Eislirn en Misdadiger. No. 115. Woensdag 30 September 1896. 34,le Jaargang. Gemeentebestuur. P U B L I C A T TIT B i n u n tan d. V K IJ I L L IJ T O ïaar niet verwijten da t zal nalaten, jinkrijk heeft zich ook I eene verbazen le hoogte Ij verheid en grondgebied Te onderdanen in alle oor- Irden inillioeaeu telt, eu pegeering niet alles roos- ;h het land voor groote ran revoluties bewaard. regeering gekenmerkt oplossing uer Oostersche der menschelijkheid, zal de voldoening kunnen >n Ier haar bestuur eene die de wereld reeds te Binnenkort zal ook uit vier oorlogschepen kande, voor Konstantino- lat eskader is weder een Tf gehecht wordt aan de Tte dat in het Turksche kt. DINGEN. leen Vliningschoii en een Goe- lile gebracht en aldaar geankerd Varvey k pt. Lambert, Ibestemd met steenkolen naar let roer gebroken Teltip „Kander, kwam heden I tot bet outschepeu van pHssa- Jiier ter reede gepasseerd liet ICo i>nna,« komende van Uio lnaar Antwerpen, Voornoemd leder in bet Eugelscb Kanaal Ihapeti verloren die voor een ^d eu voor een groot gedeelte van Vlissingen. 26 Sept. Wisse, jm. 2d j. en W. Wouters, jm. jd. 29 j. - J. Hol- J. Minderhout, jd. 20 25 j. en A. C. But, Vertregt, jm. 29 j en I C H T E N. 125 Sept. A 1.25. 104 stuks VLISSINGSCHE COllANT Waarschuwing aan de ingezetenen. De Burgemeester van Vlissingen, overwegende dat er zich in en om deze gemeente bij sommige koeien gevallen Lebben voovgedaau van mond- en klauw zeer waarschuwt de ingezetenen ten sterkste de melk voor het gebruik te koken. Vlissingen, 28 Sept. 1896. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTIIENIUS. teboud, wedr. 34 j, 1 32 j. D. Vader, geb. Bo- jout, geb. Dingemanse, |b. Saaij, z. H. C. z. M. van Zwee- J. Kort, geb. Jonk- geb. den Herder, z. |je, geb. Mange, z. z. C. M. Smith, P. Pelle, geb. Guil- Saane, geb. Troost, z. iKuijpers, z. levenloos llens, d. levenloos. Ier, z. 8. m. A. 4 w. L O T E RIJ. hOO eu hooger. (klasse 5e trekking. 1 9140, 12179, 12301, Ulo, 19694 f 100. Nos. {38 f 200. Nos. 7058, Nos. 17129, 18262, klasse 6e trekking. |0, 6297, 8152, 15837 4818, 12079, 20308 400. Nos. 1061, 5051, P00. No. 5460 f 2000. klasse 7e trekking. 9226, 15169, 16122 200. Nos. 5202, 5945 |0. No. 18481 1000. No. 773 10000. Iklasse 8e trekking. I 9788, 10160, 10587, 176,18518,19181 ƒ100. 12.942, 18356, 19408 10, 20149 f 1000. No. Poor Phéosie wordt ii: de Residentiebode aangegeven wat op het katholiek program van actie bij de komende verkiezingen zou kunnen voorkomen Op onderwijsgebied behoort men lo. aansluiting te zoeken bij de pacificatie van '89 en daarop voort te bouwen, door het subsidie-stelsel, waar noodig, uit te breiden ets ook in te voeren voor het middelbaar- en het voorbereidend hooger-onderwijs (gymnasia) 2o te eisehen, dat de vrijheid, inderdaad aan het hooger onderwijs in grooter mate dan aan de middelbare eu lagere school verleend, in dien zin worde volledigd, dat ook het jus promo vendi aan Vrije Universiteiten zij toegekend, houdende de Staat de bevoegdheid, een examen te vorderen, om practisehe redenen bij voor keur voor de promotie af te leggen, van hen, die naar ambten dingen, waarvoor tot nog toe alleen gepromoveerden aan één der Univer siteiten in aanraking kwamen. Op sociaal gebied dient de Zondagsrust te worden geregeld, verder invoering van een be paalden maximum-arbeidstijd te worden gevraagd en verzekering voor den ouden dag, als verze kering tegen ongelukken ten minste gunstig blijkt te werken. Op oeconomisch gebied bewerke men het ein digen met vrijhandelen door dik en dun, en zoo mogelijk ook herstel der differentieele rech ten in Indië. Hiermee volstaat Phèsoi, overtuigd dat dit alles lang niet zal worden uitgevoerd in vier jaar. Hij gaf slechts de richting aan, die inen zou behooren te sturen, om .- lo. op de sympathie der katholieke kiezers staat te kunnen maken 2o. niet te behoeven zich tot vrome weuschen te bepalen, doch bij andere partijen 3teun te kunnen vinden. De vraag, reeds in 1890 gedaan: Of 't niet tijd wordt uitzonderingsbepalingen te maken voor de bijzondere stelling welke een eventueele Prins-Gemaal ten aanzien "an zijne gemalin, de Koningin, burger rechtelijk dient in te nemen, wordt in Eet Familieblad besproken, met de con clusie dat er hier wel degelijk „periculum in mora« bestaat. Hij, die eenmaal de echtgenoot der Ko ningin van Nederland zal zijn, dient zijne positie in bet nieuwe Vaderland te kunnen overzien en te kunnen aanvaarden gelijk deze is, in staatkundigen zoowel als in burgerrechtelijken zin. Het zou niet aangaan om, wan ne'er een maal tot de Volksvertegenwoordiging de mededeeling is gericht van Hr. Ms. verlo- Naar het Duitsch. vingwanneer aan de Staten Generaal de grondwettelijk vereischte toestemming tot het huwelijk is verzocht, om dan eerst te gaan ingrijpen in de toekomstige positie van den vorstelijken bruidegom. Daarom doet bet blad de vraag is 't niet noodzakelijk, dat overwogen worde, in hoe ver de burgerrechtelijke verhouding tus- schen de Koningin en den Prins Gemaal in Nederland volgens de bestaande bepalingen houdbaar is, dan wel geregeld behoort te worden bij afzonderlijke wet? En ten tweedeis 't niet dringend ge- wenscht, nu wij reeds bet einde van 1896 hebben bereikt, dat deze overweging met spoed worde voorbereid? Tot toelichting dezer quaestie diene dat bet burgerlijk wetboek artikelen bevat, waarbij bepaald is dat de man het hoofd der echtvereeniging is, dat bij de goederen bestuurt, dat de vrouw hem moet volgen, v/aar bij verblijf wil houden, enz. Sloot de Koningin een huwelijk, merkt de Telegraaf aan, dan zou de Prins-Gemaal, in staat kundigen zin, een ondergeschikte plaats innemen, in burgerlijken zin zou hij van van de Koningin gehoorzaamheid kunneu eisehen, met haar wonen waar hij goed vond, enz. Het Familieblad deed dus goed de aandacht op dit puut te vestigen. Door de Kerkelijke Courant" wordt het volgende oordeel geveld over de rede, waarmede professor Bolland zijne betrekking te Leiden aanvaardde De meesten die 1.1. Zaterdag Bolland mochten hooren, ontvingen den indruk dat daar voor hen stond een man, met zeer groote gaven van hoofd en hart beideu, die weet wat hij wil en wil wat hij weet een man die een zegen kau worden voor een geslacht, dat een nieuwe toekomst be vende tegemoet gaat. De voordeelen van de afsluitiug der Zuiderzee, die door de Staatscommissie met geen cijfers konden aangegeven worden, zijn niet weinig. Het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzeeboud heeft thans in eene brochure «Een IJselmeer met zoet water als onmiddellijk gevolg van de af sluiting der Zuiderzee" deze voordeelen helder in 't licht gesteld. Dit te scheppen meer zal spoedig door den voortdurenden toevoer van zeewater en bij toenemende sluiting der toevoerkanalen, een zeer ge ring zoutgehalte bevatten en na volkomen afsluiting geleidelijk veranderen in een zoetwatermeer. Dat zulk een zoetwatermeer, dat ruim 360 duizend H A. water kan bevatten, van grooten invloed op de daar omgelegen streken kau zijn, wordt door het Hoofdbe stuur nader aangetoond. Amsterdam vindt er de bron van water- verversching. Voor het stellen van militaire inundaties om Amsterdam kan dan zoet- inplaats van zeewater worden gebruikt en worden de schadelijke invloeden van onderwaterzetting belangrijk geringer dan bij die met zoutwater. Voor Noord-Holland kan eveneens in 38) Zij bad hem verdedigd en zich ook door jk tegen hem getuigende schijnbewijzen haar geloof aan zijn onschuld niet op een dwaalspoor laten brengen hoe gaarne hij haar daarover zijne dankbaarheid betuigd Zoo vaak hij aan haar dacht, herinnerde I "ji zich ook den laatsten blik, die hem jut hare schoone oogen getroffen had hij herinnerde zich, dat deze blik hem vergif- 'eiia scheen te willen afsmeeken voor het l"are onrecht, dat hem was aangedaan. M&ar dan herinnerde hij zich ook het aanbod, dat mevrouw Blöte hem had laten doen en hij begreep dat tusschen hem en Bella een klove lag. De mededeelingen des kellners vervulden onophoudelijk zijne gedachten, maar de herinnering dauraan diende slechts om hem te verwarren en zijne sombere stemming te verhoogen. Zou Born, de schijnbaar rijke heer, de huisvriend van mevrouw Blöte, werkelijk den diefstal bedreven hebben Het was haast ongeloofelijk, en Diettemin bleef de mogelijkheid r.iet buitengesloten. Hij trachtte nauwkeurige inlichtingen omtrent dien heer in te winnenmaar wendde hij zich niet tot de juiste bron, of was men in deze stad met Borns verleden niet bekeud, hij vernam niets, wat de moeite waardig geweest was om er aan- teekening van te houden. En had hij het feit bedreveD, hoe wilde Rudolf er achter komen Zijne moeder verzocht hem, zich gerust te stellen. Zij meende, dat niemand haar zoon voor schuldig kon en mocht houden voldoende mate worden voorzien in de behoefte aau zoetwater. Friesland vooral zal van die voordeelen kunnen profiteeren. Als de kalmte, zegt de schrijver van de brochure, die tegenwoordig in Friesland heerscht, plaats gemaakt zal hebben voor geestdrift, en wanneer voor afwatering naar het Noorden de noodige maatregelen zullen ziju genomen, dan kan die provincie, op waterstaatkundig gebied, geraken in een toestand, die aan het ideale grenst, n.l. dan kan zij zijn eene provincie met een zoetwaterboezem dan bezit zij de middelen om den boe zemwaterstand naar wensch te regelen dan kan een einde komen aan het kost bare onderhoud van de vele der thans bestaande waterschappen en wordt de oprichting van nieuwe, die bescherming tegen hooge boezemwaterstanden beoogen, onnoodig dan kan het boezemwater der provincie ten allen tijde worden ververscht dan is een groot bezwaar tegen oprich ting van fabrieken, waarin producten van eigen bodem kunnen worden bewerkt, op geheven. Wij vertrouwen dat deze zoo duidelijk eu overtuigeud geschreven brochure menig een zal overtuigen dat de afsluiting van de Zuiderzee niet alleen schoon is in theorie, maar ook een werk, waaraan zeer vele voordeelen zijn verbonden, en de zaak der Zuiderzee daardoor meer eu meer voorstan ders zal vinden. Waar de belangstelling voor deze zoo bij uitnemendheid gewichtige zaak, waaraan nog andere groote voordeelen zijn verbonden dan die welke in het ge schrift worden opgegeven, bij natie en regeering ingeslapen schijnt, is het wel noodig de slapenden wakker te roepen en hen te overtuigen dat ook in deze eendracht macht maakt Bij de Tweede Kamer zijn onafgedaan gebleven een 70 tal stukken van het vorige zittingjaar, waaronder 12, die al langer dan een jaar in behandeling zijn. Daaruit blijkt dus dat de werkkracht den Kamer weder overschat is. Waarom daarmede geen rekening gehouden De minister vau Binnenlandscbe Zaken heeft nader voorgesteld, de in verband met de Kieswet te wijzigen bepalingen van de Provinciale en Gemeentewetten te doen in werking te treden op een nader bij kon. besluit te bepalen dag. Weer is een nieuw plan ontworpen tot viering van de troonsbestijging van konin gin Wilhelmina, n.l. door een wereldmuseum voor vrouwenarbeid te Arnhem op te richten. Dit plan gaat uit van de redactie van het tijdschrift «Kunst en Kennis, mej. Petsy Perk. Dr. Nolens, de waarschijnlijke opvolger van mr. Haffmaus, zal de derde R.-k. geestelijke zijn in de Kamer. Hij maakte zijne voorbereidende studiën aan het col lege te Weert. Na tot priester te zijn ge wijd, promoveerde hij in 1890 te Utrecht tot doctor in de rechten met eeD proef schrift over «de leer van den H. Thomas hij moest slechts met opgeheven hoofd on der de menschen gaaD, en al hetgeen ge beuren mocht, trotsch het hoofd bieden. Mevrouw Blöte zou het niet wagen, hem van een schuld te betichten, voor welke zelfs de rechter geen bewijs had kunnen vinden. Hij was zelfs zedelijk, en misschien ook wettig gerechtigd, een eerherstel en schadeloosstelling te eisehen. Rudolf moest glimlachen over den ijver der goede vrouw, die uit liefde voor hem meeningen verdedigde, van wier ongegrond heid zij zelve overtuigd was. De aanmoediging zou van een anderen kant komen. Op zekeren morgen trad Heinrich von Bremen in het atelier, onder het voorwend sel, dat hij voornemens was, voor een vriend schilderijen te koopen, of liever, daar zij volgens bepaalde motieven geschil derd moesten worden, te bestellen. liet doek, dat op den ezel stond, was slechts half voltooid. De meesterlijke teeke- ning vertoonde Brunnen met den Axeustein aan het meer. van Aquino over het recht». Naar men na der meldt heeft de heer Nolens voor zijn candidatuur bedankt. Er zijn nog meer liefhebbers opgekomen voor de Kamerplaats van mr. Haffmans de heeren Oh. Houben, burgemeester van Venloo, en Quaedvlieg, oud-inspecteur der Staatsspoorwegen. Volgens de „Opinione" hebben de ree- ders van de „Doelwijk" aan den min. vau marine in Italië een protest doen toekomen tegen de inbeslagneming van het schip. De Telegraaf meldt dat plan bestaat om de „Joban Willem Friso", nadat deze bo dem van Konstantinopel zal teruggekeerd zijn, onder den hamer te brengen. De „Friso" is het jongste der tot de marine behooreude fregatten en werd in 1886 te water gelaten. Men zegt dat de „Friso" en de „Zee hond" niet vdor 1 October naar Turkije gaau en waarschijnlijk het pantserschip „Evertsen" zal mede gaan. Weer een reden tot ergernis voor de Porte dus als er bij het eskader eeu wer kelijk oorlogschip zal gevoegd worden. Hoe is het ook mogelijk eeue regeering, die zoo vaderlijk voor hare onderdanen zorgt, te wantrouwen Thans wordt ook jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg genoemd onder de Kamer leden, die in de nieuwe Tweede Kamer geeu zetel verlangen. De Haagsche Courant voegt hierbij «Vermoedelijk acht hij het beneden zijne waardigheid de afgevaardigde van „stem vee» te zijn. De Residentiebode voegt bij het reeds bekende lijstje den heer Boo. Te Haarlem is door de liberale kiesver- eenigiug „Vooruitgang'' tot candidaat voor de Tweede Kamer, vacature F'arnecombe Sanders, met 52 van de 54 stemmen gesteld, de heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré. De openbare vergadering der Tweede Kamer zal morgen otu 11 uur aanvangen. Een uitstekend geleerde, de heer Burger, heeft een zeer belangwekkend geschrift openbaar gemaakt, waarin hij, zich beroe pende op erkende wetenschappelijke man nen als de heeren Wurtz, Payen, Dumas enz. aantoont, dat het wittebrood slechts brood van stijfsel is, ontdaan van de eiwit stoffen, welke het voedzaamste gedeelte zijn van de graankorreleen voedsel, waar aan dus de herstellende en voortbrengende stoffen ontbreken, die het bloed en vleeseh vormen hij maakt hieruit de gevolgtrek king, dat de ontaarding van het mensche- lijk geslacht, de toenemende zwakte en bloedarmoede, zelfs bij de landelijke bevol king, voorheen zoo krachtig en sterk, is te wijten aan die vervanging door wittebrood van het bruine, waarin het gluten of de stikstofhoudende stof voor een vijfde aan wezig moet zijn. De verslappende invloed van dit brood is vooral merkbaar bij hen, die slechts plantaardig voedsel gebruikenminder is In gepeins verzonken, stond von Bremen voor het schilderstuk, een duistere schaduw vertoonde zich plotseling op zijn voorhoofd, de fijne wenkbrauwen trokken zich bijeen, en een pijnlijke trek vertoonde zich op zijn gelaat. „Dit stuk is schoon, zeer schoon," zeide hij na een poos, met zachte, bevende stem, «maar het wekt eene pijnlijke herinnering in mijne ziel op. Waart gij zelf aan het Vierwaldstattermeer Een gloeiende blos overtoog de wangen des schilders, en zichtbaar verlegen wendde hij het gelaat af. „Ja, daar was ik," antwoordde hij. „Dezen zomer?" „Van einde Juli tot midden Augustus.» Von Bremen had op een stoel plaats genomen zijn blik rustte doordringend op het gezicht des jongelings. «Einde Juli?» herhaalde hij. „Men sprak destijds te Luzern nog al veel over het uiteinde van graaf von Fallersleben „Ik herinner mij niet, dat men mij daar over gesproken heeft,» antwoordde Rudolf,

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1