ill Edelman en Misdadiger. IF." leturen Vrijdag 11 September 1896. 34Bte Jaargang. 'A LEiN [TBODÉ lantels. lorsetten. .ouses. No. 107. Vtinenslal (ersknecht later ide IVIoor" :EN lib ode Gemeentebestuur. B i n u e n I a n d. V Ik I! I L L K T O II' lisje [AAIMACH INKS |OF, Groeuewoud, Bazar. ssin^ea; AND. prijscourant gratis UJZERES vraagt e. k. in een eeti- bst ert Inwoning jdiening. Aanhie- borwaarden, onder bnden liij den Uit- lien. Aanbiedingen 1K. VERSLUIS, ENSTBODE ge- Ikan. Loon 9. Ihuis, veel verval, fr. letter H. F knt." gebreide collectie EN. sts. Havana, merken. Tabaksoorten, tYLAND, 811AG- in verscheidene Is verpakt. 11gaande van per stoomtram [singen, een GOU- jOGE met initiaal ZEEUWSCI1E terug te bezor- Courant. kunnende koken, PO. AdresBoek- burg. Idezer courant VLISSINGSCHE COURANT BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. \tzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER-. F. VAN DE VELDE Jr. te Vlieemgen. PRIJS i>ER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en grooke letters worden naar plaatsruimte berekend. Honig Agent voor Frankrijk de firma O. L. DA1IBE Co., te Barij». Vrmrliljnl Uunderdng en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitaebland, Eluge- land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. B Ft A. N D W" E B Ft. Beproeving der Spuiten. De Opperbrandmeester te Vlissingen, brengt ter kennis van belanghebbenden: dat op Maandag 14 September 1896, des namiddags ten 5 uur, op de Potten kade de be proeving zal plaats hebben van de spuiten A en B. en op Woensdag 16 September d.a.v. op 't zelfde uur, op den Nieuwendijk van de spuiten C en D. dat bij ongunstige weersgesteldheid op die lagen, des namiddags tussohen 3 en 4 uur, een roode vlag van den toren zal worden uitge stoken ten teeken dat de beproevingen tot den volgenden dag en 't zelfde uur zijn uitgesteld. Vlissingen, 10 Sept. 1896, De Opperbrandm. voorn. J. G. GEIJSEN. PERSONEELE BELASTING- Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 8, dienst 1896/97. De Burgemeester van VJissingen maakt bekend, clat op beden bij bem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden bet executoir ver klaarde kobier wegens de personeele belasting 110. 3, dienst 1896/97. De daarop voorkomende belast ingscbuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen, en herinnert dat de bezwaarschriften- binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2 der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijksontvanger binnen éene maand, volgende op die, waarin bet perceel is ontruimd. En is bier van atkondiging geschied, waar bet behoort, den 10 Sept. 1896. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTÏÏENIUS De correspondent der „J.-B te Kola- Radja schrijft Den 22n Juli is Nja-Makam opgelicht en onschadelijk gemaakt. Deze woelgeest, lie ondanks zijn voos lichaam 't ons vroe ger lastig maakte waar hij kon (men denke aan Edi en Tamiang), had zich, na gerui- men tijd op Kota Radja geneeskundig te fijn behandeld door den garnizoensdokter, bij den afval van Oemar niet onbetuigd gelaten. Hij meende nu rustig in Lamnga te kunnen zitten maar jawel, op een goe den dag vindt hij Lamnga omsingeld, en de vogel werd geknipt. Naar het Duitnch Adres Laoge 30) «Zijn de brieven en couranten reeds aan gekomen?" vroeg hij onverschillig. De portier stelde hem terstond een klein Pakje ter hand. »Een brief vooru," antwoordde hij, „het overige voor uwe familie". De baron schreed langzaam naar buiten, mjar na eenige minuten keerde hij wéér terug. «Ik wil uitgaan», zeide hij, „zend de t0'iranten en brieven naar boven ik zie Ml]ne vrienden misschien voor morgen vroeg "'et terug. Een SOtal volgelingen, waaronder een andere woelwater, panglima Hoesin, die steeds bij Kroeng-Kaii tegenover ons stond, werden medegenomen en zitten nu in de boei. Voor elk achterlaadgeweer, dat nu uit den omtrek van Lamnga wordt inge leverd, herkrijgt één dier heeren zijn vrij heid. Vau resultaten heb ik nog niet ge hoord, doch bij strenge doorvoering is 't wel de goede manier. Of pauglima Hoesin ooit zijn vrijheid terug zal krijgen, is te betwijfelen Me be wijzen, dat hij aanhoudend aanvoerder was van vijandelijke benden, zullen wel te vin den zijn. De «Sura. Ct." maakt op de volgende cynische wijze melding van de zaak De aanslag gelukte volkomentneueer Makam sliep nog, doch hij werd wakker gemaakt en naar buiten gebracht. Toen werd hem minzaam aangezegd, dat hij, tot straf voor zijn hoogverraad, zou ge fusilleerd worden, maar dat hij over eenige oogenhlikkeu kou beschikken om zich op den dood voor te bereiden. Hij werd dood geschoten en zijn huis verbrand; maar zijne familie-leden, ten getale van 58 mannen, vrouwen en kinderen, werden gevankelijk naar Kota-Radja gevoerd, evenals zijn hoofd, dat van den romp gehouwen, zich thans in het hospitaal alhier bevindt, in een groote flesch met spiritus. Aan „de Loc." werd geschreven Nja-Makam, die aangeboden bad, zich te onderwerpen, werd door de kolonne ouder overste Seters overvallen, doodgeschoten en zijn hoofd, volgens bekomen opdracht, herwaarts gebracht Behalve dat zijn nog een goede 50 Atjehers gevangen genomen, waaronder Nja Makam's jonge vrouw. Hij zelf was zwaar ziek en kon zich zelfs niet op de been houden. Liggend kreeg hij den kogel, die een oinde aan zijn leven maakte, een waar beulenwerk, nog erger gemaakt door hem als een slachtdier het hoofd af te hakken. Op Lombok moeten nog vele kwaad willigen gevonden worden. Zij zijn, zegt men, niet ver te zoeken, en nu heeft men daarom in de nabijheid van Praja, het brandpunt van den opstand, een bivak ge maakt van kleimuren omringd en versterkt met een ijzeren draadversperring en bas tions. Tevens zijn twee 8 cM. kanonnen aangebracht om de beide stukkeu der berg- artillerie op de bastions te vervangen. Men twijfelt niet dat deze maatregelen doel zullen treffen en den Lombokker ge dweeër zullen maken. Weiuige oogenblikken later wandelde hij door de Via Senato op den Corso di Porta Veuezia, de schoonste en aanzien lijkste straat van Milaan, met heerlijke pa leizen en voorname winkels. Eene boute menigte wandelde hier keuvelend, schert send en lachend op en neer. Het was een woelig leven, zeer belangwekkend en rijk aan afwisseling, een gewemel, dat eiken vreemdeling reeds door den prikkel der nieuwheid moest aantrekken. Maar de aandacht des barons kon het niet bezig houden zijn gedachtenloop toefde elders. Menige smachtende blik trof hem uit schoone oogenhij bemerkte het te nauwer- nood in gepeins verzonken, volgde hij ach teloos den stroom, die hem naar de Porta di Venezia bracht. Hier aan den hoek van het havenhoofd verdeelde zich de stroom in verschillende takkeneen, de breedste, ging naar de Porta Nuova, het schoonste punt, om het spelevaren der voorname en galante wereld van Milaan te aanschouwende tweede, zwakkere, keerde op den anderen kant in De Indische begrooting voor 1897 sluit met een tekort vau 14'/s milioen, waarvoor een geldleeniug uoodig is, daar de tekorten it en met 1895 ruim 6l/3 milioen bedragen, en de dienst 1896 geen gunstige verwach tingen aanbiedt, zoowel wegens den Atjeh- oorlog als omdat voor koffieveilingen in Nederland 20.000 pikols en voor die te adang 16000 pikols minder beschikbaar Kullen zijn. Door de militaire intendance zal, volgens net „Bat. Nieuwsblad», eeu proef worden genomen met de verstrekking van suiker als voedingsmiddel aan de op Atjeh agee- rende troepen. Ook de militaire geneeskundige dienst heeft gunstig voor deze proefneming gead viseerd, met liet oog op de uiet geringe voedingswaarde van suiker. Bij kon. besluit is tot voorzitter der Eerste Kamer voor de a.s. zitting, die zal aanvangen den derden Dinsdag in Sept. 1895, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid dier Kamer. Er worden commissién gevormd, waarin mannen van verschillende richting en stand zich bevindeD, om te trachten door middel van eene nationale inschrijving de gelden te vinden, benoodigd om aan de Koningin-regentes bij haar aftreden een huldeblijk der natie aan te bieden, als dank voor de wijze waarop zij haar taak als regentes en opvoedster der Koningin verricht heeft. In de commissie voor Zeeland komen voor W. A. graaf van Lijnden, lid van de Gedep. Staten van Zeeland, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van de Ged. Staten, te Middelburg, P. O. Hennequin, lid van de 2e Kamer te Aardenburg, jhr. W. M. M. H. de Jonge, rentmeester van het kroondomein, te Zierikzee, J.M. Kakebeeke, lid der Provinciale Staten, te Goes, jhr. mr. L. Schorer, burgemeester te Middelburg, W. J. Vader van 's Gravenpolder, lid der Prov. Staten, te Wissekerke, en L. J. M. van Waesbergh-Janssens, lid van de Ged, Staten, te Hulst. De hoofdcommissie bestaat uit de heeren J. Heemskerk A.zn., voorzitter, J. E. Uijt- tenhove, secretaris, en J. J. Heldring, pen ningmeester. Hoogstwaarschijnlijk zal, waar zulk een groot aantal aanzienlijke mannen uit alle provinciën zich aan het hoofd der beweging stellen, het opgeworpen denkbeeld wel verwezenlijkt kunnen worden. Het is echter te hopen dat men niet in eene vroegere de juist verlaten straat terug, en de derde, dien de baron volgde, wendde zich naar de Porta di Venezia. Door een prachtigen, schaduwrijken tuin omgeven, ligt hier een der schoonste koffie huizen van Milaan, het café Rinascimento, en ondanks de talrijke gasten gelukte het den baron, een stil, eenzaam plaatsje te vinden, waar hij ongestoord zijn brief lezen kon. Het bestelde glas sorbet stond weldra voor hem op het kleine marmeren tafeltje; hij haalde nu den brief uit den zak en ont vouwde hem langzaam. „Het verlangen, dat gij bij ons afscheid in Luzern te kennen gaaft, is vervuld», schreef Born„ik -bevind mij weder in onze geboorteplaats, en ik hoop u weldra te kunnen mededeelen, dat ik mijn doel be reikt heb. Mevrouw zal geen afwijzend antwoord geven, en de plotseling ontstane afkeer harer dochter tegen mij vrees ik niet. Wat het meisje tegen mij heeft, is mij onbekendik kan mij slechts voorstel len, dat zij mijn oogmerk doorziet en niet fout zal vervallen, n.l. om de discussiën over het aan te bieden geschenk wereldkundig te maken, en dat men, daardoor geleerd, door de Regentes zelve doe bepalen welk geschenk haar het aangenaamste is. De postdienst gaf in 1895, blijkens het jaarverslag, een overschot van f 1.471.000, tegen f 1.670.000 in 1894. De raad van beheer van het Ned. Tooneel heeft een prijsvraag van f 1000 uitgeschre ven voor het beste tooueelspel van een Neder- laudsch auteur, waarvan de stof aan onze geschiedenis of ons vorstenhuis is ontleend, om in 1898 opgevoerd te worden. Voor rekeniDg van de firma W. A. Schoiten te Groningen zal te Nietiw-Amster- dam eene groote glasfabriek worden ge bouwd. Uit Maastricht wordt gemeld, dat vijf der stakende glasslijpers zich weder hij de firma Regout hebben aangemeld om het werk te hervatten, en dit voorbeeld waar schijnlijk nog door meerdere stakers zal gevolgd worden. In den toestand van het Kamerlid Haff- mans is beterschap te bespeuren. Hij is nu te Kessel teruggekeerd. Ofschoon zeer ver zwakt, heeft hij op den dag van aankomst zijne kamer verlaten en blijft de geest ook voortdurend helder. De nachtwakers schijnen hun bloeitijd gehad te hebben. In verschillende plaatsen van ons land, laatst weer in Maastricht, worden zij door politieagenten vervangen. Door den burgemeester van Antwerpen, mr. J. van Rijswijck, moet op het Taal kundig Congres te Antwerpen gezegd zijn dat de vorsten van Oranje Nassau zich weinig met de taal inlieten. Tot deze vorsten heeft ongetwijfeld niet behoord wijlen prins Alexander, de laatst overleden zoon van Willem III. Het is bekend dat hij in zijn schrijven zorgvuldig het gebruik van alle uitheemscbe woorden, de meest gebruikelijke niet uitgezonderd, vermeed. Indertijd schreef hij voor een vorst een toen nog zeer ongewoon verschijn sel in het „Vaderland" een artikel ter beantwoording van een aanval op de na gedachtenis van zijn broeder. In dat stuk zijn alle vreemde woorden geweerd. De schelpenvisschers te Scheveningen kunnen voortaan gerust hun niet benijdens waardig beroep uitoefenen. Er waren adressen gezonden aau den gemeenteraad billijktdit zal mij echter niet doen wan kelen, en waagt zij het, na de voltrekking van het huwelijk eene vijandige houding tegen mij aan te nemen, dan zal zij de ge volgen alleen zich zelve te wijten hebben. Ik verbeeld mij, dat het beste is, haar zoo dra mogelijk uit te huwelijkenwil zij dat niet, dan moet ze uit het huis worden ver wijderd, opdat de vrede gewaarborgd blijve. Dat zal wel later geschikt worden voor- loopig wil ik mij daaromtrent nog geen zwaar hoofd maken. Von Bremen en de tegenwoordige ma joraatsheer von Fallersleben zijn boezem vrienden, en verschillende ontdekkingen, die ik gedaan heb, geven ondubbelzinnig te kennen, dat beiden moeite noch kosten zullen ontzien, om het raadsel op te lossen. Zie dus goed toe, en neem u in acht voor vrouwenlist, die reeds vaak de beraden heid en het vernuft van den voorzichtigsten man beschaamd heeft gemaakt. Von Bremen schijnt nadere kennismaking met mij te willen aanknoopen hoewel ik in Luzern hem zeer krachtig heb afgewe-

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1