IFF LTHOFF 7 7 Vrijdag 2 Juli. Lijfrente [oei; DEKENS JISD: ntien mmm. No. 76 1897. Na den strijd. m 35e Jaargang. Gemeentebestuur. Dn<lelIlk ingaande JaarlIJkM-fift lijfrente too» f ion -. stort kapltaak mnnni-ii. voor vnni 83 f 7 54 8 39 9 57 9 11 13 10 13 51 13 laziju, 88, E N. gs. 2 ff van nt per stuk. SI SEN, Bellamykade. istraat no. 58. R SLOOTEN. an gezondheid. ts. H.H Patroons en Weeskinderen het bezorgen van Nieuwstraat 104. ot 7 uur nm. \t zich aan voor het RAN TIEN, op op HuizenInboe- Schepen en Land i. chelbe. 97. 1,40a) 3 25 ei; 6 20e 2 10a) 3 55 6 50 1 55a) en 4 50 2 15a) 5 10 3 25 6 20e) 3 45 6 40d) :e vm 8 10 8 40 naar Breekena hoog' [AVENDIENST. m 5,50, 6,30. 6,50 9,40, 10,—, 10,20 12,-, nm. 1,10, 3,—, 3,20, 3,40 0, 5,50, 6,30, 7,20 vm 6,6,40, 7,20, 9,50, 10,10, 10,30, 0, nm 12,10, 0, 2,50, 3,10, 3,30 0 5,40, 6,—, 6,40 MD IE NS T in MIDDELBURG V-* tisevm 4,50 (alleen 7an Zeilmarkt nm. 12,30, 2, 10, 10,15, L,15,2,45,4,15,5,55, ar Zeilmarht VIiss">* en op werkdagen.) ,50, nm. 1,20 2,50, 10,20, 11,— i 12,35, 2,05, 3.35, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonniimnier ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. SCHEEPVAART. Onveiligheid door Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op de mededeeling van den com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, dd. 25 Juni 1897, no. 1419, 3e afdeeling, brengt ter kennis van belanghebben den, dat op 1 Juli e. k., en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen ïullen plaats hebben van het fort Pam pus (Zuiderzee) De aard der schoten, die in Noorde lijke en Oostelijke richting zullen plaats hebben, maakt slechts een zeer klein gedeelte der zee onveilig. Dit gedeelte wordt niet afgebakend. Er zal niet gevuurd worden indien zich schepen bevinden in het onveilige ge deelte. Zoo noodig zal een stoomboot hulp verleenen aan schepen in dat on veilige gedeelte gekomen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. Vlissingen, 30 Juni 1897. De Burgemeester, TUTEIN NOLTHENIUS. II (Slot.) En zoo komen wij van zeil' tot de katholieke partij, die nog steeds een kranig figuur in de Kamer heeft riet schijnt evenwel, dat de fortuin haar thans den rug toekeert. In Beverwijk is de aftredende heer Borret vervangen door een liberaal. In Enschedé is hetzelfde gebeurd. In Haarlemmermeer is de hoop om den ouden zetel van den heer Reekers voor hem te heroveren, mislukt. Te Loosduinen is mr. van Berckel ver vangen door een antirevolutionair. De hoop om in de groote steden althans een klein deel der zetels te verwerven, is totaal mislukt, en bij de herstemming, die toch over 50 distric ten liep, heeft deze partij geene enkele plaats verkregen. Zij moet zich vergenoegen met 22 zetels. Geene partij is er door de werking der nieuwe kieswet zóo slecht afgekomen als zij. Bij zulke uitkomsten vraagt men zich onwillekeurig af, of daarvoor ook bijzondere oorzaken zijn? En dan kan, dunkt ons, het antwoord niet twijfel achtig wezeD. Geen der partijen heeft zich zoo sterk geweerd als deze vóór protectie, en dat is gemakkelijk te E r 1 L L E T O X. 15) «Je hebt gelijk, we gaan dadelijk samen naar Hamburg," hernam Elsa. Ofschoon zij het gevoelen harer vrien din niet deelde, meende ze toch, dat iet stukje lint groot gewicht in de schaal zou leggen. Des te meer wer den beiden teleurgesteld, toen ze bij den rechter kwamen. Hij hoorde de beide meisjes opmerk zaam aan toen hij echter vernam wie Mina was en hoe zij het stukje lint gevonden had, baalde hij lachend de ^houders op en zeide,/Gij stelt u verklaren, omdat juist in hare gele deren zich zoovelen bevinden, land bouwers en industrieelen, die voor zich zeiven van het beginsel der pro tectie, van de invoerrechten op buitenlandsche granen enz., heil ver wachten. Maar men heeft zich te sterk geweerd. Er is te veel over dat punt geschreven en gesproken en daardoor zijn de oogen van velen opengegaan. Bovendien is het beginsel van vrijheid te diep geworteld in dit land der vrijheid bij uitnemendheid. Vooral de herstemmingen zijn eene scherpe veroordeeling geweest van het begin sel der protectionisten en voor de katholieke partij is uit het gebeurde veel te leeren. En nu rest ons nog de antirev. partijniet dat deze de minste der zustereu zou zijn, want zij telt nog steeds 19 stemmen in de Kamer. Toch is dit niet veel, wanneer men bedenkt hoe groote verwachtingen men had van de door de antirevolutionairen te behalen winst. Zij hebben Delft en Ridderkerk veroverd, maar Sneek verloren, en ook hun hoop op de enkelvoudige districten in de groote steden is verijdeld, terwijl Middelburg met slechts 14 stemmen behouden is. Nog eens, men moet de huid nooit verkoopeu, vóór men den beer ge vangen heeft. Men verwachtte een zoogenaamde clsrieale meerderheid, dat wil dan zeggen een meerderheid der beslist kerkelijke partijen, katho lieken en Calvinisten. Men deed dat, zonder te vragen, of het samengaan tot de stembus, ook zou zijn een sa mengaan na de stembus. Maar, hoe dit zij, men deed heten nu tellen de zoogenaamde clericale partijen samen slechts 41 Kamerleden, en vor men dus te zamen nog geene partij, bevoegd en bekwaam om als regee- ringspartij op te treden. En men was toch reeds bezig ons de namen te noemen van de leden van het nieuwe ministerie en van een gouverneur-ge neraal voor Nederlandsch Indië Dat hiervan niets komt, behoeft geen betoog. Wat zal er dan ge beuren Hoogstwaarschijnlijk zal het tegen woordig ministerie de portefeuilles ter beschikking van Hare Majesteit stellenniet dat zijn regeeringsbeleid door de kiezers veroordeeld is, integen deel; maar omdat de liberale meerderheid kleiner is geworden, en omdat de usance bet zóó vordert. Maar het wil ons voorkomen, dat er geene de minste termen voor Hare Majesteit zullen bestaan, om het ontslag der toch een rechter van instructie niet zoo kinderachtig voor, lief kind Mina zag hem met groote oogen aan en ook Elsa begreep er niets van. ,/Gij, de zuster van den beklaagde, sluipt in de kamer, waar de moord gepleegd is. Ge laat u daar insluiten en haalt een stukje lint te voorschijn, dat ge daar zoudt gevonden hebbeD, nadat mijne agenten zoo nauwkeurig onderzocht hebben „Mijnheer de rechter, gelooft ge haar nietGij kunt dit kind toch niet voor eene bedriegster houden viel Elsa hem in de rede. „Ze is de zuster van den architect Bouman,# hernam Lindner koeltjes, „en haar gedrag is zeer zonderling." „Wil u haar misschien ook gevan gen nemen vroeg Elsa opgewonden. „Indien ik dat noodig acht, zal ik mijn plicht doen, juffrouw," antwoord de hij. „Ik geef u nu den raad geen stappen meer te doen, om de zaak te verduisteren." ministers aan te nemen, en dat ook de Raad van State in dien geest zal adviseeren. Het zou toch wel onmo gelijk blijken een ander ministerie samen te stellen, want geene enkele der andere partijen zon ooit op eene meerderheid kunnen rekenen. Hoe dit nu ook zijn moge, en het spreekt wel van zelf dat wij niet willen vooruitloopen op zaken waar omtrent thans nog niets met zeker heid valt te zeggen, de toestand waarin de nieuwe kieswet ons ge bracht heeft, is niet benijdenswaardig. Met eene Kamer, die nagenoeg op het doode punt staat, worden geen ernstige zaken behandeld en de re geering is of wordt een zoogenaamd Cabinet d' affaires. Zij houdt de zaken gaande; veel meer niet, en er staat ons dus op een wetgevend gebied een nieuw tijdperk van magere jaren te wachten. Dit is een dure les geweest; maar zelfs deze kan ons nog ten goede komen. Laat ons toch niet voortgaan met kiesrechtnitbreiding. De partij verhouding in he: groot, blijkt zeer weinig van die in het klein te ver schillen. Algemeen stemrecht brengt ons geen stap verder wellicht nog een schrede achterwaarts. Eene krachtige, vast aaneengesloten meer derheid is op die wijze niet te ver krijgen. Zij is alleen te verkrijgen door betere partijvoriiüitg. Wanneer allen er toe konden besluiten, zich te vereenigen om enkele hoofdpunten en persoonlijk inzicht omtrent de onder- deelen daaraan op te offeren, dan ja, zou het onder elke bedeeling moge lijk wezen, een degelijke meerderheid met een duurzame regeeriug, gecon troleerd dooreen bekwame minderheid, te bezitten. Treurig vooral is in de laatste maanden de verdeeldheid der liberale richting geweest. Dat de eene liberaal tegen de andere in herstemming kan komen, is eene schande voor de partij. De antirevolutionairen maken het met hun rechter- en linkerzijde, hun volks- en hun adellijke partij, al niet veel beter. Zullen in dit opzicht de verwachtingen vervuld worden, die sommigen hebben van de christelijk- historische partij, als midden- als nationale partij? Waarlijk, het is niet mogelijk daaromtrent thans reeds een redelijk oordeel uit te spreken. Liever wagen wij ons dan ook niet aan gissingen. Wij hebben door deze opstellen alleen het volle licht, een volkomen onpartijdig licht, willen doen vallen op den tegen woordigen toestand. „Mijnheer de rechter, ik zweer het u stamelde Mina. „Als zuster van den beklaagde mag ik u geen eed afnemen." „En hecht u geen gewicht aan dit bewijsstuk vroeg Elsa. „Zeker, ik zal het in de acte van beschuldiging opnemen en bij het onderzoek niet uit het oog verliezen. U moet het een rechter niet euvel duiden, juffrouw Straus, dat hij slechts bewijzen vraagt." Elsa gevoelde, dat Lindner op haar vertrouwen op Bouman en haar wan trouwen op Karei zinspeelde. Zeer ontevreden vertrok ze, doch haar moed was niet geknakt. «Laat den moed niet zinken," zoo troostte zij de weenende Mina. „Dit stukje lint zal uw brofder redden spoedig zult gij weer van mij hooren." De nieuwe vriendinnen scheidden. Elsa keerde naar Adlerstein terug, waar treurige plichten haar wachtten Mina richtte haar schreden naar de Rooskleurig achten wij dien niet ontmoedigend evenmin maar vooral aansporend tot dubbelen ijver en tot dubbele waakzaamheid, voor elk op zijn post, in zijn kringvoor ieder, van welke richting of overtuiging ook. Het besef van den ernst der regeer- taak beziele onze nieuwe vertegen woordigers vooral, waar de arbeid in 's lands vergaderzaal hen wacht. B i n e i a n d. Verkiezingsnieuws. De beer Tak van Poortvliet zal zit ting nemen voor Beverwijk. Daardoor ontstaat te Amsterdam in bet kies district IX waar de heer Tak ook ge kozen was, eene nieuwe Kamerver kiezing. Als caudidaten der vrijzin nigen worden genoemd de beeren Kerdijk en Mees, die beiden bij de laatste verkiezingen vielen de heer Kerdijk te Amsterdam en de heer Mees te Rotterdam. Het schijnt echter dat men te Amsterdam niet veel lust heeft den heer Kerdijk, die wat staatkundige beginselen betreft veel dichter bij den heer Tak staat dan de heer Mees, los te laten. Bovendien is er kans dat de heer Mees toch nog door Rotterdam in de Kamer wordt gebracht, daar het niet onmogelijk is dat of dr. de Vis ser aldaar zijne benoeming niet aan neemt, of de heer Hintzen zich terug trekt en daardoor een zetel te Rotter dam voor den heer Mees wordt open gemaakt. Volgens het „flbld." echter zal de heer Mees geen candidatnur voor Amsterdam aannemen. De „N. R. Ct.» meldde een paar dagen geleden dat het ministerie reeds vóór 15 Juni aan de Regentes zijn voornemen had kenbaar gemaakt, na afloop der verkiezingen zijn ontslag aan te bieden. Hieruit kan dus worden afgeleid dat bet ministerie niet heen ging omdat de kiezers dit verlangden, maar zij uit eigen beweging tot dien stap waren overgegaan. Toch hield minister van Houten enke'e dagen vóór den 15en Juni eene redevoering te Groningen, waarin hij een Kamerzetel vroeg omdat hij deze als een onmisbaar voetstuk voor den minister beschouwde. Dit is een feit dat wel eenigermate in strijd is met de verklaring aan de Regentes. Het gerucht gaat dat aan den heer Roëll de samenstelling van een nieuw kabinet zou opgedragen worden. De kabinetsformeerders buiten de regee riug om, zullen ons waarschijnlijk nog wel op meer nieuws van dien aard vergasten. De vraag mag wel gedaan worden of de regeering die wat. de formatie van een kabinet be treft, door de bonte samenstelling der nieuwe Kamer, voor een lastig vraag stuk gesteld is, slechts enkele dagen na de verkiezingen reeds eene beslis sing zou genomen hebben, terwijl er niets is dat baar dringt dit in over ijling te doen. „Zeehond." Ze vond haren vader in eene zeer slechte luim. De rechter van instructie had hem ronduit gewei gerd zijnen zoon te btzoeken, voordat het onderzoek afgeloopen was. «Moet ik hier misschien zoolang wachten?» bromde hij. „Dat denk ik toeh niet.» „Maar, vader „Zwijg," riep hij, „je wordt hier heelemaai bedorven. Waar ben je geweest Mina vertelde de waarheid, en de oude hoorde haar met opmerkzaamheid aan. In den beginne knorde hij nog wel, maar spoedig kwam hij tot een ander inzicht. „Je bent toch een goed kind en hebt't hart op de rechte plaats." Zij vatte zijne hand en kuste ze. „Was juffrouw Straus met jou bij den rechter ging de oude voort. «Houdt ze August ook niet voor den moordenaar „Neen, zoo weinig als ik. Och, vader, ze is een eDgeJ. Had August Het bericht is dan waarschijnlijk Ie rangschikken onder die welke men eigenaardig oloopende" geruchten noemt, die bestemd zijn enkele oogen- blikken de aandacht te trekken om dan weder door even onwaarschijnlijke te worden vervangen Te 's ilage heeft Dinsdag de eerste verkiezing of liever gez gd candidaat - stelling onder de nieuwe kieswet voor den gemeenteraad plaats gehad. Voor district I en II werden niet meer can- didaten op de lijst geplaatst dan er plaatsen te vervullen waren, zoodat weder volgens de wet deze candidaten tot leden van den gemeenteraad wer den benoemd. De heer Troelstra die door de kiezers te Tietjerksteradeel tot Kamerlid werd gekozen, hield Zondag voor hen eene redevoering, waarin hij o.a. zeide dat elk die onrecht leed, zich tot hem kon wenden; waar hij 't in zijn macht had, zou hij hen helpen. Waarschijnlijk wordt hier met het woord „ieder" bedoeld de kiezers die den lieer Troelstra zijn zetel bezorgden. Letterlijk opgevat zon het den heer Troelstra wel eens kunnen spijten zlO gul geweest te zijn. Verder wilde hij elk jaar rekenschap afleggen van hetgeen door heai ver richt en gedaan is in de Tweede Kamer. Om dat te doen zou hij niet in twee of drie plaatsen van het district optreden maar in elk plaatsje, hoe klein ook, waar maar gelegenheid werd gegeven. Verder zal deze afgevaardigde in het district dat hem verkoos, de pro paganda voor de socialistische beginse len met ijver ter hand nemen. De heer Trotlstra belooft, dus iu en buiten de Kamer niet stil te zitten. De uitslag vau de stemming voor de Provinciale Staten te Rotterdam op Dinsdag was als volgt Voor district II herstemming tus- schen de heeren J. Hudig (lib met 1068 en J. M. Voorhoeve fantir.) met 439 stemmen. In kiesdistrict IV her stemming tusschen de heeren mr. B- C. J. Loden (lib.) met 922 en W. Vaandrager Gz. (antir.) met 604. In kiesdistrict V herstemming tusschen de heeren P. R. Mees (lib.) met 781 en H. H. Thoofd (lib.) met 504. De „N. R. Ct." aan wie wij deze cijfers ontleenen, zegt dat als de libe ralen goed opkomen, de verkiezing van 3 liberalen bij de herstemming verzekerd is. In het district Winschoten stelt dr. D. Bos, die in herstemming kwam met mr. P. J. Troelstra, zich niet weder candidaat. Naar men verneemt, zal de Soc. Democratische Arbeiderspartij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat stellen in het district Leeu warden den heer W. P. G. Helsdin- gen en in het district Winschoten, den heer W. II. Vliegen. Alen verzekert dat de minister van Marine, de heer jhr. H. M. v.d. Wijk zijn ontslag als zoodanig zal nemen en van geeD kabinet, hetzij nieuw of gewijzigd, deel zal uitmaken. H M. de Koningin-Regentes heeft haar tot zijne bruid gekozen, zij zou zich niet over ons geschaamd hebben." „En de oude Straus zou zooveel geld niet als huwelijksgift verlangd heb ben," bromde Bouman, „ik zou er niets op tegen hebben. Wellicht kan 't nog geklonken worden." «Vader, zij is in diepen rouw." „Wel, dat behoeft ook vandaag of morgen niet te gebeuren. Indien zij August redt, zooals ze je beloofd heeft „Gelooft ge dan ook aan zijne on schuld," riep Mina verheugd. „Ja," antwoordde hij en sloeg met zijn vuist op tafel, „ik geloof aan zijne onschuld, al zegt Lindner wat hij wil. Vooreerst wil hij mij niet bij mijn zoon laten, hij behandelt u als eene bedriegster en wil mij dan nog een goeden raad geven." „Welken raad?" „Dat ik naar huis zou gaan en kalm wachten, totdat het onderzoek afgeloo pen is. Wat raakt 't hem, of ik in

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1