BIJVOEGSEL, iiiBClt Conrait N IANTELS II; JftCOBSON. i&nde Meid iTBODE rs A AG D: Dienstbode ZOON, N. Vervolg Binnenland. U ren dito. Iaisons. AAR?? :dagl9^ep iANGER IlangeveldT pri"| tjremengd Nieuws. een delicieus g]agj Jen verkrijgbaar in [lijk H. 102. llOUBAER, Nieuwendijlc behoorende bij de van Maandag' 21 September, No 111. Bij kon. besluit is een regeling voor klerken aan de inspecties der belastingen vastgesteld. Be minister van financiën bepaalt bet getal klerken, dat aan elke inspectie der dir. belastingen, invoerr. en ace. kauwor den werkzaam gesteld, en regelt, hunDe bezoldiging, waarvan het maximum zal zijn f 1000 voorde inspecties Rotterdam, VGravenhage, Leiden, Amsterdam, Haar lem, Utrecht en Groningen, en f 800 voor de overige Aan inspecties, waarvoor het getal kier ken bepaald is op twee of meer, kan het maximum slechts door één hunner Worden bereikt; de beloining van ieder der overi gen zal tweederden v in dat maximum niet te boven gaan. De be/.nldiging van klerken, dit jonger zijn dan 18 jaa-, zal ten boog.,te de helft van dat maximum mogen bedragen. aarstraat, ONTVANGT nette sorteerin[ en Kinderen. ■T'tjR ÏALET0T3 s en Vesten jdere goederen roedkoopen pvlj POTJEWIJD, Glacis tlelburg bij C. H. ORN® 1 Veere bij J. FRANK! Ln MINDERBOUD. DELSE. Te Nieuw- pE VOS. Te Westkapel DER. Te 't ZAND e Goes bij L- G- der Spiegelstraat, A.2« Ped. K. POÜWER lakende een Winkel inte artikelen. lering van goede prijzen I Aanbevelend, kwa het vertrol lu het «N. v. d D." maakt, L. K. ook eene aanmerking zeker wel geen onge gronde op de Troonrede. Hij vraagt of Uet geeue allerzonderlingste gewoonte is om in de Troonrede bij uitsluiting soldaten en matrozen te loven, die aldus beschouwd worden de eenige dienaren van den Staat te zijn, die hun plicht deden. I'e Troonrede jou te lang worden indien alle overige rijksambtenaren naar hunne soorten zouden moeten genoemd worden, maar zij konden ialthans, indien dan eenmaal plichtsbetrach ting moet worden vermeld, alleu te -zamen met een enkel woord worden genoemd. Dienaren van den Staat! Eu hierbij denkt hij aan den postbode, die dag aau dag, in zomerbrand en wiuterkoude, bepakt en beladen, den langen weg aflegt van het naaste kantoor naar de ver liggeude ge huchten en boerenhuizingen. Aan den weg werker, die de randen der wegen afsteekt u de grind ter plaatse brengt en de grep- graaft voor de afwatering Aan de ware diensten van marechaussee en rijks islilwacht, die in honderden vnile zaken worden gemengd en maar zorgen moeten, Jat zij er orde in brengen. Aan de jacht- ipzieuers, die zoo vaak vallen als slacht- tiers, van onze nooit genoeg te laken jacht wetten. Aan commiezen en ambtenaren van Jen fiscus, die zoo vaak met booze oogen worden aangezien en bet toch niet helpen kunnen, dat niemand het aangenaam vindt Wasting te moeten betalen. Aan leeraren Rijksinstellingen van ouderwijs, die iuu dagen doorbrengen met het kweekea een keunis, die door hun leerlingen li te vaak noch gewensclit, noch gewaar- ieerd wordt. Aan a'le ambtenaren op onze tureaux, die zich door lawines van besiui- en aanschrijvingen hebben heen te (worstelen. Aan de loodsen van onze kus- R die uitgaan in hunne kotters, om de kt verlangende schepen het goede vaarwater wijzen. Aan het personeel van werven, iwangenisaen, kolonies, gestichten, water- kappen, musea, spoorwegen, douanenkan- iren en honderd andere takken van dienst laat ieder aanvullen wat nog niet word fflnemd. Maar allen dieuaren van den laat zoo goed als leger en vloot Allen 'roepen tot hunnen arbeid zoo goe.l al en zeelieden. Allen tot plicht.,be lichting gehouden, maar zonder openlijke pmelding in een Troonrede. Zij doen r niet allen hunnen plicht; in hunne liederen is zeker soms verzuim, traagheid, 'dapping waar te nemen, maar zooveel er dan bij land- en zeemacht en zoo bij ('«luiliiig onder heu Niemand die dat «ut. Moet in de Troonrede de plichtsbetrach- van Rijksdieuaren worden genoemd, 111 althans niet die bevoorrechting, maar clausule aldus gewijzigd: „de ambtena in alle takken van dienst, zoomede '<1- en zeemacht, kweten zich ook in jaar loffelijk van hun taak." |t H. 127. PART'S Boekhandel.^ 1 October eene flim It uit den boerenstal liemgszins op de hoogj s„ boekh. MESTDAG Dienstmeisje noothj lid, overbodig. llo waseh en kookkj mj(jjejeQ (jrac^teQi flank zij een loon en knjg Btgere ontvangst van f 140.000 van de ['eerrechten, in Augustus dezes jaars 1® f 120.000 meer op dan in die maand Kl895. I'e de acht maanden, die nu achter ons RM, is het °/l2 der raming (bijna 80 Poen) niet bereikt. Er werd nog pas ■''■582 500 ontvaugeu. Maar dit is toch l'DO.üoo meer dan op 31 Augustus 1895. 28 Beursplein. alhier, vraagt eene Men hoeft er dan ook niet bezorgd over te zijndie achterstand wordt hierdoor veroorzaakt, dat de meeste directe belas tingen nu eerst beginnen binnen te komen. Laat men die builen rekening, dan is, bij eeae raming van bijna 561/,, inilUoen, dit jaar 57'/4 ïnillioeu ontvangen, tegen bijna óA'/s i" 1895. Intiisscbeu gaven ook alle vier de directe belastingen tot dusver al meerGrondbelasting f 110.000, Persmieel- f 100.000, Bedrijfs- f 358 000 en Verino gensbelasting f -16.000. I'e Invoerrechten zijn bijna 14 ton boven het vorige jaar. Het totaal der Accijnzen (28 ïnillioeu) is thans 8 ton honger. Daarvan gaf de Suiker er bijna 4, de Jenever l'/j, het Zout 1 en 't Geslacht ook 1. Het Zegel en de Regi stratierechten liepen wat terug, samen f 80.000 maar de Hypotheek- en .Succes sierechten maakten dit niet f 198 000 ruim goed. De Post is nu f 392.000 vooruit, de Telegraaf f 1500 ten achtsr. De Loods gelden zijn f 140.000 hooger dan verleden ja»'-- Nasr de N. R. Ct. verneemt, bevatten de bcgrootingsstukkeu voor het departement van marine eene organisatie vau materieel en personeel der zeemacht, benevens een plan van vernieuwing der vloot, dat in bijzonderheden is uitgewerkt en verband houdt met de gevolgen van liet kon. be sluit van 27 Juli jl. Op Lombok schijnt het verzet volgens een bericht in de Java Ct. van 21 Aug. toegeuomeu te zijn. Wai er eerst sprake van eenige kwaad willigeu, een veertiental volgens dit blad is sedert dit getal tot twee honderd aaugegroeid, en wordt niet meer gesproken van «kwaadwilligen" maar van „opstandelingen Zulk eene promotie is natuurlijk niet iu ons belang en geeft reden tot de vraag of de zaken iu Lombok niet gunstiger voorgesteld worden dan zij iu werkelijkheid zijn. Het zal dus wel noodig ziju krachtiger op te treden, indien uien althans eene tweede Lombokgeschie denis vermijden wil. Het blijkt dus weer hier als vroeger op Vtjeli dat men in ons land van de zoo moeilijke kunst om van de behaalde overwinningen gebruik te maken maar slecht op de hoogte is. Door het ministerie van buitenl. zaken wordt aan hen, die zich naar Zuid-Afrika begeven, deu raad gegeven zich voor hun vertrek uit Nederland te voorzien van Eugelsch of Zuid-Afrikaansch bankpapier of gouden munt, omdat Hoilaudscb geld in den vorm vau bankbiljetten daar niet gangbaar is en bovendien slechts met groot verlies is in te wisselen. Naar liet Dbl. vernam, heeft de lieer Farucombe Sanders ziju geheele vermogen, met uitzonderiug vaa eenige legaten, aan de Ned. Hervormde gemeente te 'a Hage vermaakt. Ouder de werken, die voortdurend in deu smaak blijveu, behoort liet meesterlijk geschreven werk „Camera Obscura" van llildebraud, waarvan thaus een negen tiende druk verschenen is. in ons land een groote zeldzaamheid Mej Job Kern pees zal te Bayreuth drie belangrijke partijen vervullen in het be kende toonwerk vau Richard Wagner „Ring der Nibelnngen". Men weet dat de uitvoering van dit werk uitstekende krach- teu vereischt, en iu zoover mag het voor Job Kempees wel als eene groote onder scheiding beschouwd worden dat men haar als soliste engageerde. Straat D. 128. langzamer dan gewoonlijk, verder stoomde. Natuurlijk werdeu de meeste passagiers uit hun slaap gewekt Tot surnumerair der posterijen en teie- graphie zijn benoemd de heereu W. F. Dbont en W. Schoo te Groede, I. Emanuel, te Goes, liet postkantoor te Middelburg is vacaut- De jaarwedde bedraagt f 2700, doch wordt met 1 April 1897 met f 1 DO verhoogd. De borgtocht is f 25,000. Gistermiddag bracht U. K. II prinses Vou Wied met 2 prinsen en eenig gevolg een bezoek aan Koudekerke. Behalve bij graaf W. A. v. Lijnden en den heer de Lecq de Klerk, werd ook bij den burge meester Mr. de Hruijn van Melis Marie- kerke en douairière van Doorn een bezoek afgelegd. Na aldaar ruim 1 uur vertoefd te hebben, vertrokken de hooge gasten on geveer 5 ure uaar Domburg. Dinsdagochtend vertrekt de Prinses van Middelburg naar Keulen. VLISSINGEN, 19 September 1896 llr Ms. fregat „De Ruyter» vertrekt den 28en September naar Indié. De N. R. Ct meldt dat bet schip Vlissingen zal aandoen tot verifieering der kompassen. Aan het zeestrand werdeu gedureude de afgeloopeu week geuomen dainesbadeu 31, heereubadeu 68, totaal 90. Van 12 tot en met 18 Sept. zijn al hier uil tjueenboro met de mailbooten der stoomvaart-maatschappij „Zeeland" aange komen met de dagbooten 215 en met de uachtbooteu 743 daarheen vertrokken met de dagbooten 288 en met de nacht booten 978 alzoo samen aangekomen 958 en vertrokken 1258 passagiers dus iu 't geheel vervoerd 2216 reizigers. De sneltrein, die des morgens 5.5 vau Vitssiugen vertrekt, had aan het station te Krabbeudijke, volgens de Qoesche Cteenig oponthoud De machinist had bemerkt, dat een der cylinders van de locomotief krom getrokken was. Het bleek noodzake lijk de beide cylinders van de locomotief te verwijderen, waarna de trein, hoewel Op Vrijdag 16 October zal aau het ge bouw van het prov. bestuur van Zeelaud, te Middelburg wordeu aaubesteed het be- storteu vau eeu gedeelte zee wering te Vlis- singen, behoorende tot de zeewerken iu de provincie Zeelaud, Raming f 4000. Onlangs fungeerde te Borsele eene baker bij ontstentenis van een verloskundige, als vroedvrouw. Van het geval is kenuis gegeven aau de politie. Gisterenavond is in de groote sluis te Wemeldinge de 17 jarige Corn. Zuidweg verdronken. Er loopeu geruchten, dat, tegen het contract iu, de suikerfabrieken iu Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen geen bieten wil len outvangen vóór October, ofschoon er voor vroegere levering hooger prijzen zijn uitgeloofd. De reden, die de fabrikanten voor hun handelwijze opgeven is, dat de landbouwers niet tijdig opgave hebbeü ge daan vau vroegere levering, maar de ware reden is, dat de bieten eerst laat zijn be ginnen te groeien en nog zeer arm aan suiker zijn. Door de raaréchaussés te Aardenburg is een Belg gevat en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, die onlangs te Maldege.n wegens dief.-tal van paarden en koeien in handen van de Belgische gendarmen was gevallen, doch had weten te ontvluchten. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens en Groede, door den president der Vereenigde Staten van Venezuela benoemd tot ridder 3e klasse (commandeur) der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Aardenburg door ds. B. G. C. Oldéman, te Akersloot (N.H.) Beroepen te Ritthem de heer D. Gerritsen, eand. te Oorsterbierum. De examens voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zullen aanvangen 13 October. De commission tot afneming dier examens zullen zitting houden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Zwolle, Groningen en Maastricht, Tot plaats vervangend lid in de commissie te Dordrecht is benoemd mej. B. S. Breugel, onderwijzeres te Middelburg. E C HT S Z A K H. Ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg is door den officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen de door ge noemde rechtbank op 4 dezer gewezen vonnissen, waarbij 5 jongelingen uit Borsele wegens meineed werden vrijgesproken, terwijl het open baar ministerie 6 jaar gevangenisstraf tegen ieder hunner te dier zake had gevorderd. Voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg stond gisteren terechtI. M. J. B eigenlijk genaamd R. M., oud 25 jaar, dienst bode geboren te Didam, laatst wonende te Vlissingen, thans in hechtenis, ter zake dat zij, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevooi deelen, van 10 December jl. tot en met 24 Juni jl. te Vlissingen haar intrek heeft geno men bij E. Hoffmans, vrouw van J. J. Thomaas, en deze vrouw heeft bewogen haar gedurende dien tijd inwoning te verschaffen en gelden voor voeding en het aankoopen van kleeding, en zulks door aan bedoelde vrouw te zeggen, dat zij een erfenis had te wachten van 1500 gulden en na ontvangst daarvan haar zou be talen, eu teneinde haar te doen gelooven dat zij werkelijk op die nalatenschap recht had, haar heeft medegenomen naar den advocaat mr. M. J. de Witt Hamer, om daarover te spreken en door haar vervolgens te laten lezen eenige brieven, die zij zich daartoe opzettelijk had doen toezenden en waarin eveneens over die nalatenschap en haar recht daarop werd ge sproken. Het o.m. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde, ook met het oog op het alles behalve vlekkeloos ver leien van beklaagde, haar veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. K. W. Brevet, concludeerde tot vrijspraak van bekl. en, mocht de rechtbank daartoe geen termen vinden, tot oplegging van een belangrijk lichtere straf dan door den amb tenaar van het openbaar ministerie weid ge- eischt. Na re- en dubliek, waarbij zoowel de ambte naar als de verdediger bij hunne genomen con clusie bleven volharden, sloot de rechtbank liet onderzoek en werd de uitspraak bepaald op gisteren over acht dagen. Naar de openbare terechtzitting der Recht bank te Zierikzee is verwezen N. K., 52 jaar, gemeente-secretaris en ontvanger te Scherpenisse, beklaagd van verduistering van gelden, in die betrekking onder zijn beheer hebbende. De dynamietmannen- De dynamietman Arthur Bell, die aau de Londensche politie overgeleverd werd, blijkt eigenlijk geen Bell te beeten. Tynan die te Boulogne gevangen zit, heeft de bescherming ingeroepen van Amerika, waar reeds eeu fonds van 50,000 dollar voor den rechtsgeleerden bij stand van Tynan en Kearney zijn bijeengebracht. Hij kreeg echter nog geen antwoord op zijne telegrammen aan de regeering der Vereenigde Staten. Het kan ook wel zijn, dat de telegram men niet afgezonden zijn, daar ze eerst door de justitie moeten gelezen en goedgekeurd zijn. Het overbrengen naar Londen van Arthur Bell, wiens eigenlijke naam Ivory schijnt te zijn, is zoo stil mogelijk geschied, waarvoor Bell zeer dankbaar was. Door het Britsche gezantschap ia aan de Fransehe autoriteiten het verzoek gericht Tynan arrest te houden tot de aanvraag van uitle vering zal geschied zijn. Is echter waar wat door Tynan beweerd wordt, n.l. dat hij Ameri- kaansch burger is, dan is er voor de Fransehe overheid geen bepaalde reden om aan Engelands verzoek te voldoen. In Zuid-Alrika heeft men gedacht dat het een aanslag op Koningin Victoria gold. Presi dent Kruger schijnt zelfs een telegram van sympathie aan de Koningin gezonden te hebben, waarin echter het complot niet uitdrukkelijk vermeld wordt. De aanklacht van poging tot dynamietaanslag tegen Tynan is ingetrokken. Hij zal nu slechts vervolgd worden voor de moorden in 1882 op Lord Oavendisch en Burke gepleegd. Bell ver klaarde voor de rechtbank te Londen Ivory te heeten, herbergier te New-York en Amerikaansch burger te wezen. De zaak is eene week uitgesteld. Uit Antwerpen wordt als zeker gemeld dat Tynan zich den 15en Aug. te New-York beeft ingescheept als passagier op de Augusta-Victoria van de Hamburger Packetfabrt Geselschaft, onder den naam Becker, terwijl Bell (Ivory) den 12 van die maand onder den naam Harris op de mailboot Teutonic van de Red Star Line naar Europa is overgebracht. De berichten omtrent het vervaardigen vau bommen te New-York, waar een Poolsch anar chist daarin onderricht gaf, blijken ook groo- tendeels onwaar te zijn. Het schijnt echter waar te zijn dat men sedert eenige jaren te New-York in die schoone kust les kan krijgen van een Duitscher Haselman, oud-lid van de polytechnische school te Hannover, eu op de hoogte van de scheikunde. Johan Most, de uitgever van een Duitsch anarchistisch blaadje, en de nihilist Hartman moeten ook aan deze school verbonden zijn. Te Kopenhagen is gear resteerd een anarchist uit Leipzig, met name Machner. Men gelooft echter niet dat hij in het complot betrokken is. Een onderzoek der te Berchem bij Antwerpen gevonden chemicaliën heeft aan 't licht gebracht dat er voldoende was om 700 kilogram of ruim een halve ton dynamiet te bereiden. Genoeg dus om een moordaanslag op groote schaal te doen. Welk een verademing geeft heb dat bet gruwelijke complot juist bij tijds werd ontdekt 1 Te Antwerpen gaat de politie ijverig voort met haar onderzoek. Zij heeft verscheidene huiszoekingen gedaan en alle verdachte vreem delingen worden het land uitgezet. Men ver neemt nog dat Kearney, die gehuwd is met eeu zuatei van juffrouw Goll, iu Aug. bij de Goll's zijn intrek heeft genomen zij lieten hem eenige merkwaardigheden van Antwerpen zien, maar daar hij aan den drank verslaafd is, spra ken zij elkaar weldra niet dikwijls meer. Men is er nog niet in geslaagd, uit te vinden waar de glycerine gekocht is. Een Belgisch blad geeft de volgende, niet onwaarschijnlijke, lezing van het komplot. Het eigenlijke doel was een aanslag te doen op eenige voorname gebouwen van Londen, die zij minder goed bewaakt achtten tijdens het bezoek van den Tsaar, daar de politie dan vooral op de omgeving des Keizers het oog zou hebben. Antwerpen werd uitgekozen als plaats waar de aanslagen voorbereid zouden worden, omdat bet dicht bi) Londen ligt en vreemdelingen onojy- gemerkt van daar naar Londen kunnen over steken. Het is wel te denken dat de belasting op het wielrijden, door den minister van financiën voorgesteld, aan de schatkist een aardig dou ceurtje zal opleveren bij de vlucht, die bet wielrijden in one land beeft genomen. In de maanden JanuariJuli werden niet minder dan

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 5