SE, AMER. ïepmgsnuisjes, Vrijdag Clfl 25 Juni. blijven! liet Kiesdistrict OOP: Briu-Maatoctai entia.jl A. VAN DER EIJK BSCHELÖE. 1897. No. 73 35e Jaargang. 1897. MÉ1 1 Gemeentebestuur. HOOFDELIJKE OMSLAG. Gemeenteraad. Binnenland. li a 2o JUNI a. - R e v o I u i j olen, liet atire. 11 uit te brei). rooskerke. 'oorzitter. itaris. W.-Souburg. Voorzitter. Secretaris. eliskerke. 'oorzitter. etaris. Veere. 'IJN, Voorzitter. Secretaris. pinge Az., Voorzitter. Secretaris. lemuiden. .itter. Secretaris. ubouwde Eenverdie itaande op het Eiland, mderlijk. Br. letter A, it. vertrek naar elder: OP: ,t. Matige prijs, che Courant. Adres d te Amsterdam. koninklijk goedgekeurd u elijk kapit. f lOO.OOÖ ?aime reserve. L. ELD ER S. elruitenSpiegels, gewone het geval van breken, om zichtigheid, kwaadwilligheid, legen lage premiën. oor Zeeland, iwstraat, No, 2 D c) nm 1,40a) 3 25 er. 6 20a o) 2 10a) 3 55 0 50 nm 1 55a) en 4 50 2 15a) 510 3 25 6 20e) 3 45 6 40d) 5 keike vm 8 10 8 40 angelegd 6,20 naar Breskens RAMDIENST SEN en MIDDELBURG t.t Remisevm 4,50 (all® ,55 Van Zeilmarkt Vm' 11,45, nm. 12,30, 2,-, 8,30, 10,15, nm 1.15,2,45,4,15,5,55, ïrg naar Zeilmarlct Vlisv" (alleen op werkdagen., 15, 11,50, nm. 1,20 2,50, l, 9,20, 10,20, 11,— nm 12,35, 2,05, 3.35, HE HAVENDIENST. in: vm 5,50, 6,30, 6,50 9,10, 9,40, 10,—, 10,20 11,30, 12,—, nm. M"; 3, 2,40. 3,-, 3,20, 3,40 0, 5,30, 5,50, 6,30, 7,20 sluiavm 6,6,40, 7,20, 9,20, 9,50, 10,10, 10,30, 11,50, nm 12,1 3, 2,30, 2,50, 3,10, 3,30 3, 5,20 5,40, 6,—, 6.1U VLISSIMSCRE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel jneer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnnmmer ÏO Abonneiuents-Ad verten tien op zeer voordeelige voorwaarden •jZij, die zich niet bet vol- geiul kwartaal, aanvangende 1 Juli a.s., op de Vllssingsche Courant" abonneeren, ontvangen I je van lieden tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897. De Burg. en Weth. van Vliseiugeu maken bekend dat het primitief kohier van Jeu hoofdelijken omslag voor het, jaar 1897, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 19 Juni 1897 no. 50 te zijn goedgekeurd, op lieden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is uedergelegd. VlissiugeD, den 24 Juni 1,897. De Burg. eu Wethouders voornoemd, TUTEIN NOLTHENHJS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Zitting van Woensdag, 23 Juni 1397. Voorzitter de heer Tutoin .Nolthenis, burgemeester. Afwezig de heeren Jos. van Raalte en Jfr. O. Bakker wegens uitstedigheid en tie lieer F. Delvoye met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat door Ged Staten werd goedgekeurd het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897, wat voor kennisgeving wordt aange nomen. Wordt overgelegd het ingekomen jaar verslag van de „Handelingen" over 1896. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth overeenkomstig het advies van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en van het hoofd Tan school E voor, aan don heer L. Braam op diens verzoek, met ingang van 1 Augustus a. s., eervol ontslag te verleenen als on derwijzer aan school E. Alzoo wordt besloten. Ingevolge het bepaalde bij art. 61 dei- kieswet, stellen Burg. en Weth. alsnog voor, tot den 15 Mei 1898 te benoemen tot leden en plaatsvervangende leden der stembureaus, de navolgende inwoners dezer gemeente, de hecren W. N. A. F. K. H. van Bakergem, T. J. Blonk, J. G. Geijsen, "W. van Ka mer, A. J. van Ockenburg, J. van de Sande en C. R. G. Wibaut. Naar aanleiding van het bepaalde bij de art. 60 en 62 der kieswet en art. 11 der gemeentewet, worden, op voorstel van Burg. en Weth., de stembureaus voor de evenrueele stemming en her stemming voor leden van den gemeen teraad op Dinsdag 13 en 27 Juli a. s., als volgt samengesteld: E IJ E L li E T O N. 12) „Nu zullen we zien of we 't Witte Hert» vinden,sprak hij en sloeg den weg in naar Sint-Panli, in wier na bijheid het logement moest liggen. «Wilt gij dan al dat geld bij u bonden vroeg Mina zachtjes, terwijl 'ie met haar vader door de Élbestad stapte en haar vrees en smart een "ogenblik vergat bij het gezicht van bet bout gewoel der groote handels stad. .Meent ge, dat ik het hierin ga dragen?" hernam de oude, terwijl hij Stembureau, kiesdistrict I Voorzitter, de heer Jos. van Raalte. Eerste lid, de heer A. Loois. Tweede lid, de heer Mr. C. Bakker Cz. Derde lid, de heer P. Landsman. Plaatsvervangende leden De heeren S. Alter, W. v. Bakergem, H. J. Karei en A. J. van Ockenburg. Stembureau, kiesdistrict II Voorzitter, de heer A. A. A. E. Gewin. Eerste lid, de heer F. Delvoye. Tweede lid, de heer C. A. Kalbfleisch. Plaatsvervangende leden De heeren W. J. Frijlink, C. N. J. de Vey Mestdagh en W. N. Rottier. Stembureau, kiesdistrict III. Voorzitter de heer Burgemeester (ambts halve.) Eerste lid, de heer E. M. Chevalier. Tweede lid, de heer A. L. A v. Unen. Derde lid, de heer W. van Kamer. Plaatsvervangende leden De heeren A. D. Brinkerink, J. H. van Munster, Mr. F. N. van der Bilt en W. L. Winkelman. Met algemeene stemmen worden deze voordrachten aangenomen. De Raad, gezien het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de gemeente Vlissingen, ingevolge het bepaalde bij art. 5 der gemeentewet, verdeeld wordt in drie kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, be sluit, op voorstel van Burg. en Weth., vast te stellen de navolgende verorde ning tot aanwijzing van de stemlokalen in de drie kiesdistricten, waarin de ge meente voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad gesplitst is. Artikel 1. Ingeval eene stemming of herstemming voor een lid van den gemeenteraad moet plaats hebben, zal het stembureau van kiesdistrict no. 1 (omvattende de wijken A, B, C, D, N, O en P) zitting nemen in een der lokalen van school A aan de Coosje Buskenstraat, wijk no. 2. Van kiesdistrict no. II (omvattende de wijken E, F, G, H en I) in het gym nastieklokaal van school G aan de Riool- straat, wijk E no. 51. Van kiesdistrict no. Ill (omvattende de wijken K, L, M en MM) in de trouw zaal in het raadhuis aan de Houtkade, wijk L no. 5. Artikel H. Deze verordening treedt in werking op 25 Juni 1897. En wat betreft de verkiezing van leden der Provinciale Staten, waarvoor de ge meente in twee stemdisdricten verdeeld wordt, wordt de navolgende verordening vastgesteld Artikel I. Ingeval eene stemming of herstem ming voor een lid van de Provinciale Staten moet plaats hebben, zal het stem bureau van het le stemdiatrict (omvat tende de wjjken A, B, C, D, E, F, G, N, O en P) zitting nemen in. het gymnas tieklokaal van school C aan de Riool- straat, wijk E no. 51. Van het 2e stembnreau (omvattende de wijken H, I, K, L, M en MM) in de trouwzaal van het raadhuis aan de Hout kade wijk L no. 5. met den vinger naar een bankiershuis wees, „zoo gek ben ik niet, ik houd uiiju geld bij mij, daar is het zeker bewaard». Hij klopte zich op de borst, bleef eensklaps staan en riep een jongen, die voorbij liep, toe«H kun je mij niet zeggen, waar Witte Hert is?» De jongen schudde bet hoofd en liep door hij had de vraag niet ver staan of wist niet, wat hij meende. Zoo ging het nog menigen keer, bij kreeg meestal een spottend antwoord. Mina vatte eindelijk moed en vroeg een bejaard heer. Deze wist het loge ment wel niet, doch hij wees haar den weg naar Sint-Pauli, waar ze het wel vinden zon. Het was een goed eind, en de Sep temberzon wierp nog gloeiende stralen op de harde straatsteenen. De oude boer werd vermoeid en kreeg honger hij hid gemeend bij den schoonvader van rijn zoon op 't feestmaal geooo- digd te worden, maar door het ge- Artikel II. Deze verordening treedt in werking op 1 Juli 1897. t Wordt besloten tot wederopzeggens toe vergunning te verleenen aan J. Ravia voor het maken van twee lichtgaten voor zijn perceel aan het Korte Groenewoud wijk I no. 5, en wel éen in het trottoir aan het Korte Groenewoud en éen in het trottoir aan de Vlamingstraat, tegen betaling van 1.— 's jaars idem aan T. Mante tot het aanbren gen van een zonnescherm voor het -win kelraam van perceel wijk I uo. 184 op de Kleine Markt idem aan wed. J. de Vroom—Reijne tot het aanbrengen van zonneschermen voor de winkelramen van perceel wijk N no. 58, aan de Aagje Dekenstraat idem aan A. Gast, tot het aanbrengen van zonneschermen voor de winkelra men van zijn perceel aan de Coosje Buskenstraat idem aan C. L. Donse, tot het plaat sen van een lantaurnarm met lantaarn aan den voorgevel van perceel wijk H no. 137 aan de Sarazijnstraat. De zitting gaat hierop over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting, waarbij de heer Verkuyl Quakkelaar afwezig was, deelt de Voorzitter een ingekomen schrij ven mede van de commissie voor de bad plaats, dat wordt voorgelezen en waar uit blijkt, dat tengevolge van den jong- sten storm eenige badkoetsen zijn ver brijzeld en overigens het een en ander veel schade heeft bekomen, wat eenige vernieuwing en herstelling dringend noodzakelijk maakt. Naar aanleiding van dien, stellen Burg. en Weth voor hun daarvoor ton erudiet te vtrioenon van 1015, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen, Nog stellen Burg, en Weth. voor den voor den opzichter bij de werkzaamheden aan den Spuiboezem bepaalden tijd van drie maanden nog tengevolge van ver meerdering der werkzaamheden aldaar, voor onbepaalden tijd te verlengendat wordt goedgevonden. Niets meer te be handelen zijnde, wordt de zitting gesloten. Wij maken de kiezers weder op merkzaam dat bij de herstemming op morgen zij met hun stembiljet niets anders te doen hebben dan een der witte cirkeltjes in een der vakjes, waar achter de naam van den door hen gekozen candidaat staat, goed zwart te maken met het potlood dat met een ketting aan den stemlessenaar ver bonden is. Zooals men weet, is likken aan het potlood geheel orinoodig en zelfs belemmerend, en mag op het bil jet in 't geheel niet geschreven worden. Opvouwen van het biljet alvorens het iu de stembus te werpen, is ook ge oorloofd. Liet stembiljet zal er nu aldus beurde was zijne hoop in duigen ge vallen. Toch spoedde hij zich met zijne dochter straat op straat at, totdat ze eindelijk tusschen Hamburg eu Altona de voorstad Sint-Pauli bereikten. Hij had zich eenmaal in 't hoofd gezet in «'t Witte Hert" zijn intrek te nemen en wilde in zijne koppigheid daar niet af, voordat een matroos zei, dat dit logement sedert tien jaar niet meer bestond. „Ga dan in de „Zeehond", voegde hij er bij. Nu bleef den oude niets over dan in een der logementen van minderen rang een onderkomen te zoeken, het geen nogal met moeite gepaard ging. Die herbergen waren meest voor zee lieden ingericht en namen niet gaarne andere gasten op. Eindelijk traden ze het logement binnen, dat hun door den matroos onder den naam vau „Zeehond" aan geduid was. Het smalle huis van vier verdiepingen zag er niet erg aan moeten uitzien als men voor den alpha- be tisch eerst gesteldeu candidaat E. Fokker steml. E. FOKKER. C. LUCASSE. Stemt mc-n voor C. LUCASSE aldus' Hi! E. FOKKER. faiü C. LUCASSE. En voorts om het gewicht der be slissing die ons wacht, nl. in welke richting ons laud gedurende de eerstvolgende vier jaar zal bestuurd worden, is het dringend uoodig dat elke kiezer, alleen gevallen van force majeure uitgezonderd, op zijn post zij. Door de Standaard wordt iu zijne beschouwingen over de laatstgehouden verkiezingen ook een driestar gewijd aan de herstemming die in het kies district Middelburg a.s. Vrijdag zal plaats hebben Zeeland was ditmaal ouder alle provin ciën het minst fortuinlijk. Wel was de opkomst onzerzijds in Zierikzee eu Oostburg uitstekend, maar iu ilontenisse kwamen we 120 stemmen te kort, en te Middelburg bleven We 309 stemmen ouder de volstrekte meerder heid. Nu, in Ho iteuisae i., er niets meer san te doen, maar iu Middelburg moet tot eiken prijs de schade worden ingehaald. Ën ons dunkt, dit kan, indien niet alle gevoel van solidariteit tusschen Walcheren en Zuid-Bevelaud in het slik verdron ken is. In Goes hebben de onzen zich stiptelijk van alle verzet tegen de candidatuur van den heer De Savornm Lobman niet alleen onthouden, maar ze hebben hem zelf gecan- dideerd, ijverig voor hem gewerkt, en zijn er in geslaagd, hem terstond bij eerste stemmiug te helpen herkiezen. Dit had de hoop gewekt, dat er ook op Walcheren van geen tegeneandidatuur tegen den heer Lucasse sprake zou zijn Toch werd er een tegencandidaat ge steld we laten nu in het midden door wie. Bij Cameleou is nooit kleur te bepalen. Maarthans, nu het tusschen Lucasse en Fokker staat, mag dan toch vertrouwd, dat men ons aan de ontbrekende stemmen helpen zal. Veel is niet noodig. Met een klein zetje zijn we er. Maar reke n zelfs op dat kleine zetje niet te vast. Zoo ge in eigen boezem die 309 stemmen nog vinden kunt, gaat ge secuurder. Het „Nederl. Dbl." doet de vraag of bij de iaauuen die bescherming beloven, wel aau onze handelstractaten is gedacht. Nog onlangs zegt zij, zijn er twee nieuwe gesloten, een met Oranje Vrijstaat, en een met Japan. Ën aangezien die handelstractaten voor lokkelijk uitin de gelagkamer rook ten, speelden en twistteD matrozen. Mina was uitgeputzoodra ze binnen was, zonk ze op eene bank neer. De oude Bouman vroeg naar logies, maar de waard haalde de schouders op. „Alles is bezet, in den herfst is het druk in de „Zeehond." „Je kan ook wel eens een mooi meisje herbergen men krijgt hier zoo zelden een meisjesgezicht te zien, dat de moeite waard is," mengde zich een matroos in het gesprek. Verschrikt sprong Mina op, greep haren vader bij den arm en wilde hem onder 't luid gelach der gasten weer naar buiten trekken, doch eene krachtige, zindelijke vrouw, met ruwe en goedaardige gelaatstrekken, legde hare roode hand op haar schouder en duwde haar weer op de bank neer. «Blijf maar hier, kind," zei ze in Hamburger platduitsch," in de „Zee hond» is Antje Stork de baas en zoo lang ze de oogen open heeft, zal u eau aantal jareu zijn gesloten, is voor dat zij afgeloopeu zijn, geen bescher ming mogelijk. Bescherming en han delstractaten .sluiten elkander uit. Voordat Fiankrijk bescherming kon in voeren heeft het moeten wachten, totdat bet van de handelstractaten af was, muur hoe is het nu bij ons. Zullen er niet, ook na opzegging, veel meer dan vier jaren moeten verloopen, voordat wij van alle banden, door de handelstractaten opgelegd, bevrijd zijn. Zoo ja, wat kunnen de vrienden van bescherming dan in de aanstaande vier jaar uitrichten, om hunne stembusbeloften na te komen Krachtens die handelstractaten kunnen er wel in-eu uitvoerrechten worden geheven, mits daarbij alle bevriende natiën over één ham wordeu geschoren, maar bij be scherming moet juist, tusschen het. eene land en het andere onderscheid wordeu gemaakt. Da stembureau-pollooden, voor wel ker levering te Amsterdam en in eenige andere groote gemeenteu de firma Gebroeders Rik kers gezorgd had, zegt het N. v. d. D. hebben een t ri - ou'.fantelijken intocht gedaan. Men vreesde namelijk dat bij liet dichtvou wen van bet biljet de zwartgemaakte stip zou kunnen vlekken. Dit nu is niet alleen niet gebeurd, maar 't is gebleken dat het zelfs niet kan ge beuren. Het d'epe zwart van de llitike potlooden drukt, niet over op papier. Naar aanleiding van het feit, dat een blinde bij de jongsigeliouden ver kiezing niet tot de stemming is toege laten, schrijft men aan de Opr.iZ. Cl. liet voigeu'de Blinden kunnen bij de tegenwoordige wijze vau verkiezen gemakkelijk me des temmen, wanneer men slechts zorgt dat op elk stembureau een stevig bord papieren kaartje of een plankje ie ver krijgen i-a, van dezelfde grootte als het stembiljet en voorzien van gaatjes juist boven de stippen op het biljet. Men geeft den blinde het biljet met het kaartje of plankje er op en ge - leidt hem naar de sieiukaxt, waar hij dan zelf de stip voor den candidaat zijner keuze zonder verdere hulp kan zwart maken. Witte togas zegt de Ilaagsche correspondent van de Teldroegen de aspiranten naar de hooge ambten iu Rome. Vandaar dat zij candidaten heetten. „Candidi", witten. De kandij klontjes voeren, om dezelfde reden, de zen onderscheidenden titel. Eu het mo derne lot der „candidi" is, dat ze zwart moeten worden gemaakt. Ook de heer H. J Sm'dl, te Dord recht candidaat gesteld, heeft ver zocht bij de herstemming op morgen geene stemmen op hem, maar op den hee* Van Gijn uit te brengen. De ehrist. historischen te Harlingen be sloten zich hij de herstemming tusschen de heeren Bouwman (lib.) en Vau Asch van Wijck (a.-r.) van aanbeve ling te onthouden gelijk de demo- hier niets gebeuren.» „Ha, ha, Antje wordt verstandig; ze begrijpt, dat ze ons iets anders moet laten zien dan de blonde Kee," spotten eenige gasteu. Ze werden echter door Antje ougemakkelijk te - recht gezet en daarna moest 't haar man misgelden. „Stork, hoe durf je zeggen, dat alles bezet is? We heb ben op de eerste verdieping nog twee zindelijke kamertjes." „Onze beste kamers," bromde Stork, „die zijn voor een kapitein en niet voor een hoer," wilde hij er bij voegen, maar een blik van zijDe vrouw verlamde zijne tong. „Kapitein! Wat wil je kapitein!" gilde ze, „die moet nog komen en deze oude man met zijn kind zijn hier. Wie 't eerst komt, 't eerst maalt." „We zullen slechts een paar dagen blijven,» bemerkte Mina, die vertrou wen stelde in de waardin en heela- maal uitgeput was. „Weet je ook, of die menschen ba-

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1