EL. mG AIL. ons, enz., enz. >len. gQM, en. Ech te c h. Alleen cot Ouflerpedereu .dergoederen 1 Mei ZOON. N« 41. Vrijdag 3 April 1896. 34ste Jaargang. Gemeentebestuur. "bedrijfsbelasting. Binnen iand. LON KANEEL euse oef te nemen bi €Ll2a.iQ3? PRIJZEN. 'ORNUIZEN dikwijls beproefd in weinig waarde te voeren en door Glansstijfsel liet het bijzonder de kaat, mijn firma van mijn volstrekt de voortreffelijk kan men zich ge aad bij de meeste ïipzig. ponstoffen. EDTEN. KATOKN, )PEN. Sport-Troiea. KOUSEN voor ;eren Sokken. en Crème age, Groi'dvjn benFranje S-ordijnkant. fAN DE SANDE. ig extra grove kwaliteit. DOMMISSE. ove KACHEL m EN ZOON. bt. AdresSchel- ïvoer van En- sche HAARD- vensANTHRA- or Vulkachels. >IENKT. ddelburg v y. ?m. 4.50 (alleen ,o[> 9.30, 11.—, 123d 10. 5.55. 6 55,7.1 vra. 5.20 Heen 8 45, 10.15, 1 1.45 6.—,7. —7.50, 8.30 COURANT Uithoofde van het PA.ASOHFEEST wordt de Vlissingsche Courant" Dinsdag a.s. niet gedrukt. P— Afkondiging van een kohier der bedrijfsbe lasting, dienst 1894/96. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, twee door den direc teur der directie belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohieren wegens de be drijfsbelasting, dienst 1895/96 de daarop voorkomende belastingschuldigen worden nitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter lorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden belmoren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 April 1896. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. „De radicale partij", aldus werd onlangs door het Centrum beweerd, „heeft geen eigen vaandel, geen zelfstandig program, zij hinkt op twee gedachten, zij is liberaal en socalistisch tegelijk, een vasal-partij met twee souvereinen.» Deze aanval gaf aan de radicale Volksstem aanleiding eens duidelijk het standpunt harer partij uiteen te zetten, en aangezien wij bevroeden dat nog voor menigeen dat standpunt niet geheel duidelijkisen veleuslechtseen vaagdenkbeeld hebben van hetgeen de radicale partij eigenlijk wil, laten wij hier volgen wat de Volksstem tot toelichting zegtVooreerst verklaart het blad wat onder het woord radicaal (in politieken zin natuurlijk) moet verstaan worden Radioaal wil zeggen: radicaal democratisch, een democratie dus niet beperkt door belangen van kerk, kring, stand of partijradicaal socüud- hervormend, een hervormingsgezindheid alweder niet beperkt door belangen van kerk, kring, stand of partij; radicaal in politiekdat is poli tiek naar moreele beginselen, niet onder den in vloed van de belangen van kerk, coterie, stand of partij. Dat men hiermede niet met een zijner voeten op liberaal terrein staat, behoeft wel geen betoog. Daarna stelt het blad in 't licht wat de radicale partij van de socialistische scheidt en zegt daarvan 't volgende Het radicalisme onderscheidt zich van het socialisme niet door beginsel, maar door taktielc. Beginsel iets anders dan leer of theorie. Beiden radicalisme en socialisme, willen een hervorming der maatschappij tot verheffing der minvermogenden. De radicalen door op den grondslag van de oude maatschappij, bij ingrij pende wijziging der verdeeling van het maat schappelijk inkomen, de ellende te verdrijven de socialisten door de productiemiddelen uit te sluiten van het privaatbezit. Hier is dus een quaestie van taktiek die in engeren zin ook wel mindereigenlijk een van beginsel wordt ge noemd, welke de partijen scheidt. I' li DILI, li I O V GLOTfilLB i. Bewerkt door AMO. 40) Ilij had echter besloten mejuffrouw de Vrains niet eerder iets te zeggen van zijn pogingen tot redding van haar broeder, voor dat hij haar vaststaande feiten kon mededeelen. Waarom zou hij hoop hij haar wekken, die misschien toch niet vervuld werd Onder zulke overpeinzingen wandelde de gewaande Martin Guerre uren lang doelloos in de straten rond, om door die lichaamsbeweging zijn gewone bedaard heid terug te krijgen, en dit gelakte hem eindelijk ook. Het begon reeds avond te worden, toen hij een eenvoudige restau- En deze scheiding is niet steeds even scherp. Het hangt er van af, waar men staat. In vervolg op de berichten omtrent de in Atjeh uitgebroken onlusten, die een zeer ernstig karakter dragen, meldde het Nieuws van den Dag dat de ie luit. der infanterie J. W. C. Vuijk gesneuveld is. ilij was 30 jaar oud en gehuwd. Toekoe Djohan, eigenlijk Toekoe Oemar of Oema, het Atjehsche hoofd, dat van ons af vallig werd en wiens onderwerping, naar 't zich laat aanzien, zware offers zal eischen, heeft op Atjeh een groote rol gespeeld. I In 1882 deed hij reeds een aanval op een transport en hield in 1883 eeue post in- i gesloten. De gouverneur van Atjeh stelde toen zijn schoonvader Toekoe Nanta de voorwaarde, dat Oemar als zijn opvolger zou worden erkend, indien hij zich wilde onderwerpen. Dit geschiedde, en weldra j bewees hij diensten bij de onderhandelin- i gen over de Nisero-quaestie met Penom. Toen hij echter met de Beukoelen naar de Westkust was gezonden om de beman ning van de Nisero af te halen, die ge vangen werd gehouden, overviel hij de sloep, waarmede hij aan land werd gezet en vermoordde de mannen, naar hij beweer de, uit wraak omdat hij aan boord met niet genoeg onderscheiding werd be handeld. Sedert dien tijd deed hij veel kwaad in Groot-Atjeh. In 1886 overviel hij de „Dok Canton", waardoor ons bestuur verplicht was de gevangen bemanning, teu genoegen van Engeland voor 100 000 vrij te koo- pen. Toen echter begon hij weer pogingen te doen om onze vriendschap te winneu, maar het duurde lang eer hij daarin slaagde. In zijn eigen belang trad hij in 1893 op tegen de priesterpartij en ontving daarbij hulp van onze zijde. Het gelukte hem met dien steun de priesterpartij te verdrijven en ai de vijandelijke stellingen ten zuiden van onze liniën in onze macht te brengen. Na deze feiten onderwierp zich Toekoe Oemar en werd als een trouwen bondgenoot aangenomen. Hem werd een vertrouwen geschonken, dat nu gebleken is noodlottig geweest te zijn. Wij weten mi, hetgeen men trouwens reeds lang moest geweten hebben, dat wij met een ver rader te doen hebben, die in schijn onze belangen diende, zoolang hem de noodige rijksdaalders toevloeiden, doch toen die stroom niet meer zoo ruim vloeide, het masker afwierp en onze troepen met de door ons betaalde wapenen en krijgsvoor raad bestrijden zal. Dr. Snouck Hurgronje beschrijft hem als een politiek avonturier, die zich door sluwheid, menschenkennis en tact zooveel invloed wist te verwerven dat hij zich opwerkte tot het machtigste hoofd van de Westkust en zelfs van den pretendent Sul tan waarschijnlijk in dank voor den geldelijken steun den Arabischen titel verkreeg van amir-vel-bahr, hoofd van de zee. Een man, met zulke antecedenten, met zooveel bekwaamheid om een opstand te leiden, zoo groot in de oogen zijner land lieden en door en door bekend met onze positie in Atjeh, te bestrijden is de moeie- lijke taak ons opgelegd. Dat het gewicht daarvan ten volle ingezien wordt, blijkt uit de krachtige toebereidselen die gemaakt worden om zijn drijven tegen te gaan en om erger te voorkomen. Zeker is een der ergste episoden uit de treurige Atjeh- geschiedenis aangebroken. Al de posten buiten de geconcentreerde linie, met zoo veel moeite en opoffering van veel geld sedert 1885 verkregen, zijn thans zoo goed als verloren gegaan, want mogen ook de bezettingen van de omsingelde posten en blokhuizen het lang genoeg kunnen uit houden, op den duur kan men hetgeheele terrein buiteu de linie niet bezetteD, zegt het »N. v. d D." waaruit genoegzaam is op te maken hoe ernstig de toestand is. De N. R Ct. ontving nog het volgende bericht uit Batavia »Thans zijn zeven bentiugs door den vijand omsingeld. Generaal Vetter, kolonel Stemfoort en de majoor van den generalen staf Breyer gaan naar Atjeh". Van den gouverneur generaal van Ned. Indië, kwam het bericht dat Maandag bij het inrukken van benting en blokhuizen nabij Senelop gesneuveld zijn luitenant J. W. C. Vuyk en een Ambonnees gewond elf militairen. rant binnenging om zijn honger en dorst te stillen. Daarna besloot hij naar het hotel in de straat Fiquetonne terug te keeren om zicli aan zijn nieuw leven te gewennen. Hij kende de straten niet, die hij op weg daarheen moest passeeren, vandaar dat hij meermalen verkeerd liep en door vragen weer op den goeden weg moest komen. Eindelijk landde hij in zijn straat aan, die bij gaslicht een nog onvriende lijker indruk maakte dan overdag reeds het geval was. Juist toen hij het hotel du Commerce bereikt had, kwam er een heer uit, dien hij wel niet herkende, maar wiens voorkomen en houding hem herin nerden aan Jacques Sanguinet, die den vorigen avond Berquin gevraagd had naar het proces tegen John Nameless. Die ge lijkenis moest echter toevallig zijn, want Sanguinet was omstreeks dezen tijd meest in de club, waar hij de bank hieldzeker had hij in dit hotel niets te doen. Birouias was weer in de portiersloge. Zijn gelaat was nog rooder dan gewoon lijk en hij keek woest uit zijn oogen, alsof Om op alle gebeurlijkheden te zijn voor bereid, zegt de N. R. C., worden hier te lande reeds maatregelen genomen om spoe dig detachementen suppletietroepen en een gedeelte der koloniale reserve naar Oost- Indië te kunnen uitzenden. Ook zulle alie pogingen in het werk wor den gesteld om de werving van oDderoffi - eieren, korporaals en minderen te bevorde ren en uit te breiden. Het N. v. d. D. zegt dat als slechts vier ■bataljons ter versterking naar Atjeh ver trekken, het plan is derwaarts vijf bataljons te zenden dan reeds de be schikbare troepenmacht op Atjeh zoo groot zal zijn als vroeger slechts eenmaal in de dagen van generaal Van der Heyden het geval is geweest. Want dan zal ruim de helft van het veldleger op Atjeh zijn over gebracht, alles te samen ongeveerl2(J00man. In zooverre men eenige beteekenis kan hechten aan een Voorloopig Verslag schijnt de Eerste Kamer werkelijk voornemens te zijn het voorstel-Gerritsen tot afschaffing van den verplichten ambtseed aan te nemen. Volgens het „R. N.'' is door de regeering als haar verlangen te kennen gegeven dat alle Indische residenten, die dertig en meer dienstjaren tellen, 's lands dienst met pen sioen zullen verlaten. Geen onbillijk verlangen ais men zoo veel jaren uit den staatsruif genoten heeft, en niet altijd met daaraan geëvenredigde diensten. Het kiesdistrict 's Hertogenbosch telt 2980 kiezers. Daarvan leverden er gisteren 378 een geldig stembriefje in, ter verkie zing van een lid der Tweede Kamer in de plaats van wijlen'generaal van der Schrieck, en met 787 van die 878 stemmen is mr. J. A. Loeft' gekozen. Bij de verkiezing voor twee leden der Prov. Staten te Amsterdam kwamen van de bijna 23,000 kiezers slechts 2658 op. liet resultaat was twee herstemmingen. In den ouderdom van 80 jaar is te 's-(Jra- venhage overleden de gepens. luitenant-ge neraal A. P. Weitzel, oud-minister van Oorlog. Generaal Weitzel is bij den troep van den laagsten rang tot de hoogsten opgeklom men. Hij diende ook bij het leger in Oost- Indië, en verwierf door zijn moedig en be leidvol bedrag bij de Laropongsche expedi tie de Militaire Willemsorde in 1865 werd hij benoemd tot directeur der Normaalschiet school. Hij was twee malen minister, van 1873 tot 1875 in de ministeries Geertsema en Heemskerk, en van 1883 tot 1888 in bet derde ministerie-Heemskerk. Ook als mili tair schrijver heeft de heer Weitzel zich onderscheiden. De begrafenis zal Donderdag, om 12 uur in allen eenvoud geschieden op de Aige- meene Begraafplaats. Sedert 1 Januari vau dit jaar kwamen 228 zeeschepen meer den Nieuwen Water weg binnen dan in hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. De vermeerdering in ton neninhoud was 237.720 netto reg. ton. Op de aandeelen der Deli-Maatschappij zal over 1895 nog een afrekeningsdividend van ruim 45 pet. worden uitgekeerd. Den leu Mei herdenkt Daniel de Lange den dag, waarop hij met zijn familie Parijs verliet om zich te Amsterdam als musicus te vestigen. hij zich kort geleden erg boos had ge maakt. Terwijl hij aan zijn nieuwen gast den sleutel van zijn kamer overhandigde, zeide hij „Als ik u een goeden raad mag geven, laat u dan niet te veel in met dien kaien Crambard, want voor u kan dit slechts onaangenaamheden tengevolge hebben." Hugo antwoordde kort, dat hij dit ook niet van plan was en ging de trap op, denkende «Crambard kan wel gelijk heb ben met zijn beweren, dat deze afkeerwek kende man geen zuiver geweten heeft en zelfs den waren moordenaar kent. Ik moet hem in het oog houden, en dit kan ik alleen doen door hier op post te blijven." ELFDE HOOFDSTUK. Sedert waren veertien dagen verloopen en het Parijsche „saison" had zijn glans punt bereikt. Het bosch van Boulogne en de Champs Elysées wemelden alle dagen van de fraaiste equipagesgeheele scharen van vreemdelingen stroomden van alle kanten toe en alien die van de weelde- VLIS3INGEN, 2 April 1896 Naar wij vernemen, hoopt de heer J. H. Harte, gemeente-bouwmeester alhier, Zaterdag a.s. zijn 80sten jaardag te bele ven. Den 19 Juni 1858 benoemd tot ge meente-bouwmeester, trad hij als zoodanig den 1 Juli d.a.v. in dienst, welke omvat tende betrekking hij tot dusverre nog, met de krachten hem geschonken, met ijver en toewijding waarnam. De min. van binnenl. zaken heeft be noemd tot kweekeling bij de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg o a. J. L. Pisuisse te Vlissingen, C. P. Schout en M. A. Romeijn, beiden te Middelburg. De le-luit. L F. Geill, van het 3e reg. inf, is benoemd tot adjudant bij het 4e bataljon te Vlissingen. Hedenavond vertrekken van hier via Southampton weder eenige werklieden naar Transvaal, in dienst van de Zuid-Afrik. Spoorweg- Maatschappij Men schrijft ons uit Middelburg Alhier ziin enkele kievitseieren verkocht voor 75 cent per stuk. De in het Schuttershof in deze maand tehoudeu driejaariijksche tentoonstelling- van schilderijen, vanwege de Vereeniging nKunst- uitgaven der rijke lieden leefden, verheug den zich over een waren goudregen. Ook voor de armen, die van de afgeval len brokken leven, is dit de beste tijd van het jaar. In de gezegende maand Juni schijnt de zon voor een ieder behalve voor de arme gevangenen. De ongelukkige bewoners van de sombere gevangenis La ltoquette, die veroordeeld zijn tot verban ning naar Nieuw-Caledonië en hun ver trek daarheen afwachten, kunnen tenminste op bepaalde uren op de binnenplaats frissche lucht inademen en den blauwen hemel zien. De beklagenswaardige menschen, die ter dood veroordeeld zijn, verlaten echter nooit hunne cellen tot op het oogenblik, dat de beul zijn plicht aan hen gaat ver vullen. Hun cellen zijn tien schreden lang en vijf schreden breed; het mobilair be staat uit een ijzeren ledikant, een tafel, twee of drie stoelen en een kachelhet licht valt door een zeer hoog aangebracht venster. De veroordeelde wordt geen oogen blik alleen gelaten hij wordt dag en nacht door een bewaarder bewaakt. Overigens

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1