No. 78 Buitenland. Laatste Berichten. Gemeentebes KAViastAis mi F F U I L li i: 1 en peren per dag bij krijgt, die ook nog smakelijk naar binnen gaan. Uit Amsterdam meldt men aan de «N. R. Ct.» De koetsiers en conducteurs der Amster- damsche Omnibus Mij. vervulden gister hun gewonen dienst met een ruiker fris- sche bloemen in het knoopsgat en zulks ten blijke van het 25jarig bestaan der Mij. en ook om hunne vreugde te toonen over de feestgave, hun door de directie met milde hand geschonken. De eiechen van een ongestoord tram verkeer lieten een feestelijke samemkomst van alle beambten niet toe daarom spoor de de directie hen aan, het feest in eigen kring, in den boezem van het gezin, te vieren en stelde zij hen daartoe ook in de gelegenheid. Ieder man ontving zooveel guldens als hij dienstjaren achter den rug had, plus een inleg op de spaarbank ten bedrage van het dubbele dier som. Als minimum werd voor deze berekening het loon van ééne week aangenomen, zoodat een pas benoemd conducteur f 11 in geld en f 22 in de spaarbank werd toegelegd. Het personeel heeft zich dankbaar en verheugd getoond over deze milde grati ficatie, waarmede ook moeder de vronw niet weinig ingenomen zal zijn geweest. Met het stoomschip «Spaarndam» eergisteren-nacht te Rotterdam binnenga loopen, volbracht kapt. H. C. van der Zee zijn honderdste reis op Amerika als gezagvoerder op een der stoomschepen van de oHolland-Amerika Lijn». Naar aanleiding hiervan werd het stoom schip te Boulogne opgewacht door een der directeuren, die des middags aan tafel, in tegenwoordigheid der passagiers, den jubi laris gelukwenschtemet het merkwaardige feit en hem tevens mededeelde, dat hij was benoemd tot ridder der Oranje Nas- sau-orde. Van der Zee is sedert 1882 in dienst der Maatschappij, van welke hij sedert 1885 een der stoomschepen kommandeert. Hij iB de tweede gezagvoerder der «Hol land-Amerika Lijn«, die zijn honderdste reis viert vier jaren geleden viel dit voor recht ook ten deel aan kapitein F. H. Bonjer. Twee jongens te Uithuizen, een van 13 en een van 8 jaar, gingen Woensdag middag eieren zoeken en kregen onder weg twist. De jongste had een broodmes bij zich, wijl zijn vader hem uitgezonden had om in de «Wilgenbosch)), een tuin bouwinrichting bij het dorp, op den akker van zijn vader eenig onkruid te verwijde ren. De oudste is een slagersjongen, een wees die voor rekening der gemeente wordt verpleegd en opgeleid. De twist tusscben deze jongens liep zoo hoog dat de oudste het mes van den jongste nam, en dezen den bals afsneed en worgde, waarop hij het lijk in een sloot wierp, waar het spoe dig daarop gevonden werd. Thuis gekomen trachtte hij den leugen te doen ingang vin den, als zou een vreemde landlooper de daad gepleegd hebben. Doch wijl de politie nergens in den omtrek eenig spoor van een landlooper ontdekte, kreeg zij vermoe den op den knaap, die ten slotte bekende en gevankelijk naar Groningen werd ver voerd. Te Orémeaux (Frankrijk) was een jonge man van 25 jaar, Godard genaamd, sedert zijn twaalfde jaar stom. Onlangs deed hij zichtbaar moeite om om tabak te vra gen. Eensklaps sprak Godard het woord tabak en sedert spreekt hij als elk ander. Dit geval zal door deskundigen onder zocht worden. Te Périgneux is op den leeftijd van 105 jaar gestorven de heer Gabriel Dar- bon. In dienst van generaal baron de Damas, gouverneur van den hertog van Bordeaux, schijnt hij de betrekking van kindermeid te hebben waargenomen, men meldt althans van hem dat hij menig maal in zijn armen gedragen heeft een kind, dat later de graaf van Chambord genoemd werd en een pretendent op den Franschen troon was. Dienstbode fin de sièele. Een Duitsch blad verhaalt de volgende geschie denis »£en dame te Colmas begeeft zioh naar het verhuurkantoor van dienstboden, vindt er een jong meisje naar haar zin en neemt haar onmiddellijk in dienst. Meesteres en dienstbode begeven zich op weg, maar na eenige oogenblikken op weg geweest te zijn, geeft laatstgenoemde teekenen van on rust. «Is het nog ver vraagt ze «Neen», antwoordt de meesteres, en gaat voort. Maar eenige schreden verder, blijft het meisje stil staan en zegt «Er is niets aan te doen, ik ga niet verder». En waar om dat vraagt de meesteres. «Omdat, ziet u, was het antwoord, ik een vrijer heb, van wien ik niet kan vergen dat hij eiken dag zoover loopt om mij te zien, Vaarwel 1» Er schoot aan de dame niets over dan weer naar het verhuurkantoor terug te gaan. Op het oogenblikdat zij binnenkomt ziet zij twee meisjes met Zouavenbroeken aan op een rijwiel komen die ook te Col mas een dienst verlangden. Dat was de dame te machtig, die onder bittere over denkingen zonder dienstbode] naar huis ging- Zondag en Maandag zijn te Berlijn wielwedstrijden gehouden. In het nummer 1000 Meter voor amateurs nam met 15 anderen de heer Willem van den Berg uit Amsterdam deel. In de beslissing was 1. Van den Berg (rijdende op een Hol- landsch rijwiel), 2. Letzing uit Kassei, 3. Hansen, uit Kopenhagen. Wilhelm ll over ziju leger. Toen de afgezant van Frankrijk, mar kies de Noailles, eenige weken geleden te Berlijn was, werd hij bii eene revue dooi den Keizer hartelijk ontvangen. Eenige dagen later nam de gezant van de officieren van het garnizoen te Berlijn eene uitnoodiging tot een maaltijd aan. Aan tafel zijnde, komt onverwachts de Keizer binnen en den Franschen officier herkennende, gaat hij tot dezen en treedt met hem in het volgende gesprek .- )>U ziet, mijnheer, hoe ik met mijne officieren omga. Ik deel neem aan hunne maaltijden, ik praat met hen over hunne wenschen, over wat hen wedervaart, ik ken ze allen, en allen weten dat ik in hen belang stel. Zoo moet gij ook doen. Gij hebt in uw land een zeer schoon leger.- ik heb het kunnen waardeeren toen ik in Frankrijk geweest ben. (Men zegt dat Wilhelm daar tijdens het bezoek van den Ozaar geweest is). Uwe infanterie is be- wonderenswaard ik geloot echter dat de mijne niet voor haar onderdoet. Dat kan ik echter, ongelukkig genoeg van mijne artillerie niet zeggen wat materieel en be spanning betreft, is de Fransche artillerie beter dau de Duitsche, maar ik wanhoop niet haar beter te maken. «Daarentegen overtreft mijn cavalerie waarvan gij u hebt kunnen overtuigen, de uwe. En toch hebt gij een man gehad wiens raadgevingen, als gij ze hadt willen volgen, u de beste cavalerie der wereld zouden gegeven hebben, nl. generaal de Gallifel, wiens theoriën papa en grootpapa zelf bewonderd en toegepast hebben, Melkboer. Ge hebt toch genoeg water bij de melk gedaan Melkknecht. Zeker baas. Boer. Gij bedriegt mij immers niet De 19 uren van Z.M.Onder dezen titel verhaalt het Belgisch blad La Meuse deze anecdote. «Eenige dagen na den len Mei vroeg de koning, zich naar Ostende begevende, aan den ambtenaar die met het toezicht op den trein was belast »Hoe laat denkt gij te arriveeren, mijn heer de inspecteur. Om 19 uur, Sire Zou u niet zoo goed willen zijn, mijn heer de inspecteur, viel de Koning hem met zijn fijnen glimlach in de rede om tot mij ineen taal te spreker die ik begrijp BELGIE. Het aantal werkstakers in de Borinage is thans 18,500, ongeveer een vijfde van het geheele aantal mijnwerkers. DUITSCHLAND. In het ministerie zijn eenige ministers afgetreden en andere in hunne plaats benoemd. Die omwenteling hing, zooals wij weten, reeds lang in de lucht. Of de rijkskanselier ook zal aftreden, is nog niet bekend. Heel vast schijnt hij echter niet te zitten. Vele zijn er die deze veranderingen met onrust beschouwen omdat de namen der nieuwe ministers voor hen de aanduiding zijn, dat het schip van den staat in reac tionaire richting wordt gestuurd. Zelfs de gematigden onder de partijen vragen zich met bezorgdheid af tot welke reactionaire buitensporigheden dit sturen in den «nieuw- Bten koers» leiden zal, nu de vrijzinnige elementen uit het ministerie verdwenen zijn. De keizer gaat weder zijn jaarlijksche reis naar Noorwegen doen. ENGELAND. In het Lagerhuis is door de regeering verklaard dat de onderhande lingen der mogendheden over het invoeren van een zelfstandig bestuur op Kreta aan merkelijk zijn gevorderd en er alle hoop bestaat dat het tot een vergelijk zal komen. In het eigen gebiedn.l. in Britsch-Iudië, is de toestand voor 't oogenblik niet zoo hoopvol als op Kreta. Het blijft daar niet bij opruiende geschriften, de bevolking begint zich reeds te verzetten, o.a. te Sji- poor waar zij, onder voorgeven dat de Engelschen eene moskee zouden ontheiligd hebben, tot ongeregeldheden oversloeg, van zulk een ernstigen aard dat de politie den steun der troepen behoefde om de kwaad willigen tot bedaren te brengen. Enkele Europeanen werden daarbij gewond. Zal het daarbij blijven De opstand in 1857 begon ook met eenvoudige ongere geldheden, en ook met de bewering dat de Engelschen de moskeeën ontheiligden, en later nam de opstand zulk een uitgebreid heid aan dat de Engelschen al hun macht moesten ter hulp roepen om meeBter te blijven van het terrein. Zulke tijdingen zijn wel geschikt om wat er nog van feestroes is overgebleven in Engeland, in eens weg te vagen, want als Engeland Britsch-Iniië mocht kwijtra ken, ie het ook het grootste deel zijner bezittingen kwijt en dalen zijn macht en aanzien in beduidende mate. En nu is het wel nog zoo ver niet, maar een opstand in die gewesten blijft altijd een gevaar voor eene mogendheid, die met een betrek kelijk klein leger zulk een ontzaglijk ge bied in orde moet houden. Dat die onlusten te Sjipoer van meer dan gewone beteekenis waren blijkt daaruit dat degeheelepolitiemacht en eenige honder den van de troepen noodig waren om ze te onderdrukken. Men klaagt er over dat de vertegenwoordigers der regeering tijdens de onlusten door hunue afwezigheid schit terden. Wat overigens aan deze onlusten meer beteekenis doet hechten is dat de zege praal door Turkije opGriekenland behaald, de Mahomedanen in Engelsch-Indië tot op roerigheid sohijnt te prikkelen. Gelukkig kan nu gemeld worden dat de onlusten nadat met de oproermakers een schikking (welke was getroffen, af- geloopen zijn. De Znid-Afrikaansche Commissie heeft hare zittingen hervat. Zij nam in 't verhoor miss Flora Shaw, van wie 10 telegrammen aan Rhodes waren overgelegd. In die stuk ken drong Flora Shaw er op aan dat het uitvoeren van de plannen tot een inval in Transvaal niet zouden vertraagd worden om een protest van Europa te voorkomen. Op Chamberlain,staat verder in deze telegram men, kan staat gemaakt worden wat de zaak van inmenging van- Europa betreft, maar zij had hare bijzondere redenen om te gelooven dat Chamberlain wenschte dat Rhodes onmiddellijk zou doortasten. Den 30en Dec. 1895 seinde Rhodes dat hij zou slagen als Chamberlsin zijn steun gaf, maar dat hij wenschte datChamberlain Sir Her cules Robinson aanschreef om naar Johan nesburg te komen. Voor de oommissie gedroeg zich Flora Shaw met een groote dosis vrijmoedigheid en bedaarheid. Zij looehende echter dat zij van de samenzwering van Jameson of van dien tocht iets geweten had. FRANKRIJK, Het reisje dat president Faure naar Petersburg hoopt te doen, zal aan de Fransche schatkist 500,090 frs. kos ten. Een crediet van die grootte is ten minste bij de Kamer door de regeering aangevraagd, AFRIKA. Het is bekend welke lastige onderdanen de sultan van Marokka heeft. Dit bleek weder bij Tanger.waar de opstan delingen de tegen hen afgezonden regeerings- troepen versloegen, waarbij zij den aan voerder op de vlucht jaagden en al hun gevangenen doodden. TURKI JE.Eeu 10 tal professoren van de mili taire school te Pandalki,die ongelukkig ge noeg, niet konden inzien dat het bewind van den sultan niet vlekkeloos is en voor dit hun gevoelen uitkwamen, zijn in de laatste dagen naar Konstantinope! ontboden en daar ondervraagd. Voor negen hunner open den zich na dit verhoor de deuren der ge vangenis, om, wie weet voor hoe lang ge sloten te blijven. Nog werden gearresteerd 104 Turken allen van minder dan 35 jari gen leeftijd, die allen aan een streng ver hoor onderworpen werden. Burgerlijke Staud van Vlissngen. van 26 Juni tot 3 Juli ONDERTROUWD C. van de Buuse, jin. 22 j'. en T. C. Brouw, j'd. 25 j. A. Troelstra, jm. 29 j. en S. H. Baert, jd. 28 j. GETROUWD: A. A. Rombouts, jm. 23 j. en M. H. A. Leenhouts, jd. 20 j. E. Potjewijd, jm. 29 j. en P. J. Braamse jd. 25 j. C. Luijteu, jm. 24 j. en J. A. van der Klift, jd. 18 j. BEVALLENN. Prince geb. Krui denier, d, A. Bertijn, geb. Stroo, z. D. de Groot, geb. Anemaet, z. C. V. C. van Outrijve, geb. Naesen, z. M. C. Minderhoud, geb. Lute, d. A. M. W. Verbage, geb. van Hen gelaar, d. M. C. P. Bak, geb. de Vos Burcliart, d. J. H. Nauta, geb. Sommeling, d. R. S. Rubben, geb. Zanders, z. J. Heijkoop, geb. Zegelaar, z. M. J. du Gardein, geb. Willaert, d. T. P. van EngeD, geb. Vos, z. J. Leenstra, geb. Vrolijk, z. OVERLEDEN C. G. Heblij, d. 2 m. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 4 Juli 3.36 Maandag 5 v 4.12 Dinsdag 6 4.55 Woensdag 7 r 5 43 E.kwartier Donderdag 8 6.49 Vrijdag 9 8.10 Zaterdag 10 9.40 Zondag 11 10.43 ZEETIJD INGE N De Belgische tjalk «Maria Eliza», schip, per Van Bels, met graan van Antwerpen naar Middelburg bestemd, geraakte eer- gisteren-avond bij het op de haven komen op den berm aan den grond, doch werd door de sleepboot «America» weder vlot- gesleept. Gisteren van hier vertrokken de En- gelsche stoomschepen «Ravensworth» naar New-Castle en «Italia» naar Middlesbro. Men schrijft ons uit Sluis: Bij Kon. besl. is aan M. Schram, wonende te Westcapelle (België), ver gunning verleend tot het geven van lager onderwijs in Nederland. Aan genoemden Schram is den 30 April j.l. te Middelburg de acte als onder wijzer uitgereikt. Ma rktberichten. Vlissingen, 2 Juli. Boter f 1.05 a f 1,10 per kilo. Eieren f 3.20 4 f 3,40 per 104 stuks. Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAN DE Verschijnt Dinsdag-, Oproeping Verlofgangers wcrkelijken dienst. De Burgemeester van Viissii Gezien de circulaire van dei ris in dit gewest van den 16 A no. 913, 3e afdeeling ,- no. 39), Eoept bij deze op tc werkelijken dient de ondervolgende, in deze gsm de verlofgangers VAN BEERS, Cornelis, lichting 1894 uit de ge singen. WOLFGANG, Johannes I ling der lichting 1894 rneente Oudenbosch en behooreude tot het korps GELAST de voormelde verlofgangers einde, vooozien van hunne voorwerpen van uitrusting, hun voor vertrek afgeteekeude op den 21 Juli 1897, voor des te 4 uur, rechtstreeks bij 1 Vtreclit aan te melden en geeft kennis dat, voor door ziekte of andere redenen mochten ziju om op te komen kunnen doen blijken door op de opkomst bepaald een, op c pier geschreven, en gelegaliseer dig getuigschrift van den bi geneesheer, of een ander bewi ring ter gemeente secretarie gen, zullende de zieken, die bepaalden tijd onder de wap te dezer zake niet voor dü 'jei. houden, maar verplicht zijn z herstelling bij hun korps te ve einde daarbij in den wapenha den geoefend, wordende zij noodig er op gewezen dat, zi breke blijven aan deze opro doen, zij volgens art. 145 d als deserteur zullen worden bi Vlissingen, den G Juli 189' De Burgemeester voc TUTEIN NOLTHI Bekend iiiakiu Aangifte van nieuwe leerlh openbare lagere scholt Burgemeester en Wetlioude singen brengen ter kennis van bei ouders of voogden, die hunn< pupillen met lo September toegelaten te zien tot een lagere scholen in deze gemeei af Maandag den 5 Juli tot en den 14- Augustus e. k. uitslui meente-secretarie (Bureau Be ren werkdag van des voormi< 12 ure gelegenheid tot aangift leerlingen voor die scholen ge en dat toegelaten kunnen kinderen die in 18 9 1 of geboren werden, dus zij die van dit jaar zes j a r e i zijn, nog worden,, of wel reei Vlissingen, den 29 Juni 18 Burgem. en Wetli. 1 TUTEIN NOLTï De Secretar G. J. BISSCJ 17) «Bewijzen 1 bewijzen I" Elsa„o, gij ombarmhart de wet, met uwe bew F'jWelke onweerlegba heeft het onderzoek voc van Bouman geleverd, en dat men voor zijne onschi laat de rechter niet gelde w'jl het van zijn^ zuster Lortzing had vroeger van zulke bewijzen gehoo woordde er niet op, mas Wj den arm, leidde ha

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 6