FFEN, IZ1JII, ir Maat. Remden, en. bngen jongen rmeisie. Le. Vrijdag 13 Maart 1806. ring 1ST li. 66, Vlissintten ClpTfil-LDR. No. 32. 34ste Jaargang. |J1, SI. Jacolistr. Uniformen bd, zootlat de af- lacobslr. ItiiXS JFEÏT. VUSSIMiSGIE C01IRAWT B U B B A Kleine Markt I W. 187 (Telephoonnummer 10 Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. MzonderlijUe nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle noekhandelaren en Postdirecteuren. 1TÖKTÏK:, F- VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen PRIJS MER ADVERTENTIKN Van 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Cliché» en groote letters worden naar plaatsruimte berekend, Benig Agent voor Frankrijk de «ra» O-, L DAODE Co., te Parkje. Vrrnliljnt Dlmadns*, Slouderdag en laterdag-avond. Abonnementen voor lïelgiê, Diutsobland, Fnge land en Frankrijk f 1.06 por drie maanden een flinke 1 drank vrij. Tegen bassching. Zonder l li aan to melden. Ijoekli. PIEKART, tm. ben koek, Is, geen eieren 11 kwaliteiten. Ikrijgbaar bij k 40 ct. p. pd. k 30 a 25 -20 een, van een der |r ie lande aan de strengste Ylingsgehalte en [lezer Courant. IGEBROEDERS 1AGD: L. 157. men eene nette dezer Courant li E N T. ^delburg v. v. 4 50 («lleeu ,op k 9.80, II.-. 193«» 10, 5.55, 6.55, A me vm. 5.20 lief I 8 45, 10.15, 1 1.45 6.—, 7,-7.50, 8.3" (dieiist. 7,—. 7 50, 8 2" 1)0.40, II.—. 11.80 1.20. 2.40, 3.— 3.Ï» ]40, 7.2-1. 7.45, 8.20 5(1. 7,20, 8.—. 8.3" 1(1.50 11.10. 1 I.SO 2.30. 2.50 8.10 8.-. 8.5 0 7.80 B i n n e n 1 a 11 d. Zooals wij reeds meldden, werd het voor- stel-Gerritsen tot facultatiefstelling van den eeil voor de l'rov. Staten en de gemeente raden met 44 tegen 27 stemmen aangenomen. De leden der Prov. Staten en der gemeente raden kannen dus, als zij bezwaar hebben tegen het afleggen van een eed, bij de aan vaarding hunner betrekking inet eene ver klaring volstaan. Al de aanwezige leden der rechterzijde stemden tegen, dus ook dr. Knyper, die in zijne bestrijding zeide, dat veel in liet wetsvoorstel van den heer Ger ritsen hem aantrok, omdat er althans een einde zal gemaakt worden aan onverkwik kelijke tooneelen in de gemeenteraden en omdat bet privilege van de Doopsgezinden ongemotiveerd is, dewijl niet bij hen uit - sluitend de waarborg bestaat tegen het be lijden van atheïsme. Hij kon echter zijn stem niet aan het voorstel geven, uitslui tend omdat z.i, facultatiefstelling van den eed gelijk staat met afschaffing, en dit niet door de Kamer kan geschieden, maar door de overheid zelve, die moet weten of zij met den facultatieven (naar keuze) eed kan regeeren. Liefst zou spreker den eed niet alleen beperkt willen zien, maar geheel afgeschaft. De lieer Gerritsen zal nu nog zijn voorstel in de Eerste Kamer te verdedigen hebben. De „Standaard" komt echter op tegen de bewering dat dr. Knyper zich, zonder meer, voor afschaffing van den eed zou verklaard hebben. Zij zegt het volgende »Deze voorstelling berust op eene vergissing. Dr. Kuyper heeft verklaard te zijn voor be perking van den eed, en wel te wenscben dat de dag aanbrak, waarop de lengen zoover zou zijn teruggedrongen, dat de eed kon worden af geschaft, er bijvoegende, dat de jongste mede- deelingen van den Minister van Financiiin over de leugenachtig ingevulde belastingbiljetten ten deze verre van bemoedigend waren. Afschaffing van den eed dus. Edoch op voor- waardenat de afschaffingra/4 den leugen voorafga." Voor de voorstanders van inkomende rechten op granen valt tegenwoordig in Frankrijk iets voor, waaruit zeer veel lee ring te trekkeu is, zegt de N. Bakk. Ct. De slechte wijze, waarop de controle al daar wordt uitgeoefend tusschen ingevoerd graan en uit te voeren meel, is oorzaak, dat wij tegenwoordig in Nederland Fransch tneel belangrijk goedkooper kunnen koopen dan bet waard is. Ontzaglijk moet de schade zijn, die door zulke handelwijze aan de Fransche schatkist wordt toegebracht. r i; u 11, i, li I t» v Bewerkt door A MO. 31) „Waarom zwijgt hij dan zoo hardnek kig) als hij dat niet om u doet?" vroeg Hugo. „Omdat hij niet wil, dat de schande zijner veroordeeling op deü naam van zijn familie en van zijn onbeschermde zuster Valt,' antwoordde mevrouw Sauveterre. «Heeft hij eene zuster „Ja, wist ge dat niet?'' „Neen, maar wat gaf u aanleiding om 'e gelooven, dat ik dit wist „O, niets," stamelde Clothilde in ver warring. „Ik dachthedenmorgen - toen wij elkaar gezien hebben De heer Vos, hoofd eener lagere school te Veendatn, heeft iu de Nieuwe Winschoter Ct. de volgende absentie-lijst van de radicale Kamerleden gegeven Smidt, aanwezig 56 maal, afwezig 19 maal De Boer 52 -2-3 Gerritsen 46 29 Tijdens 36 39 De beer V. zegt deze statistiek mede te deelen, niet om een blaam te werpen op radicale Kamerleden, maar alleen tot stich- van kreuterige zielen. Het zou wel eens aardig zijn als wij de absentielijst van de andere met-radicale Kamerleden onder de oogen kregen. De drankwet schijnt te Rotterdam als op zooveel andere plaatsen ouzes lands ook niet tot verminderd drankgebruik te leiden. Indien men althans nagaat dat daar 864 inrichtingen zijn met vergunning tot ver koop van sterke drank in 't klein, waar voor aan vergunningsrecht de zeker niet geringe som van ruim 54 duizend gulden iu de gemeentekas vloeit, zal men wel niet kunnen beweren dat de wet aan hare be stemming beantwoordt. Maar nog meer zijn wij overtuigd van de ongunstige werking der wet als wij bedenken, dat de clandestiene verkoop van sterke drank zeker een veel hooger bedrag van drankverbruik zal aanwijzen, dan dat van den gewettigden verkoop. In de volgende maand zullen de verlof gangers der zeemilitie, lichting 1894, voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Het is voor het eerst sedert de invoering der militiewet van 1861 dat de miliciens voor herhalingsoefeningen opgeroepen wor den, maar deze maatregel heeft nu reeds tengevolge gehad dat in groote gemeenten, waar voorheen 20 h 25 procent der iu te lijven manschappen zich voor den dienst ter zee aanmeldden, dit getal dit jaar slechts ongeveer 10 procent bedroeg. Blijkbaar is het bij den lotelingen meer te doen om den korteren diensttijd dan de lief hebberij om het vaderland ter zee te dienen. Het kleine aantal vrijwilligers bij het leger bewijst trouwens ook dat dit gebrek algemeen is. Aan het Nieuws van den Dag werd uit Batavia geseind, dat de bekende Rus Ma- lingan, uit de Lombok-geschiedenis welbe kend, ontvlucht was. Het Nieuws deelt nu mede dat hij maar korten tijd pleizier van zijne ontvluchting gehad heeft,betgeeD blijkt uit een volgend telegram uit Batavia aan het blad, luidende: „Malingau aangehouden." «In de school van mejuffrouw de Vrains. Wat? Deze jonge dame is Mevrouw Sauveterre weifelde uog een oogenblik, doch inziende dat zij reeds te ver gegaan was, verklaarde zij op vasten toon: „Mejuffrouw de Vraius is de zuster van Henri de Vrains, die zich liever onder den valschen naam John Nameless ter dood heeft laten veroordeelen, dan te bekennen, dat hij de zoon is van wijlen den overste de Vrains, een der dapperste officieren van ons leger." «En weet mejuffrouw de Vrains, dat haar brneder „Toen ge hedenmorgen met uwe dames kwaamt, had ik haar medegedeeld, dat het haar broeder is, dien men gisteren ter dood heeft veroordeeld. Zijn besluit om zijn naam geheim te houden, keurt zij goed." „In geval zijn onschuld niet kan bewe zen worden, ja, dat begrijp ik maar als dit mocht gelukken „Mejuffrouw de Vrains durft daar nau welijks op hopen." «En ondanks alles zal en moet het ge- Te Breda heeft de gemeenteraad de be- j palingen omtrent de pensioenen van ge meente ambtenareu en bedienden zoodanig 1 uitgebreid, dat ook hunne weduwen en wee zen pensioen zullen genieten. Voor bestaande ambtenaren en bedienden is de toetreding vrijwillig, voor toekomstige verplicht. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. deelt mede dat het plan blijft bestaan om de openbare behandeling van de K'es' wet in de Tweede Kamer ongeveer midden Mei te beginnen. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat voor twaalf jongelieden, die op 1 April e k. den vollen ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende het negentiende 'levensjaar niet zullen in getreden zijn, de gelegenheid bestaat om bij bet korps genietroepen te Utrecht te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen Zie voor de voorwaarden de Stct. no. GO. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 Jan. 1896 het aantal van 457.503. Zij zal, als de grensregeling haar beslag krijgt, vermeerderd worden met 25,000 zielen en dus stijgen tot ruim 482,000, dat is bet dubbel van de bevolking in 1859. Bij bet departement van marine is bet bericht ingekomen dat Hr. Ms. pantserschip Evertsen in den voormiddag van 10 dezer te Pola is aangekomen. VLISSINGEN, 12 Maart 1896 Naar wij uit ofiicieele bron vernemen, is het stoomschip „Elisabeth" der „Mij. Zee land» verhuurd aan eene maatschappij te Hamburg om tusschen Hamburg en Hel goland gedurende de zomermaanden te va- De voor rekening van het departement van Koloniën op de Kon. Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen in aanbouw zijnde ftottieljevaartijigen zullen de namen dragen van Edi en Serdana. De kapitein G. W. Mossel, van het 3e reg. inf., is volgens de N. R Ct. benoemd tot kapitein voor speciale diensten, alhier. Men schrijft ons Gisterenmiddag omstreeks 3 uur ontstond een binnenbrand in bet pakhuis van den heer W. in de Schoolstraat alhier, welk perceel verhuurd is aan V., handelaar in brandstoffen. Door tijdige waarschuwing van lukken 1" riep Hugo zoo vol overtuiging uit, dat Berquin wegens deze plotselinge, voor hem onverklaarbare verandering van gezindheid, hem verwonderd aankeek. Mevrouw Sauveterre scheen echter de eigenlijke reden daarvan te doorzien, waut zij zeide «Dus zijtge genegen om voor Victoire te doen, wat ge mij eerst hebt geweigerd In haar naam zeg ik u daar dank voor. Doch vergeet niet, dat ook zij er zeer op gesteld is, dat het geheim van haar broe der bewaard blijft, totdat zijn onschuld bewezen is." „Zeker, ik zal haar op dit punt gerust stellen," antwoordde llugo met warmte. „Laten wij er samen heengaan, mijn vriend," zei Berquin. „ik zou gaarne eenige punten met haar besprekenwanneer ik dat gedaan heb, kunt ge er later zonder mij heengaan, als ge wilt of liever zoo dikwijls mejuffrouw de Vrains het wil. Wij kunnen niets meer doen dan haar onze diensten aanbiedenhet is Jan aan haar overgelaten er gebruik van te maken of niet." Corn Sohier was men instaat de vlam met eemge emmers water te blusschen, nadat de aldaar gestalde geiten eerst door V. in veiligheid werden gebracht. Dank aan het stille middaguur was niet veel volk op de been, zoodat alles een kalm verloop kon hebben. Het zal aan de be woners in den omtrek aangenaam zijn, wanneer gevolg wordt gegeven aan het voornemen vati den heer W. om van dit perceel een woonhuis te ntakeu. Naar men ons meldt, kwam gisteren te Zontelande uit zee aandrijven een lijk van het mannelijk geslacht, lang 1 85 M. gekleed in rood baaien hemd en dito broek, met 3 paar kousen over elkander aangetrokken. Het lijk verkeert in vergevordevden slaat van ontbinding, is daardoor onherkenbaar, doch wordt voor dat van een visscher gehouden. Men schrijft uit Zoutelande Bedert de vorige week is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden, teneinde de schade te herstellen, die in den jongsten winter door het stormweder aan de duinen is aangebracht. Hierdoor zal weder aan een groot aantal werklieden voor geruimen tijd werk worden verschaft. De heer H. Vader Hzn. is benoemd tot gemeente-ontvanger te St. Laurens. Elke poging om het schoone eiland Wal cheren in meer uitgebreiden kring bekend te maken, verdient aanbeveling. Met genoe gen begroeten wij daarom de uitgaaf van het werkje, getiteld Beschrijving van het eiland Walcheren" door deu heer K. Le Cointre, te Middelburg, en geschreven door deu heer J. A. van Noppen, hoofd onderwijzer te Mijnsheerenland. Men vindt in dit kleine werkje tal van bijzonder heden, plaatselijke zoowel als geschied kundige, over de provincie Zeeland in 't algemeen en van Walcheren in 't bijzon der. Er blijkt ook uit dat Walcheren in den loop des tijds veel van zijn schoons ver - loren heeft door het sloepen van buitenplaat sen. De 20 illustratiën, die bij den tekst gevoegd zijn, kunnen goed geslaagd genoemd wor den dit is echter niet toepasselijk op die van het standbeeld van De Ruyter, waarvan het hoofd aan een caricatuur doet denken. Een goede afwisseling is aangebracht door de opname van eenige aan Zeeuwscbe helden gewijde gedichten. De prijs is zeer matig gesteld. Wij wenscben het boekje eene ruime verspreiding toe. «Zij zal gelukkig zijn er gebruik van te kunnen maken," verzekerde Clothilde. „Mevrouw, wilt ge u er dan mee belas ten haar mede te deelen, dat wij haar morgen zullen komen bezoeken? Ik wensch haar uit te leggen hoe ik te werk zou willen gaan, zoodat het geheim geheel kan bewaard blijven. Het zal toch goed zijn, dat zij dit verneemt, opdat zij zich niet ongerust maakt over de gevolgen van onze handelwijze." „Ik zal het haar vandaag nog mede- deelen.» „Op het oogenblik helpt het niets of wij bij het gerechtshof of bij den minister van justitie stappen doen. Het komt er alleen op aan den waren moordenaar te ontdek ken. Dat is moeielijk, maar niet onmogelijk ik zal alles in het werk stellen om het mo gelijk te maken, en daartoe is mijn vriend de Carolles nu besloten mij te helpen." Vastbesloten," bevestigde deze. Wij moeten hiervoor in twee richtingen beginnen te werken ten eerste moeten wij over Bolton's verleden nauwkeurige in

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1