SSI irt Varié. HEILS, Koop: lis. etsje. es 19 Juli ai E E. No. 85. Woensdag 22 Juli 1896. 34ste Jaargang. bi ƒ1,— koopt, CEULEN. Huur ster kmeicl Gemeentebestuur. H i ïi n e ïi 1 a n d. Rotterdam. invang to 8 uur. |1 uren. I Badhuis niet aan. |dag lang te 2Ys uur. Ir vrijon toegang. |e a u. tnaens 10 cents. im WOONHUIS |iant uitzicht, bo- Tuin enz., van |u dezer Courant. |EN. artuiüüAü, s., geleid door |B e 1 g i met Jroot Belgisch |en 25 ct. Deuren De Officieren ir 7, Koningsweg, Iaat, BO V EN- en PAKHUIS, jsg-ebo uw. |-Ewoutstraat. i Vlissingen staand Imveuwomng, en [et huis bevat 6 rs, 2 Alcoven, 2 jenstbodenkamer len van Kasten inlichtingen te li den Notaris lar met 4 kin- |l, liefst uit den dezer courant. ien Isch buitenshuis. Iroogdok, vraagt VLISSINGSCRE COURANT B B D R IJ F S B E L A S T IN G- Afkondiging van een kohier der bedrijfsbelasting dienst 1896/97. De Burgemeester vau Vlissingen, maakt bekend dat op lieden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, een door het college van zetters opgemaakte en door den directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier wegens de bedrijfsbelasting dienst 1890/97 de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na lieden hehooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Juli I89G. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. bekendmaking. Verkoop van Gemeentegrond. De Burgemeester en Wethouders van Viissin- gen, gelet op art. 230 der gemeentewet, brengen ter algemeene kennis, dat het voornemen bij hen bestaat, om aan den Gemeenteraad een voorstel te doen om te verklaren dat een ge deelte gemeentegrond, ter grootte van ongeveer I j M!, gelegen aan Palingstraat en Wijnbergsche Kade, vóór liet huis wijk K no, 114, niet meer voor den openbaren dienst zal bestemd wezen, ten einde dit in koop te kunnen afstaan. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, tot verkoop, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken, vóór of uiterlijk op Dinsdag den 23 Juli 1896. Vlissingen, den 21 Juli 1896. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, G, J BISSCHOP. Uittreksel uit het Verslag' wegens den toestand van Handel, Scheep vaart en Nijverheid te Vlissingen, over het jaar 1895. {Slot.) Den toestand vau den buiteulaudscheu handel noemt de Kamer over het geheel tamelijk bevredigend. Van sommige arti kelen was de invoer grooter dan in 't vorige jaar, b.v. van steenkolen, waarvan de invoer 2 millioen K.G. meer was dan in 't vorige jaar, eu ook vau suiker, die in groote hoeveelheden uit Eugeland en vooral uit Dnitschland werd ingevoerd, wat de Kamer een treorig verschijnsel noemt met liet oog op de iulaudsche suikerindustrie. Üe invoer van ijzer was beduidend grooter dan iu 't vorige jaar. Biscuits eu sui kerwerk werdeu ook in groote hoeveelheden int Engeland aangevoerd. Aan garnalen werd pi. m. 1.776 000 K.G. naar Londen verzonden. De exportslacliterij, die uitsluitend ge slachte kalveren eu varkens verzendt naar Konden, verzond ongeveer 4.750.ÜUU K.G. tegen 2.566.(100 in het vorige jaar. I' KUIL 1.1; T O Ui. E S S Iddelburg v v. lm. 4.50 (alleen op 1 9.30, 1 1.—, 11,45, LïO, 10.15. li 6, 5.55.7.45, 9.1 5. \ilmerkt Vlissingen 1 6,53, 8 45, li'.lS 7.50, 9.20, 10.20 |S5. 5.15.7.—8.35. Iilicnst. I 7,_. 7 50, 8 20 l0 40. II.— 11.3b 20. 2.40. 8.— 3-20 |40, 7.2 i 7.45,8.20 ■□O 7.20, 8.—. 8.30 lo.SO 11.10, 11.30 1. 2.30. 2,60, 8.10 e.iO 7.80 Naar het Duitsch 8) «Hij was immers ook liedeu weer uw tafelbuur," nam mevrouw Blote weer het woord, terwijl zij haar waaier in beweging Kracht. Heeft hij zich nog niet aan u voorgesteld «Lieve mama «Och wat, gij zijt te bedeesd, Bella De jonge heer gaf zich moeite, genoeg, een onderhoud met u aan te knoopen, maar °P uwe bedeesdheid leed zelfs zijne be minnelijkheid schipbreuk." «En weet gij, waarover hij met mij sprak?1' vroeg Bella lachende, terwijl zij Omtrent de binnenlandsche scheepvaart vinden wij de volgende gegevens. Door de sluizen werden Ingeschut 30.30 vaartuigen, metende 129.146 M3 tegen 2769 in 1894 met een gezaraenlijken inhoud vau 127.303 M'. Uitgeschut 3126 schepen, metende 15 373 M3 tegen 3053 in 189+ met 164.100 M'. De gemeentelijke havens werdeu voort durend weinig bezocht, anders dan door vaartuigen, die uitsluitend de Wester-Sehelde bevaren, eeuige loodsvaarmigen eu de garualenvloot. Daar geen havengelden worden geheven, is het echter niet mogelijk de beweging op deze havens onder cijfers te brengen. De Middelb Mij. van Stoomvaart, die een dagelijkscben dienst onderhoudt tnaschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam had geen stof tot roemen, daar het personen- zoowel als het goederenvervoer iets minder I groot was dan in 1894. De beide vracht booten Zeeland en Annieop Amsterdam, leverden bevredigende uitkomsten op. De stoombargedienst vervoerde een niet onbe duidend aantal passagiers. De Provinciale stoombootdienst op de VVesterscbelde bleef voortdurend in een groote behoefte voldoen De binnenlandsche schipperij bleef kwijnend tengevolge van de concurrentie. De garua- lenvisscherij werd als naar gewoonte door een zestigtal vaartuigen uitgeoefend. De opbrengst was iets grooter dau over 1894. Wat de buitenlaudsche scheepvaart be treft werdeu ingeklaard 825 zeeschepen en uitgeklaard 798 zeeschepen. Door de slui zen werden, behalve de rijks- eu andere niet betalende vaartuigen geschut: zeestoom schepen 61, zeilschepen 26; uitgeschut: zeestoomschepen 62, zeilschepen 27. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland", Kon. Nederl. Postvaart, zag iu het begin van December haar vloot van 7 tot iü stijgen, door het indieustellen van 3 snel varende stoomschepen. De invloed van deze iudienststelling openbaarde zich reeds in de eerste vier maanden van 1896 door eeue vermeerdering in het personenvervoer van ruim 25 pCt. Gedurende het jaar 1895 werden 730 reizen afgelegd, zijnde hetzelfde aantal als in 1894. Het aantal reizigers en de hoe veelheid goederen, die vervoerd werden, bedroeg over de vijf laatste jaren Goederen ia tonnen. Jaar, lleizigevi. a liliO KG. 1895 73 164 70.071 1894 66.737 66.351 1893 58 082 59.146 1892 69.811 51.348 1891 74.886 48 541 Aan brievenmalen werd vervoerd Biiiteiilnndsche. IlolJandsche. Totaal. in'95 1.391158 kg. 253 741 kg. 1.644.899 kg. '9+ 1.277.508 234.670 1.512.179 ,,'93 1.143 579 219 559 1.363.13S „'92 1.127 977,, 208.528,, 1.336.505 „'91 1 075.314 187.537,, 1.262,851 De Kamer herkoos haar bestuur. Iu den loop des jaars had zij het verlies te betreuren van een barer leden, den heer O. Mortier, in wiens plaats in November gekozen werd eu zitting nam de heer II. M. Kloppers. hare donkere oogen op haar moeder vestigde. «Over de kunstschatten in het Vatikaan te Romeop dit veld kon ik hem niet volgen." «Heeft hij dat gezien Is hij in Rome geweest?" antwoordde de schoone vrouw verrast. „Neen, maar hij hoopte er eenmaal te zullen komen." «Dan moet hij vermogend zijn. Als we maar wisten, wie hij is en vau waar hij komt „Dat kan men immers schielijk gewaar worden «Ik vraag de kelloers niet gaarne ze zouden te veel hun nieuwsgierigen neus in eens anders zaken steken 1" zeide me vrouw Blote met een afwijzend gebaar. „De jonge heer logeert dicht bij ons; dat is alles wat ik tot dusver veruomen heb. Het overige zou Lina met geringe moeite kil mien gewaar worden maar ik zie er tegen op, haar daarmede te belasten." „En waarom verlangt ge dit alles te weten vroeg het meisje op een toon, die Omtrent de werkzaamheden der Kamer stippen wij aan dat zij in behande ling nam het wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent, de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, met het verzoek het ontwerp zooals het ingediend is, niet aan te nemen. Zij besloot een door den gemeenteraad, opnieuw aan de Tweede Kamer gericht adres betrekkelijk de Marinesluis en haven, te steunen. De Kamer wendde zich naar aanleiding vau eeuige haar van bevoegde zijde ge geven wenken bij circulaire tot ongeveer 180 personen, bij haar bekend als expor teurs» van geslacht vee naar Engeland, daarbij de wenschelijkheid betoogende der uitbreiding der exportslachterijen en met uiteenzetting der gunstige gelegenheid die Vlissingen daartoe aaubiedt. Vau onderscheidene zijden werden hierop nadere inlichtingen gevraagd, en hoewel hare pogingen tot dusver nog niet volkomen zijn geslaagd, bestaat er eeuige hoop, dat hare bemoeiingen eerlang, door de op richting van nieuwe exportslachterijen, met gunstig gevolg zullen worden bekroond. Voorts richtte zij andermaal een adres tot de regeering, waarbij aangedrongen werd op eene kortere verbinding met den spoorweg door middel eener brug voorrij en voertuigen. Ook werd door haar aan - gedrongen op betere verlichting langs den toegangsweg naar bet spoorwegstation. Het vooruitzicht bestaat nu dat hierin verbete ring zal komen door toepassing van gas licht. Vervolgens werden nog eenige stukken van minder belangrijken of van geheel huishondelijken aard behandeld. De heer Haffmans schrijft de verplet- tereude nederlaag der liberale partij in België toe aan het zeer uitgebreid kiesrecht dat daar vigeert. Wel heeft men er twee correctieven (het meervoudig kies recht eu het verplicht stemmen), die wij niet hebben. Maar daar staat tegenover dat het kiesrecht in Belgie veel meer heeft van het algemeen kiesrecht dan het onze. De heer Haffmans is hier van een ander gevoelen dan de geslagenen in België, die beweren dat bun nederlaag grootendeels het gevolg is van die correctieven en daarom op het invoeren van evenredige vertegenwoordiging aandringen. Hij voorspelt verder dat naar alle waar schijnlijkheid bij de verkiezingen in 1897 de liberalen de kinderen der rekening zullen worden. En ze hebben dat volgens hem dubbel en dwars verdiend door hun baas spelen eu hun liefhebberijen, waarmede zij de natie lang genoeg gekweld hebben. De bedenking echter dat in hun plaats zullen komen radicalen en sociaal-democraten, jaagt hem geen schrik aan. Hij troost zich met de gedachte, dat er minder sociaal-democraten iu het parlement zullen komen, dan er liberalen uitgaan. Maar bovendien zijn sociaal-democraten (de schrijver bedoelt zeker zoolang zij in de minderheid zijn) minder gevaarlijk dan de bevreemding te kennen gaf. «Waarom, kind? Zoo geheel onverschil lig kan het mij immers niet zijn, met wien wij dagelijks aan één disch zijn gezeten, eu dit zooveel te minder, wanneer de be doelde u opvallend oplettendheden betoont." „Opvallend? Dat heb ik niet gevonden." „Kind, ik zie op dit punt scherper dan gij," vervolgde de moeder op schertsenden toon „mij is de bijzondere vriendelijkheid des jongelings aanstonds in bet oog geloo- peu. Zooals gezegd is wist men, dat hij van goede familie en een vermogend man is, dan ware niets tegen hern aan te mer ken „Maar liefste mama, dat luidt immers als een huwelijksplan 1" viel Bella haar verbaasd in de rede. „En ligt zulk een plan dan geheel bui ten het bereik der mogelijkheid? Gij zijt 18 jaarop uw leeftijd was ik reeds een jonge vrouw, en ik heb het nimmer be rouwd, dat ik zoo vroeg in den echt trad. Uw vader was een met veel vernuft be gaafd mau hij onthield mij niets, wat mij liberalen Tegen hen keeren zich immers allen, die op maatschappelijke orde gesteld zijn, en dan zien wij de simpers komen. Wij weten reeds dat de door hem voor spelde val der liberalen hem voornamelijk genoegen doet omdat er dan kans is dat op de banken der volksvertegenwoordigers eene groote protectionistische meerderheid zal zetelen. De vraag is maar of de heer Haffmans oud genoeg zal worden om zijne profetiën verwezenlijkt te zien. Verkiezingen onder een oud of nieuw stelsel toch hebben wel eens meer de knapste berekeningen tot schande gemaakt. Het is bekend dat de nieuwe kieswet eigenlijk aan weinigen voldoet, het minst van allen zeker aan de vooruitstrevenden, eu de vraag reeds gesteld werd of nu niet een nieuwe beweging behoort op touw gesteld te worden om eene vrijzinniger kieswet te verkrijgen? Waar echter de on dervinding reeds herbaalde malen leerde dat ons volk voor zulk eene beweging niet wakker te krijgen is, is het begrijpelijk dat men dit middel dan het liefst, om zich niet belachelijk te maken, maar stil laat rusten. De heer Treub heeft nu in het Sociaal Weekblad deze vraag behandeld eu verklaard dat van eene agitatie ter beko ming van eene verbeterde kieswet geen heil te wachten is. Hij doet dit met deze woorden Al ligt de kieswet nog zoo vastgesjord aan de losplaats harer duffe lading, zij heeft thans noch vergaan, noch stormschade meer te duch ten en is in veilige haven wachtende totdat de statige sleepboot, die haar binengaats te bestemder plaatse moet brengen, hare machine van vijftig mannenkracht zal in werking stellen. Hoe weinig de lading aan verreweg de meesten ook moge in den smaak vallen al is zij voor den een te beduimeld, voor een ander te (lauw, voor een derde te sterk, wij hebben haar een maal binnengekregen en zullen het ter voorshands mee moeten doen. Voor het ondernemen van een nieuwe reis tot het halen van frissch'er en smakelijker waar, is vooreerst geen voldoende bemanning te krijgen; zelfs de meest bevaren zeelieden worden bij het denkbeeld van eene repetitie der pas volbrachte reis al zeeziek. In den laatsten tijd zijn over het Mann- licher geweer in het buitenland veel klach ten aangeheven. Aangezien onze Kamers voor de aanschaffing van dat geweer 9 milli oen hebben toegestaan, is het zeker van veel belang te weten of die klachten grond heb ben De L Koer. heeft onderzoek in die zaak gedaan en beweert nu volkomen gerechtigd te zijn bet volgende te kunnen zeggen, wat niet pleit voor het geweer, dat aan 's lands vertegenwoordigers als een onovertrefbaar wapen werd aangeprezen Eerstens wordt er geklaagd over de onvol doende afwerking van het wapen, die veel, zoo niet alles te wenschen overlaat. Dan deed zich het geval voor, dat verschillende patroonhou ders niet in het magazijn pasten. Andere dier houders klemden, en konden, eenmaal in het magazijn gebracht, niet verwijderd worden. Ook deden zich gevallen voor, dat de kogel niet in den loop gebracht kon 'worden. Nu hebben er nog maar gewone exercitiën met het geweer plaats gehad. "Wat zal het nu zijn bij de vnuroefeningen, wat in den oorlog genoegen kon verschaffende dwaasheden der jaloezie waren hem vreemd, eu onze middelen veroorloofden ons, op grooten voet te leven en in uitgelezen gezelschap pen een aanzienlijke positie iu te nemen. Zoo is het gebleven tot den dood van uw braven vadereu wat hebben wij sedert gehad „Welnu, mijns inziens mogen wij ons niet beklagen, mamain den winter heb ben wij een aangenamen gezelschapskring, onze loge in den schouwburg, bals en concerten, in den zomer reizen wij «Dat alles moge u voldoende zijn, omdat gij juist niet weet, hoe geheel anders het leven zich voordoet, wanneer meD het, aan de zijde van een geliefden gade, door schrijdt I" zuchtte mevrouw Blote, zonder de schaduw van wrevel te bemerken, die zich vluchtig op het aangezicht harer dochter afteekende. «Een alleenstaande dame moet angstig op haar vlekkeloozeu goeden naam bedacht zijnvoetstap voor voetstap wordt zij gadegeslagen zij moet zich menig genoegen ontzeggen, waarvan

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1