Alionné'sLeest dit s. v. p. N<>. 128. Vrijdag 30 October 1896. 34ste Jaargang. Bij deze doirait behoort een B i n ii e u 1 a n d. F E II 1 L L F T II V vlissingscbe courant B1 ft E a li ''"leine Markt I W 187 (Telephoonnummer 10.) ihijs pur drie intuinden t iFranco per po-t 1.1b. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 T <4 K V jC lt F VAN DK VELDE Jr. fee Vliwitigen PRIJS HER ADVERTENT1ÊN Van 1 tot. 4 regel 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en gr ooi e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agont voor Frankrijk da firma O. L. DAUBE Co.» te Parijs. Vcrvcliijnl lllnadac, i&ondcrdag on Zntcrdiig-nvond. Abonnementen voor België, Duilsohland, Enge land en Frankrijk f 1.8S per drie maanden. Uitsluitend voor de Abonné'a en Mede lezers op dit blad of zij die zich daarop abonneeren, heeft de uitgever tot 1 Januari 1897 de tot den laatsteu tijd bijgewerkte Landkaart van Nederland, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens iiet plan tot Droogmaking van de Zuider zee, verkrijgbaar gesteld tegeu den gerin- geu prijs vau slechts 30 cents. Voor niet- abonné's is de prijs dezer landkaart f 1,50. De landkaart is groot 85 bij 71 cM. Abonné's of Medelezers die de landkaart verlangen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den looper of den agent ter band te stellen of aan het Bureau in te zenden. Zij die de Courant per post ontvangen, zenden de ingevulde Bon met 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER. Het «Venl. Wbl." beweert, dat de Drank wet mislukt is. Alleen financieel acht 't het resultaat niet zoo ongunstig de jaarlijk- scbe opbrengst van het „vergunningsrecht" bedraagt bijna één millioen. Maar dat is dan ook het eenige voordeel dat die wet oplevert, meent bet blad. Al heeft de Drankwet zeker niet aan al de illusies beantwoord, die men er zich vooraf van maakte, toch gelooven we, dat het „V. Wbl." hare uitwerking veel te laag schat, 't Is natuurlijk moeilijk te zeggen, hoe de toestand nu zou zijn geweest, als de Drankwet er niet ware gekomen. Maar wie een zekere ervaring uit vroegeren tijd heeft, zal toch onzen indruk wel deelen, dat de toestand, ofschoon ver van volmaakt, thans toch beter is, vooral als men in aanmerking neemt, dat Modderman's wet alleen bedoelde te strijden tegen open bare dronkenschap. Een andere vraag is 't echter, of het „V. Wbl." niet gelijk heeft, als het aan dringt op uitbreiding van bet „vergunnings recht" tot alle drankhuizen of cafés, waar door niet alleen wellicht nog een tweede millioen in de kassen der gemeenten zou vloeien, maar ook en dat is 't voor- Naar het Duitsoh. 51) Nadat hij hoed, stok en handschoenen op de sofa had geworpen, liep hij gelijk een gevangen roofdier rusteloos heen en weer. «Als die schilder niet gekomen was, had ik het jawoord ontvaDgenl" bromde hij. «Die vrouwelijke wijsneus met haar on schuldig voorkomen wierp met één slag het gebouw mijner hoop in duigen. Ik moet terugkomen, wanneer ik haar mijn adellijk wapen voor de voeten kon leggen Alsof men dat in een winkel kan koopen Mevrouw von Bom! Het klinkt niet slecht, maar van dat kleine woordje zal zij, het naamsle de clandestiene verkoop naar billijkheid zou worden getroffen. {II. Ct.) Men weet dat de strekking van het re- geeringsontwerp tot regeling van de gemeen telijke geldmiddelen is om aan de gemeen ten uit de Rijksschatkist een zeker bedrag uit te keeren. De „Stand." karakteriseerde dit met de uitdrukking dat alzoo salie gemeenten armlastig aan het Rijk" worden liet «Handelsblad" teekent tegen deze opvatting protest aan. Er zijn, zegt het blad, naar men weet, armlastige gemeenten die eene bijzondere bijdrage uit de Rijkskas genieten om de behoeften van hare huis houding te bestrijden. Maar met de uit- keeritig waarvan in bedoeld ontwerp sprake is, is het geheel anders gesteld. Eensdeels zal deze uitkeering zijn resti tutie van wat de gemeenten als gemachtig den van het rijk in het algemeen Rijks belang hebben voorgeschoten, gelijk nu reeds, tot zekere hoogte, voor de kosten vaD het lager onderwijs geschiedt. In de tweede plaats, aangezien het gemeentebe stuur door de Rijkswet is beperkt iu het vioden van inkomsten deuk aan de ac cijnzen, door het Rijk aan zich getrokken maakt het ontwerp het rijk tot den kassier der geuieeuten, die bij het innen van belastingen ook het deel in ontvangst neemt, dat aan de gemeenten toekomt en dat deel aan de gemeenten uitkeert. Het woord armlastig zoo besluit het «Hbld." is dan ook bij dit ontwerp ge heel misplaatst, en het verwondert ons, dat «De Stand door zulk eene averechtsche benaming te gebruiken, de beteekenis der regeling totaal miskent. Door den oud-minister mr. N. G. Pierson is te Dordrecht in eene redevoering tot verdediging van het vrijhandelstelsel ge zegd, da) hij de stellige overtuiging had dat de tegenwoordige periode van malaise, die onze landbouwers om graanrechten deed roepeD, slechts tijdelijk zou zijn. En straks zou, als deze moeielijke tijd doorworsteld was, de landbouw krachtiger en beter toegerust te voorschijn treden, want de tegenspoed van den laatsten tijd was een krachtige prikkel geweest tot doelmatige aanwending van vele productieve middelen die vroeger verwaarloosd werden. Het voorbeeld van Denemarken, waar de landbouw zonder eenige beschermende middelen en zonder een beroep op de beur zen van andereti, alleen door energie zich zulk een aanzienlijke plaats op de buiten- landsche markten heeft weten te veroveren, bewijst dat mr. Pierson hier geen ijdele woorden gesproken beeft. lijdt geen twijfel, afstand moeten doen Thans moeten andere middelen gebezigd worden zij moet om de hand, die zij met trots versmaad heeft, smeeken.» Hij opende een secretaire en haalde er eenige brieven uit, die hij met groote aan dacht las. Allengs verdween de donkere schaduw van zijn voorhoofd zijne gelaats trekken helderden op, en een boosaardige, zegevierende glimlach zweefde op zijne lippen. „Zoo moet en zal het geschieden," zeide hij als gerustgesteld, «wij zullen het ten minste in deze richting beproeven verlie zen kan ik er niets bij." Hij legde de brieven weer weg en trad aan het venster, dat hij haastig openduwde. Beneden voor de uitstalkast des juweliers stond een man in een oude afgedragen liverei, die bij het rumoer, dat Bom ver oorzaakte, vluchtig naar hem opzag, daarna echter weder zijn geheele aandacht aan de pronkartikelen scheen te wijden. Ontzet deinsde Bom eenige schreden te rug dit magere vale gezicht was hem Kinderen typ het rijwiel. De „IC&mpioen" schrijft Uit Amerika komen in den laatsten tijd nog al eens berichten over prachtige rit ten, gedaan door kinderen op het rijwiel I We vernemen van een jongen van elf jaar, die zijn 100 mijlen in 9 uur heeft gereden, en van een ander van zes jaar, die 1/ï mijl in 24 seconden aflegde. We behoeven er zeker niet op te wijzen hoe nadeelig der gelijke verrichtingen zijn voor 't gestel van zulke kinderen. Kinderen moeten niet op het rijwiel ko men vóór ze hun 12e jaar hebben bereikt, d. w. z niet zoolang als het beenderstelsel nog zoo zwak, de vezels nog zoo slap zijn men zij er wel op bedacht, dat d£ vorming van het lichaam nog lang niet voltooid is, en dat dit juist een leeftijd is, waarop ver keerde houdingen en gewoonten zoo licht worden aangenomen, die later zoo hoogst moeielijk weer zijn af te wennen. Matig wielrijden en figuurrijden zijn uiterst geschikte lichaamsbewegingen voor kinderen, meisjes zoowel als jongens; maar ouders, die hun kinderen toestaan te racen of lange afstanden te rijden, zijn niet ge - schikt voor iets te zorgen, dat zwakker is dan een stoomploeg. In de Staatscourant wordt dr. van der Flier, de hofprediker, „hofkapelaan» ge noemd. Dit is echter eene in de Nederl. Hervormde kerk geheel onbekende benaming, en daarom wordt verwacht van de regeering die ze in de wereld bracht, dat zij de redenen zal opgeven, waarom zij de be trekking van hofpredikant met dezen vreemden naam doopte. In de vorige week is het couloirstelsel toegepast bij eene kerkelijke verkiezing bij de Israëlietische gemeente te Groningen en heeft toen zeer goed voldaan. Voor de regeering die dit stelsel in 't volgende jaar bij de verkiezingen in toe passing wil brengen, is dit succes, ofschoon in kleinen kring, wel eene aanmoediging. Het Afvikaanscne blad „De Volkstem" bevat het volgende dat haar door den zendeling Von Aken, die 14 maanden in Rhodesia, vooral onder de Masjona's geleefd heeft, omtreDt de beruchte Chartered Com pany medegedeeld wordt. »Deze is volkomen bankroet. Zij heeft alle boeren een goede compensatie betaald voor de beesten die aan de runderpest verrekt zijn, al leen om de boeren in bet land te houden, want zij Voelt dat deze de menschen zijn die de wil de, woeste Kaffers moeten onderworpen maken aan den witman. Hiermede is een enorme som verslonden en de oorlog zal ook schatten ge bekend. Het wekte duistere herinneringen bij hem op maar dezen waren te verward hij kon er zoo schielijk geen helderheid in brengen. Hij had ook geen tijd, er lang over na te denkeu na verloop van twee minuten werd er aangeklopt, en de geldwisselaar Nathan trad de kamer binnen. Born ontving hem niet zeer beleefd. Hij was verbaasd over dit bezoek, en hij kon zich niet ontveinzen, dat het hem ver van aangenaam was. „Wat verlangt gij vroeg hij barseh. „Zoover ik weet, bezit gij van mij geen dier gevaarlijke papieren meer, waarmede gij uwe schuldenaars de keel kunt toe- wringen." Ontkennend schudde de wisselaar het hoofd. „Daar moet mij nog iemand spreken van dankbaarheid!» zeide hij spottend. „Wat heb ik u toch gedaaD, dat ge zoo grof tegen mij zijt? Niemand heeft u een rooden duit willen borgenik heb het gedaan' en kost hebben en nog kosten. De ambtenaren zuigen bovendien de Maatschappij uit. Ie Ier haalt er van wat er van te kalen is. Wat bet einde van dit alles zijn zal, weetik niet Naar men verneemt, zal door het kerk bestuur der Ned. Herv.gemeente te 's Hage aan de Koningin een prachtbijbel worden ten geschenke gegeven als herinnering aan hare afgelegde geloofsbelijdenis. Eindverslag is aan de Tweede Kamer uitgebracht over het wetsontwerp tot op richting van kamers van arbeid. De bijeenroeping der Tweede Kamer Kamer wacht, naar men verzekert, op de ontvangst der Memorie van Antwoord op de Indische begrooting, die in het !aat.-t dezer week zal inkomen. Te Zurich overleed de minister van Staat mr. E. J. J. B. Cremers, lid van de Eerste Kamer. In 1864 werd hij minister van BuiteD- laudsche Zaken in het tweede ministerie- Thorbeckevan 1869 tot 1888 vertegen woordigde hij het district Zuidhoru in de Tweede Kamer, waarvan hij eenige jaren voorzitter was. Als zoodanig heeft hij op talentvolle wijze de beraadslaging over de Grondwetsherziening van 1887 geleid. Kort na zijn vrijwillig aftreden als lid van de Tweede Kamer, werd hij door de Staten van Zuid-Holland gekozen tot lid van de Eerste Kamer. De opbrengst der bedrijfsbelasting is zeer meegevallen. Zij heeft in 't eerste jaar der heffing bruto 4,878,451 bedra gen en in het tweede 4,938,336. Uit het patent kwam in het laatste jaar van zijn bestaan maar 4,753,826. Naar aanleiding van de onzekerheid, die onlangs heerschte omtrent de «Parama ribo», zal bepaald worden, dat voortaan de gezagvoerders van schepen, niet behoo- rende onder het dep. van Marine, zooals koloniale vaartuigen, bericht van aankomst of van eenig meldenswaardig voorval moe ten telegrafeeren aan het dep. van Koloniën Het Algemeen NedeHandsch Werklieden verbond, dat dit jaar zijn zilveren feest viert, telde bij zijne oprichting 740 leden. Thans bestaat de Bond uit 38 afdeelingen met ongeveer 3100 leden. De directie der Staatsspoorwegen heeft eene regeling gemaakt, waardoor de Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij gelei delijk van geoefend personeel zal worden voorzien, zonder dat daarom onze Staats- „En gij hebt uw geld met woekerrente terug ontvangen. Wat wilt gij nu nog van mij „Wanneer ik woekerrente had willen nemen „Kom ter zake, als ik u verzoeken mag „Wat trotsch wordende heeren, wanneer de buidel weer gevuld is I" spotte Nathan. «Gij moest bedenken, dat de tijden weer kunnen veranderen.» „En dat ik dan genoodzaakt zou zijn, mij wederom tut u te wenden, niet waar «Wie kan het weten „Kom, denk daar niet aan, oude heer gij zijt niet de eenige, die geldzaken ver effent, en ik heb noch u noch uwe con currenten noodig." „Ik help het u wenschen, maar het is toch de vraag of mevrouw Blóte uwe hoop zal verwezenlijken." «Gij schijnt al zeer nauwkeurig te zijn ingelicht I» spotte Bom. „Omtrent datgene, wat mevrouw Blóte doen zal nietomtrent uwe verwachting ja! De geheele stad spreekt er immer»

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1