i l Blsebij grilling, ileven Lappen f0,75 p, 5 üds. No. 29. Vrijdag 6 Maart 1896. 34ste Jaargang. EIT20EZ, lienstbode CLOTH I LOK. asselbergs c. Gemeentebestuur. gemeenteraad van vlissingen, Binnenlan <J. I lage pryzen op- b partijtje JANSEN, B e 11 a m y k a tl o. iLevensbloed ivensmoed poven's Stout •oenewoud. (ENDE uitgelote seriën van 3NINGEN. lad zij den 80., is onmis- |ler ofefïïectenkandelaar hen band 1.75). Ben boekhandel en na per postwissel, franco mindsche Uitgevers- en Ih'ukkersmaatschappij len der maandelijksche lor 1896 ;i ƒ0.60. O M," Lde Zoom." OP-KOOM lm WASSCHO. IOFFEN, ihonnement. I worden op aan- Irstrekt bij den bt uit d' Oost, l„een bakje troost» land bij houdt. Inewoud pgenwoordige wordt Is Rur. dezer Court. pi I E N ft T. I Middelburg v v. \e vin- 4> 50 (alleen ,op 8, 9.30, 123.) ■5.5.10,5.55, 6 55,7.4 IRemise vm. 5.20 Heen \iarkt8 45, 10.16, 11 45 5.15, 6.—,7. 7.50, 8 30 pvcndicnst. 6.30, 7,—. 7 BO, 8.20 1.20, 10 40. II.—. H.80 2.20. 2.40. 3.— 3.20 bO, 6.40, 7.2->. 7.45, 8.20 I-, 6 50 7,20. 8. 8.30 "30. 10.50 11.10, 11.30 2.10. 2.30. 2.50, 3.10 5 40. 6.-. 6.r,0 7 30 \i abonnement te l> r s 1 c voor van kleine root aantal In kleuren 'cenen van land- opengestelcl is, Is ISotiwdoo- ««pelen jsivinnaars wor- jaar bedraagt, ;ed worden. itsen waar geen ers ZIJTPIIFJV. VI.ISSIVBSC BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) ('rijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. COURANT. U 1 T G E V E R F. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen PRIJS DER ADVKRTENTIËNVan 1 tot. 4 regeh 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de flrma G. L. DATXBE Co., te Parijs. Verschijn! IHnsiing-, Dnnderdsg en Znlcrdng-sivoiad. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.86 per drie maanden OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag den 6 Maart 1896 's namiddags 2'/2 uur. a Mededeelingeu. A Overlegging. e. Benoeming van 2 leden der Gezond heidscommissie. d. Te behandelen zaken. lo. Voorstel tot onderhawEchen verkoop van gemeentegrond. 2o. Idem tot het verbenen van vergun ning aan de heereu Herman", Urakema en Uernoes tot het maken van een buizenlei ding door den Singel eu den Koningsweg. 8o. Idem tot goedkeuring van den staat van ontheffingen in zake den lloofdelijken Omslag over 1895. 4o. Ide n tot 6e wijziging der ge'meeute- begrootiug voor 1895. •lo. Idem tot het geven van namen aan de straten op het Eiland. 6o. Idem tot het geven van vergunning tot het uithangen van een lantaren aan perceel F 31 Kerkstraat. lo. Verzoek van Mr. .T. H. C Busing om eervol ontslag uit zijne betrekking van gemeente secretaris. ALGEMEEN VERSLAG over het jaar 1895, uitgebracht in de veertiende algemeene vergadering der ver- eeniging «Hulp in Nood" op den 2 Maart 1896. M. H. Ilut verslag, dat ik de eer had U in de vorige algemeene vergadering voor te dragen, en dat door de welwillendheid van de Redac tie der Vlissingsche Courant opgenomen werd in haar nommer van den 6 Maart 1895, ving aan met deze woorden „Het jaar 1894 kan voor onze vereeniging als een zeer gewoon jaar beschouwd worden." Wat ik toen kon getuigen van 1894, geldt thans ook en in nog hoogere mate van 1895. Het afgeloopen jaar ging voor de vereeni ging zeer kalm voorbij. Buitengewone rampen, waardoor enkele ge zinnen in diepe ellende kunnen gestort wor den, kwamen gelukkig niet voor. Ook de maatschappelijke toestanden gaven geene aanleiding, dat het Bestuur krachtiger dan gewoonlijk moest optreden. Hij, die werken kan en werken wil, behoeft I' IS DILL li T O Al. Bewerkt door A MO 28) Hij zeide dit met warmte en keek haar daarbij met zulke bewonderende blikken aan, dat Victoire opnieuw hevig kleurde, en mevrouw d'Audevon over haren koelen neef eenigszins verbaasd stond. Ook aan Eugénie was dit niet ontgaan en daarom was zij tegenover Victoire beleedigend hoogmoedig, toen deze aan de dames ver schillende stukken werk van haar bescher melingen liet zien. Hugo bemerkte dit zeer goed en was daarom blijde, dat de dames eindelijk gereed waren en afscheid namen. Zij waren in het rijtuig der barones geko men, dat voor het huis stoud te wachten; Jn Vlissingen niet ledig te zitten, hij kan in den regel werk vinden en daardoor den kost voor zijn gezin verdienen. Toch zou ik hiermede niet gaarne het feit willen constateeren, dat hier geen armoede geleden wordt. Ziekte van het hoofd of van den kostwin ner van het gezin is nog zoo vaak oorzaak, dat de tusschenkomst der vereeniging moet ingeroepen worden. Veelal is die hulp niet noodig. Immers vele werklieden zijn, tegen eene betrekkelijk geringe wekelijksehe contributie, lid van een of ander ondersteuningsfonds en genieten dan in dagen van ziekte gedurende zekeren tijd eene uitkeering, die wel niet gelijk gesteld kan worden met het gewone wekelijksch inkomen, maar die toch voor geheelen achteruitgang behoedt. Bovendien kan gezegd worden, dat in den regel ook de werkgever bereid gevonden wordt om aan zijne vaste werklieden in dagen van ziekte een deel van het weekloon uit te keeren. Indien zich dus geene buitengewone omstan digheden in dergelijke gezinnen voordoen, dan kunnon zij zich zeiven, zij het dan niet zooals in gewone tijden, toch bedruipen. Maar niet alle werklieden verkeeren in zoo gunstige positie. Niet allen zion er het nut van in om zich wekelijks eene kleine opoffering te getroosten. Vaak zijn er ook redenen, die niet toela ten, dat voor dit 'doel iets van het weekloon afgezonderd wordt. Bovendien de nltkeeringen uit de door mij bedoelde ondersteuningsfondsen geschieden slechts gedurende een bepaalden tijd. Is de daarvoor gestelde termijn verstreken en blijven dezelfde ongunstige omstandigheden voortduren, dan kan een bange tijd aanbre ken en dient onze vereeniging tusschenbeide te komen. Maar naast de velen die een bepaald am bacht verstaan of vast werk hebben, zijn tal van personen, die nu met dit, dan met iets anders den kost trachten te verdienen. In den regel gelukt dit hun dan ook wel, maar toch hun getal is voor eene gemeente als Vlissingen te groot, en tengevolge van de uitbreiding der stad, die aan vele handen op verschillend gebied werk geeft, worden van buiten af personen uitgelokt zich hiel' te vestigen, in de hoop, dat zij werk zullen vinden om zoodoende in het onderhoud voor zich en hun gezin te voorzien. Het feit staat vast, dat in de laatste jaren het zielenaantal van onze gemeente geregeld toeneemt, maar niet in diezelfde mate ver meerdert ook de financieele draagkracht dei- ingezetenen. vooraf was reeds de afspraak gemaakt mejuffrouw Chabot op den terugweg aan een modemagazijn te laten uitstappen. Dit gebeurde. Toen het rijtuig weer voortreed, vroeg mevrouw d'Audevon „Nu, waar stapt gij uit? Bij Tortoni of voor je club „Noch het een, noch het ander ik wil bij mijn vriend Berquin uitstappen, aan het begin van de Perraultstraat. Als ge zoo goed wilt zijn „Dat zal gebeuren. Wel, ben je nu nog ontevreden, dat ik je dezen morgen heb overvallen en je meegenomen heb „Ik ben daarover geen oogenblik onte vreden geweest," antwoordde Hugo. „Geen oogenblik sedert je mejuffrouw de Vrains gezien hebt, dat heb ik wel bemerkt. En aan Eugénie is het ook niet ontgaan." „Zij nam tegen die joDge dame zoo'n beleedigende houding aan, dat het mij werkelijk ontstemd heeft." «Jaloerschheid, mijn waarde. Je moet haar geen reden geven om jaloersch te zijn." Natuurlijk is dit van grooten invloed op de beweging der verschillende armbesturen en diaconieën, en ook onze vereeniging ondervindt daarvan noodwendig de schadelijke gevolgen. Hot aantal personen, dat hulp behoeft of vraagt, blijft hetzelfde of neemt toe, maar het aantal van hen, die een steentje willen bij dragen om den nood van zoovelen te helpen lenigen, vermeerdert niet. Toch kan ik her halen, dat het afgeloopen jaar tamelijk kalm voor de vereeniging voorbijging. Het bestuur hield slechts zeven vergaderingen, maar be handelde daarin toch nog 112 aanvragen. Indien niet de regeling bestond, waarop reeds meermalen door mij gewezen werd en volgens welke telkens voor eene maand aan een tweetal commissarissen in overleg met den voorzitter opgedragen is een onderzoek naar aanleiding van elke aanvrage in te stellen en eene voorloopige beslissing te nemen, dan zou zeker het aantal bestuursvergaderingen grooter geweest zijn. Wanneer ook niet een verstandig financieel beleid met het oog op den toestand der kas genoopt had tal van aanvragen om onder steuning onmiddellijk af te wijzen, omdat zij feitelijk moesten gerekend worden als te be- hooren tot het gebied der gewone armenzorg, dan voorzeker zou ik in stede van te spreken van een aantal van 112 aanvragen, een getal moeten noemen, dat meer dan liet dubbele aanwijst. Het doet het bestuur natuurlijk leed, dat het niet op elke aanvrage een gunstig be scheid kon geven, in weerwil dat het zich overtuigd hield, dat hulp meestal dringend noodig was maar het acht zich toch ook verplicht zich te houden aan de voorschriften der statuten. „Hulp in Nood" is nu eenmaal geen arm bestuur in den zin, zooals dit gewoonlijk be doeld wordt, on het bestuur kan zich dus ook niet met gewone armenzorg inlaten. Waar bij het Bestuur niet de overtuiging vaststaat, dat door zijne inmenging, op welke wijze dan ook, armoede voorkomen of daar aan een einde gemaakt wordt, dan moet het zich van inmenging onthouden. Verlangend ziet het daarom uit naar den invloed die zal uitgaan van het Comité van Armenzorg, waartoe alle armbesturen en diaco- niên toegetreden zijn, terwijl ook ons Bestuur gemeend heeft, zich niet aan deze samenwer king te mogen onttrekken. Dankbaar zal het den dag begroeten, waar op door de bemoeiingen van het Comité van Armenzorg te dezer stede eene Kamer van Navraag tot stand komt. Het ontveinst zich echter niet, dat hiervoor weder flnancieele offers zullen moeten gebracht „Zij heeft niet het minste recht om ja loersch te zijn," verklaarde Hugo met na druk. „Ik heb haar nog geen woord gezegd, waaruit zij eenig recht op mij kan afleiden." „En ben je niet van plan haar spoedig zulk eene verklaring te doen Denk er wel over, welk een schitterende partij zij is." „Ik ben werkelijk nog niet tot een vast besluit gekomen, tante," antwoordde Hugo. „Voorloopig kunnen wij dit dus laten rus ten, en zeg mij liever eens, wie die juffrouw de Vrains eigenlijk is." „Zij is van even goeden adel als gij haar vader hij is nu dood was overste en heeft met groote onderscheiding gediend." «Waarschijnlijk bezat hij geen vermogen, daar zijn dochter nog geen man gevonden heeft." „Naar ik vernomen heb, had de overate zich na zijn ontslag uit den dienst geves tigd te St. Etienne, en daar moet hij zijn vermogen grootendeels verloren hebben door eene ongelukkige speculatie in mijn- aandeelen. Om zijn ongeluk te voltooien had hij een zoon, die veel schuld maakte worden, maar liet is", toch ook overtuigd van het groote nut van zoodanige inrichting die niet anders zal kunnen zijn dan in het belang der instelingen, door wier samenwerking de Kamer in het leven geroepen wordt en die ook ten voordeele zal komen van hen, die on dersteuning behoeven en nu vaak aan eene verkeerde deur aankloppen, terwijl zij tevens voorkomen zal, dat, door mindere bekendheid van de oene onderstandskas met wat de an dere reeds deed, de een alles on de ander niets krijgt. Van den bekenden weldadigheidszin onzer ingezetenen mag verwacht worden, dat zij ook aan de Kamer van Navraag een offer zullen willen brengen, omdat door hare tus schenkomst ook de particuliere liefdadigheid zal kunnen onderzoeken of hare giften wer kelijk nuttig besteed zijn of worden. Wordt vervolgd.) Na uit eene redevoering van den heer Rethaan Macaré, gehouden bij de opening der 69e algemeene vergadering van het Nederl. Gen tot zedelijke verbetering van gevangenen, het feit gereleveerd te hebben, dat in het jaar 1862 ongeveer 5000 kinde ren beneden de zestien jaar door rechtban ken of kantougerechten waren veroordeeld eu dat uit deze kinderen later hel leger van misdadigers zal worden gerecruteerd, terwijl ook bij deze kindereu de schrik voor rechtszaal en gevangenis is verdwenen, gaat het Nieuws van den Dag aldus voort De wijze, waarop jeugdige overtreders dooi de staatswetten worden gestraft, zou men kun nen veranderen. Men zon die kennismaking van kinderen met rechtzaal en gevangenis kunnen terugbrengen tot zoo eng mogelijke grenzen. Men zoude héél lang kunnen wachten, voor men op een leven den stempel»misdadiger(( drukte. Maar daarmede zou toch niet genoeg zijn ge schied. Deze vijf duizend zijn half verweesde, zijn verlaten, zijn verwaarloosde kinderen. Men zou iets voor hen kunnen doen. Men zou hen kunnen plaatsen in eene andere omgeving, hun zucht voor orde, reinheid eu zedelijkheid kunnen inprenten, hun arbeidzaamheid leeren, hen op voeden, zoo mogelijk, tot nuttige leden van de maatschappij. Men zou het geld, dat anders later noodig is om hen te onderhouden in de gevangenis, nu kunnen gebruiken om ze op te voeden, zoodat zij aan die latere gevangenis ontkwamen. Wat een mensch niet vrijwillig uitgeeft voor het behoud zijner gezondheid, moet hij later gedwongen uitgeven aan den dokter. Het is hetzelfde geldmaar wie zijn geld wil besteden, zóo, dat hij er het meeste genoegen van heeft, die besteedt het op de eerste manier. Toch is dit motief hoe waar en gezond ook en zoo bleef er na haar vaders dood weinig over voor het arme meisje." „Ei, heeft mejuffrouw de Vrains een broeder?" vroeg Hugo met groote belang stelling. „Dat wil zeggen zij had een broeder. Na zich hier onmogelijk gemaakt te heb ben, is de jonkman naar Amerika gegaan later heeft men niets meer van hem ver - nomen. Toen zijn zuster geheel alleen stond, nam zij haar intrek hier te Parijs bij eene bloedverwante, die deze handwerkersschool heeft opgericht. Zij verdient daarmee niet alleen haar levensonderhoud, maar boven dien nog de middelen om anderen wel te doen. Ik bewonder het jonge meisje, dat opgevoed is om een schitterende rol in onze wereld te spelen en nu leeft als eene zuster van barmhartigheid." Hugo knikte ten teeken van instemming en zeide toen «Hier zijn we, waar ik wezen moet, tanteAls ge mij dus laat uitstappen, wensch ik na hartelijke dank betuiging afscheid van u te nemen." „Ik moet je nog dank zeggen voor het

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1