üïtïëïT. HEILS, iiiiBiikomst, Jniversel s ij, d lileisje >LAND. cl n u lekermis ister stbode o cl e, van VRIJDAG 17 JULI 189(1, No. 83. Gemengd seuvfs. Laatste Berichten. GEN. a. s geleiJ door I België, met groot Belgisch lü eu 25 ct. Denreu De Officieren. W. A KEIJN. St. Jacobstraat. 'a linen hil (ompany, issingen: Prijscourant, gratis h aan voor het bezorI I E N, op Beurspolis iboedelsKoopmun&goc Rivier- en Zeef runs-1 BiflrWade, D. 3 CACHELKOLBN, POT JE WIJD. wijlen- Z. M. de.nl lachte begunstigers I is geplaatst tegen- wed SCHIFFJ5R, op I it steeds voort met| ïdsche- en Brus- Poffertjes, mot en ruim voorzien van I lere Verversehin oon met een druk Dienaar, MITS. n hij tijds aan huis| magazijn De Ma- Zie Etalage. 7 Eli VERSCHIN- DAALHUI.IZEN Restaurant. naar met 4 kiu- tijd, liefst uit den iu dezer courant. 13 jaren. Adres. izin, liefst uit den voegen Verlengde raat, vraagt ter- I F, IV ft T. Ilid delburg v v. vni. 4.50 (alleen 9.30, II.— 11,45. 8. .10, 10.15. 415, 5.55, 7.45, 9.15. Zeilmarkt V/issingen 6.53, 8.46, 10.15 7.60, 9.30, 10.20 1.88, 5.15. 7.—. ndlcnst. .30. 7.-. 7 50.8 2JJ 10 40. II.— ll.SJ 2.20. 2.40. 3.- .10, 7.2 1. 7.45, 8 26 6 50 7.20. 8.—, 8 5" 10.60. li.10. I I 80 .10. 2.80. 2.50, 8-1" 40, 6,-. 6,50 7.5» BEHOORENDE BIJ DE (Telephoonnummer 10) Kerk- en Schoolnieuws Ev, Luth. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. F. B. Granpré Molière, te Woirden. Ger. Kerken. Beroepen te Biezelinge ds. J. Dijk, te Oud-Loosdrechtte Oppenhuizen, ds. S. de Jager, te Serooskerke. Blijkens door ons gedane informatiën is op de jl. Dinsdag gehouden vergadering van manslidmaten der Geref. kerk (Peperdijk) alhier de wen schel ij kheid uitgesproken tot uitbreiding van deze kerk, daar aan de aanvraag van zitplaatsen niet meer kan worden voldaan. In overeenstemming met eene motie van Ds. J. Hulsebos, die met bijna algemeene stemmen werd aangenomen werd, werd besloten, dat, mocht men tot eene uitbreiding overgaan, deze niet moet bestaan in het vergrooten van het tegenwoordige kerkgebouw, maar in het ver krijgen aldaar ter plaatse van een nieuw kerk gebouw. Het Schoolblad deelt mede dat de voor dracht van een hoofd der school te Bloemen- daal uit een vol dozijn bestaat tn dan nog wel alphabetisch. Wat heeft de gemeenteraad aan zulk eene voorlichting Gymnasium te Middelburg, Bij het eerste toelatingsexamen, gehouden 8 •Juli, zijn tot de eerste klasse toegelaten H. G. Hammacker, B. de Ligt, A. A. Scharp de Visser en J. Chr. K. Vermaes afgewezen 3. De overgangsexamens zijn gehouden 11, 13 en 14 Juli. Bevorderd zijn tot de zesde klasse afd. a. H. de Brauw, H. Dooreubos, W. H. A. Scholte, A. Chr. van Trigt, W. A. Wasch, afd. b. Th. W. Polet; zich teruggetrokken 2, afgewezen 2 tot de vijfde R. Bylsma, J. 0. Broeke- ma, K. den Hollander, J. N, Japikse, H. W. Borgerhoif Mulder, A. J. A. Scholte en F. A. Visserzich teruggetrokken éen, voorwaardelijk bevorderd twee toi Ie vierde: W. J. Jansen, B. M. de Jonge van Ellemeet, Th, J. Koning, J. la Brand, H. F. Lantsheer, W. A. J. Snouck Hurgronje en R. van Woelderen tot de derdeJ. J. Boiisson, J. C. W. N. de Bruijn, A. M. Fak Brouwer, K. J. Frederiks, B. Meijer, H. J. van Noppen, W. I. Opstelten, B. J. Rijnders, B. ter Haar Romeny, A. Schip pers, J. P. Scholte en J. J. de Waalafgewezen éenen tot de tweede J. Bolle, J. A. Fokker, J. J. W. Harent en J. Heijse zich teruggetrokken éen, afgewezen drie. MiddCt.) Door burgemeester en wethouders van Am sterdam is aan den gemeenteraad tot onmiddelijk ontslag voorgedragen M. den Hartog, derde onder wijzer aldaa?-, op grond dat deze twee hoofden van openbare lagere scholen wegens bet vervullen van hun door B. en W. krachtens wettelijke bepalingen opgedragen ambtelijke werkzaamhe den in het openbaar heeft beleedigd. Bij den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond is thans het tienduizendste lid in geschreven. Er zijn wel bonden in ons land, die op zulk een respectabel ledental niet kunnen wijzen. Eergisteren is bij het baden in zee te IJmuiden verdronken een jeugdig korporaal van de aldaar in garnizoen liggende pautserfort-ar- tillerie. Te Amsterdam is door het omvallen eener petroleumlamp brand ontstaan in een kruide nierswinkel in de Elandstraat. Het benedenhuis brandde geheel uit. De bewoners konden zich nog bijtijds redden Te Rhenen heeft de heer M. W. van de Waal onder vele blijken van sympathie zijner stadgenooten zijn honderdsten jaardag gevierd. Hij is nog in het bezit van 1 kinderen, 25 kleinkindereu en 16 achterklein kinderen. Voor ziju leeftijd is hij nog bijzonder gezond en bijna in het volle bezit zijner zintui gen. In de zaak van den moord te Alblasser- •lam wordt gemeld dat de geredde Maregje ge heel hersteld blijkt te zijn. Grasmaaiers hebben te Alblasserdam het ge rucht verspreid, dat op den dag van het onge val, omstreeks 4 uur, een man van de Alblas- serdamsche zijde de rivier de Noord is overge zwommen naar de steenplaats onder Hendrik Ido-Ambacht. Gisteren sloeg de bliksem in een schoor steen van een smederij te Lienden. De schade bepaalde zich tot het verbrijzelen van een paar pannen. Te Deventer in de voorstad brand en eenige hooibergen af. Te Venend aal sloeg de bliksem in een huis, dat bijna geheel ^brandde. Behalve van deze wordt nog van verschillende branden melding gemaakt, die door den bliksem ontstaan zijn. De drie en zeven tigjarige weduwe B. te Numansdorp verdronk zien gisteren. Het leven schijnt haar een last geweest te zijn. Zij had haar doodshemd vooraf klaar gelegd. In de Beemster viel een man. die een groot gezin hee'ft, van een hooiwagen eu was oumiddellijk dood. Aan de kaarsenfabriek ))Apollo« te Schie dam is door de 2oO staaksters het werk her vat, in de hoop, aldus wordt bericht, dat haar grieven geleidelijk zullen opgelost worden. Met op die manier werk te staken, komt men niet ver. De Scliied. Gt. deelt omtrent de door deze fabriek behaalde winsten mede eene op gave van de percenten aan de aandeelhouders van 18781890 uitgekeerd, waaruit blijkt dat dit gemiddeld 12 pet. 's jaars was. In 1890 was het 35 pet.. Men kan hieruit nagaan of de fabriek in staat is looasverhooging te geven. Door molenaarsknechts aldaar is onder leiding van de bootwerkers De Jonge en De Heer eene vergadering gehouden waarin besloten werd op loonsverhooging bij de patroons aan te dringen. Bij den wedstrijd om den Grand Prix te Parijs is onze Jaap Eden ongelukkig geweest. Zijn zadel verschoof op het oogenblik dat hij de grootste kracht moest uitoefenen. Wel ongeluk kig, want Jaap is anders gewoon tot het einde vol te houden. De vier officieren, die een inspecteur van politie te Amsterdam mishandelden, beweren dat zij niet wisten, dat zij meteen dergelijken amb tenaar te doen hadden. Zij brengen dit feit als verzachtende omstandigheid aan. Te Maarsen beging ei p?rsoon de dollig- heid om met een zijner kameraads eene wed denschap aan te gaan om een goede hoeveelheid sterken drank op te drinken. Hij won wel de weddenschap, maar stierf eenige oogenbliken later aan de gevolgen zijner zuip::ij. Te Zevenhuizen is een arb:i Ier a.m de g volgen van een zonnesteek overleden. Te Deil speelde een zevenjarig kind met een pistool in een on bewaakt oogenblik en echoot zich dood. Men moet het zoo nauw niet nemen bij de verkiezingen, heeft eenmaal een beroemd Ne derlander gezegd. Het Hdbl. van Antwerpen schijnt deze leer volkomen toegedaan te zijn. Voor de laatste verkiezing gaf het den volgen den raad aan de kiezers zijner richting: komen er kennissen die u vragen voor dezen of genen van de geuzenüjst te stemmen zegt dan maar »Ik zal het doen Maar als gij voor de stem bus staat, zegt dan »Neen nooit zal ik het doen Niemand kan weten hoe gij stemt. Te Rotterdam is een man, die de liefheb berij heeft eene collectie van honden aan te leg gen. Op het oogenblik bezit hij twintig exem plaren. die in zijn huis soms een concert geven, waarbij men doof zou worden. Voor den man schijnt dit echter een bijzonder muzikaal genot te zijn. Natuurlijk is de nabijneil van zulk een hondenamateur niet aangenaam voor de buren die naar wij vermoeden, wel bij de bevoegde macht protest zullen aauteekenen tegen deze fortissimo muziek. B.. is op een deftig diner genoodigd. Last van de warmte hebbende, veegt hij zich het van zweet gudsende voorhoofd af en zegt, zich tot zijne gastvrouw wendende Ditmaal kunnen wij ons beroemen let terlijk het voorschrift van het Evangelie op te volgen waar dit zegt «Gij zult uw brood in liet zweet uws aanschijns eten. a Een ieder weet, hoe het iu onze dagen toegaat bij de verkiezing van gemeentebesturen hoe het in vroegeren tijd soms was, leert het volgende In het gedicht van Gijsbert Japiks, Friesche Tjerne, verhaalt een stemgerechtigde Friesche boer wat hem wedervaren was, toea hij des Zaterdags in de' stad kwam, om zijn stem uit te brengen vooreenen nieuwen grietmin. «Liatst" zoo zegt hij, «toen onze grietman dool was, wat ging het daar Zaterdags op een eten en op een drinken Overal, waar ik maar liep of stond, daar was er dadelijk een, die mij al van verre in het oog kreeg. Als ik door de stad ging, dan was 't haast op iederen hoek van eene straat «Huisman, vriend! kom binnen; hoor eens, hoor eens, Tjerne, een woerdje broer, een woord je wel, wat loop je hard, je zoult je beeueu breken, de straat is nat en glad, kom liever binnen er staat bier, ham en tabak klaar," Daar moest ik dan aan het eten, en dat alweer en weer aan, zoolang, tot ik niet meer kon laden." Ieder candidaat gaf in eenige herbergen vrij gelag aan de kiezers, en wie weet of niet menig een gekozen is, omdat hij krachtiger bier eü vetter ham had ten beste gegeven dan zijn mededinger. De pianist Cammillo Bancia te Milaan heeft 42 uren achter elkander piano gespeeld. Er wordt niet gezegd dat er menschen gevonden werden, die ook 42 uren lang bleven luisteren. Waarschijnlijk zullen zij elkander wel eens afgelost hebben. Er zijn diersoorten, die niet zoo licht van de aarde zullen verdwijnen. De bloedzuigers en spinnen o.a. leggen elk 107 eieren.de vlieg 144, de schildpad 10ü0, de kikvorsc'a 1000, de witte garnaal 6000. De liefhebbers van visschen kunnen ook ge rust zijn, want een snoek van 100 gram geeft 9,943 eieren, de spiering van 25 centimeter 35,141, de haring legt 36,000 eieren, de karper 342,000, de zeelt 333,000, de tong 1,000,000 de voorn 1,130,000, de bot- 1,317,000, de steur 3,000,000, de kabeljauw ruim 9 millioen. Ofschoon de kreeften minder vruchtbaar zijn, doen zij toch haar best om haar geslacht in stand te houden. Naar sommige natuuronder zoekers beweren, legt zij 12 000 eieren, volgens andere 21.000, Een uitzet van kleinigheden. Het uitzet van prinses Maud, dochter van den prins van Wales, die dezer dagen in 't huwelijk zal treden met een Deenschen prins, bevat niet minder dan 500 paar lakens, twaalf dozijn dag- en nacht hemden, 1000 zakdoeken van zijdeen 1500 van Hollandsch linnen, 200 dozijn servetten, dertig Indische shawls, zestig Schotsche plaids, vijftig hoeden, twintig dozijn paar schoenen van allerlei soort, vijftig moffen, vijftien mantels van bont, 1000 kussensloopen, twaalf dozijn paar zijden en twaalf dozijn garen kousen, driehonderd paar handschoenen enz. Uit Maintz en Hamburg kwamen berich ten omtrent verscheidene soldaten, die bij het marcheeren onder een gloeiende hitte door een zonnesteek getroffen werden. Het einde der wereld zal volgens eene voorspelling reeds het volgende jaar daar zijn. In 1897 zal eene komeet ons planetenstelsel bezoeken. Het zal dezelfde zijn, die ons op haar doortocht in 1868, 1874 en 1880 begroette. Maar ditmaal zal zij zoo dicht bij de aarde ko men dat het dierlijk- en plantenleven zal vernietigd worden. Hopen wij dat men tegen dien tijd de kunst om luchtballons te besturen hebbe uitgevonden, wij kunnen dan naar een ander en veiliger deel van het heelal de wijk nemen. FRANKRIJK. Op Felix Faure, den president der republiek, is den 14en dezer een aanslag op zijn leven gedaan. Toen hij dien dag, in een daumont gezeten, zich naar het terrein van de wapenschouwing begaf, loste een man, een veer- tigjariger naar het scheen en vrij goed gekleed, die zich bij een boom op den weg tusschen den waterval en den molen had opgesteld, twee. schoten in de richting van Faure. De verwoede menigte wierp zich op hem en de politie nam hem dadelijk gevaugen. Hij heet Francois, is klerk en woont in de rue Cléry. Hij is dezelfde die onlangs de Kamer in rep en roer bracht door met papieren te gooien. Volgens zijne be wering schoot hij met los kruit en was het zijn doei alleen de aandacht te trekken. Hiermede strijdt echter het feit dat zijne revolver nog drie patronen bevatte. De president zelf was on gedeerd. ITALIË. Het heeft, naar 'tschijnt, Di Rudini niet veel moeite gekost een nieuw kabinet bijeen te krijgen. Hij treedt zelf op aan het hoofd van dit kabinet, waarin hij ook de betrekking van minister van binnenlandsche zaken vervult en zich ook voorloopig met het beheer der buitenl. zaken belast heeft. DUITSOHLAND. De Bondsraad heeft het Burgerlijk Wetboek aangenomen en daardoor haar zegel gehecht aan het streven om de eenheid der wetgeving in het groote Duitsche rijk te verzekeren, en de margarinewet, die een paar draconische bepalingen bevatte, verworpen. BELGIE. De bij de stembus verslagen libe ralen troosten zich met de berekening dat het ministerie eigenlijk zedelijk verslagen is, daar het zich alleen kan staande houden door hun steun bij de verkiezingen. Dat vele liberalen hun stem aan clericale candidaten schonken uit vrees voor het socialistisch spook, is een feit, maar tevens een zeer schrale troost. Groote vreugde heerscht bij de Antwerpscbe liberalen nu de regeering, na zeer lang talmen, de benoeming van Jan van Rijswijk tot burge meester vau Antwerpen bekrachtigd heeft. Het feit, dat Van Rijswijk bij de laatsti^verkiezing eene overgroote meerderheid van stemmen in de stad zelve verkreeg, schijnt op dit besluit wel van invloed geweest te zijn. De liberalen vierden deze tijding met het uitsteken der vlag gen, terwijl voor eenige koffiehuizen lampions en transparanten werden opgehangen. TURKIJE. Uit Chania op Kreta meldt de Times weder ernstig nieuws. Het moord- en brandwerk gaat daar nog zijn gang. Vier Turksche dorpen werden in den asch gelegd. Bij een gevecht onder het volk dicht bij het Engelsche consulaat werden twee menschen gedood, en een hoop Turken vloog daarop de christelijke wijken in, natuurlijk met geene goede bedoelingen, maar werd gelukkig tegen gehouden. De volksvertegenwoordigers van Kreta hebben reeds een eerste bijeenkomst gehad met de door de Turksche regeering daartoe benoemde autoriteiten. Het begin was reeds stormachtig. Het lezen van het oproepingsbesluit in de Turksche taal werd met protest begroet door de christenafgevaardigden, die daarop schorsing vroegen om zich te beraden of zij afzonderlijk of in gezelschap van de Turken zouden ver gaderen. Duidt het verslag van deze vergadering op geen vredelievende stemming, het bericht dat door christenen negen matrozen van een vaartuig gedood wtrden. dat een bark met christenen aan boord vervolgde, en later een Turksch schip de kust bombardeerde en verschillende m-snschen doodde, zal de verbitterde stemming tusschen christenen en Turken wel niet verbeteren. Het is de reeds zoo groote vlam met nieuwe olie voeden. BULGARIJE. Omtrent prins Ferdinand en zijne vrouw komen geen gunstige berichten, n.l. dat de prins in zijn land geheel onpopulair is geworden en het einde zijner regeering spoedig daar zal zijn. Van zijne vrouw wordt gezegd dat het gebeurde met haar zoontje Boreas haar zulk een schok heeft gegeven, dat zij spoedig aan een gebroken hart zal sterven. AFRIKA. Er gaat een gerucht, trouwens niet voor de eerste maal, dat Portugal de Delagoa- baai met aangrenzend gebied aan Engeland zou hebben verkocht, maar tevens ook, dat sommige betrokken mogendheden aan Portugal zouden beduid hebben dat zij zich tegen dien verkoop zouden verzetten. Zeker is het iti ieder geval dat het Engeland heel wat ponden waard zou zijn om dezen sleutel tot de Transvaal in zijn bezit te hebben. Men verwacht een aanval op Salisbury door de Matabilen,die rumoerig blijven en nog onlangs door het vermoorden van 16 blanken in Hart ley laager getoond hebben dat zij nog volstrekt niet denken zich te onderwerpen. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 16 Juli 4,54 Vrijdag 17 v 5.55 Eerste Kwart. Zaterdag 18 6,48 Zondag 19 7,53 Maandag 20 ,f 9, 5 Dinsdag 21 10, 4 Woensdag 22 u 11,10 Donderdag 23 12,11 Per Telegraaf. '8 GRAVENHAGE. Een officieel bericht uit Atjeh van heden luidt. Eergisteren werd eene excursie uit Lamjong over Toengkoeb Kroeng- Gloempang naar Lampermai gedaan, bevolking rustig tot Kroeng-Gloempang. Aldaar eene bende bevochten, gesneuveld een en gewond 6 militai ren beneden den rang van officier. Een driester optredeo van Oemar's be iden noodzaakte kolo nel Stemfoort gisteren een bataljon 07er een paar punten verdeeld achter te laten in de 4 en 6 Moekims tot verzekering van de rust. RECHTSZAKEN. Ter terechtzitting van de arrond.-recht bank te Rotterdam is gisteren ten verzoeke van de naamlooze vennootschap Norddeutsche Lloyd gevestigd te Bremen, verkocht het Britsche stoomschip «Crathiecc voor de som van 18,000. Verkoopingen en Aanbestedingen. Op Vrijdag 7 Augustus zal aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg worden aanbesteed, het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor Ter Neuzen# Raming f 11.470.

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1