B IJ VOEGSEL. |li\G. 'ING :reld Veniolg Gemengd Nieuws E 220. gulden), MAANDAG 10 Mei 1897 No. 55. Vervolg Binnenland. I winkels ver en zij komt les. Gemeentebestuur. PEllSONEELE BELASTING. |cht de Dames, 12 Mei weer lal zijn in het Iringen, met I door Belgische I? s Winkel- of achtige Café- of r maanden nieuw. Jl, Middelburg. It steeds toe. 1 e Tliee- afschrikken |e smaak van iwattee Ijd der nieuwe It vertrouwen feuiver eerste lagnie, )AM. ïs, Kar- Was- |i, en voor inge- •kelijken dienst htacheerd te wor- JEN. verlof, bij den een der plaatse- Iddellijken Chef. aar, tocli hoogst lebreidste, veelbezochte land wordt uitgegeven, len, vindt men Kostuums, de uitvoerigste Hand- I. Iedere veertien dagen Jtelyk ook Da/nes-Lectuur fcgeven één vel van een Én, 192 Bladzijden druks cents. het zelf-vervaardigen fcd aangenaam eu nuttig Jt ratiën voor Jurkjes, IBovendien Verhalen, liit garenklosjes, sigaren- llgoed te maken. Men 1 van Vijf en Veertig Cents. gaaf van üert Uitgever 7 44 i 5 I 6 46 5 24 67 7 15 7 52 i 36 I 10 9 25 52 10 7 8 4 7 80 8 5 7 39 7 31 n 5i d*9 56 *10 S 10 31 - 10 40* 10 57* 11 10 Dgeland over Vlis— ers voor België en 6 58 10 38 6 38 10 28 7 50 11 40 8 32 li 22 8 48 1238 9 5 12 55 2—]6 25 1 25.6 7 4 10 7 25 8 50|8 10 4 |3(8 26 4 39|8 43 BEHOORBNDE BW DE VLISSIIliSdS COURANT. (Telephoonnummer 10. Burg. en Weth. van Ylissingen ma ken bekend dat een afschrift van de lijst voor zooveel die gemeente betreft der in richtingen bedoeld in artikel 4 ld der wet van 16 April 1896 (Stbl. no. 72), waarvoor geene belasting naar den len, 2en en 3en grondslag verschuldigd is, van af heden ter gemeente-secretarie ter inzage voor de ingezetenen nedergelegd is. Vlissingen, 8 Mei 1897. Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. VLISSINGEN, 8 Mei. Naar wij vernemen zal binnen eenige dagen weder de iDteekenlijet voor de in het a. s. seizoen te geven concerten in het .Grand Hotel' alhier circuleeren. De abonnements-voorwaar- nen zijn dezelfde als het vorige jaar. Zoodra het programma definitief is vastgesteld, zal nadere aankondiging volgen. Het zal wel niet noodig zijn van onze zijde hierbij een woord van aan beveling te voegen. De velen die in vorige jaren de uitvoeringen in bet Badhotel bijwoonden, kunnen getuigen dat de wakkere ondernemers zich van hun taak den bezoekers een degelijk «n afwisselend programma aan te bie den zich steeds uitstekend kweten en dus den steun der ingezetenen en be zoekers van elders ten volle waard zijn. Naar wij vernemen zullen een of meer nachtbooten der Mij. .Zeeland" dit jaar aan eene Engelsche maat schappij verhuurd worden om dienst te doen tusschen Engeland en Wight. Niet alleen door de antirev. kiesver- eeniging alhier, maar ook te Middel burg is ds. A S. Talma, predikant te Arnhem, uitgenoodigd in eene open bare vergadering dier vereeniging op te treden. Zijn wij goed ingelicht, dan zou ds. Talma aan de tot hem gerichte uitnoodiging der Viissingsche kieaver- eeniging gevolg geven. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de infanterie 3e regiment, tot kapitein de le luit. A. S. Kusser en de le luit. adj. H. J. Roelofs, beide van het korps, en tot le luit. de 2e luitenants W. H. Beyen en T. E. Bretschneider, mede van het korps. De bij het 3e regiment-infanterie benoemde kapiteins, A. S Russer en H. J. Roelofs, blijven in hun nieuwen raDg te Bergen-op-Zoom in garnizoen. De 2e luitenant-kwart. Uiterwijk, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt overgeplaatst naar hier en belast met de administratie van het 4e bat. en het depöt van discipline. Bij kon. besluit ia de gouverne- ments-keurmeester van vee voor Vlis singen en Hansweert, E. L. van Mer- vennée, vroeger te Goes, thans te Middelburg, op zijn verzoek, eervol ontheven van de visitatie van vee dat te Hansweert wordt ingeladen. Volgens het kohier van den boofde- lijken omslag bedraagt voor bet jaar 1897, het aautal aangeslagenen voor- loopig Van de le klasse 930 2e kl. 362 3e kl. 288; 4e kl. 229 5e kl. 188; 120; 7e kl. 126; 8e kl. 145; 10e kl. 61; 11e kl. 139; 6e 9e 12e 15e 18e 21e 24e 27e 34e 162 54; 4; 5; i; 89 38; 4 i; 1; 2; 14e kl. 17e kl. 20e kl. 23e kl. 26e kl. 32e kl. 72; 15; 6; 2; 1; 2; 13e kl. 42 16e kl. 6 19e kl. 22e kl. 25e kl. 28e kl. Totaal 3096. De geheele omslag is vastgesteld op 40.000 en 7% voor oninbare posten, plm. 2800. De hoogbejaarde slagersknecht van den heer H. alhier, genaamd de W., tehui» benooreude te Zierikzee, giste ren namiddag om drie uur in de slachtplaats van zijn patroon aan de Koestraat alhier werkzaam zijnde, zakte plotseling ineen en was terstond een lijk. Dokter Schultz die ontboden was, constateerde dat de man aan hartverlamming was overleden. Men schrijft ons uit Middelburg. Werd in het vorige jaar reeds een aanvang gemaakt met het verleggen der slecht geplaveide straten, ook dit jaar wordt hiermede met ijver doorgegaan. Reeds heeft men aan de Seiepoort en aan de Korte Heeren gracht de straten een belangrijke ver betering doen ondergaan, terwijl thans deWal die dringend verbetering eischte, geheel met klinkers bestraat De liberale kiesvereniging „Een- draebt maakt Macht* zal Woensdag avond opnieuw vergaderen tot het stellen van een definitieven candidaat voor de Tweede Kamer. Wederom hebben zich enkele personen voor bet lidmaatschap der Vereeniging aange meld. De kermis alhier zal dit jaar gehouden worden van Donderdag 22 Juli tot Zaterdag 31 Juli. erwiji mans ring eischte, at> Aet lfi-ius- „Een-' De antir. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg heeft een stemmig tot candidaat voor het lid maatschap der Twe :de Kamer geko zen mr. C. Lucas se, aftredend lid. Bij kon. besluit van 24 April is Cor nells Jacob Jan Arnout van Teylin- gen, te Middelburg, met al zijne wet tige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammeliDgeD, in den Nederlandscben adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. het Men schrijft uit Domburg aan N. v. d. D. „Over eene verbinding van de bad plaats Domburg met het spoorwegnet is al menig woord gesproken en ge schreven, en van allerlei soort plan nen is melding gemaakt, zonder dat het tot dusver tot eenig resultaat heeft geleid. „Thans is men weer in die richting werkzaam, maar het plan, dat ditmaal wordt voorbereid, heeft bij veelzijdige medewerking zeer veel kans van sla gen. Zijn wij goed ingelicht, dan zou den eenige beeren te Vlissingen en te Middelburg in overleg zijn tot het bijeenbrengen van kapitaal en het verkrijgen van aubsidiën, in verband met den aanleg van een stoomtram weg van Vlissingen uit in aanslui ting met het Havenstation langs den duinvoet naar Zoutelande, West- kapelle en Domburg. «De Staatsspoor zou bereid zijn de nieuwe lijn te exploiteeren, mits zij van eene minimum-opbrengst gega randeerd zij. Houdt men rekening met bet feit, dat de aantrekkelijkheid van Domburg als lucht- en water-K urort een steeds grooter aantal bezoekers lokt, dat het aanvoeren van materieel voor den Westkapelschen zeedijk en van kolen voor het pompstation in de duinen voor de Viissingsche waterlei ding een kostbaar vervoer per as noo dig maakt een bezwaar, ook gel dend vooralle in dit deel van Wal cheren geteelde veldvruchten dan blijkt de weDschelijkheid om aan zoo veelzijdige belangen te trachten te ge- moet te komen, en dit is alleen mo gelijk, wanneer bovenbedoelde beeren in bun plan voldoende ondersteuning vinden." Donderdag werd te Hansweerd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. P. van Santen, die van zijne zes en zeventig levensjaren er acht en vijftig in dienst van den heer De Groof, diens zoon en diens kleinzoon beeft doorgebracht. Dhr. De Groof bevond zich in den rouw stoet. G. Ct. Ais eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat op de hoeve „Reijgers- burgk* te St. Maartsscd^k oen wild konijn wordt gezoogd door een kat. Waterreservoir bij den Spui-\ boezem en het Molenwater van Oud-Vlissingen. (Ingezonden.) Dat Vlissingen in de laatste jaren Yele veranderingen heeft ondergaan, zal wel niemand tegenspreken die het gekend heeft in den tijd, toen het nog met wal len was omgeven en daardoor voor geene uitbreiding vatbaar scheen. Eigenaardig is, dat zoodra het zijne krijgsuniform heeft afgelegd, m.a.w. zijn wallen en schansen het nivelleeren, de uitbreiding kwam,en waar eens kanonnen en schildwachten paradeerden, thans een rei huizen staan, die het verleden der stad uitwisschen. Wie die straten, als de Aagje Deken-, Glacis-, Coosje Busken-, Glijver-, Bouwen Ewout-, Ka- steel- en de schoone Badhuisstraat bezoekt, staat niet verwonderd dat in zoo'n korten tijd, woningen staan waar weleer wallen en grachten waren. En dit is dan slechts eene vergelijking met toestanden voor nog geen twintigtal jaren. Wat al veranderingen vallen er niet waai- te nemen als men in de historie teruggaat naar de oude gesteldheid van Vlissingen, b.v. vóór 1750. Wij dachten daar nog dezer dagen aan toen we de werklieden aan het uitgraven zagen tot het maken vaneen waterreservoir bij den Spuiboezem. Hier was weleer het Molenwater, aan de Noordzjjde begrensd door de woningen van Oud-Vlissingen, aan de Westzijde door den zeedijk, aan de Oostzjjde dooi den weg naar Oud-Vlissingen en aan de Zuidzijde het Gasthuis- en het St. Quintinsbolwerk. Dit water was omgeven door eene houten beschoeiing, en had gemeenschap met „de Comme" van de Kaaskaai, door een steenen gewelf dat onder den wal doorliep. En waar nu bij de ontgravingen nog een dergelijk gewelf te voorschijn kwam, is het zonder twijfel een gedeelte van dat oude, hetwelk tweeërlei doel had, n.l. de haven op de vereischte diepte te houden en om den watermolen in beweging te brengen. Het Molenwater dankt ongetwijfeld zijn naam aan de twee zaagmolens die zich daarbij bevonden, de groote genaamd „Noordbeek" en de kleine genaamd de „Eenhoorn." Voorts stond op het St. Quintins bolwerk een houten korenmolen op een steenen teerling. Het fundament van dezen molen is wellicht nu nog te zien in de palen, waar men bij de uit- gravingen tegen stoot en die in een cirkelvorm te voorschijn treden. De voormalige westelijke dijk van liet Molenwater onderging in 1811 ook groote veranderingen, hij werd verzwaard en er werd een met schietgaten voor- zienen steenenbeer gemaakt, waardoor men van af het zoogenaamd Pesthuis tot buiten de stad kon komen en die dienen moest om te beletten, dat de vijand van deze zijde de stad naderen zou. Nu wandelt men langs dezen steenen beer naar het Badhotel, nauwelijks er om denkende of ontwarende, dat dit terrein weleer een niet onbelangrijk punt der vroegere stadsverdediging uit maakte. Aan de zuidoostpunt van het Molen water bevond zich de Middelburgsche poort, een poort gesticht in het jaar 1563, als de Poort van Oud- Vlissingen doch die bij den herbouw den naam van „Middelburgsche Poort" verkreeg. „Die „poort, zoo meldt ons de historieschrijver, „lag op de hoogte van een dam in het basti- „on no. 2, waarin don aarden wal nog „een gedeelte der muurwerken moeten „aanwezig zijn." En zoo wij ons niet vergissen, bevestigen de opgravingen de waarheid van deze woorden, daar men ook nu nog groote steenen en paalwerk vindt dat ongetwijfeld daarmede in verband staat. In 1812 en 1818, bij de uitbreiding der vestingwerken, werd deze poort ge- deeltelijk afgebroken en door den aarden wal van het bastion bedekt. Die poort prijkte met de wapens van het Huis van Oranje, van de provincie en de stad. Naar het getuigenis der historie bevond zich aan de buitenzijde een steenen brug, op zes togen rustende, die nog in 1805 geheel vernieuwd is en zoowel met de poort als met de overzijde door valbruggen verbonden was. Deze poort werd met vier zware deuren afgesloten en had aan de binnenzijde twee vertrekken die onder de poort uit kwamen, het eene tot verblijf van den officier der wacht, het andere tot een „corps de garde" of wachtdienende. Een steenen rondeel in de borstwering met schietgaten voorzien, verhief zich boven de poort waarheen een arduinsteenen trap toegang verleende. In het jaar 1572 is door deze poort de "Waalsche bezetting uitgedreven. Bij een vernieuwing in 1669 heeft men er een steen in geplaatst met het opschriftS. P. Q. F. Hanc portam, quae prima portarum omnium Belgicarum servitutie ad initium clausit, libertati aperuit instaurat coss. Apollon. Ingelse et Joh.CardonAnno CI0I0CLXIX- Dit is de Raad en het volk van Vlis singen hebben deze poort, die het eerst van alle Nederlandsche poorten voor de slavernij gesloten en voor de vrijheid geopend werd, in het jaar 1669 ver nieuwd onder het burgemeesterschap van Appolonius Ingelse en Johannes Cardon. Een honderd jaar later voegde ze erjbij: Poene collapsam renov Goss. A. P. Lam- brechtsen van Ritthem en N. van Hoorn van Burgh 1770 of: bijna geheel vervallen zijnde, is zij vernieuwd onder de burgemeesters A. P. Lambrechtsen van Ritthem en N. van Hoorn van Burgh in 1770. Het Molenwater is sinds in een vest, de vest in een spuiboezem veranderd en het restant van Mo lenwater en vest, dat tegenwoordig gebruikt wordt tot loozing van het water uit de Slijkstraat en tot spuihaven dienende voor de Kaaskade, zal weldra in de gedachten niet meer bestaan. Het nieuwe waterreservoir zal al deze her inneringen verbergen en doen verdwijnen en het. terrein door drooglegging verkregen, zal wellicht binnen weinige jaren bebouwd zijn, zoodat men zich afvraagthoe zag het er weleer hier uit Zoo dit het geval mocht zijn, zal de gemeente Vlis singen zich niet behoeven te beklagen zich deze uitgaven getroost te hebben. Het nieuwe waterreservoir zal de vol gende afmetingen hebben: lengte tusschen de eindmuren 60 M., breedte tusschen de zijmuren 12 M. De breedte van dit reservoir wordt gesplitst door 3 tusscfien- muren, waardoor het reservoir in vier afdeelingen wordt verdeeld, waarvan de beide buitenste een breedte van 2.5 M. binnenwerks verkrijgen. De gewelven zullen hafcirkelvormig gebouwd worden en de ruimgaten de binnenwerksche grootte van 1 bij 1 M. hebben. De hoog ten of diepten van het reservoir zijn verschillend naarmate de afhelling is. De bestaande riolen van de Goosje Bus- kenstraat, „den Dam" en de Slijkstraat, zullen hiermede in aansluiting worden gebracht; een en ander moet op 1 Juli a.s. afgewerkt zijn, terwijl het werk in zijn geheel moet opgeleverd worden den 1 Augustus a.s. Ernstig wordt gewaarsohuwd tegen het gebruik om bij het boterhammen maken het brood stijf tegen de borst te drukken. Versoheideue gevallen zijn aan te halen, waarbij de telkens herhaalde schok ten slotte kanker in de borst veroorzaakte. Bij eenige oefening kan men het brood best vrij in de linkerhand houden, en het anders op een broodplank leggen. Het aantal paren dat te Murmur- woude 14 dagen moet wachten om in het huwelijk verbonden te worden, wordt op 33 begroot. Zes eu zestig mensehen teleur gesteld, is waarlijk geen kleinigheid te noemen. Te Tie] zit in de gevangenis de 21 jarige dienstbode A. G., die te Zalfcbommei bij een op kamer» wonenden geneesheer een bankbiljet van f 100 had in den zak gestoken, zonder het weer te geven. Als reden voor deze daad gaf zij op dat zij geld noodig had voor 't aanschaffen van huisraad. Ze was n.l. «bruidc en zou Za terdag in 't huwelijk treden. Dat de geneesheer echter geen zin had de kassier te zijn van de dienstbode, bewijst haar verblijf in de gevangsnis. Op den Zondag na het vertrek der Koninginnen werd de versierde raadszaal te Gouda voor het publiek ter beziohti- ging gesteld tegeu een entrée, welke ten goede zou komen aan de armen. De ge reformeerde kerk B aldaar maakt nu bezwaar een deel dezer gelden in ont vangst te nemen, omdat de bezichtiging op Zondag geschiedde, en accepteerde alleen haar aandeel in het bedrag van 750, dat HH. MM. de Koninginnen ten behoeve der armen den burgemeester hadden ter hand gesteld. Zwanen en Ooievaar*. Uit Den Haag wordt aan de «Telegraaf» ge schreven Tot de pensionnaires der gemeente 's Gravenhage behooren zwanen en ooie vaars. Ten behoeve vaa de zwanen is een postje uitgetrokken op de begrooting. Gaarne offert de Haagsche menschheid voor de vijverbevolking. De zwanen ver- keeren in aristooratiiohe kringen,

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 5