Jm ZON Galons. Rokken, ■e IxTAiar s ÖPT w :elhuis No. 130. Woensdag 4 November 1896. 34ste Jaargang. kkerij van n ii Gemeentebestuur. Kleinhandel in sterken drank. Bin n e n I a n d. voorzien van al ie kenstraat uo 204- maand. Walstras!. I K P cle Wolstraat IA II N N, |wenschte kleuren sSElST, IZilbaoken on aüer- luik, niet pikkend lhard verken. Voor il il. I Vraag prijsnpgn v,>, Ier ven, |rens te kleuren, SPIRITUS yiter. ken Zeemen pi er.z lop goeden stand, kn dezer courant. lie formaten, aan lieverd DE VELDE Jr. Kleine Markt. |an reizigers te i prijs lagazijn De I la- pie Etalage. Vlissingsche zich met de entiën in alle srertentiebladen Iprijs- I H N"ST~ DBELEUES v. V. a. 4,50 (alleen op .- vm. 8,9,30, 2,—, 2,45, 3,30, I 8,30, 9,15, 10,15, Vmarkt Vlissingen Igen.) G.23, 8,45, 2,05, 2,50, 3,35, 8,30, 9,20. 10,20, (IN DIENST. 6,30. 7,—, 7,50, b,20, 10,40, 11,—, 1,40, 2,—, 2,20, 4,20, 5,10, 5,30, 0,50, 7,20. 8,—, 1,30, 10,50, 11,10, 1,50, 2,10, 2,30 1,30, 5,20, 5,40,, VLISSINGSCHE COURANT. N IJ. VERHEI D. Afwijzende beschikking op het verzoek tot het op richten van eene bergplaats voor petroleum enz. De Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op artikel 8 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95) brengen ter algemeene kennis dat bij bun be sluit van heden afwijzend is beschikt op een verzoek van J. Jacobson, tot het oprichten van een bergplaats voor petroleum en andere vluch tige oliën in perceel wijk H. no. 127 aan de Nieuwstraat alhier* Vlissingen, den 2 November 1896. De Burg. en Wetb. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIÜS* De Secretaris G. J. BISSCHOP. JSriJVEFtHElJD. Verleende vergunning tot het oprichten van eene ut smelter ij en vleeschrookerij. De Burg. en Wetb. van Vlissingen gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) brengen ter algemeene kennis dat bij hun be sluit van heden vergunning is verleend aan M. P. Glerum, wonende te Schore, tot het oprich ten van eene vetsmelterij en vleeschrookerij in perc. wijk I 164, Walstraat. Vlissingen, den 2 Nov. 1896. De Burg. en Wetb. voornoemd TUTEIN NOLTHENIÜS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Verzoek om vergunning tot verkoop van sterken ilrank in 4 klein. De Burg. en Weth vau Vlissingen; gelet, op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 iStaatsblad no. 97), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78); doen te weten dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift van de firma MEIJER, REU- SER Go. om vergunning, tot verkoop van sterken drank in 'l klein, in het »Hotel Zee- land« aan den Prins Hendriksweg. Vlissingen, den 3 Nov. 1896. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIÜS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Wij weten niet, noch zouden het durven beweren of als bewijs van politieken zin die in onze natie ontwaakt is, mag gelden, de tweedracht die meer dan ooit in alle staatkundige partijen heerscht en vaak de broederen, die vereeuigd tegen wat zij als vijand beschouwen behoorden op te rukken, van elkander scheidt en de hoog noodige eendracht in de partij verbreekt, 't Is waar eene reeks van vraagstukken is tegen woordig aan de orde van den dag, die de aandacht vereischen en onwillekeurig aan leiding geven'tot verdeeldheid, omdat er in iedere partij zich langzamerhand een deel vormt dat zich tot op zekere hoogte met die vraagstukken wil bezig houden, terwijl anderen zich met de gansche ziel in de F 15 U 1 l L K T O X. Naar het Duitsch. 53) „Zoo! en wat denk je dan, dat er ge- i beuren zou, indien ik mevrouw Blote de noodige ophelderingen omtrent je ver- schafte «Goed, dat je mij daar opmerkzaam op i maaktik zal er zorg voor dragen, dat de deur van haar huis voor je gesloten I blijft." „Integendeel, vriend, jij zult zorgen, dat i 'e voor mij geopend wordt.» „In geen geval «En ik zeg van ja 1 Mevrouw Blöte zoekt I «en koetsierik heb mij reeds voor eenige beweging, door de nieuwe ideeën gewekt, werpen. Zoo heeft men nu in elke staatkundige partij mannen van het behoud ook weder genuanceerd en mannen van den vooruitgang, ook weder in verschillenden graad, en hebben wij nu radicalen, geavan ceerd liberaleu, conservatief liberalen, antirevolutionairen van de droiteen Om gauche, katholieken in de richting van Schaepman en die van de Maasbode, en socialisten, die weder onderscheiden worden in parlemen tairen en niet-parlementairen. Een fraaie staalkaart van politieke kleuren zeker, waaruit weder blijkt welk verschil iu beschouwing er bestaat in het streven orn de belangen des lands te behartigen. Voor velen, die van het minste gerucht in de wereld opschrikken, is die verdeeldheid een verschijnsel dat hen onrustig maakt en doet vreezen dat 's lands belangen nooit op die wijze naar behooren kunnen worden behartigd En nu zijn er weer anderen die een dieperen grond voor dien strijd zoekende, zich volstrekt niet verbazen over die tweedracht, maar weten dat het ont staan van nieuwe ideeën de menschen iu verschillende kampen moet verdeelen en dat, als maar ijverig gestreefd wordt naar de waarheid deze uit den schok der meenin gen eiudelijk moet geboren worden. Daarom is bet de plicht van ieder niet onverschillig te zijn omtrent hetgeen rond hem op staatkundig gebied voorvalt. Hij zal, als hij bedaard wikt en weegt wat van verschillende zijden omtrent de vraag stukkeu van den dag aangevoerd wordt en soms zoo hemeNbreed uit elkaar loopt, zich een zelfstandig oordeel kunnen vormen van wat werkelijk ten goede van 'tland kan strek keu. Uitte doen is een dure plicht voor elk, die in den politieken doolhof onzer dagen den rechten weg wil vinden. In de openbare vergadering der Tweede Kamer op 1(1 November zal de centrale afdeeling voor.-tellen om des middags te 1 uur in de afdeelingen te onderzoekeu de volgende onderwerpen Regeling der financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten enz. voorstel van wet van den heer Bahlmann tot wijziging der schutterij wetrijwielbe lasting begrooting pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren over 1897 wijzigiDg van de hoofd stukken II, Vila en Vllb der Staatsbe- grooting voor 1895 ruiling van grond onder Made en Drimmelen nadere bepalin gen omtrent de heffing en de verzekering van de invoerrechten en accijnzen; verkoop van veerrecht over de Lek aan de gemeente Schoonhoven goedkeuring additioneele verklaring betreffende uitlegging van artt. 3240 der Rijnvaart-akte naturalisatie van W. Salomonski e. a. naturalisatie van A. J. H. W. Bruckwilder e. a. wijzi ging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1895 begrooting van Suriname voor 1897 begrooting van Curacao voor 1897 wijziging der arbeidswet onteigening voor de doortrekking van de Elandstraat te 's-Gravenhage afwijking regel gemeente wet omtrent plaatselijke belastingen voor dagen aangemeld, maar het schijnt dat zij een ander wil nemen. Jij moet mij deze betrekking verschaffen.» «Ik was wel dwaas, als ik dat deed!" „Je zoudt een dwaas zijn, als je het niet deedt," zeide Schmallfuss bedaard; «ik zou mij in dit geval op je getuigenis beroepen. Ik zou aaD de dame zeggen of schrijven, dat jij bij denzelfden graaf, in wiens dienst ik was, den post van kamerdieuaar bekleed hebtbegrepen August Born stampte met den voet op den grond, en een kreet van woede ont wrong zich aan zijne saamgeperste lippen. „En wat zou je dat baten vroeg hij, „Ik zou den hoogmoed gefnuikt hebben van een man, die zich bevoegd acht, met minachting op zijn vrienden van weleer te mogen neerzien. Wij zijn eenmaal goede vrienden geweest en stonden elkander in lief en leed trouw ter zijde waarom zou den wij het thans niet meer doen Omdat jij een voornaam heer zijl geworden Ik geef er niets om de oude kamerdienaar verraadt zich toch in al je handelwijzen lellevoetsluis enz afwijking regels ge- neentewet omtrent plaatselijke belastingen voor Alkmaar enz.begrooting Algemeene Landsdrukkerij voor 1897 machtiging op de Alg. Rekenkamer tot verevening van mandaten en verhooging hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1896 intrekking art. 31 der wet van 5 Oct. 184 L (St.bl. uo. 40) en regeling beheer over de goederen voor kleeding en uitrusting voor onder officieren en soldaten. Hiermede is de lange lijst nog niet uitgeput, maar volgeu nog zaken van be trekkelijk minder belang. lAls minister en Tweede Kamer al deze zaken werkelijk be handelen en tot eene goede oplossing weten te brengen, mag men aan beider groote werk kracht uiet meer twijfelen. liet „Haagsche Dagblad" verneemt daT de regeering voornemens zou zijn bij de a.s. behandeling der Indische begrooting in de Tweede Kamer over "de Atjeh-aau gelegenheden een comité- geoeraa! uit te lokken. indien dan maar uit dit comité-geueraal het noodige licht tot de natie komt Iu de Utrechtsche laudbouwmaatschappij heeft prof. d'Auluis zich tegen protectie verklaard. Verhoogiug van graanprijzen is ook ver hooging vau broodprijzen, zeide hij, en toonde dit aan uit eene grafische voorstel ling, waaruit bleek, dat de broodprijs de tarweprijzen op den voet volgt. Indien men in ons land kunstmatig de prijzen verhoogt, is dit ook het geval met de broodprijzen. De tijd voor graancultuur in Nederland is voorbij, zoo was de ondervinding, die spr. opdeed bij zijne reis naar Hongarije Alle worstelen is roeien tegen den stroom. Rusland, Argentinië, Hindostan, Siberië enz. kunuen de tarwe veel goedkooper le veren dan wij. De tarwebouw in Nederland opgeven sluit niet in, het land braak laten liggen. Nederlands ligging wijst het aan om zich toe te leggen op veeteelt en cultuur van fijnere gewassen. Uit den verbouw vau groenten en beetwortelen en met veeteelt kunnen de boeren nog genoeg verdienen. De ware rol van Nederland is, op den duur te worden eene fabriek van vee en zuivelproducten, de tuin van Europa (cul tuur van fijnere gewassen en vruchten). Spr. is met bang voor de buitenlandsche concurrentie. Terug vau tarwe-cultuur, waar het buitenland den voorraug heeft Laat Nederland gebruik maken van zijn gunstigen bodem en het klimaat. Het adres betrekkelijk het toelaten van het onderzoek naar het vaderschap is met 10.499 handteekeningeu op 240 lijsten aan de Regentes toegezonden. Door het bestuur van den „Algem. Ned. Wielrijdersbond» is een adres gazonden aan de Tweede Kamer, waarin, behoudens eenige wijzigingen, wordt aangedrongen op de aanneming van het ontwerp Rijwiel belasting. Die wijzigingen bestaan o. a. hierin dat En schatten heb je ook niet verworven je bent nog altijd een arme kerel, die waarschijnlijk meer schulden heeft dan maar daar wil je niet naar hooren. Je be hoef'. tegenover mij anders niet te pronken; ik ken je omstandigheden immers precies. Ja, indien het je gelukt, de rijke dame tot een echtverbintenis over te halen, dan ben je geborgen; maar het moet schielijk gebeuren. Mevrouw Blöte kon plotseling iets omtrent je vernemen, wat de vervul ling van je wenschen onmogelijk zou ma ken.» De armen op de borst gekruist, stond August Born in gedachten verdiept aan het venster. Wat moest hij doen? Wees hij dien man de deur, dan kon hij zich op het ergste voorbereid houden. Schmallfuss kende ziju verleden te nauwkeurighij mocht het niet wagen, zich zijn vijandschap op den huls te halen. Aan den anderen kant kon hij wellicht, wanneer hij hem een dienst bewees, een bondgenoot aan hem winnen, een spion, uit de wet gelaten wordt de bepaling da ieder, die zich op den openbaren weg met een rijwiel bevindt, zonder dit te be rijden, verplicht is een wielrijderskaart te bezitten. Voorts wordt gevraagd dat arbei ders een wielrijderskaart zullen kunnen verkrijgen, alleen geldig voor weekdagen, en evenzoo schoolkinderen, die een zeker getal kilometers van eene inrichting van onderwijs verwijderd zijn. Ook wordt nog uitdrukkelijk gevraagd het rijwiel of het wielrijden niet door provinciale of gemeentelijke belasting te treffen Naar het^^gblad" verneemt, wenscht ook de-heer^Bhe,..afgevaardigde van Rot terdam;" bij de s verkiezingen voor de Tweede Ka'uier niet meer iu aaumerking te komen. Men verwacht, als het nieuwe kiesrecht iu werkiug treedt, in den Haag zulk een toevloed van kiezers dat 25 h 30 siembu- retuix noodig zullen zijn. Dit natuurlijk als de kiezers, opgeroepen zijnde, ook verschijueu. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 5041 schepen, metende 3,989,566 netto reg ton, tegen 4487 schepen, metende 3,404,100 netto reg. tou in de eerste 10 maanden van 1895. Alzoo eene vermeerdering van 554 schepen en 585,466 netto reg. ton. Te Rotterdam is gisteren het 5000e schip uitgeklaard Dit gebeurde in het vorige jaar eerst den Hen December. Te Utrecht zal in 't Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen den 6 en 7 No vember dezes jaar het le Nationaal Con gresgehouden worden van geheelonthouding van alcoholhoudende dranken. Het doel van dit Congres is iu Nederland de beginseleu der Geheelonthouding meer bekend te maken en daardoor den strijd tegen het alcoholisme te bevorderen. De Groothertogin van Saksen heeft aan Koningin Wilhelmina, hare nicht, als aan denken aan hare kerkelijke bevestiging een portret geschonken van hare grootmoe der Anna Pauiowna. Voor de Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst te Dordrecht (Juni, Juli en Augustus 1897) is door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen vrije terugzending van de tentoonge stelde goederen toegestaan over hare lijnen binnenlands. IJmuiden, dat zich bij de opening van het Noordzeekanaal en de sluizen, zooals trouwens nog wel in meer plaatsen in ons land bij een dergelijke zaak, gouden ber gen beloofde, heeft eergisteren zijn 20jarig bestaan gevierd, eu ofschoon van al die hooggestemde verwachtingen niets gekomen is, is toch de bevolking tot 3500 zielen geklommen eu kan men zeggen dat er welvaart heerscht. De visscherij o.a. doet het meer bloeien dan de schepen die de sluizen passeeren. Naar wij vernemen, is door de Neder- die hem kon onderrichten omtrent al het geen hij wenschte te weten, en de gedachte aan de voordeelen, die daaruit ontstaan konden, noopte hem, teederder snaren aan te roeren. Er bleef hem immers niets anders over nu hij dien man weer op zijn weg had aangetroffen, moest hij ook besluiten, te genover hem een bepaald standpunt in te nemen. „Je schijnt zeer nauwkeurige inlichtingen te hebben ingewonnen, Schmallfuss; maar bedenk wel, dat vele vragen met evenzoo vele leugens worden beantwoord. Omtrent mijne positie kon niemand je de noodige ophelderingen verschaffen ik alleen ken baar, en omtrent mijne betrekking tot de rijke dame wordt ook veel onzin gebabbeld, waar of niet. Ik ben met de dame erg be vriend en heb in een onaangename zaak haar als vriend trouw ter zijde gestaan je zoudt dus een moeilijke taak hebben, mij bij haar in ongenade te brengen." «Ik deel haar slechts feiten mede „En duid ik ze aan als boosaardige ver-

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1