lidman ea Misialp. Woensdag' 20 Januari. Gratis Verloting van f 250 No. 9. 35e Jaargang 1897. Binnen land. FE UI JL 1 E T O VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij din Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNyan 1—4 regels f 0.40. Voor elkon regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf Yan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagarond. Teleplioonnummcr ÏO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. onder de lezers van de Ned. Illustratie met hare editiën, als Onze abonné's kunnen zich op dit hoogst belangrijke Zondagsblad bij ons abonneeren, tegen den buitengewoon lagen prijs van 30 cents per kwartaal. (Fr. p. post 37r/2 cent.) Het verschijnt elke week in 8 pag. en beyat boeiende Verhalen, Geïllustreerde Novellen, een rubriek Humor met Prijs vragen, Puzzles, een schat van Anecdo- ton, Schaakrubriek, enz. Wie deze Illustratie geregeld bij de „Vlissingsche Courant" wil ontvangen, zende achterstaand inteekenbiljet spoedig geteekend terug bij DEN UITGEVER. Antwoord der regeering op het voor- loopig verslag der le Kamer. De regeering heeft reeds geantwoord op de voorloopige verslagen der Eerste Kamer. Uit dit antwoord stippen wij eenige bijzonderheden aan. Ook nu verklaarde de minister van binnenl. zaken dat hij met belangstelling kennis nam van de voorstellen, die in het belang van den landbouw werden gedaan, doch hij acht dat voor- loopig een afzonderlijk „Landbouw- departement" kau gemist worden. Was de minister dus niet overtuigd d&t van de instelling van een afzon derlijk ministerie van landbouw heil te verwachten is, hij gaf ook duidelijk te kennen dat hij evenmin voor den landbouw iets goeds verwacht van beschermende rechten op den invoer van buitenlandsche landbouwproduk- ten. Zulk een antwoord was trouwens te voorzien na de ondubbelzinnige verklaringen omtrent bescherming door deze regeeriug reeds meermalen afgelegd. Op de vraag of geen gele genheid kau gegeven worden tot onderzoek van botermonsters aan de landbouwproefstations, zeide de minister dat daartegen geen bezwaar bestond. De miuister van buitenl. zaken heeft zich nedergelegd bij het denk beeld om den diplomatieken dienst met den consulairen samen te smelten. Dit is wel als eene overwinning te be schouwen voor hen die van meening zijn dat van de diplomatie meerderen dienst kan verkregen worden dan tot nu toe het geval is. De min. ver klaarde daarenboven Jat hij green bepaald bezwaar heeft tegen het door- loopen van eene practische consulaire school door jeugdige diplomaten. Aan onze veehandelaars, wier handel door het telkens sluiten der buitenl. grenzen zoo wisselvallig is geworden, gaf de minister de zeker door hen op prijs gestelde toezegging dat de aan dacht der regeering voortdurend is Naar het Duitsoh. 85) «Houd uw gewone bedaardheid, oude vriend,» zeide de baron, de hand op zijn arm leggende„ik kan niet inzien, dat gij er de minste aanleiding toe hadt. Het oogmerk van den be drieger schemert hier niet door; eerst daD, wanneer het ontwijfelbaar is, moogt ge mij dit heleedigend verwijt doen. Laten we nu in vrede de flesch uitdrinken# Estrelli was door deze woorden geenszins gerustgesteldmaar wat zou tij doen? Dwingen kon hij den baron gevestigd op in- en uitvoer van vee. Evenmin als de min. van binnenl. zaken hulp voor de regeering in den vorm vau een minister van landbouw wenschte, wee3 ook de minister van marine den raad af om een Raad van admiraliteit in te stellen met het doel om een vaste richting te behouden bij het beheer onzer marine, op grond van de vele practische bezwaren. Daaren tegen zou hij overwegen of niet een algemeene maatregel van bestuur, houdende vaststelling van eene orga nisatie der zeemacht, is tot stand te brengen. Op de vraag waarom aan de kruisers geen meerdere diepgaDg ge geven wordt, antwoordde de minister dat daartoe geen aanleiding bestond, en gaf vervolgens een overzicht van de verbeteringen, die aan de schepen tvpe Kortenaerz ijn aangebracht, waar uit blijkt dat de stabiliteit van deze schepen thans aanmerkelijk verbeterd is, een resultaat, waarmede wij de bemanningen, die onder de slingerin gen nog al te lijden hadden, geluk- wenschen. Nog beloofde de minister met betrekking tot het loodswezen op technische, financieele en commercieele argumenten te zullen letten, d.i. dat naast de mannen der theorie ook die der praktijk zullen gehoord en de kosten in aanmerking zulleu genomen worden. Uit het antwoord des ministers van waterstaat blijkt dat veel zorg wordt besteed aan de verbetering der kleine rivieren, waardoor weder eene klacht wordt weggenomen over bevoorrech ting van de hoofdrivieren. De minister verklaarde voorts zijn steun te geven aan het plan door de Staten van Noord Brabant opgevat, om een ka naal van de Zuid-Willemsvaart over Tilburg naar den Amer te leggen indien de provincie of andere belang hebbenden mochten willen medewer ken. De stalen van Noord Brabant wilden dit werk dat een millioen moet kosten, geheel door het rijk laten maken en onderhouden. Ook aan de naar een haven smachtende Scheve- ningers heeft de minister een straaltje van hoop gegeven door de verzekering dat hij, in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, zal overwegen óf en in welke mate de aanleg van een haven te Scheveningen door de regeering kan worden bevorderd, als nl. het 's Gravenhaagscke bestuur tot een besluit zal gekomen zijn. Dat onze nieuwe stations aardig wat geld kos ten blijkt weder te 's Hertogenbosch, waar het nieuwe slation 1.249.000 kostte. Verder kondigde de minister eene wijziging der IJkwet aan, wel geen groote wijziging, daar zij alleen hierin bestaat dat voortaan de melkemmers ter wille der gerech tigheid ook moeten geijkt zijn en dat de noodzakelijkheid thans niet bestaat de regeling vau de telephouie bij de wet vast te stellen. Wat de benoeming van een com missie voor de Parijsche tentoonstelling betreft, de minister hoopt die spoedig te kunnen voordragen. De minister van financiën verklaarde dat hij geen duidelijker inrichting der Diet, het document terug te geven voornamelijk niet op deze plaats de gasten waren meerendeels vreemdelin gen, kunstenaars, schilders en toeris ten, en het lag voor de hand, dat dezen voor den baron partij zouden trekken. Zoo moest hij zich dan, ofschoon met verkropte woede, in den wil des barons schikkenmaar van af dit oogenblik smaakte hem de wijn niet meer. Hij werd, nadat hij den ganschen voorraad zijner bedreigingen had uit geput, karig met zijn woorden, en daar hij den wijn niet wilde laten staan, dronk hij hem haastig, en bij elkeu teug, dien hij uit het glas deed, trof een woedende blik den baron, die met het uiterste welbehagen zijne cigaret rookte. Eindelijk was de flesch ledig. Von Felsen stond op en bood den grijsaard de hand. „Wij zullen als vrienden scheiden,» zeide hijmorgen breng ik u het biljetten voor de bedrijfsbelasting heeft kunnen vinden. De hoop dus dat eene inrichting, begrijpelijk voor een ge woon verstand, gevonden wordt, is vervlogen. Eene aanschrijving in zake formeele aangiften in de Vermogens belasting zal worden afgezonden. Het „Handelsblad" is ook tegen de oprichting van een afzonderlijk de partement voor den landbouw op grond dat dit aanleiding zou kunnen geven tot de meening als stond de land bouw tegenover andere takuen van be drijf en niet, zooals in het Esrste- Kaïnerverslag zeer juist is uiteenge zet, naast haudel en nijverheid en in zeer nauw verband met deze. Het blad acht het een betere oplossing land bouw, handel en nijverheid samen over te brengen naar het ministerie van buitenlandsche zaken, welk mi nisterie het minst overladene is van alle, nu ons land in de groote wereld politiek slechts een zeer bescheiden rol heeft te vervullen. Hierbij mag gevoegd worden wat de «H. Ct." zegt, nl. dat landbouw, handel en nijver heid allengs meer en meer onderwer pen zijn geworden van internationalen aard en de consulaire en diplomatieke stukkeu zich overal meer dan vroeger bezig houden met de volksbelangen en volksbedrijven. Onze diplomaten zullen ongetwijfeld een spoorslag tot bestudeering van die onderwerpen krijgen als hun hoofd, de minister, tevens minister van landbouw, handel en nijverheid is. Het blad acht het niet moeilijker een staatsman te vin den, die naast diplomatieken aanleg, hart voor en kennis heeft van ..'gemeens landbouw-, handels- en nijverheids belangen, dan thans om een minister te verkrijgen, die zoowel op de hoogte is èn van ingenieursaroeid èn van handel en nijverheid. Het geven van vergoeding aan be hoeftige ouders van die miliciens, die kostwinners zijn en hun dienstplicht moeten vervullen, (zooals reeds in België geschiedt) kan volgens den minister van oorlog eerst bij eene nieuwe wettelijke regeling vau den militairen dienst worden overwogen. Aan de samensmelting vau het offi- cierskader, hier te lande met het leger in Oost-Indië, staan naar zijn oordeel te veel bezwaren in den weg. Hij kan ook geen toezegging doen dat door hem het dragen van wapenen buiten dienst zal worden verboden. Wij mogen dus veronderstellen dat de bezwaren van dezen minister tegen dat verbod zeer ernstig zijn, en zijn benieuwd die te hooren. Verder verklaarde de minister dat hij over het ruimer geven van bur gerlijke rijksbetrekkingen aan mili tairen bij het verlaten van den dienst met zijne ambtgenooten in overleg zal treden. In 1886 bedroegen de loodsgelden 1,02 percent der Rijksinkomsten, in 1896 1,85. In deze tien jaren is de druk der geld, en mocht ik niet komen, maak u dan niet bezorgd ik zal mij dan bepaald overmorgen ten uwent ver voegen. Wij Duitschers zijn gewoon te doen, wat wij beloofd hebben wees daarom volkomen gerustuw geld zult gij ontvangen." „En ontvang ik het niet, signor, dan is een woord van mij voldoende, om het document waardeloos te ma ken," antwoordde de uotaris ernstig, «en niets zal mij u doen sparen." De baron knikte hem lachend toe en verliet ijlings de Osteriamaar toen hij zich op straat bevond, ver traagde hij zijn stappen plotseling scheen hem de gedachte te bezielen, dat hij nog te vroeg in zijn hötel kon terugkeeren. Welk nieuws verbeidde hem daar Geheel zijn toekomst hing er van af hij was in het volgende uur óf een rijk man óf een eerlooze bedelaar, die de maatschappij voor altoos uit haar midden verbande. heffingen op de minvermogenden door afschaffing van den zeepaccijns en aanmerkelijke verlaging van den zout- accijns verlicht. De omzet van on roerend goed is ontheven van een groot deel der drukkende registratierechten, welker opbrengst dan ook met 27 ton is achteruitgegaan. De grondbe lasting op de ongebouwde eigendom men is met 1 miliioen verlaagd. De „Ned. Onderwijzers Propaganda- club van drankbestrijding" heeft een verdienstelijk werk verricht door de volgende wenken aan jonge moeders te geven Wanneer een kind gezoogd wordt, be schouwen moeder, baker, verwanten en vrienden prikkels als onontbeerlijk voor de afscheiding van een goede hoeveelheid melk. Menige jonge moeder gebruikt daar toe wijn, liefst nog wel Spaanschen (alko- hol-gehalte 15 pCt.), ofstout. Stout vooral, dat nog algemeen geldt als een onfeilbaar middel tegen verzwakking. Door gebruik van veel stout of wijn gedurende bet zoogen lijdt de maag aanmerkelijk. Ook bet kind begint te lijden aan krampen, onpasselijkheid enz. Vele moeders zondigen uit onwetendheid Zoowel in 't belang van de moeder als in dat van het kind wordt bet tijd, een eind te maken aan die onwetendheid. Genoemde vereeniging wendde ziob daar om tot eenige der meest bekende kinder artsen te Amsterdam met de vraag, welke hunne meening is omtrent bet gebruik van wijn, bier en stout door jonge of aanstaande moeders. Hunne antwoorden vormen een hoogst belangrijk rapport, dat wel lezenswaardig is. Uit die verschillende door geneesheeren overlegde attesten blijkt dat het on matig gebruik van alcoholische dran ken sterke drank, wijn en bier op den lichamelijken en geestelijken toestand van het wordende kind een hoogst verderfelijken invloed heeft. Dit is een feit, waaromtrent geen verschil van opinie bestaat. Voor ge zonde menschen in het algemeen, dus ook voor gezonde aanstaande moe ders, is alcohol nooit noodig of nuttig. Een matig gebruik van alcohol geett stoornissen in de spijsverteering van den zuigeling. Uit al deze verklaringen blijkt overigens dat de moeder niet altijd onder het gebruik van sterke drank lijdt, maar het kind daarvan altijd de nadeelige gevolgen ondervindt. In verband met de oproeping van den burgemeester tot aangifte voor plaatsing op de nieuwe kiezerslijst (zie ons vorig nummer) herinneren wij, dat voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Sta ten dezelfde eischen als voor de Tweede Kamer gesteld worden, maar dat men bovendien ingezetene der provincie moet zijn. Van de uitoefening des kiesrechts zijn uitgesloten zij, wisn het kiesrecht ontzegd is bij eene onherroepelijk geworden uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die bij onherroepelijk geworden rech terlijke uitspraak de beschikking of het Indien Luigi en Manuela hunne belofte niet verzaakt en hunne taak vervuld hadden, dan kon hij de toe komst gerust tegemoet gaat). Langzaam vervolgde hij zijn weg hij vreesde zijn werktuig te ontmoe ten eene samenkomst met Luigi in dit oogenblik ware voor hem hoogst onaangenaam,misschien wel gevaarlijk. Maar slechts eenige nachtwakers trof hij aan zelfs op het Corso scheen alles te zijn uitgestorven, en het on geduld dreef hem thans schielijker voorwaarts. Reeds van uit de verte zag hij voor de Albergo di Roma een groep men schen staanin het eerste oogenblik wilde hij blijven staan en terugkeeren maar hij bedacht dat hij juist daar door argwaan op zich kon vestigen. Schielijk schreed hij voorwaarts. Politie-beambten en nachtwakers stonden naast de kellners, en de le vendige gebaren verrieden, dat eene buitengewone gebeurtenis de gemoe- beheer over hunne goederen hebben ver loren zij, die in het burgerlijk jaar voor afgaande aan de vaststelling der kiezers lijsten, onderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. De uitoefening van b t kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den graad van sergeant bij de zee- en land macht en de daarmede gelijkgestelden a. ten aanzien van vrijwillig dienenden bij de zeemacht gedurende bun diensttijd b. ten aanzien van vrijwillig dienenden bij de landmacht voor den tijd gedurende welken zij zich onder de wapenen bevin den o. ten aanzien van ingelijfden bij de militie voor den tijd, gedurende welken zij niet met groot verlof zijn d ten aanzien van ben, die behooren tot de Koninklijke Nederlaudscbe Marine-reserve, voor den tijd gedurende welken zij in aotieven dienst zijn. De schorsing wordt niet toegepast ten aanzien van de onder a en b bedoelde militairen, voor zoover zij kiesgerechtigd ziju krachtens betaalde rijks directebe- lasting of krachtens wouingbuur. Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer waarschijnlijk den 23 Februari weder bijeenkomen. De voorjaarszitting duurt altijd tot de week vóór Paschendit jaar dus vermoedelijk tot 9 April. Door de „Java-Bode" wordt het volgende niet zeer rooskleurige be richt omtrent den toestand in Atjeh gegeven „Uit Atjeh kwamen in de laatste veertien dagen geen tijdingen van be langrijke krijgsondernemingen, hoewel het verzet volstrekt niet gebroken is en Toekoe Oemar zich nog altijd niet in onze nanden bevindt. De weersge steldheid belemmert in dezen tijd van het jaar de krijgsoperatiën, en buiten dien zou het de vraag zijn of men thans nog van de troepen hetzelfde zou kunnen gedaan krijgen als een paar maanden geleden, al ware het alleen omdat de gezondheidstoestand niet gunstig kan genoemd worden. De cholera heeft hare offers geëischt, en het aantal lijders aan typheuse koortsen is voorai onder de Europeanen groot; ook komen dysenterie en andere zware ziekten voor. Alleen in het hospitaal te Panteh Perak, waarin se dert het begin van 1896 en in de drie eerste maanden was de bezet ting zooveel kleiner meer dan 14.600 patiënten zijn binnengekomen, worden ruim 800 meest zware zieken verpleegd, waarbij dan nog zij geteld moeten worden, die in de verschillende ziekenzalen liggen en die kwartier- ziek zijn. Toch is het klimaat van Atjeh niet ongezond, gelijk hieruit blijkt, dat de nlet-militaireu. Europea nen, zoowel als lieden uit den Archi pel, er jaren achtereen leven, zonder er hinder van te hebben. En hoewel nu zonder twijfel de vermoeienissen die de soldaat heeft te doorstaaD, in rekening moeten worden gebracht, zoo kan men het hooge ziektecijfer onder de troepen toch niet alleen daaraan toeschrijven, te minder omdat dit cijfer ook iu de dagen van rust niet laag was. Van zelf rijst daarom deren bezighield. Eu te nauwernood was hij binnen hun kring, toen een kellner met den uitroep „Daar is de vriend van den heer!" op hem toeijlde. «Wat is er gebeurd vroeg de baron, «men schijnt op mij gewacht te hebben." „Ik moet u verzoeken, mij in uwe kamer te vergezellen," zeide een oud, burgerlijk gekleed heer, alvorens de kellner een antwoord kon geven; „ik heb eenige vragen tot u te te richten, welke de omstandigheden mij gebieden te doen.' «Met wien heb ik de eer te spre ken vroeg de baron bedaard. «Ik ben ambtenaar bij de politie.» „Het betreft dus eeue misdaad?* „Ja, de heer met wien gij hier gis teren zijt aangekomen, is voor een half uur zwaar gewond het hótel binnen gedragen." De baron, die ijlings de kellners en beambten was voorbijgegaan, bleef op da trap staan.

Vlissingse Courant | 1897 | | pagina 1