Gemengd N i e u w s. soneu werkzaam eti een 100 tal ge dresseerde dieren. Te oordeelen naar wat de „Utr. Ct.» van dit gezelschap zegt, moet het Theater Wallenda een bezoek waard zijn. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op Walche ren heeft een keurig uitgevoerde re clame-plaat het licht doen zien, die volgens den titel „Visitez l'ïle de Wal cheren" bestemd is in wijden kring de aandacht der vreemden op ons schoon eiland te vestigen. Een achttal var. de schoonste gezichten uit Mid delburg eu Vlissiugeu en die van een boer en eene boerin uit Walcheren zijn tot dat doel uitnemend geschikt, terwijl de plaat practische waarde verkrijgt door een dienstregeling tus- schen Belgis en Walcheren. lie firma C. H. J. van Benthem Jutting heeft met deze reclame-plaat laten zien wat zij kan. Moge zij velen uitlokken tot een bezoek. Men schrijft ons uit Middelburg: Bij de gisteren gehouden verkiezin gen zijn tot leden van den gemeente raad gekozen de aftredende leden, in district I de heeren W. J. Sprenger en W. J. J. Koole, resp. met 294 en 256 stemmen in district II de heeren F. G. Sprenger en dr. A. van der Swalme, resp. met 429 en 332 stem men, en in district III de heeren W. J. J. Koole en jhr. mr. E. P. Schorer, resp. met 251 en 219 stemmen. In de vacature ontstaan door liet bedanken van den heer Tak, is dus een nieuwe verkiezing noodig, aangezien de heer Koole in 2 districten is gekozen. Van Domburg wordt aan het „N. v. d. Dgeschreven dat de Manteling nabij dit dorp veel door den laatsten storm heeft geleden er ziju enkele boomeu omgewaaid, en het groen is veel bedorven. Wanneer men van de duinen de bosscheu beschouwt, is 't alsof een vuurgloed daarover is heeugestreken. Er is ook, schrijft men verder, ook een plan aangekondigd om eene tramverbindiug van Domburg over Westkapelle naar Vlissingen aan te leggen door den ingenieur Nagt- gias Versteeg, te Bussum, doch ver moedelijk eerst over een paar jaren. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin, mr. Roest, opende Dinsdag de zitting der Staten met de herden king van het omslag van den, zoo zeide spreker, voor ons onvergetelij- ken De Brauw. Deze verwierf de liefde en den steun van de Staten eu de provincie; spreker hoopte eu drong bescheiden doch ernstig, te mogen deelen in hetzelfde vertrouwen als zijn voorgauger. Bij de eedsaflegging had de jeugdige Koningin tot spreker ge zegd dat Zeeland een schoone pro viucie is en dat zij de Zeeuwen liefheeft." Het lid der Staten, de heer Heijse, sprekende namens allen, dankte de voorzitter voor zijn woorden en gaf hem de verzekering van de vriendschap eu den steun der ieden. Het is hier nietLa roï est mort, vive le ro! rnen herdacht weemoedig den onvergete- lijken De Brauw. De Staten zullen hem nooit vergelen. De heer Fokker is toegelaten voor Zierifczee. Een talrijk publiek was tegen woordig. Onder Jen titel van «Een twintig jarig jubileum" heeft de heer G. L. Zwarteudijk, secretaris-peuningmees- ter der vereeniging „Rotterdamscbe Gezondheidskoloniëo» eene studie ge- schreveu over de vacantie- eu gezond heidskoloniën in het algemeen. Daarin pauze, «ge hadt vermoeden op uw neef en nu spreekt ge weer van een anderen moordenaar, die ontvlucht zou zijn." Het meisje hield de handen aan haar hoofd. «Ik beu geheel in de warwaar vind ik den draad, die mij het afschu welijk weefsel helpt ontwarren En toch, ge zegt dat «de Zwaluw" in Bremerhaven voor anker lag en Karei was in Bremen." ,Dat kan een toeval wezen." «Over hoeveel geld kan ik bij u beschikken?» vroeg ze plotseling. „Ge kunt krijgen, zooveel als ge wilt," lachte de rechter. „O, spaar dan niets. Zend een ge schikt en vertrouwd persoon naar Bremen, die daar moet onderzoeken, met wien Karei Bretter verkeerd heeft en laat ook „de Zwaluw" achtervolgen. „Het eerste zal vandaag nog ge beuren; het laatste is onmogelijk." «Waarom wordt o. a. gezegd dat te Middelburg geen vereeniging bestaat, maar dat daar mevrouw de wed. J. O. de Bruin - Boddaert haar kasteel West hoven te Oostcappelle, met prachtige buitenplaats, uitstekend voor de kolo niën heeft doen inrichten. Op hare kos ten wordendaar jaarlijks 20 kinderen uit Middelburg, Vlissingen en Goes S'/j maand geheel verpleegd, onder toe zicht van eene vaste directrice met helpsters. De heer Zwartendijk is vol lof over deze instelling. Te Colijnsplaat doet zich het zeker zeldzame geval voor, dat de stemming voor lid van den raad Dinsdag niet kou plaats hebben, daar in den vori- gen nacht de candidaat der antirevo lutionaire partij plotseling was over leden. Uit IJzendijke wordt het volgende aan de „Ter Neuz. Gt." geschreven 't Zou wel vreemd ziju als de nieu we kieswet iu ouze gemeente, met een beruchten raad, geen kwestie zou doen ontstaan. Zij is dan ook verrezen. De burgemeester weigert de aan kondigiug van de namen der kiezers, die een candidatuur ouderteekendeu. Alleen de namen der vijf candidateu voor drie aftredingen ziju bekend ge maakt. Een der raadsleden heeft, zegt men, bij hooger gezag geprotesteerd tegen een opvatting van de kieswet, zooals die hier is toegepast. Men schrijft ons uit Sluis Woensdagmiddag half één gingen 4 jongens in het Kanaal vau hiernaar Brugge zwemmen. Een hunner, een oppassende schooljongen van 13 jaur, Frans Sijs geheeten, had het ongeluk na het Kanaal overgezwommen te hebben, bij het terugkeereu in het kroos verward te geraken eu te ver drinken. Nadat ruim anderhalf uur gedregd was, werd zijn lijk opgehaald. De droefheid der ouders is niet te beschrijvenze hadden slechts één zoon. Op verschilleude plaatsen beginneu zich zeer veel rupsen in de vrucht- boomen te vertonnen, zoodat men bij droog, warm weder voor een rupsen plaag vreest. Vooral in pereboomen komen zij veel voor. Door den heer A. van de Saude, te Groede, is het diploma van candidaat veearts te Utrecht behaald. Kerk- en Sehoolnienwa. Geref. Kf.rken, Beroepen te Enkhuizen ds. H. W. Oosten, te Middelburg. Mej. J. D. Arentz, te Goes, heeft be dankt voor hare benoeming tot onder wijzeres te St. Philipsland, Te Vlaardingen is een 14 jarige knaap, die vermoedelijk van ziju vaders schuit gevallen was, levenloos uit de haven op gehaald. Te Adorp brandde een door den bliksem getroffen molen bijna geheel af. de lecge Kamer. Uit Den Haag wordt aan de Telegraaf geschreven De vergaderzaal der Tweede Kamer telt rechts van den voorzitterszetel 28 twee persoons banken en links 24. Bij de ver meerdering van het ledental in 1888 tot 100, moest de reeds grootere plaatsruimte rechts worden uitgebreid, omdat links de journalistentribune plaatsirrg van meer ban ken niet mogelijk maakte. Dat liep toen juist heel goed, want in 1888 was rechts meer ruimte noodig dan links. In 1891 veranderde dat, in 1894 bleef derechtsehe kant linker menachen herbergen en nu is 't ook zoo, en meer dan ooit, want feite- „De Zwaluw» is naar Kaap de Goe de Hoop vertrokkener verloopen weken, eer zij daar aankomt." „Kunnen we niet daarheen telegru- feeren „Wat en naar wien? En op welken grond Elsa keek wanhopig naar den grond. Dus kan er niets, in 't geheel niets gedaan worden." „Iets toch. We zullen met de eerstvertrekkende boot een geheim politieagent naar Port-Elisabeth zenden om daar een onderzoek in te stellen. Ik verwacht hier wel niet veel van, doch we willen niets onbeproefd laten.» Met de hartelijkste dankbetuigingen nam Elsa afscheid van baren vriend. Nog denzelfden dag vertrok een geheim agent naar Bremen een tweede reisde naar Engeland om zich daar onmiddellijk voor de Kaap in te schepen. TIENDE HOOFDSTUK. Met beide handen op den stok leu- lijk behooren Kuyper en de zijnen links. Na algemeene verkiezingen komen her kozen leden wel eens een nieuw plaatsje uitzoeken van een niet-herkozene of van een lid dat zich met herkiesbaar had ge steld, en zoo hebben nu ook ai enkele plaatsbesprekingen plaatsgehad. Bijzonder verdient daarbij de vermelding, dat de heeren Bastert en Van Karnebeek zich van vrijgekomen plaatsen links reeds thans hebben verzekerd. 't Is me ook een ravage daar links, en liefst van buurlui. De bank waar de hee ren Kerdijk en Huydecoper hun licht lie ten schijnen, moest haar beide vijanden afstaan; de bank waar de heeren De Kan ter en Tijdens naast elkaar 's lands welva ren betrachtten, is weduwe van alle twee. In de nieuwe Kamer heeft de heer Goed koop de plaats van den heer Viruly be sproken. Tot buurman krijgt hij den heer Van Karnebeek. Rechts zit in de tegenwoordige Kamer de heer Gerritsen, 't Was als hoorde ik gisteren bij een bezoek aan de vergader zaal, tegelijk met een Eugelschman, in wiens gebrekkige opvoeding omtrent con tinentale politieke toestanden ik ten min ste wat ons land betreft, eenigermate tege moet trachtte te komen 't was als boor de ik het dikke groene kussen van des heeren Gerritsen's bank een duren eed aweren dat men de menschen zoo maar niet uit hun kring moest rukken en een diepen zucht slaken dat 't toch gebeurt. Een eed Wat weet zoo'n kussen toch weinig van hetgeen op hein gebeurt.» Komt ie terug klaagde het groene bekleedsel. Aan de overzijde moet 't in het holst van den nacht hebben gespookt. Daar was een oproer onder de kussens. Dat van den heer Pyttersen gilde 't uit van miskenning. Die bekleeding wist van Kamers van Ar beid en dagarbeid voor bakkers Zooals veien in musea of vorstelijke ver blijven zich gaarne nedervleien in zetels, door beroemde personen gebruikt ot door voorname dito ingenomen, bekruipt bezoe kers der vergaderzaal van de Tweede Kamer in vacantietijd de lust even op den troon, den voorzitterszetel, een ministers- stoel of aan volkavertegenwoordigersbank plaats te nemen, 't Eerste is niet geoor loofd, want het mooie fluweel met het borduursel zou schade kunnen lijden, maar het andere och, 't andere is zoo erg niet. En daarom heb ik aan de ministerstafel plaats genomen en al dadelijk de onder vinding opgedaan, dat zelfs als de zaal leeg is, men er zich niets bebagelijk ge voelt. Hoe moet 't dan zijn als de bom men van het debat losbarsten om de ooren van de exoellentiën Och, 't is zoo triestig in de Kamer. En nergens een mooi ornament, geen beeldhouwwerk, geen schil derstuk. In heel de vertrekkenrij voor den dienst der Edelmogenden bestemd, is één portret, een allerleeüjkst uitgevoerde beel tenis van de R gentes! Met prijzenswaardige minzaamheid werd mij bij het heengaan in den corridor door een herkozen lid gevraagd of ik een plaatsje was komen reserveeren, met liefe lijke bescheidenheid antwoordde ik dat mijn tijd nog niet gekomen was. tiet Witte Huis», Omtrent het hooge huis dat de architect Molenbroek te Rotterdam voornemens is aan de Wijn haven en Geldersche Kade te bouwen, wordt nadei bericht dat het op een ter rein van 300 vierk. meter op een funda ment van 500 heipalen zal verrijzen. Het tal een hoogte verkrijgen van 39 meter, of driemaal zoo hoog als een gewoon huis. Twee zijtorens zullen het flankeeren. Het benedengedeelte wordt ingericht voor win kels. de zes eerste verdiepingen dienen tot kantoren, terwijl de kap ter hoogte van 4 verdiepingen voor bergplaats zal strekken en de hoogste étages voor photographiach atelier. Door middel vau twee liften kan men alle étages bereiken. Er wordt aan gebracht centrale verwarming en eleetrisch licht. De waterleiding op de drie bovenste ver diepingen wordt in het huis zelf uit een reservoir voorzien, daar de druk der water leiding deze, hoogte niet kan bereikeu. De gevelleugte is 19 M. aan de Gelder sche Kade, 16 M. aan de Wijnhaven en 14 M. aaD de Wijnstraat. De hoofdirgang is aan de Wijnhaven. De onderbouw tot de 2e étage wordt opgetrokken van hard steen en de rest van witte verglaasde steen vandaar de naam vau het «Witte Huis». Met 1 April 1898 denkt men met het reuzengebouw gereed te zijn. Uit een correspondentie aan het Bat. nende en den hoed vast op het hoofd gedrukt, utoud de oude Bouman in den tuin van de villa Adlerstein en staarde het statige gebouw aan. Elsa had bij hare thuiskomst Karei te Adlerstein gevonden en met den woesten hartstochtelijken man een pijnlijk gesprek gehad. Toen was hij heengegaan en had bij hoog en laag ge zworen nooit meer een voet in 't ka steel te zullen zettenzij vreesde echter zijne terugkomst en was beslo ten hem te ontwijken. Adlerstein zou gesloten worden en aan een paar trouwe dienstboden ter bewaring wor den toevertrouwd. Zij zelf' zou naar eene bevriende familie te Hamburg gaan, want. zoolang bet proces over Bouman duurde, wilde zij voor niets ter wereld de stad verlaten. Het was de laatste dag, dien zij te Adlerstein doorbracht, daarom had zij hare nieu we vriendin en haren vader uitgenoo- digd om het werk van August eens te komen zien. Hbl. van eender officieren van het pantser schip Koningin Wilhelmina der Neder landen «Verder werden wij dezen keer in de gelegenheid gesteld een volledig Chioeesch diner bij te wonen, waarvan het menu echter niet geschikt was om ons te doen Watertanden, ui. Lever met hambamboe en champignons. Haaieuvinnen met Cbineesche saus. Ratjetoe van garnaleD, erwten, bamboe, ham en muizenooren. Duiveneieren met haaienvinnen en ham. V'ischkuit met onwelriekende saus. Ir. meel gehakken garnalen. Paddestoelen met bamboe en ham. Eend met uitgestoomde flensjes. Lebmaag met bamboe en paddestoelen. Hamsoep met suiker en bamboe. Gebakken rijst met een sterke saus. Vruchten. Dessert van gepiepte meloen- en andere pitten.» Een vermakelijke vereeDigiDg van namen .- een advertentie in een der bladen meldt het huwelijk van mej. Einmahl met den heer Schellen. In 't »Nieuw3 van den Dag was eenige dagen geleden de volgende eurieuse adver tentie te lezen Achterlijken. Een gemeentesecretaris (gedipl.) leidt jongelui met bekrompen denkvermogen of be grip op in de Gemeente-Administratie, tegen billijke vergoeding. Deze advertentie is tamelijk beleedigend voor de gemeente-administratie die daarin als een toevluchtsoord voor sukkels be schouwd wordt. Het kan echter aan oudera of voogden die belast zijn met de zorg voor aohterlijke jongelui, niet aangeraden worden van het aanbod gebruik te maken, want ook bij de gemeente-administratie komen geen jongelui vooruit die met abnormale hersens begiftigd zijn. Te Sittard heeft zich bij de kiezers voor den gemeenteraad als candidaat aanbevolen de heer Aug. Kamps, beter bekend als »der Alte August», die aan de «Edele Heeren Kiezers» gouden bergen belooft als ze maar hun keus op hem ves tigen. Het programma zijner beloften bevat een 9 tal punten, maar dat is niet alles, want als »der Alte Augusta het geluk heeft bij de stemming zwart genoeg gemaakt te wordeD, zal hij uog heel wat meer zaken tot stand brengen dan op zijn programma zijn aangeduid. Limburg heeft gelukkig tot nu toe het monopolie van zich zelf aanbevelende can didateu en van een publiek dat naar het schijnt naar zulke kluchten luistert. De ontrouwe directeur der bank van leeniug te Bergen-op-Zoom, die te Rotterdam werd gearresteerd, heeft vol ledig bekend en meegedeeld, dat hij sedert een achttal jaren aan 't knoeien was ge weest, Voorschriften bij het baden Leg den afstand van uwe woning naar het bad in matigen gang af. Let bij aankomst aan het water op de strooming en de gesteldheid van den bodem. Ontkleed u langzaam en ga dan onmid dellijk te water. Spring met het hoofd en de gestrekte armen vooruit Sd diep water, of duik ten minste onmiddellijk onder, als ge het eerste niet kunt of durft. Blijf niet te lang in het water, vooral als ge niet heel sterk zijt. Kleed u na het baden snel aan. Laat het baden na .- bij hevige gemoeds beweging, na een slapeloo/.en naoht, als ge u niet wel gevoelt, onmiddellijk na het eten, en vooral na het gebruik van sterke drank. Wijnproeven is niet zoo gemak kelijk als 't schijnt, en ook niet aangenaam, want wijndrinken en wijnproeven zijn twee geheel verschillende zaken. Wijnproevers van beroep, zooals de commissionairs, hebben dikwijls veel met hun maag te stellen, juist door dat proeven, ofschoon zij den droppel wijn, dien zij op hun tong proeven, weer uitspuwen en in 't algemeen bovendien zeer matig leven. Sommigen bevinden zich na het proeven in een toestand, alsof zij zwaren lichame- hjken of geestelijken arbeid hadden verricht. Om den smaak der tong «neutraal» te houden, eet men v6or het wijnproeven een broodje. Sterke spijzen zouden de tong Van het venster harer kamer had ze vader eu dochter zisn komen ze was hen tegemoet gegaan om ze als hare gasten binnen te leiden, maar de oude Bouman was hieitoe niet zoo ganw te bewegen. „Eerst wil ik het ding eens goed vau buiten bekijken," zei hij en wan delde langzaam rondom de villa, nu eens hier, dan eens daar staan blij vend. Arm in arm volgden hem op eenigen afstand Elsa eu Minade eerste vertelde hare vriendin, wat ze gedaan had om den eigenaar der matrozenpet op te sporen. Mina ver telde haar, dat het onderzoek tegen haar broer weldra zou gesloten worden en dat ze hoopte dan August eens te kunnen bezoeken. „Het wordt ook hoog tijd, want lang houd ik vader niet meer hier," zuchtte ze. „Denkt ge, dat mij een bezoek zou geweigerd worden F" vroeg Elsa. «Hoe, wilt ge ook?» riep Mina geheel ongeschikt maken om de wijssoor. ten te onderscheiden. Bij het proeven speelt de gewoonte se» groote rol eerst na jaren oefening is <je proever in staat, een vertrouwbaar oordeel te vellen. Eergisterenmorgen omstreeks h&lfacht is aan het station te Utrecht der Staats, spoor de wegwerker J. V. tueschen t|9 buffers geraakt en gedood. Echt Limburgscb is bet volgende Een jaar geleden is mr. L. H. V,' Regout, ingenieur te Maastricht, aan <ij Amsterdamsche universiteit tot doctor i0 de rechtswetenschap bevorderd, op een proefschrift over «Arbeidersverzekering» dat destijds zeer de aandacht heeft ge! trokken. Bij de laatste Kamerverkiezing nu was die heer Regout ook candidaat in het dij. trict Gulpen, en met 't oog daarop heeft toen dr. Erens, burgemeester van Valken burg, het gerucht verspreid, dat het boven, genoemde en andere geschriften over Ar- beidsverzekering «niet de vrucht zijn van des heeren Regouts eigen arbeid, maar deze ze eenvoudig tegen belangrijke geldelijke vergoeding heeft laten opstellen door een persoon, wiens naam hij beweert te kon. een noemeD.» Tegen deze krenkende en grievende b«. leediging komt de heer Regout nu in de «Limb. Koerier» openlijk en zeer scherp op. Hij schrijft o. a. «Is het niet ongehoord, dat juist gij mij de eer van mijn arbeid, die de vrucht mijner academische studiën was, moeet trachten te ontrooveu, gij die na herhaalde lijk mislukken van uwe examens te Utrecht, uwe apothekersaspiratiün hebt moeten prijsgeven en uw toevlucht hebt moeten nemen tot een Belgisch doctorstiteltje in de aardkunde «Toen gij eene brochure over aardkunde hadt geschreven en gemompeld werd, dat het vaderschap van dit geschrift u niet toekwam, heb ik deze beschuldiging aan uw adres afgekeurd ,- doch thans, na uwe laakbare handelwijze, rijst bij mij eenige twijfel of niet op u het spreekwoord toe passelijk is zooals de waard is, betrouwt hij zijne gasten.» De heer Regout eischt nu, dat de heer Erens cf «onmiddellijk epenlijk erkent, dat hij laster als verkieziDgemanoeuvre heeft gebezigd», of «openlijk de beschul diging staaft en den persoon noemt die, naar hij beweert, zijn (des heeren R.) ge- schriften heeft opgesteld en wiens naam hij verklaart te kennen». Mr. Regout verklaart zich voorts bereid, aan ieder die twijfel koestert, «inzage te verleenen van al zijn kladschriften en nota's, die gediend hebben bij de bewerking van zijn proefschrift en van zijne onlangs ver schenen brochure, waaruit zonneklaar le ontginning en ontwikkeling vau den inhoud zijner boeken blijkt.» Armoede en Kljkdom. Zou me a gelooven dat konirigin Victoria bij 'ast ter wereld komen de armste der Europee- sche vorstinnen was Haar vader, de her tog van Kent, die naar Duitscliland de wijk genomen had om zich aan de vervol gingen zijner schuldeischers te onttrekken, gelukte het niet zonder moeite wat geld te leenen opdat zijue vrouw, die op het pufct van bevallen stond, zich naar Engeland kon begeven om daar op Britschen grond aan hare dochter de geboorte te scheuken. Na de geboorte van de toekomstige erf gename van de Kroon, waren de geldmid delen van den hertog zoo uitgeput dat da hertogin van Kent, geen geld hebbends om eene miD te betalen, gedwongen was zelf haar kind te zogen. In het vervolg heeft het lot de dochter van den hertog van Kent ruimschoots scha deloos gesteld voor de ontberingen der eerste jaren, maar de Koningin wier regee- ring zich thans uitstrekt over een zevende gedeelte van den aardbodem, had daardoor niet te min van haar wieg af geleerd dat zuinigheid geen verwerpelijke deugd is, zelfs bij souvereinen. En, voegen wij er bij, Victoria is ook in latere jaren eens zuinige vorstin geble ven die nu aardig hare schaapjes op het droge heeft. Een weinig bekende anecdote over den vader vaa den tegenwoordigen Czaar. Alexander III ging eens geheel alleen in ziju rijtuig een toertje doen. Eensklaps bemerkte hij dat de koetsier den gang paarden had versneld en zijn geleide tame lijk ver van h»m verwijderd was. De k( sier legde de zweep op zijn paarden verwijderde zich van den gewonen weg. verheugd. „Ik wil niet alleen,» antwoordde ze, maar ik moet. Het is mijn plicht, hem te zeggen, dat ik, de nicht vaa den vermoorde, aan zijne onschuld geloof; ik zal hem zeggen, welken advocaat hij tot zijn verdediger kiezen moet, eü «Mijn zoon heeft het kasteel juist gebouwd, zooals uw oom het verlang de," viel haar de oude Boumau iu de rede. „Wel zeker heeft uw zoon dat,1 antwoordde Elsa, die den oude ver wonderd aankeek bij deze overbodige vraag. „Ha, halachte de boer, «zoo meen ik het niet. Neem mij niet kwalijk, doch mij dunkt, dat een maai die heel zijn leven gespaard heeft eu dan zoo het geld het venster uitgooit aan een kasteel, wel niet recht bij verstand moet zijn. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 2