Edelman es Misdadiger. De Zoon van den Galeislaaf De Armband me! den Karbonkelsteen No. 150. Maandag 21 December 1896. 348te Jaargang. hten. Bij deze Courant behoort een Bijvoepel. BERICHT. li i ïi li e n L a n d. FËUILLËT O ordt de zaak on- t Ocmgrea brengen. |iet hier we Ier, er r op na. roegere berichten it de hongersnood |pest nog niet aan ooder de bevol- wordt, is w<d te regeering heeft m weten dat zij eldtentoousteiliug t anthipatie voor ebeurde met de optische regeering deelnemen daar- gelijk is, bang is geen schitterend G N. llljv ds eenigen tijd te ij ven van de bom geworden. 3r F. E. Meerburg, dat daar reeds ZO meldende dat d ooi- Wed. Stoomboot Mii. ir naar Lissabon is Nov. op de hoogte n viascnersvaartuig genoemd a.s. ont- er een licht van, rd uitgezet, viel er verloren tien per en 6 ongehuwaen thuis behoorende Ipe aldaar, gevoerd g van Nantes naar sche kust vergaan. na aangekomen s.s. van Corrubedo en lfere en lading van -t aan de wal komt .gebroken en gele lijken spoelen nog |TER IJ. hooger. trekking. 61 18335 f 200. |69 f 1000. No. 2e trekk. 17396 19813 |200. No. 16703 69 f 2000. tie tre»kiug. I) 20978 f 100. 29 19022 /40ü. 16726 1500. Kam eb. Tot tot het ge- 1n aanleg van rskaven naar benoemd de equin, Lely en jeenkomen tot erp, toelaten- n ui zuivel- tsbegro oting |lig mogelijk en te Scheve- u besproken. |slaagd over toonstelling kilo luks r uissnusi :;e coiimnt B U K B A I Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 T O K V E B T. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS DER aDVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L DATTBE Co., te Parijs. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. §MSE Z 1| die zicli met 1° Jan. 1897 op de „Vllssingsehe Courant" wensehen te abonnceren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. voor de Abonnê's en Medelezers op ons blad, of zij die zich daarop wen sehen te abonneeren. Wij stellen thans de gelegenheid open om voor den geringen prijs van slechts 20 cents een boeiend geschreven i- o m. a n in eigendom te krijgen. Men heeft keur uit twee, n.l. (groot 158 pag., gedrukt in 2 kolommen groot formaat) of en twee andere Novellen. (Samen groot 143 pag., eveneens in 2 kolom men gedrukt en groot formaat.) Abonné's of Medelezers, die een van beiden of beide Romans verlangen, gelieve de BON op de 4e pag. uit te knippen en duidelijk ingevuld aan ons burean in te zenden. Zij, die de courant per post ontvangen, zenden de ingevulde Bon met 27Vs cents (in postzegels) aan DEN UITGEVER. De ant'.r. «Hollander" hangt een beeld op van de verdeeldheid onder de liberalen, dat, moge er al eenige overdrijving onder schuilen, toch in hoofdtrekken niet bezijden de waarheid is. De eenmaal zoo groote en machtige liberale partij is geen partij meer, maar een verzameling van fracties en clubjes en thans omdat a'le band ver dwenen is, tot machteloosheid gedoemd. Volgens het blad is de oorzaak van het diepe verval dezelfde, die Groen's krachten versleet, hem machteloos maakte en hem zoo zeer belemmerde in zijn arbeid tot heil van zijn volk, nl. het individualisme, dat zich uit in de zucht om op zich zeiven te Naar het Duitsch. 73) De strengste stilzwijgendheid werd als een zaak vati eer beschouwd hij, wien het doodslot trof, moest uiterlijk den mid dag van den volgenden dag zelf een einde aan zijn leven maken en in een nagelaten brief verklaren, dat hij niet door een mis daad, maar door zelfmoord gestorven was. Beide tegenstanders namen deze voorwaar den aan ik, als onpartijdige getuige, zou voor de vervulling waken. Men machtigde mij, dengeue, die zijn woord verbrak, als een eerlooze te vervolgen en aan de open bare verachting prijs te geven. Nadat dit staan, het eigen ik te doen heerschen. Men verkiest niet over en weer toe te geven men haat leiding zoo die niet van het aan gebeden „ik" zelf uitgaat. Verder gaat het blad voort „O zeker tot een groote partij te be lmoren, daarin de lakens uit te deeleu, den baas te spelen dat wil ieder. Maar zich onder leiding stellen, rekening hou den met amlerer gevoelens, met de wen sehen der partij, den band van saamhoorig- heid versterken, zich zeiven aan tucht onderwerpen ho wat I „Dat wil meneer A wèl van B en C en D en van ieder lid der partij, maar meneer A wil dat niet voor zich-zelf. Hij moet on afhankelijk zijnhij moet gekend worden hem mag geen band aangelegd worden. En aangezien B en C en D en zooveien meer ook zóó redeneeren spreekt het van zelf, dat het partijwezen in duigen valt, het partijleven sterft en de beginselen, die men voorstaat, nooit zegevieren. «Dat is nu de geschiedenis van de libe rale partij". De «Hollander" zou het beeld vollediger hebben gemaakt indien het nog eene an dere oorzaak had opgenoemd, die de ver deeldheid der liberale partij in de hand werkt, nl. het gemis van een eminent hoofd, van een staatsman, die niet alleen uitmunt in bekwaamheid, maar ook de groote kunst verstaat de partij te leiden. Deze eigen schappen bezat Thorbecke in hooge mate en van daar dat onder zijn leiding de li berale partij een groote macht vormde en tot groote werkzaamheid in staat was. In de liberale partij ontbreekt het niet aan knappe mannen, er is een overvloed van, maar de veldheer, die de krachten weet te verzamelen en zich te doen ge hoorzamen, moet nog gevonden worden. De liberale partij zal wèl doen haar voordeel te doen met het beeld, dat de «Hollander" van haar schetste. Gaat die les voor haar verloren, dan zal het gaan als in België, waar de ook eenmaal machtige liberale partij door het individualisme in de gelederen krachteloos werd en het ter rein aan eene andere partij moest over laten. Dit lot is trouwens dat van alle partijen, waar niet meer het belang des lands, maar het bereiken van eerzuchtige bedoelingen de leidende gedachte wordt. Door de Tweede Kamer werden Don derdag, behalve die waarvan ons telegram melding maakte, nog aangenomen d» ont werpen tot nadere grensregeling der kan tons te Amsterdam, de begrooting van het weduwenpensioenfonds van ambtenaren, de goedkeuring tot wijziging der Rijnvaart alles overeengekomen was, werden dobbel- steenen gehaald. Fallersleben deed den eersten worp en wierp tienvon Felsen lachte sarkastisch en wierp elf. Het lot had beslistde medeminnaars namen af scheid van elkander, en wat verder gebeurd is, is u bekend In ademlooze spanning, den blik bewe gingloos op Born gevestigd, had von Bre men toegehoordthans, nu de mededeelin- gen geëindigd waren, streek hij langzaam met de hand over de oogen, als wilde hij zijne gedachten verzamelen. „Mijn vermoeden was dus gegrond," zeide hij, «graaf Gustaaf is het offer ge worden van een Amerik&ansch tweegevecht. Maar uwe mededeelingen leiden nu tot verdere vermoedens, en ook daaromtrent moet ik zekerheid hebben. Uit uw bericht maak ik de gevolgtrekking, dat de baron van den beginne af op dit tweegevecht zijne hoop had gebouwdmaar hoe kon hij dit, wanneer hij er niet met zekerheid op rekenen mocht dat de uitslag voor hem gunstig zou zijn?" akte, de wijziging der kieswet (verbetering van fondsen) en den verkoop van het Capu- cijuerklooster te Haren. Bij de begrooting van waterstaat werden door de heeren Lucassen en Hennequin respectievelijk de mosselteelt te Philippine en de haven te Breskens besproken. De min. verklaarde dat omtrent eerstgenoemde zaak een onderzoek aanhangig is. Wat betreft de laatit voorgekomen veron- dieping van de haven te Breskens merkte de minister op, dat deze misschien aanlei ding zal geven tot aanvulling der jongste aanbestedings voorwaarden. Verder ver klaarde de minister dat het wetsontwerp betreffende het Oranjekanaal spoedig kan worden verwacht en dat hij hoopte ver betering der Hoogeveensche vaart tot stand te kunnen brengen. Den heer Smeenge was deze toezegging niet genoeg, hij drong aan op een spoedig onderzoek. In deze zitting klaagden de heeren Roessing en Van Alphen over de stiefmoe derlijke zorg der regeering voor het plat teland, terwijl zij de meest teedere belang stelling betoont, waar het geldt de be langen der groote steden te behartigen. Met eenige voorbeelden, bv. de weinige zorg voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden, trachtten deze afgevaardig den hunne beweringen te staven. Maar waarom, mogen wij hier vragen, dan jaren lang de regeering op dezen ver keerden weg gesteund en waarom nu op gekomen tegen subsidies, die vroeger van ganscher harte gesteund werden Uit het antwoord des ministers„dat hij meende dat thans in de goede richting werd gewerkt en de tegenstelling tusschen platteland en steden dus volkomen onver diend is», kan echter de gevolgtrekking worden opgemaakt dat hij in gevoelen niet geheel met de heeren Roessing en Van Alphen verschilde. Tot staving van zijn beweren dat de steden niet boven het platteland bevoorrecht worden, wees de minister op de kanalen en de spoorwegen in afgelegen districten, op de verkeers wegen naar de centra des lands, die niet alleen ten dienste zijn der steden, maar ook wel ter dege voor het platteland, dat zijne producten heeft te vervoeren, en waar door de belangen der bevolking van afge legen streken worden behartigd. Nog wees de minister op den postdienst, die voor het platteland zoo goed mogelijk is ingericht, en voorts op de uitbreiding, die de tele graaf- en de telefoondienst verkrijgt. En dat er niet meer gedaan wordt voor tram wegen en andere werken ten dienste van het platteland, moet hieraan worden toe Bom zag verbaasd opop deze gevolg trekking was hij niet voorbereid, en toch moest hij de juistheid erkennen. „In het spel begunstigde hem steeds het geluk," antwoordde hij„wellicht heeft hij zich ook in dit geval op de gunst van Fortuna verlaten." Dit antwoord voldoet mij nieteen von Felsen moet een vasteren steun gehad hebben. Waarom lachte hij, toen zijn te genstander tien oogen geworpen had Gij zult toegeven, dat dit geen slechte worp was „Maar nog altijd niet de hoogste.» „Wist dan de baron zoo zeker dat hij hooger werpen zou Hij kon dat niet we ten, wanneer hij niet de overtuiging mocht koesteren, dat de kans hem in elk geval gunstig zou zijn." Born streek de asch van zijn sigaar af, en stak haar, daar zij uitgegaan was, we der aan. „Dat is een vreeselijk vermoeden!" zeide hij. „Ik geloof dat dit niet het eerste mid del was, hetwelk von Felsen te baat nam, geschreven dat al die werken niet rendee- ren. De minister eindigde met de opmer king dat er zich al meer en meer een streven openbaart om alles op de schou ders van het Rijk te leggen en wanneer daaraan gehoor wordt gegeven, geeu de partement in staat is aan de gestelde eischen te beantwoorden. O, die staatsruif I In de zitting van gisteren der Tweede Kamer is verworpen met 55 tegen 27 st. een voorstel - Bahlman tot uitstel van de behandeling der suikerwet. Bij de voort gezette behandeling van hoofdst. waterstaat beloofde de minister spoedige indiening van een wetsontwerp voor eene lijn Lem- mer-Joure. Met 70 tegen 8 st. is aangeno men een renteloos voorschot voor de paardentram Hengelo (Gelderland), Vorden. Eene mutie-Pijttersen aandringende op dwingende wetsbepalingen tot verscherping van het toezicht op boter, hoofdzakelijk voor die uit het buitenland, zal later be handeld worden. De post voor eene nieuwe geologische kaart werd niet aangenomen, maar f 500 toegestaan voor voorbereidingen en nader onderzoek. Een lid der Tweede Kamer, in zijne af- deeling gekozen tot rapporteur over het wetsontwerp betreffende de stoomtram van Brouwershaven naar Steenbergen, heeft voor die functie bedankt, omdat hij door financieelen steun den aanleg dier lijn mogelijk helpt maken. Hr. Ms. pantserschepen Piet Hein en Evertsen hebben in het Engelsche kanaal tamelijk ruw weer doorstaan, wat in zoo verre zeer gelegen kwam, dat het de ge legenheid bood om de aan de Piet Hein aangebrachte verbeteringen te beproeven. Naar de „N.R.Ctvernam, mag de uitslag alleszins bevredigend heeten. Het schip slingerde betrekkelijk weinig, wat voor namelijk is toe te schrijven aan de kimkie- len, waarvan het vóór het vertrek van Nieuwendiep werd voorzien, en die de sta biliteit belangrijk verhoogden. De Piet Hein is te Falmouth binnen om kolen te laden, terwijl de Evertsen naar Nieuwediep terugkeerdp. In Mei a. s. zal een vergelijkend examen plaats hebben voor klerk der posterijen en telegrafie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd De jaarwedde is f 400 en kan resp. tot f 1200 en f 1500 klimmen, dit laatste alleen voor hen, die bij de examina in de beide dienstvakken blijk geven, daarmede voldoende vertrouwd te om zijne tegenpartij onschadelijk te ma ken. Gij moet dit immers weten, aangezien u zijn verleden meer bekend is dan mij.» „En wanneer gij voor dit vermoeden bewijzen vondt, wat zoudt gij dan doen vroeg Born na een pauze. «Dan had de baron zich aan een moord schuldig gemaakt «Gij zoudt hem voor den rechter van deze misdaad beschuldigen „Misschien.' „En zou dan niet mij het verwijt van medeplichtigheid treffen „In zeker opzicht, ja. Hebt gij van het bedrog, tijdens het plaats greep, kennis gehad, dan zijt gij ook schuldig „Neen, neen, ik wist er niets van ik zou er nimmer mijne toestemming toe ge geven hebben." „Maar gij vernaamt het later?» Bom draalde hij bedacht niet, dat hij door dit dralen het wantrouwen van von Bremen bevestigde, en dat hij reeds te veel bekend had, om zich te kunnen terug trekken.

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1