Woensdag 7 Juli. No. 78 35e Jaargang. 1897. ;hten. Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a u d. smgen. i E.kwartier, E N Elita», schip, in Antwerpen ;eraakte eer- haven komen doch werd weder vlot- ikken de En* iworth» naar Middlesbro. iie: M. Schram, Jelgië), ver geven van wd. Aan en 30 April als ouder- ten. kilo. ir 104 stuka. VL1SS1MKSCHE COURANT Prys per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, X. 187. ADVERTENTIËNran 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en cliché's worden naai' plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnnmmer ÏO Abonnements-Advertentii'n op zeer voordeelige voorwaarden. gAYte&Afcs Oproeping Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlisaiugen, Gezien de circulaire van deu Commissa ris iü dit gewest van den 16 April 1897, A no. 913, 3e afdeeling (Prov. blad no. 39), Eoept bij deze op tot den werkeiijken dienst de ondervolgende, in deze gemeente wonen de verlofgangers VAN BEERS, Cornelis, loteling dei- lichting 1894 uit de gemeente Vlis aiugen. WOLFGANG, Johannes Daniel, lote ling der lichting 1894 uit de ge meente Oudenbosch en behooreude tot het korps Genietroepen. GELAST de voormelde verlofgangers zich te dien einde, vooozien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun voor vertrek afgeteekeuden Verlofpas, op den 21 Juli 1897, voor des namiddags te 4 uur, rechtstreeks bij hun korps te Utrecht aan te melden en geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten ziju om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken door op den dag voor de opkomst bepaald een, op ongezegeld pa pier geschreven, en gelegaliseerd geneeskun dig getuigschrift van deu behandelenden geneesheer, of een ander bewijs of verkla ring ter gemeente secretarie over te leg gen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden ge houden, maar verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel te wor den geoefend, wordende zij voor zooveel noodig er op gewezen dat, zoo zij in ge breke blijven aan deze oproeping te vol doen, zij volgens art. 145 der Militiewet als deserteur zullen worden behaudeld. Vlisaingeu, den 6 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Bekendmaking. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis" singen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met lo September e. k. wenschen toegelaten te zien tot een der openbare lagere scholen in deze gemeente, aat van af Maandag den 5 Juli tot en met Zaterdag den 14 Augustus e. k. uitsluitend ter ge meente-secretarie (Bureau Bevolking) ieae- ren werkdag van des voormiddags 10 tot 12 ure gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat toegelaten kunnen worden alle kinderen die in 1891 of vroeger geboren werden, dus zij die in den loop van dit jaar zes jaren geworden zijn, nog worden, of wel reeds onder zijn. Vlissingen, den 29 Juni 1897. Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. I1 E IJ I L L E T O !f. 17) «Bewijzenbewijzenjammerde Elsa„o, gij ombarmhartige mannen *an de wet, met uwe bewijzen moordt £'j! Welke onweerlegbare bewijzen heeft het onderzoek voor de schuld ran Bonman geleverd, en het bewijs, ö&t men voor zijne onschuld aanvoert, laat de rechter niet gelden, wijl ""ijl het van zijn^ zuster komt." Lortzing had vroeger reeds meer 'an zulke bewijzen gehoordhij ant woordde er niet op, maar nam Elsa hij den arm, leidde haar naar een Het Haagsche «Dagblad" dat er altijd op uit is om de vaan des ge- zags hoog te houden, schijnt, als het zijne tegenpartij geld, dit minder noo dig te achten. - Men leze slechts het volgende Nu het verluidt dat de meestbetee - kenende leden de portefeuilles voor binueulandtche zaken, financiën en marine niet langer wenschen te be zitten, nu zullen wij zeker geen plei dooi houden voor de handhaving van de ministers van waterstaat en justitie, wier ministerschap niet het schoonste gedeel e van hun biografie zal uitma ken, terwijl wij het departement van oorlog ook liever aan een al was het maar voor de variatieniet- katholiek en een grooter organiseerend talent zagen toevertrouwd. Of jhr. Röell en de heer Bergsma aanblijven, laat ons geheel koud. Het „Handelsblad» blijft pleiten voor een zoogenaamd hervormingska binet, dat volgens het blad in de anticlericale en anti-protectionistische meerderheid der Kamer genoeg pun ten van aanraking zal vinden om met vrucht werkzaam te kunnen zijn. De door den afgevaardigde He.'dt geredi geerde Werkmausbode" rekent ook op eene liberale meerderheid, waartoe zullen behooren de vooruitstrevende liberalen, de radicalen, het grootste aantal der overige liberalen, stel 6, de sociaal-democraten, die al streven zij naar uitersten en al zullen ze niet nalateu daarvoor op te komen ten slotte toch liever het halve ei zullen kiezen dan den ledigen dop, en ten slotte op de groote meerderheid van Kuyper zijn antirevolutionairen, stel 10. Te zamen 5ü. Die meerder heid kan naar het blad meent, nog aangroeien, waar het 't eerst denkt aan de wilden, die alleu wild ziju naar den linkerkant, en die reeds vroeger, vrij geregeld, met de vooruitstrevend liberalen stemden. „Ed, gaat het blad voort, zullen de katholieken die niet aan Limburgsche en Brabant- sche districten hun plaats danken, katholieken namelijk die rekening hebben te houden met de meer en meer zich ontwikkelende strooming onder het kleine roomsche volk, zullen zij kunnen en durven ontkeunen, dat hervormingen en verbeteringen, als op het program der vooruitstreven- den voorkomen, niet ook gewenscht worden dóór en ten goede kunnen komen aan hun klein volk Aan de christ. hist, partij is verwe ten dat zij zich tot het onchristelijk bedrijf heeft geleend om te beletten dat een regeeringsmeerderheid op christeüjken grondslag. De «Vaderlander", het orgaan dier partij, heeft deze beschuldiging met de vraag beantwoord „Wat spreekt men van eene christelijke meerderheid, waarin Rome het overwicht heeft 7» Juist omdat Rome daarin het over wicht had" zegt het blad verder, „hebben wij de meerderheid, naar onze christelijke overtuiging, weer- stoel, en zei„Ga zitten, Elsa, ik heb u nog wat te zeggen.» Ze ging zitten en zag hem nieuws gierig aan. „Ik moet morgen het testament van uw oom openen." «Morgen herhaalde Elsa verbaasd. „Waarom zoo vroeg? Dat had nog weken tijd." «Het ware tijd genoeg, indien niet een der belanghebbenden de opening verlangde. Volgens den wil van deu overledene moet het echter na de begrafenis gebeuren, zoodra iemand, van wien ik weet, dat hij erfgenaam is, dit verlangt." »En is dat gebeurd?" «Ja." „Door wien?" „Door uw neef, Karei Bretter. Elsa schrikte bijna. «VerlaDgt hij in 't bezit der erfenis te komen, na - dat nauwelijks het graf boven mijn oom gesloten is „Zoo schijnt het." staan. Rome heeft de alles beheer- schende roeping de macht der kerk te vergrooten, langs iederen weg. „Wij doen niet mee. Dan liever nog een tijdlang eene heerschappij van liberalen, die door eene protestantsche meerderheid hun bezorgd, althans vrij zijn van Rome, onder inwachting van eene toekomst, wanneer alle man, die eeu oog heeft voor de geestelijke belangen des volks, die op godsdienst en zedelijkheid prijs stelt, zich scharen gaat om de banier van hen die de beginselen van Jezus Christus ook op staatsgebied willen laten gelden, zon der daarbij ouder het gezag vaa eeni- gen onfeilbare te bukken. Wij weten niet, of die tijd spoedig komen zal, maar wij willen medewerken om zijn komst te verhaasten. Volgens de „Midd. Ct." heeft „de Standaard» eene foutieve berekening, maar in haar voordeel, gemaakt, toen zij uitrekende dat in Zeeland bij de verkiezingen op 15 Juni 8741 stem men op liberalen en 12198 op antire volutionairen ziju uitgebracht, op grond waarvan het blad tot de con clusie kwam dat in Zeeland een au- tirev. commissaris der Koningin had moeten benoemd ziju. De «Standaard", zegt de „Middelb. Ct." telt, in het district Oostburg de stemmen der christ. bist. bij de libe ralen, maar voegt de 865 stemmen in het district Middelburg op den chr. hist, candidaat baron Van ilarde- broek uitgebracht, gruotendeels bij zijne partij en vergist ch met, de stemmen, door den heer Van Karne- beek verkregen, een 60, iu eigen voordeel. Dan Iaat zijn redactie het liberale district Zierikzee maar geheel huiten spel, omdat het een deel van Zuid-Holland bevat, en rekent het de stemmen, in het district Oostburg op deu heer Lansen Croin uitgebracht, niet mede. Nu is de «Midd. Ct." ook eens aan het narekenen gegaan, maar kwam tot een geheel ander resultaat. De cijfers genomen, 25 Juni in de distric ten Middelburg en Hontenisse uitge bracht, Zierikzee medegerekend, voor zoover de gemeenteu betreft, iu Zee land gelegen, geven aan 2303 op den heer Van Kerkwijk (lib.) en 681 op den heer Heemskerk (antir.), waar door het totale aantal van de op li berale candidateu uitgebrachte stem men op 13113 stemmen komt en 11111 op de antir. candidaten, ten deele nog door katholieken uitgebracht, iets wat de „Standaard" ook verzwijgt. Als een merkwaardig verschijnsel in dezen tijd, waarin de tweedracht bij alle partijen binnensluipt, kan gemeld worden, dat. te Leeuwarden een aantal kiezers die niet tevreden met het beginsel, noch met het beleid der georganiseerde antir. partij zijn, willen overgaan tot de oprichting van eene zelfstandige antir. of chr. hist, vereeniging, die laDgs wettigen weg onze staatsinstellingen wenscht te „Dat is hemeltergend." „Hoe men het neemt," hervatte de rechter, de schouders ophalend, «ik kan hem zoo heeleinaal geen ongelijk geven." «Wanneer was hij bij u „Een paar uur geleden." „Welke redenen had hij voor die haast «Hij wilde niet langer in Hamburg, zelfs niet meer in Europa blijven." „Daar heeft u 't al riep Elsa opspringende. „Kuut u een sterker bewijs voor zijne schuld vinden »De redenen, die hij opgaf, houden steek. Men haat en wantrouwt hem hier en zijne zoetste hoop was met oom begraven geworden,» zei hij. Elsa bloosde en sloeg de oogen neer. „Ge weet, op welke hoop hij hier zinspeelt,» ging de rechter voort, haar bij de hand vattend. „Elsa, ik begrijp, dat ge uw ueef niet bemint en geen gevolg kunt geven aan zijne wen schen maar ook twijfel ik er niet hervormen naar eisch der chr. hist, beginselen, zooals deze door Groen van Prinsterer zijn aangegeven. Men zegt dat alle moeite gedaan wordt bij de liberale kiezers van Winschoten, welk kiesdistrict door het bedanken van Troelstra vacant is geworden, te bewegen minister Van Houten als candidaat voor de Kamer te kiezen. Men zegt er ook bij dat zijne kansen daar al even zoo slecht staan als te Groningen. Bij de Groningsche libe ralen staan,het is gebleken bij delaatste verkiezing, de effecten van den heer Van Houten niet meer zoo hoog als in deu tijd vóór hij zijne staatkundige metamorphose tot stand bracht. Als candidaat voor het burgemeester schap van 'd liage wordt ook genoemd, nl.slechts bij geruchte,de burgemeester van Haarlem, de heer Boree!. Mocht zich dit gerucht bevestigen, wat bezwaarlijk iB aan te nemen, dan kau de heer Boreel er zeker van ziju dat zijn benoeming bij een zeer groot deel der Hagenaars wel niet met sym pathie zal begroet worden. Te Haarlem zullen antirevolutio nairen en katholieken samengaan bij de verkiezing voor den gemeenteraad. Om de samenwerking te bevorderen hebben de antirevolutionairen besloten van bet programma voorloopig af te voeren den eisch tot afschaffing van de kermis. Behalve de heeren Jh. Schorer en Van Naamen van Eemnes is door H. M. de Koningin-Regentes ook gehoord mr. J. G. Gleichman, president van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Naar constitutioneel gebruik wordt de opdracht tot samenstelling van een ministerie eerst gegeven, nadat het hoofd van den Staat de presiden ten der beide Kamers en den vice- president van den Raad van State heeft geraadpleegd. Aangezien dit nu geschied is, kan H. M. tot de opdracht overgaan. Door de AmBterdamsche afdeeling der Liberale Urne is met het oog op een eventueele vacature in district IX te Amsterdam, welke ontstaan zou als de heer Tak bedankt, voor loopig als candidaat gesteld voor dat district mr. A. Kerdijk. H.M. de Koningin-Regentes heeft aan mr. De Louter, boogleeraar te Utrecht, tot du toe belast met het ouderwijs in de bestuursinrichting van Nederlandsch-Iudie aan H.M. de Koningin, tevens opgedragen het onderwijs aan H.M. in de bestuurs inrichting van Nederland en de grondregels der staathuishoudkunde Volgens de Memorie van Toelich ting op de wet op de krijgstucht, door aan, dat hij u bemint met al de kracht van zijn wild karakter." Het meisje beefde. „O, dat is vree- selijk nu ben ik nog banger voor hem. Hoe zal ik hem ontsnappen P" „Wees niet bang, hij wil niet naar Adierstein terugkeeren en heeft voor den tijd, dat hij nog in Europa is, zijn intrek in een hotel genomen." „Het geweten verjaagt hem van hier," fluisterde Elsa. De rechter schudde het hoofd. „Gij zijt zeer hardnekkig, kind.» «En u heeft te veel vertrouwen. Wil u dus het testament morgen openen „Ik moet." „En den moordenaar zijn buit in handen geven. Versta mij wel," ging ze meer besloten voort, «het is hem om het vermogen te doen. Gaarne bleef ik heel mijn levon arm, indien ik mijn oom weer daardoor in het leven kon terugroepenhoe gaarne ware ik nog lang afhankelijk van de regeering aan de Kamer ter beoor deeling gezonden, zullen de krijg- tuchtelijke straffen voor officieren zijn lo berisping, 2o licht arrest van ten hoogste 14 dagen, 3o streng arrest vau ten hoogste 14 dagen. De krijgstuchtelijke straffen voor onderofficieren zijn A. Hoofdstraffen, lo berisping. 2o voor onderofficieren der zeemacht die een minderen rang dan dien van sergeant bekleeden strafdienst, ten minste 1 en ten hoogste 2 uur per dag gedurende ten hoogste 8 dagen. 3o de verplichting om ten hoogste 2 uur voor het avondappèl in de kazerne of het kwartier of aan boord terug te zijn en aldaar te ver blijven, tetizij de gestrafte daarbuiten dienst heeft te verrichten, gedurende ten hoogste 14 dagen. 4o licht arrest van ten hoogste 21 dagen. 5o verzwaard arrest van ten hoogste 14 dagen. 6o streng arrest van ten hoogste 14 dagen. 7o verlaging. B. Bijkomende straffen, lo inhou ding op de soldij. 2o vermindering ran kost. Art. 5. De krijgstuchtelijke straffen voor miudere militairen zijn A. Hoofd straffen. lo. berisping. 2o. strafdienst, ten minste 1 en ten hoogste 2 uur per dag gedurende ten hoogste 8 dagen, 3o de verplichting om teu hoogste 2 uur vóór het avondappèl in de, kazerne of het kwartier of aan boord terug te zijn en aldaar te verblijven, tenzij de gestrafte daarbuiten dienst heeft te verrichten, gedurende ten hoogste 8 dagen. 4o licht arrest van ten hoogste 21 dagen. 5o verzwaard arrest van ten hoogste 11 dagen. 6o streng ar rest van ten hoogste 14 dageu. 7u verlaging in klasse, indien de gestrafte behoort tot een onderdeel der krijgs macht waarbij de, mindere militairen in klassen zijn verdeeld. 8o plaatsing in eene tuchtklasse. B. Bijkomende straffen, lo inhouding van soldij. 2o vermindering van kost. 3o verbod om buiten dienst wapenen te dragen. Gedurende het afgeloopen tweede kwartaal van 1897 zijn 52 jongens in dienst getreden bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden. 202 jongens hadden zich voor eene verbintenis aangemeld, doch 150 daarvan werden geneeskundig afgekeurd. Mejuffrouw Cath. van Reunes is door het hoofdcomité voor de inhul- digingsfeesten te 's-Gravenhage uit— genoodigd de officieele kindercantate te componeeren, die der Koningin bij haar feest door 1000 kinderen als aubade zal worden toegezongen. Blijkeus bij het departement vau marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartnig „Edi», onder bevel van den luitenant ter zee Isle kl. P. A. R. Hennequin, 3 dezer van Gibral tar vertrokken. zijne goedheid gebleven. Ik heb zoo weinig noodig en had genoeg, indien ik met eene groote familie te deelen had. Krijgt Karei het geld, dan ver trekt hij onmiddellijk en daarmee vervliegt de hoop, den waren moorde naar te ontdekken en Boumans on schuld te bewijzen." De rechter beschouwde met aan dacht zijne jonge vriendin en dacht, dat er van haren kant wel eens meer dan zuivere belangstelling voor Bou- man in het spel kon zijn. „Denk toch eens, is er geen middel, om Karei hier te houden In naam van mijn armen oom, smeek ik uer om!» Hij bedacht zich even en zei „Ik kan ook de uitbetaling van het ver mogen verschuiven." „Daarmee houdt u hem hier," her nam Elsa. „Doch hoe kan u dat «Krachtens mijne macht als testa ment-uitvoerder. Toen mijn vriend zijn laatsten wil gemaakt had, zei ik hem, dat hij toch een beetje voorba-

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1