jm. 29 j. en S. H. Baert, jd. 28 j. A. Goedhart, jm. 20 j. en W Zietse, jd. 18 j. - J. Hubregtse, jm. 26 j. en C. Baljeu, jd. 27 j. BEVALLEN M. E. Stolle, geb. Clau dius, z. P. F. J. Kemeling, geb. Klijnsoon, d. T. de Visser, geb. Dek ker, d. E. Yerburgh, geb. Beuekels, d. H. W. van den Buuse, geb. de Waal, d. S. J. Wesdorp, geb. Dinge- manse, d. M. van den Broeke, geb. Dekker, d. M. G. Chaffert, geb. Mul ler, z. J- R. Viaene, geb. Blondé, z. G. Roelse, geb. van Os, d. J. Abrahamse, geb. de Visser, d. E. J. P. Landmeter, geb. Slabber, z. L. Pieterse, geb. van Huizen, d. L. Muth, geb. Knuit, d. G. J. Ballieul, geb. Desorgher, z. A. O. Lindhout, geb. Beaufort, z. J. Mulder, geb. Joosse, z. (levenloos) P. van den Hoonaard, geb. van Prooijen, z. J. E. Bos, geb. geb. de Jonge, z. M. A. Lodder, Meeuse, z. OVERLEDEN J. Bosschaart, man van C. Stroo, oS j. J. H. de Buck, wed. van P. T. Limonard, 81 j. P. Simonse, vrouw van W. de Koning, 40 j. A. Gornat, wed. van J. Geer. vliet 85 j. ZEET 1135N BEK Het Duitsche stoomschip «Brilliant», komende vau Baltimore, wordt den 28 dezer met eene lading petroleum verwacht met bestemming voor Vlissingen. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 25 Juli 9.38 Maandag 26 10.86 Dinsdag 27 11.36 Woensdag 28 u 12. 1 Donderdag 29 12.43 N.Maan. Vrijdag 30 u 1.24 Zaterdag 31 2. 1 springtij Zondag 1 Aug. 2.36 Prijzen van 100 en hooger. Donderdag 22 Juli, le kl. 4e trekk. Nos. 5901, 11446 100. No. 20727 2000. Ma rktberichten. Vlissingen, 23 Juli. Boter f 1.05 a f 1,10 per kilo. Eieren f 3.20 f 3,40 per 04 stuks Men schrijft ons uit Sluis Van de 16 sollicitanten is Vrijdag avond tot hoofd der christelijke school te Slui3 benoemd, de heer G. Visscher te Utrecht, Op de voordracht stonden ook de heeren Koole, van Leiden, en Ouwejan, van Utrecht. Assurantiën op elk gebied. Vóór gij een Verzekering sluitop het Leven, verkrijging van Pensioen, tegen persoonlijke ongelukken of voor Werklieden en Fabriekspersoneel, geva ren van Brand, Inbraak, Diefstal van Goederen, Inboedels enz., Rijwielen, bre ken van Spiegelruiten. Vervoer van Koopmansgoederen, Inboedels, enz. te water en te land, per alle gelegenheid. Vraagt eerst conditiën en premieop. gaaf, welke gratis verstrekt worden door H. F. VAK QïiIBH, Assuradeur, Vlissingen Glacisstraat no. 169. solied gebouwde Een verdie pingshuizen, staande op het Eiland, ook ieder afzonderlijk, Br. letter A bur. dezer courant. Gevestigd te Amsterdam. Opgericht en Koninklijk goedgekeurd in 1865. Maatschappelijk kapit. f ÏOO.OOO. niet ruime reserve. Directeur J. L. ELDERS, Verzekert SpiegelruitenSpiegelsgewon Ruiten enz.t tegen het geval van brekenonte staan door onvoorzichtigheidkwaadwilligheid straatrumoeretctegen lage premiën. De Hoofdagent voor Zeeland lange A'ieuwstraat, Wo, 2 Aan het bureau der Vlissingsehe Couranbelast men zich met de plaatsü.g van Advertentiën in allo Dag-, Week- en Advertentiebladen zonder verhooging van prijs.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 5