Edelman en MisMger. No. 97. Woensdag 19 Augustus 1896. 34ste Jaargang. erichten. Niet in ons voordeel. B i n n e n 1 a o d. j. en D. Lukens, jd Struijs, jm. 24 j. J 26 j. de Mooij, geb Fregeres, geb d( lijn, geb. Caljouw, d Hendrik-*, z. W loop, S Kolp (J. Siroo, geb. dt isse, geb Dhont, d ironkers, z. E ]j ;eb. Nierijnck, d. irschaeve z. J, sevelt, z. M. var d. J. van Duin W. P. Warren, geb! ner.-', geb. Jongepier, n, geb Jaussens, C. den Otter, geb, oos. D. J. Coiijn iloos. Maquelin, d. 2 w. 2 w. O. C. F., van Caspel jd. 24 onaard, z. 5 m. M Vader, d. 4 m. I N Q E N. het Engel.scbe stoom- naar New-Castle. Vlissingen. G 30 7 56 9.21 10 19 11.17 12 3 12.37 12.53 Voile tnaau. raaf. Sen officieel bericht idt Lehong vervolgd, ;pas in de richting cht von 1 plaats met ie eene sterke lieu- in. Een Afrikaausche en officier en drie wond. De vestiging 'roepen alle terug- VLISSMIGSCHE COURANT BUREAU-; Kleine Markt I Bf°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissuigen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eonig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Vcmhijiiit fóisisdag-, f>on« erdag en ZAtcrdug-nvoiid. Abonnementen voor België, Duitsobland, land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Enge Door den Belgischen Minister van Land bouw en Openbare Werken worden maat regelen genomen om den smokkelhandel op de grenzen onmogelijk te maken, wan neer, uithoofde van besmettelijke ziekten, de invoer van rundvee verboden is. Daar die maatregelen vooral ons land zullen treffen, achten wij het van belang er bier even op te wijzen. Alhoewel tot voor korten tijd de invoer van llollandach vee in België verboden was, was toch een groot gedeelte van bet vee op de markten uit Nederland afkom stig. Hoe het er kwam Wij weten het allen, althans wij hebben het in de ver schillende couranten kunuen lezen, hoe talrijke kudden, vooral in den afgeloopen winter, over de grenzen werden gedreven. Uit nu schijnt in het vervolg bepaald on mogelijk te worden. Hoe dat Dit toe te lichten, is het doel van dit schrijven. De Minister van Landbouw en Openbare Werken zal een inventaris doen opmaken van al het rundvee, dat de houders in bun bezit hebben. De boeren zullen daar toe een bulletin hebben in te vullen, dat voor 25 dezer aan den burgemeester hun ner woonplaats moet zijn ingeleverd. Deze inlichtingen dienen voor de agenten, be st met bet. merken van het rundvee. Dit /.al geschieden in het rechteroor door mid del van een metalen merk, in den vorm van een medaille, voorzien van een opening. Hit merken zal in den loop van September en October gedaan worden en vervolgens alle drie maandeu voor het nieuwgeboren ee. Het buitenlandsch vee zal van 20 Aug. af aan de grens gemerkt worden in het lin keroor met een vierkant merk. Aan de eene tijde hiervan wordt met een ijkstetnpel den naam gezet van het kantoor van in voer, terwijl de ommezijde de dagteekening tal dragen van den invoer des diers. Bij bet sterven of slachten moet het merk worden ingeleverd bij de daartoe aangewezen ambtenaren. Er zal streng gewaakt worden, dat er in deze geen bedrog gepleegd wordt. De contröle zal aldus voor de dou anen, hetzij op de markt, in de weide, op den stal of waar ook, gemakkelijk zijn, daar elk rundier, dat niet voorzien is van bet noodige kenteeken, als gesmokkeld zal beschouwd worden. Wanneer nu, evenals in den afgeloopen winter, verbod op den invoer van vee uit Nederland wordt gelegd, wat zullen dan onze landbouwers doen? Belgische koop- F F li 1 li h E T O X. Naar het Duitsch. 20) //Hoe komt gij juist daarop vroeg hij. •Kunnen niet andere redenen den graaf genoopt hebben van het leven afscheid te nemen «Mijnheer, dit vermoeden is voor de fa milie en de vrienden des afgestorvenen be ledigend 1» bruiste Van Bremen op. „Gij *eet zelf, dat een dusdanig vermoeden niet s'eekhoudend is, en dat gij mij daarmede evenmin ontwijken als op een dwaalspoor mengen kuntwaarom beproeft gij het ''esniettemin Ik weet, gij beschouwt dat gene, wat de baron u heeft toevertrouwd, sieden moeten ze op de markten of in de stallen niet verwachten. Zelf al het vee lachten gaat ook niet, daar er overvloed is. Zou er dan wellicht van onze regeering meer te wachten zijn Het is te hopen voor onzen veestapel en de beurs van den Nederlaudscheu landbouwer. In het N. v. d. D. werd door een uit Indië teruggekeerde hoofdofficier medege deeld dat men in Iudië hoogelijk is inge nomen met het nieuwe geweer, dat reeds den noodigen indruk bij de Atjehers heeft achtergelaten. Het volgende wordt door dezen hoofdofficier als bewijs medegedeeld. Bij het beschieten van eene sterkte in de kloof van Beradin (Lampisang) had men reeds geruimen tijd met Beaumont- geweer geschoten zonder dat de vijand er zich aan stoorde Toen kwam een klein detachement cavalerie, de manschappen stegen af en beschoten met hunne repe- teerkarabijneu de versterking, met het ver rassend gevolg dat de Atjehers in een oog wenk alles in den steek 'lieten, met achter lating van dooden en gewonden. De Atjesche bentings, in hun soort dik wijls meesterstukken van versterkingskunst, waren tot dusver geheel berekend op de uitwerking van het Beaumontgeweer, maar kunnen tegen het nieuwe geweer niet meer baten. Stevige klapperboomen en aarden wallen van ruim M. dikte vormen geen voldoende dekking meer bij het groote indringingsvermogen van de Mauser-pro jectielen. De kogels gaan er door „als koek". Bij de locale Boerenbonden in Noord- Brabant moet men om lid te kunnen wor den tot den katholieken godsdienst behooren. Aan het hoofd van den bond staat een bestuur van minstens drie leden, door en uit de leden gekozen, en bijgestaan door een geestelijken raadsman of adviseur. De pastoor der parochie of de door hem aau- gewezen geestelijke persoon is van rechts wege de adviseur van den bond. Hij heeft toegaDg tot en raadgevende stem in alle vergaderingen. De geestelijke adviseur kan de uitvoering van een genomen besluit voor den tijd van hoogstens zes weken verdagen. In welken eilendigen toestand zich de zoo beroemde en rijke elhnographisohe (volken beschrijvende) verzamelingen te Leiden bevinden, wordt duidelijk aan 't als een geheimik weet echter ook, dat ieder geheim zijn prijs heeft, welaan, noem den prijs, dien gij ei.-eht; wij zullen hem betalen." Hom wendde het gelaat af en schudde nadenkend het hoofd. Het scheen haast, als achtte hij dit voorstel een rijp beraad overwaardig. „Thans zijt gij de beleedigende partij!" zeide hij na eene pauze. „Ik drijf geen handel met geheimen dat doen zij slechts, die hun werk er van maken, geld af te persen." „Het doel tot afpersing wordt daardoor uitgesloten, dat ik uit vrije beweging u het aanbod gedaan had. Ik verlang van u niets meer, dan dat gij mij mededeelt, wat tusschen graaf Fallersleben en baron Von Felsen is voorgevallen. Dat gij daar van nauwkeurig op de hoogte zijt, is mij uit ons kort gesprek ondubbelzinnig geble ken, en weigert gij de gewenschte verkla ring, dan kan ik daaruit ver van vleiende gevolgtrekkingen maken." De bittere, dreigende toon, waarmede licht gebracht door den Duitschen geleerde Franz Heger, die zegt dat hij achtereen volgens Italië, Frankrijk en Engeland bereisde, maar nergens toestanden aantrof als in de ethnographisehe verzamelingen te Leiden. Volgens Heger bestaan daar toestanden, die niet te beschrijven zijn en het tot een gewaagd stuk maken hier te willen studeeren. En toch zijn de verza melingen zeldzaam rijk en hoopt hij daarom dat zijn noodkreet zal doordringen tot de Nederlaudsche regeering. Het volgende geestige stuk werd door den heer Willem van Voorden in de Tel. geplaatst. Het heeft tot opschrift „De Spelling" en luidt aldus Cornelis de Wit was een wijs man en deze moet eens gezegd hebben »de spelling is van ondergeschikt belang». Deze woorden heeft hij misschien met den dood geboet. (Zie Wijnne, Vaderlandsche Geschiedenis.) Maar nu men aan de tegenwoordige spelwijze tornen wil, komt mijn gemoed in opstand, en roep ik»leve de Vries« en «leve Te Winkel Want het is droevig en akelig waaraan men tegenwoordig al niet tornt. Daar hebt ge b. v. het vaderschap. Welk kind nn heeft zin aan een onwilligen papaLaten we dit dus met Napoleon ononder zocht laten. Want heuseh,men begint met de spelling en eindigt met algemeen kiesrecht voor de vrouw. Waar blijven, als Kollewijn zijn zin krijgt, onze zachtmoedige en vriendelijke vrou welijke wondjes, en waar onze stevige mau- rt'iike substantieven? Ik geef dien beschaafden heer gelijk, die zich ergert aan »in de boom", en die op geciviliseerde wijze in den boom zit, en dit dan ook met vol bewustzijn zegt- Ook ik, ai zeg ik 't zelf, ben beschaafd, en dies spreek ik van mensc/i, wensc//, en erger me als ik hoor van mens, wens enz. Neen, dappere Nederlanders, in naam van mijn neef, die brouwt, van mijn oom, die stottert en m'n keukenmeid, die stom is, laat ons niet schrijven zoo we spreken. Laat ons liever met meer blijmoedigheid de belasting betalen en er op aandringen bij de Tweede Kamer, dat deze verhoogd moge wor den En bovenal laat ons eenige beproefde mi litairen bijeen roepen om de schutterijwet te herzien. Want is het niet veel schooner te strij den en te sneven voor ons vaderland dan voor eene nieuwe spelling Ook mogen onze soldaten wel eens voorzien worden van een schooner pan talon. O, lieve lezers, hoe zou onze beroemde landgenoot, de Engelsche wonder-romanschrijver Maarten Maartens, daar in dat land over de zee aangekeken worden, als hij zijn Engelseh schreef zooals hij 't spreekt. Reeds nu hooren wij zoo vaak.- dit zegt men niet 1 en hoe zal dat worden als Kollewijn zijn zin krijgt?Neen, Cromwell had groot gelijk, toen hij in het En- gelsch zeide»een man is een man, en eene vrouw is eene vrouw.» Ook vind ik, mijnheer de redacteur, dat men, vóór men in ons vader land het woordenboek van de Vries en te Win kel sluit, men dit eerst moest doen met Schiedam. Vou Bremen deze woorden gesproken had, miste ten eenenmale de gewenschte uit werking stout wierp Bom bet hoofd terug, en een trek van honende minachting werd op zijn gelaat zichtbaar. „Ik heb u geene verklaring te geven", zeide hij met eene beslist afwijzende hand beweging „wend u tot den baron in per soon ik heb een bijzouderen afkeer voor de rol van tusschenpersoon." «Dat beteekent met andere woordengij wilt niet spreken 1» «Noem gij het, zooals 't u belieft, ik heb mijn laatste woord in deze aangelegen heid gesproken.» Von Bremen zag in, dat het nutteloos was, verdere pogingen in het werk testel len reeds naderde hij de deur, toen deze geopend werd en Von Felsen binnentrad. Verrast bleef deze op den drempel staan; met een onderzoekenden blik nam hij den vriend zijns medeminnaars van het hoofd tot de voeten op, terwijl deze in dreigende houding tegenover hem stond. «Ik stoor u vermoedelijk?" zeide hij spot- Want ongetwijfeld veroorzaakt de alcohol aan onze maatschappij meer leed, dan verzoet kan worden door eene nieuwe spelling. Ook iaat de veeteelt in ons land veel te wenschen over, en is het in onze koloniën nog verre van rustig. En vooral, laten wij aan onze regering verzoeken aan wielrijders een maximum van snelheid voor te schrijven, als zij door druk bezochte straten rijden, dan kunnen we met genoegen weer gaan luisteren naar de kwinkslagen onzer leden van de Tweede alsmede naar de snaakschheden van die der Eerste Kamer. Neen, dappere landgenooten, laat ons de nieuwe spelling niet aanvaarden. Zouden we ook niet eerst moeten zorgen voor een betere plaatsing van >de Nachtwacht» van Rembrandt, en een apart spaarpotje gereedhouden voor onze toe komstige doode genieën, opdat ze bij hun leven nog kunnen genieten, materieel genieten van latere beroemdheid Ook werk ik liever acht uur, dan tien of twaalf of veertien, wat ik een schande vind. Ja deze dingen gaan voor. De meest ontevreden socialist schrijft zonder zich te ergeren volgens de oude spelling, waarom zouden we dan een revolutie prediken onder onze schrijvers? Laat, lieve mede-Nederlanders, dus de Vries en te Winkel bestaan blijven, laat ons liever zoeken naar onbekende moordenaars, dieven en brandstichters, dan naar dito vaders, want dan moeten we als een bekend wijsgeer allen met lichtjes loopen op klaarlichten dag menschen, ik zoek vaders En daarom leve de tegenwoordige spelling 1 De equipage van de Doelwijk is nog aan boord. De lading moet worden gelost en ongeslagen. Uit Rome wordt gemeld dat aan boord van het schip 50.00U gewe ren zijn. Voor de betrekking van kommies bij 's rijks belastingen hebben zich pl.ms. 650 sollicitanten aangemeld. Volgens den schrijver der Brieven uit de Hofstad van de Arnh. Crt. zou een plan bestaan om een sanitarium voor Zwitsersche kinderen aan de Hollandsche zeekust op een der kleine badplaatsen te vestigen en reeds halve aanbiedingen zouden gedaan zijn van verschillende zijden ten einde zulk een gesticht te bekomen. Het is te hopen dat men op de Zeeuw- sche badplaatsen zich van deze zaak op de hoogte zal stellen om, als het plan werkelijk bestaat, niet achter het net te visschen Het examen ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal aanvangen 8 September eD gehouden worden in het raadhuis te Amsterdam. De gouveruementskofïïeoogst op Java tend. „Ik wilde alleen afscheid van u ne men, August." „Gij stoort mij geenszins," viel Vou Bre men hem koel in de rede, „ik sta op het punt mij te verwijderen. Hetgeen mij her waarts voerde zal een vriend u zeker niet verzwijgenheb ik ook thans mijn doel niet bereikt, zoo laat ik daarom toch den moed nog niet zakken en hoop, met het volste vertrouwen op een gunstigen uitslag, zoodat ik den sluier kan oplichten, en dan, mijnheer, rekenen wij met elkan der af." De baron lachte sarkastischmaar de blik, dien hij zijn schielijk zich verwijde- renden vijand nazond, was vol van gloeien- den haat. «Wanneer die afrekening maar niet in uw eigen nadeel plaats vindt!» spotte hij. „Het loopt vaak anders uit dan men denkt en verwacht. Wat wilde hij van u „Bahhij bood mij een bandel aan," antwoordde Born „geld voor een geheim. Ilij wenschte te weten wat tusschen u en graaf Fallersleben is voorgevallen de zelf-

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1