i t VLISSMGSCBE COIIMNT. tien. ANTELS, ATELIER Vrijdag 3 Juli 1896. 34ste Jaargan g. 'ING. Meid ode. C LOTH 1 LD 8. No. 77. van ilen wor- ;egeven. Gemeentebestuur. SCHIETOEFENINGEN. Binnenland. i cent p. dozijn 1.50 rAN er stuk. tuk. ..GE. JOOP n- en Sport ief mij art i- ij k is. ■rnimd, ELDOORN. ANSKN, del- es Heils, ia den Beers. is steeds alle aardigen van rootten, als e- en Album itané.) PRINS. ezer Courant. Jong, St. Ja- Juli NST. lelburg v. v. 4.60 (alleen op 30, 1 1.—, 11,45, 10.15. 5.65, 7.45. 9.15, ar kt Vlissingen U, 8 45, LoJ6 .50, 9.20, 10.20 I 5.15.7.—.8,33. cimt. 7,—. 7 50, 8.20 0. II.—. 11.20 2.40. 3.— 3.20 7.2) 7.45,8.20 7,20, 8.—, 8.30 0. 11.10, 11.30 2.30. 2.60, 8.10 1.-. 6.50 7.30 BUSBAli: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 G E V B K F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PB IJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels J 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DATJHE Co., te Parijs. Vcrwchtjnf I»lii/»da<f-, Donderdag en Znfcrdng-.avond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de mededeeling van den Commissa ris der Koningin in Zeeland d.tl. 29 Juni 1896; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op 7 Juli a. s., en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen zullen gehouden worden van bet fort te IJmuiden. Dat de driehoek, welke als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en twee ten anker liggende zeil vaar tuigen, een roode vlag aan den mast voerende. De afstahd van deze schepen tot het fort be draagt ongeveer 8000 M., terwijl zij ongeveer 6800 M. van elkaar verwijderd zijn. Deze driehoek wordt nader bepaald door twee andere ten anker liggende zeil vaartuigen, mede een roode vlag aan den mast voerende, liggende op ongeveer 4500 M. van het fort Een of twee stoombooten zullen op de dagen, dat er gevuurd wordt, voor zoover mogelijk, waarschuwen en des gewenscht hulp verleenen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van liet fort een roode vlag waaien van minstens óén uur vóór den- aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Vlissingen, 1 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTÏÏENIÜS. Met de volgende woorden levert de Stan daard critiek op de vage leus, door den Boerenbond thans aangenomen. De oprichters van den Boerenbond hebben ten slotte dan toch ingezien, dat hun dus ge naamd Christelijke standpunt onhoudbaar was. «Christelijke Belijdenis# moet óf kerlcelyk wor den genomen, en kerkelijk kan Gereformeerd en Roomsch ook in geen Boerenbond saam werken, óf het wordt mei-kerkelijk bedoeld, en dan is het een deur waardoor ieder binnenkomt die wil. Thans heeft men dat «Christelijke" dan ook laten glippen, en er voor in de plaats ge steld, dat leden van den Bond kunnen zijn allen «die zich niet hebben uitgesproken tegen God, Eigendom en familie.Doch ook hiermee is men niet waar men wezen wil. Kant's trilogie ))God, Deugd en Onsterfelijkheids was ook wel mat en dor, maar vormde ten minste een eenheid van gedachte. Maar wat is «God, Eigendom en Familie Wat anders dan een vage combinatie van drie geheel heterogene denkbeelden. Lid zal kunnen FEUILLETON. Bewerkt door A MO. 75) Nu, ik geloof, dat mejuffrouw Rissler tegenwoordig niet het geringste op u aan te merken zal hebben,» zeide Victoire om hem aan te moedigen, en haar echtgenoot voegde er bij »Weet ge wat, Crambard Adèle is een verstandig meisjezij wenscht niets liever Jan het tooneel met zijn bedriegelijken schijn vaarwel te zeggen, wanneer zij een Jegelijken man vindt, die haar een eigen haard kan aanbieden, en dien zij kan liefhebben. Wanneer ge dus meent, dat zij u niet ongenegen is, ga er dan gerust op af en doe aanzoek om haar hand. Op mijn woord, zij zal geen »neeu" zeggen!" In den verderen loop van het gesprek vroeg Crambard met helangstelling naar Jen heer de Vraius. Hugo kon hem me- worden wie, al gelooft hij niet in God, nooit betrapt is op een spreken tegen God. Tegen welken God Tegen den Drieëenigen God Tegen den Deistischen God Tegen den Pantheïstisohen God van Hegel Tegen den »Alvader» der Modernen Tegen God, die als de jidée van het Oneindige« wordt geëerd Niemand die het u zeggen kan. Daarnaast- komt nu het woord nEigendomn staan, niet als godsdienstige belijdenis, maar als uitdrukking van de oeconomiscke theorie, dat persoonlijke eigendom niet moet worden afge schaft. Hiermee echter sluit ge alleen de Col- lectivisten uit, en laat toe de voorstanders van elke andere theorie, ook al leidt ze er toe, om onder den schijn van eigendom de beschikking over het eigendom feitelijk te vernietigen. En bij dat vage denkbeeld van y>God<i, en die nauw grijpbare oeconomische theorie van Deigendoma, komt dan in de derde plaats het tooverwoord Familie. »Voor het huwelijke: zou nog iets beduid heb ben, want dan sloot ge ten minste het stelsel van »vrije liefde, uit. Desnoods ook instand houding van het huisgezin. Maar wat zegt, nu niet in Frankrijk, maar hier, te plattelande, en onder boeren familie 1 Bedoeld is toch niet, dat men oomes en tan tes heeft, noch ook dat men zijn arme familie leden onderhouden moet? En toch, ten platten- lande wordt de familie altoos als luiten het ge zin gedacht. Dat het in Atjeh nog allesbehalve vrede ia en de Atjehers taaier zijn dan vermoed werd, blijkt weder uit het volgende regee- ringstelegram uit Indië. „Generaal Vetter vertrok Zondag. Eergisteren naar Rahat en Sibreh. Ver rast benting Anak Galoeng, waarbinnen mêlée ontstond, waarbij vijand 112 dooden achterliet. Teugkoe Mat Amin gesneuveld genoemd. BentiDg Sibreh genomen, streek getuchtigdweinig tegenstand meer. Ge sneuveld negen militairen beneden den rang van officier. Gewond vier officieren en 35 militairen beneden dien rang, onder welke 28 inlandsche." De »N. R. Ct." meldt dat onze troepen naar Praja oprukken om de opstokers te arresteeren. Bij de krijgsverrichtingen op den Tsm^- den Pinksterdag, werd de sergeant D.,Jr P. Bootsma, van de koloniale reserve, zoo zwaar gewond, dat hij daaraan den vol genden dag overleed. Eerst eergisteren moes ten de ouders te Nijmegen, door een schrij ven van pastoor Verbraak, in Atjeh, die treurige tijding vernemen, zoodat men van dedeeleD, dat hij nog steeds in Engeland vertoefde en daar zou blijven, totdat het echtscheidingsproces van mevrouw Sauve- terre was afgedaandit zou echter niet lang meer duren. lienri en Clothilde waren het spoedig met elkaar eens geworden. Henri de Vrains had besloten na ziju huwelijk niet iu Frank rijk te blijven, doch naar Amerika terug te keereu, om alle pijnlijke herinneringen te ontgaan, en zich claar een werkkring te scheppen. Clothilde was bereid hem te volgen en vond ook goed, dat Heuri tot aan den afloop van het proces niet te Parijs bleef, doch tot dien tijd een studie reis door Engeland maakte, om daar de nijverheidstoestanden te leeren kennen. Zijn zwager had hem voorloopig de mid delen daartoe verstrekt en was recht ver heugd uit Henri's brieven te zien, hoe ernstig hij zijn taak opvatte. Hugo en Victoire hadden Clothilde op hartelijke wijze aangeboden bij hen te komen inwonen, totdat zij met Henri naar Amerika zon vertrekkendoch zij had er de voorkeur aan gegeven, met Prudence in de straat Rociiebrune te blijven. Zij had de naai- en breischoolovergenomen en was voor nemens bij haar vertrek huis en school iu vollen eigendom af te stian aan haar trouwe Regeeriugswege weer in gebreke is geble ven daarvan bericht te zenden. De N. R. Ct. heeft bericht ontvangen, iat de ritmeester De Lanny niet gewond zou zijn. Het stoffelijk overschot van prins Willem George Frederik van Nassau wordt Vrijdag morgen te 10 uren 43 per Staatsspoor uit Padua in Pen Haag, verwacht. Onmiddel lijk zal het vervoer verder geschieden per extra-trein naar Delft, waar de plechtige bijzetting volgens het bepaalde program zal plaats hebben liet uur van aankomst te Delft zal vermoedelijk zijn ruim half twaalf. De Maasbode beweert dat het stoffelijk overschot van den prins van OraDje slechts bestaat uit een bekkeneel, een stuk eener ifhersenpan en eenige beensplinters. Ook zou men volgens het blad te Padua zelf aan de echtheid twijfelen. Dat de loonen voor werklieden in Trans vaal, mits deze bekwaam zijn in hun vak balfwasjes kan men daar niet gebruiken zeer hoog zijn, blijkt daaruit dat hetweek- loon voor metselaars is (16 5. 72; voor timmerlieden /6U k ƒ66; voor smeden ƒ48 k 60 ververs 48 h ƒ54. Gemiddeld wordt 48 tot 51 uren in de week gewerkt. Tegenover deze hooge loonen staan ech ter hooge uitgaven. Zoo bedraagt de huis huur voor gehuwde lieden te Johannesburg ƒ84 b ƒ96; te Pretoria 60 h ƒ72, en in de dorpen 36 h 60 per maand. Een vrijgezel betaalt in die plaatsen voor een kosthuis 96 h 60 en voor een gemeu bileerde kamer 36 b ƒ12 per maand. Het wasschen van 12 stuks onderkleeren kost 2,40, en zoo zijn sommige uitgaven naar evenredigheid. Er valt dus nog wel wat over te leggen voor den ouden dag. Met de gezelligheid is het echter treurig gesteld. Het familieleven ontbreekt geheel en al in de groote steden, waar de jacht naar geld hoofdzaak is, en als gevolg daarvan wordt afleiding gezocht in bars en andere drinkhuizen, waar de meeste pen ningen blijven en dus het doel der emigratie verloren gaat. Voor gehuwde lieden zijn de hooge huishuur en de moeilijkheid om eene goede school te vinden een groot bezwaar. Voor flinke boerenjongens, die werken willen, is in Transvaal nog wel plaats te vinden. Het land is er niet duur, zoodat dienstbode, wier toekomst op deze wijze ver zekerd zou zijn. Ook betoonde Victoire even als vroeger haar warme belangstelling in de school en vergat de armen en noodlij denden niet, voor wie zij zoo lang ge zorgd had. De zorg om deze instellingen blijvend te maken had Clothilde met hare rijke geldmiddelen op zich genomen. Zij had de belendende huizen aangekocht en liet die verbouwen tot een bewaarschool voor kinderen van werksters, die gedwon gen zijn hare kindereu gedurende den dag alleen te laten, en tot een ziekenhuis voor arme vrouwen en meisjes Eindelijk kwam de dag, waarop de band werd verbroken, die haar nog aan haar verafschuwden echtgenoot verbond. Zij mocht nu Henri toebehooren. Het huwelijk werd in stilte voltrokken en in kleinen kring gevierd. Na afloop daarvan deden Hugo en Victoire en Berquin het jonge paar uitgeleide tot Havre, waar de stoomer gereed lag, die hen naar de Ver- eenigde Staten zou overvoeren. De berichten, die de vrienden van hem ontvingen, waren gunstig. Henri de Vrains had een fabriek opgericht, die hijzelf be stuurde, en vond alzoo een goeden en voordeeligen werkkring. Clothilde deed daar, evenals vroeger in Frankrijk, veel goed. zij veel gemakkelijker dan in Nederland in het bezit van eene hofstede kunnen ko men, en dan zijn zij, vlijtig werkende, spoe dig geborgen. Zij, die geen geld bezitten, moeten ook hard werken, maar hebben daarvan grooter succes dan in Holland. Voor menschen die in andere beroepen of in den handel willen slagen, is, behalve de noodige energie, het bezit van kapitaal een eerste vereischte. De Engelschen hebben dit op de Hollan ders voor dat ze van de de zeer gunstige toestanden in Transvaal door inbrenging van kapitaal partij weten te trekken, waar door ze thans reeds aan het hoofd staan der tallooze handelshuizen, hotels, enz. Men moet zich echter niet vleien met den waan dat men in Transvaal op IIol- landsche werklieden wacht en, der stamver wantschap gedachtig, hen met open armen zal ontvangen. De voorbeelden van misluk king en daarmede gepaard gaande ellende zijn veel talrijker dan die van welslagen Het vermoedeo werd dezer dagen geuit,, dat dr. Kuyper, op grond van zijne ver klaring van 1894, dat hij alleen voor de Kieswet eene benoeming als Kamerlid zou aannemen, nu zijn ontslag zou nemen. Door de Hollander wordt medegedeeld, dat dr. Kuyper in ieder geval tot de verkiezingen van het volgend jaar zitting blijft nemen. De werking der nieuwe personeele be lasting. Eenige dagen geleden schrijft 't Nieuws namen we kennis van de huurprijzen in eene kleine gemeente, die in de 9e klasse thuis behoort, maar in de 8e is geplaatst. Van de 84 daar aanwezige perceelen zijn er tegenwoordig 18 onbelast, terwijl bij invoering van de nieuwe wet 63 onbelast zullen moeten worden gelaten. Er blijven dan nog 21 belaste over Het diner op Zondag 5 Juli, in het Kur- haus, te Scheveningen, wordt aan Li Huug Tchang van regeeringswege aangeboden. De minister Roëll biedt den gezant Za terdag een diner ten zijnent aan. De gezant vertrekt 8 Juli naar Rotterdam vanwaar hij zijn reis zal voortzetten. Luitenant London, ordonnans-officier, is mede aangewezen voor den dienst bij Li- Hung-Tchang, Li-Hung-Tchang zal den 6en dezer een Van Sanguinet, dien de politie na de bekentenis van Biroulas gezocht had, werd nooit eenig spoor gevonden. De staatsprocureur Sauveterre werd niet tot procureur-generaal bevorderd, maar overge plaatst naar een provinciestad. Het is niet te verwachten, dat hij ooit bevordering zal maken, want hij leeft zeer ongeregeld, maar hij kan onslag nemen, wanneer hij verkiest, daar hij van zijn „welverdiende" vierhon derdduizend francs toch wel kan leven. Mejuffrouw Eugénie Chabot heeft zich getroost over het mislukken harer plan nen Zij trouwde met den zoon van een bankier, die nog rijker was dan haar vader. Het is een mariage de raison de eene partij bemoeit zich zoo weinig mogelijk met de andere. Berquin heeft geen lust om op die manier te trouwen de eenige vrouw, voor wie zijn hart sneller klopte zonder dat zij er iets van vermoedde is reeds lang in Amerika. Hij zal dus vrijgezel blijven, doch dat hindert hem niethij leeft geheel mede in het leven van zijn vriend Hugo de Carolles, wiens talent steeds meer erkend wordt, en in dat van zijn vroegeren cliënt: John Nameless. EINDE.

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1