Ik. Edelman se 1 IS "ganger meisje sj e 'e agmeisje Meisje. e P.G. (iiuus, tinei d bode Vrijdag 24 Juli 1896. 348te Jaargang. H i ïi e I a u d. rde NAAIMA- spoedig eu als ,erd. ele stik-steek- haniker. in 1776. gevaren van Brand ffiriginslaan van Koopmansgoederen en omstreken VAN 01J EN. op elk gebied. t Badhotel een. Tegen vergoe- en terug te he Vlissingsche ich met de ntiën in alle ertentiebladen rijs. dam. ekeurd in 18G5. r o ~e. DERS. Is, gewone Rniteu ontstaan door on- straatrumoer, etc., en Omstreken S DER E1JK. i een klein ge- l. WEGÉLING. dezer Courant. een nette ourant dezer Courant. .aclt buitenshuis. roogdok, vraagt Nieuwe Statinu ragaau en vai is die met de Lange Wal- EUKT. "delburg V v. 4.611 (alleen or 9.HO, II.— HA5. 10, I0.I5. I 5. 5.55. 7.45.9.15. 'Imarkt Vlissingen 6.51. 8 45, l"'15 7.50, 9.20, 10.20 5,5.15,7.—, 8.35. icnat. 7 7 50, 8 2" 0 40. II.— ".JJ 20. 2.40. 3 - 10, 7.2 i 7.46.8* ,n 7.20 8.-. 8 8" .50 11.10. 2.80. 2.60, It.-. 6.-.0 '.30 Terslag over ilen toestand der gemeente Vlissingen over liet jaar 1895, door B. en W. uitgebracht aan den Gemeenteraad. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende Op 31 December 1894 bestond de be reiking uit 70(17 mannen en 7917 vrouwen, totaal dus 15584; op 31 December van het jaar 1895 waren deze cijfers 81)97 mannen, 1)32.') vrouwen, totaal 16:59(1 i!et getal poorten in dat tijdstip was 695, de sterfte 294, het getal huwelijken 140. liet aantal kiezers voor de Tweede Kamer was 95-'5, voor de Provinciale Staten 95-, voor den gemeen! eraad 952 De gemeenteraad bestond op 31 Decem ber 1895 uit 15 b'deu, waarvan in 1897 iftredende lieeren J. van der Reke Callen- ftils, W. N Rottier,.] N erkuylQuakkelaar, W. L. Winkelman, F. II. .1. Wibautin 1X99 de lieeren inr. C Rakker C zn U. A. Kalbfteisch, mr. F. N van der Bilt, F. Oelvoye, E M. Chevalier; in 1901 de lieeren A. A. A. E. Gewin, Th. van Uije l'ieterse, A. Loois, S. Alter en .Tos van Raai te. hi den loop van bet. jaar 1895 onderging liet personeel der ambtenaren en bedienden ile volgende veranderingen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. M. C. Schuurkamp als kweekelinge in de nuttige handwerken aan school B. de heeren J. S. de Back als deurwaarder bij de plaatselijke belas tingen J. M. van Dijk als marktmeester, en M. Pattist en K. Mook als agenten van politie 2e kl. Aangesteld weiden mej M. C. Schuurkamp tot onderwijzeres aan school A mej J C. F. van Reek lot onderwijzeres aan scljool B. mej. I J. Nagelkerke tot kweekelinge in de nuttige Randwerken aan school B de heer J. Iluijs A zn tot onderwijzer aan school B Je heer O. L. van de Weijer tot onder wijzer aan school C; L. van de Velde tot agent van politie 2e kl.; P. Jongepier, A. Mauni, J Nijsen, J. A. de Smidt en P. W. de Vries tot agenten van politie 3e kl Je heer A. de Munck tot marktmeesterde lieer P. J Venteville tot deurwaarder bij de plaatselijke belastingen. Door den raad werd eene verordening tot wijziging der algemeeue verordening van politie vastgesteld den 27 December 1895 en verkregen de koninklijke goed keuring der verordening tot voortdurende lieflïng eener plaatselijke belasting op voorwerpen van verbruik (gedistilleerd en gemaal). Tevens werd vastgesteld een re glement op de oudheidkundige verzameling en een verordening, regelende den werk kring der commissie (van bijstand) ten be hoeve der oudheidkundige verzameling en het oud archief'. De gemeenteraad hield veertien zittingen, waarin lal van zaken behandeld werden en waaruit wij de volgeude aanstippen Besluit tot verkoop van een kapitaal, groot 9000, ingeschreven op het groot boek ter aflossing van de leeumg, aange gaan voor den reinigingsdienstafwijzende beschikking op liet verzoek van de afdee- ling t'lissingnn van dan boud van Neder], onderwijzers, tot wijziging der verordening, regelende de jaarwedden der ouderwijzers; vergunning aan de Maatschappij tot Ex ploitatie van gronden, tot afstand van duingrond aan A. .1. Laernoes tot het houwen van eene villa. Besluit tot het houwen van 2 schoollo kalen op den linkervleugel van school B.; idem tot bet beschikbaar stellen van ƒ100 voor het plaatsen van advertent',én in de buitenlaudsche bladen, tot bekendmaking der badplaats; idem tot verhooging van de subsidiëo over 1894, toegekend aan het gasthuis en aan het algemeen armbestuur; idem tot het geven van schadevergoeding aan de Maatschappij tot Exploitatie ran Gronden, voor uit den pacht genomen grond. Uit.lot.ing van 6 obligatiën der geldleentng groot 400(100. Resliiit tot. het, clrien van eeuige bestrating bij de villa's op de duinen. Idem tot verkoop vau kapitaal voor den aanbouw linkervleugel van school B. Idem tot voortdurend van kracht ver klaren der verordeningen tot heffing van plaatselijke belasting op liet gemaal en het. gedistilleerd. Idem tot reorganisatie van het korps der politie door afschaffing van de uachtwachts en aanstelling van 5 agenten van politie 3e klasse Besluit tot vaststelling eener verordening tot wijziging van de bepalingen der politie verordening, inzake het keureu van vee en vleesch Idem tot benoeming eener commissie uit den raad tot onderzoek van de vraag of het wensclielijk is in deze gemeente een abattoir op te richten. Idem in zake het geven van concessie aan den heer A. E. Gompertz te A raster dam tot liet aanleggen van een tramweg van Vlissingen naar Domburg. Idem tot voorloopige slutting van de gelegenheid tot toetreding in bet fonds der Zeemans- en Vissch ere beurs voor nieuwe deelnemers. Het gemeente-archief onderging, met uitzondering van de jaarlijksche uitbreiding, geeue verandering. De door Gedeputeerde Staten afgesloten rekening over 1894 bedraagt in ontvangst 2537Ó2 986; in uitgaaf 248745.62, en sluit mitsdien met een batig saldo van 4956 365. Het geheele bedrag der geraamde ont vangsten en uitgaven tiaar de door Ged. Staten goedgekeurde begrooting voor het jaar 1893 bedraagt 261548,66. De openbare gt-meentegebouwen zijn allen in behoorlijken staat van onderhond, j De exploitatie van het badhuis vorderde eene som van 1559.19, waaronder is be- grepen het opruimen vau zand buiten de j hekken, de kleibekleediug, en het reparee- ren van badwagens, stoelen en tenten, het aanschaffen van nieuwe badstoelen, de bediening der baden, enz. i Voor het leggen van nieuwe trottoirs op het v. g. „Eiland'' werd, met inbegrip van i klinkers en het straat ma kers werk betaald 5322.44. liet bouwen van twee nieuwe schoollokalen -op school R werd voor ƒ6740 gegund aan ,T. M. Moerbeek. In den 'nop van het jaar zijn door den aannemer P. Tavenier tegen 12 cent per M2 verschillende straten verlegd of ver nieuwd, samen een oppervlakte vormende van 21994 M®. Het onderhoud eu herstel van haven werken werd aangenomen voor eene som van 1474,97 door P. vau Beers. Uit hoofdstuk VI, Medische Politie, blijkt dat de toestand van de openbare wegen, wateren, rioleu, goten, urinoirs en openbare gebouwen voldoende was, terwijl aan de reinheid daarvan zooveel mogelijk stipt de hand werd gehouden. De ligging en toestand der begraafplaats zijn, met betrekking tot den gezondheidstoe stand, zeer gunstig. Gedurende het jaar 1895 werden 323 lijken op de begraafplaats ter aarde besteld. Gedurende hetzelf de jaar werden in het Gasthuis, dat voort durend voldoet aan de behoeften voor de opneming van oudeu, gebrekltigeu en zie ken, opgenomen 76 maunen en vrouwen Hiervan werdeu ontslagen, «f overleden 67, zoodat op 31 December 1895 in behande ling bleven 3 mannen en 6 vrouwen. In de geneeskundige behandeling der armen, die niet door kerkelijke instellingen van weldadigheid wordpn gesteund, wordt voorzien door het Algemeen Armbestuur, waaraan 2712 recepten werden geleverd tot een gezamenlijk bedrag van 1032.62. Door de. geneeskundigen werdeu 339 vaccinatiëu verricht. De uitkomsten van de keuringen van geslacht vee en geslacht vleesch, spek en visch, zoo gezouten als gerookt, door de van gemeentewege aan - gestelde keurmeesters, wuren bevredigend. Wat de politie aangaat, werd in October 1895 tot. eene reorganisatie ven het korpb agenten besloten. De nachtwakers werden afgeschaft, en vervangen door het aanstellen van nog 5 agenten vau politie. De politie ondervond in de uitoefening van hare taak geeue bijzondere moeilijkheden J Het aandeel der gemeente tot de lich - ting der nationale militie is 27. Ingelijfd werden bij de landmilitie 15, bij de zee militie 12. De wezenlijke sterkte van de schutterij bedroeg 183 man actief, reserve 255, samen 438, terwijl de actieve sterkte der schutterij, bij de wet gevorderd, slechts 215 bedraagt. Het aantal leden van de Scherpschutters-vereeniging Vlissingen" bedroeg 38 op 31 December 1895 in de maand September werd een wedstrijd ge houden op 150 M-, waaraan ouk, voor zoover de vrije banen betreft, werd deel genomen door de zusterverenigingen te Middelburg en Oostkapelle. De ondervolgende legaten en erfstellingen werden krachtens machtiging aanvaard door diakenen der Ned. Ilerv, gemeente eer. legaat ad. 200.geschouken door wijlen mej. M. J. Pernisdoor het Bar. Kerkbestuur van den 11. Jacobus id. ad. ƒ20110 vau wijlen mej. de wed. A. M. Pouwels; door het Rootnsch. Katk. Bar. Armbestuur eene erfstelling ad pl.in. ƒ10000 van dezelfde; door regenten over het Bur- 1 ii IJ i L L ïb 'I' O Waar liet Duitsch. „Dat wil ik immers niet bestrijden, maar «Be vraag, waarvan hij leeft, kan ons 'turners weinig deren," vervolgde de moe- ëerhij moet over aanzienlijke middelen Wnen beschikken daarvoor pleit al het geen wij van hem zien en hooren Dan ontmoeten wij andere menschen genoeg, darmede wij ons eer kunnen bezig hou- «ien! Hebt gij acht gegeven op de dame, die hedenmiddag aan den disch onze over buur was? Rarou von Felsen zeide mij, 'lat zij eene Russin was, de echtgenoote Va't eeu hooggeplaatsten staatsbeambte ik kan dit niet gelooven want zij droeg valscke diamanten." „Zonden de steenen valscli geweest zijn, mama «Ja zeker „Ik heb ze voor echt gehouden." «Maar kimt gij dan nog altijd geen vahclie van echte brillanteu onderscheiden?" vroeg mevrouw Blote. „Gij hebt reeds zoo lang echte steenen gedragen «De steenen der vreemde dame hadden eeu zoo levendigen gloed «Maar het teekeu van den echten dia mant ontbrak er aan. Haal mij mijn ju weelkistje, Bella bet staat iu de kast in de slaapkamer, in de bovenste schuiflade rechts. Ik bezit een ring met een valscken steen, dien een neef mij eens geschouken heeft; hij is er mede bedrogen geworden. Wie geen kennis heeft van diamanteu, moet ze ook niet koopen Bella verliet den kleinen salon en begaf zich in het aangrenzend vertrek. Mevrouw Blote staarde in diep gepeins op het meer, iu welks blauwe golven de weerschijn der ger Weeshuis id. ad een vierde gedeelt der nalatenschap vnn wijlen den heer L J. van den Berg, door het Roomsch. Kath Arm- en Weesbestnur id. ad pl. m. 300 r an wijlen mej R. Visser, \V'ordt vervolgd.) van Amsterdam heeft twee leden van den De burgemeester jl. Donderdag aan „Boni van Nederlandsche Onderwijzers", die iu het voordeel van deu lieer Iiartog spraken, geantwoord dat het besluit om dezen te ontslaan ua rijp beraad was ge nomen en daaraan derhalve niels te ver anderen viel. De zaak van deu Hartog wordt ook druk in de pers besproken en vrij algemeen is daar het gevoelen dat deze ouderwijzer door zijn onhebbelijk optreden straf ver dient, maar dat de straf door B. en W. op hein toegepast, nl. niet eervol ontslag, te zwaar is. Het Schoolblad te Groningen, onder redactie van dr. Vitus Bruinsma, (J. tl. den Hertog en II. de Raaf, is een au- der gevoelen toegedaan. Het ontslag van M. den Hartog besprekende, zegt het o.ru. „Na ernstige overwegingen van het ge beurde zijn wij tot het besluit gekomen, dat zich hier een geval voordoet, waarbij de gemeenteraad in de pijnlijke noodzake lijkheid zal zijn den genoemden ouderwijzer zijn ontslag te geven, terwijl wij dit ont slag niet anders dan recht en billijk kun nen noemen. Het is een droevig geval, deze Amsterdumscke gebeurtenis, maar er kan goeds uit te voorschiju komen, iu meer dan eéu opzicht." Nu den Hartog zulk een veelbesproken persoon is geworden, zal menigeen mis schien wel gaarne eeuige bijzonderheden omtrent hem vernemen. Bovengenoemd Schoolblad zegt, nadat het de vraag stelde of ontslag niet een te zware straf 's, het volgende Bij het beoordeelen van de straf dient men met de omstandigheden en met den persoon rekening te houden. Was er niets gebeurd, dan dat een onderwijzer in drilt een paar andere onderwijzers beleedigd hail, omdat zij hun plicht deden, en was dit geschied door een persoon, die men wist, dat zelf spoedig daarna zijn daad zou betreuren en die voor een ernstige waar schuwing van het gemeentebestuur gevoelig zou wezen, dan kon in overweging genomen worden voorloopig met zulk een waarschuwing te vol staan. Doch wie Den Hartog kent, weet dat dit iong- J mensch aan een waarschuwing zich al zeer weinig zou laten gelegen liggen en ook dat de thans in het openbaar aan twee hoofden van scholen aangedane beleediging waarlijk niet een j op zich zelf staande gebeurtenis is, doch dat zij past iu een reeks van handelingen, die dezelfde Den Hartog gewoon is te plegen. Met dit laatste bedoelt het blad het geschrijf in het maandblad De Volksonderwijzer. Bedoeld blad bevat elke maand een reeks van beleedigingen tegen andere onderwijzers, meest tegen hoofden van scholen, en dan voor namelijk tegen de Amsterdamsche, beleedigingen van zulk een aard en gekleed in zulke scheld woorden, dat ieder onderwijzer, die zelf iets be zit van de waarachtige beschaving, welke hij ondergaande zon zich afspiegelde. Zij ge voelde zich diep gekrenkt, dat de baron geen de minste poging tot toenadering deed Zij begreep dit niet, daar hij immers aan den disch elke gelegenheid te baat nam, zich jegens haar vriendelijk en dienst vaardig te betooneu, en ook zij hem her haalde malen er opmerkzaam op had ge maakt, dat het voor eene dame hoog.-t onaangenaam was, in een vreemde stad den raad en bijstand van een heer te moe ten ontberen. Moest hij niet, met het oog op die uit drukkingen, haar zijn bijstaud aanbieden Zij kon hem immers niet uitnoodigeu haar t.e bezoeken? Evenmin kon zij, zoo lang zij zich in een hótel bevond, hem tot een ontbijt of een souper inviteereude kellners zouden er ongetwijfeld het hunne van gedacht hebben. Zij kon onmogelijk nog verder gaan, dan zij reeds gegaan was, en toch had zij vast besloten, niets onbeproefd te laten, om deu baron aan zich te boeien, en zoo dit geschiedde, kon zij zich later in den echt met hem vereenigen. Zij herinnerde zich, dat een zekere mijnheer von Born een reisgezel van den baron was geweest; zij had dien heer la ter nogmaals ontmoet. Hij was met den baron intiem bevriend, en zeer vriendelijk en gedienstig misschien kon door diens tusschenkomst de vervulling van haar vu- rigsten wensch verwezenlijkt worden. Tot zoover was haar gedachtenloop ge vorderd, toen Bella met verstoord gelaat uit de zijkamer terugkeerde. „Ik vind de cassette niet," zeide zij, „ik heb de geheele kast doorzocht «Zij moet zich op de plaats bevinden, die ik u aangeduid heb," antwoordde me vrouw Blote schielijk, terwijl zij van hare plaats opstond, „ik heb haar nog gezien eer wij uitreden." «En gij hebt zelve de kast gesloten „Natuurlijk 1" „Ik vond haar open." «Dat is in den boogsten graad veront rustend,' zeide hare moeder opgewonden, terwijl zij de schuiflade er uit uam eu in

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1