Gouden n ïli IN. Tot ss il mi a. c. m. Centraal Kit GE Bell FINALE UI Assur I Gemengd "Nieuws. Advertentien, 15 Ph o O VER' B E L A1 UT prijS Garneeringeil ten, Eindcrdl Corsetlen, Zal vallières, werken, Kin[ derjurken, sen, Vitraged Glacé- en H Handsclioenc Voorradige g| Mr. R. DAMES- EN besturen voor bet sohrijfwerk, speciaal de 500,000 stamkaarten. De Amsterdamsche gemeente-ambtenaren hadden bv. dit jaar meer dan een kwart millioen puitnoodigings- kaarten» te adresseeren. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft, zooals wij weten, in een zeer onvolledige zitting het houden van publieke huizen van ontucht verbo den.Wij deelden reeds een bericht mede waaruit blijkt hoe nadeelig dit besluit van den gemeenteraad nu reeds werkt door de herschepping van de nu verboden publieke huizen in hotels, in hunne inrichting zoo in alle op zichten aan de wet voldoende, dat de politie er machteloos tegenover staat. Het „N. v. d. D." zegt na opge merkt te hebben dat de toestand in plaats van verbeterd eer verergerd is, nog het volgende «In een publ. huis mocht geen sterke drank worden geschonkenin een hotel mag dit wel. Óp het geopend zijn van publ. buizen bestonden beperkende bepalingen een hotel mag dag en nacht geopend zijn tot het in- en uitlaten van gasten. Het was verboden in een publ. buis min derjarigen op te nemen; omtrent den leeftijd van het zg. «dienstpersoneel» in deze zg. hotels bestaan geen voorschriften. In één woord de aard van de inrichting is onveranderd gebleven, maar elk toezicht van politie wege is thans vervallen.» De gemeenteraden die het voorbeeld van Amsterdam mochten willen vol gen, zullen dus wèl doen nota te ne men van de gevolgen, die het besluit van den Amsterdamschen gemeente raad met zich brengt. In eene brochure „De verontreini ging van de openbare wateren en van den bodem in Nederland', door F. A. Holleman, te Oisterwijk, geschreven, wordt betoogd dat op dit gebied mis standen bestaan in ons land, waaraan alleen eene Rijkswet, naar het En- gelsche mode! geschoeid, verbetering kan brengen. Om het zoover te krij gen zijn éen of meer geneeskundigen in de Kamer noodig, wier eenige taak het is in de Kamer te strijden voor het grootste aller volksbelangen, dat men openbare gezondheidsregeling noemt. Bene politieke geloofsbelijde nis komt hierbij niet in aanmerking. Zonder Rijkswet behoeft men, zegt dr. H. P. Kaptein, die van deze bro chure een zeer gunstig getuigenis af legt, van de gemeentebesturen niet veel te verwachten, en dan noemt hij als bewijzen Amsterdam,waar de grachten nog steeds riolen blijven; de vriendelijke hofstad waar de grachten nog steeds verpest worden door allerlei vuilnis de groote koopstad Rotterdam die al haar vuil in de rivier voert en ten overvloede dit rivierwater aan hare nijvere burgerij te drinken geeftde grijze bisschopsstad Utrecht, die on danks haar streven naar verbetering, nog steeds de door hare veste stroo- mende Oude Gracht als riool laat ge bruiken en rioolwater aan de dorpen langs de Vecht toevoert. Waar dit alles in vier van onze voornaamste gemeen ten, beheerd door intelligente krach ten, geschiedt, daar kan zonder Rijks wet geen verbetering verwacht worden. Op zulke feiten de aandacht te ves tigen en daarbij niet te vergeten de nog veel treuriger verwaarloozing van de wetten der hygiëne op bijna alle plaatsen onzes land, zal de taak der Kamerleden-geneeskundigen zijn, een taak, die goed uitgevoerd, eene reeks van misstanden kan doen op houden. Door de commissie voor Industrie ter Tentoonstelling van Vrouwenarbeid is, onder toevoeging van het reglement, aan een kleine 3000 industriëelen van ons land, die vrouwen in dienst heb ben, eene vragenlijst met toelichting gezonden. Industriëelen, die door toevallige toen hij bij 't blauwe licht eener lan taarn Brandini herkende. „Mijnheer Karei Bretter, zoo moest ik u wel noemen," riep Collings spot tend, „ofschoon wij beiden zeer goed weten, dat u die naam niet toekomt." „Noem hem niet," fluisterde de val- sche Karei, angstig rondziende. «Waarom niet? Ha! ha! ik begrijp het, gij zijt verkleed, een matrozenpak past niet voor den erfgenaam van den rijken Straus waarom hebt ge dat weer voor den dag gehaald «Om het niet meer af te leggen," «Wat beteekent dat? Waarom be loer je me hier op straat Hoe weet je, dat ik nog leef, dat ik in Hamburg ben „Veel vragen op een keer," ant woordde Brandini„ik wil ze beant woorden, maar niet hier." De ander lachte. „Ook ik heb niet veel lust om in dit hondenweer op straat te blijvenindien gij mij iets te vertellen hebt, wat der moeite waard omstandigheden deze stukken niet mochten hebben ontvangen, worden beleefd uitgenoodigd, ze aan te vragen aan het bureau der tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage. (Secretares dezer commissie, mej. Marie Jungius, te Scheveningen.) Onder de vragen komen o. a. de volgende voor Hoeveel gehuwde vrouwen werken gewoonlijk in uw bedrijf, en hoeveel ongehuwde Denkt gij bij uwe inzending te kunnen opgeven, welk aandeel in de vervaardiging der door u in te zenden artikelen aan vrouwenarbeid toekomt en waarom gij daarvoor aan vrouwen arbeid de voorkeur geeft? Zijt gij genegen, op het terrein der tentoonstelling, uitsluitend of hoofd zakelijk door vrouwen, artikelen te doen vervaardigen Zoo ja, welke En wenscht gij die op het terrein te doen verkoopen Zijt gii genegen, photografieön in te zenden van werkplaatsen waarin en werktuigen waaraan vrouwen in uw bedrijf plegen te arbeiden, genomen terwijl zij aan den arbeid zijn Zijt gij genegen te bevorderen, dat in uw bedrijf werkzame vrouwen door haar vervaardigde modellen inzenden van haar werk of van de werktuigen, waaraan zij arbeiden Met het zedelijk toezicht en zorg voor aanwijzing van gepaste huisves ting voor op het terrein te zenden werksters, belast zich de „Vrouwen bond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn." Een Indisch correspondent van de „Telegraaf» beweert dat de jongste excursie in Atjeh, welke ons weer tal van menschenoffers gekost heeft (37 man waaronder 2 kapiteins en vele luitenants), over 't algemeen weinig belangstelling heeft gewekt. Men vond het succes veel te duur betaald. Waarom niet de kust afgesloten en daardoor allen toevoer belet: de eenige manier, om zonder veel verliezen den Atjeher flink de duimschroeven aan te zetten Nog altijd zoeken wij onze kracht in die ongelukkige, ongezonde Atjehvallei, terwijl toch de zee onze bondgenoot kon zijn en moest wezen. Meer posten aan de kust en deze ver bonden door een goed geregelde scheepvaartregeling, ziedaar het mid del om het verzet met kracht den kop in te drukken. Waarlijk het gaat niet aan, om de dubbeltjes voortdurend Neerlands zonen op te offeren. Op die wijze vechten wij nog 50 jaar. VLISSINGEN, 24 Juli. Door de regenten van het gasthuis zijn voor binnenvader en moeder aan bevolen no. 1. C. van der Wal en zijne vrouw C. J. van Basten te 's Graven hage, no. 2. J. Dulfer en zijne vrouw J. Ras te Amsterdam. Door Burgemeester en Wethouders zijn op de voordracht voor onderwij zeres aan school A geplaatst: no. 1. mej. C. Lagaaij, onderwijzeres te Ierseke no. 2. mej. I. J. Korsten, onderwijzeres te Vrouwepolder; no. 3. mej. J. H. Holm, tijdelijk onderwijzeres te Vlissingen. De Apeldoornsche courant de benoe ming van den heer H. P. J. Tutein Nolthenius tot burgemeester van Apeldoorn vermeldende, voegt daarbij dat zij zich zeer verheugt, dat de vacature dus spoedig weder vervuld zal zijn, vooral ook omdat de benoem de aan Apeldoorn niet vreemd is, en vestigt verder de aandacht van alle ingezetenen dier gemeente alsmede die van Beekbergen, Hoen is, kom dan boven op mijne kamer." Hij wilde naar binnen gaan, doch de matroos hield hem terug. „Neen, neen, ik ga niet eens binnen de deur, de portier keek mij zoo zonderling aan toen ik naar u vroeg. Toen ik hoorde, dat gij niet thuis waart, bleef ik hier wachten." „Hoe weet gij, dat ik in dit hotel woon „Ik heb u op het kerkhof gezien, herkende u en volgde u „Gij waart zeker niet weinig ver schrikt, dat ik niet in de Hudson verdronken ben, en gij wilt zeker we ten, hoe ik er levend ben uitgekomen,» viel hem Collings in derede. „Ik heb u er niet ingeworpen, daar aan ben ik onschuldig; eerst later vertelde mij Melton wat hij gedaan had, hij haalde mij over, de rol van den neef te spelen, doch ik heb er genoeg van „Genoeg «Ja, ik mag niet lang meer hier derloo en Loenen, op eene advertentie in het blad voorkomende van het be stuur der Vereeniging tot veraange naming van het verblijf te Apeldoorn inzake een feestelijke ontvangst van den nieuwen burgemeester. „Wij gelooven», zegt het blad, dat men algemeen met dit voornemen zal ingenomen zijn en verwachten dat de vergadering door tal van ingezetenen, zoowel als door afgevaardigden van de hier bestaande vereenigingen en corpora tien zal worden bijgewoond. Heden is alhier gearriveerd de di visie-generaal Benschop met zijn ad judant tot het houden van inspectie over de kazernes alhier. Z.Exc. heett met zijn adjudant in trek genomen in het Grand Hotel alhier. Van den pleiziertreiu, die Donder dagmorgen van Vlissingen, Middelburg en tusschengelegen plaatsen aan de Zeeuwsche lijn naar Nijmegen en Arnhem liep en die 900 personen bevatte, stapten 450 te Arnhem af. Een 200 tal maakten te Nijmegen van de stoomtram gebruik om een bezoek aan Neerbosch te brengen. Van 17 tot 23 Juli zijn alhier ge nomen 147 dames-, en 401 heerenba- den, totaal 548 baden. Men schrijft ons uit Middelburg Wij hebben het genoegen gehad de kapel vau het 3e reg. iuf. u<t Bergeu-op-Zooni, onder de nieuwe leiding van den heer Barbe voor de tweede maal hier ter stede te hooren. En dan mag gezegd worden dat het concert van Donderdagavond een waar kunstgenot was, en wij meenen bij deze hernieuwde kennismaking met den heer Barbe gerust te kunnen zeggen dat het 3a reg. dat, dank zij de degelijke en bezielende leiding van den vorigen directeur, den emi- nenten Bouwman, zoo'n goeden naam had, ook met dezen nieuwen dirigent geluk gewenscht mag worden. Hier ter stede is een commissie gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk vanwege de burgerij aan den afgetreden commissaris der koDin- gin, den heer jhr. mr. W. M. de Brauw. Naar men uit 's-Gravenhage aan de „M. Ch"., meldt, is het besluit ge vallen, om het rijkslandbouwproefsta tion, thans te Goes gevestigd, naar Middelburg te verplaatsen. 't Komt ons voor, zegt de «Goesche Courant" dat hierbij alleen nog van een voorstel sprake kan zijn, aangezien de Stateu-Generaal toch de noodige gelden hebben te voteeren. Naar wij vernemen worden op Wal cheren pogingen in 't werk gesteld tot het verkrijgen van een homoeopa- tisch geneesheer, die zich alsdan in Middelburg, Vlissingen of een an der te kiezen plaats zou vestigen. Vooral doordat van verschillende zijden hiertoe medewerking is toege zegd en binnenkort een zevental stu denten in de medicijnen hunne acade mische studiën zullen voltooid hebben, zou, wanneer voor de eerste jaren eene garantie kon worden toegezegd, tot het vestigen van een homoeopa- tisch arts veel kans bestaan. In het oosten van Zuid-Bevelaud zijn alle handen druk bezig aan het snijden en binnenbrengen van karwij, dat daar op vrij groote schaal wordt verbouwd. Zeeland is thans weder een polder rijker geworden eergisteren is name lijk de dijk afgesloten waardoor 580 hektaren der Saeftinger-schorreu zijn drooggelegd en met welke oppervlakte blijven, ik wil vertrekken en u niet langer in den weg staan hier echter voor het hotel kan ik u dit niet ver klaren, de lantaarn schijnt mij reeds te lang in het gezicht. Kom mee „Waarheen „Daar de straat af, achter de kerk." Collings aarzelde. Wilde hij hem in een hinderlaag lokken Brandini scheen zijne gedachten te raden„het is nog niet laat, er komen aanhoudend menschen voorbij, gij behoeft niet te vreezen." «En ik vrees u ook niet," antwoordde Collings, terwijl hij den kleinen doch forsch gebouwden man een verachte- lijken blik toewierp. „Kom maar mee Hij voelde in zijn zak, waarin hij een scherpen dolk droeg en stapte naast Brandini over de markt door eene lange straat, die aan de kerk uitliep. Hier hield Collings hem staande. «Nu geen pas verder," zei hij, voor zichtig rondkijkend, „ik wil weten, wat gij tegen mij in het schild voert.' de gemeenten Clinge en Graauw aan a. s. bouwlanden zijn grooter geworden. Stoommachines, paardensporen en een duizendtal arbeiders zullen nog gedurende een twee- of drietal maan den werkzaam zijd, om het geheele werk naar de bestekshoeveelheden en afmetingen geheel te voltooien. T. N. Ct. Men schrijft ons uit Sluis Begunstigd door prachtig weer hield de onderwijzersvereeuiging in het arr. Oostburg Donderdag hare feestverga- dering te Blankenberghe in het Hotel du Lion d'or. De opkomst was niet groot de afwezigen hebben veel gemist. Het concert op de Pier door het Wiener Dames-Orchest slaagde uitstekend. De uitslag vau deu gehouden wed strijd in het oplossen van rekenvoor- steilen den 6 Juli te Oostburg gehou den, was dat 4 van de deelnemers bekroond werden. Het gemeentebestuur van Philippine en de Visschersvi-reeniging" aldaar hebben aan de regeering verzocht een subsidie van ƒ4000 te willen verlee- nen, om de haven aldaar het komende jaar te kunnen uitdiepen en onder houden. Op 20 dezer wordt te Renesse, in verbinding met Brouwershaven, en op 2 Agustus a. s. te Graauw, in ver- bindiagjmet Hulst, een Rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Kerk- en Schoolnieuws. Voor de hoofdakte L. O. is te Breda deu 22en dezer geslaagd de heerjL.M. Marx, vau Dreisohor. Benoemd tot onderwijzeres te Zuid- zande mejuffrouw M. W. Bakker te Sluis no. 1 der voordracht. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere sobool te Hein- kenBzand, op eene jaarwedde van f 500, beeft ziob geen enkele sollicitant aangemeld. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte te Ierseke, op een jaarwed de van f 700, hebben zich slechts drie sollicitanten aangemeld. Door ds. J. Hulsebos, predikant al hier, zal op de algemeene vergadering van gereformeerde ziekenverpleging, te houden te Rotterdam, een referaat worden gehou den over; De roeping der gereformeerde kerk met het oog op de ziekenverzorging, ook met het oog op hetgeen van RoomBche, ethische en moderne zijde hiervoor geschiedt. Het badhuis te Wijk aan Zee heeft ook Woensdag door het onweer geleden. Deblik- Bem sloeg in denkap,doeh gelukkig ontstond er geen brand. Volgens de »Arnh. Ct.« heeft men te Arnhem nu er een stuk van de tentoon stelling aldaar verbrand is, den toegangs prijs verdubbeld. Een ongeluk dat dus goede renten geeft. Het onweder van Woensdag namid dag was ook noodlottig voor vier mannen uit Huizen, die op een wagen gezeten, door den bliksem werden getroffen. Twee waren op Blag dood, een werd gewond, de vierde verloor de spraak. Zonderling genoeg ble ven paard en wagen ongedeerd. Te Ingen is de bliksem geslagen in de boerenbehuizing van J. v. G. Een spiegel werd verbrijzeld en eenige schade aan den zolder en schoorsteen toegebracht. Brand is niet ontstaan de bewoners kwa men met den schrik vrij. Eergisterenavond te 5 uur is te Ven- loo een 24-jarige man in de papierfabriek tu8scheu de machine geraakt en zóó ernstig gekwetst, dat hij een uur daarna is overleden «Integendeel, ik wilde wel weten, wat gij met mij voor hebt,» zei Bran dini op zulk een klagenden toon, dat de andere onwillekeurig lachen moest. «Sedert ik weet, dat u hier is, heb ik geen rust meer. Indien mij die schurk van een advocaat had uitbe taald, was ik al uit zicht „Dat geloof ik. Ge hebt dus nog niets gekregen „Niet eene mark, en toch moet ik weg. Waar ik mij ook keer of wend, vroeg of laat vat mij de politie.» „Wegens den moord op oom ge pleegd riep Collings forsch en greep hem bij den arm. „Daaraan hen ik zoo onschuldig als een pasgeboren kind," zei Brandini. «Mijnheer Collings, u mag het geloo ven of niet, ik had den ouden man lief, ik verbeelde mij, dat hij mijn oom was en ik zou hem nooit een haar gekrenkt hebben. Ik vloek den moordenaar." «Wilt ge daarmee zeggen, dat het Ta Delft is levenloos uit eene gracht opgehaald het sedert Maandag veriaisj. 6 jarig zoontje van B. Hulpvaardige lieden. Bij zekeren J. F, landbouwer, tevens logementhouder voor de mindere klassf te Brakel, overnachtten deze week tv,, mannen, 's Avonds kwam de boer-log, mentbouder met zestig gulden van de aard- appelbeurs thuis. De gasten waren bij hst tellen en wegbergen van het geld aanwt. zighun plan was gemaakt, zij ZonJes den volgenden ochtend den boer heipen met aardappelrooien. Een der helpers voel. de zich echter 's morgens ongesteld, andere ging mede, doch was het delven van aardappelen spoedig moe, voorgevend, nieuwsgierig te zijn naar zijn kameraad. Toen de boer later thuiskwam, waren d, gezonde en de gewaande zieke verdwenee en bovendien ook de zestig gulden. Het is de politie niet gelukt de dieven te achterhalen. In het »N. v. d. D.« vindt men ds volgende annonce. Ter overname aangeboden -• 1 Gala-uniform (minister,) 1 dito (lid der Staten-Generaal), 1 dito (burgemeester), alles in goeden staat. Te bevragen enz, Waarschijnlijk zullen binnenkort vu No. 1 wel meerdere exemplaren te bek» men zijn. Behalve het Fransche tooneelstukje van Labiche zal op 2 Augustus in ds komediezaal van het Paleis het Loo worden opgevoerd «Een lief vers», Lodewijk Mulder. H. M. de Koningin speelt iu beide stuk keu mee. Bestuurderen van 't Genootschap «Liefdadigheid naar Vermogen» hebben van een onbekenden gever een baal koflis cadeau gekregen. Bij onderzoek bleek echter dat de koffie vervalscht waa en uit kc doppen, rogge- en maïsmeel bestond. Mee mag een gegeven paard niet iu deu bek kijken, zegt het spreekwoord, maar oommissie is van oordeel dat men dat hier wèl doen mag, waar het geschenken be treft, die voor de armen zijn bestemd. De «koffie» is ter beschikking van den gever Te 's Hage deed zich het niet alle- daagsche geval voor dat een beklaagdi het verzoek deed gevangen te w blij ven. De rechtbank, waarschijnlijk, oordeelende dat de gevangenis voor dezen man jp straf zou zijn, wees zijn verzoek af, zoo dat hij tegen wil en dank vrij is. Te Berg-Ambacht vielen in 2 uren tijd 3 Rijnlandsche duimen water op den polder. Van een zeug met 6 bigge bij elkander liggende, zijn de zeug en biggen doodgeslageneen van 4 wekei oud, bleef over. Na verhoor voor den rechter van instructie is de jongeling Kuiper N.-Pekela, de vermoedelijke dader van ds verwonding, toegebracht aan den dienst knecht Bos aldaar, weder op vrije voeten gesteld. De toestand van Bos is zóo, er direct geen levensgevaar bestaat. Het Hdbl. v. Antw. waarschuwt di Belgen die te Amsterdam zouden willen logeeren, dat zij wel uit hunne oogen die nen te zien, willen zij niet in plaats in een hotel, in e6n huis vau prostitutie te- recht komen. Zie verder het Bijvoegsel.) Aan liet bureau van politie zijn al: gevonden gedeponeerdeen gouden Oorbel, een bos Sleutels, een jon- gensvest, en een klein koperen Gewicht. Eartelijk dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorë van onzen Zoon ondervonden. Vlissingen, 24 Juli 1897. J. T. JONKERS. A. J. JONKERS- Ketting. de architect is «Wie zou het anders wezen?" vroegj Brandini loerend. „Wie het anders zou wezen?" her haalde Collings. «Meltondat weel gij ook zeer goed.» „Neen,» verzekerde Brandini, wist niets van alles, ik was in Bremen en meende dat hij met „de Zwaluw' vertrokken was.» «In plaats daarvan bleef hij hiel en pleegde den moord," viel Colling3' hem in de rede. «Waar is hij nu?' «Hier in Hamburg," zei Brandi® zachtjes en langzaam. „Hier." riep Collings. „Is de moot denaar, de dief hier en heeft de politie hem nog niet gevat? Vooruit, je moet mij zeggen, waar hij zich schuil houdt Hij wilde Brandini voortsleuren maar deze verzette zich. Wordt vervolgd.) Alle Zilver! worden door onze CD s_ C3 CD Q- O s_ O O CD a— JjD C CD •t wielen ken en I VJ Voorl en verdtl O O is uit éénrl en gol wou IN HET MODI Oude De nog enkele ■worden tegen elkl Een reusachtige! aanst. Winterse! Ondergeteekende bezorgen van A i. Beurspolia te Rotta delsKoopmansgoedey Rivier - en Zeetranl

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 2