Edelman sa Misdadiger. Huishouding der Gemeente. Alp. Nederl. Trouw emreeijinp Te Huur No. 120. Maandag 20 October 1890. 34ste Jaargang. Bij deze courant lieiioort een T FFDILL F I O V Advert entiën. „TESSELSCHADE" VLISSMGSCHE COURANT BUREAU: Kinine Markt I H" 187. (Telephoonnummer 10) Prjjs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: r. VAN DK VELDE Jr. te Vliaaingen PRIJS DER ADVKRTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. ('fichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de flrma O. L. DAOTiE Co., te Parijs. Vcrarliljnt nlii.ilaf, tloniteriliij en Zntcrdng-nvond. Abonnementen voor Uelgië, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Enge- IETS OVER DE In overeenstemming met het in de laat ste jaren gevolgde beginsel, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken weder eenige wetsvoorstellen ingediend, welke de strekking hebben om voorloopig nog te doen voortduren eenige uitzonderingen op de regelen, waaraan de plaatselijke besturen iu het algemeen onderworpen zijn ten aan zien van het heffen van belastingen. Onder anderen wordt voorgesteld, om aan de gemeente Viissingen te vergunnen de heffing van een recht van hoogstens éen gulden per honderd kilogram tarwe, en van hoogstens f 20 per hectoliter gedistilleerd, bij wijze van accijns of verbruiksbelasting. Een dergelijk voorstel wordt thans waarschijnlijk voor de laatste maal gedaan. De indiening er van is geschied in af wachting van de nieuwe regeling der Rijksbijdragen aan de gemeenten en van de uitkomsten der nieuwe wet op het personeel. Tot die nieuwe regeling is thans het voorstel gedaan, en het is niet van belang ontbloot, de plannen eens na te gaan, die op de huishouding der gemeenten, wat de geldelijke belangen aangaat, van grooten invloed kunnen zijn. Die plannen staan geheel in verband met het verledene en vloeien uit de ge schiedenis der gemeenten op financieel ge bied voort. Zooals wij allen weten, voorziet de gemeente voor een deel in eigen be hoefte en wordt het overige door bijdragen uit de algemeene Rijkskas verstrekt. Dit stelsel brengt dus mede dat er tusschen de Rijks- en gemeentefinanciën altijd verband bestaatmaar het is niet gemakkelijk het steeds zoo in te richteD, dat zich daarbij geene moeielijkheden voordoen, en de ondervinding heeft ook geleerd dat die moeielijkheden niet altijd te vermijden waren. Kon elke gemeente door de opbrengst van eigen bezittingen in eigen behoeften voorzien zonder verplicht te wezen tot uitgaven die de Rijkswet haar oplegt, of werden eenvoudig alle uitgaven der ge meenten uit de schatkist van den Staat ge vonden, die moeielijkheden zouden zich niet voordoen. Of de toekomst ons ooit een dergelijk stelsel brengen zal, is natuurlijk niet met Naar het Duitseh. 49) „Dat wil met andere woorden zeggen, dat het bevoegd was, mij gevangen te nemen en in staat van beschuldiging te stellen, niet waar 1" «De bewijzen waren tegen u," hernam Born, «en of dat, wat gij tegen die bewij zen hebt ingebracht, waarheid of verdich ting was, zult gij zelf het beste weten." „Wilt gij uwe beschuldiging ook heden nog niet intrekken „Houd u bedaard, mijnheergij zeidet immers straks zelf, dat de argwaan op u al blijven rusten, tot de werkelijke dader zekerheid te zeggen, maar wel is het zeker dat die toekomst in ieder geval nog ver af zal wezen, en het dus de plicht van den wetgever is, om zooveel mogelijk te stre ven naar een verbeterde geldelijke regeling van het gemeentewezen, in verband met de huishouding van den Staat. De inkomsten welke de gemeenten genieten als opbrengst harer eigene be zittingen, zijn over het algemeen zeer gering, en het uoodige moet dus op andere wijze worden gevonden. In hoofdzaak geschiedt dit door allerlei heffingen voor het gebruik van de ge meentelijke eigendommen en inrichtingen, b v. haven- en bruggelden, straatgelden, schoolgeld enz. De gemeentewet stelt deze heffingen met belastingen gelijk, ofschoon zij niet uitsluitend ten laste komen van de ingezetenen der gemeente. Verder zijn er wezenlijke belastingen, zooals de hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen, die op honden en tooneelvoorstellingen, en de opcenten die de gemeente heffen mag van de hoofdsom der grond- en der personeele belasting, die, wat de grondbelasting betreft, beperkt is tot veertig voor de gebouwde eu tien voor de ongebouwde eigendommen. De gemeentelijke wetgever is dus in dit opzicht eenigszins beperkt. Zoo mogen verder niet worden geheven poortgelden of uitkeeringen wegens de aanneming of de uitoefening van een ambt of bedrijf, belastingen die in vroeger tijd algemeen waren. Veel inkomsten trokken de gemeenten tot voor een dertigtal jaren uit den accijDs of belasting op voorwerpen van verbruik. Deze accijnsheffing werd echter bij de wet van 7 Juli 1865 verboden, maar zonder vergoeding kon dat verlies niet geleden worden, en toen werd bij de genoemde wet aan de gemeenten de bevoegdheid gegeven om te beschikken over vier vijfde gedeelten van de personeele belasting, die door het Rijk in de gemeente werd ge heven. Zelfs daarmede waren sommige gemeenten niet geholpen; zij konden haar belastingstelsel niet zoo dadelijk overeen komstig de nieuwe wet inrichten. Daarom werd bepaald dat aan baar nog gedureude zekeren tijd ontheffing kon worden ver leend, om belastingen te nemen van arti kelen van verbruik. Er zijn nog een zevental dergelijke gemeenten waaronder, zooals wij in den aanvang van dit overzicht hebben gezien, ook Viissingen nog behoort met zijn accijns op tarwe en gedistilleerd, welke bron van inkomsten thans echter waarschijnlijk weldra zal eindigen. Daarentegen zijn er nog ongeveer zeven- ontdekt is." „En ik vrees, dat dit nooit zal geschie den," zeide mevrouw Blote. „Hebt gij daar verder geene moeite voor gedaan?" vroeg Rudolf. «Wat had ik kunnen doen «Is het dan onmogelijk, de nummers der ontvreemde bankbiljetten met zekerheid te weten te komen «Ja. Ik heb er mijn bankier mede be last maar deze verklaarde mij, dat het buiten zijn vermogen lagwant de kassier had mij de papieren gezonden, zonder de nummers te noteeren." «Dan had men naar de juweelen een onderzoek moeten instellen." „Ik heb de opgaaf der voorwerpen, als mede eene nauwkeurige beschrijving, aan den rechter te Luzern ter hand gesteld wat kon ik meer doen vroeg mevrouw Blote ongeduldig. „Gij kondet eene openlijke bekendmaking bij de beschrijving voegen.» „Bah wat zou dat gebaat hebben antwoordde Born op een toon, die niet van tig gemeenten in ons land, die geene be hoefte hebben aan de heffing van een hoofdelijken omslag of andere plaatselijke directe belastingen. De beschikking over vier vijfde gedeelten van de personeele belasting had tenge volge dat deze bron van gemeentelijke in komsten afwisselend was in bedrag. Hierin werd weder verandering gebracht bij de wet van 26 Juli 1885, waarbij aan de gemeenten de bevoegdheid werd gegeven om jaarlijks geheel of gedeeltelijk te be schikken ten laste van het Rijk over eene som, gelijkstaande met vier vijfde gedeelten van de zuivere opbrengst der hoofdsom en 's Rijks-opcenten van de belasting op het personeel, gemiddeld over de belastingjaren 1882—83, 1883—84 en 1884—85 binnen haar kring geheven. Deze wet, die vóór 1 Januari 1896 had moeten worden herzien, maar door de om standigheden tot nog toe onveranderd is gebleven, beeft dus aan de gemeenten een vaste Rijksbijdrage verzekerd. Wat tot nog toe verzuimd is, zal echter thans zoo mo gelijk geschieden, namelijk wanneer de Staten-Generaal hunne goedkeuring ver kenen aan de nu voorgestelde wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen, waar op wij in den aanvang van dit opstel reeds dé aandacht vestigden. Tot recht verstand van dit wetsontwerp, dat wij thans nader gaan beschouwen, waren de voorafgaande geschiedkundige opmerkingen noodzakelijk. {Zie verder het Bijvoegsel.) Aan het Bureau van Politie is als gevonden gedeponeerd een Horloge met Ketting en Kast. Hierdoor betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen die blijken van belang stelling gaven bij het overlijden van onze diep betreurde Echtgenoote en Moeder. Viissingen, 23 October 1896. P. M. STAAL en Familie. VToorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter, M. DE KONING, geliefde echt genoote van P. Monjé. Rotterdam, 24 October 1896. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de blijken van belangstelling, genoten bij do geboorte van hun' Zoon. Viissingen, 24 October 1896. G. GUILLAUME. H. C. GUILLAUME-Knook. spotternij vrij was. „Het is niet aan te nemen, dat de dief de ontvreemde steenen in hun oorspronkelijken toestand verkoopen zal. Mijns inziens is alles geschied, wat geschieden koD, en wanneer toch de arg waan op u blijft rusten, kan ons daarom trent geen verwijt treffen „Ik verzoek u, een anderen toon aan te nemen," zeide mevrouw Blote„indien mijnheer Ertman onschuldig is, dan beeft bij wel het recht, mij eischen te stellen, en het spijt mij zooveel te meer, ze niet te kunnen vervullen. Maar ik vraag nog maals, wat had ik kunnen doen, daar zelfs de rechtbank niet bij machte bleek, het raadsel te ontcijferen. Ik moest mij er mede tevreden stellen, dat de eigenaar van het hötel mij gedeeltelijk voor het geleden verlies schadeloos stelde «En daarmede gaaft gij hem het recht de toestemming te weigeren, om zijn hotel te doorzoeken!" „Heeft hij dat werkelijk gedaan?» „Ja, hij deed het, en het schijnt dat hij in dit geval niet wettig kon gedwongen Heden overleed, na een langdurig en smar telijk lijden, onze hartelijk geliefde doch - ter, zuster- en behuwdzuster, LOUISE, in den hoopvollen leeftijd van ruim 16V2 jaar. Viissingen, den 23 October 1896. P. E. METS. J. L. METS Lenaerts. A. L. van 'T HOF Mets. I. van 'T HOF. A. METS. S. M. METS Brandes. N. A. MEIJER - Mets. A. MEIJER. Beschermvrouw: H. M. de Koningin-Regentes Het Bestuur der Afdeeling Middelburg Viissingen, stelt zich vooreen Bazaar te houden van Voorwerpen vervaardigd door de Dameswerksters der verschillende afdee- lingen. De BAZAAR zal gehouden worden te Middelburg op 4 November a s. van 2 5 uur en 5 November van 11-1 en van 2 5 uur, in een der bovenzalen van de Sociëteit „ST. JORIS." Het Bestuur vleit zich, dat door een druk bezoek de sympathie voor het doel der Ver- eeniging zal blijken. Het Bestuur te Middelbrug, Mevr. DE MAREI'TAK- Wagenaar, Pres. Mevr. DE RAAD van Sonsbeeck. Mevr. KEISER van Sonsbeeck. Mevr. VAN DER SWALME—Tak. Bestuurslid voor Viissingen Mevr. de RUYTER DE WILDT Gobius. -'SHr*" Wegens de voortdurende stijging w der GRAAN en MEELPRIJ ZEN, zijn we genoodzaakt de broodprijzen van af Maandag a.s. met één Ceut te VERHOOGEN. De Bakkers vereeniging. een BOVENHUIS, bevattende 4 Kamers en Zolder, aan de Hooikade K. 183. Te bevragen bij J. VAN DE SANDE. Met November een BOVENHUIS, vrij van belasting, a 12.— per maand. Te bevragen bureau „Vlissingsche courant." worden, toestemming te geven." „Dat was mij niet bekend.» «Zijn eigen belang dwong hem daartoe,» zeide Bom „de gasten zouden zijn hötel terstond verlaten en het voortaan steeds vermeden hebben." Mevrouw Blote schudde misnoegd het hoofd. „Tot dien prijs had hij zijne belangen niet mogen behartigen," zeide zij het betrof hier immers de vrijheid en eer van een man, die wellicht onschuldig beide verliezen kon." «En beide verloren heeft," voegde Ru- dolf er bij. „Ik kan en mag het er niet bij laten ik mag niet ophouden, alvorens het raadsel is opgelost, en daarom wilde ik ti verzoeken, mij eene beschrijving van de edelgesteenten ter hand te stellen, opdat ik voor mijDe navorschiDgen ten minste een uitgangspunt heb." «En wat zijt gij nu voornemens te doen vroeg Bella, wier blik vol innige deelne ming op den jongeling rustte. „Ik zal het gebeurde in de meest gelezen

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1