II» NOTARISHUIS" en m lilt de hand te Hoop Vaar aanleiding van twee adviezen. CLOTH 1 LDI No. 33. Maandag 10 Maart 1896. 34ste Jaargang. Advertentiën. att-t De Wed. De Pagter MinDliLIUIltU. DINSDAG 11 MAART 1896, Donderdag 19 Maart a-s- Woensdai 25 Maart 1896, L verkoopen LI rrijsverminderiiii. BANNET-FOYER. ONTVANGEN J. VAN DE SANDE. Communie Boekjes Bij Deze Courant Deboort een Bijvoegsel. 1' li IJ I L L li T O I. VLISSINGSCIE COURANT. plaatsen eene huiszoeking plaats heb ben op vordering van den officier van justitie, en dan mogen de boeken en papieren nog niet eens zonder de uitdrukkelijke machtiging van de rechtbank in beslag worden genomen. Overal vinden wij hier beperking, vormvoorschriften en allerlei moeielijkheden, die de onschendbare woning der ingezetenen maken tot wat ze niet zijn mag: een tamelijk veilig toevluchtsoord voor verdachten of niet verdachten, een vrij rustige werkplaats in den dienst der duisternis, een schans, die lang weerstand kan bieden aan den dreigenden arm der rechtvaardigheid. (Zie, verder het Bijvoegsel.) Ondertrouwd ELISABETH SPANJAARD en HUGO ANDRIESSE. De Heer en Mevrouw VAN BEKUM- Cazaux betuigen hun zeer hartelijken dank, ondervonden bij het smartelijk verlies hunner geliefde Dochter ARNOLDINE ADRIANE AN- GELINE, echtgenoote van den WelEd.Gestr. HoerC OOMANS, Ingenieur van den Provin cialen Waterstaat te Goes. Vlissingen, 14 Maart 1896. bedankt de Werklieden uit de ketelmakerij, de Bazen en de Volontairs van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", die hebben bijge dragen aan de milde gaven. Notaris J. DE VOS, zal verkoopen des morgens te 10 uren. waarbij 3 Pianino's, w. o. een groot model, met nog 4 jaar garantie, uit de fabriek dor firma Mes, alhier, Kabinetten, Schrijf- en Cilinderbureau, zeer veel ander Meubilair en Huisraad, Slaapmeubelen, Linnenpers, Cilindermangel, Brandkast, Branddoos, uit de fabriek der firma Vogel alhier, zinkon Badkuip met toebehooren, hardsteenen Bakken, Leurwagen op veeren, en meer andore goederen. Alles te zien een dag vóór den verkoop van 10 4 uur. Zuivere Goederen kunnen worden bijgebracht. 's namiddags 1 uur, verkooping van De Taxateurs en Vendumeesters, DE GROOT en HONDIUS. De Notaris P. DE MARET TAK zal op 's morgens te ÏO itiii*, vóór het huis aan de Badhuisstraat te Vlissingen, gemerkt N 152, in het openbaar r jli BESTAANDE IN Mahoniehouten Chiffonnière, diverse Tafels, Stoelen met groene zittingen, Canapé, Kachels, Pendule, Spiegels, Schilderijen, Bedden met toebehooren, Ledikanten, Koper- Blik-, Glas - en Aardewerk, Mangel, Keu kengereedschap, Trappen, IJsslede en wat meer zal worden gepresenteerd. De Vendumeester LAGAAIJ belast zich met commissiën. Kijkdag Dinsdag 24 Maart van 1012 en 2— 5 uur ROASTBEEF, (Lendeboeuf) 0,80 perkilo. BEEFSTEAK - 1,10 Alles prima qualiteit. Droogdok naast dokter Vermaas. een groote collectie waarbij zeer fijne Zwarte Stoffen. HAMMEN. Wil u een magere HAM. «Ét Wil u een lekkere HAM. Wil u een goedkoope H\M. Koop dan bij R. F. HAARSMA Walstraat. Heden ruim voorradig Eerste kwaliteit VARKENS- VLEESCH. Spek 27Y3 cent, Krip pen 30 cent, Lappen, Worst en Reuzel 35 cent per 5 ons. Bij A. WOUTERS Lzn., Hoek Hobeinstraat, P 39. a ontvangen in allo soorten en verschillende I handen alsmede ROZENKRANSEN en ETUI'S in ruime keuze en uiterst lage prij- zen voorhanden bij de WED. DICKSCHliN'. een zeer solied HUIS en ERVE met Annexe Pakhuis, op den besten stand van de stad. Te bevragen bij den uitgever dezer Courant. jp>§P" Zij, die zich met het volgende kwartaal, aanvangende 1° April a. s op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis li. Wij stelden de vraag of er geene recht matige grieven zijn, waar de Staat tracht de daders der misdrijven te kennen en te straffen, en volkomen te zijn op de hoogte van den toestand en waar wij die vraag trachten te beantwoorden, daar trekt een nieuw oordeel van een uitnemend deskun dige onze aandacht, dat na de openbaar making der beide adviezen, die het uitgangspunt onzer verhandeling vormden, over de wederinvoering der doodstraf werd uitgesproken. De hier door ons bedoelde rechterlijke ambtenaar vestigt de aandacht op de groote verbetering, die, in latere jaren, de midde len van verkeer hebben ondergaan Ook de misdadiger ondervindt de voordeeleu van het rijwiel en den spoorweg en hij kan, daardoor geholpen, voor zijn bedrijf het juiste tijdstip kiezen en, onbemerkt, komen en gaan waar hij wil. Wij achten de opmerking op zich zelve volkomen juist. Toch schijnt het niet te ontkennen, dut die voordeelen wederkeerig zijn en dat in onze dagen aan justitie eu politie middelen teu dieuste staan, waarvan men voorheen nauwelijks droomde. Wel is het waar, dat ook de misdadigers meer ontwikkeld zijn dan vroeger zij lezen, zij volgen al wat over hen en hnnne opsporing gedacht eu geschreven wordt, met de grootste belangstelling, en zien zich op die wijze in staat gesteld om een stelsel van misleiding te volgen, dat blijkbaar met het meeste succes in praktijk wordt gebracht. Het laatste en ons allen bekeude geval, dat zich op het gebied der zware misdrijven heeft voorgedaan, is in dit opzicht wel hijzonder leerzaam. Wij aarzelen geen oogenblik, om de volstrekte machteloosheid, waarvan de zoogenoemde justitieele politie hlijk gaf, flinkweg op rekening te schrijven van de onmacht waartoe de wet zelve haar heeft gedoemd, liet wordt hoog tijd om het grondwettig voorschrift, dat de vrijheid der drukpers waarborgt, bij eene bijzon dere wet in het belang der openbare orde te regelen en te beperken, evenals dit ge schied is met het recht van vereeniging eu vergadering. Zeker, er zal een storm van verontwaardiging opgaan tegen den Minister, die den moed heeft eene dergelijke wet voor te stellen maar toch zal de wet er eens moeten komen, en wel in de aller eerste plaats, om aan de dagbladen de ge legenheid te ontnemen, zich te mengen in de handelingen van justitie en politie, en die handelingen vooruit te loopen, te be dillen en, al of niet verminkt voorgesteld, als gemeengoed wereldkundig te maken. Bewerkt door AMO. 32) Hij moest eene andere kleeding aanschaf fen om zich te vermommen, maar wist niet hoe hij dit moest aanleggen. Terwijl hij hierover nadacht, was hij zoo verstrooid en gaf zulke korte antwoorden, dat dit aan Adèle's scherpziende oogen niet ontging. «Wat speelt u vandaag toch door het hoofd, mijnheer?" vroeg zij. „Ge zijt heel anders dan gewoonlijk. Hebt ge misschien nog iets op het hart, waarbij ik u helpen kan r Hugo dacht een oogenblik na, alvorens te antwoorden. Misschien was het denk beeld niet kwaad, de tooneelspeelster in Te Rotterdam is in dit opzicht precies geschied, wat te Amsterdam en elders gebeurd is. Er moet een rechterlijk ambte naar ziju, en de officier van justitie is daartoe in de eerste plaats aangewezen, die, zoodra hem iets van een gepleegd misdrijf of van een vermoeden daaromtrent ter oore komt, op grond daarvan de openbaarmaking kan verbieden van alle geruchten eu feiten, van alle nasporingen en andere handelin gen der openbare macht. Eerst dén za! deze met ongebonden handen kunnen arbeiden, en tegen een o?igewapendeu vijand kunnen optreden, zooals de justitie behoort te handelen, dat wil zeggen laDgs onnaspeurlijke wegen. Er zal, zeiden wij, een storm van ver - ontwaardiging opgaan. Maar die storm zal spoedig genoeg gaan liggen, als het gezond verstand de noodzakelijkheid er van inziet, dat de openbare orde en veiligheid hoogere belangen zijn dan nieuwsgierigheid eu be moeizucht, en heiliger dan de geldelijke belangen der journalistiek. De beschuldiging, dat de overheid, door inlichtingen te weigeren omtrent de na sporing van strafbare feiten aan de pers, de ontdekking der misdadigers zelf tegen werkt, is volkomen valsch en geheel ongerijmd Integendeel is het de dagbladpers die er tegen waakt dat de misdadiger in den val loopt, en die de justitie hare, uiteraard reeds zoo moeilijke taak, veelal ondoenlijk maakt. Op de uiterst gebrekkige, allen samen hang missende inrichtingonzertweeslachtige politie, wier organisatie nog steeds voor een deel op de zelfstandigheid der gemeenten rust, wordt met niet minder ernst, en terecht, de aandacht gevestigd. Wij achten dit punt niet minder belangrijk, en gaan het voor heden alleen met stilzwijgen voorbij, omdat het ons voornemen is, het onderwerp politie nader en meer uitvoerig te bespreken. Zoowel de geheel onvoldoende samen stelling der politiemacht als de gebrekkige wijze van nasporing der gepleegde feiten, is oorzaak van den treurigen toestand, dat telkens meer misdadigers aan den arm der menschelijke gerechtigheid ontsnappen. Met juistheid wordt, wat dit laatste punt betreft, onze aandacht er op gevestigd, dat onze wetgever de belangen der maat schappij te dien aanzien al te dikwijls heeft opgeofferd aan de overdreven, meest hersenschimmige vrees, dat de rechten der bijzondere personen zouden kunnen worden verkort, a'sof de rechten van den enkelen meusch hooger zouden staan dan die der gansche maatschappij 1 Volgens de grondwet mag niemand de woning van een ingezetene tegen diens wil binnentreden, dan op last eener macht, die de wet bevoegd verklaart dien last te geven, en volgens de vormen in de wet bepaald. Buiten het geval nu van be trapping op heeterdaad, mag nimmer huis zoeking plaats hebben zonder verlof van de rechtbank. Alleen in geval van drin gende noodzakelijkheid kan in de woning van een beklaagde, in de woning, waarin een misdrijf is gepleegd, en op openbare het vertrouwen te nemen, voor zoover dit noodig was. Zij kon hem het best in deze moeielijke aangelegenheid raden en helpen ook wist hij, dat zij hem genegen was en vertrouwen verdiende. «Zoo is het ook," zeide hij ernstig, „maar er is een geheim bij betrokken, dat niet mag geschonden worden. Als ge mij wilt beloven te zwijgen, zal ik u iets willen mededeelen en dan zoudt ge mij zeer veel van dienst kunnen zijn." «Spreek vrij uit," antwoordde Adèle met schitterende oogen, „ge zult over mij te vreden zijn en geen woord over die zaak zal over mijn lippen komen." „Nu, goed dan. Het geldt een dienst, dien ik volgens mijne belofte aan een an der persoon moet bewijzen. In de eerste plaats moet ik mij vermommen." „Wat? In Juni, nu het carnaval reeds lang voorbij is „Ik moet ook niet naar een gemaskerd bal. Ik moet zoo gekleed zijn, dat ik het voorkomen heb van een kantoorbediende, die een betrekking zoekt, of van een lage- ren beambte. Ge kunt wel begrijpen, dat ik daarvoor geen geschikte kleeren in mijn kleerenkast heb. Ik kan ze ook niet bij mijn kleermaker bestellen, want die zou mij willen uithooren en dat zou ook te veel tijd kosten." „Dan zult ge naar de markt bij den Temple moeten gaan," zei Adèle lachend. „Daar ben ik mijn leven lang nog nooit geweest. Ik zon me daar zeker ook zoo onhandig aanstellen, dat de kooplieden me zouden aanzien voor een gauwdief, die aan de politie tracht te ontsnappen, te meer daar ik mijn adres niet zou mogen verraden." Daar zal men u echter wel naar vra gen, al ware het alleen om te weten waar de kleeren moeten bezorgd worden, die ge hebt uitgetrokken." „Wat zullen wij dan doen?" «O," zeide Adèle, „ik heb reeds wat wij noodig hebben. Ik weet een winkel waar ge u van top tot teen in andere kleeren kunt steken, en waar men u niet naar uw naam ol adres zal vragen." „Dat zou het rechte zijn. Waar is die winkel „In de wijk Batignolles, hij den ouden Rigolo." „Wie is dat?" „Een oude uitdragerik ken hem door zijn vrouw, van wien ik reeds menig mooi costuum, zoo goed als nieuw, voor een spotprijs heb gekocht. Als wij een vige- lante nemen, kunnen wij er in twintig mi nuten zijn. Ik zal wel met den ouden Ri golo onderhandelen als ge uw vermomming hebt aangetrokken, kunt ge uw weg gaan zonder dat ik vragen zal waarheen." „Ook dat zult ge vernemen, ware het alleen om uw moeder gerust te stellen, als zij verwonderd is over mijn uitblijven. Ik moet namelijk eenige dagen mijn intrek nemen in een hotel van minderen rang." «O, ik kan wel deuken, waar dat zijn zal," merkte Adèle op. «Zeker in het hotel, waar John Nameless gegrepen is." «Hoe komt ge op dit vermoeden vroeg Hugo verbaasd. „Wel, dat is zoo moeilijk niet. Uw vriend Berquin heeft hem verdedigd, gelooft ook

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1