Zeeuwsche Stoomvassclierij, Stokerij en StrijkÉiÉöng i Buitenland. „DE VOLHARDING." Dames- en Mm Costumes, allo soorten Gord» Doieas, 7üm. üüz. enz.. Advertentiën prol' F. F. L. C fill IffiM, »D E V L IJ T.« Wascli vrouw, Geinen u d N ie u vv s. CHEMISCHE WASSCHEIUJ en STOOM-VEHVEIIU Gemeentebestuur. BEKENDMAKING. en X© X® X® X© X© Bekendmaking. Zondag 4 Juli a.s, worden opgeroepen maar nog al degelijk. Ue Vlaamsche vlsokoopers komen reeds opdagen, doch Jaar ze zeer lage prijzen bieden, kun- DeU onze landbouwers moeilijk met ben een accoord treffen. Kerk- en Schoolnieuws. Men schrijft ona uil Middelburg jlej. Jonk, hoofd der christelijke bur- er6Cbool voor meisjes, herdacht heden onder jeer vele en hartelijke blijken van belang stelling' den dag waarop zij vöór 25 jaar jj0 betrekking aanvaardde. Dit jubileum 2jl morgen doorde kinderen in 't Schutters hof feestelijk worden herdacht. De heer P. J. Bouwman, hoofd der openbare school te Slijkplaat, gem. Hoofd- ial, is als zoodanig benoemd te West- dorpe. Mej. A. M. Areritz te Goes is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te St. Philipsland. RECHTSZAKEN Door het Kantongerecht te Middelburg liin gisteren 0. m. veroordeeld wegens straatschenderij J. K. M., tot f 0.50 b. s. ld, h., J. F., tot f 1 b. s. 1 d. h.klimmen op en hangen aan een voorbijrijdend rijtuig J. E., tot f 1 b. s. I d. h. Verder wegens dronkenschap A. J. K., vr. vau J. V,, tot f 1 b. s. 1 d. h.J., tot 14 d. h. Allen alhier. De kosten te dragen door den staat. Te Rotterdam heeft Donderdag een hevig onweer gepaard met stortregen ge woed. De ïiolen konden het overvloedige regenwater niet verzwelgen, waardoor in verschillende 3traten eene overstroomiug ontstond en in vele huizen en kelderver diepingen het water binnendrong. Het is weer gebleken dat bij overstroo- mingen kelderverdiepingen al bijzonder on geschikt zijn tot woning. Te Zevenbergen woedde ook een zwaar onweder. Daar ston den in een oogeublik de straten blank van het water en vielen hagelateenen van de traditioneele grootte van een knikker. Men vreest dat de vlasvelden erg zullen gele den hebben. Te Lisse werden gister twee jonge werk lieden die naar Leesten wilden huiswaarts Keer en, door den bliksem getroffen en on middellijk gedood. In de omstreken van Leiden ontstonden een aantal min of meer hevige branden en werden tal van runderen iu de weilanden door den bliksem dood geslagen. De schoorsteen van de stedel. gasfabriek te Leiden werd ook door den bliksem getroffen. De bliksem richtte ech ter verder geen noemenswaardige schade aan. Bij den landbouwer Gille te Hillegen- berg doodde de bliksem een koe in de weide. Hij sloeg ook in in twee huisjes op het Molen werf te Heemstede, echter zonder brand te veroorzaken. Twee der bewoners, vader en zoon, werden echter zoo door schrik bevangen, dat zij niet meer kunnen loopen. Te Waddinxveen sloeg hij in de papierfabriek van den heer van Lange. In een oogenblik stond deze geheel in brand. De werklieden, 30 in getal, konden zich redden. De fabriek en vier der aaugrenzen- de woningen zijn geheel verbrand. In de Spaarndammerpolder zijn een vrouw en een 17jarig jongmensch door den bliksem gedood. In onze provincie sloeg de bliksem ook nog in te St. Maartensdijk iu een land- bouwschuurtjê, dat geheel afbrandde. Het vee, op een kalf na, werd gered. Bovendien bevat de Goesche Ct. het volgende bericht Bij het zware onweder, dat Donderdag avond te Schore woedde, sloeg de bliksem bij dhr. J. v. Koeveringe Hz. in zijn huis door 't zolderraam, dat hij grootendeels vernieldena vervolgeus over den zolder een gat in den muur geslagen te hebben, kwam hij daardoor terecht in eene kast beneden, waarvan hij de deuren opensloeg en na aldaar eenige schade veroorzaakt te hebben, zonder brand te veroorzaken, door eeu openstaand raam een uitweg naar buiten vond. Het liefdadigheidsconcert eergisteren avond te Scheveningen gegeven ten bate van hen die door den jongsten stormvloed schade hebben geleden, welken zij zel- ven niet kunnen dragen, heeft f 589 op gebracht. Tegen slapeloosheid en zenuwachtigheid ia honig een uitstekend middel. Geregeld 1 it 2, of ook wel 3 eetlepels vol vóór het naar bed gaan ingenomen, leidt tot de gewenschte resultaten. Een apotheker in een onzer provin cie- steden kreeg onlangs een vrouw bij zich, die reeds een vol kwartier op de straat naar de koperen adresplaat had staan turen. Op de vraag, wat zij wenschte zeide het vrouwtje „Joa, mienèr, 't is nou nie meer uut te houen met mien man. Ik zit zei vers inet acht keindeis, en hij doet riiet anders dan die stumpers te trappen en te slaon, en laien ook." En wat wou je dan vrouwtje Ziet u, en nou kom ik bij uwes, om me van dat schepsel te laoten scheien. Maar dan moet je toch niet bij mij zijn Joa welle, u het toch scheikundige aan de deur staan Dat men op het platteland last heeft ïan Jandloopers zg. papierverkoopers is overbekend, en dat een ferme te rechtwijzing voor menigen brutalen beder- Jaar gewenscht is, zal niemand ontkennen. Een mishandeling als te Lienden (Betuwe) beeft plaats gehad, verwekt echter veront waardiging. Men heeft daar zulk een land- looper met een ploegkouter vier vingers fcfgesnedeD, een oog bijna uit het hoofd geslagen, een wond in 't gezicht toege bracht, zoodat de tanden blootlagen, en daarenboven nog verscheidene andere wonden. Zou die man niet meer gedaan hebben dan papier verkoopen De nieuwe lotring op de OordtMche Tentoonstelling. Een karakteristieke feestelijkheid had op den avond van j.l. Zaterdag in Oud- Dordrecht plaats. Zooals vau te voren was aangekondigd, bractit de heer A. Hoogendijk, reeder en groothandelaar te Vlaardingen, die op Oud- Dordrecht het wijuhuis Oporto exploiteert, dien dag de eerste nieuwe haring aan, ge vangen op 61° N.Br. In dezelfde antieke sjees, waarmee vroeger het eerste zeeban ket aan den Koning werd gebracht, was de heer Hoogendijk van Vlaardingen komen rijden. Uit de poort van Oud-Dordt waren de staketsels voor deze gelegenheid wegge nomen, en tegen 8 uur kwam de sjees door een zwart vierspan getrokken, daar binnen rijden. Op de brug van de gracht was een eereboog opgericht, en het wijnhuis Oporto prijkte met groen en vlaggen. Op het midden van het marktplein, waar zich een dichte menigte bezoekers verzameld had, stapte de heer Hoogendijk die, evenals zijn koetsier, in Oud-Hol- laudsch costuum was, uit, en begaf zich naar het burgemeesterhuis, voor hetwelk de burgemeester en de vroedschap in hunne schilderachtige kleedij hadden plaats ge nomen. Hier sprak de heer Hoogendijk de vroedschap toe en overhandigde den burgemeester een vaatje haring. De burge meester, de heer Hidde-Nijland, de oudste schepenen, Mr. J. C. Overvoorde en de voorzitter van Vak en Kunst, de heer Zoet hout, die als goede man van achter in de vroedschap zitting heeft, beantwoordden den heer Hoogendijk. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend, de muziek speelde fanfares en vaderlaudsche liederen kortom het was een recht feestelijk oogenblik. Later op den avond had in het wijn huis Oporto de Oud-Hollandsche haring maaltijd plaats, door den heer Hoogendijk aan de vroedschap, den hofman van het vendel en den voorzitter der afd. Scheep vaart Visscherij aangeboden. Vermeld moet nog worden dat de heer Hoogendijk de leden van de vroedschap en hunne dames uitnoodigde tot een zee tochtje met het stoomschip «Koningin Wil- helmina<(, dat Maandag 28 Juni weder ter haringvangst uitvoer. Het gezelschap zou van Vlaardingen tot IJmuiden de reis meemaken en vervolgens over Haarlem, waar in het Brongebouw gedineerd wordt, naar Dordrecht terugkeeren. Dat reisje heeft volgens het programma plaats gehad en moet zeer genoegelijk geweest zijn. Jaap Eden heeft te Montfermeil met Nossam en Piet.te gestreden om den prix de Noisy. Nossam was ten slotte eerste, Jaap tweede met een kwart wiel verschil. Piette kwam met een wiellengte achteraan. Aan boord van een der Italiaanscüe oorlogschepen voor Kanea had oen ont ploffing plaats, waardoor 2 manschappen gedood en een gewond werden. «Kleine geschenken onderhouden de vriendschap», dat weten Franschen en Russen, die elkaar bij alle gelegenheden geschenken sturen. Zoo zond de heer Faure onlangs aan generaal Maximowitsch, den betman der Oeral-kozakken, een vaatje echten Franschen cognac, opdat de man ook eens wat anders zou drinken dan de beruchte Russische brandewijn. Tot Odessa is het vaatje veilig overge komen maar op de lange reis naar den Oeral is het spoorloos verdwenen Een troost dat het in elk geval toch door «vrienden van Frankrijk» is leeggedronken. Een Italiaansch geneesheer, dr. Balvassori-Peroni, een der uitstekendste medici te Milaan, voert krijg tegen den kus, natuurlijk uit zuiver hygiënische over wegingen en op grond van het gevaar van besmetting. Een pistoolschot in den rug zeide hij onlangs is niet bepaald gezond, maar uit een hygiënisch oogpuut verkiezlijker dan de kus eener schoone vrouw. Het zal lang duren, eer een dergelijke stelling algemeen wordt aanvaard, zegt 't «Vad.» Iemand heeft uitgerekend, dat al de 1942 bierbrouwerijen van Oostenrijk-Hon- garije 418.461 jaren zouden noodig hebben om een hoeveelheid bier te produceeren, welke gelijkstaat met de in het vorige jaar op 7 Augustus gevallen hoeveelheid regen. Een zeer ongewoon soort werkman is wel zekere burgemeester van eene Pruisische gemeente die reeds als maaier vele jaren lang werkzaam was bij een Frieschen land bouwer en wel steeds tot diens groote te vredenheid. Waarschijnlijk zal deze zeisman wel minder als burgemeester uitmunten. Maaier en de functie van burgemeester uit te oefe nen, gaat toch niet samen. Ket ciaide der wereld. De kleur lingen van Lafayette (Indiana) verkeeren in opschudding. De eerwaarde John. Oallicot, een negerpredikant die in het land voor een profeet daargaat, heeft in zijn laatste leerrede aangekondigd dat a.s. Zondag de wereld zal vergaan, en deze voorspelling heeft bij de honderden negers die hem kwamen hooren, het hoofd op hol gebracht. De eerwaarde Oallicot houdt zijne preken niet in een tempel, maar op de hoeken der straten of spreekt van de trappen van het gerechtshof zijn gemeente toe' Reeds meermalen heeft hij zijn hoorders het einde der wereld voorspeld, maar ditmaal is het onherroepelijk bepaald op a.s. Zon dag. Na deze openbaring gedaan ts hebben, heeft de eerwaarde Oallicot zijn hoorders verzocht op genoemden dag bijeen te komen bij het gerechtsgebouw, waar hij op hen zal wachten en waar vurige wagenen ze zullen komen halen om ze naar den hemel te brengen. De krijgsraad te Antwerpen heeft een soldaat wegens desertie veroordeeld omdat hij twee uur na het afloopen van zijn verlof teruggekeerd was. Hij heeft bewezen dat hij niet schuldig was, omdat de treinen, die hem naar Ant werpen voerden, in vertraging waren. De krijgsraad heeft het genoegzaam geacht hem eene straf op te leggen van 28 dagen kamerarrest. Men zegt dat te Weenen kans bestaat dat de hooge hoed zal vervangen worden door een fez, zooals die door de Turken gedragen wordt. Reeds zijn een aantal Weensche mode gekken in de straten der hoofdstad ver schenen, met een zwarte jas en rooden pet, en zagen er dus uit als fleisohen mot cap sules. Pastoor Kneipp, zegt men, was ge woon de schapen naar hun wol te scheren d.i. dat hij zijne patiënten naar hun ver mogen iiet betalen. Zoo antwoordde eens een zieke hem op zijn vraag wat zij was, dat zij hofdame was bij eene Duitsche groot hertogin, en daarop zei hij goedig »Also, a Dien8chtbot, ?.ohltn'x«. (Een dienst bode dus kost niets.) Pastoor Kneipp is geeu vette vogel voor zijn erfgenamen. Hij heeft aan aard- sche goederen weinig nagelaten. Al het geen hij bezat heeft hij reeds gedurende zijn leven aan zijne stichtingen besteed. Behoudens eenige kleine legaten, is er nagenoeg niets te erven. Belgische aardrijkskunde. Het voornaamste Brusse leche blad, de «Indépendanoe», bevat het volgende be richt «Een dépêche uit Helgoland meldt ons, dat de koning der Belgen gister in die stad is aangekomen.» De «stad» Helgoland is natuurlijk den Helder. 't Zag er verleden week maar zeer hachelijk uit toen bijna 700 gevangenen in de groote gevangenis vau den Staat Califoruië te St.-Quentin in opstand kwa men en weigerden te werken. Ze werden in hunne cellen opgesloten eu onderhielden den geheeien dag een oorverdoovend ge schreeuw, gepaard gaande met eefc aan houdend gehamer en gebons op huune ijzeren celdeuren. Eerst toen de oppassers hun een stortbad gaven met de brandslangen, kwam er stilte en weldra daarop onderwerping, zoodat de orde hersteld was. ENGELAND. Bij de leden vau het par lement die in de jubileumweek bij de Ko ningin op het Buckinghampaleis te Lon den hunne opwachting wilden maken, doch daarin, wat de meeste betreft, werden te leurgesteld, heerschte wegens dit feit een groote mate van ontstemming. Het Brit- sche parlement hoe gehecht aan de dy nastie, houdt er, de geschiedenis spreekt er reeds eeuwen van, niet van als eene aoo:t vau nul beschouwd t.e worden. Het is, gelukkig voor de verstandhou ding tusschen de kroon en het parlement, gebleken dat een misverstand de oorzaak was van deze schijnbare achteruit stelling. Koningin Victoria heeft dit in een bood schap aan het parlement doen bekend ma ken en tevens alle leden uitgenoodigd a.s. Zaterdag met hunne vrouwen op Windsor Castle ten bezoek te komen. En zoo is de klove tusschen parlement eu vorstin weder gedempt. Uit Britsch-Indië zijn ernstige tijdingen gekomen.Daar worden geschriften verspreid, waarin de inlandsche bevolking wordt op gezet tegen de Engelschen en aangemaand zich van hare onderdrukkers te ontdoen.Er wordt met ronde woorden in gezegd dat eer, godsdienst en zedigheid niet meer vei lig zijn onder het Engelsche bestuur en dat de leden der pestcommissie niets zijn dan slachters, die de bevolking kwellen en martelen onder het voorgeven van zorg voor hare gezondheid. Dit alles kan niet meer geduld worden, en als er niet spoedig een einde aan komt,zullen vermoedelijk de tooneelen van den opstand van 1857 her haald worden. Zoo kort na het jubileum vormen deze opruiende geschriften wel een schrillen na klank op het gejubel der Britsche natie. BELGIE. In de Borinage hebben weer mijnwerkers den arbeid gestaakt omdat zij zich bij eene nieuwe verordening niet wil len nederleggen. Dat die staking van uit- gebreiden omvang is, bewijst het feit dat er meer dan 12.000 aan deelnemen. Voor het oogenblik is nog alles rustig. Nog in deze zitting zal door de regee ring bij het parlement een wetsontwerp worden ingediend op de provinciale ver kiezingen. SPANJE, 't Ziet er op Cuba leelijk voor de opstandelingen uit, altijd als het waar is, wat minister Canovas in de Kamer verklaarde, n.l. dat slechts eene strijd macht van 15,000 man noodig is om den opstand aldaar den genadeslag te kunnen toebrengen. Hoe dikwijls zijn echter de Cubaansche rebellen als zieltogende iu Spaansche be richten voorgesteld, en toch leven zij nog en is er nog een aardig leger noodig om hen geheel machteloos te aaakeu. Dat Cuba ;een groot graf is voor het Spaansche leger, bewijst het treurige feit dat sedert het begin van den oorlog 60,000 naar het vaderland zijn teruggekeerd wegeus ziekte of gestorven zijn. Is het dan geen misdaad met zulke cijfers voor oogen toch steeds nieuwe troepen naar dat graf te voeren RUSLAND. Te Petersburg worden dit jaar hooge bezoeken verwacht, vooreerst op 7 Augustus dat van Duitschlands keizer en daarna, den 22en of 23en dierzelfde maand, dat van president Faure. Deze hooge personaadjes zullen elkan der dus niet aan de boorden der Newa ontmoeten en den Franschen chauvinisten wordt eene reden tot ergernis bespaard. Keurig, Spoedig en Billijk worden uwe goederen UITGESTOOMD en GEVERFD in de Stoomkunstververij en Chemische Wasseherij „DE VOLHAFIDIJVG" alhier. Groote speciale inrichting op dit gebied met de nieuwste machines. Kostelooze afhaling en terugbezorging. Vraagt de met de modernste kleuren voorziene Stalenkaarten in hot Depot Walstraat E. 6, den Heer P. G. LAERNOES Jr., alwaar ook do Goederen onder dezelfde condities worden aangenorneu. TURKIJE. Op Kreta laat de toestand nog veel te wenscheu over. De Kretenzers schijnen oproerig te blijven en hun verzet niet op te geven, hetgeen blijkt uit het bij Chania aan wal zetten van een 100 tal Engelsche mariniers met 100 man en eene internationale troepen-afdeeling. ZEETlJOiN&E K Woensdag nacht binnengekomen het Engelsche ss. »Italia» van Middlesborough met een lading ijzerwerk voorde Mij. »de Schelde» alhier. Gandidaatstelling voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der Kieswet en art. 10 der Gemeentewet maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, den 29 Juni jl., bij hein ingediend, alsmede de door hem van de candidaatstelling op gemaakte processen-verbaal van af heden op de Secretarie der Gemeente (Bureau Bevolking) voor een ieder ter inzage neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, 30 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHEN1US. BS&Stt&SA&ISlW. Stemming ter benoeming van vijf leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat, tengevolge van de op den 29 Juni 11. plaats gehad heb bende candidaatstelling voor de verkiezing van 5 leden van den Gemeenteraadop den 13 Juli e. k. van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur zal gehouden worden eene stemming, lo. tot benoeming van twee leden van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no. I, omvattende de wijken A, B, C, D, N, O, P, waarin candtdaat zijn gesteld de hoeren KLOPPERS, II. M. MEER VAN DER, H. J. QUAKKELAAR, J. VERKUYL. WINKELMAN, W. L. 2o. tot benoeming van één lid van den Gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen noII, omvattende de wijken E, F, G, H, I, waarin candidaat zijn gesteld de heeren KLOPPERS, H. M. VERMAAS, J. P. 3o. tot benoeming van twee leden van den Gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no. IIP omvattende de wijken, K, L, M, MM, waarin candidaat zijn gesteld de heeren KLOPPERS, H. M. POEL VAN DER, H. ROTTIER, W. N. WIBAUT, F. II. J. Wijders zij herinnerd aan het bepaalde bij artikel 128 van het Wetboek van strafrecht, luidende „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Vlissingen, 30 Juni, 1897. Burgeiu. en Wethouders voornoemd TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. 0 Jv Zaterdag 3 Juli a.s hopen onze geliefde Ouders JOHANNES ÜERNARDUS VAN KESSELEN A en h' WILHELMINA JACOBA PAUL!, hunne 30jarige Echtvereeni- 'j. ging te herdenken. Vlissingen, I Juli '97. Hunne dankbare Kinderen. <•3 0.-OK xp» Zaterdag 3 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders JACOB LUIJTEN ;<=■- en PETRONELLA VAN VLIET, hunne 25jari-e Eehtverei niging te herdenken. Vlissingen, 1 Juli '97. Hunne dankbare Kinderen en «3K Behuwdkinderen. >c- @X Zondag 4 Juli a.s. (3^ hopen onze geliefde Ouders, Be- gk huwd- eu Grootouders ABRAHAM PIERENS LEUNTJE BAKKER, hunne 25jarige Huwe!ijk3- vereeniging te herdenken. Vlissingen, 1 Juli 'y7. Ilunne dankbare Kinderen,Be huwd- en Kleinkinderen. ($4 (3N i£J X© ■w Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met lo September e. k. wenscheu toegelaten te zien tot een der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat van af Maandag den 5 Juli tot en met Zaterdag den 14 Augustus e. h. uitsluitend ter ge meente-secretarie (Bureau Bevolking) iede- ren werkdag van des voormiddags 10 tot 12 ure gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat toegelaten kunnen worden alle kinderen die in 1891 of vroeger geboren werden, dus zij die in den loop van dit jaar zes jaren geworden zijn, nog worden, of wel reeds ouder zijn. Vlissingen, den 29 Juni 1897. Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. zal alhier des 's morg. 9'/«i '8 inidd. 2 en 's avonds 6 ure door docent aan de Theol School der Chr. Ger. Kerk te 's Gravenhage, Godsdienstoefening worden gehouden in de „Engelsche Kerk", daartoe welwillend afgestaan. C'.gjOfe De bekende en onbe kende Schuldeiseliers der onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nala tenschap van Mejuffrouw TEUNTJE BOSHOFF, weduwe van den heer OOR- NELIS MATERS, in leven onderneemster eener Stoomwascliinrichtingte Vlissingen, om op Zaterdag; ÏO .Juli 1897, des namiddags te 1 uur, to verschijnen ten Kantore van den notaris G. J. HUVERS, aan het Hofplein te Middelburg, als wanneer door de erf genamen zal wordon afgelegd de reke ning en verantwoording, welks sedert 1 Juli 1897 ter inzage zal zijn neergelegd ten Kantore van ge noemden notaris HUVERS. Stoomwasscherij, Bleekerij en Strijkinrichtmg-, Werf F. 130, a/d Loskade, Middelburg. WASSCHEN worden naar verkiezing, nat thuis, droog van stok of geheel opgemaakt, afgeleverd. VITRAGES, BEHANGSELS, alle soorten GORDIJNEN, DEICENS enz. worden als nieuw opgemaakt. Men vrage inlichtingen en prijsopgaal Bestelhuis te Vlissingen', N. J. VADER. Plein Vierwinden. Er wordt gevraagd eene heldere genegen wekelijks een Wasch te doen, nat thuis. Adres JOHAN GEULEN, Boekhandel.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 3