Eeec Provincie onder water. Woensdag 24 Februari. No. 24. 35e Jaargang. 1897. j I Ge rieentebestuur. ii ii e n L i a VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Cf i t g e v e r F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. ADVERTENTIËNran 1—4 regels 0.40. Votr eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd» advertentie wordt de prijs slechts tweemaal bereksad. Gtroote letter» en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonnunnner XO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Verleenen van vergunningen tot het oprichten van inrichtingen, welke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. De burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter algemeene kennis dat bij hun bt sluit van 19 Februari vergunning ia verleend I. aan W. S. BOSCH cjq. J. T. SOHAR- KEY tut het plaatsen en in werking bren gen van een gaemotor, ten dienste der op te richten drukkerij in perceel wijk H. 253 aan de Lange Nieuwetraat II. aan A. E. DUDOK VAN HEEL tot het plaatsen en in werking brengen van een stoomketel en machine in de stoombierbrouwerij en mouterij »de Mei booms, perceel X 181a aan de Hooikade. Vlissingen, 23 Februari 1897. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. (-0-) Als men de Belgische bladen van de laat. te dageu leest, zou men mee- neu dat sleahts op het teeken gewacht wordt om met de droogmaking der Zuiderzee te begiuneu en dus de zoo vele jaren, besteed aau de discussiöu en het opmaken van plannen om dit reuzenwerk in uitvoering te brengen, eindelijk plaats hebben gemaakt voor eeu tijdperk van acne. Die bladen die zelfs niet eens over de mogelijkheid denken dat het. door de Rijkscommissie aangeboden plan schipbreuk zou kun nen iijden, roemen onze veeljarige vol harding, die eindelijk met een schitte rend succes bekroond is. „Hoofdig" noemt ons zelfs een blad omdat wij, trots allen tegenstand, aan het groote plan bleven vasthouden. Als het blad eene enkele vereeniging bedoelt, die steeds, zelfs onder de on gunstigste omstandigheden voor de zaak der Zuiderzee bleef ijveren, heeft het gelijk, maar wil het blad op ons geheele volk zijn benaming toepassen, dau sla.it het den bal geheel mis en deelt het ons eene eigenschap toe, die wij ons niet bewust zijn te be zitten. Men kan gerust zeggen dat voor de droogmaking der Zuiderzee, die Nederiaud eene provincie rijker zou maken, slechts weinigen onzer land geuooteu gloeien. Wel trekt het grootsche plan mat zijn afsluitdijk ten kosie van 41 miilioen gulden aan, en doet misschien menig landbouwer als hij van de duizenden hectaren leest, die aan da zee ontwoekerd zul len worden, hunkeren naar slechts een klein deeltje er van, maar als er sprake was van aaneensluiting, van aandrang bij de. regeering om het reuzenplan onder handen te nemen, sloten zich o zoo weinigen aan. Van deze onverschilligheid is deze F U S L L E T O 1. i) De Poolsche adel, in Lithauen woon- achtig, had besloten den langdurigen rouw te verbreken, waarin hij, na den laatsten opstand en diens verschrikke lijke gevolgen, gedompeld was ge bleven. Wel beweende men nog steeds de martelaren, voor het vaderland gestor ven, en de ongelukkigen, die voort- zwoegden in de mijnen van Siberië, maar het leven heeft zijn eischende kinderen uit die noodlottige dagen waren tot menschen opgegroeid, en de oudets begrepen dat men hen niet minister van waterstaat maar al te zeer overtuigd. In de Kamer bleek dit toen hij den twijfel uitsprak of werkelijk de natie het werk verlangt. En dieu steun heeft hij wel ten zeerste noodig, waar het de uitvoering van een werk geldt van huuderdeu milli- oenen gulden. Nu is het van eene andere zijde ook waar dat menige wet in ons land niet tot stand zou zijn gebracht als de wetgever had moeten wachten tot de stem des volks zich geopenbaard had men denke daarbij slechts aan de kieswet, waar van men niet zeggen kan dat zij de geheele natie interesseerde,maar hier geidt het eene zaak van honder den millioenen en wij weten weder bij ondervinding dat als het eene geldquaestie wordt, ons volk gewoon lijk opgewekt genoeg is en zich dan wel weet te doen geiden. Neen, de zaak der Zuiderzee is geen volkszaak. Zelfs de politieke par - tijen, hoe overladen hare program ma's ook zijn met beloften, ze zwijgen allen van de droogmaking der Zui derzee, wel wetende dat eeu partij trekken voor die zaak hare gelede ren niet talrijker zal maken. De heer Van Nierop besprak ook in de Eronomist dit vraagstuk. Het staat bij hem vast dat in de eerste jaren de oplossing van het vraagstuk Diet te verwachten is, tenzij de reges- ring,die echter volgens hem nog geen geneigdheid heeft doen blijken om het plan, dat de commissie haar voor stelt, te aanvaarden of zelfs te over wegen, en de Volksvertegenwoordiging geen bezwaar zouden hebben als een eerste hijdrage 50 h 60 miilioen voor de afsluiting en bijkomende werken te bestemmen, ook al zou de indijking der polders slechts langzaam, desnoods zelts met groote tussehau - poozen, volgen of wel zich allengs de overtuiging mocht vestigen, dat ook door den grooten waterplas ge - leidelijk partieel te veroveren, eeD grootech en voor het Vaderland nut tig werk zou worden verricht. Wij vreezen dat door de Zuiderzee nog heel wat water zal moeten vloeien, voor die overtuiging wortel heeft ge schoten bij ons volk en eerst het na geslacht aan het land de Zuiderzee, in vruchtbaren grond herschapen, zal schenken. D De „N. R. Ct." heeft ook eenige beschouwingen gewijd aan de drank wet. Zij staat voor eene afzonderlijke wijziging en aanvulling van die be paling der wet, welke rechtstreeks hare handhaving betreft. Strenge handhaving acht de N.R.Ct. plicht. Daartoe is eerste vereischte, dat clandestien tappen en verkoopen werkelijk worde ontdekt. Wat het binnentreden der localiteiten door de politie betreft, Min. Modderman heeft eens gezegd Het art. heeft het oog niet op de huizen der vier miilioen Nederlanders, maar alleen op de ioka- van alle vreugde mocht berooven. Onderling was men dus overeengeko men een winterfeest te geven. Het Poolsche winterfeest draagt een eigenaardig karakterhet zal onnoodig wezen te zeggen, dat elke familie in die koude streken, waar sneeuw en ijs gedurende zoovele maanden van het jaar meester zijn, verscheidene fraaie of eenvoudige sleden bezit. Ook aan paarden ontbreekt het den land eigenaars niet. Is er nu een winterfeest op handen, dan worden er zooveel sleden inge- spanneu als noodig zijn tot het ver voer der daaraan deelnemende familie leden en hunne koffers met toiletten. Daarop verlaat het eerste gezin, meestal dat, welks kasteel het verst van een ander verwijderd ligt, zijnen haard en begeeft zich op weg naar bat eerstvolgende slot, waar den gas ten een gulle ontvangst bereid is. Men haast zich van kleeding te ver wisselen, de paarden worden gestald, len, waar men vermoedt dat de. wet wordt, ontdoken." Deze woorden zijn duidelijk, maar zij staan niet in de wet. De wetgever zou het best doen, meent de N R.Ct. met de woorden, waarmee Minister M. de bedoeling aangaf, of soortgelijke, in de wet op te nemen. Wat de inbeslagneming aangaat, de vorige Keg. stelde voor, uaar aanleiding van ee.n arrest van denHuogen Raad,om art, 25 in dien zin aau te. vullen, dat de ambtenaren bevoegd werden verklaard in beslag te nemen ,,al hetgeen tot het plegen van eene overtreding blijkt of schijnt gediend te hebben of be stemd te zijn geweesi, gelijk ook alles, wat dienen kun om de waarheid aan den dag te brengen." Gaan, meent hst blad de laatste woorden: „Gelijk ook," enz. misschieu wat ver, de eer ste zijn ruimschoots voldoende. Een uitbreiding van de wet in dien zin mag niet uitblijven. In de „Kleine Courant van Rotter dam" leest men over de eigen aan gifte der kiezers Naast voorbeelden van onverschilligheid en lauwheid zouden we tal van staaltjis kunnen medsdeelen, hoe ter elfde ure door tal van ordelievende en belangstel lende werklieden nog beproefd werd, op de kiezerslijst geplaatst te worden. Vaak gebeurde het, dat na besprekin gen inet de leiders van kiesvereemgingen de werkman tot de teleurstellende over tuiging geraakte, dat hij aan geen enkele voorwaarde kon voldoen, om het kiesrecht te verkrijger.. Het spaarbankboekje bestond niet of bevatte in den regei rj-t het vereischte bedrag, of men was gedurende een of meer jaren in gebreke gebleven bet verschul digde in de rijksbelasting te voldoen, of de wekelijkeobe verdiensten haalden niet de door de wet vastgestelde aom en». „Ja ziet u, meneer", was dan vaak het bescheid van den ontstemden kiesrecht aanvrager, „als de lees- en schrijfproef in de Kamer maar niet verworpen was, dan was ik zeker wel op de kiezerslijst ge plaatst geworden." We geven deze illustratie uit de eerste praktijk van de kieswet v. Houten ten bewijze, dat door het groot aantal geval len van kiesbevoegdheid, die deze wet om schrijft, een reci'vaardige volledigheid nog niet is betracht geworden. «Wie moet in 1898 Koningin Wil- helmina de kroon op het hoofd plaat sen, of neemt zij die zelve vraagt een lezer aan de Redactie van het N.v.d.D. dia daarop antwoordt „Noch het een, noch het ander. Ben eigenlijke „kroning" bestaat bij ons te lande niet. De drie vorige koniogen hebben den eed op de igrondwet af gelegd, en de Staten-Generaal, als vertegenwoordigers van het Neder landsche volk, deden den eed aan den Koning. De kroon was wel in de on middellijke nabijheid van den troon aanwezig, doch bleef rustig op hare plaats liggen. Er is geen enkele reden waarom het thans anders zou geschieden maar het veelal gebruikte woord „kroningsplechtigheid" kan allicht de sleden onder dak gebracht en men brengt een gezelligen dag door. Meestal reeds den volgenden morgen laten op bunne beurt de gastheer en de vrouw des huizes inspannen en vertrekt men gezamenlijk naar een derde kasteel, waar men den eersten dag nog slechts talrijk genoeg is tot het geven van een klein diner. Weer trekken allen van daar naar een vierde landgoed, en zoo altijd ver der, totdat man bij aankomst op het achttiende of twintigste slot de schitte rendste partijen kan hebben. Bolislav Kistowsky bewoonde op het tijdstip van dit eerste feest het slot Kolnowo Zijn ouders hoopten daarin eene gelukkige afleiding te vinden voor de altijd sombere gedachten van den jongeling, die gansche dagen achtereen verdiept kou blijven in het herlezen der rampen, welke zijn onge lukkig vaderland getroffen hadden. Indien hij niet aan de onafgebroken overpeinzingen ontrukt werd, dachten menigeen hieromtrent inde war bren gen. De grondwet spreekt alleen van huldigen, en niet vau kronen." Door de heeren Kerdiik en Drucker is een amendement op het wetsont werp betreffende de Kamers van arbeid ingediend, waarin aangedrongen wordt om vau die Kamers uit te sluiten alle onderbazeu, meesterknechten of op zichters, op grond dat deze personen in hooge mate het vertrouwen missen der arbeiders, en iu het dagelijk6ch leven veel scherper staan tegenover de arbeiders dan de patroon. Het „Vaderland# is tegen die uit- sluitiug. Zij hebben geen numeriek overwicht en kunnen dus hun ver kiezing zouder den steun der werk lieden niet doordrijvenen zijn er onder, die wel vertrouwd wordeu, waarom dan onmogelijk gemaakt de arbeidersbelangen te doen vertegen woordigen door hen die er het best mee vertrouwd zijn en ze het best kunnen voorstaan En waar het adres vreest voor ver denking van pressie door de patroons op de keuze van die arbeidersloden, vraagt het blad, of de patroons dan niet evenzeer de verkiezing van andere werklieden, die werktuigen in hunne handen zijn, zouden kunnen doordrij ven. Geheime stemming is tegen pressie immers een waarborg. Zwichten de arbeiders niettemin voor ongeoorloof de pressie, dan hebben zij dat aan zich zelf te wijten. Het «Vaderland" zou het verkeerd vinden in eene wet, die op beginselen van ouderling vertrouwen gebaseerd moet zijn, eene Oepaiiug op te nemen, die louter wantrouwen ademt. Over den oorsprong van den Atjeh- oorlog heeft de oud-minister van ko loniën de Waal eeu nieuw licht doen opgaan. In zijn werk over „de In dische financiën" wordt de waarheid omtrent deze quaestie aan 't licht gebracht. Daarin deelt die oud-minister mede, dat het Siaktraktaat (Sumatra) in 1868 tot stand kwam, en de onderhandelin gen, daarover gevoerd, geheel onaf hankelijk waren van die betreffende de kust van Guinea. Dit blijkt èu uit de data èn uit het feit, dat niet van Britsche, maar van onze zijde het eerst (den SOn Septem ber 1869) het denkbeeld van de over dracht dier Afrikaansche bezittingen aan Engeland werd ter sprake gebracht. De minister de Waal meende, dat er geen beter middel was om, zoo mogelijk, aan den barbaarsclien krijg onder de volksstammen aan de Afri kaansche kust langzamerhand een eind te maken, dan het brengen van de Europeesche vestigingen aldaar in één hand. ZoolaDg Engeland en Ne derland er beide waren, zouden de twee vlaggen de vijandschap tusschen de stammen, die haar voerden, aan- kweeken voor Nederland zag hij aan de Kust van Guinea geen staatsdoel. De Engelsche minister, lord Claren- zij hem te recht in staat een nieuwen opstand in het leven te roepen, en de ondervinding had hun geleerd, hoe vruchteloos elke poging daartoe moest zijn, hoe ongelijk de kamp was tus schen de edele duif en den bloeddor- stigen gier. Zij koesterden geen vuriger wensch dan dat de jongeling mocht trouwen en aldus door nieuwe belangen aan de hem vervolgende spookbeelden mocht worden ontrukt. Eerst dan zou den zij hem als gered beschouwen. Hij zelf had zich laten meesleepen door de groote toebereidselen tot het feest en voor het oogenblik zijne boe ken vergeten, om slechts mee te hel pen der ouderlijke woning een luis terrijk aanzien te geven en de sleden zoo sierlijk mogelijk op te tooien. Nu echter scheen hij een en al le venslust en Kolnowo bevatte in zijn oog geen schatten genoeg om het den verwachten gasten zoo aangenaam te maken als hij het wel wenschte. don, deelde in die meening van den heer de Waal en verzocht, als onze Regeeriug 't met dezen eens was, „onze voorwaarden te vernemen." Het antwoord werd gegeven den lln Juli 1870, toen het Siuk-traktaat reeds alle stadiën van behandeling had doorloopen. Van weerszijden werd de zaak „ge heel beheerscht" door het wèl over wogen belang van da negerbevolkii-g en van de beschaving. Nederlandsche bank. Om de ontdekking van valsche teeke- ningen op wissel en promessen te bespoedigen en daardoor dit kwaad, in den laatsten tijd nog al eens voor gekomen, te beteugelen, heeft de Nederlandsche bank in den geest van de Duitsche Rijnbank maatregelen genomen. Voortaan zal de Nederlandsche bank, van hare boofdbank te Amster dam en van hare bijbank te Rotterdam uitgaande, aan de acceptanten van gedomicilieerd papier papier elders betaalbaar gesteld dan ten huize of ten kantore van den acceptant eene keimisgeving zenden, inhoudende, dat bij haar in portefeuille is gekomen een door hen geteekende of geaccep- teerde wissel, met vermelding van bedrag, vervaldag en betalings- plaats. De kennisgeving wordt ge zonden zonder dat de meerdere of min dere soliditeit van den discontant in overweging komt. De maatregel heeft een algemeen karakter en kan dus niemand kwetsen, merkt het „N. v. d. 0." op. Integen deel zal die maatregel ook anderen dau de Nederlandsche bank bescher men. De discontaut toch, die onwetend een wissel met valsche teekeuing uit zijne portefeuille naar de portefeuille der Nederlandsche bank overbrengt, wordt uit den aard der zaak eveneens gebaat door het stuiten van het kwaad De minister van koloniën heeft eene aanvnlliDg van de Indische begrooting voor 1897 aangevraagd, ten bedrage van f 320.0Ü0, tot aanvankelijke uit voering van het denkbeeld om stoom- trambanen aan te leggen ter verbin ding van de bivaks te Lokuga, Tjot- Mantjong en Samahani met de gecon centreerde stelling, waarvan de posten èn onderling èn met Kota Radja door zoodanige baan verbonden zijn. De heer Lohman zal, naar men zegt, na afloop der behandeling van de wijziging der prov. en gemeente wet iu de Tweede Kamer zijn inter pellatie houden over de ontslag-aan vrage van dr. Bredius. Dr. de Loos, directeur der II. B. S. te Leiden, die vroeger voor het tijd perk 186584 eene lijst heeft open baar gemaakt van de oud-leerlingen der H. B. scholen met 5-jarigen cur sus, die met goed gevolg eindexamen hebben afgelegd, heeft thans zulk eene lijst over 188695 gegeven in Zijne ouders waren opgetogen van blijdschap over het welslagen hunner pogingen, en ook Bolislav's zusters deelden in hunne vreugde. Ten laatste was de groote dag aan gebroken reeds twee gezinnen vorm den den stoet, die steeds zou aangroeien en den volgenden morgen door de Kistowsky's met hunne sleden zou worden vermeerderd. Alles op het kasteel was in rep en roer. Omstreeks drie uren in den na middag kondigde de hoorn van de boschwachters aan, dat de vrienden naderden, en in een oogwenk was het gansche gezin gereed hen welkom te heeten. De jonge meisjes en hare moeder tra den de goed verwarmde en met groene sierplanten getooide vestibule in. De beide heeren stelden zich daar mee niet tevreden, maar daalden de hooge trap af en wachtten dus de vroolijke reizigers op. Na de soirée zeide de mosder van

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1